Gemeenteraad van Wassenaar DINSDAG 9 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 AARLANDERVEEN K.A.B. Door de K.A.B. werd een feestvergadering gehouden voor le den en dames. Het was een feestelij- ké avond, welke werd opgeluisterd door de leden der K.A.J. en de jonge meisjes1 van de Vrouwenbeweging met voordrachten, zang en mondharmoni- ca-muziek. In de pauze werd door de penningmeester een causerie, gehou den over het dreigende gevaar van het Communisme. De g. a., pastoor Omtzigt, zeide niet geweten te hebben dat zich onder de jeugd zulke goede artisten bevonden. HAZERSWOUDE K.A.B. De afd. vergadering be sloot tot oprichting van een inkoop centrale. In het voorlopig bestuur zijn gekozen de heren van Wijk, G. Zandbergen, C. v. d. Meer, M. Mens en N. v. d. Hoeven. Daarna werd overgegaan tot het prijsjassen waar aan 36 leden deelnamen die elkaar bekampten om diverse mooie en nut tige prijzen- KOUDEKERK Personalia. Daar dr. D. Vlaande ren tengevolge van een val in een der Leidse ziekenhuizen is opgeno men, wordt zijn practijk gedurende rijn afwezigheid waargenomen door dr. Hoedemaker te Bergsenhpek. Naar wij vernemen is de toestand van dr. Vlaanderen gunstig en zal hij hoogstwaarschijnlijk over enkele we ken zijn practijk weer kunnen waar nemen. NOORDWIJKERHOUT «Geboren: Wilhelmus Adrianus z. v. ,N. A. Lommerse en van der Poel; Johannes z. v. Th. G. A. Hommen en Broekhof; Anna Marie Jozef d. v- M. G. van Parera en van Dam; Jacob z. v. J. Borger en Schellingerhout; Jo hannes Sebastian us Jacobus z. v. L. Duivenvoorde en de Groot; Martina Maria Alida Petronella d. v. L. H. Bergman ij van Leeuwen; Alida Hu- berdina Maria d. v. Middendorp en De Raad van Wassenaar kwam bij een onder voorzitterschap van Burge meester Van Wijnbergen. Het was een belangrijke agenda, die behandeld moest worden; niettepiin nam de zit ting niet langer dan precies een uur in beslag. Het eerste, voorstel van B. en W. be trof de verhoging van de jaarwedden der wethouders van/ 1178.75 tot 1725.De heer W. Boender vond de voorgestelde verhoging nog aan de lage kant. Het wethouderschap kost de betrokkenen meermalen per week een hele dag. De voorzitter gaf dit toe. Het voorstel werd aangeno men. Zonder op- of aanmerkingen accep teerde de Raad de voorstellen om in de jaarweddenregeling van gemeente secretaris en gemeente-ontvanger ver beteringen aan te brengen, om de kin derbijslagregeling te wijzigen en om de rijwielvergoeding voor gemeente- personeel te verhogen tot jaarlijks 60.voor zwaar gebruik en 45. voor licht gebruik. Geen der leden had ook bezwaar tefen de voorgestelde verbeteringen in de salarissen van het gemeenteper- soneel. Omdat B. en W. de salarissen te laag achtten en ander-zij ds het ver- hogën van de salarissen niet wordt toegestaan door de toezichthoudende instanties had het college voorgesteld aan die leden van het gemeenteper- soneel, die de gestelde maximum grens nog niet hebben bereikt, een of meer extra periodieke verhogingen den een extra-verhoging, aan de ge- dein een extra-verhoging, aan de ge huwden zonder kinderbijslag twee verhogingen en aan de gehuwden mèt kinderbijslag drie verhogingen extra. Dit voorstel werd aangenomen, nadat de heer A. J. van Bemmelen aandacht gevraagd had voor een 20-tal arbeids contractanten, die van deze regeling geen profijt trekken. De voorzitter beloofde, d^t deze kwestie der ar beidscontractanten nog nader zal worden besproken. Aan de onderwijzeres der openbare lagere school no. 1 aan de van Zuylen van Nijeveltstraat, mej. G. J. Carriè re, werd ontslag verleend in verband met haar uitzending naar Indië. Tot plaatsvervangend lid van de woning adviescommissie werd benoemd me vrouw W. H. Vonk-Hijlkema. Hierna kwam nog even het vermo gen van de ex-burgemeester Jhr. de Blocq van Scheltinga ter sprake. In dertijd werd door de Raad de vraag gesteld of niet allerlei uitgaven, die i^oor de ex-burgemeester waren be volen en die als nutteloos' voor de ge meente kunnen worden beschouwd, niet zouden kunnen worden verhaald op diens vermogen. Aan een Haags advocaat werd deze zaak in handen gegeven. Het resultaat van het onder zoek was dit: dat het niet mogelijk bleek om dergelijke uitgaven op een vermogen te verhalen. De heer W. Boender drukte zijn spijt daarover uit en de voorzitter zeide die spijt te de cern De subsidie aan de kleuter scholen. Een punt dat meer dan gewone aan dacht had was de kwestie van de sub sidie aan de Kleuterscholen. In de verordening, die de subsidies regelt,- is een z.g. stopbepaling opge nomen. Die stopbepaling houdt in, dat niet aan iedere nieuwe bijzondere kleuterschool, die overigens aan alle wettelijke bpalingen voldoet, subsidie zal moeten worden toegekend. Slechts dan heeft een kleuterschool recht op subsidie, als,' naar het, oordeel van B. en W. het algemeen belang door het instandhouden van de nieuwe school wordt gediend. Deze stopbepaling loopt 31 December af. B. en W. stel den voor de geldigheidsduur te ver lengen met 5 jaren. Slobbe; Sietske Tine d. v. R. Ley en S'teensma; Adrianus Antonius Lau- rentius, z. v. W. de Winter en van den Berg; Catharina Petronella Theodora Maria d. v. H. J. Broekhof en van Schooten; Leonardus Jacobus Maria, z. v. N. H. Hogervorst en Warmerdam Adriana Petronella Maria d. v. J. Jansen en v. Kesteren; Pieternella Adriana d. v. A. J. Rietvink en Verdel Clasina Jacoba Maria d. v. G. M. Co- nij en v. d. Poel; Maria Johanna d. v- P. J. Duivenvoorden en Hoogstraten. Ondertrouwd: N. de Groot 37 j. en M. C. Warmerdam 33 j.; Th. J. N. Verhaar en P. J. Bon 22 jaar. J. C. Groen 31 j. en C. T. M. Hulse- bos, 21 j. Getrouwd; J. M. Hulsebosch 23 j. en M. J. C. Bemelmam 21 j.; J- J. Duivenvoorde 24 j. en A. M. v. Den zen 28 j. C. W. Smeltink 25 j. en A. H. Steen voorden 23 j. A. P. Koomen 26 j. en M. C. Geetfings 27 j. N. C. v. d. Berg 26 j. en P. M. Hachmang 26 jr. G. A- Duivenvoorden 37 j. en .M. J. v. d. Berg 19 j. Overdeden: J. Flapper 69 j, wedn. v. A. Brandsma; W. J. Balfoort 57 j. A. C. Broekmans 72 j. echtgen v. M. A. Pabbruwee; N. Kors. 48 j. echtgen. van M, G. de Klerk; A. M. Schmitz '2 j wed v; J. P. Huyer; Johanna Bouwmeester 81 j. wed van W. F. Weers. VOORSCHOTEN Verkenners-avond. De Verken- nersgroep „St. Laurentius" organi seert op Woensdagavond 7 uur in het Verenigingsgebouw naast de kerk een propaganda-avond, waarop een be lang wekltende film over het jeugd werk: wordt vertoond. De avond wordt hoofdzakelijk gegeven voor jongens van 1217 jaar, maar het spreekt vanzelf, dat ook de ouders van harte welkom zijn. Ijsveren. RijndijkHoge Morsch. Het finantiële jaarverslag gaf een batig saldo te zien van 198.74. De aftr. bestuux'sleden, de heren J. Schra- ma, M. Meyer, L. Rijsdam en H. A. Akerboom weiden met grote meer- dei'heid herkozen. Tot commissieleden werden benoemd de heren G. Brussee en A. Verboom Jr. De heer W. F. van Gunsteren maak te bezwaar tegen het feit, dat in de kwestie van het bijzonder onderwijs het algemeen belang wordt geïnter preteerd, terwijl de beoordeling al leen aan B. en W. wordt overgelaten. Spr. verzocht in de verordening vast te leggen, dat, alvorens een beslissing genomen zou worden de Raad eerst gehoord moet zijn. Wethouder K. Huibregtse vond het inderdaad billijk, dat de Raad hier medezeggenschap zou krijgen. De voorzitter zeide, dat het niet no dig was deze kwestie zo principieel te zien. De stopbepaling is destijds door de Raad om practische redenen opgenomen en die redenen zijn nog steeds aanwezig (n.l. het beschermen van de bestaande bijzondere kleuter scholen). Het voorstel werd aangeno men. Het „Dorpshuis". Het volgende punt: subsidie-aan vrage van het Dorpshuis bracht even eens verschillende sprekex-s aan het woord. Het Dorpshuis ontving voor de oorlog een jaarlijkse subsidie van f 400.Nu had het bestuur gevi'aagd, deze subsidie op ƒ1300..per jaar te bepalen. Maar B. en W. hadden voorgesteld hiertoe niet over te gaan en de sub sidie te handhaven op 400.per jaar exi daarnaast een onderzoek te doen instellen naar de vraag in hoeverre ook het andere jeugdwerk in de ge meente .in de subsidiëring zou kun nen worden betrokken. Een 4-tal sprekers pleitte echter voor een hoge re subsidie van 900.n.l. de heren C. v. d. Poel en W. Boender en de da mes A. v. d. Goes van Naters en A. H. Niemeiier-van Nahuys. Deze laat ste spreeksters wenste echter uit- drukkelijk, dat deze 900.slechts over een jaar, en wel 1947 zou wor den toegekend. De voorzitter antwoordde, dat het college van B. en W. het werk van het Dorpshuis zeer waardeert,- maar dat rekening gehouden moet worden met consequenties voor andere soort gelijke verenigingen. Naar dit laatste wordt thans een onderzoek ingesteld door wethouder Huibregtse. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg zei de, dat de moeilijkheden waarin het Dorpshuis thans verkeert een gevolg zijn van de bijzondere oorlogsomstan digheden. (Het Dorpshuis werd in 1942 in beèlag genomen door de Volks- dienst,). Het voorstel van de heer v. d. Poel (een subsidie van ƒ900. werd daarna aanvaard. Geboren: Arnoud Jan, z. van J. S. Takes' en N. Wittenburg; Diny, d. van J. A. Reneman en C. H. Meijrink; Hayo, z. van H. J. Tonkens en M. J. A. Prick van Wely; Wilhelmina Johan na Maria, d. van J. A. Roest en A. R. Arnds; Peter, z. van H. *H. A. Pie- terse en C. H. E. van der Ham; Pau line Henriette, d. van J. M. Ke,mink en S. Kort; Theodorus Wilhelmus Ge- rardus Maria, z. van T. L. Straathof en M. J. Lieverse; Everhardus Wil helmus Petrus, z. van P. G. van der Hulst en J. W. Kelderman. Ondertrouwd: E. A. van Heuschen en K. Klungel; A. J. A. Verwey en A F. de Lange; F. W. Saunier en C. P. A. Barreveld; H. A. van Beek en C M. M. de Smit; H. Gersen en C. W. J. van Wissen. Getrouwd: M. W. van Kessel en A. C Almoes; G. A. A. Thijs en J. E. Sle- bos; J. T. L. van Ginkel.en H. J. Donker: F. van Bartheld en M. A. Hens; J. C. van Kleij en J. C. M. Cdemaere; A. A. Kettenis en D. G. M. Reijers. Overleden: Neeltje Kok 19 mond.; Ch. van Vollenhoven, wede. van A. L. Reimeringer 76 j.; Janke Schaper, e van P. B.Zuidema 52 j.; M. Bakke nist wede. van A. Zijlstra, 67 j. WARMOND Geboren: Sophia Maria d. van M. C Verslujjs en M. E. van Rijn; Maria Anna d. van G. G. v. Elburg en A. VJaar; Joanna Alida d. van Chr. C. Zwetsloot en A. M. Langelaan; Alde- gonda Hermina Maria d. van J. A. Kivits en G. Scavemaker; Petronella Gerarda Maria d. van C. Bartels en P. Plasmeyer. Gehuwd: W. Kekelaar 32 j. en J. Veen 29 j.; J. C. van Winsen 31 j. en ,J. A. v. d, Drift 22 j. Overleden: J. Hassing 76 j. ZOETERWOUDE Parochiefeest. Het titelfeest van de parochie Maria Onb. Ontvangen werd Zondagavond buitenkerkelijk gevierd door de vertoning van de film: het Leven van Theresia Martin. Deze avond was door de parochiële Kath. Actie aan haar donateurs (trices) aan-t geboden uit dankbaarheid voor de re gelmatige steun aan het werk der K. A. Na een openingswoord door de kapelaan, waarin hij de bedoeling van deze avond en het werk der Kath. Actie kort had aangeduid, volgde eerst een voorfilm over de feesten van St. Jeanne d'Arc te Orleans; daar na werd de hoofdfilm vertoond. Het geh^l was een geslaagde avond en vond een dankbaar publiek Film „Tropenoffer" Ais. Zater dag 13 December zal in de grote zaal van het parochiehuis „Meerburg'' 'n film vertoond worden van de missie der Paters van de Afrikaanse mis siën van Cadier en Keer (L.). Deze zeer interessante film laat ons zien 't werk der missionarissen aan de Goudkust (West-Afrika). Pater Kla ver en Pater Heemskerk, beide zonen der Meerburgerparochie, zijn daar als missionarissen werkzaam geweest. Pater Heemskerk is aldaar, na 3 jaren in deze missie als een voorbeeld in ijver en geduld, gewerkt te hebben, in de nog zeer jonge leeftijd van 27 jaar ovex'leden. Pater Klaver, die na 7 jaar daar gearbeid te hebben, nu bij" zijn moeder in Leiden vertoeft, zal deze filim met Pater de Kok, even eens missionaris laten draaien. Zater dagmiddag om 2 uur is er 'n voor stelling voor de jeugd. Zaterdagavond om 7.30 uur Volwassenen. LEIDEN LEIDS N.'S. B.- BURGEMEESTER VEROORDEELD Tot tien jaar internering In de zaak tegen de vroegere bur gemeester mr. De Ruyter van Ste- veninck heeft het Leidse Tibunaal heden uitspraak gedaan: Het veroordeelde beschuldigde tot een internering voor de tijd van 10 jaar, welke geacht wordt te zijn ingegaan op 8 Mei 1945, met dien verstande, dat het Tri bunaal daarnaast uitdrukkelijk op de mogelijkheid wil wijzen, dat de besch,, wanneer hij het onjuiste van zijn handelwijze heeft inge zien, of wanneer uit anderen hoof de een langere internering niet meer noodzakelijk is, met toepas sing van art. 2, lid 3, van het Tri bunaal-besluit eerder, al dan niet voorwaardelijk, uit de internering wordt ontslagen; voorts ontzetting uit beide kies rechten, het dienen bij de gewa pende macht en het vervullen van openbare ambten. Zilveren jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer C. v. Weizen, wonende Vondellaan 24, in dienst trad bij C. Kleer Jr., Oude Heerengracht 13. Te circa half tien werd de jubilaris per auto van zijn huis gehaald. Nadat hij de felicitatie en de gebi'uikelijke enveloppen en een fruitmand voor zijn vrouw van zijn patroon in ontvangst had geno men, werd hem door zijn collega's een fx-uitmand en bloemen aangebo den. Pex'soonlijk kwamen nog felici- tex-en de heren F. v. d. Mark Sr. en Jx\, die ook bloemen aanboden. Ook de gebrs. Meyrink, uit Rijnsbux'g, brachten persoonlijk hun gelukwen sen en boden hem een fraaie gestik te deken aan. Hiern^ bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen en te kwart over twaalf vertrok de jubi laris naar huis, naar zijn familie die ook deze dag niet onopgemerkt deec voorbijgaan. St. Nicolaasfeest L.B B. De L.B. B. organiseerde voor de kinderen van 4 tot 12 jaar een St. Nicolaasfeest in de bovenzaal van de Harmonie. Een gezelschap o.l.v. Tante Greet en Oom Gerard gaf de kinderen een px-ettige middag, vooral door het vertonen van het poppenspel met de avontu ren van Jan Klaassen. St. Nicolaas luistex'de de middag op door zijn aan wezigheid. De gebruikelijke versnaperingen vonden bij de kinderen een waardig onthaal. De voorzitter-, de heer J. Bonnet, bracht aan het slot dank aan het gezelschap en de heren C. Penseel, G. de Graaf en Ph. v. d. Steen, voor hun toewijding, om dit feest te doen slagen. Met een zak lekkers, gingen de kinderen, onder feestvreugde huiswaarts. ENGELAND GAAT WEER KOLEN UITVOEREN. Binnen het raam van het plan- Marshall zal Engeland in het vol gend jaar hxinstens 6 millioen ton kolen gaan uitvoeren, en misschien zelfs tien millioen ton kunnen bei-ei ken. Het is nog maar kort geleden, dat deze mogelijkheid' niet bestond doordat tengevolge van de vijfdagen- week in de mijnen de beoogde pro ductie van 200 millioen ton per jaar Voorkom het zuur worden van melk Vele huisvrouwen ondervinden de laatste tijd nogal eens de last, dat de melk zuur wordt. Dit is natuurlijk in deze tijd van schaarste bijzonder te betreuren. Daarom geven wij U hier enkele wenken, om het zuur worden tot een minimum te beper ken 1. Bebruik steeds de oudste melk het eerst op, ook al is het verleidelijk, de verse maar te nemen, omdat die juist gekookt is, tex'wijl U warme melk nodig hebt, of omdat ze vlak voor de hand staat. 2. lorg, dat Uw pan goed schoon is, voordat U de verse melk er in laat schenken. Melkrestjes vormen een haard van infectie. Giet ook nooit verse melk bij oude. 3. Kook losse melk steeds dadelijk na ontvangst. Het is voldoende, wan neer de melk, als zij eenmaal kookt, nog drie minuten goed wordt door gekookt. Langer doorkoken is onge wenst met het oog op het vitamine C, waarvan het gehalte in melk van betekenis is, en dat slecht tegen ver hitting is bestand. Wel is het aan te bevelen, de melk even door te roeren zonder er lucht in te slaan- met een emaille schuimspaan, die men er te "oren in gezet heeft. Daardoor wordt de melk meer gelijkmatig verhit. 4. Koel de melk na het koken on middellijk en snel af. Dit kan men doen, door de melkpan te zetten in een pan of teil met koud water en dit water zo nu en dan te verversen of de teil onder de lopende kraan te plaatsen. Laat ze in geen geval op het fornuis of óp een andere warme plaats staan. Laat ook de melk goed uitdampen. 5. Bewaar de melk op een koude plaats, byv. in de kelder. De keuken is daar meestal niet geschikt voor Be scherm ze ook tegen vliegpn, door de melkpan luchtig af te dekken: met een vliegengaasje of vliegenkap, of met een doek, doch niet met een dek sel. De melk bedei-ft nl. sneller, wan neer zij geheel van de lucht is afge sloten. Gepasteuriseerde flessenmelk kan niet lang bewaard wox'den (dit in te genstelling met de gesteriliseer 1c). Bewaar ze daarom eveneens op een koele plaats. Om zuur worden te voor-komen, kan men deze melk ko ken en ook ver-der behandelen als losse melk. Hebt J rhuwe melk, die oij het ko ken schift, tex*wijl de smaak nóg goed is, laat haar dan enige tijd staan, tot dat zich een waterig vocht heeft af- gescheiden.'Wanneer U dit voorzich tig afschenkt, kunt U van de over blijvende dikke massa, de zogenaam de kwark, met wat suiker of jaxr. en eventueel wat gekruimelde beschuit een smakelijk nagerecht maken. Dit geldt niet voor gepasteuriseer de melk. Wanneer die bij het koken schift, is dat een teken, dat ze bedor ven is. En in de grote steden is alle melk, dus ook de los verkochte ge pasteuriseerd, vandaar, dat men. de. in de grote steden gekochte melk, die tijdens het koken schift, niet tot kwark mag verwerken. Ook ongekookte melk, die dik ge wonden is, mag men in geen geval meer gebruiken, hoe spijtig dat ook is! DE WINTER We kunnen rustig zeggen, dat met de omslag van het weer van dx'oogte naar regen de winter is begonnen. Het was langzamerhand benauwend' geworden, die eindeloze droogte. Men zag er hier en daar zelfs1 tegen op de koeien op stal te brengen, omdat men bij uitputting van de watervoorraden bij het huis moeilijkheden verwacht te met de drinkwatervoox-ziening van het vee. Inmiddels is echter de om slag gekomenen op-het ogenblik heb ben we weer het normale Nedex-land- se najaarsweer: bedekte luchten, re gen en wind, het is wat ons volkomen vertx'ouwd is in November en Decem ber. Zoals de zaken tot nu toe gelopen zijn, mogen we echter niet klagen: het vee heeft lang in de wei kunnen lo pen, waardoor we de schaarse winter voorraden lang hebben kunnen spa ren en het werk op het land heeft een ongekend snelle voortgang ge maakt. Aardappelen en bieten kwa men droog en schoon de grond uit, het transport ging vlot en zo was het na j aars werk, vooral dank zij de hulp van vele tractoren, vrij spoedig vol tooid. Wat er op het ogenblik nog op het programma staat, kan zonder be zwaar op tijd worden uitgevoerd. Met de daling van de melkproduc tie is het tenslotte nog meegevallen. Blijkens de officiële cijfers werd in Mei van dit jaar 28% minder melk afgeleverd dan in Mei 1938 cn dit nadelige verschil was in September, de ongunstigste maand van dit jaar voor de melkproductie, slechts tot 32% vergroot. Wij willen niet bewe ren, dat dit een gunstig cijfer is, maar wekdat het veel minder ongunstig is, dan wij midden in de droogteperiode vreesden. Natuurlijk is dit een gemid delde, zodat er streken zullen zijn, die veel slechtere uitkomsten laten zien en andere, die boven het ge middelde liggen. Veel meer zorg baart echter de stal- niet kon woi'den bereikt. Sinds Octo ber zijn echter zeer vele mijnwerkers vrijwillig Zaterdags gaan doorwer ken en de resultaten daarvan zijn zo, dat over een periode van twaalf maanden thans op een productie var. 221 millioen ton gei'ekend kan wor den. Het gevolg hiervan is, dat Engel se kolen weer voor de intei-nationale handel ter beschikking zullen komen, hetgeen de dure aanvoer uit Ameri ka zal verminderen. De Engelsen zullen deze kolen echter ruilen voor producten, die zij hard nodig hebben en in hoeverre Nedex'land van dei-ge lijke artikelen genoeg kan aanbieden is nog niet te zeggen. Otto B. de Kat i maar sleed Bij de tentoonstelling in ,,De Lakenhal" Zaterdagmiddag is in het Stede lijk Museum De Lakenhal de ten toonstelling van schilderijen van Otto B. de Kat, welke onder auspiciën van K. en O. wordt gehouden, in tegenwoordigheid van verschilende genodigden, officieel door de wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik geopend. De heer van Schaik sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over het feit, dat er weer een tentoon stelling in Leiden ingericht was, om dat vooral goede tentoonstellingen hun nut afwerpen voor het publiek dat ze komt bezichtigen. Zeer waar- derend sprak de wethouder over het ijverig streven van de directeur der Lakenhal, drs. E. Pelinck, die er steeds op uit is het museum in de belangstelling van Leidens bevolking te plaatsen. Tenslotte gaf spr. een korte beschouwing over het oeuvre van de schilder, wiens werken hier geëxposeerd, zijn. Drs. Pelinck leidde daarna de ge nodigden rond in de tentoonstellings zaal en gaf daarbij een korte uiteen zetting. Over de expositie zelf nog het volgende: Op een druilerige Decemberdag, als de stemming in huis even dreigt te worden als de straten buiten, moet het een verademing zijn in je kamer een stilleven of een portret van Otto B. de Kat te bezitten. Want deze schilder is een colorist van het zuiverste water, geen 'Uit bundig minnaar van de kleur, maar een stille aanbidder, impressio&ist van moderne allure en verwant aan de Haarlemmer Verwey en de Lei- denaar Verkoren. Zijn stillevens zijn symphonieën in paars-bruin en rose, waarin de blauwgrijzen van een vaasje of schotel doorklinken, or- chestraties in blauw en grijs met de blijde tegenklanken van rood en oranje. Zie dat grote portret van de jonge vrouw in het zwart, het raad selachtige gelaat op de grens van de blinkend-witte achtergrond en het fluv/eelzwarte gordijn op de POSITIE NED. SCHEPEN. Aalsiun, 8 Dec van Kaapstad naar Lobito; Abbedijk, 6 Dec. te Tampico; Andijk, 9 Dec. te Antwer- pei; Anth Leeuwenhoek, 7 Dec te Tampa; Bengkalis, 3 Dec. van Hol- landia; Boskoop, 10 Dec. te Antwer- pen verwacht; Delft, pass. 8 Dec? St. Michaels; Grote Beer, 8 Deo te Balik Papan; Jaarstroom, 9 Dec. van Antwerpen; Kalianda, pass. 8 Dec. Quessant; Kota Baroe, 7 Dec. van Aden (16 uur); Manoeran, 7 Dec. Van Los Angelos; Mariekerk, 8 Dec. van Fremantle; Mei'wede, 8 Dec. van Bahia; Molenkerk, pass. 9 Des. Gioraltar; Nel Bruynzeel, 7 Dec. van Aden; Nigerstroom, 9 Dec. te Am sterdam; Prins Willem van Oranje, 8 Dec. naar Tel Aviv; Tarakan, 3 Dec. te Cheribon; Sloterdijk pass, 3 Dec. Sögres; Tawali, 6 Dec. te Ma kassar; Westerdom, 8 Dec. 17 uur te New York; Willem Ruys, 7 Dec. 24 pur van Malta. BEGONNEN 'pex'iode, die voor ons ligt. Zoals wij reeds eerder schreven zal het de eer ste maanden nog wel gaan. Dan zijn er nog stoppelknollen, bietenkoppen, e.d. groenvoederproducten, inaar straks als deze voori-aden op zijn en de winter op zijn einde loopt, zal het krap worden. Men zal dus verstan dig doen in de eerste wintei'maanden zo zuinig mogelijk te zijn met hetgeen voor latere maanden nodig is. In dit verband is het eigenaardig te vermelden, dat na de vei'hoging van de richtprijs van de melk een belang rijke stijging op de veemarkten is op getreden van de prijzen der melkge vende koeien. Tengevolge van de ho gere prijs bleek' er dus.' meer vraag naar melkvee te zijn, hetgeen er op duidt, "dat verscheidene boeren er op vertrouwen, dat zij ook met een gro tere veestapel nog wel door de winter zullen komen. Dit is een gokje, dat bij een eventueel lange duur van de winter wel eens falikant kan aflopen. Het gaat er niet om of men op het ogenblik meer melkvee kan aanhou den, doch om de vraag hoeveel die ren men in behoorlijke voedingstoe- stand door de wniter kan brengen. Wie thans zijn stal uitbreidt en aan het eind van de staltijd de dieren niet voldoende te eten kan geven, zal in die laatste maanden verliezen, wat hij im het begin van de winter ver diend heeft. Verstandiger zou het daarom zijn drachtige vaarzen aan te houden, liefst die zo laat mogelijk in het jaar zijn gedekt, omdat deze dieren minder zware eisen aan de voeding stellen dan volwassen melkgevende koeien. Dit jongvee kan zo lang het weer niet al te slecht wordt, buiten blijven en met wat krachtvoer bijgevoerd wor den. Het liefst moet men beschikken over een afdak of .een andere schuil plaats, waarin ruwvoeder in ruiven kan worden gegeven. Dan wordt er zu min mogelijk vertrapt en kan men met een minimum aan voer toekom stig melkvee door de winter helpen. Men moet wel bedenken, dat iedere opruiming van vee. kapitaalsvernieti ging is. Het is te verwachten, dat in het komende voorjaar het gebruiks- vee extra duur zal zijn en men moet dus niet menen, dat men voor het geld, dat men voor thans verkocht vee ontvangt straks weer soortgelijke dieren terug kan kopen. Daarom vaars ch uwen wij tegen een inkrim ping van de veestapel boven het strikt noodzakelijke. Offer liever thans wat melkgeld op teneinde vol gend jaar een goed bezette stal te hebben. ijnzinnig colorist, it anatoom voorgrond. Zonder het fijngevoelde tuiltje O. I. kei-s zou dat wit in al z'n gevoeligheid van grijzen zo Wit niet zijn en zonder het oranjekleu rig sieraad van de vrouw was dat zwart niet zo warm. Otto de Kat is daarbij ook een fijn psycholoog en als hij die andere vrouw (zijn eigen?) plaatst in de blije harmonie van rose, blauw en groen op het grote doek, dat op de tentoonstelling in „De Lakenhal" een oTeplaats in neemt, is dat geheel in overeenstem ming met het wezen der vrouw, zo als zij zich daar in houding en ge baar aan ons voordoet. Ook zijn land schappen vertonen die fijn gevoelig heid voor de innerlijke waarde van de kleur. Otto B. de Kat is echter een uit gesproken slecht anatoom en het probleem van de verkortingen, van de perspectivische anatomie dus, bezorgt hem waarschijnlijk grijze ha- den. Zie daarvoor b.v. zijn portret van Dirk Coscer, waar de verhou dingen geheel zoek zijn en dat ook coloristisch niet bijzonder geslaagd is. Het liggende naakt is in heupen en benen zelfs geheel gedeformeerd,, een euVel, waaraan ook het staande naakt lijdt. Otto de Kat legge zich toe op de studie van het menselijk lichaam en perfectionere zich als stilleven- en portretschilder. De rijp heid en gedragenheid van zijn kleur is het volop waard. C. Th. R. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) DE EERSTE BESPREKINGEN OP DE „RENVILLE". Om pi'ecies 10. 20 uur Java-tijd hebben de beide onderhandclingsde- legaties zich tegenover elkaar ge-, plaatst op het dek van de „Renville". Dit was dan dc eerste plenaire zit ting van de volledige delegaties van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Republiek onder auspiciën van de commissie voor goede dien sten. De groene tafels waren met zeildoe ken tegen zon en i'egen beschermd. De voorzitter van de week, Raymond Horremans, die voor Paul van Zee land optreedt, zeide als eerste spre ker. dat hij pas sedert kort in Indo nesië vertoefde en hier als plaatsver vanger optrad. Hij zeide, dat het con tact, dat tot nu toe tussen beide par tijen heeft plaats gehad een gunstige sfeer heeft geschapen voor het aan vangen van de constructieve bespic- kingen. „Het uur is gekomen, waar op de kernpunten van het probleem zullen worden behandeld en de posi tieve kansen van de conferentie ziclx op concrete wijze zullen aftekenen." Nadat nog het Amerikanse lid Graham en de Australiër Kirby het woord hadden gevoerd, zeide Sjari- xoedin: ,,Wij beginnen deze onderlxanr delingen 'met dankbaarheid, omdat wij daarbij de weg van de rede en de goede wil volgen". De heer Horremans sloot dc confe rentie en verdaagde deze tot Dinsdag half tien (Javaanse tijd). Hij zeide, dat in alle redevoeringen de woor den „geloof en goede wil" waren gc- 'bruikt, „Laten wij deze principes niet vergeten". SPOEDZITTING YAN BELGISCH KABINET. Het Belgisbh kabinet is bijeenge roepen voor een spoedvergadering op heden na de middag, in verband met de verklaring, welke koning Leopold tc Pregny bij Gcnèvc heelt afgelegd tegenover een delegatie van dc Belgi sche royalisten. Naar van bevoegde zijde vcx-luidt, zou de verklaring van koning Leo pold, waarin hij zijn bereidheid toon de om de grondwettelijke verplich tingen en verantwoordelijkheden weer op te nemen en openbare er kenning eiste van zijn integriteit als hoofd van dc dynastie sedert 1940, t voor Spaak moeilijk gemaakt ^heb ben zijn- voorgenomen vcrozenendc verklaring omtrent het verloden van de koning af te loggen. Aldus schijnt de labiele overeenkomst tussen dc twee partijen, uit welke dc huidige coalitieregering bestaat dc socialis ten, die zich tot dusverre krachtig tegen terugkeer van de koning heb ben verzet, en de Christelijke Volks partij, die dè koning steunt weer in gevaar gebracht te zijn, hetgeen de mogelijkheid van ernstige politie ke verwikkelingen inhoudt. DRIE MINISTERS VAN BUITENL. ZAKEN TE LONDEN BIJEEN. Nu eens zonder Molotof. Naar te Londen vei'luidt zijn de ministers van buitenlandse /aken van Frankrijk, Amerika en Engc- and Zondagavond bijeen geweest zonder Molotof. Dit is de eerste maal, dat niet-alle vier ministers tijdens deze confex-entic tegelijkertijd bii- een zijn geweest. Hoewel er uit of ficiële kringen -geen aanwijzing over het onderwerp der besprekingen werd vei'kx-egcn, heeft het feit alleen, dat de ministers'bijeengekomen zijn, tot de speculatie geleid, dat zij over een mogelijk alternatief gesproken hebben voor het geval de conferentie der grote vier mislukt. KIRBY NAAR AUSTRALIë GEROEPEN. De Australische minister-pi'esident, heeft het Australisch lid van de com missie voor goede diensten, rechter R. C. Kirby, verzocht onmiddellijk voor een tijdelijk bezoek naar Austra lië terug te keren. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 9 Dec. Kaas. Aan voer 46 partijen. Prijzen: le soort 1.70—1.76 en 2e soort 1.64—1.68 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3