Boskoop gaat bouwen eindelijk RECHTZAKEN KLEIN NEST VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Moord te Groningen is een duistere zaak Hat onderzoek in de zaak van de moord op de hear C. de Boer te Gro ningen levert de recherche veel moei lijkheden op. Aanvankelijk nam de politie op grond van getuigenverkla ringen aan, dat het misdrijf in de nacht van Woensdag op Donderdag was gepleegd. Er hebben zich thans echter per sonen gemeld, die het slachtoffer Donderdagavond zeer laat en Vrijdag zowel 's-morgens als 's-middags heb ben gezien. Sporen van een worste ling zijn niet gevonden, hoewel de heer Da B. een krachtig persoon was. Op het lichaam zijn zeer vele, doch niet diepe wonden gevonden en één dodelijke wond. Het lichaam is gevonden onder een wollen deken, die er als een sprei overheen lag. De politie heeft gèen enkel voor werp gevonden, waarmede de ver wondingen toegebracht kunnen zijn. Bovendien bleek, dat er een persoon bij de vermoorde op bezoek was ge weest. Aan een moord met roof wordt niet gedacht, omdat er geen enkel spoor van braak in de woning was. Een portefeuille met een behoorlijk bedrag, die het slachtoffer bij zich droeg, was nog aan wezig. Wel eohter werden zijn portemonnaie een zegel ring, een gouden polshorloge en een nikkelen horloge vermist. HET RAPPORT VORRINK Het Eerste Kamerlid de heer van Heuven Goedhart heeft aan de mi nister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de openbaarmaking van het rapport der commissie-Vorrink, in zake de verzorging van krijgsgevangenen en politieke gevangenen met pakketten door regerings- en Rode Kruis-instan- ties gedurende de bezetting, geleid heeft tot verontwaardiging ten aan zien van de inhoud van het rapport der z.g. commissie-Cleveringa, dat grotendeels dezelfde materie en de gestie van dezelfde personen behan delt? 2. Is de minister niet van oordeel dat zowel de in vraag 1 bedoelde ver ontrusting als redenen van algemeen democratische aard het ten zeerste wenselijk maken, dat het rapport der commissie-Cleveringa wordt gepu bliceerd? 3. Indien de minister vraag 2 be vestigend beantwoord is hij dan be reid, de openbaarmaking van het rap port der commissne-Cleveringa te Id e vorderen? RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.13 Silvestri kwartet. 9.35 Lichte morgenklanken. 9.30 Sympho- nie. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Ra dio-feuilleton. 10.00 Morgenwijding. 10.35 Zang met piano. 10.55 Uitzen ding voor de arbeiders. 12.33 Johan Jong, orgel. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Miller-sextet. 14.00 Als een bon te vogelvlucht. 14.15 Harmonie-or kesten. 15.00 Lezing. 15.15 Men vraagt en wij draaien. 16.15 Binnen zonder kloppen. 16.45 Om en nabij de twintig. 1715 Volksconcert. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten 19.00 Nelly Warnaar, piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.- Nieuws. 20.15 .,De Notenkraker". 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Adriaan en Olivier, hoorspel, 22.35 Malando en orkest 23.00 Nieuws 23.15 Hobby theek. 23.30 Gr.-platen. HILVFRSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuws. U.15 Pluk de dag. 9.00 Ween- se walsen. 9.35 Gram.-platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 De globetrot ter, gram.platen. 11.00 De Zonne bloem. 12.03 Piet Driessen, piano. 12 33 Orkest Klaas v. Beeck. 13.00 Nieuws. 13.20 Vervolg orkest. 13.50 Populaire Sint "N'coiaasliedjes. 14.20 Engelse !es. 4.40 Gram.platen. 15.00 Jongelui. 1515 Concert der jonge ren. 16.00 Musette- en Hawaiianklan ken. 16.20 „De Vliegende Hollander". 17.00 De Wigwam. 18.00 Negro spiri tuals. 18.30 Loxd Jumpatit. 18.14 Journalistiek weekoverzicht. 19.20 Metropole-orkest. 19.45 Banden die binden. 19.55 Gram.platen. 20.00 Nieuws. 20.30 Lichtbaken. 21.30 en morgen is het Zondag. 21.40 „Een koets vol verhalen. 22.10 Weekend- serenade. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. platen. Mgr. KIERKELS ONDERSCHEIDEN. Mgr L. P. Kierkels, Apostolisch De- legaat in India en Aartsbisschop van Salamis i.p.i. is door H.M. de Konin gin benoemd tot Commandeur in de Orde van-Oranje Nassau, op grond van de verdiensten, die deze kerk voogd zich voor de Nederlandse ge meenschap in India verworven heeft en om andere belangrijke aangelegen heden voor het landsbelang. Mgr. Kierkels werd in 1882 te Baexem (L.) geboren en is lid van de Ned. provincie der Paters Passio- nisten. Van 1925 tot 1931 bestuurde hij deze congregatie als Generaal, waarna nij door Kardinaal Van Ros- sum tot Bisschop gewijd en als Apos tolisch Delegaat naar Ned. Indië ge zonden werd. HERZIENING DER BURGERLIJKE WETGEVING. Benoemd zijn in de staatscommissie, ingesteld bij K.B. van 13 September, inzake herziening van de Ned. bur- gelijke wetgeving: tot voorzitter: prof. mr. E. M. Meijers, hoogleraar te Leiden; tot lid, tevens ondervoorzit ter: prof. mr. P. S. Gerbrandy, voor zitter raad voor rechtshersted te 's-Gravenhage en prof. mr. R. P. Cle- veringa* hoogleraar te Leiden; tot lid: prof. mr. J. H. Beekhuis, hoogleraar te Groningen; prof. mr. dr. S. van Brakel, hoogleraar te Utrecht; mr. L. A. Donker, lid der Tweede Kamer te Rotterdam; prof. mr. T. J. Dorhout Meer, hoogleraar te Utrecht; prof. mr. J. Eggens, bijz. hoogleraar te Utrecht; prof. mr. dr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar Vrije Un. te Amsterdam; mr J. A. L. M. Loeff, adv. en proc, te Rotterdam; prof. dr. Ch. J. J. M. Pe tit, hoogleraar te Nijmegen; mr. M. W. Scheltema, griffier prov. Staten van Gronnigen; mr. G. J. Schol ten, adv. en proc. te 's-Gravenhage, en mr. C. R. C. Mijkertyeld Bisdom, adv. en proc. te 's-Gravenhage. Voorts is op verzoek eervol ontheffing ver leend, met behoud van het lidmaat schap, en onder dankbetuiging voor C. Schönfeld-Polano. raad-adviseur de bewezen diensten aan mevr. mr. L. bij het min. van justitie te 's-Graven hage, van de functie van alg. secreta resse en mr. A. F. Visser van IJzen- doorn, adv. en proc. te 's-Gravenha ge van de functie van secretaris. Ten slotte is benoemd tot alg. secretaris van de commissie mr. W. G. Belinfan- te. raad-adviseur bij het min. van justitie te 's-Gravenhage. Hoe is de reactie? Met mij zal men reeds gehoord hebben van de wankele financiële positie waarin onze R.K. Kerkmu- ziekschool in Utrecht verkeert. Zou dat levenswerk van Pater Huygens 'ten ondergaan? Roemloos? Is dat niet te redden? Mij dunkt van wel V/ij Katholieken, kunnen dat en wij zul len dat ook redden. Dat doen we. Wij gaan een financiële ruggesteun geven aan de pater, die aan zijn le vensavond is gekomen en die zeker ons volle medeleven verdient. Hij heeft een groots, cultureel, Katholiek werk tot stand gebracht, en dat mag niet op 'n paar centen duikelen. Dat zullen wij niet toestaan. Wij! Wie zijn die wij? Dat zijn allen die de Kerkmuziek eenwarm hart toedragen. En wie doet dat niet? Aan die Kerkmuziekschool hebben wij vele bekwame componisten en orga nisten en directeuren te danken. Daar heeft de pater zijn beste krachten aan gegeven. Wij! Dat zijn al onze R.K. Zang koren. Ja beste zangers, zullen wij samen dat niet kunnen verhinderen, dat onze Kerkmuziekschool noodlij dend wordt? Dat kunnen wy zeker. En we doen het ook. Iedere zanger, die dit leest, brenge het ter sprake op repetitie of vergadering en zorge er voor, dat zijn Koor een gepaste bij drage stuurt. We noemen dat onze Adventsactie. Dan weten we dat, dat is een woord en een daad- Uw gepaste bijdrage is tien of als het er af kan vijf en twintig gulden. We zijn kerels en laten onze Kerkmu ziekschool niet in de seek. Wij! Mannen vooruit! Uw sterke schouder er onder! Een steunbeer van geweld! Die zullen we zetten op de Plompetorenigracht 3 Dat doen we deze keer goed. Wij storten op Giro 124912 t.n.v. de Directeur der Ned. R.K. Kerkmuziekschool „St. Caecilia" te Utrecht. Vóór Kerstmis zorgen wij, zangers van Nederland, dat er weer iets zingt in 't hart van die man, wiens zorgen wij willen delen. Ik dank U! J. Karskens pr. Tussen het Beurs- en het D.P.-sta- lion, ter hoogte v. d. Molenwaterweg, is hedenmorgen omstreeks 5 uur door onbekende oorzaak een beladen goe derentrein op een stootjuk gelopen. Vier wagons en de locomotief ont spoorden en werden flink beschadigd terwijl de locomotief in het grint wegzakte. Aanvankelijk ondervond het treinverkeer enige stagnatie, doch deze is nu geheel opgeheven, daar het ongeval op een zijspoor geschied de en de hoofdsporen dus vrij bleven. Twee wagons zijn op een derde, ge laden met flessen, geschoven. Deze lading heeft het ongeval uiteraard niet overleefd. Persoonlijke ongeval len 'kwamen niet voor. De Bredase economische recherche is op het spoor gekomen van een zich over het gehele land uitstrekkende clandestiene handel in tweede-hands auto's. De opsporingsambtenaren kwa men tenslotte in Zuid-Holland te recht, waar zij in het kantoor van een garagehouder, wiens naam en woon plaats hangende het onderzoek niet kunnen worden meegedeeld, een vol ledige zwarte boekhouding met ba lans aantroffen. In totaal had de man 36 auto's clandestien gekocht en 32 verkocht. 25 wagens werden inbeslag genomen. Tegen 110 personen, ver spreid wonende over het gehele land, WEERSVERWACHTING O VEEL WIND. g Zwaar bewolkt met tijdelijke g g opklaringen. Regenbui Aan- o g vankelijk nog krachtige en aan c g de kust harde naar Zuid-West of §West draaiende wind. Weinig verandering van temperatuur. 9 OOOOUUUUUUU<JUUUU<JUUUOUUUU<JUUOOOOOG werd proces-verbaal opgemaakt, de garagehouder zou een overwinst ge maakt hebben van ƒ70.000. BEURSOVERZICHT Ter beurze van Amsterdam werd gisteren weer flinke belangstelling aan de dag gelegd voor de claims en aandelen Kon. Petroleum Maat schappij en voor de claims en aan delen Dordtsche Petroleum Maat schappij. De claims werden weer veel drukker verhandeld dan Woens dag en daarbij werd onder beurstijd nogal weer wat materiaal uit de markt genomen. Bij de opening werd gehandeld tegen f 950. Wel trad daarna een kleine reactie in tot f 945, maar daarna ging de koers regelma tig naar boven en bij het slot werd gehandeld tegen f 962. De aandelen bewogen zich in overeenstemming met de claims. Nederlandse Staatspapieren waren zo goed als onveranderd en hetzelfde kon worden gezegd van gemeente lijkte en Provinciale leningen, als mede pandbrieven. Prolongatie 2 yK procent. Woensdagavond kwam de gemeen teraad van Boskoop wederom bijeen met als voornaamste punt: de ver dere afhandeling van de voorstellen betreffende de woningbouw. Tenein de alle misverstand te vorkomen om schrijft de voorz. nog eens de te vol gen gang van zaken. Eerst zal moe ten worden gestemd over het voorstel Kooy,- waarover in de vorige verga dering de stemmen staakten. Is dit nu weer het geval, dan wordt ge acht, dat het is verworpen. Dan zal worden gestemd over de motie-Boek raad en vervolgens over het voorstel van B. en W. Het voorstel-Kooy, dat beoogde een tussenweg te vinden tussen het voor stel van B. en W. en de mening van de Raad om in ieder geval in 1948 te kunnen bouwen, wordt nu aange nomen met 9 stemmen voor en 3 te gen. Bij de motie-Boekraad, inhoudende het voorstel om nog andere plannen aan de Raad voor te leggen, deelt de voorz. mede, dat B. en W. hier af wijzend tegenover staan, aangezien het bouwen in 1948 dan in gevaar komt. Na nog enkele besprekingen wordt de motie in stemming gebracht cn verworpen met 3 voor en 9 tegen. Dan volgt het voorstel van B. en W., luidende: le. te besluiten tot 'de aankoop van grond (en water) van de heren A. P. en P. O. v. Nes. 2e. Om een crediet van 500 te verlenen ter bestrijding van de kos ten van het doen ontwerpen van een partieel uitbreidingsplan door het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. 3e.Om te machtigen de architected J H. v. Osnabrugge, alhier in samen werking met de heer Linsen, archi tect te Utrecht en het architecten bureau Fledderen en Roggeveen ie V/addinxveen, 'opdracht te verstrek ken tot het ontwerpen van een bouwplan voor het gehele plan. 4e. In beginsel te besluiten te zij ner tijd de drie woningbouwcorpora ties alhier, gedeelten van de aange kochte grond, te verkopen en hen een grond- en bouwvoorschot te ver lenen, onder voorbehoud van toezeg ging van de door de gemeente van het Rijk te vragen geldelijke steun. Nu komen de tongen los. Nu komen de tongen weer las. Het blijkt, dat het voorstel-Kooy onnodig is geweest, aangezien alleen het voor stel van B. en W. de waarborg geeft dat in 1948 kan worden gebouwd. Zou de Raad op de grond van Oosthoek willen bouwen, dan .moeten daarvoor eerst weer plannen worden gemaakt wat dan weer vertraging geeft. Wij zitten dus aan het voorstel van B. en W. vast, merkt de heer Boekraad op. De heer Noest betreurt de gang van zaken. Hij is van mening, dat deze kwestie eerst in gesloten vergadering ter kenis van, de Raad had moeten worden gebracht. Nu is de prijs be kend, en deze zal overal elders in Boskoop gevraagd worden. En dat is nu juist de kern van de kwestie, be nevens de te hoge prijs. De heer Ma thot merkt op, dat de opgave van het Prijzen bureau v. onroerende goe deren te Alphen aan den Rijn nogal verwarring wekt. Volgens deze opga ve is de prijs 40.000 en voor het land van de heer Oosthoek 54.999. De voorz. ligt dit nader toe Ge noemd bureau wilde een specificatie waarop de grondprijs is vastgesteld ot) ƒ40.000 en de bedrijfsschade op 20.000. Weth. Taat deelt mede, dat de prijs niet te hoog is, dat blijkt wel uit de berekeningen, doch het bouwen zelf is duurder dan het bouwrijp van de grond. Het prijzenbureau taxeert niet, doch verklaart alleen of de prijs toe laatbaar is. De heer Mathot is van oordeel, dat elke prijs kan worden voorgesteld. Weth. Taat: inderdaad mits niet bo ven een zekere nom. Na nog enkele op- en aanmerkingen wordt het voorstel van B. en Wpunt 1, tenslotte aangenomen met 7 stem men voor en 5 tegen. De punten 2, 3 en 4 als logisch ge volg, eveneens z. h. st. Een verzoek van het N. H. School bestuur om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieu we ketel voor de centrale verwar ming van de school, wordt na enkele aanmerkingen toegestaan. De waar de van de oude ketel zal worden ver rekend. Het voorstel tot vaststelling van de bedragen voor de bijzondere school besturen, bedoeld in art. 103, 2e lid de rlager-onderwijswet 1920. over het jaar 1946, ontlokt de heer Boekraad een opmerking over het aftrekken van de ontvangen huur van het gym lokaal, waarop de heer Noest fel rea geert. Tenslotte z. h. st. aangenomen. Vervolgens worden goedgekeurd en aangenomen: de regeling met de ge meente Reeuwijk, waarbij enkele per celen aan de Zwarteweg en één aan Zuidwijk, op de R'wijkse waterlei ding zullen worden aangesloten en Boskpop het exploitatie-verlies zal betalen; de verordening de de di recteur van gemeentewerken en de directeur van de gem. bedrijven vervolg door de Raad zullen wor den benoemd en ontslagen; de ver ordening, waarbij de ambtenaren van de politie gemachtigd worden, een kind wat kennelijk ongeoorloofd de school verzuimt naar school te bren gen. Bij de rondvraag worden enkele op merkingen gemaakt, waarna de voorz. voorlezing doet van door de heer Ha- ge schriftelijk gestelde vragen, be treffende het schrijven van B en W. aan de bewoners van Reijerskoop, over het verbeteren van hun land- hoofden, in verband met het herstel len van de schoeiing van Reijerskoop ddor de gemeente. Er ontspint zich een dispuut tussen de voorz. en de heer Hage over de scherpe toon van ger.oemd schrijven en over het op hoge kosten brengen van de betrok ken personen. Tenslotte zegde de voorz. alle medewerking toe voor het. verkrijgen van materiaal, waarna sluiting der openbare vergadering. HAAGSE POLITIERECHTER. Daar kreeg hij geen woning mee. A. van B. te Noordwijk had de voorzitter der plaatselijke Woning commissie uitgescholden „Dat baantje is toch al geen pretje, en dan neg uitgescholden te worden is helemaal erg", zo vond de Officier en hij vor derde 50 boete of 25 dagen hechte nis óm verdachte het schelden af te leren. De rechter veroordeelde con form. Rijwieldiefstal door inbraak. C. T. V. uit Zoetermeer pleegde te Leid- sendam inbraak in een schuur aan de Vlietweg, waar hij een rijwiel buit maakte. Omdat hij reeds meermalen was veroordeeld, eiste de Officier een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. De rechtbank heeft hem veroordeeld conform die eis. Bij een procedure over een geld kwestie had A. S. te Leiden een val se verklaring afgelegd, zodat hij wegens meineed zich voor de recht bank te verantworden heeft gehad. Deze heeft hem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Clandestien geslacht. De huis vrouw M. J. v. d. L. te Noordwij- kerhout had een flink stukje vlees in huis, maar dat was afkomstig van clandestiene slachterij, hetgeen ver dachte wel wist- De Officier vorderde tegen haar f 25 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd con form die eis. De clandestiene borrel N. V. v. M. te Sassenheim was bezig een clan destiene borrel te stoken, waarop hij werd betrapt. Verdachte gaf toe dat hij „de rommel onder water had ge zet", doch de rijksadvocaat noemde dat „in gistingbrengen". De eis luid de f 300 boete of 1 maand hechtenis en verbeurd verklaring van de in be slag genomen spullen.De rechter ver oordeelde tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis, met de verbeurd verkla ring. Brutaal. „Ik had opdracht om die naaimachine te repareren, zei T. B. uit Leiden, die in Lisse diefstal van een onderdeel dier machine had gepleegd. Doch, het bleek dat alleen een meisje van 10 jaar thuis was ge weest, en de rechter kan dan ook niet geloven, dat dit kind de opdracht voor reparatie zou hebben gegeven. De Officier meende, dan ook dat het een brutaal stukje was geweest dat verd. had uitgehaald, en hij vorderde drie maanden gevangenisstraf. £)e rechter legde zes weken gevangenis straf op. HAAGSE RECHTBANK Meineed De huisvrouw M. B. uit Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, omdat zij tijdens een civiele procedure een meineed had afgelegd, zulks om haar man te sparen. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. Vijf jaar voor roofoverval. De Haagse rechtbank heeft J. G B. te Bodegraven veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Verdachte had deelgenomen aan een roofoverval op de landbou wer H. C. Goebel te Alphen aan den Rijn, waarbij met een stengun ge dreigd was. De Officier had tegen verdachte zes- jaar gevangenisstraf geëist. BINNENLAND. Het bekende kasteel „Enghui- zen" te Hummelo, dat destijds door een brand gedeeltelijk verwoest is. wordt afgebroken. De 75-jarige W. B. te Loenen is door e vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Ten stadhuize te Haarlem zijn 93 leden van het gemeente-personeel gehuldigd; 88 waren 25 jaar in ge meentedienst. vijf 40 jaar. De Bedriifshoreca heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken ge protesteerd tegen de verhoging tot 50 pet. van de vermakelijkheidsbelas ting voor dancings en caféchantants. Als opvolger van dr. P. Kuin, die, zoals gemeld, zijn functie van se cretaris-generaal van het departe ment van economische zaken neerlegt om economisch adviseur van de Uni lever te worden, zal als zodanig wor den benoemd dr. T. P. van der Kooy, hoofd van het directoraat voor de economische voorlichting van dit de partement. De „levende Boeddha" kwam, hoorde en... verdween Kortgeleden werd in de Romeinse bladen aangekondigd, dat Omar Misrain, de leider van de Boeddhis ten, te Rome was aangekomen, om een bezoek te brengen aan zijn vol gelingen en aan de Paus. Omar Mis rain nam zijn intrek in een hotel aan de Via Vittorio Veneto en fheld een aantal persconferenties. Profes sor Giuseppi Tucci, een bekende Ita liaanse autoriteit in de kennis van Tibet en het Boeddhisme, hoorde van de aanwezigheid van a-e „levende Boeddha", en daar hij juist voorbe reidselen trof voor een nieuwe reis naar Tibet wilde hij de gelegenheid te baat nemen om voormen kennis te maken met de bezoeker uit het land, waar hij naar toe ging. Omar Misrain weigerde echter iets met de professor te doen te hebben. Professor Tucci begaf zich toen naar een van de door Omar Misrain georganiseerde persconferenties, zon der dat Omar zelf er van af wist. Vlak na de aanvang van de confe rentie stond professor Tucci op en stelde aan de gastheer voor enige conversatie in het Tibetaans te voe ren. De daad bij het woord voegend aldus schrijft „li Tempo", begon pro fessor Tucci vreemde monosyllaben te produceren, terwijl men op het voorhoofd van de „levende Boeadha" zweetdroppslen kon zien verschijnen Enkele ogenblikken lang bleef „Omar Misrain" frutselen met het reusach tige gebedssnoer om zijn nek, dat volgens zijn zeggen uit hout van Tibetaanse bomen gemaakt was. Toen sprong hij plotseling van zijn zetel op en liep het vertrek uit. Zijn volgelingen bleven ietwat perplex achter. Prof. Tucci wendde zich dan tot een der leden van het gevolg van „Omar", zekere Roger Lievens uit België, die bekend is als Anagarika Vasoekananda, en zeide tot hem: „Nu de prins, naar ik zie, niet wel geworden is, kunnen wij misschien het gesprek in het Tibetaans voort zetten?" De aangesprokene echter stootte enkele verwarde Franse woorden uit en ging er ook vandoor, zijn meester achterna. De volgende dag betaalde de „levende Boeddha" schielijk zijn rekening en vertrok. Hij werd door twee politie-agenten tot de Italiaanse grens vergezeld. Geen Bailey-brug zal te Does burg ter vervanging van de schipbrug worden gebouwd i.v.m. grote moei- lijkhed°n en hoge kosten, aldus wordt aan de KNAC medegedeeld. De mi nister /an verkeer verwacht, dat de bouw /an een definitieve brug bin nen enkele jaren mogelijk ^al zijn. Een kerkdievegge, die de tassen wegnam op het moment, dat de eige naressen zich naar de communiebank begaven, is te Haarlem aangehouden. Zij opereerde behalve in R K. kerken te Haarlem ook in andere plaatsen, o.a. te Rotterdam. De bekende journalist C. K. Elout is te Wassenaar overleden. De heer Elout had voor de oorlog grote bekendheid als parlementair verslag gever en „hoefijzer-correspondent" van het Alg. Handelsblad, waaraan hij haast een halve eeuw is werkzaam geweest. Hij is ongetwijfeld een der beste journalisten geweest. Prof. dr. C. L. van der Bilt, oud hoogleraar te Delft, oud-lid der Twee de Kamer en van de Prov. Staten van Zuid-Holland, oud-wethouder van 's Gravenhage is op 72-jarige leeftijd te 's Gravenhage overleden. Een 78-jarige dame te Haarlem is het slachtoffer geworden van ko lendamp, die in haar kamer door een verstopping in de schoorsteen ontstond. BUITENLAND. Thans is uitgekomen, dat de 500.000 ton tarwe en gerst, welke de Sovjet-Unie verleden jaar aan Frankrijk heeft „geschonken" door de Ver. Staten betaald zijn. Zelfs de ver voerskosten heeft Rusland zich dooi de Ver. Staten laten betalen, Het is goed riemen snijden van een ander mans leer. Afgevaardigden van het Nat. Congres voor de oplossing van de koningskwestie zijn naar Pregny ver trokken, waar koning Leopold thans vertoeft. Bij wijze van proef gaat men olie uit de Belgische Congo naar Nederland sturenals postpakket! De afzenders zijn echter verantwoor delijk voor de 'gevolgen van onvol doende verpakking. Vetvrij papier a. u. b. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 71) „Daar sta je van te kijken, hè?" zei Mountjoy met vergeeflijke trots en voldoening. „En ik ben als ma troos begonnen! Het staat je wel aan hè?" Enige ogenblikken zweeg hen; dan. grinnikte hij en zei: „Ik ben be nieuwd, wat je met het geld gaat doen!" „Er me doen?" echo'de Daan enigs zins wezenloos, want z'n brein was een chaos en hij stond even ver bluft als ja, als Aladdin moet ge weest zijn, toen hij zich plotseling in de schatkelder bevond. „Ja. ik denk, dat je nu je vleugels zal uitslaan en daartoe heb je het volste recht. Een flink huis gaan be wonen, mensen ontvangen; enfin conversatie zoeken, een beetje ver- Itoon maken, natuurlijk. Wat drommel dat kan je je permiteren!" Enige ogenblikken zweeg Daan, dan zei hij heel kalm: „Ik geloof 't niet, mijnheer." Hij glimlachte. „Wat zou ik met een groot huis en al wat er aan vast zit, moe ten doen? Mijn moeder mijnheer Mountjoy ik heb u nog niet bedankt voor uw vriendelijheid, om haar ie schrijven u heeft haar nog niet gezien doch ik hoop, dat u spoedig eens kennis wilt komen maken. Zij is de beste moeder, de edelste vrouw van de wereld. .Zij en ik hebben ons hele leven samen gelukkig met el kaar geleefd. Ik ben nooit meer dan een paar dagen van huis geweest, vóór dit werk mij wegriep Zij be hoort tot haar eigen stand mijn .stand en zij zou zich niet gelukkig gevoelen, niet op haar gemak, in hei grote huis waarvan u spreekt; zij zal er niet naar verlangen om haar le venswijze te veranderen. Waarom zou het? En ik zou haar niet willen ver laten. Ik hoop, dat u mij begrijpt, mijnheer Mountjoy." „Kom hier kerel, geef mij een hand!" riep Mountjoy, terwijl hij op stond en Daan z'n hand {pestak. „Anderson zei, dat je uit het goede hout was gesneden en waarachtig, hij had gelijk. Houd je aan je moeder, Daan! Het grote huis en al het overige komt vanzelf wel, als 't nodig blijkt. Ga nu maar naar je mosder. Waar achtig! Je bent van het goede soort en nu weet ik van wie je het hebt, jongen; van haar! Ja ik zie wel dat ik mij niet bedrogen heb; wij zullen 't samen best vinden!"- „Wilt u, dat ik morgen hier kom? „Helemaial niet," antwoordde Mountjoy. „Wat je nodig hebt is rust en die ga je nu eerst nemen. Eerst moet er wat meer vlees om je been- dren komen en die rimpels uit' je ge zicht. Je zal gauw genoeg bijgegroeid zijn en ik wil geen gebruik van je motorische kracht maken, voor je op en top de oude bent." Weer legde hij z'n hand op Daans schouder- „Daan, het spijt me, dat je er zo slecht uitziet. Je hebt ongetwijfeld een kwade tijd achter de rug. Maar je bent jong en 't is verwonderlijk, hoe gauw een jonge man zich kan herstellen, alles te boven komen en alles van zich af kan werpen. Indien er iets is, cat je hindert of bezwaart hij keek Daan doordringend aan gooi lat dan ook over boord, want je zal al je verstand nodig hebben, om in dit bedrijf de touwtjes aan elkaar te knopen, dat zeg ik je eerlijk." „Dat begrijp ik/' zei Daan kalm. „Ik zal mijn best doen." „Meer behoef je niet te zeggen; je goede wil is mij voldoende," zei Mountjoy „Ga nu maar naar huis en neem het er van neem het er van versta je?" Met een hartelijke handdruk namen zij afscheid en toen Daan zich ver wijderde zei Mountjoy, terwijl hij enige papieren rangschikte: „O ja, wat ik zeggen wil gister avond heb ik bij de familie Manville gedineerd. Ze spraken over jou en ik zei toevallig, dat je terug was. Je zal er goed aan doen je belofte te gaan vervullen." „Welke belofte was dat, mijnheer?" vroeg Daan. „Och, ik geloof, dat je vroeger eens aan Lady Aminta hebt beloofd, dat je eens een visite zou maken." ant woordde Mountjoy onverschillig en drukte op 't knopje van de electrische schel,ten teken dat de volgende be zoeker kon binnen gelaten worden. Daan werd door de mensenzee, die de trottoirs overstroomde, meege sleept. Hij was bijna te verward, te verbijsterd om te kunnen denken. Onverwacht, plotseling, was hij om zo te zeggen een rijk man geworden, met het bewijs van welgesteldheid, in de vorm van een chèque ten be drage van vijfhonderd pond sterling in z'n zak. Vervolgens werd hij er zich van bewust, dat hij niet zo voldaan was, als hij had moeten zijn. Dan herin nerde hij zich met een snijdende har- tepijn, Stella. Wat baat het een man, indien hij al het goud van de wereld ontvangt en de vrouw verliest, die hij bemint? Indien zij, Stella het bak visje het kind was gebleven, niet hoog verheven was, maar de dochter van een vluchteling; indien zy een meisje van zijn eigen stand was; indien zij een bewoonster van Selby Gardens was evenals Emily Baker, wat zou hij zich dan gelukkig gevoeld hebben, haar te gaan vertellen van de grote som, van het heerlijke vooruitzicht, dat hij voor zich had, het grote huis en al het andere, waax-over mijnheer Mountjoy had gesproken! Helaas, er schuilt veel ellende en ook veel geluk in het woordje „in dien" en de arme Daan voelde even als velen van ons, dat de glimlachjes van Fortuna soms wrede scherts vertolken. Hoe het ook zij, het verschafte hem toch enig genoegen om de verande ring in z'n leven, die in uitzcht ge stelde rijkdom aan z'n moeder te ver tellen. Evenals hij, was zij ook ver bijsterd in 't begin; Maar verbaasd? Weineen! Zij zou niet verbaasd ge weest zijn, al was hij binnengekomen om haar te komen zeggen, dat hij tot I eerste min;ster was gekozen, of op- -erbevelhebber van het legerof :dmiraal van de Engelse vioot. Want elke goede moeder koestert het diepe geloof, dat haar zoon de hoogste eer waardig is die de goden hem kunnen i schenken. Zij was zelfs niet verbaasd, toen Daan zei, dat hij voornemens was, met haar in het eenvoudige, al ledaagse huisje, waarin hy géboren was, te blijven wonen. „Maar indien u ooit zin heeft om royaler te gaan wonen en leven, moe der, zeg het dan gei-ust hoor. Ik voor mij ben tevreden om op de oude voet door te gaan. Maar u moet geen ka mers meer verhuren." ..Maar jongen, ik kan het niet van mij verkrijgen, om die goed mijnheer Naylor de huur op te zeggen. Ik ge loof zeker, dat 't z'n hart zou bre ken," pleitte zij. „Daar hoor ik het goéde hart van mijn moedertje weer!" riep Daan. „Nu, goed, maar hij moet de laatste zijn- En wat denkt u van een meisje om Topsey te helpen?" „Nog een meisje!" echo'de zij, blijk baar ontzet door het idee. „Wat moet ik met een dienstbode aanvangen? Twee nog wel! We zouden over el kaar struikelen. Bovendien zou ze van mij verwachten, dat ik met mijn handen over elkaar ging zitten; en dat zou my onmogelijk zijn. Daan," i zei ze na enige ogenblikken gezwe- gen te hebben: .Ik wou dat juffrouw i Stella had mogen weten, dat je zo vooruit gekomen bent. Weet je wel dat ze altijd voorspelde, dat je de een of andere dag nog een groot man zou worden?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2