JiCavte Critiek op het belastingstelsel De terugkeer van de „Loje Verrajer" WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Schoenwinkeliers protesteren De ongeveer vierduizend Neder landse schoenenwinkeliers maken zich ernstig zorgen over de maatrege len, welke door het directoraat-gene raal van de prijzen zijn genomen en die er op neerkomen, dat hun winst marge van 30 pet. wordt terugge bracht tot 22 procent. Daarom ver- 'gaderde giste middag in Krasnapols- ky te Amsterdam de Federatie van Schoenwinkeliersbonden, om te be togen, dat door deze winstmargever laging ongeveer veertig procent van de middenstandsbedrijven met onder gang wordt bedreigd. D.e heer. Vos uit Rotterdam legde een accountantsrapport over, waaruit bleek, dat van de twaglf zaken met een jaaromzet variërende van' 50.000 tot 200.000 gulden bij een verlaging van de winstmarge tot 22 procent er slechts twee rendabel zouden zijn en de ander gedoemd tot ondergang. Dr. Muiswinkel, directeur van het Economisöh instituut voor de Midden stand, was van mening, da^ de ge ringe bereidheid met cijfers op tafel te komen de oorsprong van deze si tuatie is. Wanneer dit alsnog op kor te termijn geschiedt, is de kans niet uitgesloten, dat het Directoraat-ge neraal van de prijzen bereid is, om nogmaals deze kwestie aan een na der onderzoek te onderwerpen. Salarisverbetering bij het onderwijs In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de begroting van onderwijs zegt de minister: Het verheugt de minister, dat in het voor lopig verslag over het salarispeil voor de onderwijzers bij het laget onder wijs met voldoening werd gewaagd. Ook de minister is zeer teleurgesteld over de wijze, waarop de besprekin gen betreffende de salarisverbeterin gen bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zijn verlopen Hoewel ook hij van oordeel is dat de salarisverhoging bij het lager onder wijs consequenties voor de andere takken van onderwijs met zich mede brengt, moet hij er toch nadrukke lijk op wijzen, dat de verhoging van de salarissen bij het lager onderwijs er primair toe strekte, een sedert ja ren bestaande achterstand in te ha len. De verhoging van die salarissen impliceert niet een verhoging van de salarissen bij het overige onderwijs. Zou daartoe worden overgegaan, dan zou en naar zijn mening terecht in de kringen van het lager onder wijs ongetwijfeld wederom een ver hoging van de salarissen der onder wijzers worden bepleit. De commis- sie-Wesselings heeft als voornaamste taak gehad het ontbrekende even wicht tussen de salarissen /an de on derwijzers en die van de leraren tot stand te brengen. De taak van de commissie-Kok is een andere. Zij be oogt, zonder verhoging van het ma ximum-salaris van de leraren een én in het belang van het onderwijs én in dat van de leraren zijnde verbete ring in de salarisregeling tot stand te brengen. Het is begrijpelijk, dat deze beperktere doelstelling het werk voor de commissie, hoe belangrijk overigens ook, bemoeilijkt. De minis ter moet dan ook tot zijn leedwezen mededelen, dat, al zijn op vele pun ten tussen de lerarenorganisaties en regeringsvertegenwoordigers in de commissie elkaar dicht genaderd, tot heden geen overeenstemming in de commissie is bereikt. In de commissie van advies en overleg voor de salariëring van het personeel bij het lager nijverheids onderwijs is vrijwel op alle punten overeenstemming bereikt voor een eenstemmig advies. NIET ROOSKLEURIG Inderdaad is de toestand van het onderwijs over de gehele linie al thans voor zover 't de gebouwen en materialen aangaat, weinig rooskleu rig, aldus de minister van onderwijs in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De minister heeft bij herhaling de aandacht van zijn ambt genoten gevestigd op de moeilijke si tuatie bij het onderwijs en van hen zoveel mogelijk medewerking ver kregen. Nog onlangs heeft lifj aange drongen op het beschikbaar stellen van textiel voor de nuttige en vrou welijke handwerken voor meisjes. De benodigde hoeveelheid is echter zo groot, dat het zeer de vraag is of de ze in haar geheel beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Eveneens heeft hij bij zijn ambtgenoot van we deropbouw en volkshuisvesting de beschikbaarstelling van een hoger be drag dan voor 1948 voor scholen bouw in het vooruitzicht is gesteld, met kracht bepleit. HET KLEUTERONDERWIJS. Het is de bedoeling van de minister van onderwijs door het aanstellen van de schoolopzieners een reorgani satie van het kleuteronderwijs voor te bereiden en dit onderwijs, zo mo gelijk. een wettelijke basis te geven. De minister meent dat inderdaad in vele gevallen van een wantoestand kan worden gesproken, zowel wat de bevoegdheid en de salariëring van het personeel als de huisvesting be treft. De ondergetekende wil hier gaarne de verzekering geven, dat dit onderwijs hem na aan het hart ligt en dat hij gaarne alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om de toestand er van te vci'.eteren. BEURSOVERZICHT De belangstelling voor de effec tenbeurs was gisteren zeer matig doch de claims en de aandelen Ko ninklijke trokken wederom goed be langstelling. Op de beleggingsmarkt opende de conversielening op 97 15/16. doch later op de middag werd gehandeld tegen 97 3/4. De meeste andere staatsobligaties waren weinig of niet veranderd. Prolongatie 2 yK procent. In verband met de moeilijke voed selpositie van ons land. is thans naar de „Maasbode" verneemt, in princi pe besloten, dat ontbijtkoek, biscuit, I macaroni en vermicelli toch weer op de bon zullen komen. Men zoekt nog naar een oplossing voor de distributie-technische moei lijkheden, welke deze beslissing mee brengt. Mede in verband met de minder gunstige voedselpositie schijnl de mo gelijkheid van verhoogde toewijzin gen aan hotels, die door buitenlandse gasten worden bezocht, voorlopig van de baan te zijn. Zelfs zou de minister overwegen om voor de maaltijden in hotels weer voedselcoupons in te voe ren. As. VRIJDAG KOFFIE, THEE, WASPOEDER EN EXTRA VLEES. In de bonnenlijst, die Donderdag a.s. gepubliceerd wordt, komen de gebruikelijke hoeveelheden koffie en thee voor. Voorts wordt een bon voor 100 gr. vlees extra aangewezen en één voor 250 gr. waspoeder. Kinderen beneden 5 jaar ontvangen van het laatste artikel de dubbele hoeveel heid. NIEUWE KABEL VERBINDING MET ENGELAND. Omtrent het bericht over het be zoek van Wilfred Paling, directeur- generaal der Britse Posterijen, ver nemen wij nader, dat het Engelse ka belschip „Monarch" Vrijdag de leg ging van een nieuwe telefoonkabel tussen Engeland en Nederland vol bracht heeft. Zoals reeds werd mede gedeeld, waren de landingseinderi in Aldeburgh (Engeland) en Domburg (Walcheren) reeds eerder gelegd. Op Vrijdag nu heeft men de eigenlijke kabel gelegd; om 23 uur werd de laatste las in zee gelaten. Behalve de Britse „Postmaster-general" wa ren aanwezig van Nederlandse zijde de hoofdingenieur der PTT de heer ir J. Tj. Visser en, uit belangstelling in verband met de komende kabel verbinding tussen Nederland en De nemarken, de Deense ingenieur Elle- ldllen. Merkwaardig was, dat de heer Vis ser tijdens de legging in staat was over de nieuwe kabel verbinding te krijgen met het hoofdbestuur der P. T.T., zodat hij over de vordering der werkzaamheden aan de directeur-ge neraal verslag kon uitbrengen. De verschillende eigenschappen van de kabel zullen nu gemeten wor- den.a De apparatuur in Domburg en Aldeburgh zal aangepast worden aan deze eigenschappen, terwijl door proefgesprekken des deugdelijkheid van de nieuwe verbinding zal wor den nagegaan. GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Op de Wouwseweg nabij Roosen daal reed de heer J. uit Wolphaarts- dijk met zijn personenwagen tegen een stilstaande Vrachtwagen, even eens uit Wolphaartsdijk afkomstig. De chauffeur zeide verblind te zün geweest door een tegenligger. Bovcm- dien zou de vrachtwagen niet van het voorgeschreven stoplicht voorzien zijn geweest. De vijf inzittenden van de personenauto werden allen ge wond. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis te Roosendaal worden overgebracht. Hun toestand is ern stig. maar niet levensgevaarlijk. VRACHTAUTO VLOOG IN BRAND. Bij het kruispunt Wagenhoek te Oudenbosch botste jeen vrachtauto, waarin een aantal personen gezeten was, tegen een ledige autoLus van de firma Tichelaar uit Zevenbergen. De vrachtwagen, afkomstig uit Nu- mansdorp, vloog in brpnd. Vijf perso nen werden gewond. Het vuur kon spoedig geblust worden. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Gistermorgen is op een onbewaakte overweg te Emmen een auto uit Bar ge door een personentrein gegrepen. De auto werd ongeveer honderd meter meegesleurd. De 49-jarige me vrouw A. Burggraaff uit Ter Apel wérd op slag gedood, terwijl de 19- jarige chauffeur F. H. B. Lammerts uil Munnikenboer zwaar gewond naar het Diaconessenhuis te Assen werd overgebracht. BINNENLAND. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer W. K. Poulus, voorzitter van het Kon. man nenkoor Die Haghe Sanghers. Tot de doodstraf veroordeeld door de Bijz. Raad van Cassatie is F. R. te Oegstgeest, die wegens het deel nemen aan tal van overvallen op on derduikers door het Haagse Bijz. Ge rechtshof tot levenslang was veroor deeld, van welke sententie de procu reur-fiscaal in1 cassatie was gekomen. Pastoor L. J. v. d. Heyder van de St. Gertrudisparochie te Utrecht is op 64-jarige leeftijd overleden. Tot directeur van de gemeente lichtbedrijven te Hilversum is als op volger van de heer j. Later be noemd ir. G. H. Heiendoorn, direc teur van het gasbedrijf te Baarn. De bioscoopbond heeft gepro testeerd bij de regering tegen de voorgenomen verhoging van de ver makelijkheidsbelasting. De bond vreest daarvan fatale gevolgen voor het bioscoopbedrijf. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de behandeling van Hoofdstuk VII B (Departement Financiën) der Rijks begroting voor 1948. De heer Van der Weijden (K.V.P.) klaagt over de verouderde grond slagen der grondbelasting en over de te zware druk welke ge'.egd wordt op landbouwers en huiseige naren. Hij bepleit afschaffing van de door de Duitsers verdubbelde grond belasting en merkt voorts o.m. op. dat de 10.000 vrijstelling voor land- en tuinbouwers bij de toepas sing der vermogensaanwasbelasting met de andere hand weer wordt te ruggenomen. Ten aanzien van het Beheersinstituut verklaart hij, dat het moeilijk aan te nemen is, dat de beheerskosten zo laag mogelijk ge houden worden, z. i. moet het Be heersinstituut verdwijnen. De heer van der Feltz (C.-H.) merkt op, dat de aangifte biljetten voor de verschillende belastingen uitermate gecompliceerd zijn gewor den; ontwikkelde Nederlanders kun nen het zonder belasting-consulent niet foutloos invullen. Ten aanzien van de regeling der materiele oorlogsschade gi elt de heer v§n der Feitz te kennen zeer te leurgesteld te zijn, dat het wetsont werp zo lang op zich laat wacjiten. Het is reeds meer dan een jaar ge leden toegezegd. De heer Hofstra (A.RB.) be spreekt de gecompliceerdheid der belast in gwe tgeVimg De heer Teulin&s (I^.V.P.) gaat na der in op hetgeen de minitser ge antwoord heeft op zijn schriftelijke vragen inzake voorlopige verzach ting der bepalingen van de dividend beperking. In verband met de aan gekondigde wijziging der vermake- lijkheidsibelasting verklaart spr. be zwaar te hebben tegen deze wijze van beleid. Het geldt z. i. hier een belastingregel met een maatregel, die in strijd is met artikel 181 der grondwet. Spr. bepleit wegneming van de onrechtvaardigheid, ont staan door de invoering der super dividendbelasting met terugwerken de kracht, hetgeen in strijd is met het Nederlanase reciit. De hee Teulings betoogt verder, dat de mi nister door verhoging der omzetbe lasting een doel tracht te bereiken, dat ligt in de sfeer van de dienst der prijsbeheersing. De toestanden in het assurantiebcdrij^ acht hij on bevredigend. De heer Van den Heuvel (A.R.) vraagt o.m. de aandacht voor de oorlogsslachtoffers in verband met diverse belastingen. De heer De Wilde (AR.) herinnert eraan, dat hij geen voorstander is van de goedkoopgeldpolitiek der re gering. Maar, als men nu eenmaal staat op het standpunt dat de rente niet meer dan 3 pet. moet zijn, dan is het onjuist de rente der voor schotten voor gemeentelijke woning bouw op 4 pet. te bepalen. Spreker vraagt of er ook Duitse methodes bij de fiscale recherche worden toege past. De heer Engelbertink (K.V.P.) acht de wijze, waarop de boeren hun aandeel moeten bijdragen in- de be scherming van het natuurschoon, ontrechtvaardig. Hij bepleit een financiële tegemoetkoming voor de betrokkenen De heer Algera (A.R.) \^rklaart o.m. het onjuist te vinden, dat van giften die aan de illegaliteit zijn ge schonken door vennootschappen be lasting betaald moet worden. De heer Hoogcarspel (C.P.N vraagt faciliteiten te willen verle nen voor de deblokkering van gel den. welke tengevolge van rechts herstel worden uitgekeerd aan hen. die door de Duitsers zijn ontslagen. Nadat nog enkele andere sprekers enkele opmerkingen hebben gemaakt is de minister aan het woord. De minister van financiën de heer Lieftinck verklaart, dat hij voorzover er zekerheidstelling van oorlogs- slachoffers is opgelegd, zal onderzoe ken, of er iets in geschied, dat niet in overstemming is met de geest van door hem gedane toezeggingen. Er is overleg gaande met de di rectie van het beheersinstituu t, om te komen tot een heffing, die niet ho ger is dan strikt noodzakelijk. Spr. heeft de overtuiging, dat het beheers instituut binnen de wettelijke bepa lingen met grote voortvarendheid werkzaam is. In verband met opmerkingen inza ke het assaurantiebedrijf herinnert de minister aan de medeling, dat een wetsontwerp in vergevorderde staat van voorbereiding is. De heer Mees, voorzitter van de bedrijfsgroep, ver vult deze functie tegen zijn eigen voorkeur op verlangen van de minis ter, die verklaart, dat betrokkene zijn volle vertrouwen geniet. Er speelt zich hier een strijd af tussen twee personen van wie de een 's mi nisters volle vertrouwen geniet, ter wijl de andere, de secretaris, z.i. niet waardig is zijn functie te vervullen. Spr. overweegt zijn ambtgenoot van economische zaken te verzoeken de bedrijfsgroep op te heffen. Spr. wijst er vervolgens op, dat de bezetter niets heeft nagelaten, om verwarring te brengen in ons belas tingstelsel. Er moet naar gestreefd worden een uitweg te vinden In dit verband gemaakte opmerkingen zal de minister overwegen. De kwestie van giften aan de ille galiteit heeft verschillende kanten. Bedragen te algemenen nutte werden voor de oorlog vrijgesteld. Er zou dus iets voor te zeggen zijn voor te rugkeer naar die opvatting. De minister verklaart, dat hij er voer geijverd heeft, dat de omzet belasting geen aanleiding zou geven tot verhoging van de prijs. In verband met een opmerking over het percentage der voorschotten voor woningbouw geeft de minister tenslotte te kennen, dat het van be lang is zoveel mogelijk spaargelden aan te trekken en niet te gauw moet men een beroep op rijksgelden doen. Na replieken wordt de begroting aangenomen. „Door roof leert men zijn vrienden kennen" of „De wonderlijke historie van een bescheiden beeldje" Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zal be gin dezer maand hier te lande terug keren van een driemaandelijkse oefenreis in de West-Indische wa teren. En, zoals het .,Hbld" heeft vernomen, zal zij daarbij een oude Marine-traditie d-oen herleven, en, zij het dan niet zo royaal en voor delig als „Piet Hein" buit meebren gen. De „Loje Verrajer!" Weliswaar heeft een geschiedvor ser eens in het Marineblad betoogd, dat „loje", eigenlijk rooie moet zijn, wegens de verfkleur waarmee de „verrajer" zijn gezicht bedekt; maar hoe het laatste deel van zijn bena ming in de wereld is gekomen schijnt niet bekend te zijn. Edoch, traditie moet men niet, door on-romantisch speuren naar de oorsprong van de tails, trachter geweld aan te doen Curagao en de Marine kennen hem nu eenmaal als de „lojeverrajer"; nóch verrader nóch van oud. Deze merkwaardige naam kleeft adn het schegbeeld van een oude schoener, welke omstreeks 1850 op Curagao voer; vermoedelijk eige naar was een reder aldaar, de heer Korver Na het slopen van het schip schijnt het schegbeeld een tijdje in zijn tuin te hebben geprijkt, ten aan- schouwe van de scheepvaart door de Anna-baai. Kort daarna moet het overigens op weinig kunstwaarde bogend houten beeld, in eigendom zijn overgegaan aan de Maduro's, een sedert epuwen te Curasao gevestigde koopmansfamilie, die altijd in bij zonder vriendschappelijke betrek king hebben gestaan tot de Kon. Marine, en daarbij hun gastvrijheid spreekwoordelijk hebben gemaakt. En nu de ogenschijnlijke ano malie, lezers! Om die gastvrijheid te reciproceren, stelt iedere Marine-be manning, welke Curasao aandoet, zo officieren als manschappen, er een eer in de familie Maduro hun scheg beeld afhandig te maken. Weliswaar zijn de Maduro's daarvoor steeds op hun hoede, als er weer een marine invasie dreigt. Ze verstoppen dan het vrij onhandzame beeld op de meest onwaarschijn.jjke plaatsen, ergens op het kleine eiland. Maar met list, en voorzichtig polsen van ingewijden, liefst op een dansavondje als de dames van de familie wat me dedeelzaam gestemd zijn komt deze of gene marine-man er toch wel achter. En dan wordt het plan voor roofd gesmeed! Soms werd het op onaspeurlijke wijze ontvreemd uit een pakhuis, soms uit een garage, soms ook misluk te de overval. Maar als het gelukt was, werd de oude zeeman onmidel- lijk goed verstopt aan boord; alle er bij betrokkenen liepen natuurlijk verder rond of ze van de prins geen kwaad wisten. En alle naspeuringen van de Maduro's ten spijt, zelf van de politiemisschien ontplooide deze niet haar volle activiteit??.... de „verrajer werd nooit terugevon- den. Dan komt zo herhaalt zich tel kens de historie, de dag van vertrek. Vele vrienden en natuurlijk ook de Maduro's staan op de Han delskade van de Annabaai, en bij ie „pontjesbrug" het scheidende mari ne-schip toe te wuiven. Plots wordt dan, plechtig omhooggeheven door een groepje marine-mannen, de grijnzende kop van de „loje vei^ra- jer" zichtbaar. Het wuiven aan de wal maakt plaats voor dreigend op geheven vuisten! Schrik niet. lezers; want bij betere beschouwing van de dreigende mannen op Curasao's wal kant, ziet ge tevens daarbij de lichen- de gezichten, en zoudt ge kunnen ho ren: „Ze hebben 'm tcch weer." Het oude schegbeeld keert, na deze groet aan Willemstad en bewo ners aan Gouverneur en Fort „Am sterdam", zijn gezicht zeewaarts, en dan gaat het weer vooi de zoveelste maal in zijn bestaan de Atlantische oceaan doorploegen om in het Moe derland een „frisse neus" lees „fris verfje' te halen. Bij zijn aan komst in de Nederlandse haven ver wacht hij de belangstelling, die zo'n oude zeerot toekomt, en posteert zich daarroe op de „bak", bij de boeg van het schip; z'n oude plaats! Zo is de „loje verrajer" het laatst vóór de oorlog door Hr. Ms. „Gelder land" in Curagao geroofd en naar Nederland gevoerd. Wél heeft men toen getracht de oorlogsbodem zijn trophee in Rotterdam nog te ontfut selen En deze, goed opgezete en lang Met de „van Kinsbergen .s ook de „Loden Verrader" weer eens in ons land teruggekeerd. Voor de eerste maal ids 1937 heeft de gelegenheid zich voorgedaan de „Loden Verrader" in Curagao te stelen, waar de ser geant-adelborst R. A. Jager dar ook prompt gebruikt van heeft gemaakt. De dief met zijn trophee. niet ongevaarlijke poging werd ge leid door een stoutmoedige telg van het geslacht „Maduro" (George), de latere tweede luitenant der Cavale rie, die zich bij Ypenburg zó heeft onderscheiden, dat hij daarvoor de M. W. O. 4de kl. verwierf; (helaas moest deze posthuum v/orden toege kend, daar hij zijn verzet tegen de vijand van Nederland met de doqd heeft moeten bekopen). Deze George Maduro nu, vernemende dat de „loje verrajer" aan boord was van de „Gelderland" was, trachtte met eni" ge vrienden vermomd in het schip door te dringen tot in de kajuit van de Commandant, alwaar zij het beeld vermoedden. Zij werden ech ter, door de waakzaamheid van een der officieren, ontdekt, en ontmas kerd, en na enige borrels weer „als schelmen aan de wal gezet!" Zonder het schegbeeld natuurlijk, dat verder werd meegevoerd naar Nieuwediep. Is de „loj verrajer" eenmaal veilig op 's Rijkswerf afgedragen - hij loopt nu eenmaal niet,te boek in de inven taris, en moet dus worden „gestort" dan krijgt hij door de goede zor gen van „Rembrandt", de baasschil der, weer een fris Hollands kleurtje. En de eerstvolgende oorlogsbodem naar de West voert hem, nu minder triomfantelijk, mee terug, om hem aldaar door een „Commissie tot her stel der goede betrekkingen" plech tig af te leveren aan de familie Ma duro. „DE LOJE VERRAJER" op reis door Europa. Enige dagen later wordt de stak ker echter weer vogelvrij verklaard! Gedurende de oorlog was er voor „thuisvaren" voor de „loje verrajer* geen sprake. En nu, nu we een tijd van betrek kelijke" vrede beleven, is de oude sport om het lijf van de verrajer weer herleefde. De adelborsten van de „Van Kinsbergen". hebben hem ontdekt in een tuin van een der Ma duro's, waaruit, hij echter alras ver dwenen bleek naar een minder op vallende plaats. Zij hebben hem daar na weer getraceerd in een kantoor tje van Maduro. En, gebruik makend van een ogenblik, dat dit door de heren was verlaten.' werd de verra jer, „gekidnapt"; compleet met zak over de kop, vlug, vlug, in een auto, en in- volle vaart er van door. Ook deze roo^ lezers hoe gek dit ook moge klinken, haalt de banden die de Koninklijke Marine onderhoudt met Curagao, weer nauwer aan. Zo zal straks de „Kinsbergen" met z'n „verrajer-bij-de-geus", weer een Ne derlandse haven binnenvaren. Op de kermis zou men het aanprijzen „gaat dat zien, goede burgers, gaat dat zien!" Het^is maar een eenvoudig beeld van een eenvoudig manneke, die „loje verrajer". maar hij doet op zijn manier mee aan vlagvertoon en on derhoud van vriendschapsbanden overzee. Moge hij nog vele „frjsse neuzen" in het moederland komen halen. Hr. Ms. Kannoneerboot „van Kins bergen is uit de West-Indische wate ren in het vaderland teruggekeerd. Voor Hoek van Holland heeft de Commandant van de Zeemacht, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge de zich aan boord bevindende adelbor sten geïnspecteerd. Sportcontact - Sportraad Leids Sportparlement bijeen Gisteravond vond in de kleine Stadszaal een bijeenkomst plaats van het Leids Sportparlement, bestaande uit de vertegenwoordigers van het sportcontact met de besturen der di verse sportverenigingen. Weth. J. C. v. Schaik herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het een jaar geleden was, dat het Leidse Sportparlement bijeen was geroepen om de sportbelangen te oespreken. Die bijeenkomst had tot resultaat, dat er een sportcontact in het leven werd geroepen, dat reeds nuttige resulta ten heeft afgeworpen. Nu in de plaats van de heer Legerstee als ambtenaar voor de Lichamelijke Opvoeding zal optreden de heer J. Coers hoopt spr., dat dit contact nog meer resultaten zal hebben. Dit contact heeft intussen reeds goede diensten gedaan bij de uitwisseling tussen Leiden en Gent en op Mei bij de demonstratie van di verse sporten in de Leidse Hout. Daarna werd het contact niet meer zo ontnlooid als werd gehoopt, doch spr. uitte de verwachting. 4dat de heer Coers de werkzaamheden met enthou siasme zou voortzetten. Spr. zette dan in het kort uiteen hoe hij dacht, dat het sportcontact kon uitgroeien tot een gezonde op bouw, ook met medewerking van de jeugdcommissie, hij wees vervolgens op de nog steeds bestaande terrein- nood en deelde mede, dat het nog enige jaren zal kunnen duren voor dat nieuwe terreinen zullen zijn aan gelegd. Evenwel hoopt spr dat eni ge terreinen achter het Slachthuis te zijner tijd bestemd kunnen worden voor speelgelegenheid voor lagere elf- of twaalftallen waar deze enkele jaren kunnen spelen. Leiden is- geen stad voor een sta dion, maar betere terrein-accomodatie voor zeker één groot veld moet er toch zeker komen, al was het alleen maar om representatieve wedstrij den, als daar in de 2e helft van Augustus volgend jaar de ontmoeting tegen OxfordGent zal plaats vin den, behoorlijk te kunnen doen plaats hebben. Spr. hoopte, dat deze sportcontact- avond er toe zou mogen bijdragen tot grotere samenwerking te komen, waardoor alleen een goede opbouw en een betere ontplooiing van het sportleven mogelijk zal zijn, waardoor ook het provincialisme, dat hier nog steeds heerst, moge plaats maken voor een ruimere blik op het groot sport-geheel. Nadat vervolgens de heer P. Lut enige mededelingen had gedaan over het sportcontact in het afgelopen jaar en de mogelijkheden voor de toekomst aan een beschouwing had onderwor pen, sprak de heer J. Coers. Hij be gon met de mededeling, dat de aan wezigheid van zovelen voor hem een ruggesteun was bij zijn taak. Verder betoogde spr., dat te Leiden de noodzakelijke eenheid in de sport. ontbrak, terwijl er toch zoveel krach ten zijn, dat men er bij een eenheid trots op zou zijn. Die eenheid moet voor 99% komen van de zijde der sportverenigingen en spr. stelde zich hierbij voor als een veldheer, die deze krachten wil ordenen om tot een goed resultaat te komen en de sport op een gezonde basis te bren gen. Maar zulks is alleen mogelijk met de medewerking van de bestu ren der sportverenigingen. Veten en ongezonde naijver belem meren hier nog steeds een goede voor uitgang. Daarvoor in de plaats moet komen een gezonde sportiviteit. Eer ste vereiste daartoe is een geregelder contact, zodat besloten is voortaan niet eenmaal maar viermaal per jaar bij elkaar te komen. Daardoor zal men ook de seizoensporten beter en vlugger kunnen helpen. Het verheugde spr., dat er reeds tekenen van meer eenheid vallen waar te nemen, zich o.a. demonstre rend in de fusie van drie dames at letiekverenigingen, waardoor in de eerste plaats betere trainingsmoge- lijkheden aanwezig zijn. Spr. belichtte vervolgens het werk der sportstichting, waarbij hard ge werkt is om het Leidse sportleven die oefengelegenheden te geven, wel ke nodig zijn om de sport hoger op te voeren. Wat het Sportcontact zelf betreft, een comité van 22 personen achtte spr. veel te groot, zodat hij thans 11 leden voorstelde en verder de nieu we naam van Sportraad. Vervolgens deelde spr. mede, dat het in de bedoeling ligt op 20 Dec. een sportpropagandamiddag t.e orga niseren, waartoe alle middelbare scholen worden uitgenodigd. Ook de jeugdverenigingen worden hiertoe opgeroepen. Zij, die zullen trachten de ëenheid in de Leidse sportwereld te verstoren, zullen in spr. steeds een tegenstander vinden, waarvoor hij aller volledige medewerking in riep. Na een korte pauze was er gelegen heid om vragen te stellen, waarvan we oun. memoveren, dat de heer v. Kan namens de Katholieke Sportcen- trale de mededeling deed, dat deze Centrale haar bezorgdheid uit over de aangekondigde propaganda-mid- dag op 20 Dec., omdat de Katholieke sportbonden de opleiding der Kath. jeugd in eigen hand willen houden. De heer Coers antwoordde hierop, dat het absoluut niet zijn bedoeling is te treden in de geestelijke vorming van de jeugd. Hierna werden door verschillende aanwezigen vragen gesteld en klach ten geuit, waarop door de heer Coers zo goed mogelijk werd geantwoord.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2