Minister Fiévez bespreekt de demobilisatiemaatregelen Amsterdams elftal verslaat de Zwaluwen met 3-2 J^Luziefo in del kf Bodem^sfeegje RUWE HAMDEN 3{afde VRIJDAG 2 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tijidens het programam voor de strijdkrachten heeft minister Fiévez gisteravond een toespraak tot de manschappen van Landmacht en Ma rine gehouden, tijdens welke hij de gang van zaken bij de demobilisatie toegelicht heeft. Minister Fiévez kondigde een ver lof aan voor iedere gedemobiliseer de, die in Nederland aankomt, van 14 dagen per -tfol jaar in de tropen, waarbij een periode van ruim een half jaar voor een jaar zal gelden. Zoals reeds bekend ontvangt men een demobilisatiebonus van 100, als mede 10 gulden premie voor iedere maand tropen verblijf met een maxi mum van 30 maanden. Voorts krijgt de gedemobiliseerde uit Indië 70. plus punten voor kleding en boven dien 130 textielpunten voor aan koop van ondergoed, sokken e.d. De arbeidsbemiddeling geschiedt via de arbeidsbureaux. Voorts kan men advies voor beroepskeuze krij gen. Er is een regeling getroffen voor de financiële voorziening tijdens de scholing. Bovendien staat de moge lijkheid open voor hen, die niet da delijk in het arbeidsproces worden opgenomen, om in een overbruggings regeling te vallen. Kostwinners kun nen gedurende uiterlijk zes maan den 80 procent en daarna nog zes maanden 60 procent van hun militair inkomen ontvangen. NieUkostwin- ners krijgen dezelfe rechten voor tweemaal drie maanden. Per week kan hoogstens 75.worden uitge keerd. Ten aanzien van schade lij dende eigenaars van midenstands- bedrijven of van bedrijven in land bouw of visserij zal, bij gebleken le vensvatbaarheid, dezen bedrijven een zakelijke bedrijfsstegemoetko- ming kunnen worden verstrekt, bij wijze van aanvulling op het inko men. Bij de studiemogelijkheden zal on derscheid worden gemaakt tussen universitaire studie, vakstudie en cur sussen. Buitendien is een regeling voor demobilisatie in Indië zelf ge reed. Deze aangepast aan de in deze streken geldende normen. De demo bilisatiebonus bedraagt 200.de premie blijft gelijk. De behoefte aan burgerkleding wordt van Rijkswege gedekt door gen kledingpakket of een kledingtoelage van 250. De gedemobiliseerde behoudt tot één jaar na demobilisatie 't recht op vrijen overtocht naar Nederlands ten zij hij op andere wijze deze aan spraak verwerpt, dan wel op kosten van het ministerie van Oorlog of dat van Marine, een of meer leden van zijn gezin deed overkomen. Gehuwden zijn hiertoe tot twee jaar na hun demobilisatie gerechtigd. VIJFRETOURKAARTENBOEKJES BIJ DE SPOORWEGEN. Met ingang van heden zijn vijfre- tourkaartenboekjes in beide richtin gen 'verkrijgbaar voor onderstaande baanvakken: AlmeloEnschede, AlmeloHenge lo, EnschedeHenengelo, Amsterdam C.S.Den Haag H.S., Amsterdam C. S.Haarlem, Amsterdam C.S.Hil versum, Amsterdam C.S.Naarden/ Bussum, ArnhemEde/Wageningen, Arnhem-Nijmegen, ArnhemZeve naar, ArnhemZutphen, BaarnHil- versnum, DelftDen Haag H.S., Gou daRotterdam Maas, DenHaag H.S Leiden, Den Haag H.S.Rotterdam en HilversumUtrecht. De coupons dezer boekjes geven ten opzichte van de prijs der gewone retourboekjes geen prijsvermindering, doch zij bieden het voordeel, dat zij aan de ingangscontrole, die thans weer vrijwel op alle grote stations re gelmatig aanwezig is, kunnen worden afgestempeld. Door gebruikmaking van zo'n boekje voorkomt de reiziger het telkens in de rij staan voor de lo ketten. Bovendien zal bij wijze van proef in de hal van het station Amsterdam C.S. zeer binnenkort een apparaat worden geplaatst, waarmede de hou ders van deze boekjes de onderhavi- gecoupons zelf kunnen afstempelen. HET VERZEKERINGSCONFLICT. Zoals gemeld vond een bespreking plaats tussen de Raad van Bijstand van de Hoofdgroep „Verzekering" en het bestuur van de bedrijfsgroep M.A.A. Aangezien de vakgroep „Makelaars in assurantiën en assurantie-bezor gers provinciaal bedrijf" had doen weten niet te willen deelnemen aan de besprekingen, moest de voorzitter van de hoofdgroep constateren, dat geen overeensteming was bereikt. DE P.T.T. Tarief stadsbriefkaarten worden verlaagd Aan de Memorie van Antwoord be treffende de begroting van het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie is het volgende ontleend: De opmerkingen omtrént de afhan deling van de giro-inschrijvingen vin den haar oorzaak in de grote perso- neelsmoeilijkheden. Er is een abnor maal groot personeelstekort, terwijl het personeelsverloop ernstig is. In 1946 verliet namenlijk niet minder dan 60 pet. van het personeel deze dienst. In 1947 was het verloop ge ringer, maar toch nog ongekend hoog. Niettemin is de postchèque- en giro dienst er reeds geruime tijd geleden in geslaagd de bestaande achterstand in tè lopen en bij te blijven. Ten aanzien van de met betrekking tot de tarieven gestelde vragen kan worden medegedeeld, dat, wat de posttarieven betreft, van verhoging gen sprake is. Integendeel zal in ver band met de prijspolitiek der rege ring naar tariefsverlaging worden gestreefd. Zo wordt bevorderd, dat het port der interlocale briefkaarten ingaande 1 Februari a.s. zal worden gebracht van 73 '2 op 6 cent. Het ligt ligt evenmin in de bedoeling de te legramtarieven te verhogen. Wel is er een nieuw tarief voor telefoongesprekken in voorbereiding, waarbij de automatisch tot stand ge brachte gesprekken niet meer met .eenheden van 3 minuten, doch in overeenstemming met de werkelijke gespreksduur zullen worden bere kend. Verwacht wordt, dat de duur van de gesprekken daardoor in het algemeen zal worden bekort, doch dat het aantal zal toenemen. Ter ver eenvoudiging van de technische ap paratuur zal dan tegelijkertijd het aantal zones van 5 op 3 worden ge-, bracht. ^^EINIGE VAN DE TOESCHOUWERS, die de miezerige regen op de eerste dag van het Nieuwe jaar getrotseerd hadden en naar het Ajax-stadion te Amsterdam getrokken waren om daar de wedstrijd Amsterdams elftal tegen een Zwaluwen elftal te zien, zullen vermoed hebben, dat in de 11 stand, die bij de rust verkregen was, nog ver andering zou komen. Het spelpeil, dat voor de rust al niet bepaald groots te noemen was waaraan het gladde veld ook toe bijdroeg zakte na de rust op een nog lager niveau. Het werd een troosteloze tweede helft, die af en toe werd opgesierd cfcor fraaie staaltjes van de keepers Kraak en van Raai te, terwijl anderzijds de voorhoeden van beide elftallen tal loze kansen verknoeiden door slecht schieten. Het begin van de wedstrijd was hoopvol. Beide team's trokken flink van leer en het was Wiertz (DWS), die na een kwartier spelen uit een voorzet van Fischer de Amsterdam mers een verdiende 10 voorsprong kon bezorgen. Slecht schieten van de voorhoeden was oorzaak, dat de ze stand lange tijd gehandhaafd bleef. Eenmaal dook Kraak voor de voeten van de aanstormende Drager de bal weg, terwijl van Raalte val lend een hard schot van dichtbij van Van Beun (Xérxes) tot corner verwerkte. Deze laatste was het, die na 35 minuten spelen van een mis verstand in de Amsterdamse ach terhoede profiteerde en de gelijk maker wist te scoren (11), Wilders (Blauw Wit) en Spel (DWS) bleven staan in de veron derstelling, dat de Xerxes-man de bal in buitenspelpositie had ontvan gen en deze behoefte niets anders te doen dan de bal naast van Raal te in het net te deponeren. Overi gens een te grote beloning voor het vertoonde spel van de Zwaluwen, waarin Schijvenaar zich zichtbaar spaarde en het maar kalmpjes aan deed. Even voor de rust loste Fi scher nog een kogel, die door Schij venaar van richting veranderd werd. Het onwaarschijnlijke gebeur de. terwijl een ieder dacht dat Kraak voor de tweede maal gepas seerd was, haalde deze de bal nog net uit de bovenhoek weg. Het open doekje, dat hij hiervoor kreeg, kwam' hem zeker toe. Na de rust zakte het spel in el kaar en 'het werd een vrij saaie vertoning. Even flikkerde het spel op, toen aan 'beide zijden verwoede pogingen werden gedaan om de lei ding te nemen, maar door goed werk van de doelverdedigers liepen deze pogingen op niets uit en voort ging het maar weer. Van Raalte be oordeelde een ver schot van Van Beun verkeerd, maar de Xérxes-man had pech, want de bal belandde te gen de kruising van naai en lat en kwam bij van der Gijp terecht, die de bal tegen van Raalte schoot, waarop de achterhoede van' Amster dam er voor zorgde, dat deze kans geëlimineerd werd. Drager, die weer last- van zijn knie kreeg, liet zich door Bergman vervangen. Het duur de tot tien minuten voor het einde, voordat de Zeeburgiaan van Biljouw uit een trekbal van Wiertz de Am- ster damnvers een verdiende 2—1 voorsprong kon bezorgen. Doelpun ten van Rosenberg (Neptunia) 22 ■en Fischer (Ajax) brkchten hierna de stand nog op 32. waarmee de verhouding in het veld juist weer gegeven was. Oud-internationals sterker dan H.F.C. Tegenover de techniek van de oud-internationals stelde HFC geest drift in de jaarlijkse wedstrijd tus sen deze elftallen. Deze keer bevat te - het elftal der gasten toch vele actieve spelers en te begrijpen is, dat de ploeg beter voor de dag kwam dan in voorgaande jaren. Ze pakten de zaak echter kalm aan. De spelers lieten op het vrij modde rige veld een goed kort spel zien, dat in de eerste helft niet veel suc ces opleverde door het goede ver dedigen der Haarlemmers. Het over wicht werd in 1 doelpunt uitge drukt, dat Vente maakte, nadat Smit de bal tegen de moedig wer kende Andriessen had geschoten (01). Spoedig na de hervatting brachten Smit en Vente de stand op 03. De oud-internationals speel den daarna rustiger, waarvan H.F.C. gebruik maakte. Na een half uur hadden van Zeeland en Hans Win ter de achterstand verkleind tot 23. Even kwamen de gasten op zetten en uit een prachtige, door Smit aangegeven, bal doelpuntte Roozen (42). Tijdens de maaltijd voor de "spe lers heeft Karei Lotsy, dr. J. F. van Moorsel, die deze middag zijn scheidsrechtersloopbaan wegens ver trek naar Hamburg afsloot, namens de Kon. Ned Voetbalbond dank ge bracht voor het vele dat hij voor de Bond heeft gedaan. Teylingen. A.s. Zondag zal Tey- lingen de strijd aanbinden tegen Hillegom, het elftal dat op het ogen blik onderaan staat. Een geweldige spanning is er in deze afd. voor de onderste plaats, terwijl hier van al les kan gebeuren. Teylingen, dat er de laatste weken totaal uit is, zal tegen Hillegom haar oude vorm weer moeten hebben anders kon Hille- kom, dat lelijk in het nauw zit, wel eens met de punten kunnen gaan strijken. Maar wij menen, dat Teyl. dit zelf cok wel inziet, zodat wij een uiterst spannende wedstrijd tege moet zien. Aanvgng 2.30 uur. Teylingen 3 krijgt Roodenburg 4 op bezoek, waaraan *de Teylingers ook een stevige partij zullen hebben. Aanvang 12 uur. Jimioren: Teylin gen c gaat op bezoek bij V. V. S. B. c. Aanvang 12 uur. ARSENAL LEIDT MET 5 PUNTEN. De eerste League-wedstrijden van 1948 levérden door zware regenval en sombere lucht, verschillende ver rassingen op. Zo leed Burnley zijn zwaarste nederlaag van de laatste twee jaren door met 05 van Man chester United te verliezen, terwijl deze laatste club nu het aantal wed strijden, dat niet verloren werd, op twaalf heeft gebracht, Te Bolton behaalde Arsenal weer een overwinning, waardoor deze club nu de eerste plaats op de rang lijst inneemt; met 5 punten voor sprong In de tweede divisie werd de voorsprong van Birmingham ver kleind daar New Castle United twee winstpunten maakte door de over winning op West Bromwich Albion, De voorsprong van Birmingham be draagt nu nog 4 punten. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Blackburn RoversChelsea 11 Bolton WanderersArsenal 01 LiverpoolCharlton Athletic 23 Manchester UnitedBipnley I MiddlesbroughW. Wanderers 24 Sheffield UnitedPortsmouth 12 Tweede divisie: Bury—Cardiff City 12 ChesterfieldMillwall 20 Newcastle UnitedWest Brom wich Albion 31 Boodschap van Attlee De James E. Sullivan Trophee, welke elk jaar wordt uitgereikt aan de „amateur", die door zijn daden en zijn goede invloed het meest „het sportieve ideaal" heeft bena derd, werd door de Amerikaanse Athletic Union uitgereikt aan John B. Kelly, uit Philadelphia, die in de afgelopen zomer de Diamond Sculls te Henley gewonnen heeft. Warmunda. A.s. Zondag is het bijna een geheel Z. L. C.-program- ma. Slechts één elftal, nl. het vier de zal Rijpwetex-ing III ontmoeten. Het volledige programma luidt als volgt: Warmunda II ontvangt ZLC II te 2.30 uur; Warmunda IV ont vangt Rijpwetering III te 1.15 uur; Warmunda I gaat op bezoek bij ZLC I aanvang 2 uur; Warmunda III gaat ook naar Leiden ZLC III bekampen, aanvang 12 uur. S. J. Z. Voor Zondag zijn er drie wedstrijden vastgesteld. De a- junioren vertrekken om 10.15 uur naar Oude Wetering om de junioren van Weter. Boys te 12 uur te be kampen. S. J. Z. III speelt om 12 uur thuis tegen Morskwartier II. Voor het eerste elftal staat een zware wedstrijd te wachten tegen het on geslagen Leidse elf al Oranje Gr. I. SCHAATSENRIJDEN. NOORSE NATIONALE WED STRIJDEN. Bij een temperatuur van 12- tot 14 graden onder nul werden gisteren te Oslo nationale wedstrijden in het hardrijden gehouden op de 500 en 5000 meter, waaraan slechts enkele candidaten voor de Noorse Olympi sche ploeg deelnamen. De 500 meter werd gewonnen door Heldesen in 44.7 sec., daarna volgde Hauer met 45 sec. Op de 5000 meter werd Jo- hansen winnaar in 8 min. 51.5 sec., gevolgd door Toensberg, die de af stand aflegde in 8 min. 57 sec., ter wijl Willy Nilsen de derde plaats be-- zette met een tijd van 8 min.. 57,6 sec. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE HASTINGS. In de dei'de ronde won Szabo met wit van Thomas en Alexander met wit van Spanjaard. De pai'txj Abra- hams-Fairhurst werd remise. In de eerste klasse groep B werd mevr. van der Bergh (Ned.) versla gen door J. Butter woi'th (Londen). In de vierde ï-onde van de hoofd groep van het toumooi Hastings ver sloeg de Hongaar Szabo de Zwitser Grob. Szabo heeft nu de leiding met drie gewonnen partijen, doch wordt onmiddellijk gevolgd door de Engel se kampioen Alexander, die twee par tijen won en gisteravond bij de slui ting nog in strijd gewikkeld was met Faii'hurst, (Schotland), terwijl ook de partij Thomes (Engeland)Span jaard (Ned), remise werd. De stand is nu in de hoofdgroep: Szabo 3 gew. part., Sir Geox-ge Tho mas (Eng.) 2, Alexander 2, Grob 1 y,y Fairgurst l'ARaizman .Fr.) 1 y,, Mühring (Ned.) 1, Golombek (Eng,) 1, Abrahams (Eng.) Spanjaai'd (Ned.) lA. door STEFAN BROCKHOFF RIJKSCONFERENTIE VOOR DE WEST. Bij «koninklijk besluit is bepaald, dat de conferentie van vertegenwoor digers van Nederland, Suriname en Curagao ter voorbereiding van een nieuwe rechtsorde in het bijzonder voor wat de verhouding tussen Suri name, Curagao en Nederland betreft, te 's-Gravenhage zal worden bijeen geroepen, aanvangende op 21 Ja nuari a.s. Als vertegenwoordigers voor Ne derland wei-den op voordracht van de raad van ministers benoemd: Ir. J. W. Albarda, prof. dr. J. R. M. van den Brink, J. C. Heldring, dr. W. L. P. M. de Kort, prof. dr. J. H. A. Loge- mann, H. J. W. A. Meyerink, prof. mr. C. P. M. Romme, mr. D. U. Stikker, H. W. Tilanus, mevr. dr. E. F. Vei'kade- Cartier van Dissel. De 'vervulling van de elfde en twaalfde plaats kan dezer dagen wor den verwacht. Voor Sui-iname werden benoemd: mr. dr. J. A. E. Buiskool. Salikin M. Hardjo, A. Karamat Ali, J. P. Kaule- sar Sukul, mr. F. H. R. Lim Apo, J. A. de Miranda,' mr. dr. R. H. Pos, G. J, C. van der Schroeff, welke perso nen als zodanig waren aangewezen door de Staten van Suriname. Voor Curagao werden benoemd: Alex Curiel, C. A. Eman, A. D. Ger- hardts, dr. M. F. da Costa Gomez, I. E. Irausquin, E, Jonclcheer, mr. S. W. van der Meer, W. R. Plantz, welke eveneens als zodanig waren aange wezen door de Staten van Curagao. Voorts werd als voorzitter van de conferentie, met raadgevende stem, aan'gewezen de minister van Over zeese Gebiedsdelen, die zal worden bijgestaan door drie adviseurs, even eens met raadgevende stem, te we ten: J. A. Brielman, dr. W. Oh. de la Try Ellis en mr. H. W. van Helsdin- -gen. 10) HOOFDSTUK 9 Om zeven uur des morgens deed Trude Sehottler het volgende: Met veel lawaai opende zij de venster luiken, de buren moesten weten, dat mevrouw Sehottler op dat ogenblik wakker was geworden. Daarna nam zij een bad en kleedde zich. Niet zo zorgvuldig als anders, maar toch nog smaakvol genoeg. Zij nam een een voudig mantelpak en legde wat rood op. Daarna ging zij met het stalen geldkistje, dat zij des nachs altijd j op haar slaapkamer bewaarde de trap af om dit op het kantoor in de grote brandkast te sluiten. Zij liet alle deuren en venstei-s wijd open. Toen zij op haar. kantoortje kwam slaakte zij een doordringende gil. Daarna belde zij de politie op. Een commissaris Wienert antwooi'dde en zij meldde hem, dat er in haar huis een ongeluk gebeurd was. Zij kon bijna niet spreken, zo opgewonden was zij. Zij meende wel de dode te kennen, maar er moest om hemelswil zo gauw mogelijk iemand ikomen. Zij was zö bang. Na ongeveer zeven minuten stond een politieauto met enige wacht meesters en drie; heren in burger voor haar deur. En nieuwsgierigen die ondanks het vroege morgenuur toch in grote getale waren samen gestroomd. Zij werden op een af stand gehouden. Commissaris Wienert putte zich uit in de noodzakelijke beleefdheid. Hij wist, wat men tegenover dames verplicht is. Hij begon met haar voor te stellen aan zijn beide assistenten, de jonge gei-echtsmedicus Jupp Lüthy en de oude politiearts dr Palut. Daarna betraden zij de ongelukska mer. De commissaris deinsde toch even ruwe huid Purol 30 ct. 1 I PUROLIN (verfijnd product I voor de vrouw). Doos 40 ct. terug. Dat zag er lelijk uit. Op de kale vloer lag een brede, ongeveer vijftigjarige man, zijn ene hand ge klemd om een .grijze zomerjas, die hij van de klerenstandaaxd had trachten te nemen. Het verschrikke lijke was, dat deze ijzeren standaard waarschijnlijk bij die poging, omge vallen was op het hoofd van de man. Toen Wienert genoeg had rondge neusd, begon mevrouw Schottl ex- weer te snikken, iets waarvan de commissaris niets moest hebben, het maakte het onderzoek alleen maar moeilijker. Hij schoof de schreiende vrouw een stoel toe. „Wij zullen het niet lang maken" zei hij geruststellend. „U behoeft slechts een paar vragen te beant woorden. Kent u de overledene?'' „Ja" snikte Trude. „Het is de di- recteur-generaal van de N.V. Vinum Zakelijk had ik nogal met hem te doen. En gisteravond..." „Ja, wat was er gisteravond. Hebt u hem gesproken?" Langzaam hervond Trude Sehott ler haar zelfbeheersing. Zij merkte dat haar gesnik de commissaris irri teerde en zij had zich vast voorge nomen een goed indruk op hem te maken. Bovendien liep de kamer langzamerhand vol, fotograven kwa men, dr Palut liep op en af, wacht meesters kwamen rapport uitbren Naar aanle'ding van de Olympische Spelen 1948 De Britse minister-president Attlee richtte op Oudejaar de volgende boodschap aan „World Sport", het officiële orgaan van het Brits Olympisch Comité: ..Het verheugt ons voor het eex-st :xa 40 jaar wederom olympische roeien te kunnen organisex-en. In Juli a.s. zal ons land onder zijn gasten sportvertegenwoordigers van meer dan 50 volken tellen en wij zullen hen met blijdschan welkom heten. Wij zullen er naat- stx-even. dat hun verblijf, on danks de na-oorlogse mceilijkhe den, waarmee wij te kampen hebben, zo aangenaam mogelijk zij, en wat wij in materieel op zicht te kort mochten komen, willen wij trachten door de har telijkheid van onze ontvangs' goed te maken. Ik weet, dat het organisatie-comité vast besloten is van deze olympische spelen niet slechts een intex-nationaal sportgebeuren van het hoogste belang te maken, maar ze tevens in dienst te stellen van de ver breiding en versterking van het wederzijds vertrouwen, zonder hetwelk de mensen niet lang kunnen genieten van vrede en de vrijheid, waar naar hun ver langens uitgaan. gen. En het was een aangeboren ta lent van Trude Sehottler om zich te kunnen beheersen als er veel men sen om haar heen waren. „Mijnheer Kampschulte was gis teravond in mijn cabaret. Hij kwam tegen half elf, bleef bij een deel van het programma en verklaarde toen, dat Hij zakelijk met mij moest spre ken. Ik verzocht hem, dat even uit te stellen, want in de avonduren kan ik slecht worden gemist, en boven dien Trude wachte even veelbe tekenend. De commissaris viel onmiddellijk ongeduldig uit; „Kom, kom, vertel len. Wat was er bovendien?'' „De heer Kampschulte leek mij niet heel wel", vervolgde mevrouw Sehottler en zij liet in haar toon doorschemeren, dat zy het zo mild mogelijk voorstelde. „Hij was nu niet bepaald in de meest geschikten toe stand voor een zakelijk onderhoud." „Wat bedoelt u daarmee", infor meerde Wienert. „Hij had gedronken. Overmatig veel. Hij scheen mij niet helemaal toerekenbaar meer te zijn. Toch stond hy op ons onderhoud. Ik ver zocht hem hierheen te komen, in mijn privékantoor'. „U was dus alleen met hem?" „Ja, dat wil zeggen, eerst was hij zelfs helemaal alleen. Ik moest hem AMSTERDAMSE TEGEN NEW YORKSE EFFECTENBEURS. De New Yorkse effectenbeux's zal tegen de Amsterdamse effectenbeurs uitkomen in een telegrafische wed strijd op 14 Februari. GYMNASTIEK R. K. Gymn. Ver. „Sportief". Bij het begin van het nieuwe jaar alle leden van „Sportief' een goed en gélukkig jaar. Iedereen wordt verzocht na de vacantie vóór het clubuur de contx-ibutiekaart bij het bestuur af te halen. Deze kaarten zullen elke week geknipt worden. In 1948 zal een feestavond, wedstrij den, een prijsvraag en veranderin gen brengen. Wat het allemaal pre cies is, zal bijtijds op elke club be kend gemaakt worden. Plannen ge noeg, en het wordt goed in ieder ge val. Vanaf heden beginnen alle clubs weer. Het Bestuur. Wilt U iets weten 77 m m Vraag: Waar kan men in de om geving van Leiden de acte Fröbel onderwijs halen? Antwoord: Er is in Den Haag een katholieke opleidingsschool voor bewaarschool-onderwijzeressen, ex tern, Oude Molsti-aat 36. WEERSVERWACHTING g AANHOUDEND ZEER ZACHT. o Meest zwaar bewolkt met tij- g delijk regen of motregen. Matige, g nu en dan vrij krachtige Zuid- o Westelijke wind. Zeer zacht voor 2 o de tijd van het jaar. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Een nieuwe prijsregeling voor steunzolen treedt op 6 Januari in wer king. Zij zal in de meeste gevallen een belangrijke prijsverlaging bete kenen. In de Nieuwjaarsnacht zijn te Rotterdam bij een botsing tussen tram en auto drie vx-ouwen uit de auto geslingerd. De 28-jarige vrouw C. GroningerVerbeek werd ge dood, dé 33-jarige vrouw H. A. Groningerde Haan ernstig ge wond. De 34-jarige man,P. J. Marree brak de linkerarm. Meer dan 200.000 geschenkpak- ketten zijn de laatste weken door de militairen in Indonesië naar hun be trekkingen hier te lande verzonden. De pakketten, die voor St. Nicolaas 'en Kerstmis bestemd waren, konden niet alle op tijd worden afgeleverd. De laatste pakketten zullen voor half Ja nuari hun bestemming hebben be reikt. Zes inbraken zijn in het laatst der vorige week te Bergen op Zoom gepleegd, o.a. in de R.K. noodkerk te Nieuw Borg vliet, waar men er niet in geslaagd is zich van de kostbare altaarstukken meester te maken en in een villa, waar een buit van f 20.000 werd binnengehaald. In ver band met deze inbraken zijn vijf ver dachten aangehouden, die reeds be kend hebben bij enkele daarvan te zijn betx-okkon. BUITENLAND. Het water van de Rijn wast nog steeds, zeer ten ongerieve van de Duitsers. Vele <p de kaden van Keu len opgeslagen levensmiddelen zijn weggespoeld. In de omgeving van Metz zakt het water echter, tot gro te opluchting van de bewoners, die zich weer op straat kunnen begeven. Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtvaart, dat was opgeste gen om meteorologische observaties te doen is in Alaska vex-ongelukt. Het redden van de 9 inzittenden is we gens sneeuwval uiterst moeilijk. r— Sneeuw kan ook wel eens pret tig zijn. Dat ondervinden enige zwa re jongens, die uit de staatsgevange nis van Colorado 'ontsnapt zijn. Hun opsporing wordt door sneeuwstormen belemmerd. In België werden in 1945 niet minder dan 946 geheime jeneversto kerijen ontdekt. In 1947 slechts 8. De vraag is nu: worden de Belgen zo braaf, of worden de clandestiene sto kerijen niet meer gesnapt ofis het niet meer nodig? Verloofden en bruiden van Ame rikaanse oud-strijders mochten ver leden jaar vrij de Ver. Staten bin nenkomen. Deze wet liep echter op 31 Dec. om twaalf uur af. Gisteren landde een vliegtuig met Italiaanse meisjes op het vliegveld Laguardia, opgewacht door hun verloofden. Doch de meisjes moesten naar Ellis- Island en de verloofde oud-strijders stonden heftig protesterend aan de andere kant van de hekken. Sneu voor de kinideren! Tollen straatweg GoudaBodegraven nog niet oogeheven Woensdagmorgen omstreeks elf uur zouden de burgemeesters van Gouda, Reeuwijk, Bodegraven en Zwammerdam de tollen op de straatweg GoudaBodegraven officieel opheffen en de tolhek ken verwijderen. Het tolhek van de oud-Recuwijksche tol zou door de edelachtbai*e heren in het water van de Breevaart die naast de straatweg loopt, wor den gewoi-pen. De administratie, die aan de overdracht van de weg aan de provincie en de liquidatie van de tollen gepaaid ging, kon niet tijdig genoeg afgewerkt worden, zodat de tollen, die meer dan honderd jax-en honderdduizen den weggebruikers ergerden, nog een dag of tien hun dienst zul len verrichten. Voor het personeel, dat de tol len bediende, is een wachtgeld regeling getroffen. even een paar minuten laten wach ten, omdat ik nog iets andex's te doen had. In die tijd heeft hij nog even drie flessen wijn laten brengen iets zeer ongebruikelijks want in mijn kantoor laat ik meestal niet bedienen Van die drie flessen waren erbij het begin van ons gesprek twee leeg". „Allemensen!" Politie-arts dr Pa lut bleef stil staan. „Die moet een stevige dorst gehad hebben. Hoeveel flessen heeft hij gedurende de hele avond wel opgedronken?" „Op zijn tafel in het cabaret ston den twee lege flessen. Hier vindt u de beide andehen". Dr. Palut wiei-p een blik op het gezwollen gelaat van de dode en knikte begrijpend met het hoofd. Wienert speelde ongeduldig met zijn potlood. „Vertelt u mij als het u be lieft het verdere verloop". Trude dacht even na. „Ons gesprek was kort. Wij spraken over een som geld, die ik van mijnheer Kamp schulte ontvangen heb en die ik de volgende week terug zou betalen. Helaas wgs hij niet erg toeschiete lijk, zoals dat bij... beschorukenen wel vaker voorkomt. Ik heb heb zo mijn ervaring op dat gebied'' voegde zij er aan 'toe. „Ik was tenminste blij toen Allmers dat onaangenamen ge sprek onderbi'ak." „Wie is mijnheer Allmers", vroeg de commissaris, die de verklaringen stenografisch op liet nemen. „De barmixer" zei Trude onver schillig. „Hij riep me omdat twee van mijn danseresjes ruzie 'hadden en ik de enige ben die ze kan tem men.'' „Ik verklaarde de directeur nog maals, dat hij de gevraagde som op tijd zou ontvangen, gelukkikig sta ik er financieel zo voor. dat zijn eis mij niet in verlegenheid bracht." Hier maakte mevrouw iSchottler 'haar eerste grote foute. Zij loog en zij had de waarheid moeten zeggen. De wens een goede indruk te ma ken, had haar een lelijke streek ge speeld. Zij bedacht zich niét, dat een eenvoudig onderzoek van haar boeken haar chronische geldverle genheid aan het licht m'oest bren gen. Dr Palut knielde met Jupp naast het lijk. Zij staken de hoofden bij elkaar en fluisterden opgewonden. Trude sprak vebder: „Mijnheer Kamipschiilte scheen tenslotte rmett mijn voorstel accoord te gaan. Ik verzocht hem een einde aan het on derhoud. te maken, omdat ik drin gend eldei-s vex-wacht werd. U be grijpt, de vechtpartij van de twee balletmeisjes. Mijnheer Kampschulte zei, dat hij me niét wilde ophouden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2