Bloembollen-sanering blijft gehandhaafd KLEIN NEST MAANDAG 1 DEC. 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Uitslag stemming had voor Minister weinig waarde r\E MINISTER VAN LANDBOUW heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de Alg. Veren. voorBloembollencultuur tot afschaffing der saneringsmaatregelen, welk verzoek op de laatste vergadering der vereniging als een meerderheidsbesluit was goedgekeurd. Maatregelen worden bezien De minister grondde deze afyvijzing voornamelijk op de volgende overwe gingen: Het besluit van de Algemene Ver eniging werd genomen met een meerderheid van 185 tegen 160 stem men, een toevallige .meerderheid klaarblijkelijk, waardoor het advies tot- afschaffing voor de minister wei nig of geen waarde had. Bovendien noemde de minister het onjuist, dat een dergelijk verzoek hem werd voorgelegd zonder uiteenzetting van de mening der in minderheid ge bleven voorstanders der sanerings maatregelen, die tenslotte een grote minderheid vormen. De minister verklaarde er niet aan te kunnen denken, de-saneringsregels plotseling op te heffen. Wel verklaar de de minister zich bereid de ver schillende uitvoermaatregelen stuk voor stuk nog eens te bezien, gelijk thans reeds geschiedt door een amb telijke commissie. Als deze haar rapport gereed heeft zullen alle betrokken organisaties, ook de A. V. v. Bloemboliencultuur dus, in de bespreking der plannen betrokken worden. Het hoofdbestuur der A. V. v. Bloembollencultuur heeft intussen de consequenties van de ministeriële opi nie aanvaard en zijn te volgen beleid geformuleerd tegen de op 22 Decem ber aanstaande te houden algemene vergadering. Het stelt voor dat, in dien algehele afschaffing der rege ringsmaatregelen niet mogelijk is, de ze tot de hoogstnodige bepeikt blij ven, en wel tot die, welke een spoe dige terugkeer van vrije teelt en vrije handel niet in de weg staan. Bovendien mag de buitenlandse af zet niet worden beperkt en mogen de te behouden maatregelen geen be voordeling van bepaalde groepen met zich mee brengen. Deze houding betekent een afwij zing van het standpunt van sommi ge leden dat vervat yvas in de motie, die de afdeling Beverwijk heeft voor gesteld. Deze omvatte niets minder dan: afschaffing der regeringsmaat- RADIO DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 gram.platen. 8.45 gram. platen. 9.15 Morgenwijding. 9.40 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 gram.platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kinderen niet leermoeilijkheden. 11.30 Zang met piano. 12.00 Lyra-trio. 12.33 Ons Platteland. 12.43 Dick Wile- brands. 13.15 Concert. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Viool met pia no. 15.00 gram.platen. 16.30 gram. platen. 16.35 Garage van Bommel. 17.00 Dat kun je ook. 17.30 Sint-Ni- colaas-programma. 17.45 Het Rijk overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Bijzondere bezettingen. 19.45 Niwin-klanken. 20.00 Nieuws. 20.05 Met de microfoon bij20.15 AV- RO's Bonte Dinsdagavondtrein. 21.00 Contact. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.30 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Licht baken. 9.35 Pianowerken van Beet hoven. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Balletmuziek. 10.40 „Winter". 10.50 Bekende en geliefde orkestwerken. 11.40 gram.platen en 12.03 Viool met plano. 12.33 Russisch orkest Slawa". 13.00 Niéuws. 13.50 Neger- poëzie. 14.00 gram.platen. 14.30 On der ons. 15.00 Kamermuziek. 16.00 De Zonnebloem. 17.00 Na schooltijd. 17.15 gram.platen. 18.00 Schotse volksliedjes. 18.20 Sportpraatje. 19.00 Nieuws. 19.20 Orgelmuziek. 19.45 De anatomische les. 20.09 Nieuws. 20.20 „Genesius", hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.45 Radio Philhar- monisch orkest. 23.30 gram.platen. regelen uiterlijk 1 Januari 1948, an ders terugtrekking der afgevaardig den uit het bedrijfsschap voor sier teeltproducten en weigering van me dewerking aan dit bedrijfsschap. Het hoofdbestuur heeft deze motie met de grootst mogelijke meerderheid afgewezen en adviseert ten stelligste tot verwerping, aangezien aanneming grote schade zou toebrengen aan de invloed en het aanzien der vereniging, die zichzelf door een dergelijke ge dragslijn zou uitschakelen. De vergadering van 22 December zal zich moeten uitspreken over de grote lijn die de vereniging thans zal moeten volgen in haar beleid ten aan zien van de verhouding tot de over heid, zodat de te nemen beslissingen van groot belang zauden kunnen blij. ken voor de toekomstige zeggenschap der vakgroepsorganisatie in de als deviezenleverancier betekenisvolle bloembollencultuur. CONFLICT TUSSEN BLOEMEN HANDEL EN -VEILINGEN. Door de bond van bloemenhande laren in Neder'and is geprotesteerd bij de bloemenveilingen, welke in verband met de verhoogde omzetbe lasting 1% kosten aan de kopers zullen opleggen. Medegedeeld werd, dat als deze kosten niet komen te vervallen, door des handelaren geen bloemen meer zullen worden ge kocht. De aanvoer van hedenmorgen te Rijnsburg was vijf kaïren b'oemen, veel kooplui doch geen kopers en natuurlijk grote belangstelling der kwekers. VERKLARINGEN OMTRENT VOORBEREIDEND HOGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS Twintig directeuren, directrices er rectoren van alle gemeentelijke e: bijzondere scholen hebben een ver klaring uitgegeven over „de nood toestand, waarin het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zich thans bevindt." Daarin zeggen zij o.m.: „De onvol doende bezoldiging der docenten heeft het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in een ge vaarlijke en onhoudbare toestand gebracht. De leraren, die dit on derwijs ondanks alles trouw blijven, gaan zo diep gebukt onder de mate riele zorgen, dat zij hun taak niet met de nodige opgewektheid kunnen vervullen." Vele leraren verlaten een taak, die hun tot nog toe dier baar was. De gevolgen van het een en ander zijn fataal. Aan de ene kant docenten, die teleurgesteld en gela ten hun taak blijven vervullen, aan de ander kant een dagelijks toene mend tekort aan leerkrachten. Aan de Nederlandse Hogere Bur gerscholen werken thans 3387 lera ren. Hiervan zijn 399 of bijna 12% onbevoegd, 57 vacaturen zijn onver vuld. Voor de Gymnasia zijn deze getallen even somber. Er zijn leraren, die vijfendertig en zelfs meer lesuren per week geven- Van deze te zwaar belaste mensen goed onder richt verwachten is onredelijk en onnozel. De huidige noodtoestand van het onderwijs vereist ogenblikkelijk maatregelen tot verbetering. Zou de regering weigeren deze dadelijk te nemen, dan zijn de ondertekenaars van deze verklaring genoodzaakt met nadruk te verklaren, dat zij de ver antwoordelijkheid voor het hun toe vertrouwde onderwijs niet langer in volle omvang kunnen dragen. KOMT ER EEN SCHOOL RADIO? DE K.R.O. heeft een Commissie geïnstalleerd. Op Woensdag 26 November is in de K R.O.-studio te Hilversum, de Com missie voor R.K. Schoolradio geïnstal leerd door prof dr. J. B. Kors O.P., Cj.a££ BINNENLAND. De verzamelde werken van prof. J. Huizinga zullen in 8 delen verschij nen. De partij Jaffa's, door de Nederl. regering gekocht (8000 ton) zullen in schepen naar ons land worden ge bracht. Begin Januari zal hei eerste schip aankomen. Op de Leidse Straatweg bij Den Haag is een verpleger, die hulp ver leende aan een aangereden wielrijder, door een voorbijrijdende auto gegre pen. Zijn linker been en linkerarm werden gebroken. In een wasserij te Den Haag is een afspuitketel ontploft. De afspuit- ketel vloog door een buitenmuur en door het dak van de stookruimte, waarna deze terecht kwam op het na bijgelegen perceel.-De stoker F. J. uit de Noordstraat bekwam brandwonden over het gehele lichaam. Het gehele ketelhuis werd vernield. Een auto werd te Rotterdam door een trein gegrepen. Van de twee inzittenden werd de 37-jarige P. H. Vos uit de Dordtselaan in Rotterdam- Zuid op slag gedood. De tweede pas sagier kwam er met enige lichte ver- wondigen af. Bij de J-A.P.I.-papierinzameling zijn thans reeds 3000 scholen aange sloten *met een half millioen leerlin gen. Een progressieve kinderbijslag voor het gemeentepersoneel stellen B. en W. van Maastricht aan de Raad voor. nl. 3 pet. van het loon voor de eerste drie kinderen, 4 pet. voor de drie volgende en 5 pet. voor het ze vende en de volgende kinderen, met een minimum van J.15 per week. Voor hen in wier pensioensgrondslag kinderbijslag is opgenomen kan op verlangen deze bijslag als vaste ver- geeding worden vastgelegd. De Haarlemse politie-knokploeg, die 3 jaren geleden 67 Rotterdam mers, die bij een razzia waren opge pakt, heeft gered, is gisteren te Haar lem gehuldigd. Het indexcijfer voor de totale kosten van levensonderhoud volgens huishoudrekeningen 1935/36 steeg van 15 Augustus op 15 September van 197 op 200, om vervolgens tot 15 October weer te dalen tot 198. Van 15 Augustus tot 15 October betekent dit een stijging van 0.5 pet. Een sierduivententoonstelling is Zaterdag en Zondag in de Bossche veemarkthallen gehouden. Het was de grootste sierduiven-show na' de bevrijding in Nederland vertoond. De expositie was georganiseerd door de sierduiven-combinatie „Het Zuid" Van de 150 inzenders werd kam pioen de heer T. Fabriaan uit Gro ningen met een Oosterse meeuw (sa tinet). BUITENLAND. Koning Michaël van Roemenië is Zondag in zijn particulier vliegtuig, vergezeld van zijn moeder en zijn tante, uit Londen vertrokken Hij is in Lausanne aangekomen, waar hij enige dagen denkt te vertroe1 en al vorens naar Roemenië terug te vlie gen. Koningin Frederica van Grieken land is Zaterdag reeds naar Athene gevlogen. Generaal Smuts ging met haar mee. Hij moet eigenlijk naar Zuid-Afrika. maar had voor dit char mante gezelschap wel een omwegje over. Twee Portugese trawlers met 42 man aan boord, verkeren op de At lantische Oceaan in nood. Er woedt een zware storm. Een C-47 vrachtvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is aZterdag uit Pisa (Italië) naar Frankfort ver trokken en sindsdien verdwenen. Er bevinden zich 21 personen aan boord. De luchtvaartclub van Verviers neemt wel eens proeven'met een vliegtuig om door middel van kool zuur sneeuw en regen te maken. De zer dagen kwam er (echte dneeuw) in zo'n massa, dat het dak van de loods bezweek en het vliegtuig totaal onbruikbaa.- werd. Wraak! -De Belgische regering strijdt te gen het dure leven. De propaganda tegen de duurte heeft de regering reeds 17J4 millioen francs gekost. Blijkbaar bestrijdt zij de duurte met duurte. Uit Hamburg zijn thans de laat ste zendingen Belgische kerkklokken te Antwerpen aangekomen. Onder de gestolen klokken bevond zich ook de oudste van België, die uit Esperi (Eupen en Malmedy) welke het jaar tal 1392 draagt. Minstens veertien personen zijn om het leven gekomen tengevolge van een brand in een logement te Philadelphia. Van de zeventig per sonen, die zich in het gebouw bevon den. werden er hedenmorgen vroeg een dertigtal vermist. Iedere man heeft graag een: Dames! Denk er, aan, -dat iedere man, jong of oud, ge lukkig is met een Philips ..PhiliShave" Staalbaard! Dan vliegt ook zijn baard eraf! PHILIPS [WIÏÏÏÏSHM]} H.V PHILIPS VEWOOP-Mll V. NfDERlAHD. EINDHOVEN voorzitter van de K.R.O. De Commis sie is als- volgt geformeerd: Rector A. C Oomes, afgevaardigde door de R.K. Schoolraad, Broeder Lucius afge vaardigd door de Ver. voor R.K. Mulo, de heer C. H. de Boer, afgevaardigd door het Katholiek Onderwijzers Ver bond. de heer ir. J. Chr. Deuss, afge vaardigd door de Kath. Lerarenver eniging St. Bonaventura, de heer A Bol, afgevaardigd door de Bond van R K. Kweekscholen, de heer C. J. H. M. Souren, afgevaardigd door de Kath. Paedagogirche Vereniging, de heer A. Rammelt, afgevaardigd door de K R.O. Het is de taak van deze Commissie, zich eerst een inzicht te verwerven in het wezen van de schoolradio, door bestudering van hetgeen in he* bui tenland op dit gebied tot stand is ge bracht. Daarna zullen proefuitzen- dingen worden georganiseerd. Het radio-onderwijs zal zich be perken tot die terreinen, die niet door het normale klassen onderwijs bestre ken worden (muziek, enz.), of tot die methoden, die niet in de klas kun nen worden toegepast (dramatisering van stof in luisterspelen, reportages De resultaten van dit radio-onder wijs zullen onderzocht worden, en, bij gebleken succes, hoopt men in Sep tember 1948 met een volwaardig Ne derlands schoolradioprogramma ten dienste van het R.K. Bijzonder Onder wijs in zee te kur.nen steken. Weldra zullen de hoofden van R.K. Scholen en Onderwijsinrichtingen via de vakbladen of individueel uitgeno digd worden, om de onder hun be heer staande instellingen open te stel len voor de schoolradio-uitzendingen. Muizen peuzelen een gemeentebegroting op Het is nu de tijd van de gemeen tebegrotingen, ook in de gemeente Hellendoorn. Weken echtereen heb ben de gemeente-am'btenaren ge werkt om deze op papier te zetten, nadat B. en W. de concept-begroting hadden samengesteld. In de nacht van Vrijdag op Zater dag hebben een aantal muizen, die steeds een vaste woonplaats hebben, in, om en onder het gemeentehuis van Hellendoorn. dat door zijn slech te staat, waarin het verkeert, een ideaal onderdak is voor deze dieren, een bezoek gebracht aan het bureau, waarin deze concept-begroting, ver borgen lag De muizen hebben zich verzadigd aan de begroting en heb ben een groot gedeelte daarvan opge. peuzeld. De ambtenaren zullen nu opnieuw weer aan de slag moeten en naar we vernomen hebben is een der raadsleden van plan in de eerst komende raadsvergadering voor te stellen een officiële gemeente-kat aap te stellen, zolang er nog geen nieuw gemeentehuis gebouwd kan worden Van doodstraf tot.... vrijspraak Op 23 November 1946 eiste mr. A. H. van Veen, advicaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, de doodstraf tegen de Hilversummer W. Nonhof. N. was ten laste gelegd: 1. Dat hij vele Joden, die onder gedoken waren, verraden zou heb ben; 2.dat hij zich wederrechtelijk goe deren, die aan Joden toebehoorden, zou hebben toegeëigend. Mr. Van Veen achtte destijds de schuld en opzet van verdachte vol doende bewezen om tot bovenstaande zware eis te komen. Het Hof oordeelde echter, dat een nader onderzoek in deze zaak ge wenst was en stelde dit onderzoek in handen van de rladsheer-commissaris mr. N. Bolkestein. Op de zitting van Zaterdag vertel de mr. Bolkenstein, dat naar zijn me ning verdachte, die voor 1944 uit hoofde van zijn liberale overtuiging geheel kosteloos Joden bij zich on dergedoken had, waardoor de rust in zijn gezin verbroken was en ziin zaak verliep, toen hij in begin 1944 door de S.D. werd gearresteerd, in de ge vangenis te Scheveningen werd op gesloten en ten einde raad moet ziin geweest, zekere gegevens, die de SD reeds in handen had, slechts beves tigd heeft. Mr. M'. G. Th. Keune die vandaag als advocaat-fiscaal optrad, zeide in het begin van ziin requisitoir, dat dezo zaak buitengewoon moeiliik was. Mr. Keune vervolgde: ,.Uit de nieu we instructie bliikt, dat de schuld van verdachte niet zo zwaar is als aanvankelijk aangenomen is. Zelfs wil ik nog verder gaan door aan te nemen, dat verdachte on^er de druk van de verhoren van de S.D., die, zo als het Hof nu wel bekend zal zijn, niet zachtzinnig geschiedden, bezwe ken is en wil voor het onder 1 ten laste gelegde vrijspraak vragen". Vervolgens eiste mr. Keune voor het onder 2 ten laste gelegde een straf, gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. Uitspraak in deze zaak op 13 De cember a.s. S.V.P. GEEN HONDEN BIJ BRAND. Een zaak in antiquiteiten en twee de-hands goederen in de Albert Cuyp- straat te Amsterdam is Zaterdag avond geheel door brand verwoest. 'Toen de eigenaar van de winkel,, de heer Ph. Bonewit, zijn honu uitliet, werd hij door een buurman attent ge maakt op een vuurgloed, die uit zijn winkel straalde. De heer Bonewit zei op dat ogenblik een man hard te heb ben zien weglopen. Hij liet zijn hond onmiddellijk los en wilde het dier met een „pak hem" op de man afsturen, doch "e hond snelde in de richting van de buurman, die de aandacht van de winkelier op de brand had geves tigd. Om te voorkomen, dat het dier een afgerichte politiehond de buurman zou buiten, probeerde Bo newit hem met zijn arm tegen te hou den. Het gevolg was, dat B. zelf enige geduchte beten in de arm opliep, waarna de hond zich op de buurman wierp, die onder aan de rug werd ge beten. Vervolgens richtte de door het inmiddels fel op laaiende vuur ang stig geworden hond zich op een der de man, die was komen aanlopen. Ook deze werd aan de arm gewond. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig was de licht ont\ lam- bare inventaris van het pand in lich ter laaie. Mevrouw B. en haar 17-ja- rige zoon, welke laatste juist in het bad was, wisten zich bijtijds in vei ligheid te brengen. B. zelf vei moedt, dat de brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Hij denkt, dat iemand iets door de deur naar binnen heeft geworpen, waardoor de brand is ontstaan. B., die als Jood, drie jaar in een Duits concentratiekamp heeft doorgebracht, exploiteerde de zaak eerst enige maanden. Buurtbewoners vertelden, dat hij zelf' herhaaldelijk over een eventuele wraakoefening van. vijanden heeft gesproken. Te Nijmegen is een vergadering gehouden van aannemers uit de bouwvakken voor de streek voorzo ver die ressorteert onder de arbeids bemiddeling district Nijmegen. Na langdurige discussies werd met alge mene stemmen het voorstel aangeno men om in debouwvakken geen zwar_ te lonen meer uit te keren en zich voornamelijk te houden aan de CAO- voorwaarden Naar wij vernemen zouden enkele grote aannemers een vervolging te wachten hebben voor het uitkeren van zwarte lonen. WEERSVERWACHTING DEPRESSIE IN AANTOCHT. 1 Aanvankelijk: zwakke wind met hier en daar nevel of mist J en op vele plaatsen lichte vorst. Later: Geleidelijk aanwakkeren- 2 de wind uit Oostelijke richtingen. 9 Toenemende bewolking met j voornamelijk in het Zuiden van o het land tijdelijk enige sneeuw of regel. Temperatuur om het vriespunt. IOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖ UITREIKING HERINNERINGS- MEDAILLES LEDEN GENEES KUNDIGE AFD. B. S. Er wordt gedacht en gewerkt aan de bouw van een apparaat, een soort burgerwachtapparaat, dat beoogt land en volk bij te staan in moeilij ke tijden. Het zal ook stedelijk geor ganiseerd zijn. Wanneer we in tijd van oorlog nood konden lenigen, hoe veel lichter moet dit dan vallen in ae huidige tijd, nu aan het organisa torische werk zoveel minder belem meringen in de weg staan. Ik weet dan ook zeker, dat ik te gelegener lijd een beroep op u zal kunnen doen". In deze geest sprak dokter J. de Ru;ter, in de laatste jaren der bezet ting commandant van de mobiele co lonne der BinnefTT&ndse Strijdkrach ten in Den Haag. Tijdens de plechtige uitreiking van een aantal oorkonden door Z.K.H. Prins Bernhard met bij behorende herinneringsmedailles ver leerd aan commandant, zes artsen ea 29 leden van genoemde" collonne. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 5e lijst. ƒ1000.— 2233 2408 4288 10974 12300 20512 400.—4193 5274 7740 11200 13964 200.— 6078 11932 16909 17382 18875 100.— 2259 3824 4499 5890 6994 7564 7902 11348 13602 14085 14358 15478 17283 20631 LEIDEN HONGAARSE KINDEREN. Alsof Sint Nicolaas zelf er voor zorgt, komt het bericht binnenvallen, dat 7 December een klein getal Hon gaarse kinderen te Leiden zal arri veren. Pleegouders, die zich hebben opgegeven, krijgen zo spoedig moge' lijk bericht. Mr. A. VAN DE SANDE BAKIiUYZEN COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. In een bijeenkomst van het college van curatoren der Rijksuniversiteit heeft de president-curator, mr. J. E. baron de Vos van Steen wijk mede gedeeld, dat het H.K.H. de Prinse3 Regentes heeft behaagd mr. A. van de Sandé Bakhuyzen te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Naar HÜIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor SI. Nico'aasgeschenken EXPOSITIE AFRIKAANSE KUNST GEOPEND.. In tegenwoordigheid van vele uni versitaire autoriteiten en vertegen woordigers van diverse musea werd Zaterdagmiddag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de expositie ge opend van primitieve Afrikaanse kunst in Nederlands bezit. Prof. dr C. C. Krieger sprak een openingswoord, waarna prof. dr S. Hofstra, die juist het ambt van hoog leraar in de Afrikaanse volkenkunde aan de Leidse universiteit had aan vaard, enige aspecten van het vol kenkundig en cultureel wetenschap pelijk onderzoek belichtte. Tenslotte leidde dr P. J. L. v. d. Houte uit Gent, die de tentoontstelling arrangeerde, de expositie in met een uiteenzetting over het typische karakter der pri mitieve kunst in het donker wereld deel. Daarna maakte het gezelschap een rondgang over de tentoonstelling, De tentoonstelling is tot 1 Febr. a.s. ge opend op werkdagen van 10-16 en op Zon- en feestdagen van 13-16 uur. Op Maandag 8 December a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. v Weizen wonende Vondel laan 24, in dienst trad bij de fa, G. Kleer Jr., woninginrichting Oude Heerengracht 13 alhier. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 67) Daan had een gevoel, of hij geen benen had en moest er door Ander son in geholpen worden. Enige ogen blikken lag hij met gesloten ogen achterovjer tegen het kussen, want de wereld draaide voor z'n ogen. „Kan je 't hier niet donker ma ken?" vroeg hij; „wil je 't dan doen?" „Zeker," zei Anderson en lie de gor dijntjes zakken. „Het licht is zeker nog te sterk voor je ogen hè?" Daan knikte instemmend en An derson, die meende hem een genoe gen te doen, keek door een smal kiertje van het gordijntje „Wij gaan nu juist voorbij het pa leis. Het ziet er nu zo rustig uit, dat je niet zeggen zou, dat wij daar veer tien dagen geleden in een gevecht ge wikkeld waren!" Daan zei niets, doch fronste z'n voorhoofd en z'n lippen vormden een strakke lijn. „Alles is rustig, of er niets gebeurd is; alle winkels open, de café's druk bezet en de mensen wandelen rustig op straat." Daan gaf op deze beschrijving geen antwoord, doch plotseling vroeg hij enige ogenblikken later; „Wat is dat?" „Een escorte huzaren," antwoordde Anderson, „van de lijfwacht. Wat zij doen? O, ik zie het al: De Prins komt er aan in z'n koets. Ja, hij is het! 'n Knappe oude heer en wat groet hij de mensen vriendelijk, Wil je ook even door het kiertje kijken, Norton? De Prinses zit naast hem!" Daan schudde z'n hoofd. Anderson die nog steeds naar buiten tuurde zag de hevige blos niet, die Daans gelaat kleurde. „Niet? Je hebt gelijk.... Beter om je maar kalm te houdenKnap meisje, die Prinses.ik kan niet zeg gen, dat ze er vrolijk uitziet.mis schien nog wat van streek door het gebeurde... Geen wonder!" Het geluid van hoefgetrappel kwam nader en dan hieven enige mensen een „Leve de Prins" aan, dat door de andere werd herhaald tot het rustig op de binnenplaats van het paleis was gereden en het hek werd gesloten. „Nu zijn ze weg," zei Anderson. „Ja, de Prinses is verdwenen," dacht Daan. „Weg, verdwenen uit mijn leven. O, Stella Stella! Vaar wel!" XXIV. Ongeveer twee maanden later wan delde Daan naar Selby Gardens. De voetstampen van de Tijd laten zo weinig afdrukken in Selby Gar dens achter dat Daan geen enkele verandering in het hem zo welbe kende plekje kon ontdekken. De hees ters waren niet noemenswaardig ge groeid in de kleine voortuintjes. Op No. 10 was een nieuw, opvallend stel gordijnen, dat hij zich niet herinnerde de gepensioneerde zeekapitein rookte z'n pijp op de stoep van No. 8 en knikte Daan toe, alsof hij hem gis teren nog gesproken had en de oude politieagent, wiens geduld Daan en z'n vriendjes in vroegere jaren dik wijls op de proef gesteld hadden, door het al te brutaal belletje-trek- ken, stond nog gelaten bij de lan tarenpaal, alsof hij nooit weg ge weest was. Daan keek tersluiks naar de ven sters van het huis dat door de fami lie Baker werd bewoond. De gordij nen hingen er nog steeds voor de „goede kamer", waar destijds het ge denkwaardige souper had plaats ge had. Ja, alles was nog als voorheen. Al leen hij was veranderd; in zoveel opzichten was hij anders geworden, dat hij zich bijna als een buiten staander, een vreemdeling voelde. Maar hij werd weer geheel de oude, toen hij de deur met de huissleutel - die hij nog steeds aan z'n sleutel ring had opendeed en in de armen van z'n moeder viel. „Wat ben je laat Daan!" zei ze, zo als ze dikwijls had gedaan, als hij bij Green en Sheldon had overgewerkt. „Heb je een voorspoedige reis ge had en maak je het goed? Ik kan je niet goed zien; er valt zo weinig licht hier in de gang!" Doch dat was het niet. Haar ogen waren beneveld door tranen. „Kom in de keuken, jongen! Ik heb een heerlijke b:efstukpudding voor je klaargemaakt - - maar daar zal je nu zeker je neus wel voor op trekken, na al dat lekkers dat je in die jaren hebt gegeten. Nu zal de eenvoudige kost die je arme moeder je voorzet je niet meer zo lekker smaken als vroeger Plotseling zweeg zij, want nu ston den ze in 't heldere licht van de keukenlamp en met een lichte schok in haar hartstreek, had de moeder de verandering in het uiterlijk van haar jongen onmiddellijk waargenomen. Zij opende haar lippen, doch be dwong de kreet van medelijden, af keer en wrok tegen wat en wie, wist zij zelf niet en zei uiterlijk heel kalm: „Je bent'erg mager en bleek, beste jongen. Je schreef, dat je ziek ge weest was, maar ik kon niet vermoe den, dat 't zo erg was, dat dat je er zo door veranderd was." „Ik ben nu weer helemaal beter," verzekerde hij haar, terwijl haar nog steeds omarmde en haar telkens on der het spreken liefkoosde, evenals hij vroeger deed, als kind als jonge man. „Ik heb daar een lelijke tik van de koorts gehad, maar ze hebben er mij weer vlug bovenop geholpen. Je Je krijgt er wel 'n duw van en dan het klimaat! Och er is geen klimaat dat het haalt bij het Engelse. Het was er erg heet en daar worden ze allemaal mager van. En ik ben, zo als u weet nooit een van de luisten geweest, niet waar, moedertje?" „Ach, je bent vel over been," zei ze meewarig, terwijl zij met moederlijke tederheid z'n arm betastte en over z'n wang streek, waarvan de huid strak stond, waardoor de jukbeende ren zeer sterk uitkwamen. „O, u zal me wel weer gauw vet gemest hebben moedertje," zei hij luchtig. ,,U sprak daar juist over bief stukpudding hè? Dat is juist, waar ik zo naar verlang. Een paar weken bij u in de kost en ik ben weer de oude. U is in ieder geval niet veranderd, gelukkig. U is precies hetzelfde oude lieve moedertje gebleven!" Hij kuste en streelde haar en keek dan met welgevallen rond in het gezellige kraak zindelijke vertrek. „Heerlijk, dat ik weer thuis ben, moeder!" Er kwam weer iets van z'n oude glimlach op z'n gelaat. Doch het glimlachje verd-ween plotseling, toen z'n blik op de leuningstoel viel, waar in Stella zo dikwijls had gezeten. „Nu mag je niets meer zeggen voor je eens flink hebt gegeten." zei ze op haar oude vriendelijk bedillende ma nier. „De biefstuk zal'nu wel heerlijk mals zijn, want ik heb de slager ge zegd, dat hij een extra fijn stukje moest uitkiezen, omdat jij vanavond thuis kwam." Daan viel op z'n maal aan. „Zo heerlijk heb ik nog niet gege ten, sedert ik van huis was," zei hij prijzend. „Is het heus?" vroeg zij met voldoe ning. „Ik dacht, dat je daar het vette van de aarde had genoten, zoals er in de Bijbel staat." „Och, er is eten genoeg daar, voor al vruchten," verklaamde Daan; vruchten die je hier nooit ziet, maar" vervolgde hij snuivend, geef mij maar een appeltaart, ja, ik ruik het wel, u heeft een appeltaart, niet waar lie verd?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2