De appel en de dokiep DINSDAG 9 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Opoe Herfst viert haar 106e verjaardag Ietwat beschroomd belden wij gistermorgen op-de Libanonweg aan bij Opoe Herfst, Nederlands oudste inwoonster, die haar 106e verjaardag vierde, aldus een redacteur van het A. N. P.. Er was immers verzocht, met het oog op het feit, dat verleden jaar vierhonderd bezoekers haar kwa men gelukwensen, waarvan zij in Januari van dit jaar de kwade ge volgen' ondervond, de belangstelling te beperken, temeer daar zij niet meer zo flink is als op haar 105e geboortedag. Men wilde er echter niets van weten, dat wij beneden aan de. deur bleven staan en zo to gen wij naar boven, waar wij de krasse oude dame, gezeten in een met bloemen versierde stoel, en met een gele chrysant op de feestelijke zwart-satijnen blouse, aantroffen, te- midden Van een grote kring fami lieleden en kennissen. Al hoort zij niet meer zo goed, toch ontgaat haar weinig, en, toen wij haar gelukwens ten, bedankte zij door ons met beide handen de hand te schudden. Achter haar prijkte op de schoor steen een grote bos rode rozen, die haar kleinzoon, die in Indonesië dient en de oudste zoon is van haar 58-jarige jongste spruit, tele grafisch voor haar in Rotterdam had besteld. De vele gelukstelegrammen en gekleurde felicitatiekaarten moes ten steeds de ronde doen, waarbij bleek, dat zij nog heel goed in staat is te lezen, al moet bij een der gelijk karweitje de laatste jaren even de bril opgezet worden. De Rotter damse militairen aan boord van de „Kota Inten"' hadden haar een ge- lukwenstelegram gestuurd van de volgende inhoud: „Amsterdam heeft zijn dampaleis, Den Haag zijn Rid derzaal, maar wij, Rotterdammers, zijn trots op onze opoe Herfst. Langs deze weg onze hartelijke gemkwen- sen en nog vele jaren." In de loop van de morgen kwam de heer G van Nus, chef van het kabinet van de burgemeester diens gelukwensen overbrengen, daar de burgemeascter zelf v/egens ambts bezigheden verhinderd was. Er wer den vele geschenken gebracht, o.m. een fles advocaat, die haar aanleiding RADIO WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.plateen, 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte Morgenklan ken. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Wer ken van Anton Dvorak. 10.00 Mor genwijding. 10.35 Gram.platen. 10.45 De Ingenieur en de arbeiders. 11.00 Non stop programma. 12.00 The Ram blers. 12.33 Voor het platteland. 12.38 The Kilima Hawaiian. 13.00 Nieuws 13.20 Vaudeville orkest. 14.00 Nieuwe kinderboeken 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Eiland der schatten, hoorspel. 15.30 The Roodborstjes. 15.45 De Re genboog. 16.15 Vragen, staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Gram.platen. 17.35 Malando en zijn tango-rumba orkest. 18.00 Nieuws. 18 20 Gram.platen. 18.30 Strijdkrach ten. 19.15 ETA-trio. 19.30 De kerk nu. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera programma: 21.15 Marietje is mijn dochter. 21.45 viool en piano. 22.15 Cnanoekah feets 22.45 Van boek lot boek. 23.00 Nieuws 23.15 Zang met orgel. 23.30 Gram platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.lpaten. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 8.30 Opge wekte xnorgenklanken.o 9.00 Ochtend bezoer. /oor jonge zieken. 9.35 Klas siek morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.25 „Esther", hoorspel. 12.00 De Variante-;.. 12.33 Adventsstonde. 13.00 Nieuv/s. 13.15 Programmatische pianomuziek. 13.50 Orgelwerken van César Franck. 14.35 Populaire disco klanken. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Voor de jeugdige postzegelverzame laars. 16.15 Meisjesklasse. 16.45 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Klan ken van Hawaii. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Motet Psalm 130: „De Pro- fundis". 18.30 Zending als werk van verwachting. 18.50 Gram.-platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.45 Engelse les voor gevorderden. 20.00 Nieuv/s. 20.15 Edward Fisher, piano. 20.25 Concertgebouworkest. 21.20 Met een overvolle boekenplank 21.40 Concertgebouworkest. 22 30 Nieuws. 22.45 Avondwijding. 23.20 Lichte avondklanken, 23.45 Gramo- foonplaten. gaf, om even met haar zoon een vro lijk toepasselijk liedje in te zetten, waarbij zij de maat met haar voeten op de stoof aangaf. Opoe Herfst leek na deze drukke morgen nog in het geheel niet vermoeid. BEURSOVERZICHT Ter beurze van Amsterdam bestond gisteren een prijshoudende stemming, maar de affaire over het geheel ge nomen was er toch niet omvang rijker op geworden en bleef van be perkte afmetingen. Koninklijke Dordtsche alsmede de claims zorgden echter voor enige variatie en vooral Koninklijke, werden de gehele mid dag vrij druk verhandeld. Bij die opening werd afgedaan tegen f 965, bij een vorige slotprijs van circa f 975 Spoedig openbaart zich vraag en kon een verbetering worden waargeno men tot f 979. Doch daarna trad een reactie in en onder de nodige schom melingen zakte de prijs in tot f 961., 'terwijl bij het slot gehandeld werd tegen circa f 963. De aandelen Ko ninklijke stegen bij een openings- prijs vgn 309 tot 312 maar daalden later op de dag tot 307. De claims Dordtsche, die aanvankelijk tot f 806 waren opgelopen werden bij het scheiden van de markt tegen onge veer f 786 verhandeld. De aandelen Dordtsche bewogen zich binnen nau we grenzen en voornamelijk even boven 280 procent. Voor het overige had de handel weinig te betekenen. Prolongatie 2% procent. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 10e lijst. Prijzen van: 2000: Nc. Ö903. 1000: Nos. 3014, 5027, 5986 en 12958. 400: Nos. 2126, 6390, 6614 en 19958. 200: Nos. 5151 en 8243. 100: Nos. 1452. 3714. 4221. 4477. 7808, 8099. 8892. 9287. 10059, 15183, 16952, 18586, 18663, 18932 en 21006. MISSIE VER. „St. FRANCISCUS XAVERÏUS". (Theologicum te Warmond). De Missievereniging „St. Francis- cus Xaverius", welke haar zetel heeft in het 'Theologicum te Warmond, heeft een hooggestemd jaarverslag uitgegeven: „Zeer dankbaar voor het bereikte resultaat sloten wij vorige maand het boekjaar 1946—*-1947 af. Het batig uit keringssaldo bleek, na aftrek van ve le kosten, te bedragen 4975. Het is eerlijk gezegd ver boven onze ver wachtingen. Wij zijn al onze mede werkers dan ook zeer erkentelijk voor hun gulle steun. Want een. vast staand feit is het dat de grootste kracht van „Xaverius" niet in War mond ligt, waar de vele draden slechts samenkomen en weer terug lopen, maar in de talrijke steden en dorpen van ons bisdom en soms zelfs daarbuiten! waar elk jaar in het verborgene de vruchten rijpen. Onze oogst: dat is de arbeid van hon derd hhnden, van milde gevers en nijvere werkers en werksters". De weelderigste bloei kende dit jaar het Brokkenwerk. Postzegels: kilowaar: 295 kg. ƒ1141.67 Postzegels: bundelwaar: 120.700 zegels Broken: 5985 kg. 2540.95 Brokken, verkocht te IJmuiden-Oost f 101.80 Diversen 19.82 Totaal ƒ3804.24 Zulk een succes heeft deze afdeling in de dertien jaren, die ze nu op Warmond bestaat, nog nimmer, ook niet bij benadering gekend. Vele ijve rige handen, maar vooral een schit terend idee. hebben deze klinkende cijfers mogelijk gemaakt. De Busjes-afdeling inde dit jaar een bedrag van 3141.31 totaal en al dus verdeeld: zelatricen ƒ2215.60, ze lateurs f 925.71. De totale opbrengst lag ruim 400.boven die van vo rig jaar. „Een schoon resultaat, als wij denken aan de werkelijk ontel bare doeleinden, waarvoor in deze tijd ons haast wekelijks collecte-bus sen worden voorgehouden." Bepaald een strop was het afgelo pen jaar voor de kalender-afdeling. Er werden er 7500 besteld en daar van slechts ruim 5000 verkocht. He: batig saldo bedroeg ongeveer 400, zijnde 1200 minder dan verleden jaar. U kent de reden van dit fiasco: de kalenders verschenen veel te laat." Herinnerd wordt aan het succes van de boeken- en tijdschriften-actie en van de interne-missie-actie. Op 13 en 14 December a.s. wordt in gebouw „Custodia" te 's Graven- hage onder auspiciën van de Haagse Konijnenfokkersvereniging een na tionale konijnententoonstelling ge organiseerd, waarbij is onderge bracht de provinciale show Zuid- Holland van de Nederlandse Kon ij- nenfokkersbond. Bijna alle fokkers uit de provincie Zuid-Holland zullen met hun dieren op deze show expo seren. Er worden ca 600 inzendingen verwacht. Enige der beste keurmees ters hebben hun medewerking toe gezegd. De keuring der dieren zal Donderdag a.s. geschieden. WAT ZIJN DE DRUKSTE WEGEN? Dé K.N.A.C. vestigt de aandacht op de resultaten van een der laatste ver keerstellingen op de Rijkswegen in de maand September j.l. Het .motorisch verkeer was het drukst op de weg Den HaagRotterdam, vervolgens op de wegen Utrechtde Bilt, Amster damBussum. RotterdamZwijn- drecht en AmsterdamSassenheim. Voor de personenauto's alléén was de volgorde: Den HaagRotterdam, AmsterdamBussum, Utrechtde Bilt. AmsterdamSassenheim, Rot terdamZwijndrecht en Gouda Utrecht. Voor het busverkeer spande de weg LinneMaastricht de kroon, daarna kwam RotterdamZwijn drecht en Utrechtde Bilt. Voor de motorrij wielen was de volgorde: Utrecht—de Bilt, Den Haag—Rotter dam en RotterdamZwijndrecht. Het fietsverkeer was het drukst resp. op de wegen Utrechtde Bilt, Best Eindhoven en LinneMaastricht. Op het wegvak ArnhemVelp werden geen tellingen gedaan wegens werk zaamheden aan de weg. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER Het mocht niet Zelfs de Minis terraad had over het vraagstuk waar voor de veehouder uit Alkemade te recht stond, vergaderd, zo deelde de Officier mee en het whs een uitge maakte zaak. hetgeen verdachte deed mocht niet. Hij had aan zijn knecht vijf kilo kaas gegeven- „Anders hou je ze niet." zei verdachte. De politierechter vond het wel een moeilijk geval, want hij begreep ook wel, dat de knechts hun eisen stel len, maar het mocht nu eenmaal niet en wegens het afleveren van kaas, vroeg de t)fficier f 100 'boete of 50 dage hechtenis. De rechter veroor deelde tot f 25 boete of 15 dagen hechtehis. Textiel De bloemistknecht J. v. d. W. te Lisse was ver buiten zijn vak gegaan, toen hij textiel ging verhan delen. Voor dat feit vorderde de Of ficier vier weken gevangenisstraf, doch vanwege het blanco strafblad volstond de rechter met f 50 boete of 25 dagen hechtenis en voorwaar delijk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Slachten zonder vergunning De fabrieksarbeider S. P. S. te Sassen heim zei in de mening te hebben ver keerd dat er een vergunning was voor slachten van het varken. Op het We hebben in ons vo rige artikeltje beloofd iets te zeggen over het opvoeren van het weer standsvermogen van het lichaam tegen besmet ting en wanneer we aan dit onderwerp denken, komt ons het oude En gelse gezegde voor de geest, dat een appel per dag de dokter weg houdt. Deze oude wijs heid wordt door de mo derne wetenschap, zo al niet bevestigd, dan toch ondersteund, want het spreekt Vanzelf, dat een appel geen beveili ging tegen ziekte geeft. Maar wat wel vaststaat is, dat de voeding van enorme invloed is. Bij het overwinnen en af weren van besmetting is het verbruik aan be paalde vitamines zeer sterk verhoogd; men kan wel aannemen, dat de behoefte aan vitami ne C bij koorts tenge volge van infectie kan stijgen tot het .viervou dige van normaal. Hoe meer er dus van dat vitamine in ons lichaam aanv/ezig is, des te ge makkelijker zal een in fectie worden overwon nen. Welnu, dit vitami ne komt overvloedig voor in verse vruchten (vandaar de appel, hoe wel ook andere vruch ten dienst kunnen doen); voorts in blad groenten, aardappelen en nog enkele andere voedingsmiddelen. Het wordt echter vernietigd door te lang liggen aan de lucht, en vooral door lang koken, terwijl de lucht erbij kan. Het is dus van belang om vooral in de winter, wanneer we voortdu rend blootstaan aan in fectie er Euinig mee om te springen, aardappelen en groenten nie t te lang te koken, niet te lang prakkenen sudderen. Snel gaarkoken, en dan opeten is de boodschap, voorzover het niet mo gelijk is om de groen ten rauw te nuttigen. Andijvia, Brussels lof, en dergelijke kunnen, rauw als sla gegeten worden of rauw gehakt door de reeds gekookte aardappelen van de stamppot worden ge werkt. Het lang tevoren schillen /an aardappe len in ongunstig, beter is, ze te schillen on middellijk voor het ko ken Er zijn nog andere vitamines die een rol spelen: met name vi tamine A, dat we kun nen putten uit boter, le vertraan, melk, kaas, lever, boerenkool, pos telein, spinazie, andijvie snijbonen, raapstelen, haring, ansjovis, sardi nes, makreel. Tenslotte lijn er verschillende spe cerijen, als paprika en dergelijke., dit dit vita mine bevatten, en wel in grote hoeveelheden. De hoofdzaak, op het gebied der voeding is, eenzijdige voeding te vermijden, en vooral tfeel groenten te nut tigen, zonder die dan „dood" te koken. verzoek van een kennis had hij zich met het slachten bezig gehouden, doch, omdat er geen vergunning was, stond de slager terecht en eiste de Officier f 75 boete of 30 dagen 'hech tenis. en voorwaardelijk twee maan den gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar. De rechter veroordeel de daartoe. BIJZONDER GERECHTSHOF Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde de to neelmeester C, F. D. uit Reeuwijk tot 5 jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Wegens dienstneming bij de Land wacht en het in deze functie assisten tie verlenen bij de arrestatie van een onderduiker had de procureur-fiscaal 8 jaar met aftrek geëist- Mr C. A. A. uit Voorschoten, die als landwachter deelgenomen had aan huiszoekingen e.d., werd veroor deeld tot 6 jaar met aftrek en ont zetting uit de kiesrechten alsmede uit het recht tot het bekleden van ambten voor het leven. De procu reur-fiscaal had 10 jaar me't aftrek geëist. 3{,a>de BINNENLAND. Een transport van ongeveer 500 Oostenrijkse kinderen uit Weenen arriveert 16 Dec te Venlo voor een verblijf van drie maanden in ons land. Dé eerste houten woningen uit Oostenrijk zijn thans te Vlissingen gearriveerd. Hét overigie deel der door ons gekochte huizen wordt bin nenkort hier te lande verwacht. Men heeft de raad van Den Haag voorgesteld, om aan weers zijden van het Korte Voorhout, dat sedert het bombardement in Maart 1945 een troosteloze aanblik biedt, een lage muur te metselen en daarop planten en bloemen te doen aan brengen. met het oog op de jubileum feesten in het volgende jaar. De 28-jarige E. Pd. H., de be ruchte kerkdievegge, die tientallen kerken in Rotterdam en Haarlem on veilig maakte en verleden week te Haarlem is gearresteerd, heeft be kend, dat zij ook in Amsterdam in twintig kerken diefstallen heeft ge pleegd. BUITENLAND. Te Stuttgart staakt de hele zui veringsrechtbank. De rechtbank heeft er bezwaar tegen, lichtere gevallen te moeten straffen, terwijl de zwaar dere vrij uit gaan. Het schijnt, dat langs allerlei slinkse wegen communsiten binnen dringen in de Ver. Staten. Deze ille gale immigratie zou volgens het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken „alarmerende pro porties" hebben aangenomen. Men neemt maatregelen om deze commu niën te arresteren en uit tte wijzen. Nieuw Zeeland wordt bedreigd door een kinderverlammings-epide- mie. Jlcviet 3lwiek en de „MiCCiaenen-exfenió" 12. Maar voor ze in Amsterdam wa ren, waar ze even wilden kijken of Kitty daar nog was, zouden ze nog veel moeten meemaken. Het is te genwoordig niet meer zo eenvoudig om zo maar op een bezemsteel door de lucht te vliegen. Zo iets valt erg op en er zijn altijd mensen die zich met dergelijke dingen gaan bemoeien. Dat ondervonden ook onze vrienden. Ze zullen een goed uurtje onderweg geweest zijn, toen 'n geronk van mo toren hen voorspelde dat er onraad op komst was. Karei Kwiek keek om en daar zag hij het al. De Zuid-Ame rikaanse politiedienst was door bur gers, die die ochtend toevallig vroeg waren opgestaan omdat ze het erg druk hadden, gewaarschuwd, dat drie rare mannen op bezemstelen door de lucht vlogen. Of dat zo maar mocht, vroegen die burgers. De hoofdcom missaris beloofde, dat hij de zaak persoonlijk zou gaan onderzoeken. Hij was met nog twee mannen en 'n piloot in het vliegtuigje van de lucht politie gestapt en nu was hij het vlie gende driemanschap vlak op de hie len gekomen. Karei, die achteraan vloog, hadden ze 't eerst ingehaald. „Mijnheer," schreewde de commis saris, „waar moet U naar toe?" „Naar Kitty in Amsterdam", antwoordde Kareltje naar waarheid. Dit antwoord scheen de politiemannen enigszins te verbluffen. Na rijp en langdurig be raad besloten zij echter met de on dervraging verder te gaan. „Wat wilt U in Amsterdam gaan doen, mijnheer. Blijft U liever hier: dat is toch veel gezelliger". „Nee", zei Karei „ik vliqg verder. Ik moet naar Bagdad een er fenis van 'n paar millioen op gaan halen. Hoeveel precies weet ik niet, maar oom Henkie zat er warmpjes bij. Reken maar!" WEERSVERWACHTING OVERDRIJVENDE WOLKEN- o BANKEN. g Overdrijvende wolkenbanken o met hier en daar in de nacht o en ochtend nevel of mist en 8 matige tot zwakke wind uit 8 Noord-Oostelijke richting. Koude nacht met plaatselijk o lichte vorst. Morgen overdag o ongeveer dezelfde temperatuur g als vandaag. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo Als alles en iedereen staakt, waarom dan niet het personeel in de fabriek voor atoomenergie te Oabrid- ge? De staking zou morgen ingaan, doch is door het Amerikaanse vakver bond C.I.O. op verzoek van de rege ring voor een maand uitgesteld. In Texas wilde een piloot landen. Hij deed het vrij onhandig en vloog eruit, terwijl de machine onbemand verder vloog. Het vliegtuig vloog toen nog 214 uur door en daalde daarna wegens gebrek aan benzine. Het werd slechts garing beschadigd, in tegen stelling tot de eerder gelande piloot, die zijn ruggegraat brak. ALPHEN AAN DEN RIJN De doop van 3 klokken De drie nieuwe kerkklokken zijn gisteren gewijd. In het jaar 1892 vond eenzelfde plechtigheid plaats, toen de eerste drie klokken van de parochie, enkele jaren na de voltooiing van de nieuwe parochiekerk, in gebruik werden genomen. Evenals de eerste klokken werden ook de tweede drie klokken gegoten door de firma gebrs. Petit en Flitsen te Aarle-Rixtel. De grootste klok, de Maria-klok, weegt 850 kg., en heeft een diameter van 1.15 M. Zij draagt de afbeelding van de H. Maagd met het Kindje Jezus, met daaronder de tekst: „Koningin van de Vrede. H. Maria, Moeder van de Vrede,Vorst, vraag voor ons de ware vrede." De middelste klok is gewijd aan de H. Bonifacius, de patroonheilige der kerk. Zij draagt de beeltenis van de ze heilige en daaronder bevindt zich de tekst: „H. Bonifacius, Kerkpatroon. Ik. Bonifacius, roep mijn parochianen voor offer, gebed en zang; ik vermaan de tragen; ik bid voor de doden". De ze klok heeft een gewicht van 475 kg. en is 94 cm. in diameter. De kleinste klok, de Gabriëlklok, meer bekend als de „Angelusklok" draagt de beeltenis van de H. Gabriël. De daaronder be vindende tekst luidt: ,,H. Gabriël. Ik Gabriël verkondig aan alle mensen de verlossing door onze Heer, Zaligma ker Jezus Christus". Komt het ge wicht van de eerste klokken overeen met het gewicht der oorspronkelijke, het gewicht van deze nieuwe Ange lusklok is 65 kg, zwaarder en be draagt 325 kg. Zij heeft een diameter van 82 cm. De klanken vormen een harmonieus geheel en zullen dat ook vormen met de nieuwe klokken van de plaatselijke Ned. Hervormde Kerk. wier oude klokken destijds eveneens door de Duitsers werden geroofd. Ook deze klokken worden door de firma Petit en Frietse gegoten. De grote, Mariaklok is afgestemd op „Fis" de Bonifaciusklok op „A" en de Gabriëlklok op ..B", de aanvangtonen van het kerkelijk lofgezang „Te Deum laudamus". „U God loven wij". Wer den alle drie vorige kloeken met de hand geluid, de nieuwe zullen wor den voorzien van een electrische lui- installatie van Zwitsers fabrikaat, welke het luiden met de hand even- aardt en dus een aangenamer gehoor biedt. De Angelusklok. die, zoals men weet, driemaal per dag „Het Engel des Heren" aankondigt, zal door een installatie met het uurwerk van de torenklok worden verbonden en zal dan 'op de aangegeven tijden automa tisch in beweging komen. De com plete lui-installatie wordt verzorgd door de plaatselijke firma Ponsioen Zn. Naar men verwacht zullen de klokken Donderdagmorgen proef kunnen luiden. Dan zal de wens der parochie, het Kerstfeest van dit jaar met klokgelui aan te kondigen, in vervulling zijn gegaan. Voor de plechtige liturgische en rijk symbolische wijding, der klok ken, ook wel doop genoemd, waren ze voor het altaar hangend in en bo ven een stellage, opgesteld. Deken L. Nieu/venhuizen verrichtte de litur gische plechtigheid, daarbij geassis teerd door kapelaan J. P. Seijsener van Waddinxveen als diaken, kape laan J. van Bommel als sub-diaken en de kapelaans J. W. Poel en Chr. Vriesekoop. Na deze kerkelijke plech tigheid werd in de Sint-Josephzaal door de Katholieke Kunstkring op gevoerd het toneelstuk „De Klokke- gieter" van. Anton Coolen. KLEIN NEST ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 74 „Ja, ze hebben hem feestelijk ge kroond," zei Grey, ,,'t Zou iemand haast verwaand maken bij de gedach te, dat hij had medegeholpen, om hem wederom op de troon te plaatsen." „Tot zekere grens hebben wij daar zeker aan meegewerkt," zei Daan, terwijl hij z'n pen vlug over het pa pier liet gaan. Hij voelde maar al te levendig het hevig verlangen, om iets over het huwelijk van de Prinses te horen, ondanks het feit. dat hij vrees de haar naam te zullen vernemen Maar zoals hij gehoopt en gevreesd had, geschiedde. „De Prinses is ernstig ziek geweest en heeft geen c*:-l aan de feestelijk heden genomen," zei Grey. „Wat een prachtmeisje! Je hebt haar immers nog even gezien voor je vertrek, is 't niet?" „Ja even maar." stemde Daan toe. „Is zij nu beter?" „Dat weet ik niet; de opzichter schrijft het niet." „Ga je nu maar gauw verkleden," zei Daan, „en vei'geet vooral niet een paar andere sokken aan te doen, deze kleuren passen niet precies bij je das." „Plaaggeest!" lachte Grey. „Jij hebt je ogen ook niet in zak zitten!" „Gewoonte man; niét dan gewoonte. Vergeét niet, dat, ik, dank zij jou, de laatste maanden een diepgaande studie van sokken en dassen heb kun nen maken." Na dit complimentje verliet Grey lachend het privékantoor en bleef Daan nog een paar minuten schrij ven;' vervolgens legde hij z'n pen neer. leunde achterover in z'n stoel en bleef zo, met z'n armen over el kaar en z'n kin op z'n borst, zitten peinzen. Stella pardon! de Prinses ziek! Steeds had hij horen verzekeren, dat de Tijd alle wonden heelt en alle smarten leningt, zelfs de hartepijn van een teleurgeselde liefde. Nieuws- gierg vroeg hij zch af, hoeveel jaren het zou duren dat een zinspeling op Maritaria of 't gewone woord van „Prinses" hem geen hartdoorsnijden- de pijn zouden bezorgen. In ieder geval gelukkig geen beter middel, om zijn ziekte te genezen, dan werken en na enige minuten dwong hij zich, om zijn becijferingen weer ter hand te nemen. Plotseling verscheen om ongeveer kwart over enen, mijnheer Mount- joy. „Zeg jongeheer, je zal te laat ko men!" riep hij. „Het spijt me," zei Daan, die niet in een lunchstemming verkeerde. „Ik kan 't vandaag niet klaar spelen heb een massa werk gekregen." „Schei er dan mee uit," zei mijn heer Mountjoy. „Als 't er zo mee ge steld is, zal ik wel hier blijven en het afmaken; dan ga jij en neemt de honneurs als gastheer waar." „Stel u voor! Dat gaat toch niet," zei Daan. „Maar als u er op staat dat ik kom „Dat is juist wat ik bedoel,' zei Mountjoy. Zou je denken, dat ik mevrouw Carlton Plummer onder de ogen durf komen zonder jou? Ik wed dat zij onmiddelijk rechtsomkeer zou maken en naar huis gaan." „Dat beslist de zaak!" zei Daan en ging naar de weelderig ingerichte toiletkanler, om zich gereed te maken. In de hal pikten zij Grey op en de drie mannen begaven zich naar het Savoyhotel waar Mountjoy een uit gebreide, luxueuse lunch had besteld, die in een apart zaaltje werd opge diend. De' overige gasten waren mevrouw Carlton Plummer en Lady Aminta, die reeds per auto gekomen waren en Lord Manville die met mijnheer Carl ton Plummer er de voorkeur aan ge geven had te wandelen. Het was een allergezelligst noen maal en het ontbrak er niet aan scherts en originele kwinkslagen van mevrouw Carlton Plummer, die Grey een reuze knappe man vond, maar toch aan Daan de voorkeur scheen te geven. Na de lunch, verenigde zich de gasten in paren en groepjes en bega ven zich naai' het balcon, van waar men een mooi gezicht had op de ri vier. Daan voegde zich bij mijnheer Mountjoy en Lord Manville, doch Grey bleef bij de dames en te oor delen naar hun lachen, scheen hij de dames bijzonder te amuseren. Na een half uurtje keek Daan op z'n hor loge en verklaarde, dat hij naar 't kantoor moest, waarna hü afscheid nam. Mevrouw Carlton Plummer bood Lord Manville en haar echtge noot plaatsen in haar Rolls Royce, doch de heren beweerden, dat zij naar een vergadering moesten, zodat zij met Lady Aminta in het luxueuse vehikel wegreed. Enige ogenblikken zwegen beide dames. Dan zei mevrouw Car'fcon Plummer en naar aanleiding van niets: „Ik geloof, dat elke vrouw in haar hart een flirt is." „Slaat die cynische overweging op mij, lieve vriendin?" vroeg Lady Aminta. „Natuurlijk sohat," antwoordde mevrouw Carlton Plummer op haar slepende toon. „Zou je denken kindje dat ik geen ogen in mijn hoofd had?" „Dat denk ik zeker niet!" be weerde Lady Aminta en bootste de lijmerige spraak van de vraagster met succes na. „Je hebt er twee en wel bijzonder mooie!" „Nu mooi of niet, maar ze staan wijd genoeg open, om te zien, dat je schandelijk met die jonge Grey flirtte en het was hem aan te zien, dat hij zich in 't Paradijs waande, inplaats van naast een volleerde coquette." „Hij is een bijzonder knappe jon geman," zei Lady Aminta boos, doch met een licht blosje. „Dat is hij," stemde haar vrien din toe. „En dat is mijnheer Norton ook." Lady Aminta leverde hierop geen commentaar, doch keek strak voor zich uit. Mevrouw Carlton Plummer keek vluchtig naar het meisje en zei na enige ogenblikken op haar Ame rikaanse openhartige manier: „Heb je hem nog niet kunnen in palmen. liefje?" Het meisje zweeg nog steeds, doch nu legde zij haar hand op de pols van haar vriendin. „Hij is niet iemand, om door mij ingepalmd te worden." „Alles goed en wel bes'te meid," zei de oudere dame. „Maar nu wil ik eens ronduit met je praten. In de eerste plaats maak je geen werk ge noeg van hem, neen..." Lady Amin ta maakte een afwerende beweging me't haar hoofd. „Je mag er kwaad om worden, als je wilt, maar je zal naar me moeten luisteren, want het zou te gevaarlijk zijn om uit een snel rijdende auto te springen." „Ik zal zolang naar je luisteren, als je maar belieft, beste vriendin," zei Lady Aminta- „Nu dan. Weet jij wat mijnheer Daan Norton scheelt?" vroeg zij op een toon, die elke schijn van beledi ging buiten sloot. „Dat klinkt on- kiesch, hè? Maar ja, ik ben, zoals Carlton zegt,een ruwe barbaar. Hier heb je nu een van de meest aantrek kelijke jongemannen, die je maar be denken kan ik bedoel niet Carlton, ofschoon hij voor mij alles is een jonge man met een reuze toekomst. Wat komt het het er op aan, of hij nog arm is en voor positie ijvert; dat is voor jou toch geen bezwaar, omdat je schatrijk bent. Beste meid," zij vatte de hand van het meisje hartelijk „weet je, waar hij naar verlangt? Een tegemoetkomend glimlachje van jou. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2