De „Koninklijke'' 100 jaar De L Z C kreeg nieuwe ereleden Doorgaan der Ned. Skikampioen schappen onzeker Uit de Olympische hoek WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 LEIDS TRIBUNAAL De gisteren gehouden zitting van het Leids Tribunaal kenmerkte zich wel door onbelangrijkheid. De vijf za ken, die op de rol stonden, werden achter elkaar behandeld. Het feit, dat de zitting eerst om kwart over twee was afgelopen, vond zijn oorzaak in het langdurige pleidooi van mr. J. W. Dekker in de zaak tegen F. J. Wasse naar, tijdens de bezetting kapitein van Politie te Noordwijk. Dit geval was reeds enige tijd geleden uitvoe rig voor het Tribunaal besproken, doch er waren daarna klachten bin nengekomen, die een tweede dag vaarding noodzakelijk maakten. Aan Wassenaar werd ten laste ge legd, dat hij in 1944 aan Duitse mili tairen een lijst van namen van per sonen zou hebben verstrekt, die voor gijzeling in aanmerking kwamen, ten gevolge waarvan drie Noordwijkers van hun vrijheid werden beroofd. Zij zijn echter na verloop van tijd weer op vrije voeten gesteld. Besch. kon reeds zelf aantonen, dat de verkla ringen van verschillende personen, die bij deze zaak betrokken waren, op losse gronden rusten. Mr. Dekker had het zelfs over „fiit-de-lucht-ge- grepen" en „rammelende" verklarin gen. In zijn pleidooi achtte hij vrij spraak op grond van onschuld volko men gerechtvaardigd. Het ter be schikking staande bewijsmateriaal is ondeugdelijk. Noordwijk moest zich schamen, om de volledige onschuld van deze nobele figuur te miskennen. Spr. pleitte vrijspraak, maar ook vol ledige onschuld-verklaring. In de zaak tegen L. K. Wegener (besch. vertoeft in het buitenland) werd als bijzonder vertegenwoordi ger mr. A. J. Sormani gehoord. H. J. Delfos te Leiden werd er van beschuldigd, dat hij in samenwerking met de Landwacht naar illegale wer kers gezocht had. De meeste ten laste gelegde feiten werden door besch. hardnekkig ontkend. Hij voerde zelfs aan, dat hij zijn acties gevoerd had om de Landwacht te^ bespionneren. Mr. H. W. J.. A. Averbeck wees op het psychiatrisch rapport, dat is uitge bracht en waaruit geconcludeerd kan worden, dat Delfos niet toerekenings vatbaar is. Vervolgens werden de aangehou den zaken tegen J. A. Roos te Leiden en G. J. Heemskerk te Noordwijk behandeld. SPORT DAMMEN. „Lisse Vooruit". Het eerste tien van de Damvereniging „Lisse Vooruit" speelde voor de lstë klasse Leidse Dambond tegen L.D.L. 3 te Leiden. Deze ontmoeting eindigde in een onverwachte nederlaag voor' de Lissenaren en tevens is het de eer ste nederlaag, welke de favorieten van deze afdeling hebben geleden. De resultaten waren: A. ter Haar (LDV)N. J. van Hal (Lisse) 02; J. VermeulenJ. N. van Hal, afgebr. J. Huisman Sr.N. P. Dekker, 2—0; J. MolenaarJ. Langbroek afgebr.; C. KlinkenbergG. 't Hort, 11; J. Dreef—G. v. d. Voet 0—2; W. Klein jr.J. Duivenvoorde 11; C B. Jan- sensJ. G. Snel, 20; J. W. Freeken A. Wijnhout, afgebr.; G. Klinken bergP. G. Balkenende 20. Voor lopige uitslag 86. De vermoedelijke uitslag wordt wel een 11—9 neder laag voor „Lisse Vooruit". Het tweede tiental van „Lisse Vooruit" moest in haar thuiswedstrijd tegen L.D.C. 2 (Leiderdorp) met een gelijk spel genoegen nemen. Nog steeds is dit tiental ongeslagen in haar afdeling. De uitslagen waren. S Al- gera (Lisse)— W. Wolf LDC> 0—2; G. BalkenendeW. Verbeek 20; Chr. Boogerd—A. Kruidenier 1—1; H. van Drunen—A. Spies 0—2; C. Baartman—J. v. d. Zwan 11; A. Balkenende jr.H. v. d. Berg 2—0; A. Balkenende sr.J. Borst 11; N. N.—A. Hogervorst 02 regl.; Th'. Duivenvoorde—M. A. Honing 1—1; P. VerdegaaL—J. Goedhart 2—0. To taal 10—10. RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Ochtendrhythme 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 8.45 Concert; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Het Boyd Neel Strijkorkest. 9.45 Ar beidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Gram.-p'aten. 10.40 Voor de kleuters; 11.00 Vrouwen in de om roep. 11.20 De Kwintetspelers. 12.00 Gram.-pl. 12.38 Pierre Palla; 13.00 Nieuws. 13.15 Het Metropole Orkest. 13.45 Gram.pl.; 14.00 De vrouw bin nen en buiten haar huis. 14.20 Ka mermuziek 15.00 Voor de zieken en gezonden. 16.50 Gram.-pl. 17.00 A. V. R. O.-kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week? 17.30 The Sky masters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Hij en zij 20.000 Nieuws. 20.15 Het Radio Phil- harmonisoh Orkest. 21.15 St. Nicolaas en de gevangene, hoorspel. 21.45 Vol verwachting klopt het hart. 23.00 Nieuws. 23 15 Gram.-platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 715 Gram.pl.; 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Och tendconcert. 9.35 Gram.pl. 10.00 Le ger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Essie Acland, alt met orkest begeleiding. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gram.-pl 12.03 Zang met or gel; 12.33 Orkest Klaas an Beeck; 13.00 Nieuws. 13.20 Welk boek een goed boek? 13.25 Vervolg orkest. 13.45 Hors d'oevre. 14.00 Continen tal Quintet. 14.40 Causerie voor de vrouw. 15.00 Pianospel. 15.15 Cyclus de nationaliteit in het strijkkwartet. 16 00 Bijbellezing. 16.45 Gram.pl. 17.00 Sint Nicolaas-editie van het Radiojeugdjournaal; 17.30 Ik heb ge loofd en daarom zing 'ik. 17.50 Het Rijk overzee 18.00 C. N. V.-kwar- tet. 19.00 Nieuws. 19.15 Actueel ge luid. 19.45 Gram.pl. 19.55 N. C R. V- koor. 20.00 Nieuws. 20.15 Studioster- avond. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Met band en plaat voor U pa raat. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondover denking. Op 16 December as. zal het hon derd jaar geleden zijn, dat de Ko ninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereniging, hoewel toen nog zon der het praedicaat „Koninklijke", werd opgericht. Naar aanleiding van dit eeuwfeest had een redacteur van A.N.P.-sport een onderhoud met de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer Ernst Crone. Op rustige wijze, de materie volko men beheersend, vertelde de heer Crone het een en ander over het ont staan, de geschiedenis en de evolutie van zijn vereniging, hetgeen eigenlijk neerkomt op de beschrijving van de ontwikkeling der Nederlandse water sport, de zeilsport in het bijzonder, een verklaring dus van de populaire zomerse verschijning der talloze witte zeilen op onze plassen en vaarten. De historie. Reeds omstreeks 1600 werd op de Hollandse wateren, het toen nog als een binnenzee uitziende IJ en de Zui derzee, druk aan watersport gedaan, hoewel de mensen in die tijd weinig of niets wisten van het begrip „sDort". Velen brachten, aldus de heer Crone, hun vrije tijd op het water door; va- cantie-uitstapjes waren nagenoee on bekend evenals de thans zoveel be oefenaars tellende balsporten en dus werd door velen gebruik gemaaktf van de grote wateroppervlakten, die overal zo uitnodigend lagen. Langzamerhand ontstond nu bij al die watersportliefhebbers de drang tot aaneensluiting, tot samenwerking om verenigd één doel na te streven. Ir de eerste helft van de 19e eeuw groeide dit idee nog meer uit en het was prins Hendrik de broer van ko ning Willem III. in die jaren een van de meest enthousiaste water sportliefhebbers. die in 1846 het ini tiatief nam tot het oprichten van de Koninklijke Nederlandsche Jachtclub, v/elke te Rotterdam werd gevestigd met als doel werkzaam te zijn over het gehele land in het belang van het zeewezen, een clausule, die nog he den in de statuten van de Konink lijke Nederlandsche zeil- en roeiver eniging is terug te vinden. De eerste wedstrijd, die de Koninklijke Ned»'* landsche Jachtclub in Juni 1846 or ganiseerde, werd een groot succes Al spoedig echter, zo ging de heer Crone verder, ontstond onenigheid tussen de ongeveer 70 Amsterdamse leden en de Rotterdammers en het slot was, dat de Amsterdammers zich afscheidden. Zo werd op 16 December 1847 de Nederlandsche zeil- en roeivereni- ing te Amsterdam opgericht. Naar het model van deze nieuwe Amster damse vereniging werden in later ja ren nog vele andere opgericht. De Koninklijke Nederlandsche Jachtclub bracht het intussen niet ver en toen prins Hendrik in 1879 over leed, was ook het leven uit de Rot terdamse vereniging verdwenen Nog in het zelfde jaar volgde de liqui datie. De Nederlandsche zeil- en roeiver eniging, die in 1851 het praedicaat ..Koninklijke" had verworven, werd door alle watersportverenigingen in Nederland en België als de toonaan gevende vereniging beschouwd en behalve de organisatie van de jaar lijkse zeil- en roeiwedstrijden, achtte het bestuur het zijn taak om voorlich ting en leiding te geven aan de jon gere verenigingen en zo de water sport in de beide lage landen te die nen. „En, vervolgde de heer Crone. ..dat deze jongere verenigingen de macht en de autoriteit van de grote broer, de koninklijke, ook inderdaad erkenden, blijkt wel uit de ongeschre ven bepaling, dat een vereniging zich pas- als volwaardig lid van de Neder land-Belgische watersportgemeen- schap kon beschouwen, wanneer hij werd uitgenodigd op de jaarlijkse bij eenkomst te verschijnen. Jaar na jaar begon nu. mede door het oprichten van nieuwe verenigin gen,het aantal wedstrijden toe te nemén. Ook kwamen er steeds meer klassen bij, en rezen tal van moeilijk heden b.v. met indeling van de bo ten. Men begon te beseffen, dat meer overleg, meer uitwisseling van ge dachten en nauwere samenwerking noodzakelijk was. Verbonden watersport verenigingen. In 1885 staken de roeiers de hoof den bij elkaar en bespraken hun moeilijkheden, maar pas vijf jaar la ter, toen ook de zeilers bijeen ge roepen werden, kwam men tot daden. Zo werd, vertelde de heer Crone ver der, „in 1890 een stichting, genaamd verbonden zeil- en roeiverenigin gen van Nederland en België in het leven geroepen. Zeven Nederland se en twee Belgische verenigingen traden toe. Op initiatief van de Ko ninklijke werd, als eerste behoefte, een uniform wedstrijd-reglement op gesteld. Zo zeer was men overtuigd van de ervaring en de stuwkracht van de Koninklijke, dat met algemene stem men werd besloten, de leiding van de Verbonden zeil- en roeiverenigingen op te dragen aan het bestuur van de Koninklijke. De „Koninklijke" werd dus voorzittende vereniging, welk in stituut tot 1946 zou blijven gehand haafd. In de komende decennia groei de dit verbond uit tot een omvang rijke sport-'organisatie. Onder leiding ^fan de „Koninklijke" werden vele nieuwe plannen uitgewerkt en verbe teringen aangebracht. De Noordzee Club. Op de yraag, hoe in de „Koninklij ke" de verhoudingen liggen tussen het zeilen, het roeien en het zee-zei- den, antwoordde de heer Crone, dat betreffende de roeierij de Koninklij ke alleen als wedstrijdgevende ver eniging optreedt. Dit moet gezien worden als een tra ditie, die alom waardering vindt en dan ook wel zal worden gehandhaafd. Ten aanzien van het zeezeilen is in Nederland een belangengemeenschap gesticht tussen de „Koninklijke", de .Maas" en de Koninklijke marine jachtclub. Deze drie groepen hebben zich aaneengesloten tot „de Noordzee Club". De komende Olympische spelen. Tenslotte vroegen we naar de me ning van de heer Crone, die tevens voorzitter is van de Koninklijke Ver bonden Nederlandse watersportver enigingen, omtrent het huidige peil van onze wedstrijd-zeilers in verge lijking met het buitenland en in ver band met de komende Olympische spelen. „In enkele klassen is dit peil uit stekend, luidde het antwoord. „En ongetwijfeld zal de Nederlandse zeil- wereld, evenals in 1936, weer van zich doen spreken op de Olympische spe len. Vooral in de Draken-klasse en in de nieuwe Fire Fly-klasse staan onze kansen zeer gunstig. Er is reeds veel en goed geoefend Er heerst een uitnemende stemming en de rivaliteit is" zodanig, dat de zeilers elkaar van zelf op een hoog plan brengen" aldus de heer Crone. Ondanks de respectabele leeftijd (voor zover bekend is de „Konink lijke" de oudste sportvereniging in Nederland) is de Koninklijke Neder landsche zeil- en roeivereniging nog een krachtige bloeiende vereniging met een energiek en actief bestuur, een vereniging, die zoveel heeft ge daan voor de Nederlandse sportwe reld, de watersport in het bijzonder; ja. zelfs stimulerend heeft gewerkt op de ontwikkeling van de Nederland se scheepvaart, dat, wanneer Zater dag 13 December a.s. de receptie zal plaats hebben in „De Grote club" te Amsterdam* het zeker niet aan be langstelling zal ontbreken. ^JA DE FUSIE van de L.Z.C. en Poelmeer heerst er een opmerkelij ke sfeer in de verjongde vereniging, een goede geest van saamhorig heid en activiteit, welke het beste doet hopen voor de toekomst. MR. H. GOUrSMIT EN F. VAN INGEN SCHENAU BENOEMD Dat demonstreerde zich ook gis teravond in de bijeenkomst, welke in het Witte Huis te Oegstgeest werd gehouden ter viering van het Sinter klaasfeest. Maar dit jaarlijkse feest had ditmaal wel een zeer bijzonder tintje doordat in een buitengewone 'edenvergadering, daaraan vooraf gaande. de heren mr. H. Goudsmit en F. van Ingen Schenau, die jarenlang de oude LZC hebben gediend, op voorstel van het bestuur door de ver gadering tot ereleden warden be noemd. De voorzitter van de LZC, de heer B. Moolenaar, wees er in zijn toe- toespraak op, dat de heer Goudsmit Gedurende-twintig jaar de LZC heeft °eleid onder vele moeilijke omstan digheden. De exnlóitatie van de in richting aan de Hoge Rijndijk vereis te bovendien heel wat zorgen en met de heer v. Deventer moest veelal de heer Goudsmit de kastanjes uit het vuur halen. Al hebben de leden en de zwemmers daarvan overigens niet veel bemerkt, binnenskamer* werd er altijd veel strijd gevoerd. Totdat de fatale datum van de sluiting der in richting afkwam. Achter de schermen werd .veel gedaan, getuige ook zijn contact in de iaren '40'45 met de herr de Winter, om de belangen der LZC te behartigen. Daarom had de vergadering met algemene stemmen besloten het bestuursvoorstel te aan vaarden. Mr. Goudsmit zeide in zijn dank woord deze benoeming volgaarne te aanvaarden en hij dankte de voorz. heel hartelijk voor de tot hem gerich. t-„ woorden. Die dank strekte hij ook uit tot de alg. vergadering. De benoe ming viel spr. wat rauw op het lijf, omdat hij misschien niet altijd voor de LZC heeft gedaan, wat hij had kunnen doen. Gaarne evenwel wil hij de hem toe gezwaaide lof delen met zijn medebe stuursleden en hij denkt daarbij in 't bijzonder aan Ben Planjer, Jan Elzin- ga. Freek v.In gen Schenau, Harry v. d Reyden en Pauw Lüt. met wie hij steeds de meest vriendschappelijke samenwerking in het bestuur had, waarna hij besluit met de hoop uit te spreken, dat die samenwerking ook in het huidige bestuur moge voort leven. Later kwam de heer v. Ingen Sche nau ter vergadering, als 't ware er toe geprest, want men moet hem ken nen on: te weten hoe hij van derge lijke „poespas" niets moet hebben. Maar, is de kogel dan eenmaal door - de kerk, dan doet het zelfs de on verschillige mens toch goed 'n pietsie waardering te krijgen voor al het ge sjouw van dertig jaren voor 'n pietsie waardering voor 'n vereniging, waar men zijn hart aan verpand heeft. En zo was het ook hier. Na de harte lijke woorden van de heer Moolenaar hartelijke dankwoorden van ook dit nieuwe erelid der LZC en daarna, toen Sinterklaas eenmaal binnen was, volgde een nieuwe ceremonie. Toen toch werden beide nieuwe ereleden geslagen tot ridder in de Orde van St. Nicolaas, een zeldzame onder scheiding voorwaar, doch bij St. Ni colaas is nu eenmaal alles mogelijk. En zij waren natuurlijk niet de eni ge, die door Sint en Zwarte Piet op het matje werden geroepen, maar al le leden en tal van dames, afzonder lijk dan wel tezamen, maakten met hen kennis. 't Was intussen een genoegelijke avond, welke nog lang in de herinne ring zal bij blijven. Toch wel training voor jonge skiërs In Krasnapolsky te Amsterdam kwam Zaterdagmiddag de Neder landse Skivereniging in najaarsver gadering bijeen. Bij het voornaamste punt van de vergadering; program ma voor de winter 1947'48, deelde de voorzitter mr. Geerling mede, dat in de afgelopen week bij een be spreking van de Ned. Skihond, met het voltallige bestuur van het Neder lands Olympisch Comité is beslist, dat er geen Nederlandse skiërs- (sters) zullen mogen deelnemen aan de Olympische Winterspelen te St. Moritz. Door het ontbreken van deviezen zullen deze winter de traditionele Nederlandse ski-kampioenschappen te Arosa hoogst waarschijnlijk niet kunnen doorgaan. De enige moge lijkheid is nog dat de Kurverein Arosa tot een zekere „geste" - be sluit. Onafhankelijk van reeds gevallen en nog komende beslissingen zijn de meisjes en jongens weer aan het trainen, vertelde mevr. Gratia v. d. WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND. De U.C.I., de wereld-wielersport organisatie heeft in haar vorige week te Zurich gehouden vergade ring de kalender voor het jaar 1948 vastgesteld. Aan ons land werd voor de „Ronde van Nederland" toegewezen 24 April t.m. 2 Mei '48 en daarmede zal een nieuw en belangrijk sportevenement zijn intrede doen. De promotor en organisator van deze 9-daagse weg wedstrijd is de stichting „Nationaal sportgebeuren" te Amsterdam, waar van de oprichting onlangs heeft plaats gevonden. De technische lei ding bevindt zich in handen van de bekende wielpromotor, A. Kuckel- korn. Volgens het voorlopig vastgesteld circuit, welke de deelnemende ren ners door talloos vele grotere en klei nere steden van alle 11 provinciën van ons land zal voeren, ligt de start en de finish in Amsterdam. De reeds ontvangen toezeggingen wettigen de verwachting, dat een groot contingent buitenlanders, waaronder prominenten van de Tour de France, aan de start zullen ver schijnen. Hiermede zou worden vol daan aan de opzet van organisatoren om deze jaarlijks terugkomende „Ronde van Nederland" te doen zijn een sportgebeurtenis van interna tionale^ importantie. Onze Neder landse wegrenners krijgen tevens een unieke gelegenheid om op eigen bodem hun krachten te meten. Aanvragen om kaarten. Het publiek kan thans reeds aan vragen indienen om toegangskaar ten voor de spelen van 1948. Men moet eerst verzoeken om een 'voor lopig formulier waarop het pro gram is afgedrukt met allerlei bij zonderheden over de verschillende nummers en de toegangsprijzen, en dat samen met het officiële aan- vraag-formulier verstrekt wordt dooT het Olympisch plaatsbureau in het Wembly Stadion. Comp'ete bon boekjes, die toegang verlenen tot elk nummer van iedere tak van sport, zijn verkrijgbaar. Te zijner tijd zul len de aanvrager^ bericht ontvangen of zij voor kaarten in aanmerking komen, en zo ja voor welke, en hoe groot het bedrag is dat zij moeten storten. De kaarten zullen waar schijnlijk niet voor Mei of Juni be schikbaar komen. De prijzen der kaarten variëren voor de meeste wedstrijden tussen twee shilling en twee guinjes Het duurst zijn de doorlopende kaarten voor de finales der bokswedstrijden op 13 Augus tus te Wembly. Ze kosten drie guinjes. De Londense autobussen zullen een grote rol spelen voor en tijdens de O. S. van 1948. Er is een geheel nieuwe olympische 3latei Jiwiefi en de „M iUloenen-ejifeni» 8. Zo zie je weer eens, hoe gemeen New-Yorkse gangsters zijn. Julius Caesar was er een van. Die mensen kunnen gewoon niet uitstaan dat 'n ander 'n erfenis van 'n paar millioen te goed heeft. Als ze het weten doen ze alle mogelijke moeite om hem het geld afhandig te maken. Als je dus ooit 'n heleboel geld hebt, moet je er maar niets van aan een New- Yorkse gangster.vertellen. Hoe Ju lius Caesar aan zjjn zonderlinge naam kwam? Dat was de schuld van zijn vroegere vriend Huppeltje Jones,, die we misschien nog wol 'ns tegenkomen. Julius noemde hem altijd huppeltje, omdat na 'n gevecht met politie-man- nen het linkerbeen van mijnheer Jo nes niet goed meer mee wilde met zijn rechter. Toen wilde Huppeltje Jones zijn vriend ook een bijnaam geven. Hij had hem willen noemen naar een heel wrede Romeinse kei zer, zodat hij eigenlijk „Nero" had bedoeld, maar omdat de neer Jones niet zo goed thuis was in oude ge schiedenis, had hij zich vergist en Julius Caesar gekozen. En dat was toen zo gebleven en Julius zat er mee „We zijn er", zei de heer Caesar na een poosje. Karei moest uitstappen en werd een groot gebouw binnen geduwd, een verlaten landgoed was het met een tuin vol onkruid en krom gegroeide palmbomen er om heen. Er was ook een hoge toren aan dat huis en in het bovenste kamertje daaivan werd KareJ opeesloten. Hij ging op een oude sofa zitten en las wat in tijd schriften die overal op de grond ver spreid ^agen. transportorganisatie voorbereid, die naar men hoopt soepeler werken zal dan hetgeen in Berly'n door de Duit sers geprobeerd is. Het ligt in de bedoeling ongeveer 150 bussen in reserve te houden voor speciale trans porten, zoals bijvoorbeeld voor voet ballers die op terreinen ver buiten het centrum van Londen wensen te oefenen, voor officials die plotseling naar Henley of Bis'ey moeten en vooral voor de groepen deelnemers die aan het openingsdefilé in het stadion te Wembley zullen deelne men. Men zal zorg dragen dat de landengroepen niet langer dan no dig is behoeven te wachten totdat zij aan de beurt zyn voor het défilé en ook dat zij onmiddellijk daarna vervoerd kunnen worden waarheen zij wensen. De Belgische voorbereiding. In een bijeenkomst van het cen trale comité voor de lichamelijke op voeding en van het Belgisch Olym pisch Comité, heeft de president, de heer R. W. Seeldrayers. rapport uit gebracht over de werkzaamheden van de technische commissie gedu rende de afgelopen negen maanden.- Hij deelde mede, dat het Belgisch Olympisch Comité alles in het werk gesteld heeft, opdat België op waar dige wijze vertegenwoordigd zal worden te St. Moritz en in Londen en dat in totaal ongeveer tweehon derd ath'.eten en officials zullen wor den afgevaardigd. Het comité is uitgegaan van het be ginsel dat slechts die athleten mo gen deelnemen, die van internatio nale klasse zijn en van wie een be hoorlijke prestatie verwacht kan worden. Aan de betrokken Belgische bon den is verzocht hun leden te doen deelnemen aan internationale wed strijden, opdat het mogelijk zal zijn de eventuele candidaten voor de spelen op hun waarde te toetsen. Hiertoe worden subsidies aan de bonden verstrekt. Het idee is dat de ze athleten tot aan de opening der spelen in zoveel mogelijk internatio nale wedstrijden zullen uitkomen, en dan bij voorkeur in het buitenland, teneinde hen vertrouwd \te maken met het kampen voor een vreemd publiek en in omstandigheden waar aan ze niet gewend zijn. Om de kos ten van deze olympische voorberei ding te dekken zijn subsidies ge vraagd aan het ministerie van volks gezondheid. Men is ervan overtuigd, dat Bel gië met athleten, die op een derge lijke wijze voorbereid zijn, zowel te St Moritz als in Londen een zeer goed figuur zal maken, waarbij de kwaliteiten van het Belgische volk aan het licht zullen komen in tegen, woordigheid van het grootste inter nationale publiek dat thans bijeen gebracht kan worden. BerghSchimmelpennöick v. d. Oye, lid van de wedstrij dcompiissie der N. S. V. Uit Grindelwald en Ruerren zijn invitaties binnengekomen voor het deelnemen van Nederlandse meisjes en jongens aan trainings cursussen, terwijl de Schweizerischer Danjen Ekiclub een dergelijke uitno diging voor een trainingsweek te Zermatt heeft gezonden. Enkele mo gelijkheden voor het trainen van onze „aankomende" skiploegen blij ven dus bestaan. In totaal zullen 36 leden van de N. S. V. kunnen deelnemen aan 14- daagse ski-cursussen in twee Franse wintersportplaatsen. Bij gunstige sneeuw-condities zullen de N S. V. en de Pullman Club in de komende winter hier t.e lande gezamenlijk ski wedstrijden organiseren. Deze beide organisaties vormen thans ook weer de reeds voor de oorlog bestaande Nederlandse Ski-bond. Met algemene stemmen werd tot ere-lid van de N. S. V. benoemd de heer H. J. A. Schintz te Arosa. ATHLETIEK. Docos. Hedenavond is de zaal aan de Potgieterlaanweer beschik baar. Alle leden, junioren en aspi ranten worden dus op indoortraining verwacht. SCHAKEN. O'KELLYVAN DEN BERG. Belg wint negende partij. Gisteravond werd te Noordwijk de negende partij gespeeld tussen de Belg O'Kelly de Galway en de Lei- denaar van den Berg. welke partij na 39 zetten wederom door dc Belg werd gewonnen. De stand is momen teel 81 voor O'Kelly met nog een partij te spelen. Zie ginds komt de stoomboot en brengt ons Sint Nicolaasavond weer aan. Maar het suikergoed is nog steeds op de bon en de pepernoten zullen wel alleen „met inlevering" verkrijg baar zijn. Zouden we dan niet liever zelf wat snoeperijen maken voor dit gezellige avondje rond de huiskamerkachel? Iedere huisvrouw, die wat suiker er andere ingrediënten heeft kunnen sparen, kan zich dit prettige werkje gunnen. Moeilijk is het niet; daarvoor be hoeft u slechts onderstaande recep ten te bekijken. Marsepein aardappeltjes. 200 g. (bijna 3 kopjes) griesmeel, 110 g. (1 kopje) basterd-suiker, 15 g. (IK» eetlepel) custardpoeder, 20 g (IK eetlepel) roomboter of marga rine, 4 eetlepels water, zout, amandel essence. Alle bestandelen goed door eenmengen en kneden tot een gelijk matig, samenhangend deeg. Van dit deeg aardappeltpes vormen, deze door cacao rollen en er kuiltjes (oog jes) in maken. speculaas en speculaaspop. 200 g. (3 kopjes) zelfrijzend bak meel of bloem met 5 g. (1 mes punt) bakpoeder, 100 g. (bijna K pakje) boter of margarine, 100 g. (1 kopje) bruine basterdsuiker, 15 g. (1 eetlepel). Speculaaskruiden of kaneel, gem berpoeder, nootmuskaat en kruidna gel, 1 eetlepel melk, 2 eetlepels gort- mout, amandelessence. De bloem, de basterdsuiker en de kruiden (zeven en) door elkaar roeren. De boter of margarine met twee messen op het mengsel fijnsnijden. De lepel melk toe voegen. De bestanddelen met de hand dooreenkneden, totdat het ge heel een samenhangende bal is ge worden. Het deeg zonodig laten rus ten en daarna uitrollen op een met meel bestoven tafel. De gortmout in een koekenpannetje of gietijzeren pan roosteren en daar na besprenkelen met wat verdunde amandelessence. De geroosterde gort- mout op het uitgerolde deeg strooien en er even met de deegrol langs gaan. Er met de hand een speculaaspop van vormen. Of er koekjes van uit steken of snijden of, indien u deze bezit met behulp van een speculaas plank er koekjes van drukken. Daai- toe bestrooit men de plan dun met aardappelmeel en drukt 't deeg in de plank. Wat overblijft er af snijden. Vervolgens de speculaas uit de plank kloppen en op een vetgemaakte bak plaats leggen. De speculaas bakken in matig warme oven in 20 a 25 minuten of ze in een vetgemaakte dichtgedekte koekenpan zachtjes bakken, Na 7 mi nuten de koekjes met een panne- koeksmes omdraaien en zonder dek sel nog 7 minuten bakken. Koeken letters. 100 g. (IK kopje) bloem, 50 g. (1/5 pakje) boter of margarine, 50 g. (K kopje) basterdsuiker, zout, 1 eetle pel melk,, chocolade-agelslag en cho coladepasta). De bloem, de basterdsuiker en het zout zeven en door elkaar roeren, de boter of margarine met twee mes sen op het mengsel fijn snijden; de lepel melk toevoegen en de bestandr delen met de hand dooreenkneden, totdat het geheel een samenhangende bal is geworden. Het deeg zonodig laten rusten en daarna van het deeg een rol maken van pl.m. IK c.m. middellijn, door het nu met de hand uit te rollen op een met bloem be stoven tafel. Van de rol letters vor men van pl.m 10 c.m. lengte door het deeg op de gewenste manier te vouwen. De letters overbrengen op een vetgemaakte bakjlaat, ze met wat suiker bestrooien en in een matig warme oven in 20 a 25 min. gaarbak- ken. Eventueel kunnen de letters na dat ze van de bakplaat zijn genomen, dun bestreken worden met chocolade pasta en daarna bestrooid worden met chocolade-raggelilag.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 4