PIECK Jubilea bij Leidse Gemeentewerken Sleutel Jliuiek en de „Milliaenen-e^fenió L. MENKEN OVERHEMDEN VRIJDAG 2 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURAN1 PAGINA 3 De rij van jubilea bij de Gemeente zet zich steeds voort en reeds op de eerste werkdag van het nieuwe jaar was er reden tot feestvieren bij de Gemeentewerken en wel om het feit dat de tuinman J. H. v. d. Broek 40 jaar en z'n collega P. J. Belt, eveneens tuinman, 25 jaar als zoda nig in dienst van de gemeente waren. Om half elf vond hedenmorgen op de hulp-timmerwerf aan de Oude Herengracht een korte huldiging plaats. Nadat de beide jubilarissen met hun familieleden gearriveerd waren, werden zij toegesproken door de directeur van gemeentewerken, ir. D. Boogerd, die hen gelukkig prees met hun vak, waarin zij dich ter bij de natuur staan dan bij me nig ander beroep, omdat zij steeds met levend materiaal omgaan. Na mens het gemeentebestuur bood spr. beide jubilarissen een enveloppe met onhoud aan. Wethouder A\ J. Jor\- geleen sloot zich bij de woorden van de vorige spreker aan en bood de heer van der Ploeg namens het ge meentebestuur een fraaie oorkonde aan, voor 40 jaar trouwe dienst bij de gemeente. De chef van de. afd. Plantsoenen, de heer A. Galjaard vond dat de vo rige sprekers al veel gras voor z'n voeten weggemaaid Hadden, doch een sprietje kon hij nog wel ont dekken, nl- het bewonderenswaardi ge goede humeur van de heer Belt, die altijd met een kwinkslag de zor gen verdrijft. Namens de jubileum commissie sprak vervolgens de voor zitter, de heer M. H. Noteboom, die beide jubilarissen een enveloppe met inhoud aanbood en tevens een di ploma van de jubileumcommissie vóór 25 jaar trouwe dienst, aan de heer Belt. De heer J. Jonker, als voorzitter van de Mij. van Tuinbouw reikte aan beide feestelingen een diploma van de Mij. uit, als blijk van waardering voor de verdiensten, door beiden aan de bevordering van het vak bewezen. Bovendien zegde spr. aan de heer v. d. Broek de zil veren medaille toe. die helaas niet tijdig gereed kon zijn. Aan het einde van deze feestelijke bijeenkomst dankten de jubilarissen voor de hartelijke woorden tot hun gespro ken en voor de aangeboden cadeaux. 2 JUBILEA BIJ DE LICHTFABRIEKEN. Ook bij de lichtfabrieken waren cr vandaag 2 jubilarissen te bejube len, n.l. de heren W. Hartevelt en J. v .d. Weyden, die beiden 25 jaar bij de afd. Bouwkunde in dienst waren. Nadat de jubilarissen op de direc tie:- amer ontvangen waren en de di recteur de heer Y. Ykema hen de ge bruikelijke enveloppen met inhoud had overhandigd, volgde een kleine huldiging in de cantine. waar het af- delingspersoneel en enkele hoofden van dienst bij tegenwoordig waren. Als eerste spreker voerde de heer Ykema het woord en wees daarbij op de trouwe plichtsbetrachting der bei de jubilarissen. Als voorzitter der ju bileum commissie van de personeels vereniging, sprak de heer J. J. C. Snel in een geestige toespraak de jubila rissen tde en bood beiden een cadeau aan. Ook de adj. directeur, ir. P. Fehmers, richtte het woord tot de ju bilarissen, waarvan de heer Harte velt, mede namens zijn collega, aan het einde van deze huldiging, dank bracht voor de gesproken woorden c~ aangeboden cadeaux. AFSCHEID J. J. ABSPOEL BEWAARDER DER STADS- TIMMERWERF. Op eenvoudige wijze heeft op Oudejaarsdag de heer J. J. Abspoel, bewaarder der Stadstimmerwerf al hier, aan wie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag uit de gemeentedienst is verleend, ten Stadhuize afscheid Bioscopen Luxor. Het programma van deze week geeft ditmaal na het journaal een Polygone-Profilti-jaaroverzicht naar aanleiding van de jaarwisseling. Deze film is vervaardigd naar het scenario van A. Koolhaas met de ti tel: De klok slaat twaalf, de klok slaat één". Hierin worden de belang rijkste binnenlandse gebeurtenissen uit het afgelopen jaar in beeld ge bracht. De hoofdfilm is ook al 'n film van deze tijd. „Het wonder van de 34ste Straat" is de geschiedenis van 'n Kerstman, 'n originele Kerstman ditmaal, die reclame-zit in 'n groot warenhuis en op de originele idee komt om de klanten, die het door hem gevraagde niet vinden, naar een an der magazijn te verwijzen. Dat geeft :n storm van verontwaardiging onder de verantwoordelijke leiders, maar de directie weet deze paedagogische dienstbaarheid aan de klant uit te buiten en nieuw succes te verwerven. Evenwel, het komt tot 'n proces om uit te maken of het 'n echte Kerst man is. Dat wordt natuurlijk aldus beslist en op zeer oi-iginele manier. Het is inderdaad aardig gevonden en alleraardigst gespeeld met Mas&reen O'Hara en John Payne in de hoofd rollen. Trianon brengt deze week de be kende Engelse film „Goodbye mr. Chips" weer in Leiden terug. Dit is één van/ die films, welke men niet vergeet, omdat ze zo'n levensecht beeld geven van een mensenleven. Hier zijn het de alledaagse lotgeval len van een leraar aan een Brits col lege, wiens levensgang wij volgen vanaf het schuchtere begin, toen hij als johg docent nog moeilijkheden had met zijn ongedurige discipelen, tot aan zijn laatste uur, waarin de ge zichten van al zijn jongens nog eens aan zijn geestesoog vogrbijtrekken. Zij zijn heengegaan in het leven en zeggen opgewekt: „Goodbye mr. Chips" en na zijn dood bewaren zij een dankbare herinnering in hun hart aan de man, die hun veel mee gaf op hun levensweg. Een heel mooie en heel gave film, die door allen kan worden gezien. Rex heeft Stan Laurel en Oliver Hardy te gast, die ditmaal fungeren als „Pantoffelhelden" en in die kwa liteit weer een serie avonturen bele ven, welke uiteraard van de dolste soort zijn. Wie eens hartelijk lachen wil, kan zijn hart bij deze film opha len. Stan en Olly stellen niet te leur. Voor elke leeftijd. Lido. Kapelaan O'malley, die ook in „Going my way" de eindjes aan elkaar knoopte, komt in opdracht van zijn Bisschop naar 'n onderwijs instituut (dat wel 'n beetje verschilt met onze scholen) om daar de moei lijkheden tot oplossing te brengen. O'malley, in de persoon van Bing Crosby, brengt natuurlijk de zaak in het reine. Tussen de kapelaan en moeder-overste komen conflicten voor, die in het verhaal verwerkt zijn, De eerste heeft moderne opvattingen, de zuster leeft nog steeds in een sfeer van traditie en ouderwetse methodes De uitwerking van het gegeven is soms te Amerikaans naar onze opvat tingen om in ieder détail aux serieux te kunnen worden genomen. Toch is de film in vele opzichten te appre ciëren. Waar de reïigieuse roeping ge ëerbiedigd wordt en zij een bood schap en waarschuwing tracht te ge ven aan een heidense wereld kan zij zelfs positief genoemd worden. „De klokken van St. Mary's" is een rustige film, die opvalt door het ont breken van elk raffinement in tech niek en regie, en aangenaam bezig houdt, niet 't minst door de vele amu sante scènes. Ingrid Bergman bewijst ook als zuster Benedikt, dat zij een actrice met talenten is, waarbij haar lief ge zichtje een concessie aan het pu bliek is. Casino heeft deze week een film op het programma staan, die onge twijfeld de avontuurlijke jeugd in groten getale zal trekken. Captain Kidd is hier de held van het verhaal, als kapitein van een zeeroversschip. Hij weet zich de gunst te verwerven van stadhouder Willem III, koning van Engeland, die hem vergunning geeft piraten op te brengen. Hij maakt hierbij gebruik van een be manning, allemaal ex-zeeschuimers, uit de gevangenis van Newgate. Hoe het verhaal verder loopt, zullen we niet verklappen, doch het is een op- winnende geschiedenis met moord en doodslag, doden blijken niet dood te zijn, enz. Natuurlijk loopt het voor de kapitein verkeerd af en eindigt hij z'n leven aan de galg. In het voorpro gramma een jaaroverzicht, dat niet de pretentie wil hebben volledig te zijn, maa: toch een goed beeld geeft van de voornaamste gebeurtenissei in 1947 Voor de kinderen draait de ze week de sprookjesfilm „Hans en Grietje", waarvan wij verder niets behoeven te zeggen. De titel zegt zelf al voldoende. genomen van ambtenaren en werk lieden van Gemeentewerken. Allereerst werd door de directeur, Ir. D. Boogerd, het woord gevoerd. Deze herinnerde aan het 40-jarig ambtsjubileum van de scheidende ambtenaar op 16 Juli j.ï., bij welke gelegenheid zijn verdiensten in het licht waren gesteld. Met eniee tref fende woorden wenste hij de heer Abspoel nog een lang" en aangena me levensavond toe. Snr. overhan digde daarbij, als herinnering aan dit afscheid, namens ambtenaren en werklieden van de dienst een paar boekwerken. Vervolgens richtte de directeur enige woorden tot de nieuwe be waarder de heer J. Wondergem en de nieuwe hulpbewaarder de heer J. P. Hem'erik. Spr. verwachtte, dat de nieuwe functionarissen aan de plichtsbetrachting van hun voorgan ger een voorbeeld zouden nemen en verklaarde hen hierbij als geïnstal leerd. Vervolgens werd het woord ge voerd door de wethouder van fabri cage. de heer A. J. Jongeleen die zich bij de woorden van de direc teur aans'oot en de heer Abspoel namens het gemeentebestuur een welverdiende rust toewenste. Tenslotte werd de scheidende functionaris nog toegesproken door de heer M. H. Noteboom, voorzitter 'van de jubileumcom missie, die daarbij voor mevr. Abspoel een plant aanbood. De heer Abspoel dankte voor de hem toegesproken wensen en voor de aangename samenwerking, welke hij in dc nu afgesloten periode, met de ambtenaren en werklieden van Gemeentewerken heeft gehad. Hij beval zich ook voor het vervolg in hun welwillende herinnering aan. Hierna gingen de verversingen rond en namen de aanwezigen met een handdruk afscheid van de be waarder der Stadstimmerwerf. waar mede deze korte plechtigheid was beëindigd. Koninklijke onderscheiding voor 55 jaar trouwe dienst Mej. Marie Moote onderscheiden. Het was vandaag een bijzondere dag in de geschiedenis van de N V. Leidsche Breifabriek, v.h. P. J. Poot Co., waarvan mej. Maria Moo te, na er 55 jaar als breister gewerkt ,te hebben, afscheid genoemen heeft, ter gelegenheid waarvan het H. M. de Koningin behaagd heeft haar de medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te ver lenen. Voor deze plechtigheid was het vol tallige personeel in de breierij bij eengekomen en, nadat de jubilaresse op een versierde stoel geïnstalleerd was, werd zij toegesproken door de directeur der N.V., de heer J. A. E. Aalders, die mej. Moote prees om haar grote ijver, waarmede zv in de afgelopen 55 jaar gewerkt heeft. Zij heeft in die jaren de overgang van handwerk tot machinale breierij mee gemaakt en het bedrijf zien uit groeien tot wat het nu is. Spr. bracht de jubilaresse dank voor haar grote plichtsbetrachting en arbeidslust en wenste haar tenslotte nog vele jaren in een welverdiende rust toe. Deze woorden gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud. Burgemeester F. H. van Kinschot, die hierna het woord verkreeg, zeide zich bijzonder te verheugen om het feit, dat Leiden arbeidsters heeft, die t--rug kunnen zien op een onafgebro ken werkkring van 55 jaar bij een zelfde firma. Reeds in de Middel eeuwen genoot Leiden bekendheid door haar textiel-indusrtie, en, dat deze bekend heid gebleven is, dankt onze stad voor een zeer belangrijk deel aan de arbeiders en arbeidsters, die met liefde voor hun werk Leidens naam hoog houden. Het is dan ook daarom, dat het H. M. dc Koningin behaagd heeft de medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te ver lenen, om daarmede Haar grote waar dering te tonen voor het werk dat J larie Moote voor Leiden heeft ge daan. Terwijl het blitzlicht der fotogra ven door de zaal flitste en alle aan wezigen het „Lang zal ze leven" zon gen, spelde de burgemeester de bron zen medaille de jubilaresse op de borst. Namens de collega's sprak de heer H. Gorree. die de ijverige plichtsbe trachting van Marie" roemde en de ze tot voorbeeld stelde van de jongere generatie, die het niet zo heel erg nauw neeftit met steeds op tijd aan wezig te zijn. Om op die leeftijd in de barre winter van het vorige jaar door de sneeuw steeds op haar post te zijn, is iets waarvoor allen een diep respect hebben. Ter herinnering aar deze bijzondere dag bood spr. de jubilaresse een lederen tas San, ter wijl enkele meisjes een grote fruit mand aandroegen. Tenslotte sprak ds. D. Kuilman z'n gelukwensen uit en wenste mej. Moo te nog een lanee rustige levensavond. ZILVEREN JUBILEUM. Dc heer M. G. Pielanen, chef van de boekbinderij bij de fa. Pielanen en Drommel, aan de Uiterstegracht, her dacht vandaag zijn 25-jarig jubileum in dienst van deze firma. Daartoe werd hij met zijn gezin hedenmorgen op de zaak ontvangen en bij ontsten tenis van de firmant A. Pielanen, dcor diens zoon, de heer J. Pielanen, toegesproken, waarbij spr. z'n waar dering uitsprak voor de werkzaam heden, welke de jubilaris in de afge lopen 25 jaar verricht heeft. Namens de firmant A. Pielanen bood spr. de jubilaris een enveloppe met inhoud aan, hieraan de wens toevoegend, dat het hem gegeven mocht zijn ook het 40-jarig jubileum bij de firma te vie ren. Ondanks het feit, dat dc andere firmant, de heer Drommel, de jubi laris pas korte tijd heeft meege maakt, n.l. sedert de fusie in Mei 1946, had ook deze spreker veel waardering voor de ijverige plichts betrachting van de jubilaris en sprax de wens uit, dat de goede samenvver king nog vele jaren voortgezet mocht worden. Namens de firma bood spr. eveneens een .enveloppe met inhoud aan, terwijl de echtgenote van de ju bilaris met een fraai bouquet verrast werd. De heer D. Blansjaar, namens het personeel sprekend, prees de om gang van de heer Pielanen als lei dinggevend persoon met het overige personeel en deed zijn woorden ver gezeld gaan van een mooie hanglamp en ee'n plant voor mevr. Pielanen, De moede,r van de jubilaris, die ook bij deze huldiging aanwezig was, bbod haar zoon als blijvende herin nering aan deze gedenwaardige dag een cadeau aan. Ten slotte sprak de accountant der firma, de heer W. Overduin, enkele woorden tot de jubilaris, waarna vele zakenrelaties hun gelukwensen aan boden en dit veelal vergezeld deden gaan van bloemen e.d. Onder het ge not van enkele verversingen zette men deze samenkomst nog enige tijd voort. STICHTING DOODEN- IIERDENKING 5 MEI 1945. Na overleg met de Burgemeester van Leiden is door de Nationale Com missie voor Oorlogsgedenktekens te A'dam aan de Stichting „Dooden- herdenking" verzocht, de organisatie ter hand te nemen van de verkoop van certificaten voor het midden- Damterrein te Amsterdam. De Stichting „Doodenherdenking" heeft deze opdracht gaarne aanvaard en medewerking gekregen van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en dames van de Ver. van Ex-Politieke Gevangenen, beide te Leiden. De verkoop van deze certificaten, zal een aanvang nemen op Maandag 5 Januari 1948, des namiddags 2 uur in het Stadhuis, na ingeleid te zijn door de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. LEIDSE KUNSTSCHILDERS NODIGEN TOT EEN BEZOEK. Schilderijen, aquarellen en tekeningen in ..Spaansec Pot". Het was de Leidse kunstschilders Hans Vermolen en Han Wertz een eer het Leidse publiek uit te nodigen tot een bezoek aan hun tentoonstel ling ten huize „De Spaanse Pot" aan het Rapenburg. Maar het is ook Lei den een eer twee jonge en zo veel be lovende schilders binnen haar mu ren te hebben. Want dat zij talent hebben, is zeker. Vermolen is op deze expositie niet zo sterk vertegenwoordigd als Wertz Daarom kan de artistieke persoon lijkheid, die de laatste is, ook duide lijker tot ons spreken. Maar de en kele werken, die Vermolen ons laat zien, tonen toch een zich snel en krachtig ontwikkelend talent, dat binnen enkele jaren tijds van het conventionele „Herfst"-gezicht tot een van verzonken leed en stille be rusting doortrilde „Avond" en een ietwat buitenlands aandoend, maar van zon en zeewind verzadigd duinlandschap" wist te komen. Een hartstocshtelijke, ietwat nerveuze persoonlijkheid, deze Vermolen, zoals hij ons door zijn werk tegemoet treedt. En naast hem de rustige kracht en bezonkenheid van de stil levens van Wértz, donker en warm, sterk gecomponeerd, geduldig ge schilderd. Soms is er zelfs wat teveel compositie en krijgt het geheel iets van de onwrikbaarheid van een mo nument. Maar dit is slechts een kwestie van „stadium, want het werk van beide schilders verkeert nog in statu nascendi. Wanneer we daaren boven de charmante etsjes van Wertz zien en de bevalligheid van zijn ro mantiek, terwijl een' stilleven als ,,de aardappels" ons waarborgt, dat deze romantiek open en zonnig zal blij ven, behoeven we voor de „vrijheid" van zijn stilleven geen bezorgdheid te koesteren. Anders gesteld is het met zijn por tretten. Hier geen rust en bezinning, maar het los op het doek neergewor pen moment, in nerveuze penseel streken, in paletmes-effecten en felle, soms zelfs harde kleuren. De gete kende portretten hebben het niet in zo sterke mate, waarschijnlijk ten gevolge van het materiaal, maar over het algemeen maken zij de in druk van momentopnamen, met alle voor- maar ook de nadelen van dien. „Wat je ver haalt, is lekker", zegt het spreekwoord. Dat men daarbij soms ten onrechte de ogen sluit voor wat de naaste omgeving biedt, be wijst deze tentoonsteling, die tot en met a.s. Zondag te bezichtigen is. C. Th. R K. O PROGRAMMA VOOR JANUARI. K. en O. de bekende Stichting tot bevordering van Kunst, Ontwik keling en Ontspanning alhier zet het nieuwe jaar 1948 goed in. Nadat het oude jaar aan de Stichting nog juist het douceurtje van een ge meentelijke subsidie in de schoot had geworpen, komt zij nu flink voor de dag in een programma, dat de moeite waard is. Voor de maanil Januari staan als toneelstukken op de lijst: een herhaling van de Gijs- brccht van Aemstel op 26 Januari a.s., voorts een opvoering van „De zaak A D." op 12 en 13 Jan. en „Buster" op 27, 28, 29 en 30 Jan. Ook de film is niet vergeten: o.a. werden „Thunder Rock" gegeven en de Indische speelfilm „Pareh". Op het gebied van muziek zal het con cert op 7 Januari door het R'dams Philharm Orkest ongetwijfeld de belangstelling trekken, welke het verdient, alsmede het Concert door hetzelfde orkestgezelschap op 22 Ja nuari Op 23 Januari geeft Iskar Aribo een pianorecital in de Laken hal.^ Ook diverse lezingen en cursus sen staan op het programma. Plet maandblad van K. en O. geeft di verse bijzonderheden. ONTMOETING MET REINTJE DE VOS. Op 'n avond in de afgelopen week had de heer P. Verschoor van de fa. v. Duuren hier ter stede, die met zijn auto tussen Overloon en Venray reed, een zeldzame ontmoeting .Hij zag plotseling twee vurige ogen in het donker en voelde daarna 'n schok. Toen hij terugkeerde om te zien wat hij aangereden had, zag hij een fraaie grote vos dood op de weg lig gen. Het dier is waarschijnlijk ver blind geweest door de autolichten, doch bleek door de aanrijding geen uitwendig letsel te hebben opgelopen. De huid zal dankbaar als aandenken bewaard worden. PAKKETTEN VOOR WEESHUIZEN. Ook Leiden bedacht. Op de laatste dag van 1947 kon men in vele weeshuizen van Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Haarlem, Lei den en Amsterdam verheugde kinder gezichtjes zien. Dinsdag arriveerden hier grote pakketten,soms wel twintig tegelijk in een inrichting, elk inhou dende circa 14 kilo levensmiddelen, die door het Amerikaanse volk ter beschikking waren gesteld. De „Martha Dean Radio-show" had enige tijd geleden in een uitzending de Amerikanen opgewekt, geld te storten voor het zenden van voedsel pakketten naar Nederland. Het grote bedrag, dat tenslotte bijeenkwam, werd door de Radio-show ter beschik king gesteld van de Care, die op haar beurt weer zorgde voor de versche ping en de distributie van pakketten in ons land. Ook het R.K. Weeshuis op de St. Jacobsgracht te Leiden behoorde tot de uitverkorenen, die met zo'n ge- gchenkzending verrast werden. Woensdagmiddag om 5 uur vervoegde zich daar mr. Charles Cotter, die met de distributie van deze pakketten be last is, en bracht niet minder dan 20 pakketten van elk 15 kg., inhoudende busjes melk, chocolade, suikere vlees waren, enz. Onder de kerstboom wer den de pakketten aan de kinderen uitgereikt, waarna er een foto ge maakt werd, die in Amerika zal ge tuigen van de vreugde, waarmede de ze verrassingen ontvangen werden. Damesrijwiel ontvreemd. Het was voor mevr. J. B.G. geen pret tige Oudejaarsavond. Zij was op die avond even op de Nieuwe Rijn op be zoek en had haar rijwiel onbeheerd laten staan. Bij haar terugkomst ont dekte zij, dat haar rijwiel door iemand anders was medegenomen. Naar aanleiding van het Gc- meenleraadsverslag in ons blad van 23 "Dec. j.l. verzoekt het bestuur der Vereniging v. Pensionhouders en Ka merverhuurders ons het volgende mede te delen: Volgens het verslag wees de heer Riedel er op. hoe hier een ambtenaar van Huisvestingsbu reau tevens een Kamerverhuurbu- reau heeft, Dit is, aldus het bestuur van genoemde vereniging, niet waar Bedoelde ambtenaar is secretaris der Ver. Het bureau van genoemde 'Ver. wordt niet door hem geleid, maar is gevestigd te zijnen huize, waar het bestuur zitting houdt. Ge heel belangloos, zonder enig honora rium daarvoor te ontvangen, staat de ze ambtenaar het bestuur met raad en daad ter zijde. LAATSTE BEP'CHTEN HET INDIENEN VAN COLLECTIEVE AANVRAGEN VOOR WERKKLEDING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 5 Januari 1948 af door de distributiediensten wederom gelegenheid zal worden gegeven voor het collectief aanvragen van werk kleding. Alle bedrijven, waarin 5 of meer werkkleding dragende arbei- ders(sters) werkzaam zijn. moeten voor al deze werknemers per formu lier MD 33326. vergezeld van een formulier MD 33327, een aanvraag indienen op een door de distributie- dienst nog nader bekend te maken plaats en tijdstip. Filiaalbedrijven dienen afzonderlijk aan te vragen. Omtrent de uitreiking der bonnen en de indeling van individuele aanvra gen voor werkkleding zullen nog na dere mededelingen volgen. DE WATERSNOOD IN LUXEMBURG. In de gehele Moezelstreek van het Groothertogdom stijgt het water nog steeds en het heeft thans reeds de eerste verdieping der huizen bereikt. De telefooncentrale te Remich is bui ten gebruik en het treinverkeer is stopgezet. De inwoners worden door de brandweer, die in sloepen van huis tot huis vaart, van voedsel voorzien. Naar verluidt zou er ge brek aan brood beginnen te heersen. Plet peil van de Moezel was Woens dagavond te Remich gestegen tot 8.75- meter, hetgeen 1.25 meter hoger is dan in 1919, toen dc Moezel het hoogste peil sedert 1900 bereikte. Het verkeer met Zwitserland on dervindt grote moeilijkheden. Het te- legraaf verkeer met Zwitserland heeft plaats via Brussel en Parijs. Volgens de laatste berichten is het peil van de Moezel in de afgelopen nacht iets POSITIE NED. SCHEPEN. Aldabi, pass. 1 Jan. Fernando No- ronha; Alwaki, pass. 1 Jan. Fernando Noronha;Amstedijk 31 Dec% van New- Orleans naar Rotterdam; Amstelland, 31 Dec. te Bahia; Anncnkerk, 2 Jan. van Antwerpen; Banggaai, 31 Dec. van Suez; Blijdendijk, 31 Dec. van Philadelphia te Baltimore; Delftdijk. 27 Dec. van Willemstad; Joh. van Öl- denbarneveld, pass. 31 Dcc. Dondra Head;Kota Agoeng 2 Jan. van Balik Papan naar Makassar; Mariekerk, 31 Dec. van Melbourne; Muiderkerk, 31 Dec. van Aden; Ruys, 31 Dec. van Buenos-Aires te Port Elisabeth; Stuy- vesant, 2 Jan. te Paramaribo; Tamo. pass. ,1 Jan. St. Vincent; Tegelberg, 2 Jan. te Ourban; Veendam, 31 Dec. te New-York; Volendam 31 Dec. van Colombo; Zuiderkruis, 31 Dec. van Aden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Jan. Vee. 2 Fokstie ren, 1 Slachtedier. 33 Kalf- en Melk. koeien 400800, handel matig; 40 Varekoeien e.d. f 300450.—. handel matig; 200 Vette Koeien, 40 Pinken 180200.hadel matig, 71 Nuch tere kalveren, 293 Vette schapen, 96 Mestvarkens ƒ4060.—, 414 Biggen f 2540.handel matig; 10 Paarden, 9 Bokken en geiten. 2 Jan. Kaas. Goudse kaas 1c srt. 160—170.—2e Srt. 152—159, aanvoer 48 partijen; Leidse kaas le srt. 155158, aanvoer 2 partijen, handel traag. WOERDEN. 31 Dec. Kaas. 27 partijen aangevoerd, le soort 1.66— 1 70, 2e soort 1.56—1.64. De handel was traag. 29. En weer werd er gestart voor een grote renpartij. Mijnheer de lui tenant deelde in het donker zo links en rechts nog verschillende cadeau tjes uit, maar de heren die er nog geen te pakken hadden en dus niet buiten gevecht waren gesteld, zetten strijdlustig de achtervolging in. Het ging hard en met enthousiasme. Jaap Patsmans schreeuwde als een stand werker op de markt, de millionnairs namen hun portefeuille in de ene hand en met de andere hieldien zij hun hoofd vast. want mannen die het ver willen brengen in de wereld, moeten altijd goed zorgen, niet het hoofd te verliezen. De kunstschilders haalden hun dikste kwasten uit hun binnenzak en zwaaiden daarmee drei gend door de lucht. De heer Harry Klungel bleek het verstandigst van allemaal. Terwijl de hele zaal leeg stroomde en overal jammerklachten opstegen van mensen die met de handjes van de luitenant hadden ken nis gemaakt, van flauwgevallen da mes die teleurgesteld waren omdat geen enkele heer zich ertoe geroepen scheen te voelen, hun weer .bij hun positieven te brengen, van mijnheer Hollebol die de omgevallen pilaar van de luitenant op zijn tenen had gekregen, van mevrouw de Kerst boom, die het niet uit kon staan dat niemand in de heersende duisternis haar mooie juwelen meer kon zien. van strijders die door de hoofdmacht onder de voet gelopen, onder al die bedrijven dus, was mijnheer Klun gel op handen en voeten naar het kleedkamertje gekropen. Daar wist hij nog een kaars te staan. Hij stak ze aan en kroop rustig in een hoekje met zijn plaatjesboek. „Comics', stond erop. Dat is Amerikaans en be tekent „grappige prentjes". Hij was juist bezig aan een «verhaal over Popeye The Sailor en hij wilde het beslist uitlezen. Karei Kwiek en zijn vrienden waren hard de tuin in ge rend. Het was een donkere nacht maar in de verte kon je hen toch zien hollen met hun witte kleren aan. TIMMERMAN-AANNEMER De Sitterlaan 24, Tel. 26693 Z.N. met 2 losse boorden of met vaste boord. Alle maten. Vele ver schillende kleuren. U weet: de zendingen zijn te genwoordig nog niet groot. HAARLEMMERSTR.228 'S Te koop: 2 prima haar den. Te bevragen Zuidein de A 182, Nieuwkoop. 666 2 Net meisje gevraagd van 9 tot 12 uur bij J Fis. ser. Janvossensteeg 73. te Leiden. Eierenhandel. 3961 2* Nette Werkster gevr. voor de Vrijdagmiddag voor winkehverk G. M. La ken. Zijlsingel 83 (winkel). 2* Typiste heeft nog tijd voor typewerk. Br. onder no 3965 bur. v. d. blad. Welke dame is gehegen 3 a 4 avonden in de week bij mi.jn kinderen op te passen. Br. onder no. 3962 bur. van dit blad. 2* Te koop aangeboden pracht eiken Duitse kruis- srarige oiano z. g. a. n. oriis t 350.Br. onder no. 3964 bur. van dit blad 2* Te koop of te huur: pracht Amerik. orgel. 13 reg. z. g. a. n. zeer billijke prjjs, Br, onder no. 3963 bgür. van dit blad. 2* Het Ringenhuis is het juiste adres voor uw repa. ratiën aan gouden en zil veren sieraden, inkoop van oud goud en zilver. Jac. Hoogervorst. Morsstraat 9 Leiden, tel. 24920. 8783 Haard te koop z. é- a. n. bij T. J. v. d. Horst. Mus- senbroekstraat 19a, Leiden. Reclameaanbieding. Bij aankoop van een onzer ka lenders met fraai gekleur de reproductie a 50 cent, verstrekken wij gratis, twee rollen prima crêpe- c^setpapicr. -Zakagenda's 75 cent. Papierhandel N. Paddenburg, Nieuwe Rijn nc. 11. 3954 2* Transportfiets aange boden (nieuw) met ban den. laag model. G. M. La. ken. Zijlsingel 83 (winkel) 2* Openlijk dank aan God en aan de H. Maria van Altijdd. Bestand voor ver kregen gunst na voortdu rend gebed. 3950 2* Openlijk dank aan God en aan de H. Drieëennheid voor verkregen gunst na geduldig en vertrouwvol gebed. 3948 2 Openlijk dank aan God voor gebedsverhoring, op bijzondere voorspraak van de H. Anlonius. H. Cle mens Maria Hofbauer en alle Heiligen Gods 3949 BESTUUR SWIFT'-COMBINATIE wenst zijn 'eden, donateurs, en begunstigers een voor spoedig 1948. 3959 C. DISSELDORP en Zn. Stomp wijk Schilder en Behanger wenst zijn geachte clientè le vrienden en bekenden Zalig Nieuwjaar. 694 P. A HOOGERVORST C 252, Ter Aar. Handel in glaskassen en planten, bonenstokken, riet matten en alle tuinbouw- artikelen wenst clientèle, vrienden en bekenden een Z N. 686 Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3