Minister Drees verdedigt de loon en prijspolitiek n verband met Indische politiek ?7RI)DAG 28 NOVEMBER 19*7 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 (TWEEDE BLAD) TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren middag de algemene beraadslaging over hoofdstuk XII (Sociale Zaken) van de Rijksbegroting voor 1948 hervat. De minister van Sociale Zaken, de heer Drees, zet zijn rede voort. Hij verklaart o.m. het niet wenselijk te achten vrouwen uit te sluiten ais conductrice op autobussen, ofschoon hij personlijk liever zou zien, dat voor dit werk mannen werden ge nomen. De gezinszorg kan z.i. niet recht streeks tot overheidstaak gemaakt worden. De overheid heeft een sub sidiaire, doch ook een subsidieërende taak. In 395.000 gevallen is gebruik ge maakt van het consumentencrediet; daarvan zijn minstens 330.000 gezin nen. Vervolgens .gaat spr. nader in op de overbruggingsregeling. Het aantal werklozen is zeer sterk teruggelopen, en wel tot een cijfer, dat men voor de oorlog niet gekend heeft. Spr. licht toe, dat er in de D.U.W. normaal werk verricht wordt onder normale arbeidsvoorwaarden. Dit wordt verricht, omdat men werk loos is. Het is gewenst, dat ander werk gedaan wordt ale men dat krij gen kan. De minister deelt in verhand met de opmerking over geblokkeerde spaargelden van ouden van dagen mede, dat de minister van financiën heeft toegezegd, dat, als men be hoefte aan deze gelden heeft, ze ge deblokkeerd kunnen worden. Het is van belang de zelfstandigen in de sociale verzekeringen te be trekken betoogt minister Drees. Nu de kinderbijslag voor de loontrek- kenden is aanvaard, lijkt het hem juist een zo ruim mogelijk terrein er bij te betrekken. De kinderbijslag is een moeilijke zaak, erkent hij. De minister-presi dent heeft toegezegd, dat onderzocht zal worden, of de kosten bestreden zouden kunnen worden uit de weel debelasting. Dat onderzoek is nog niet beëindigd. Vervolgens gaat de heer Drees na- RADIO ZONDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Gram.platen; 3.00 Nieuws; 8.18 Johan Jong, orgel; 8.35 Lichte morgenklanken; 9.30 Gram. platen; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Radio Feuilleton, 10.35 Russisch lie- derenprogramma; 11.00 Uitzending voor de arbeiders; 11.30 In de balzaal; 12.00 Licht orkest-concert; 12.33 Mil ler-sextet; 13.00 Strijdkrachten, 13.30 Silvestri-kwartet; 14.00 Het Ned. lied; 24.15 Harmonie-orkesten; 15.00 Boek en publiek; 15.15 Gram.platen; 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Radio Philharmonisch Orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Viool en piano; 19.30 Jeugd en leger; 1^.45 Uit zending voor de Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.15 De winkel van Sinkel; 21.30 Virdobona Schrammel; 22.00 Hoorspel: Pieter Postman's betere helft; 22.30 Breng ons een zonnetje; 23.00 Nieuws; 23.30 Gram.platen. HILVERSUM n 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.platen; 7.45 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 9.35 Or kestmuziek van Bach; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.platen; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.platen; 12.03 Piano en orgel; 12.33 Metropole-or- kest; 13.00 Nieuws; 13.15 Welk boek? een goed boek? 13.20 Vervolg orkest; 13.50 Sen.kijkje in Montmartre; 14.10 Fantasie op zeeliedjes; 14.20 Engelse les voor begmneré; 14.40 Engelse va riété-klanken; 16.00 Jongelui; 15.15 Debutantenconcert; 16.00 Gram.pla ten; 16.20 Geluksdrang en genotzucht; 17.00 De Wigwam; 18.00 Negro spiri tuals; 18.15 Journalistiek weekover zicht door Paul de Waart; 18.30 Ne gende avontuur van „Lord Jumpatit", 19.00 Nieuws; 19.20 Dansorkest Klaas van Beeck; 19.45 Banden die binden; 19.55 Gram.platen; 20.00 Nieuws; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Zuidzeeldanken, 22.10 Stoelen aan de kant; 22.40 Hoe de Van Rooyens het rooyen; 23.00 Nieuws; 23.15 Voor drie gelijke stem men. der in op de loon- en prijspolitiek. Het beginsel er van ontmoet z.i. in de Kamer nauwelijks bestrijding. Over de hele linie dient de productie ver hoogd te worden. De nationale wel vaart is anders niet te verhogen. Als er iets gebeuren kan voor on ze welvaart, dan moet dat geschieden langs de weg van prijsverlaging. Dat Nederland de kosten van het levens onderhoud gedurende een jaar stabiel heeft weten te houden is op zichzelf een prestatie, waarvan spreker's col lega's in het buitenland opzien. Door het stabiel houden dèr prijzen heeft men toch een verbetering bereikt, want de inkomsten zijn hoger gewor den, o.a. door de kinderbijslag. De mainister voelt alles voor de gedachte de hoge inkomens uit tantièmes ed. sterker aan te pakken dan reeds ge schiedt. Een juist evenwicht dient gezocht te worden tussen de lonen van ge schoolde en niet-geschoolde arbeids krachten. Het college van Rijksbemid- delaars is met deze aangelegenheid bezig. De minister merkt op, dat ér een neiging is, om het te doen voorko men aisof de regering de classifica tie heeft uitgevonden. Deze is ont staan uit het bedrijfsleven, In de C.A.O. in de bouwvakken is men des tijds met twaalf klassen begonnen. In verband met de landarbeiders- lonen zegt spr. zich te stoten aan de hoge toon, waarop de heer H. D. Louwes de zaak stelt. De moeilijk heden bij export, .die nodig is, zul len vooral rijzen ten aanzien van de prijzen van land- en tuinbouwpro ducten. De Stichting van de Land bouw heeft er in toegestemd het loon peil op hetzelfde bedrag te handha ven als het vorige jaar. Daarnaast werd 6 Gent per uur gereserveerd voor de pensioenregeling. Minister Drees betoogt nader, dat er geen reden is, om terug te komen op de afspraak m het voorjaar met de Stichting van de Landbouw gemaakt. Als er een bespreking over de lonen gehouden moet worden, dan dient dat te geschieden in het kader van het gehele landbouwvraagstuk. Na repliek wordt de begroting ar- tikelsgewijze behandeld. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid is gepleit voor het verplegend perso neel en dr. Mol (K.V.P.) vond, dat voor het werk, gedaan door particu lier instellingen, best 10 in plaats van 5 millioen aan subsidie mocht worden uitgetrokken. De minister antwoord de, dat dit niet mogelijk was. Het tekort aan verplegend personeel weet de minister niet alleen aan de ar beidsvoorwaarden, maar ook aan an dere omstandigheden. Overal is een tekort- aan vrouwelijk personeel. gehele begroting van Sociaie Zaken werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. VREEMDELINGEN IN ONS LAND Het aantal thans nog in ons land verblijvende Duitsers, Oostenrijkers en staatlozen bedraagt ruim geschat 40.000. Tot dusverre werd aan onge veer 16.000 personen voorlopig ver blijf toegestaan. Ten fine van uitlei ding verblijven thans nog in het kamp Marienfoosch, dat uitsluitend als doorgangskamp is aangewezen, 433 personen, respectievelijk mannen, 107 vrouwen en 106 kinde ren beneden de leeftijd van 16 jaar. In verband met de door de rege ring genomen beslissing, om gedu rende het tijdvak van 1 November 1947 tot 1 April 1948 geen vreemde lingen uit te leiden worden deze vreemdelingen, voor zover zij niet op grond van artikel 19 tan het vreem delingenreglement zijn te beschou wen als gevaarlijk voor de openbare orde, veiligheid, gezondheid of zede lijkheid, in vrijheid gesteld. Het aan tal reeds uitgeleide vreemdelingen bedroeg op 1 November j.l. 3175. Hierboven komen nog ruim 1000 per sonen, die in 1946 vrijwillig naar Duitsland uitweken en enkele hon derden Oostenrijkers, die op eigen gelegenheid naar Oostenrijk zijn ver trokken. POLITIEKE DELINQUENTEN. Blijkens het Voorlopig Verslag in zake het wetsontwerp tot ophef fing van de Bijz. Gerechtshoven, de Bijz. Raad van Cassatie en de Tri bunalen kan het aantal nog te berech ten politieke delinquenten op 1 Jan. 1948 op 10.000 worden geschat. Hier van zijn 8500 gedetineerden en on der de overigen 1500 bevinden zich tal van collaborateurs. Van deze 10.000 zouden er onge veer 7200 door de Tribunalen kun nen worden berecht, doch de rest zou naar de Bijz. Gerechtshoven moeten worden verwezen. TIENDUIZEND NEDERLANDSE BOERENGEZINNEN NAAR CANADA. Te Ottawa is bekend gemaakt, al dus meldt Reuter, dat in 1948 10.000 Nederlanders (boeren en hun gezin nen) naar Canada zullen emigreren om op boerderijen te werken. Zo spoedig mogelijk zullen maatregelen worden getroffen de boerengezinnen een eigen stuk land toe te wijzen. Dit aantal van 10.000 is onafhankelijk van het aantal 20.000 verplaatste per sonen, die Canada uit de Europpse landen zal opnemen. De eerste groep wordt begin Maart in Canada verwacht. ZEVEN ROTTERDAMSE AGENTEN GESCHORST. Toen de Rotterdamse ex-N.S.B.- politie-president Boelstra veertien da gen geleden wegens zijn goed gedrag vervroegd uit de gevangenis werd ontslagen, hebben zeven agenten van de motorpolitie een collecte gehouden onder de collega's, ten einde Boel stra met zijn vrijlating te kunnen fe liciteren. In verband met deze daad zijn de zeven agenten voorlopig bui ten functie gesteld. Hoofdcommissaris Staal noemde de daad „onzinnig," Boelstra was vo rig jaar door het B.G. tot vijf jaar veroordeeld. HET HEENGAAN VAN MINISTFR VAN MARINE In de vergadering der Tweede Ka mer heeft da heer Tilanus (C.-H.) de volgende vragen gesteld aan de minister-president 1. Is de minister bereid rnededee- Tg te doen van de overwegingen, die geleid hebben tot het besluit van 24 November 1947 van hare Koninklij ke Hoogheid de Regentes om met in gang van 25 November 1947 op de meest eervolle wijze ontslag te ver lenen aan de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen als minister van ma rine? Houdt dit ontslag verband met het door de regering gevolgde ma- rinebeleid, zoals dit tot uitdrukking komt in de rijksbegroting voor het dienstjaar 1948, hoofdstuk Vlïb Ma rine? 3. Houdt dit ontslag ver-band met de ten aanzien van Indië door de regering gevolgde politiek? De minister-president de heer Beel deelt in antwoord op de eerste vraag mede, dat de heer Schagen van Leeuwen op zijn eigen verzoek met ingang van 25 November op de meest eervolle wij-ze ontslag is ver leend. De tweede vraag beantwoordt de minister-president ontkennend. Er bestond volledige overeenstemming, verklaart hij, er aan toevoegende: „De heer Schagen van Leeuwen heeft dit bij het laatste onderhoud, dat ik met hem -heb gehad, uitdruk kelijk bevestigd". In antwoord op de derde vraag van de heer Ti1 anus verklaart dr. Beel, dat de ontslagaanvrage van de heer Schagen van Leeuwen inder daad samenhangt met zijn beoorde ling van de situatie in Indonesië, Hoewel hijzelf het in 's lands belang niet opportuun acht, dat nader op zijn motieven wordt ingegaan kan wel worden gezegd, dat hij zich in hoofdzaak bezwaard gevoelde door Je omstandigheid dat niet bij voor baat een limiet werd gesteld aan de tijd, gedurende welke Nederland, rekening houdend met de wensen van de veiligheidsraad, militair een afwachtende houding aanneemt. TWEEDE CONTINGENT VAARZEN NAAR ENGELAND. In het kader van de Nederlandse schenking van 500 stuks dragende vaarzen aan Engeland werd giste ren het tweede contingent vaarzen voor Engeland te Amsterdam ingela den. Het aantal bedraagt thans cir- Cc 170 stuks. Het veetransportschip „Orestes" is met het transport ver trokken. Geef hem een „PhiliShave"! U kunt niet beter doen, dan Staalbaard't raad op te volgen iedere man verlangt naar bet gemak en het genot van eiectrisch scheren met de Philips „PHJLISHAVE" Staaibaard. Dan vliegt ook zijn baard eraf! PHILIPS PH!USHAVE] Eiectrisch droogscheerapparaat N.V PHILIPS' VERKOOP-HIJ V. NEDERLAND. EINDHOVEN PAUL VAN ZEELAND IN DEN HAAG. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de heer Paul van Zeeland hedenmorgen 11 uur te Den Haag een bespreking gehad met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. C. G. W. II, baron van Boetzelaer van Oos terhout. Ook de minister-president, dr L. J. M. Beel, en de minister van overzeese gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, namen aan de bespreking deel. MINDER SIGARETTEN. Rokers zullen meer shag moeten kopen. De tabaks toewijzingen aan siga de kerftabaksindustrie, die met haar met vijftien procent verlaagd. Het gevolg zal zijn, dat niet op alle bon nen sigaretten kunnen worden ge kocht. Wel blijft het rantsoen ge handhaafd, maar voor een deel zal shag geleverd worden. Deze maatregelen zijn genomen door het Rijksbureau voor Tabak om de kerftaabksindustrie, die met haar shagvoorraad blijft zitten, omdat er liever sigaretten gekocht worden, te helpen, aldus het „Handelsblad". Kort na nieuwjaar zijn acht mil lioen kilogram Jaffa-sinaasappelen, aangekocht in Palestina, in ons land te verwachten. Deze Jaffa's komen op de bon, zowel voor kinderen als voor volwassenen. In ons handelsverdrag met Spanje is aankoop tot veertig millioen kg sinaasappelen begrepen. Ook deze vruchten worden gedistribueerd. Het restant van de Surinaamse si naasappelen, die thans te koop zijn, zal tot eind December vrij mogen worden verkocht Daarna worden ook deze sinaasappelen gedistri bueerd. Op vragen van de heer Wagienaar in verband met het verbod van een vergadering van de Vrijdenkersver eniging „De Dageraad" door de loco- burgemeester van Alkmaar heeft de minister van Binnenlandse Zaken o.m. -het volgende geantwoord: Of inderdaad door het houden van de vergadering verschillende bevol kingsgroepen in haar godsdienstige •gevoelens zouden worden gekwetst en of daarbij gevaar voor de openbare orde zou kunnen ontstaan, dient aan de burgemeester ter beoordeling te wordien overgelaten. Dit voorops.el- lend wettigen overwegingen van om schreven inhoud naar de mening van de minister volkomen het niet toe laten van de vergadering door de burgemeester, zodat dit zijns inziens niet in strijd was met de grondwet telijke vrijheid van vergaderen BRANDSTOFFENTOE WIJZING AAN GROTE GEZINNEN Op vragen van de heer Andriessen in verband met de brandstoffentoe- wijzing aan grote gezinnen heeft de minister van Economische Zaken o.m. het volgende geantwoord: De minister erkent, dat het systeem van brandstof fentoe wij zing, waarbij bij de vaststelling van het als mini mum noodzakelijk te achten gezins rantsoen geen rekening wordt ge houden met de samenstelling der ge zinnen, in bepaalde gevallen onbil lijkheden met zich kan brengen. Aan bedoelde onbillijkheden is in zoverre tegemoet gekomen, dat aan gezinnen, welke op 1 November 1947 uit 8 of. meer personen bestonden, twee eenheden, brandstoffen extra zullen worden verstrekt. De kolen- positie liet voordien niet toe, zelfs deze bescheiden, extra-verst rekking te doen plaats vind. BE URSO VERZICHT De belangstelling, ter beurze van Amsterdam van het begin van deze week af voor de claims en aandelen Koninklijke aan de dag is gelegd, was gisteren nog geenszins geluwd. Vooral in de claims werd gisteren weer druk handel gedreven en op nieuw bestond flinke vraag. Terwijl Woensdag b.'j het slot de claims wer den verhandeld tegen circa 950 gul den werd gisteren bij de opening af gedaan tegen 980 gulden terwijl reeds spoedig daarna een prijs van 1010 gulden kon worden bedongen. Onder invloed van enig aanbod ging de prijs daarna weer naar beneden tot 5, maar reeds spoedig kwamen opnieuw kopers opdagen en trad een verbetering in tot 1007 gld., terwijl bij het scheiden van de markt tegen f 1002 werd afgedaan. De notering van Koninklijke was geheel in over eenstemming hiermede. Ook thans was de animo voor de andere ru brieken niet groot, maar de stem ming was goed prijshoudend. Prolongatie 2 procent. Besparings-econcmie „Nu je 't toch over het eten hebt, zeg ik tegen mijn vrouw, moeten wij eens rekenen, hoe wij tegenwoordig het goed koopste kunnen eten". „Ja zegt ze, dat moet je mij eens voorrekenen". „Nou, doceer ik, nou moet. je eens luisteren", en ik vouw de krant open, waarin de prijzen der verhoogde en verlaagde le vensmiddelen staan. „Beginnen we met tomaten puree. Dat is gezond eten, want in tomaten zitten vitaminen. Verlaging 15 cent per blikje. Voor de man één blikje; dat geeft een verdienste van 60 cent. Vervolgens koop je tien spekbokkingenverlaging 1 cent; daarmee verdienen we 10 cent. Om het wat lekker te rttaken, neem je een paar potten Jam en wat appelstroop; daar kun je gemakkelijk 30 cent, mee verdienen. Dat is in één, dag al een gulden verdiend. Vervolgens moet je noit '&3-, vermout in een kartonnetje ne men, maar altijd in gewoon pa pier. dat soheelt je een cent. Ja, ja, op de kleintjes letten! Dat is het geheim van de mil- lionair Vervolgens moet je nooit ha- varkensvlees af: besparing 28 cent extra per kilo. En niet te vergeten: de boter...... Schat, het is een gouden tijd, wat ik je smoes. Je kunt geld als water verdienen met al die besparingen." „Hier, zegt mijn vrouw, hier heb je mijn huishoudportemon- naie. Eet jij je besparingen dan maar op. Ik heb liever Wat an ders." Vrouwen begrijpen niets van, economie. Altaar aan boord van „Willem Ruys" geconsacreerd Z.H-Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, heeft gistermor gen het altaar aan boord van de „Willem Ruys" geconsacreerd, wel ke plechtigheid werd bijgewoond door provinciale en missie-procuratoren en procuratrices van verschillende missie-orden en missie-congregaties, vertegenwoordigers van het be stuur en 'de artsen van 't Nederland se missie-congres, de besturen van het St. Franciscusgasthuis en het ..Apostolaat ter zee". Het altaar is geplaatst tegen een met bladgoud beklede wand. In de aangrenzende „Social Hall" was de sacristie ingericht, die ook door Mgi. Huibers werd gewijd. De hoogeerw. heer J. H. Niekel, deken van Rotter- Jlcuxl, o ii putei Kocvocta, directeur- aalmoezenier van Rotterdam, assis teerden Mgr Huibers bij de conse- ceratie-ceremonieën en de Heilige Mis. In zijn toespraak zeide Migr. Hui bers, dat het treffend is hoe op dit schip, waar alles aanwezig is wat de menselijke geest kan uitdenken op het gebied van techniek en comfort, met evenveel vernuft en liefde dit altaar is opgericht. Niet alleen zul len bemanning en reizigers ver van huis daardoor in staat zijn hun gods dienstplichten te vervullen, doch de missionarissen, die naar Indië zullen trekken, om het evangelie te verkon digen, zullen hier in staat zijn te bid den en zich af te zonderen, „Het is een heerlijke en schone gedachte, dat de directie de mooiste plaats van dit schip voor de kapel l^eeft willen bestemmen", aldus de Bisschop. Batavierdiensten tijdelijk gestaakt GEEN DEVIEZEN .1 W. H. Mueller en Co te Ló deelt mede, dat deviezenmoeili. den van zodanige invloed op passagiersverkeer zijn gebleken, besloten is; de Batavierp<tssag dienst tussen Londen en Rottei van 1 December a.s. tot bè^gin l 1948 te staken. Men hoopt, da volgend jaar tegen het begin seizoen een oplossing zal zijn' den, waardoor tot op zekere de huidige beperkende be1 ten aanzien van het reizigën. tussen Engeland en het vastëli Europa in het algemeen en r derland in het bijzonder, zuL men te vervallen. KLEIN NEST ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vercaling door F. VAN VELSEN 65) Het welkom dat nu door de lucht galmt was onbeschrijfelijk; het volk schijnt dol. Daar staat zij, even bleek als haar vader; een verbaasde, doch trotse uit drukking in haar ogen; haar ene hand tegen haar boezem gedrukt, met de andere haar sluier terugslaande, waardoor diamanten schitterden die haar kapsel sieren. Men ziet de Prins wederom een teken geven en dan stapt een rijzige jongeman in uniform naar voren en plaats zich aan de an dere zijde van de Prins. Ook hij glim laoh't met schitterende ogen, eerst te gen de menigte en vervolgens naar het meisje. Ónder die ontelbare menigte is er slechts een die zwijgt. Het is Daan. Zijn hand omklemt krampachtig z'n revolver. Als een stenen beeld staart hij omhoog, terwijl het bloed uit een wond op z'n schouder vloeit. Want de Prins die daar staat is niemand anders dan mijnheer Landon en de beeldschone Prinses, Stella in eigen persoon. En de man die in hun triomf deelt en de Prinses zo veelbeteke nend had toegelachen is graaf Andrea Da'ans verbijsterde ogen staren haar aan: Zag zij hem? Gedurende de frac tie van een seconde schijnt het of z'n blik wordt beantwoord, want zij neigt' heel licht en 't of haar lippen iets prevelen, alsof zij dreigt bewus teloos te worden. Doch bijna op 't zelfde moment herstelt zij zich en staat kaarsrecht als te voren. XXHI. Vermand door een soort stompzin nigheid wendde Daan zich a-f. Hij was zich niet bewust van een of an dere innerlijke smart of lichamelijke pijn. Het was juist alsof er iets zwaars op hem was neergekomen en elke vatbaarheid voor indrukken had weg gevaagd. Als in een droom, als gehyp notiseerd drong hij door de mensen massa. Zo verdoofd was hij, dat 'hij er geen notie van had, dat Anderson steeds aan z'n zijde was e'n dat hij niet hoorde, hoe angstig deze hem vroeg: „Hoe gaat het, ouwe jongen? Ben je. ernstig gewond?" Het gejuicht van de zegevierende menigte was nog steeds, zij hex dan in mindere mate met geweerschoten vermengd. Toen Daan door het ge drang heen was en op de plaats kwam waar de schermutselingen nog steeds plaats had, moet hij zeker vrij on zacht ruimte verschaft hebben, want hij ontving met of zonder opzet een slag met een zwaard en zou er nog meer gehad hebben, indien An derson de dader niet met de kolf van z'n geweer had neergeveld. Daan voelde een snijdende pijn in z'n zijde, doch z'n geestelijke smart onderdrukte z'n lichamelijke pijn en hij vervolgde gewoon z'n weg. Voor hij en Anderson echter de „Gouden Kroon" hadden bereikt, begon hij te wankelen en moest Anderson hem bijna naar de kamer dragen, waar zij Nay lor en Furber hadden ontmoet. Toen hij weer bij kwam, lag hij op een veldbed, terwijl Anderson en Grey over hem heengebogen stonden en hem geneesmiddelen toedienden. Daan keek mat om zich heen en toen hij Furber en Naylor midden in 't vertrék zag staan, keek hij hen nieuwsgierig aan en wenkte hen met zwak gebaar. „Is het afgelopen?" vroeg hij bijna onhoorbaar. „Ja, ouwe jongen, alles is in orde, hoor maak je daar maar geen kop zorg over. Je bent nog al tamelijk gewond."' zei Naylor sussend. „De Prins heeft Prins Yovan ge wonnen?" vroeg Daan, want op dat ogenblik was hij er niet van over tuigd, dat hetgeen hij op 't balcon had gezien, geen soort nachtmerrie of iets was, dat alleen in de periode van zijn bewusteloosheid was ge beurd. „Ja, hoor hij heeft het glansrijk ge wonnen," zei Naylor. „Het spande er om en 't ging op 't kantje af.Doch graaf Andrea's voor waarde werd ingewilligd en de sol daten, die tegen ons vochten, schaar den zich aan onze zijde, of kozen op 't laatste ogenblik het hazenpad," verklaarde Furber. „Wat was zijn voorwaarde?" vroeg Daan met gebroken, haperende stem. Naylor keek verrast bij deze merk waardige belangstelling bij iemand ni Daans toestand, doch hij antwoordde: „Och, hij verlangde de hand van de Prinses. De prins zowel als zij verzet ten zich, zoals Furber beweert, doch ik begrijp dat zij toegaf, toen het een kwestie werd, of haar vader de troon zov. winnen of verliezen. Wat kon zij anders doen?" besloot Naylor. „Neen, wat kon zij anders doen?" echo'de Daan schor fluisterend. Hij zweeg even en keek naar het plafond Het was hem aan te zien, dat hij zich inspande om z'n bewust zijn niet te verliezen, „Zijn er veel van onze mannen gewond?" vroeg hij „Neen," verzekerde hem Furber. „Wees daaromtrent gerust, Norton. Een paar man hebben schrammen en sneden opgelopen, maar er is nie mand ernstig gewond. Ze zijn nu naar het werk teruggegaan." „Dat doet me genoegen," fluisterde Daan. „Probeer nog eens een teugje bran dewijn ouwe jongen," smeekte Naylor hem. „Wij hebben om een dikter ge stuurd. Hij had al lang hier moeten zijn," voegde hij er ongeduldig bij. „Maar 't is op 't ogenblik overal zo'n warboel en er zijn zo weinig doctoren voor zoveel gewonden." „O, dat komt wel terecht," zei Daan onverschillig.' ,,'t komt best in orde met me. Maak je daarover niet onge rust. Eén ding verlang ik echter en dat is zo spoedig mogelijk naar huis te gaan." Een ogenblik lag hij nog naar 't plafond te staren; zijn wimpers knip ten en z'n lippen bewogen zich alsof hij sprak, ofschoon er geen woord uit hem kwam Op een gegeven ogenblik werd hij, bijna tot voldoenning van z'n vrienden, weer bewusteloos en zo bleef hij liggen rot de chirurg kwam Er heerste een doodse stilte onder de kleine vriendenkring van Daan, toen de dokter zelf ook bijna uitgeput hem onderzocht. Dan zei hij in vrij goed Engels: „Hij is z/waar gewond. Ik zal een kogel moeten verwijderen. Deze wond hier is zeer ernstig, had hem moeten doden, maar uw landgenoot is -.en zeldzaam sterke man. Neen, hij kan niet vervoerd worden; u zult fcefn hier moeten verplegen." Zij slaagden er in de verschillens e dingen, die de dokter nodig had, bij een te brengen en zij sloegen hem met angstige belangstelling gade, ter wijl hij zeer hpndig de kogel uit dt wond haald en het verband legde. „Ik zal" een verpleegster zenden, zei hij toen hij met z'n werk klat was; „tenminste als ik er een ka krijgen, want tengevolge wn,ii bloedbad zijn de ziekenhuizen vver vol. Men moet overal tegeiijjk zyr Wie van u zorgt voor hem en wach< want dat is absoluut nodig?" „Ik zal bij hem waken en ve* gen," zei Anderson. „Ga jij teruj het werk Grey en maak de boe af!" „Maar zou u niet gaan en ii, blijven?" stelde Grey voor. Met iets van zijn oude ruw keerde Anderson zich tot hem: „Neen, ik blijf; ga jij maar naar werk." (Wordt vervol;,

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3