Na 1 Juli geen tribunalen VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TWEEDE KAMER Motie inzake het Beheersinstituut aangenomen De Tweede Kamer heeft gister morgen te elf uur de behandeling van de begroting van het departement van Justitie voortgezet. De heer Derks (K.V.P.) constateert, dat de huidige instellingen der bij zondere rechtspleging haar eindsta dium naueren. Hij vraagt of de reeds vroeger gevelde vonnissen automa tisch worden herzien. Voorts merkt hij op, dat ontslagen gedetineerden contact met eikander blijven houden. Z.i. is het gevaar voor een staat in de staat daardoor niet denkbeeldig. De gezinnen a an ge detineerden zijn veelal tot armoede vervallen. Is dit wel het middel om tot reclassering te komen, vraag hij- Met belangstelling ziet spr. het wetsontwerp tot schadeloosstelling voor ten onrechte ondergane detentie tegemoet, maar hij merkt op, dat over herstel van andere gevallen van on recht niet wordt gesproken. De heer Zandt CS.G.) verklaart de bijzondere rechtspleging en de zuive ring een duistere bladzijde in de ge sc-hiedenis van ons recht te vinden. De minister van justitie, de heer v. Maarseveen, merkt op, dat de opvat tingen over de bijzondere rechtsple ging aan een gestadige verandering onderhevig zijn. Hij kan begrijpen, dat de Kamerleden gaarne geïnfor meerd zijn over allerlei details, doch zij zullen ook begrijpen, dat de mi nister niet alle details kan weten en de tijd tekort is geweest om de nodige inlichtingen te verzamelen. Het streven is de jeugdige delin quenten in kleinere kampen onder te brengen, waaraan voordelen verbon den zijn met het oog op persoonlijke beinvloeding. De zaken, die vóór 1 October 1946 door de Bijz. Gerechtshoven zijn be recht, worden herzien. Overwogen zal worden of er sprake van gratie kan zijn. Een zeer groot aantal geval len is op grond van gratie-adviezen afgehandeld. Het lijkt hem niet op portuun genoemde datum te wijzi gen. Bij de huidige moderne, opvattin gen acht spr. deportatie niet juist. We leven niet meer onder koloniale a erhoudingen. Vrijlating op voorwaarde, dat de betrokkene bij 'n bepaalde firma za. gaan werken, is niet juist. Spr.. zegt te bevorderen, dat doodstraffen wor den veranderd iri levenslange gevan genisstraf, tenzij de gratie-adviezen der rechterlijke instanties hem aan leiding geven te adviseren tot een andere straf. Het geval in een kamp. Avaar een groep gedetineerden ver wijderd zou gehouden zijn'v. d. vaste commissie voor privaat- en straf recht, zal worden onderzocht. Gevraagd is of er maar 400 Duitse oorlogsmisdadigers zijn uitgeleverd en of de regering wel actief genoeg geweest is. In verband hiermede deelt spr. mede, dat 1200 verzoeken om uitlevering zijn ingediend; veie Duitse misdadigers zijn echter niet te vinden. Spr. deelt mede, dat naar schat ting op 31 December a.s. nog 8500 personen in de kampen zullen zijn. 3 oen hij zijn functie aanvaardde wa" ren er 70.000. Intussen acht hij 8500 nog te veel. De ervaring is, dat de tribunalen snel Averken. Hij zal nu voorstellen om deze tot 1 Juli a.s. te laten Averken. Ten aanzien 'van de arrestatie van de heren Asscher en Cohen verklaard de minister, dat hij de houding van de procureur-fiscaal deelt. Hij merkt op, dat preventieve hechtenis geen aanwijzing van iemands schuld is. De procureur-fiscaal heeft opdracht ge geven om als de stand van het on derzoek het toelaat de preventieve hechtenis te beëindigen. Als op 1 Juli de P.R.A.C.'s worden afgeschaft, dan heeft men drie jaar gelegenheid gehad collaboratiegeval len te onderzoeken. Er moet toch eens een einde zijn. Maar als er na 1 Juli een ernstig geval van collaboratie wordt aangebracht, dan zal dat wor den onderzocht door de politic en berecht door de organen, die dan met de berechting belast zijn. Spr. verklaart vol lof te zijn voor het werk door de P.R.A. verricht. Hij kan niet zeggen, hoeveel mensen bij de gemeentepolitie worden onderge bracht. Hij heeft bevorderd, dat een bijzondere wachtgeldregeling voor het personeel tot stand is gekomen. De heer Derks deelt hij mede, dat de vonnissen van hen, die voor 1 Sept. 1946 zijn berecht, automatisch worden herzien- Een wetsontwerp tot schadeloos stelling A'an ten onrechte gedetineer den kan binnenkort Avorden tegemoet gezien. De regering heeft wel Avat gedaan voor de heropvoeding der gedeti neerden, doch men zou Avellicht meer hebben kunnen doen. Bij de replieken dient de heer Scheps (Arb.) een motie in, waari: de minister verzocht wordt maatre gelen te nemen, die waarborgen, dat de berechting van economische colla borateurs ongestoord haar A'erloop kan hebben. De heer Roolvink (K.V.P.) ver klaart zijn steun aan de motie-Scheps niet te kunnen verlenen. De minister betoogt, dat hei. geens zins de bedoeling is de kleine collabo rateurs te straffen en de grote te ont zien. Zijn politiek is altijd een andere geweest. Grote collaborateurs zullen woeden vervolgd, ook al is het na 1 Juli. De motie acht hij overbodig. De motie-Seheps wordt verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Bij de afdeling ..Herstel rechtsver keer" relfeveert de heer Roll vink, (K. V.P.) verscheidene klachten, welke tegen het beheersinstituut bestaan. Er behoort z.i. een instantie te zijn, waar dergelijke klachten kunnen worden ingediend. De heer Terpstra (A.R.) schetst uit voerig hoe na de bevrijding tal van goederen in beslag genomen zijn en hoe daarmede gehandeld is. De staat heeft daar schade door geleden. Po litieke delinquenten zijn op deze wij ze alles kwijt geraakt. Spr. heeft er niets tegen, dat politieke delinquen ten gestraft worden .maar dan langs gerechtelijke weg. Hij ontwikkelt A'oorts bezwaren tegen het, beheersin stituut. De belanghebbenden worden door zijn trage werkwijze tot wan hoop gebracht. Het wordt z.L meer dan tijd, dat de verantwoorde minis- er ingrijpt. Maar er zijn vijf minis ters in deze verantwoordelijk. Dat is te veel. Er moet met vaste hand wor den ingegrepen, meent spr., Avant an ders vrees ik. zo voegt hij er aan toe, dat onze kleinkinderen nog over het beheersinstituut zullen moeten kla gen. Mej. Tendeloo (Arb.) betoogt even- ins, dat er met de vermogens op een voor Nederland beschamende wijze is, geknoeid. Alle klachten zijn niet te j reeds heden de een bocht - tegenover Hotel Sister mans los en vloog door de grote eta lage-spiegelruit der fa. Joh. Stevens en Zoon alhier. 0 KATWIJK Geboren: Jacoba d. J. Jonker en L. C. v. Duyn. Leentje d. v. K. Kuyt en P. Schaap. Cornelia B. H. d. v. H, B. Maitimo en P. M. Boehmer. Jacoba d. v. C. v. Duyvenvoorde en C. Varkevisser. Jozef G. M. z. v. A. Haas en A. F. Zweekhorst'. Paulina M. d- v. R. Haverhoek en P. M. Kleijn. Annetje d. v. L. Verdoes en A. Kuyt. Elisabeth d. v- 15- v. Lingen en A. Ho- gewoning. Gijsberta d. v. G.Haasnoot en E-v. Dijk. Niesje J. d. v. J. Kuyt en M. v. Duyn. Cornelia d. v. J. v. Rijn en C. Vooys. Ondertrouwd: M. v. d. Klooster en N. v. Duyn. L- v. Beelen en A. Kuyt. Getrouwd; M. Lindhout en C. J. Houiweling. C. Schaap en L. Guyt. Overleden: J. de Mol 25 j. A. Plok- ker 8-0 j. -geh. met M- 'Hoek. D. A. Hus 5 jaar. Avijten aan het beheersinstituut van I 1946 goedgekeurd nu, want de delicten werden bedreven door leden van de B.S., het M.G. de P.O.D. en het Militair Commissariaat Rechtsherstel, dat het beheersinsti tuut voorafging. In een rechtsstaat moet de over heid de fouten herstellen. Er zal een instantie moeten komen, d:e gemeen telijk en landelijk wordt ingesteld, om de honderden klachten te onderzoe ken. De klachten tegen het beheers instituut kunnen niet zomaar ter zij de worden gesteld. Het is een ere zaak voor het Nederlandse volk, dat de fouten hersteld worden. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (C.Hh vraagt wanneer het werk van het beheersinstituut afgelopen zal zijn, H.i. moet het zelfs de schijn ver mijden, dat het de zaak slepende houdt. De minister verklaart ervan over tuigd te zijn. dat verschillende klach ten grond hebben. De leiding van het beheersinstituut dient alles tc doen om aan gegronde klachten tegemoet te komen. Maar de klachten moeten dan eerst aan het beheersinstituut kenbaar gemaakt worden. Klachten, die tegen het beheersinstituut rijzen, kunnen ingediend worden bij de -raad van rechtsherstel. De topleiding van het instituut lijkt spr. in goede handen te zijn. Wanneer er kort na de bevrijaing gestolen en geroofd is, dan moet men bedenken, dat het to tale staatsapparaat verdwenen was. Bij gemis aan gezag hebben som migen zich aangematigd om goederen van politieke delinquenten over te dragen aan oorlogsslachtoffers. Dat is met de beste bedoelingen gedaan. Over de richtlijnen voor ontvijanding is nog overleg gaande met finan- KOUDEKERK Enig in den lande. Als unicum in den lande kan wor den medegedeeld, dat Koudekerk gemeenterekening vastgesteld van Ged, Staten heeft terugontvangen. Hieruit blijkt weer dat de lof, die burgemeester en secretarie-perso neel werd toegezwaaid op een der vorige raadsvergaderingen, in ven band met de snelle administratieve afwerking, zeer op zijn plaats was. Geboren: Adriana, d. van J. Loef en S. W. Fluiter. LEIMUIDEN E.I1.B.O. Zaterdag kwamen de E.H.B.O.-ers mevr. Heenk, en de he ren du Pau en Loosbroek uit in de wedstrijd van de Lustrumviering te Leiden. Zij behaalde de 2e prijs. Er waren 12 deelnemende verenigingen. Jeugdwerk. Kapelaan B. A. M. Vroklage werd door de Bisschop van 'Haarlem benoemd tot districtsaulmoe zenier van het Vrouwelijk Jeugdwerk. LISSE ciën". Of de verslagen van het beheersin stituut gepubliceerd kunnen worden staat niet aan sprekers beoordeling. Hij zou willen aangeven, dat het be heer over een jaar geëindigd moet zijn, maar dat zal wel niet gaan en voorts heeft hij alleen daar niet over te beslissen. Te overwegen ware, of het niet gewenst is .de verantwoorde lijkheid voor het beheersinstituut dbor óén minister te doen dragen. Mej, Tendeloo (Arb.) dient daarna een motie in, waarin de Kamer als haar mening uitspreekt, dat open baarmaking der jaarstukken van het beheersinstituut noodzakelijk is. Over het beleid van het instituut ct zijn plaatselijke vertegenwoordigingen dient regelmatige controle te geschie den door van regeringswege in te stel len commissies van toezicht. De minister verklaart tegen het eerste deel der motie geen bezwaar te kunnen maken. Van het tweede deel vTeest hij vertraging in het wei;k van het instituut. De motie Avordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De begroting Avordt z.h.s. goedge keurd. ALPHEN AAN DEN RIJN Film. De propaganda-film dei- Nationale Monumentencommissie „Het Onsterfelijke Leger" zal in de week van 511 Dec. a.s. vertoond Avorden in de Luxor-Bioscoop. Personalia. De heer A. H. van Berkum slaagde te 's-Cravenhage voor het diploma schrijver le klasse der directe belastingen en accijnzen. De heer G. Goedhart slaagde te Rotterdam aan de Economische Ho geschool voor het candidaats-exax- raen Economie. Nieuwe Dienstregeling. Ingaan de 7 December a.s. zullen de auto bussen van de onderneming „Citosa" volgens een nieuwe dienstregeling gaan rijden. Er zijn in deze dienst regeling weer tal van verbeteringen aangebracht, Avaar van wij willen noemen een laatste dienst uit Leiden naar Alphen om half twaalf en een in de richting Leiden vanuit Alphen om 14 voor elf. Ook Avat de aanslui tingen betreft in verschillende plaat sen is een belangrijke verbetering tot stand gebracht. DE ZILK Veertig wassen uitgespoeld De chauffeur van de bestelauto der was serij Beelen uit Heemstede, die bij de Bartelbrug een wielrijder wilde ont zien reed noodgedwongen door de brugleuning in de Leidsevaart. De Geboren: Wilhelmus J. A., v. W. J. Caspers en M. C. de Beus; C., z. v. A. van der Zaal en E. L, Karreman; Jacoba M., d. v. J. H. Rijkelijkhuizen en H. M. Loogman; Lena H„ d. v. A. van 't Voort en H. Abbink; Apolonia A. M., d. v. J. P. Baak en J. P. de Bruin; Maria A. T., d. v. A. A. van der Vlugt en M. Wal. kers; E., d. v. J. C. Nieuwenhuis en P. Klerk. Ondertrouwd: T. van Duijvenbo de 47 jaar en D van Duij ven voorde 22 jaar; Th. P. F. Zonneveld 26 jaar en S. W. van der Heijden 25 jaar; Overleden: Hendrika J. Faas, 29 jaar echtg. van G. van Loenen; Jo hannes van der Zijden, 74 jaar echtg. van C. Raadsohelders. RIJNSATERWOUDE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam bij een onder voorz. van burgemeester Bakhuizen. Aangeboden word+ de be groting 1948, deze bevat aan Inkom sten en uitgaven, wat de Gewone Dienst betreft 56393.48. De begro ting is sluitend gemaakt door een bij drage van de kapitaaldienst aan de gewone dienst. Deze bijdrage is groot 14354.08. Dit is derhalve het bedrag dat op de begroting 1948 te kort is. Aangeboden werden gemeente-reke ningen 1944 en 1945. De gemeente-re kening 1944 heeft wat de gewone dienst betreft een nadelig slot van 242.62 en Avat de kapitaaldienst be treft van f 2852,43. Bij de gemeente rekening 1945 zijn deze nadelige slo ten resp. 626,03 en 9843,42 Tot le den, van de commissie belast met hef onderzoek dier rekeningen worden benoemd de heren G. Bergshoeff, P. Jansen en W. Compeer. De heer Com peer wijst nog op de slechte toestand van de Dorpsstraat. Er kan niet ge wacht worden met verbetering tot het voorjaar. Het beste zal zal zijn om voorlopig iets te doen. De 1 zitter is het hiermede volkomen en zal de nodige maatregelen tref fen. SASSENHEIM Geboren: Wilhelmus Adrian us Maria z- v. A. R. J. Berbee en A. C. Zwetsloot, Johannes Cornelis Jaco bus Maria z. v. J. C. L. M. v. Reisen en J. M. A. Heemskerk, Simon Pan- cratius z. v. S. Verdegaal en A. G- Beelen, Martinus Gijsbertus z. v. J. v. Dijk en D. Parlevliet, Albertus Jo hannes z. v. J. R. Borggreve en S. Jansen Hutteman. Ondertrouwd; Leendert v. d- Niet 30 j. en Cornelia M. v. d. Spruit 26 j. Overledèn: A. Elfering 54 jaar. STOMPWIJK Sinterklaasfeest. Het Sint Ni- colaasfeest voor dc kinderen van de WARMOND Liquidatie-vergadering N. V. H. Onder voorzitterschap van de heer Th. R. de Vroomen hield de afd. Warmond vsjt Nederlands Volksher stel haar liquidatievergadering. Aan wezig waren het vrijwel voltallig Comité, de Reg. Commissaris mr. E. E. Menten, de ere-voorzitter jhr. mr. L. von Fisenne en de dames van het H. A. R. K. Comité mevr. de Vroo menLommerse, mevr. de Vetten— Hoogeveen, Zuster Tempelaar, mej. Breedijk en mej. Vallentgoed. In zijn openingswoord memoreerde de voorz. het werk door deze afd. van het N. V. H. verricht en de gro te offervaardigheid van de gemeen tenaren, die mogelijk maakten, dat Warmond daadwerkelijke steun heeft mogen geven aan de geadopteerde gemeenten Mook-Middelaar. Na het voorlezen der notulen, las de voor zitter een brief voor, ontvangen van de Burgémeester van Mook, waaruit duidelijk bleek hoezeer deze geadop teerde gemeenten de hulp van War mond hebben gewaardeerd. De se cretaris, de heer W. K. Heyl, gaf hierna een overzicht van hetgeen door deze afd. gedurende de ruim twee jaren van „actie" wera ge daan. De hier opgehaalde goederen, t. w. meubilair, kleding, schoeisel en gereedschappen werden in verf scheidene schepen aan Mook gezon den, terwijl bovendien het hier op gehaalde geld vrijwel geheel werd besteed voor aankoop van machines en meubilair ten bate van genoemde gemeente, waaronder een dorsmachi ne ten behoeve van de collectief wer kende boeren aldaar. De penningmeester, de heer van Elburg, deed verslag van het ge voerde beheer. Hieruit bleek, dat in totaal 17.268.64 werd opgehaald. De Apparaatkosten bedroegen f 266.75 zodat 17.001,89 werd besteed aan opgemelde aankopen en kleinere voorzieningen in eigen gemeente, waaronder de beide Wijkverplegin- gen. De kascommissie, bestaande uit de heren Uit den Boogaard en Moerkerk konden dan ook niet anders dan met een woord van lof vaststellen, dat het gevoerde beheer correct en doeltreffend was geweest, waarna de penningmeester door de voorz. werd dank gebracht en gedechar geerd. Nadat de voorz. de heer Menten, de organisator 'van N. V. H., had geluk gewenst met het succes van Volksherstel in ons land,, en de ere- voorz. jhr. von Fisenne, had bedankt voor zijn actieve belangstelling, richtte hij het woord tot zijn mede bestuursleden en in het bijzonder tot de 2e voorzde heer J. Dekker, die hij bedankte voor de prettige samen werking, waardoor juist zoveel tot stand is kunnen komen. De Comité leden werd dank gebracht voor hun medewerking en voor de aan het bestuur zo ruim verleende volmach ten, waaruit hun vertrouwen bleek. Een woord van bijzondere dank werd gericht aan het N. V. H.-H. A. R. K.-Comité, dat onder leiding van meAu-. de Vroomen--Lommerse zo enorm veel werk met liefde had ver richt. De heer Menten complimenteerde de afd. en in het bijzonder het be stuur met het behaalde succes en de juiste opvatting van beheer. De eere-voorz. dankte hierna de voorz. en het bestuur, zomede de co mité-leden, voor alles wat zij in het belang van de zwaar getroffen ge bieden hadden willen doen, ook een speciaal woord richtende tot de da mes van het H. A. R. K.-Comité en m het bijzonder mevr. de Vroomen, die haar huis altijd had opengesteld voor alles wat N. V. H. of H. A. R. K. betrof. Hij verzocht de belangrijkste stukken van N. V. H. in het archief van de gemeente 'te mogen opbergen voor ons nageslacht. Hierna werd de vergadering gesloten en was N. V. H. Warmond geliquideerd. ZOETERWOUDE Geboren) Gerardus Dominicus Johannes Maria z .v. P. A. Heems kerk en H. M. Hagen; Cathanna Jo hanna Cecilia d. v. J- P. Wolvers en C. Disseldorp; Maria Adriana d. v. C. Schoonderwoerd en J. E. A. Brandt; Johannes Nicolaas z. v. N. v. d. Poel en W. M J. v. Wieringen; Petronella Godefriaa Engelmunda d. v. W. J. v. Veen en A. J. v. d. Broek; Jacobus Petrus z. v. J. W. den Eisen en M- Micrinskij; Adriana Martha Theresia d. v. J. G. Koek en G. C. v. Meurs. Ondertrouwd: C. N. Onderwater 42 j- en J. P. d, Hollander 42 j. Getrouwd; \J. P. Berg 25 j. en M. M. v.Bemmelen 23 j.; C. v. d. Akker 30 j. en C. A. Turk 22 j. Overleden: B- J. L. Berg 59 j. echtgen. v. M. v. Noort; M. Straathof 72 j. wed. v. H. Turk; M. A. Faase vr. 78 jaar. WONINGBOUWVERENIGING „DE EENDRACHT". Herdenking zevende lustrum. LEIDEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. De Leidse Avoningbouwvereniging „De Eendracht" mocht gisteren haar 35-jarig bestaan herdenken. Dit ge schiedde met een receptie in „Het Gulden Vlies", waarbij van tal van zijden grote belangstelling werd ge toond. De aanwezigen Averden ont vangen met een kopje thee en toen de zaal geheel gevuld was, sprak de heer G. Eikerbout als voorzitter van de jubileumcommissie namens be stuur en Raad van Commissarissen een woord van welkom. Daarna hield de voorzitter, der ju- bileiende vereniging, de heer H. van Weizen, een korte rede, waarin hij allereerst een terugblik wier op de afgelopen 35 jaar. In 1912 werd door een aantal mensen, werkzaam bij de coöperatie ..Vooruit" de vraag be sproken of het mogelijk zou zijn op coöperatieve grondslag over te gaan tot de bouAV van arbeiderswoningen. Voor dit vraagstuk bleek zeer grote belangstelling te bestaan en als ge volg daarvan werd een bijeenkomst gehouaen, om de mogelijkheid van de bouw te onderzoeken. Het b;eek evenwel niet mogelijk op de ocrspronkelijke gedachte ver der te werken, wel -echter op basis van de Woningwet 1901. Dat er heel wat mceuijkheden moesten worden overworn en om te komen tot het meer in concrete vorm gieten van de plannen laat zich begrijpen. Met be hulp van een kapitsalvoorschot kwam hei eerste blok woningen de 3 October- en Magdalena Moons- straat in "«915 gereed. Een van de op richters was de heer J. G. v. d Zeeuw, op het ogenblik nog werk zaam bij de coöperatie Ir 1919 kwa men de >i»nnen voor De Kooy gereec en deze woningen vormden een sie raad voor de stad. Meerdere woningbouwverenigingen ontstonden en er werd grote activi teit aan de dag gelegd, vooral in de jaren 19201926. Dat duurde vrijwel tot 1932 en in 1934 werd het laatste plan van „De Eendracht" voltooid. Sindsdien heeft de Avoningbouw min of meer stilgestaan. Een blik werpend in de toekomst zeide spr., dat er tengevolge van de stopzetting van de arbeiderewoning- bouw een en ander is gewijzigd op het gebied der volkshuisvesting. Met nieuwe moed tracht men thans echter weer de bouw tot nieuwe'ontplooiing te brengen, er is perspectief aanwezig, dat binnen niet al te lange tijd weer iets gaat gebeuren en er wordt hard gewerkt om aan de woningbouw een nieuwe impuls te geven om in het te kort aan woningen enigermate te voorzien, Spr. herdacht vervolgens de heer J. Poeliejoe, die als voorzitter veel voor de ver. heeft gedaan en de heer J. Brouwer, voorz. van de Raad van Commissarissen, waarna hij er op wees, dat in de naaste toekomst op andere wijze gewerkt zal moeten worden in het belang der volkshuis vesting door de centraliserende ten- denzen, Avelke op het ogenblik waar neembaar zijn. De maatregelen van de laatste tijd, ook in verband met de wet op de woningruimte, brengen het bestuur bijna dagelijks in con tact met het gemeentelijk bureau van huisvesting, waarmede grote samen werking bestaat. Dit is ook het geval met andere takken van gemeente dienst en spr. hoopt, dat zulks ook r de toekomst het geval moge zijn. pr. hoopt# vervolgens, dat de ver. nog lange jaren op het gebied der volks huisvesting werkzaam zal mogen zijn. i" het bijzonder voor de arbeiderswo ningbouw. Namens het gemeentebestuur sprak vervolgens weth. A. J. Jongeleen Spr. had de laatste dagen eens nagegaan -hoe de Eendracht in de loop der jaren is gegroeid. De moeilijkheden zijn on- getAvijfeld vele geweest, doch de re sultaten Avaren daaraan evenredig bevredigend. Met trots kan worden teruggezien op hetgeen voor de volks huisvesting is gedaan en ook voor de toekomst is nog geen ongewenste con currentie te duchten met particuliere bouwers1, want er bestaat momenteel een tekort van 3000 woningen, terwijl er jaarlijks nog een tekort van 400 woningen bijkomt, zodat de eerstvol gende tien jaar nog in een tekort van 7000 woningen zal worden voorzien. Ook de Eendracht zal binnenkort een plan van 28 Avoningen in uitvoe ring krijgen en de Aveth. spreekt de verwachting uit, dat het hierbij voor 1948 niet zal ^lijven. De verdeling van woonruimte is een van de moei lijkste problemen van deze tijd, doch hoopt niettemin, dat spoedig nieuwe woningen in beheer kunnen worden genomen, Avant het nieuwe plan Zuid-West viedt mogelijkheden genoeg. Vervolgens werd door een rij van wel twintig sprekers het woord ge voerd ca werd de lof der vereniging in allerlei toonaarden bezongen. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND NOVEMBER 1947. POSITIE NED. SCHEPEN. Aalsdljk, NorfolkRotterdam, pass. 3 Dec. Landsend. b. Alcinous, JavaAmsterdam, 4 Dec. van Londen. b. Alderamin, Buenos Aires—Rot terdam, vermoedelijk 5 Dec. van Santos. a. Amstelkerk, 3 Dec. van Lagos naar Takoradi. b. Anthony Leeuwenhoek, 3 Dcc. van Kaapstad naar Walvisbaai. b. Averdijk, 3 Dec. van Rotterdam te Havanna. b. Bantam, vermoedelijk 14 Deo. van Penang via Port Said naar New York. b. Boskoop, CurasaoAmsterdam, 3 Dec. van Madeira. a. Cottica, Avordt 5 Dec. van Am sterdam te Paramaribo verwacht. b. Delft, AntwerpenCurasao, pass. 3 Dec. Dungeness, b. Delfland, 4 Dec. van Buenos Aires te Amsterdam. a. Duivendijk, VancouverRotter dam, 4 Dec. te Londen b. Eemdijk, GalvestoneRotter dam, 3 Dec. te Londen. b. Farmsum, wordt 7 Deo. van Norfolk te IJmuiden verwacht. a. Grootebeer, AmsterdamJava, 4 Dec. te Sabang verwacht. b. Grootekerk, RotterdamSyd ney, 3 Dec. van Alexandrië. b. Jaarstroom, 3 Dec. van Amster dam te Rotterdam. b. Kertosono, 28 Nov. van So?- rabaya naar Makasar. a. Kota Baroe, RotterdamJava, 2Dec. te Suez. Avordt 14 Dec. te Sa- bang verwacht. b. Meerkerk. 4 Dec. van Antwer pen te Rotterdam MelLskerk, AustraliëRotterdam, 2 Dec. te Port Said. Merwede, 3 Dec. van Montevideo te Rio dc Janeiro. a. Modjokcrto, JavaRotterdam, pass. 4 Dec. Pantellaria. Molcnkerk. Rotterdam—Japan. 4 Nieuw Holland 3 Dec. van Socra- baya ï.aar Batavia. Öranjefontein, 3 Dec. van East Londen naar Durban. b. Prins Frederik Hendrik, Chi cagoAntwerpen, pass. 4 Dec. Bi- schop Rook. b. Prins Willem II, Quebec—Ant werpen, pass. 3 Dec. Bell Isle. b. Prins Willem van Oranje, 3 Dec. van Malta naar Palestina. Riouw, 2 Dec. van New Orleans naar Port Said. Salatiga, AmsterdamWest Afrika. 29 Nov. van Port Harcourt. b. Samarinda, 3 Dec. van Cheribon te Soerabaya. a. Tabinta, 2 Dec. van Singapore naar Southampton en Amsterdam. a. Tegelberg, 5 Dec. van Kaap stad te Buenos Aires verwacht. b. Tiba, AntAverpenBuenos Aires, 3 Dee. van Rio Gi-ande. a. Veendam, RotterdamNew- York, 3 Dec. 16 15 uur van South ampton. a. Weltevreden, 3 Dec. 17 uur van Marseille, 6 Dec. te Casablanca Verw. Willem Ruys, Rotterdam—Batavia, 3 Dec. 14 uur van Southampton. b. Zeeman, v ermoedelijk 3 Dec. van Soerabaya naar Soengeigerong. („a" voor een scheepsnaam bete kent passagiersschip ...b" vrachtboot „c." vrachtschip en „d" tankschip.). drie in het Blesse Paard. Allen een beker meebrengen. VOORSCHOTEN Geen kolen meer. De gemeente-; secretarie, het kantoor van de ge meente-ontvanger en de centrale boekhouding zullen in verband met de brandstoffetfschaarste tot nader aankondiging des Zaterdags gesloten Zj»n» chauffeur wist zwemmende de wal ie T A bereiken, doch 40 schone wassen -_Geboien: Gysbertma W. _J., d, moesten opnieuw naar de .bleek. Een Aan de heer B. A. Harte veld hoofd- K. A. B. is Zaterdag 6 Dec. te half I ambtenaar bij de rijks-universiteits kraanwagen moet de auto op het droge brengen, terwijl er veel schade aan 'de wagen werd veroorzaakt HILLEGOM Aanhangwagen liet los. Giste-' ren. geraakte een aanhangwagen van ■vrachtauto bij het nemen van wen 22 jaar. Cf. van Herpen en J. de Jager; Johanna M. M. A„ d. v. N.,Th; van Wissen en C. H. den Hollander; Rei- nilda P. U. M., d. v. J. P. Onderwa ter en H. J. Kortekaas; Robert, z. v. J. van de Graaf en A Bandsma. Ondertrouwd: D. Limburg 28 jaar en W. Planje 22 jaar; J. Q. Warmen- hoven 27 jaar en M. H. van Leeu- SIR DONALD BAILEY IN NEDERLAND. Sir Donald Coleman Bailey, de uit vinder van de beroemde Baileybrug, arriveerde hedenochtend om 11 uur per K.L.M.-vliegtuig uit Londen op Schiphol., Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig de heren H. C. P. de Bruyn en'M. M. de Bussy, beiden hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat. Samen met de heren de Bruyn en de Bussy zal hij morgen een rond toer door het zuidelijk gedeelte van ons land maken. Zo zal hij onder an deren een bezoek brengen aan Arn hem, Nijmegen en Deventer. Zater dag vertrekt hij weer per vliegtuig naar Engeland. bibliotheek is door H. K. H. de Prin ses Regentes toegekend de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud. Aan de heer L. Favier, hoofd van het dienstpersoneel van het Rijksmu seum A'an Oudheden, die op 1 Maart zijn 40-jarig dienst jubileum vierde, is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Rechtsgeleerdheid: de heren J. W. A. Huibregtse te Wassenaar, A. de Vries te Scheveningen. R. M. Gallas te Gouda. Geslaagd voor het candidaats-exa- men Rechtsgeleerdheid: mej. M. C. Dijkshoorn te Haarlem, de heren H. E. Gotink te Schiedam, J. W. Bosch 1 te Arnhem. Bankbiljetten, wanten, vulpot lood, schroevendraaier, godsdienst boekje, sleutels, kindersokje, sok ophouder, zakmes, dameskousen, ceintuur, distributiebescheiden, han gertje, bril, jongensjasje, vulpen houder, beenpij pen (regenpijpen), Alpino muts notitie en studieboek, sportbroekje, handschoenen, achter klap van vrachtauto, foudraal van vishengel, ledige zakken, armband, een jol, sjaal, roeiboot, horloge, por- temonnaies, hoofddoekje, Alpino pet, tas, mutsje, herenhoed, regenjas, kruiwagen, contactsleutel van auto, wollen das, portefeuille, geld in pa piertje, voetbal, kinderbaret, jasbe- schermer van rijwiel, broche, boter hamzakje, actetas, schoudertas, kin dertasje, bandenbonnen, padvinders- riem, herenschoenen. Terug te bekomen en inlichtin gen te verkrijgen aan het Hoofdbu reau van Politie, Zonneveldstraat 10, te Leiden, op Woensdag en Zater dagmiddag Van 2 tot 4 uur. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Dec. Vee. Aanvoer 19 fokstieren. 3 slachtstieren, 84 kall en melkkoeien, 48 varekoeien, 350 vette koeien, 55 pinken, 38 graskal veren, 51 nuchtere kalveren, 400 vette schapen, 85 weidesehapen, 3 zeugen, 60 mestvarens, 756 biggen, 19 paarden, 3 veulens, 29 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 350750, handel tamelijk; vare koeien e. a. 300450; pinken 145 250, graskalveren 70140 en weidesehapen 5080, handel ma tig; mestvarkens 3660 handel stroef; biggen f 2036 handel tame lijk; bokken en geiten 2040 han del matig. - Kaas. Aanvoer 24 partijen Goud se kaas. Prijzen: lc soort Goudse kaas 1.741.79 en 2e soort Goudse kaas 1.651.69 per kg. Handel ROELOFARENDSVEEN, 5 Dec. Groente. Tomaten 1161, krop sla I 4.80—13.20, idem II 0.60— 5.60, stoofsla f 6—16, andijvie 16 31. bloemkool 830, spruitkool f 50—53, witlof 31—40 per 100 pond. boerenkool 3150 cent per kist ALKMAAR. 5 Dec. Kaas. Aan gevoerd werden heden 2 stapels fa- briekskaas en 2 stapels boerenkaas, in totaal 3500 kg. Prijs boerenkaas 76. Vraagprijs fabrickskaas 76.50. De handel was zeer stug. UTRECHT, 5 Dec. Kaas. Op cle kaasmarkt te Utrecht werden heden aangevoerd 299 kazen in 10 partijen, samen wegend 1678 kg. De prijzen voor 1ste kwaliteit kaas beliepen 1.681.72, voor dc 2de kwaliteit. 1.651.67, alle exclusief 48 cent. Dd| handel was vlug.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3