H De regering over industrialisatie Gemiddeld accres sedert Juli '47 f 1,4 millioen per dag ZATERDAG 3 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Ontleend is aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer be treffende de begroting van economi sche zaken: in verband met de cri- tische beschouwingen, die vele leden aan het economisch beleid der rege ring in het algemeen en van de mi nister in het bijzonder hebben gewij^, wordt opgemerkt: Ook de regering is er van door drongen, dat in de grondslagen, waar op onze vooroorlogse welvaart be rustte, belangrijke en duurzame ver anderingen zijn gekomen, welke het noodzakelijk maken, te streven naar een vergaande en snelle industriali satie. Hierbij staat het vraagstuk van de investeringen uiteraard in het middelpunt van de belangstelling. Wie industriële ontwikkeling zegt, zegt tevens investering, en wie inves tering zegt, zegt tevens besteden van buitenlandse deviezen. Zoals de za ken thans staan, wordt de industriële ontwikkeling in ons land niet geremd door een te kort aan kapitaal in het binnenland, doch veeleer door het onvoldoende beschikbaar zijn van ar beidskrachten, in het bijzonder hoog gekwalificeerde medewerkers, en v -al ook door een tekort aan .be- s-hikbari deviezen en van aankoop- m~ gelijkheden van kapitaal-goederen en grondstoffen buitenlands. Niet alleen wordt ieder redelijk ini tiatief van ondernemerszijde onder steund en zo nodig gericht, doch te vens wordt getracht het bedrijfsleven te interesseren voor nieuwe moge lijkheden. Voorts zal de regering zeker recht streekse investering van staatswege o .erwegen, indien blijkt, dat de tot standkoming van sleutelindustriën. welke een noodzaklij ke grondslag vormen voor de verdere industrialisa tie van ons land, achterweg blijft. Om het vooroorlogse consumptie- peil te kunnen herstellen en handha ven, zal de industriële productie vol gens recente berekeningen met ca. 2,7 milliard per jaar moeten worden verhoogd en zal het industriële ap paraat een daarmede overeenstem mende uitbreiding moeten onder gaan. De regering ontveinst zich niet, dat het tempo der industrialisatie niet hoog is. Door een verhoging van het tempo zou ongetwijfeld meer profijt kunnen worden getrokken van het gunstige getij. Een meer voortvaren de investeringspoliteik kan hier ech ter geen uitkomst brengen, omdat de belemmeringen op ander gebied lig gen. In dit verband kan nog worden op gemerkt, dat in 1947 volgens een glo bale raming voor circa 800 millioen gulden zal worden besteed aau in vesteringen van nieuwe fabrieken, uitbreiding van bestaande en vervan ging van outillage HET P.T.T.-BEDRIJF Het P.T.T.-bedrijf is, aldus de mi nister in de Tweede Kamer, omdat zijn personeel geacht wondt in dienst van het rijk te zijn, in bijna alle ge vallen gebonden aan de voor het rijkspersoneel geldende loonregelin gen. Dit betekent, dat inderdaad op, sommige punten lonen worden be taald, die lager zijn dan voor verge lijkbare functies in het particuliere bedrijfsleven worden gegeven. Het is echter zeker niet zo, dat dit voor alle categorieën van het personeel het ge val is. Dat in een aantal onderdelen van het bedrijf een tekort aan ge schikt personeel bestaat, is dan ook voor een groot gedeelte het gevolg van het algemeen tekort aan vak kundig personeel in ons land. RIJKSPOSTSPAARBANK Ten aanzien van de hieromtrent gestelde vragen moge allereerst in herinnering worden gebracht, dat de rijkspostspaarbank tijdens de geld- sanering een abnormale toevloed van geld en van rekeninghouders had te verwerken. Het aantal rekeninghouders steeg van 2.766 000 (eind 1944) tot 3.923.000 (eind 1946) het totaal tegoed van 1.008.000.000 tot 1.802.000.000 Deze stijgingen waren ook relatief aanmerkelijk hoger dan bij de parti culiere spaarbanken. Het aantal geblokkeerde spaar bankrekeningen beliep in de hon derdduizenden. Het behoeft geen betoog, dat de om vang der aldus ontstane problemen, gevoegd bij een reeds uit de bezetting daterende achterstand en een ernstig tekort aan personeel, de rijkspost spaarbank voor uitzonderlijke moei lijkheden moest plaatsen. Inmiddels is de achterstand voor een zeer belangrijk deel ingehaald'. e>ilenqy.Mtialtie& WIE WEET HET? 1 Weet u hoe de vader van de apostel Petrus heette? 2 Wat is de munteenheid in Argentinië? 3 Van welke bekende schilder is het doek „De molen bij Wijk bij Duurstede"? 4 Wie schreef „Don Quichote"? 5 Weet u, van welk hout de Ark des' Verbonds in het Oude Testament gemaakt was? 6 Is de musicus Hector Ber lioz een Fransman of een Duitser? 7 Weet u, waar het Goffert- stadion ligt? 8 Welke actrice is bekend als „Kniertje" in „Op Hoop van Zegen"? 9 Op welke dag schiep God de mens? 10 Wie is de bouwmeester van het Rijksmuseum te Amster dam? De rente over de jaren 1945 en 1946 is ten kantore van de rijkspostspaar bank geheel uitgerekend. Het grootste deel der rekeninghou ders is thans in de gelegenheid ge steld, om de rente over 1945 te doen bijschrijven. Binnenkort zullen ook de overige rekeninghouders daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Hiermede zal worden voortgegaan, terwijl dan tevens de rente over 1946 in de spaarbankboekjes zal worden bijgeschreven. In dit verband zij op gemerkt, dat de ervaring heeft uitge wezen. dat nog geen 40 pet. van de rekeninghouders, welke hun boekjes ter rentebijschrijving hadden kunnen inzenden, daarvan gebruik heeft ge maakt. Van de achterstand in de ren tebeschrijving ondervinden de inleg gers geen nadeel. De gevolgde metho de impliceert bijberekening van ren te op rente. De minister zal zich ten aanzien van de wenselijkheid van een verho ging van het rentegevend maximum met zijn ambtgenoot van financiën verstaan. In bovenstaande regeringsstukken wordt tweemaal de opmerking ge maakt over een tekort aan geschool de, aan onderlegde arbeidskrachten. Men kent onze mening. Wij hebben al herhaalde malen gewezen op di voor ons land noodlottige tekort, het welk kan worden bestreden, als le, de ouders hun kinderen een verstandige beroepskeuze laten doen; 2e. ouders en werkgevers en over heid samenwerken, om goede gele genheden te scheppen, waar bekwa me vakmensen worden gevormd. 1948 Einde van veel distributie? Volgende winter meer kolen Minister Huysmans heeft in ant woord op opmerkingen van enige le den, aan de Tweede Kamer medege deeld, dat inderdaad distributies kun nen worden opgeheven, ook al kan aan de totale vraag nog niet worden voldaan. Hij is voorts van mening, dat het t. z. t. aanbeveling verdient, zoveel mogelijk rantsoeneringen tege lijk op te heffen, om de koopkracht zoveel mogelijk te spreiden. Voor de bepaling van het juiste tijdstip zijn de verhoudingen tussen o. a. voorzie- ningspeil, prijspeil en loonpeil van belang. Wanneer de deviezenpositie verla ging van het voorzieningspeil in de naaste toekomst niet noodzakelijk maakt, zal opheffing van enige rant soeneringen niet veraf meer behoe ven te liggen. Ten aanzien van de huisbrand wordt voor het stookseizoen 1948-'49 naar een betere voorziening gestreefd. Wijziging vestigingswet. Blijkens een mededeling van minis ter Huysmans aan de Tweede Kamer verkeert een tweetal wetsontwerpen betrekking hebbende op de midden stand, namelijk het ontwerp voor een herziene Vestigingswet Kleinbedrijf en dat ener nieuwe winkelsluitings wet, in vergevorderde staat van voor bereiding. Laatstbedoeld ontwerp, waarin een regeling inzake de verkoop door mid del van automaten is opgenomen, zal binnen afzienbare tijd bij de Tweede Kamer kunnen worden ingediend. Aan het voorontwerp tot wijziging van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 wordt ten Departemente de laatste hand gelegd. Aan een tege moetkoming aan we bezwaren, welke de toepassing van de Vestigingswet ten plattelande oplevert, is in het nieuwe ontwerp bijzondere aandacht besteed. Halvering van het cacaorantsoen. Zoals gemeld, maakt de stijging van de wereldmarktprijs van cacao bonen een herziening van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten noodzakelijk Omdat in ons land evenwel nog partijen cacaobonen aanwezig zijn, welke tegen lage prijs zijn aangekocht, behoeft door de ze partijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van de binnenlandse prijzen niet evenredig te zijn aan die van de we reldmarktprijs. Hierdoor wordt de prijsstijging tot het uiterste be perkt. Met ingang van 5 Januari a.s. zullen de prijzen maximaal mo gen bedragen per 100 gram: ca- coapoeder, los uitgewogen 24 cent (18 cent); stukgoed (re pen) ongevuld 36 cent (30 cent), gevuld 31 cent 27 cent), wicht" goed ongevuld 45 cent (35 cent), gevuld (bonbons enz.) 35 cent (32 cent), chocoladekorrels los uitgewogen 28 cent (22 cent). Tussen haakjes de oude prijzen. Voorts zullen bij deze nieuwe prijs regeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikelen met uitzondering van repen en an der stukgoed tegen hogere prijzen mogen worden verkocht en wel cho colade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bon bons enz. voor ten hoogste 63 cent (oude prijs 60 cent) per 100 gram. In dit geval moeten de artikelen echter verpakt, dan wel uit z.g. toon bankdozen, worden verkocht met ver melding van de prijs en de naam van de fabrikant op de verpakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft, zoals men weet, tevens tenge volge, dat er bezuinigd moet worden op het binenlandse verbruik, zodat wijziging van het versnaperingen rantsoen in het versnaperingen-as sortiment een verschuiving naar de suikerproducten zal optreden. Het cacaopoederrantsoen zal binnen- kort tot ongeveer de helft moeten worden teruggebracht. Pyramides in Egypte. De 2e pyramide op de foto werd 5000 j. geleden gebouwd als graftombe voor fKonlng Chre- phren. Meer dah 110.000 Egyptenaren werkten gedu rende 20 jaar aan de Sphinx en Pyramiden DE TUINBOUWEXPORT NAAR ENGELAND IN 1948. In een vergadering der veilingsver eniging te 's-Gravenhage heeft de voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, de heer M. Prins, medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk binnenkort het nieuwe verdrag met Engeland gerati ficeerd zal worden. Voor het West- land zijn hierin gunstige perspectie ven opgenomen, doordat vrijwel alle sla voor Mei uitgevoerd zal kun nen worden. Ook voor de tomaten teelt zijn er geen ongunstige vooruit zichten, omdat waarschijnlijk vijftien millioen kilo van dit product naar Engeland kan worden verzonden en geacht wordt, dat het restant'wel, af gezet kan worden in eigen land en verschillende andere landen. Voor de „koude sla" en bloemkool ziet het er minder gunstig uit. Spre ker deelde echter mede, dat een En gelse studiecommissie naar ons land zal komen, teneinde na te gaan, het geen hier gedaan wordt aan de bestrij ding van de zo gevreesde coloradoke ver. Valt dit onderzoek gunstig uit ons land, dan is het mogelijk dat ook nog invoervergunning wordt ge geven voor koude sla en bloemkool. Overigens was spreker van oordeel dat, indien Duitsland dit jaar niet in geschakeld wordt, voor onze export, vooral voor bepaalde producten en termijnen een catastrophale prijsda ling zal intreden. LONEN IN DE TABAKSINDUSTRIE De correspondent van de „N. R. Crt." te Antwerpen schrijft: Een delegatie van de Nederlandse looncommissie voor sigaren heeft, al dus de „Tabakspost", te Brussel een bespreking gehad met een Belgische afvaardiging ten einde overleg te ple gen over de toekomstige loonpolitiek. Uit de gedachtenwisseling bleek, dat op het ogenblik de lonen in beide lan den ongeveer even hoog zijn. In Bel gië zijn ze hoger voor sigaren en la ger voor sigarillos. In de praktijk vaL len echter belangrijke afwijkingen waar te nemen. De minimum-loonre geling in Nederland en de uiteenlo pende vacantieregelingen zijn hier de meest typische voorbeelden van. Men besloot te trachten zo spoedig mogelijk een volledigé unificatie van beide loonsystemen in het raam van Benelux te verkrijgen. Beide loon- commissies zullen elkaar doorlopend op de hoogte houden van eventuele ontwerpen tot wijziging van het be staande loonstatuut in het eigen land en op tijd en stond weer bijeenko men. NIEUW BEN ZINE -LA AD STATION. Op Vrijdagochtend 9 Januari zal het eerste benzine-laadstation aan de auto-snelweg 's-GravenhageUtrecht in gebruik worden gesteld. Dit laadstation is gelegen nabij Zwammerdam en zal het verkeer langs de noordelijke rijbaan in de richting 's-Gravenhage bedienen. De officiële opening zal geschieden door ir. L. J. A. Bergansius, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat te 's-Gravenhage, onder wiens directie de weg indertijd werd BEURSOVERZICHT. Op de eerste beursdag van het nieuwe jaar was de handel op de effectenbeurs te Amsterdam welis waar nog van bescheiden omvang, doch de affaire was toch drukker dan de laatste dagen meestal het geval was geweest en daarbij pestend even als op de laatste dag van het achter ons liggende jaar, een vaste stem ming. Voornamelijk werd de aan dacht weer getrokken door de claims en aandelen Koninklijke, waarin de gehele middag flink zaken werd ge daan, doch de omzetten waren in de ze papieren blijkbaar toch iets klei ner dan de laatste weken doorgaans het geval v/as. Daarbij scheen het wel alsof de prijzen zich min of meer hadden geconsolideerd, tenminste waren de schommelingen klein, ver geleken met de heftige fluctuaties, die nog kort geleden konden worden waargenomen. De Scheepvaartpa pieren waren algemeen enige punten hoger en vooral aandelen Holand- Amerika Lijn maakten een flinke sprong naar boven. Industrie-aande len waren overigens ook goed ge disponeerd en merendeels een paar punten hoger. Philipsaandelen wa ren zeer vast gestemd en waren ver geleken met de vorige slotprijs een vijftiental punten beter. De Cultuur fondsen kalm, algemeen wat beter. Tabakken vrijwel onveranderd. Bank aandelen lagen goed in de markt. De Amerikaanse markt v/as stil, de koersen waren beter. De handel op de beleggingsmarkt was van rustige aard. Prolongatie 2 K procent. Voorlopig zal het station 's nachts gesloten zijn. De telefoon blijft echter het ge hele etmaal toegankelijk. De maat schappij, die het station zal exploi teren, overweegt echter de wegens benzinegebrek na sluitingsuur ge strande automibilisten alsnog te hel pen. Zij heeft n.l. het voornemen om in de telefooncel een aantal blikken ben zine te plaatsen, voldoende om de naastbijgelegen plaats te bereiken. Elk blik zal een label dragen, waarop de gebruiker wordt verzocht, de kos ten te gireren en zo mogelijk het blik te retourneren. Het zal echter van het publiek afhangen, of dit expe riment slaagt en dus bestendigd kan worden. DE HEER FERWERDA PROTESTEERT TEGEN RAPPORT- VORRINK. De heer G. F. Ferwerda, oud-rege ringscommissaris voor de repa triëring, heeft in een brief aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis gericht, bezwaar gemaakt tegen de in het rapport der Commis- sie-Vorrink ingebrachte beschuldi gingen. De heer Ferwerda noemt het rapport onjuist, unfair en tenden tieus, omdat het naar zijn mening aperte onjuistheden, halve waarheden en insinuaties bevat. NIEUWE BOEKEN C L. B. Albrink: Kapitein Wil lem Bakelman's wonderlijke we reldreis. Reisverhaal uit het laatst van de 18e eeuw, naar het authentieke manuscript, le deel: Westelijk Halfrond. Geïll. met teken. dr. H. Hofstede R'dam, Wyt. IVV. Boeiend en onopge smukt relaas van een reis naar het westelijk halfrond (Eskimo's en Indianen). Dom A. Beekman, O. S. B., e.a. Katholiek Huisboek. Liturgische gedachten, gebruiken, lezingen, gebeden en wenken voor het ka tholieke gezin. Geïll. met teken, dr. Karei Thole en 1 plaat t. d. t. A'dam, Diligentia; Brugge, Karei Beyaert. IV —V. Mooie ge- dachtesn en goede suggesties voor de godsd. practijk in het kath. gezin (liturgie, Acta Sanctorum, sacramenten, zegeningen, enz.). H. J, van den Broek; Hier Ra dio-Oranje. Vijf jaar radio in oorlogstijd. Met een voorwoord van Jan Moedwil. Geïll. met 12 blz. foto's A'dam, Vrij Neder land. IV—V. Uitstekend brok radio-geschiedenis in oorlogstijd. Auteur is de populaire „Rotter dammer". Zeer interessant boek. Joh. Fischer. Ik ging door Rus land. Vert. uit het Amerikaans (Why they behave like Russians) dr. H. J. van Laar Meppel, H. ten Brink. IVV. De Unxra- agent Fischer poogt hier „het ge drag der Russen" te verklaren; het komt op een afwijzen van Rusland neer. Interessante gege vens. Pater Gervasius, O.F.M. Cap. Hoe meet het nu met onze kin deren? Praktische wenken voor gezinsopvoeding Tilburg, Groot Tilburg IVV. Paedago- gische brochure over kleuters, schoolgaande jeugd en grote kin deren. Practische en gezonde denkbeelden. Vooral afgestemd op de eenvoudigen. Hyacinth P. Hermans. Bed sermoen. Geïll. met teken. dr. Elly Wessels Den Haag, Pax. IVV. Onder deze titel gaat een onderhoudend journalistiek bab beltje schuil over het bed in de loop der eeuwen, van kraam- tot sterfbed. Vooral voor oudere mensen. Dr. Sis Heyster: Liefde en Hu welijk Den Haag; Gent, Suc ces IV Diepgaande en tegelijk vlotte bespreking van de psy chologie der liefde, het gave huwelijk beogend. Aanbevolen. J. W. Hofwijk: De Hitte van de Dag. Onze soldaten in Indo nesië. Geïll., met 32 blz, foto's Heemstede, De Toorts. IVV. Gebundelde oorlogsreportages uit Indonesië, bekend uit De Maasbode. Uitstekend journalis tiek werk. Aanbevolen. Ferenc Körmendi. Een week dag in Juni Vert. uit het Hon gaars (Jüniusi Hétköznap) dr. Henriëtte Lindt A'dam, H. J. W. Becht. IllIV. De hoofdper soon verliest door de joden wet ten zijn betrekking en van zijn emigratie komt niets doordat een Nazi-aanval op een synagoge een einde aan z'n leven maakt. Goed geschreven. Gerard. Lemmens. Maria in Limburg. De legendenkrans voor Maria. Met. een inleiding van Prof. Dr. Fr. Feron. IV. Een voudige kox-te Maria-legenden uit het Limburgse land. F. J. Sheed: Het Communis me en de mens. Vert. uit het Engels (Communism and man), dr. K. A. van Cauwelaert, B A. Brussel, Sheed Ward; Nij megen; Utrecht, Dekker en Van de Vegt, 1947, IV. Studie over het wezen van de mens en het wezen van het communisme, als ook beider relatie. Een voor treffelijk boek. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen HAAGS BIJZ. GERECHTSHOF. B j de S. S. De zilversmid I. Baai uit Leiden heeft zich voor het Haagse Bijz. Gerechtshof te verant woorden gehad wegens zijn hulpver lening aan de vijand, als lid van de S.S. Tegen hem werd acht jaar ge vangenisstraf geëist met aftrek van preventief. Het Hof heeft verdachte conform de eis veroordeeld. HAAGSE RECHTBANK. Mishandeling. Wegens mishan deling van een deurwaarder toen deze beslag kwam leggen heeft te recht gestaan W. de M, uit Rijns burg tegen wie zes maanden gevan genisstraf geëist werd. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verd. ver oordeeld conform de eis. Mishandeling. A. de M. te Rijns burg heeft zich voor de Haagse BANKPAPIER BOVEN DRIE MILLIARD Op de voorlaatste dag van het oude jaar heeft de bankbiljetten-circulatie van de Nederlandse Bank hei bedrag van 3 milliard overschreden, een zwarte mijlpaal in de geschiedenis van dit jaar, een teken aan Je wand! aldus merkt „Het Dagblad" te recht op. Om de beteekenis hiervan ten volle te zien, aldus genoemd blad, moet men teruggaan tot de 16e Sept. 1938, de dag, waarop de circulatie voor het eerst sedert 1932 het bedrag van 1 milliard overschreed. Met een be drag van 1.2 milliard ging ons land de oorlog in, op 21 November 1941 werd het bedrag van 2 milliard be reikt, op 22 December 1942 het bedrag van 3 milliard, op 11 April 1944 werd de grens van 4 milliard over schreden en op 27 November 1944 werd de 5 milliard gepasseerd. Op 7 Mei 1945 beliep de circulatie ten slotte ruim 5.5 milliard. Wij allen hebben aan de lijve de economische betekenis van het verloop van deze nuchtere getallen ondervonden. Thans is weer een grens overschre den en men vraagt zich af waar het einde van deze fatale opwaartse cur ve zal zijn. Op 3 October begon men met een schone lei, en nam de'uitgifte der nieuwe bankbiljetten een aanvang, Op 31 Dec. 1945 was een stand van 1,3 milliard bereikt. In Maart '4( werd de grens van 2 milliard ge passeerd, in October '46 de grens van 2,5 milliard en op 30 Dec. 1946 be droeg het uitgegeven bedrag 2.744 milliard. Sedertdien trad een aan merkelijk verlangzaming van het bankbiljetten-accres in en men hoop te, dat de markt verzadigd was. Van 30 December 1946 tot 7 Juli 1947 was er slechts een toename van 8 mil lioen, op op welke laatste datum de bankstaat een bedrag van 2.752 milliard aanwees. Toen zette opnieuw de stijging in een snel tempo in, in Augustus werd de 2,8 milliard, in November de 2,9 millaird en thans in December de 3 milliard genomen, De totale vermeerdering beliep der halve dit jaar f 266,000,000 of wel cir ca 10 pet., voorwaar een niet geringe stijging! Het bedenkelijke schuilt evenwel vooral hierin, dat deze stij ging niet geleidelijk over het gehele jaar is verdeeld, doch vrijwel uitslui tend, n.l. tot een bedrag van f 258 millioen, of ca. 97 pet., voor rekening van het tweede halfjaar van 1947 komt. Dit betekent een accres van gemiddeld 43 millioen per maand of wel van ruim f 1,4000.000 per dag Hoe zal het verloop in 1948 zijn, wan- neer zal de grens van 3,5 milliard overschreden worden? Rechtbank te verantwoorden gehadi wegens mishandeling, voor welk feit de Officier zes maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voor- waardelijk met drie jaar proeftijd eiste. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroordeld, met af trek van preventief. Rijwieldiefstal. J. de H. uit Leiden pleegde rijwieldiefstal te Oegstgeest en Leiden, voor welk feit de Officier tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief eiste. De rechtbank heeft een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief opgelegd. Verduistering. J. E. K. uit Sant poort, die boekhoudei; was in een be drijf te Lisse en daar 1000 had ver duisterd om goede sier te gaan ma ken, had tien maanden gevangenis straf tegen zich horen eisen. De recht bank heeft verdachte conform die eis veroordeeld. INVESTERINGSCERTTFICATEN VOOR GEBLOKKEERD GELD Het ministerie van Financiën heeft een communiqué uitgegeven, waarin nader bijzonderheden over de af wikkeling van de geldzuivering he kend worden gemaakt. Van 2 Januari af zullen Schuld - be wijzen worden uitgegeven ten laste van de Nederlandse Staat. Deze Schuldbewijzen zijn uitsluitend ver krijgbaar voor houders van z.g. optie rekeningen, dat zijn geblokkeerde rekeningen waarop de belasting geen aanspraak kan maken voor die vol doening van een belastingaanslag. De rente van deze „Investeringscertifi caten'' bedraagt 3%. Ze hebben een looptijd van 20 jaar en worden in tien termijnen afgelost te beginnen met 1 Januari 1959. Deze certifica ten kunnen niet worden aangewend voor betaling van aanslagen in Ver- mogensaanwasbelasting of heffing ineens. De Investeringscertifica'ten wor den pas na 1 Juni 1948 vrij verhan delbaar en dan nog sechts voor een vijfde gedeelte. De rest volgt gelei delijk. Men kan echter vergunning krijgen ze eerder te verhandelen, in dien men de opbrengst aanwendt voor door de Investeringscommissie goedgekeurde investeringen. (Van daar de naam Investeringscertifica ten.) De mogelijkheid tot inschrij ving op de Investeringscertificaten vormt voor het bedrijfsleven de aan gewezen weg, zo merkt het ministe rie van Financiën op, tot vrijmaking van geblokkeerde tegoeden, die men voor investering wil bestemmen. Ook zij, die nog geblokkeerde tegoeden hebben en die geleidelijk in vrij geld willen omzetten, kunnen deze weg volgen. De gelegenheid tot inschrijving wordt per 5 Januari opengesteld. Het ministerie van Financiën heeft tevens bekend gemaakt, dat houders van Inschrijvingen Grootboek 1946, die geen aanslagen in oude belastin gen of vermogensheffingen meer hebben te voldoen, aan de ontvan ger der directe belastingen vergun ning kunnen vragen om hun inschrij ving over te dragen aan diegenen, die nog wel belastingschuld hebben. Inschrijvingen van ƒ500 of minder kunnen ook zonder vergunnig wor den verkocht. Het maximaal over te dragen bedrag per verkoper be draagt voorshands 10.000. Wat lezers ons schrijven BRIEF UIT INDIë. „E§n jaar ging voorbij". Weer is een jaar voorbij, een j-aar waarin, veel is gebeurd; een jaar waarin vele troepenschepen zich van de kade losgemaakt hebben, beladen met jonge soldaten, die in Indië hun plicht moeten vervullen. Ze zijn ge gaan, zoals wij voor hen zijn gegaan. De meesten met tegenzin tot dat ze in Indië aankwamen en de ellende onder de bevolking met eigen ogen aanschouwden. Toen wij dat zagen, hebben wij gemopperd, omdat we niets anders mochten doen dan wachtlopen en zo nu en dan eens pa trouillelopen tot de demarcatielijn. Maar: toen opeens kwam de veran dering. De ..Luit" kwam de kamer op, de meeste van ons lagen op bed, want het was Zondag. De „Luit" begon te spreken, eerst langzaam, toei opge wonden, wij wisten niet wat we hoor den, want, hoewel we er reeds lang op gewacht hadden, kwam het toch nog onverwachts: we hoorden gebro ken zinnen van overbodige uitrusting inleveren, noodrantsoenen halen, enz. enz. In 'n ogenblik was het kamp in rep en roer; spullen pakken, nog gauw even de kennissen in de stad gedag zeggen en dergelijke dingen meer. Toen kwam het uur van ver trek en we werden op een centraal punt bijeengebracht, waar we mid den in de nacht het rozenhoedje nog met elkaar gebeden hebben. En zo vertrokken op vele plaatsen de troe pen dienstplichtigen naast vrijwilli gers en het K N.I.L.; we gingen broe derlijk, want het was voor één doel: orde en rust in Indonesië. Zo werd op 21 Juli Je politionele actie door dc Nederlandse troepen ingezet. Veel is er sindsdien veranderd, in honderden plaatsen is voor tienduizenden men sen de iüst weergekeerd," maar nog zijn we er niet; er zijn nog te veel mensen, die in verdrukking leven er zijn er nog zo velen die dagelijks on dervinden wat republikenise terreur is. Laten we daarom hopen, dat de besprekingen, die thans gevoerd wor den, goede vruchten mogen afwer pen, opdat zonder geweld ook voor de andere mensen de rust terug moge keren. Hollanders, d'ie achter gebleven zijt, als gij naar de kerk gaat om Gods zegen af te smeken voor het nieuwe jaar, denkt dan eens aan de jongens, die .ver van huis hun plicht doen opdat ook in 1948 hun werk vruchtbaar mag zijn, maar denk vooral aan hen die hun jonge leven gaven voor veiligheid en recht, opdat eens moge blijken dat hun offer niet tevergeefs is geweest. Zo ging een jaar voorbij en, al ver langen wij allen naar het einde, wij zullen niet rusten voordat in heel In dië de orde en rust hersteld is. Grenadier C. E. v. Haastregt 2508110"3 C. Div. 7 Dec.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5