Naar HUIBERS Zilveren Jubileum H. J. Dïebels ZATERDAG 3 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Paus over de na de Z. H. de Paus wijst in zijn Kerst-1 boodschap ook op treffende wijze op het feit, dat velen zich nu schuldig maken aan dezelfde rechtsverkrach ting, die zij tijdens de oorlog bij an deren hebben afgekeurd: „Zij die beslist de oorlog willen winnen, waren bereid tot alle offers, zelfs tot dat van het leven. Wie ern stig de vrede wil winnen, moet tot niet minder edelmoedige offers be reid zijn, omdat voor een geslagen en verbitterde mensheid niets zoveel kost als afstand doen van weder wraak en onbarmhartige vergelding. De onrechtvaardigheden en wreed heden welke zijn bedreven door hen die de tweede wereldoorlog ontketen den, verwekten golven van gerechte verontwaardiging, maar zij deden te gelijkertijd de kiemen rijpen tot een instinctieve neiging tot wraak. Het meer gezonde deel der mens heid ,ook onder de volken die- meer verwikkeld waren in het conflict, ver werpt eensgezind de excessen en de wreedheden die een in moreel nihi lisme vervallen politiek niet enkel Het verloop der onder' handelingen op de „Renville" Met betrekking tot de onderhan delingen op de „Renville" valt er uit officiële bron niets te vermelden. Na de publicatie van haar Voorstellen tot ophouden van het vuren van 18 December, heeft de Commissie van goede diensten geen communiqué meer uitgegeven. Naar uit goed-in- gelichte bronnen wordt vernomen, zijn de besprekingen op de „Ren ville' thans in het stadium, dat de Commissie voor goede diensten we derom een voorstel heeft uitge werkt, waarin, voorzover zulks mo- gfelijk is, de opmerkingen zijn ver werkt, door de beide delegaties op .haar nieuwe voorstéllen (die van 29 December) ingediend. De leden dei- republikeinse delegatie, die Zondag naar Djokja zijn gegaan om met de republikeinse .regering de huidige stand van zaken te bespreken, wor den niet vóór Dinsdag te Batavia terugverwacht. Aneta voegt hieraan toe, dat het feit, dat er zo weinig officiële mede delingen over de' werkzaamheden der Commissie voor goede diensten worden gedaan, volgens het secreta riaat der Commissie zijn oorzaak vindt in de „informele' besprekingen, die de laatste tijd hebben plaats ge vonden. Volgens de zegsman van Aneta geeft de Commissie alleen communiqués uit van de formele bijeenkomsten. NAAR DE INDONESISCHE FEDERATIE. Ten huize van Abdoelkadir hebben de Nederlandse ministers, dr. van Mook en vele andere autoriteiten op eén cocktail£artij met alle te Batavia vertoevende vertegenwoordigers van de Negara's en. Daerah's ontmoet. De ze ontmoeting wordt als een onof ficiële voorloper beschouwd van de besprekingen ,die Zondag a.s. zullen worden gehouden. Hedenmorgen voerden deze vertegenwoordigers van die Negara's en Daerah's in 1 hoofd kwartier van de K.I.S. te Batavia be sprekingen, waarbij 42 personen aan wezig waren. De officiële ontmoeting met de mi nisters zal Zondag plaats vinden in het voormalige gebouw van de Volks raad aan het Hertogspark te Batavia. Inmiddels meldt de Aneta-corres- pondent te Soerabaia, dat Vrijdag al daar gevormd is een comité „Panitai Persiapan Penenntoean Kedoedoekan Djawa Timoer*', als voorberaidend comité voor de vaststelling vai status van Oost-Java. De voorzitter is drsj Ch. Karimoen, de vice-voorzit- ter is R. Mansoer. Óp 18 Jan. a.s. zal een eerste openbare vergadering te Soerabaia worden gehouden. De Veiligheidsraad is tegen Dins dag a.s. bijeengeroepen ter behande ling van het beroep van India om „onverwijld optreden van de raad" in verband met het geschil tussen In dia en Pakistan over Kasjmir. De regering van India verzoekt de Veiligheidsraad een beroep te doen op Pakistan orn onmiddellijk de steun aan de aanvallers van Jammoe en Kasjmir te staken. Indien de re gering van Pakistan in gebreke zou blijven, zou India zich uit zelfverde diging genoopt zien het gebied van Pakistan binnen te dringen om de invallers te verjagen. De verklaring constateert, dat invallers door Pakistaans gebied mo gen trekken, dat zij dat gebied als ba sis voor operaties mogen gebruiken, onder de invallers zich burgers uit Pakistan bevinden, zij veel van hun militaire - uitrusting, transportmidde len en voorraden uit Pakistan krij gen en door officieren van Pakistan opgeleid, geinstrueerd of op andere wijze geholpen worden. STEEDS SNELLER. Geholpen door wind in de rug heb ben twee schroeflozc P. 80 gevechts vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht gisteren een nieuw snel heidsrecord gevestigd. Luitenant William Thomas heeft de 350 mijl (563.15 k.m.) van Hiroshi ma naar Tokio in 27 minuten afge legd met een gemiddelde snelheid van 777.7 mijl ,1251.319 km) per uur. De volgende dag heeft luitenant John Chichering de 175 mijlen (281.575 km.) van Hisawa naar Sen- dai in 13 minuten 27 seconden afge- met een gemiddelde snelheid van 780 mijl (1255.02 km.) per uur. Deze nieuwe cijfers ovei-treffen het officiële wereldsnelheidsrecord van 650.6 mijl (1046.81 km.) per uur met meer dan 101 mijl (160.9 k.m.). rechtsverkrachting oorlog bedreven heeft in een door haarzelf uitgelokte oorlog, maar bovendien theoretisch durfde verdedigen. De la ter aan het licht gekomen feiten en bewijsstukken hebben slechts kun nen bevestigen dat de bewerkers en de uitvoerder dezer politiek^ de voor naamste verantwoordelijkheid dragen voor de ellende, welke de wereld thans te doorstaan heeft. De mensen van na de oorlog had den gemakkelijk hun eigen zedelijke superioriteit kunnen stellen tegen over deze decadentie, maar zij heb ben in helaas niet weinige gevallen een zo gunstige gelegenheid laten ontsnappen. Het is nodig te erkennen dat de geschiedenis der mensheid ge durende de maanden, weken en da gen, die op het einde van de oorlog volgden, verre van in alles roemvol is geweest. De verdiende straffen, die dé hoofdschuldigen hebben ondergaan, hadden helse tonelen kunnen ingeven aan de pen van Dante, maar de grote dichter zou zich hebben teruggetrok ken voor de represailles, welke op onschuldigen zijn toegepast. Degewelddadige deportaties, de gedwongen tewerkstellingen kwamen ons destijds voor als (een uitdaging van de meest elementaire wetten van menselijkheid en van letter en geest van het volkenrecht. Is het dan te verwonderen, dat hetzelfde geweten, dat met gerechte verontwaardiging in verzet kwam toen het zulke daden zag bedrijven door de enen, op de- .zelfde wijze reageert als het die ziet bedrijven door anderen? Wie zal het kunnen afmeten, welke Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondiyingen morele ellenden voor gezin en ge meenschap, welke schade voor het cul tureel en economisch evenwicht van Europa, en niet van Europa alleen, veroorzaakt zullen worden door de gewelddadige willekeurige verplaat sing der volken? Welk een droefheid van het heden! Welk een angsten voor de toekomst! Alleen een veel bredere ruimheid van blik, een veel verstandiger en wijzer politiek van de kant van de mannen, die het lot der wereld in hun handen hebben, zal een dragelijke oplossing kunnen brengen voor een anders onoplosbaar probleem. Hulde daarom aan hen, en men vindt hen onder alle volken, die geen offer of inspanning schuwen voor de bereiking van een zo nobel doel. Dat zij zich niet laten verontrus ten door tegenspraak en weerstand, die hen niet bespaard zullen worden, en die juist in deze dagen schijnen toe te nemen in hevigheid om een nieuwe zenuwoorlog te ontketenen, om de tweedracht aan te wakkeren, om de kracht te ondermijnen van de voorvechters der eenheid en der pa cificatie. Laten wij vertrouwen dat het uur nabij is, waarop, zoals wij vertrouwen en vragen in onze gebe den, de Vredekoning de overwinning zal schenken aan hen, die met zuivere mening en vredelievende wapenen voor hun zaak strijden!" RUMOER IN DE STATEN VAN CURAQAO In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Staten van Curagao stelde het lid Jonckheer voor, aan de Tweede Kamer een telegram te zenden, waarin zou worden geprotes teerd tegen het feit, dat in de voor gestelde wijziging der Curagao'se staatsregeling geen rekening wordt gehouden met de in de Staten van Curagao tot uiting gekomen wensen. Het telegram bevatte het verzoek aan de Tweede Kamer, de voorgestelde regeling zodanig te wijzigen, dat zij in overeenstemming zou zijn met het door de Staten gegeven advies. Het voorstel van de heer Jonckheer werd verworpen met vijf tegen vier stem men. Gedurende de behandeling was het op de publieke tribune woelig. -De aanmaningen van de voorzitter tot het publiek, om de orde te bewa ren, hadden geen effect. Toen in de loop van de discussie dr. Maal enige gedeelten citeerde uit het boek van Paul Blanshard; „Democracy and Em pire in the Carribean", speciaal op bladzijde 273, waar wordt gezegd, dat van alle Caraibische koloniën, de Ne derlandse het meeste van alles1, wat op een democratisch bestuur gelijkt, gespeend zijn, bereikte het rumoer .zijn hoogtepunt. De voorzitter, gaf toen het bevel, de tribune te ontrui men, hetgeen alleen met bijstand van de politie kon geschieden. Dr. Maal oefende eveneens critiek uit op de benoeming van dr. C. W. de la Try Ellis als afgevaardigde ter Rijkscon ferentie. NIEUWJAARSREDE VAN GOUVERNEUR KASTEEL. Aan een op Nieuwjaarsdag door gouverneur Kasteel gehouden Nieuw jaars radio-toespraak wordt het vol gende ontleend: De ontwikkeling van de gang van zaken op economisch gebied recht vaardigt zeer zeker een optimistische toon. De economische voorspoed van Curagao vindt haar weerspiegeling in het vervoer ter zee en in de lucht: het aantal landingen op de luchthaven Hato werd in het afgelopen jaar ver dubbeld, terwijl het aantal schepen, dat de havens van Curacao en Aruba binnenliep, 1500 bedroeg, hetgeen een record tonnage vertegenwoordigt van 72. millioen grosstons. Met betrekking tot de beweringen van oppervlakkige waarnemers, die veelal een misleidende voorstelling van zaken geven, achtte de gouver neur het een troost, dat de reële cij fers en feiten, zoals die op de inter nationale conferenties werden over gelegd, geheel en al het tegendeel van dergelijke beweringen aantonen. Cu rasao verkeert voor zulke conferen ties, of die nu worden gehouden in Mexico, in Montreal, in Washington, in Lima, Bogota of Trinidad, aller minst in angst en vrees en indien op deze conferenties Curagaosche afgevaardigden worden uitgenodigd, zullen deze niet terugschrikken voor vergelijkingen met andere landen. Ten aanzien van de Rijksconferen. tie zeide de heer Kasteel, dat zij, die denken dat het oude koninkrijk op het eind van zijn krachten is, wel eens bedrogen konden uitkomen. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de staatkundige hervorming haar voltooiing moge vinden in het jaar der viering van het gouden regerings jubileum van koningin Wilhelmina en dat over.het gehele koninkrijk de Pax Neerlandica zal heersen. x PERSSPIEGEL APENLIEFDE. Onder bovenstaande titel schrijft de Maasbede: „Prof, Schermerliorn houdt zijn hart en zijn liefde verpand aan zijn dierbare republiek. Deze mag in geen geval onder de tafel worden gemoffeld, aldus de oud-premier in zijn rede voor de bijeenkomst var de Partij van de Arbeid in het RAI gebouw te Amsterdam. Toch blijft de liefde van de oud hoogleraar een apenliefde. Hij heeft een open oog voor gebreken van en in de republiek. De De materiële verzorging-kan zij niet aan; hij sprak verder over politiek onvermogen en corruptie in allerlei vorm tot intriges voor de minister posten toe. Toch moet men volgens prof. Schermerliorn de republiek maar als een grote en volwassen jongen behandelen, die zelf mes en vork wil hanteren ook al zou hij zich daarmee „tot bloedens toe ver wonden". De liefde van de papa, die zijn gezag over zijn zoontje kwijt is! Prof, Schermerhorn verzette zich tegen hetgeen hij noemde het lossen van de epubliek in staatjes. Hij vond dit zelfs on-dem'ocratisch. De oud-premier blijft maar steeds vastzitten aan zijn allerongelukkigst eerste artikel van het accoord van Linggadjati. Daar- zit de fout» Daar in is aan de republiek een de facto- gezag toegekend, dat niet bestond. En nu naar de normale toestand wordt teruggekeerd en de volken, die niets van de republiek moeten hebben, hun eigen lot in handen nemen, jammert de oud-professor over het oplossen in staatjes van de renubliek. Wij geloven, dat prof. Schermer horn zich het vrije uitzicht op de Indische kwestie benomen heeft." Chef van bevolking te Leiden Onder tal van blijken van belang stelling heeft de heer H. J. Diebeis, chef van de afdeling, Burgerlijke Stand ten stadhuize alhier, zijn zil veren jubileum in gemeentedienst hendapht. Op Nieuwjaarsdag werd tot in tentie van de jubilaris in de paro chiekerk van de 'H. Leonardus a Por- tu Mauritio aan de Haagweg de plechtige Hoogmis opgedragen. Gistermorgen werd de heer Diebeis djoor B .en W. ten stadhuize ontvan gen en door de burgemeester jhr. mr, F. H. van Kinschot in hartelijke woorden toegesproken, waarbij hem dank werd gebracht voor zijn vele verdiensten voor de gemeente. Des middags van 34 uur vond in de voor de trouwzaal gelegen ont vangkamer van het stadhuis de of ficiële huldiging van de jubilaris plaats door het stadhuispersoneel. Na mens allen werd daarbij het woord gevoerd door de heer H. A. Vriend, chef van de afd. onderwijs. Deze me moreerde in korte trekken de loop baan van de heer Diebeis, welke reeds 15 jaar vóór Leiden begon, zo dat het in totaal reeds 40 jaar is. Met Leidse hardnekkigheid wilde spr. al leen de Leidse jaren beschouwen en daarvan kon hij niet als bij de rustige landman spreken van: „Hoe genoe- gelijk rolt het leven Spr. herinnerde eraan hoe de heer Diebeis hier een in sterke mate ver ouderde bevolkingsboekhouding vond, welke hij door de invoering van een gezinspersoonskaartenstelsel verving. Al het werk, dat hij had opgebouwd zag hij evenwel in 1929 door de brand van het stadhuis weer vernietigd. Met onverflauwde ijver werd het werk evenwel weer opgezet in de vorm HEFFINGSBESCHIKKING STICHTING VOOR DE LAND BOUW 1948. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat iedere teler van aard appelen verplicht is aan het bedrijf schap voor aardappelen ten behoeve van het landbouw-egalisatiefonds een heffing te betalen van 0,25 per 1000 kg aardappelen (gewassen ge wicht) door hem geleverd aan een aardappelmeelfabriek, met dien ver stande, dat deze heffing zal worden geïnd door middel van korting op de door de aardappelmeelfabriek, aan welke de aardappelen zijn ge leverd, te betalen koopprijs van of andere vergoeding voor deze aard appelen. Iedere teler van pootaardappelen is verplicht over de door hem ge teelde en door de N.A.K. (de stich ting Nederlandse algemene keurings dienst voor landbouwzaden en aard- appelpootgoed) geplombeerde poot- aardannelen een heffing van 0.60 per 1000 kg aardappelen ten behoe ve van het landbouwegalisatiefonds te betalen. Iedere melkveehouder is verplicht aan het bëdrijfschao voor zuivel ten behoeve van het landbouw-egalisa- tiefor.ds een heffing te betalen van 0.02 y. per 100 kg, welke door hem geleverd wordt aan een zuivelfa briek of standaardisatiebedrijf, dan wel on rechtmatige wijze door hem verwerkt wordt tot boter of kaas of tegen afgifte van distributiebeschei den als consumotiemelk wordt af geleverd. met dien verstande, dat deze heffing zal worden geïnd door middel van korting op het bedrag van de toeslag op de prijs van de desbetreffende melk, hetwelk hem door het bedrijfschap voor zuivel wordt uitgekeerd. Degene, od wiens naam een voor de slacht bestemde rund waar onder voor de toepassing van dit ar tikel een kalf niet is begrepen op een slachtveemarkt of leverings plaats, in de zin van de vee- en vleesverordening 1942, is geleverd (m'et uitzondering van vee- en vlees aankoopbureau) is verplicht daar voor ten behoeve van het landbouw egalisatiefonds aan het bedrijfschap voor vee en vlees te betalen een heffing, welke naargelang van de indeling, bedoeld de vee. en vlees verordening 1942, in de hieronder genoemde klassen is vastgesteld op het achter elk dier klassen vermelde bedrag. Klasse AA 2,—, klasse a 1,klasse b 0.75, klasse c 0.50. van een persoonskaarten-stelsel, waarvoor Leidên als eerste giote ge meente proefstoomde. Intussen is dit een Leids stelsel geworden, dat lang zamerhand het gehele land veroverde. Kort voor de oorlog werd de taak van de jubilaris uitgebreid door het onderbrengen van de afd. militaire zaken, in de mobilisatie nog vergroot door de afdeling kostwinnersvergoe ding. Spr. schetste vervolgens hoe hij in dlie tijd tot zelfs in de nacht huwe lijk van militairen sloot. Na de oorlog volgde de reconstruc tie van de bevolkings-ad'ministratie, in 1946 de verkiezingen, in 1947 de volkstelling. Zó genoeglijk rolt het leven Spr. schetste vervolgens de jubila ris als een plichtsgetrouw ambtenaar, dlie zich met grote deskundigheid geeft aan het werk, hem door de ge meente opgedragen.. Tevens toonde hij zich een humaan chef voor zijn personeel, waarbij de bufeausfee/ steeds zodanig was, dat er een goede verstandhouding heerst en eer. vlotte afwikkeling voor het publiek gega randeerd wordt. Alle ambtenaren hebben deze ge legenheid gaarne aangegrepen om blijk van hun sympathie te geven en aangezien dj staat van dienst van de jubilaris dichter bij de 50 dan bij de 25 jaar ligt. wilde men het zilver met goud gedenken. Daarom bood spr. hem een gouden zegelring aan, er de wens aan toevoegend, dat deze zijn hand nog vele jaren moge sieren. De heer Diebeis dankte voor de hartelijke woorden, doch wees erop, dat zijn taak slechts een deel is van het gemeentelijk raderwerk. In de hem gebrachte dank betrok hij ook alle ambtenaren van zijn afdeling. Spr. hoopte voorts de hem nog reste rende dienstjaren in dezelfde goede harmonie te kunnen doorbrengen, op dat hij later op vriendschappelijke wijze afscheid zal kunnen nemen. Namens de personeelsvereniging van het stadhuis sprak vervolgens de heer A. H. Coers en bood hem het boek „Are de Triomphe" aan. De heap H. Brouwer uit Wassenaar voerde hp* woord namens de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren en bood namen* de afd. Leiden 'n boekwerk aan. Hier na sprak de heer J. Smidt namens het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Bevolkingsboekhoudingen onder aan bieding van een bloemstuk namens de afd. Zuid Holland. Voor ieder der sprekers had de ju bilaris een hartelijk dankwoord, waarna alle aanwezigen er waren er rond 150; w.o. een vertegenwoordi ger van de rijksinspectie van de Be volkingsregisters en tal van hQofden van gemeentedienst gelegenheid kreg.en de jubilaris de hand te druk ken. Toen zij allen na 'n kopje thee ver trokken waren, werd de heer Diebeis gehuldigd door zijn eigen personeel, namens wie de heer H. Veldstra het woord voerde. Deze wees erop, dat het aan zijn staat van dienst en eer volle loopbaan te zien is, dat men zijn werklust en bekwaamheid op juiste wijze heeft weten te schatten. Hij wees voorts op zijn hulpvaardigheid voor alle ambtenaren. Dan herinner de hij eraan hoe de heer Diebeis als goed vaderlander in de bezettingstijd zijn plicht deed, waarna hij een rook- fauteuil als aandenken aanbood. De jubilaris zeide zeer getroffen te zijn door de blijken van belangstel ling hem betoond, doch deze hulde trof hem bijzonder. Zonder de me dewerking van de ambtenaren ware het hem niet mogelijk geweest zijn taak naar behoren te vervullen. Spr. hooptp, dat de aangename samenwer king moge blijven voortbestaan zo lang hij nog werkzaam zal mogen blijven. Openlijk bracht hij ook dank aan zijn echtgenote voor de steun, hem zovele malen in die jaren ver leend, hetgeen voor hem meermalen inderdaad een steun is geweest. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. De heer Diebel's," gecomplimenteerd- door de heer H. Veldstra. Foto N. v, d. Horst. JlateC Jiwied en de MilCiaenen-exfenfa 30. Door een heleboel tuinen be reikten ize tenslotte de villa van mijnheer Sop, een rijke zeepfabri kant. De heer Sop was niet bevriend met Harry Klungel. „Al dat artisten- tuig'\ placht hij te zeggen, „daar heb je niets aan. Ze scheren zich niet eens. Ik heb er nog nooit een stuk scheerzeep aan verkocht. En hun handen wassen ze met schuur poeder zo vuil irnaken ze zich." Nee van kunstenaars moest hij niets hébben. Hij zat juist een brief te schrijven aan een winkelier, die hem nog tien dozen zeep schuldig (was, toen hij een grootgedruis vernam. Hij deed de tuindeuren open en half buiten adem renden daar naar binnen: Ka- rel Kwiek, mijnheer Gabriël en de luitenant. Toen ze huin verhaal had den verteld, begon de heer Sop zo hard te lachen, dat Karei bang werd dat hij er iets van krijgen zou. „Nee m,aar, die is goed", brulde Simon Sop: „Je had bij geen mens beter kunnen binnenvluchten dan bij mij. Vijanden van de Klungelaar daar- ginids zijn vrienden van mij. Kom maar mee naar de bibliotheek, dan drinken we samen 'n glaasje wijn." En zo zaten vijf minuten later Ka- rel Kwiek en zijn vriendenin de bibliotheek van Simon Sop. Niemand wist, dat ze er waren. De heer Sop had hun nieuwe kleren beloofd en een masker om voor hun gezicht te doen. De volgende dag zouden ze dan hun reis via Amsterdam naar Bagdad kunnen voorzetten. Nadat ze een hele' tijd gezellig hadden zitten praten begonnen onze vrienden slaap te krijgen. De vriendelijke mijnheer Sop wees hun alle drie een kamer en spoedig was het gehele huis in diepe 1 rust verzonken. P. T. DE JONGt Gisteren overleed de heer Pieter Teunis de Jong, in sportkringen als internationale tijdopnemer bekend. Hij registreerde het werelduurrecord van Leon van der Stuijff op de wie lerbaan te Rijswijk gereden en de internationale records, door de vlie ger Grassé gevlogen. Vaste aanstel lingen als tijdopnemer bezat hij sinds 1900 van de Ned. Wieier Bond, sinds 11 October 1911 van de Ko ninklijke Vereniging voor Lucht vaart en van 10 Augustus 1917 tot 23 Maart 1924 van de Koninkl. Ne- derl. Motorrijders Vereniging. Van de Ned. Wieier Bond was hij gedu rende 25 jaar de secretaris en de laatste 8 jaar tevens penningmees ter. De Amsterdamse Sport Clubs „Olympia" en „De Germaan" ver leenden hem het erelidmaatschap. Nadat hij zich uit de sport-bestuurs- functies had teruggetrokken, stelde hij zich voor de volkshuisvesting be schikbaar en wel gedurende 15 jaar als seci-etaris van de Verhuurders- bond voor Leiden en Om'streken en gedurende 10 jaar als penningmees ter van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren. De heer De Jong bereikte de 71- jarige leeftijd. De begrafenis vindt a.s. Dinsdag middag om 1 uur plaats op „Rhijn- hof'. PATER MICHEL LANS f Maandag a.s. te half tien wordt in de St. Petruskerk een plechtige Uit vaartdienst gecelebreerd voor de zielerust van de zeereerw. pater Michel Lans, missionaris in Afrika, die, zoals gemeld, te Rome is over leden. KATHOLIEKE REISVERENIGING. De afd. Leiden van de Ned. Reis- vereniging voor Katholieken opent het hieuwe jaar met een hoogst inte ressante lezing van de bekende reis journaliste Mary Pos. Het nieuwe jaar opent wéér nieuwe perspectieven voor 'n geanimeerd verenigingsleven en de eerste stoot daartoe zal gegeven worden door 'n causerie; welke aller belangstelling 1 verdient. Mary Pos komt nl. spreken over haar reis naar Zuid Afrika, waarmede zij overal volle zalen heeft weten te trekken, We vertrouwen, dat de Kleine Stadszaal Maandag avond te 8 uur vol zal lopen! Mr. W. B. H. A. Heskes en mr. Wytema, beiden alhier, zijn onder scheidenlijk benoemd tot pl.ver. voor zitter en adjunct-secretaris van de met ingang van 1 Jan. benoemde zui veringsraad voor handel en ambacht, welke zijn zetel heeft te 's-Graven- hage. Prof. mr. J. M. van Bemmelen al hier is opnieuw benoemd tot voorzit ter van de zuiveringsraad voor de metallurgische industrie, scheepS' bouw, machinebouw, staalbouw,»een- PON-PvyNG Wat is dat? De titel van een kermis en ten toonstelling, die op 6, 7 en 8 Febr. zal worden gehouden in de zalen van „De Burcht" te Leiden, ter gelegenheid van het a.s. ver trek van Mgr. J. Buis naar zijn Missie en tot steun van die Mis sie. Leiden en omgeving zal nu weer tonen zijn liefde voor de Missie, niet slechts in woorden maar in daden. Het zal een mooi feest worden. Natuurlijk vermelden we nog nadere bijzonderheden. trale'verwarming en ventilatie, enz. Alen gesch. L. D. W. S. Het elftal van L. D. W. S. is als volgt samengesteld; doel: Born; achter: Disielvelt en C. Rijsbergen; middel: Schreuder, J.. Rijsbergen en J. Keyzer; voor: J. Key- zer I, Sié'ra, B. v. d. Weyden, J. v. d. Weyden en Piket. BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 79201 t.m. 82800. Meuren, gen: stamkaarten, inwisselingsbon nen van de lopende bonkaarten, even tueel inlegvellen (voor schoenenbon- en controlekaart Moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus Johannes, z. van H. J. van Kasterop en W. P. Pijnaker; Hermanus. z. van W. Nie- vaart en J. E, R. Blok; Adrianus Cornells, z. van A. Verboon en M. H. Dijkman; Jacobus Christiaan, z. van J Mark en M. S. Bekooij, Nan ny Lous, d. van J. P. Adriani en E. M. Christiaanse; Jeannette Willemi- na Margaretha, d. van A. R. van der Loos en J. M. Schouten; Willem Jan Agricola, z. van W. Pet en H. M, J. van Zijp; Frieda, d. van W. C. Nobel en L. Kooren; Willem Pie ter, z. van W. van Oostveen en A. Happé; Wilhelmina Aafje, d. van J. J. W. Choufour en A. Benningshof. Overleden: C. G. Brand wed, van D. J, Wagner, 55 j.; M. J. Visser, d.. 14 dagen; A. E. Brandt wed. van A. van den Broek, 83 j.; J. Vooijs hsvr. van I. Schadde van Dooren 59 j. Gehuwd: J. A. Driessen jm* en G. G. van der Lingen jd.; D. van der Voort jm en M. J. Trommelen jd,; B. Hoek wednr en M, Bezuijen jd.; F. J. C. Kleinhans jm en E. J. J. M. Nicolaï jd; C. N. Schellingerhout jm en G. Versteeg gesch.; A. van Vliet jm en A. Winterfeld gesch.; T. van Nieuwenhuijzen jm en C. J. M. van

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2