Aan de vrouwen in ons Bisdom Als de medewerking ontbreekt mislukt alles De strijd gaat voor of tegen de menselijke persoon DONDERDAG 27 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 TWEEDE BLAD \6> "UrSinS /'i De Adventskrans is een ronde met groen versierde krans, welke aan vier (zo mogelijk: paarse) linten hangt en vier kaarsen draagt. De Ad ventskrans. die in zijn frisse tooi de verwachting van het feest der Ver lossing verzinnebeeldt, brengt elke week meer licht naarmate wij nader komen bij de komst van Christus. Die zichzelf het Licht der Wereld heeft genoemd. De eerste Zondag steken we dus rnaar één kaars aan, de vol gende Zondag twee, met Kerstmis branden ze alle vier en vervangen wij he tlint, indien dit paars is, door wit. „Het christelijk gezin- moet een tempel zijn, waarin, de zielen zich verenigen,om steeds nader tot God te komen", aids de Paus. Door het Ker kelijk jaar mee te leven in het gezin, kan dat ideaal worden bereikt. Processievrijheid Rapport van. het centrum voor staatkundige vorming Teneinde zich een ""oordeel te kun nen vormen over het vraagstuk der processievrijheid werd door het cen trum voor staatkundige vorming een •commissie van advies irfgesteld. Deze commissie was als volgt samengesteld mr. dr. J. Loeff, voorzitter, drs L van Delft, lid-secretaris, mr E RooLvink, dr W van Wij men. Het rapport van de commissie- Loeff werd, na behandeling in de plaatselijke afdelingen van het cen- trum enigszins aangevuld door het Toestuur van het centrum overgeno men. Dit rapport geeft antwoord op de vraag, wat thans de rechtstoestand is. Op grond van het arrest van de Hoge Raad van 29 November 1918 is de commissie van oordeel, dat dege nen, die thans zonder meer openbare processiën houden, er niet van kun nen worden beschuldigd in strijd mét de grondwet te handelen voordat de omstandigheden van de betrokken plaats door de rechter zijn onderzocht en hét ongeoorloofd zijn door een rechterlijke uitspraak is uitgemaakt. Overigens wordt de opvatting van de Hoge Raad dat art. 177 2e lid, van de grondwet de strekking heeft een bestaande toestand 'te handhaven, door vooraanstaande rechtsgeleerden bestreden. Opgemerkt wordt, dat na de oorlog, evenals trouwens ook daar voor, op vele plaatsen processiën wer den gehouden, zonder dat het open baar ministerie tot vervolging overgegaan. Niettemin is deze toe stand onbevredigend. De commissie is van mening, dat bij de komende Grondwetsherziening de betreffende bepalingen zullen moeten worden ge wijzigd. Art. 177 van de Grondwet heeft be trekking op het houden van openbare godsdienstoefeningen, zowel binnen gebouwen en besloten plaatsen als daarbuiten. De erkenning van het recht van de Kerkgenootschappen tot het houden van openbare godsdienst oefeningen, hetgeen als een grond recht moet worden beschouwd, en de regeling van de uitoefening van dat recht dienen naar het oordeel van de commissie in de Grondwet te geschie den. Daarbij worde het onderscheid tussen openbare godsdienstoefenin gen binnen gebouwen en besloten plaatsen enerzijds en daarbuiten an derzijds gehandhaafd. De commissie staat op 't standpunt, dat hgt recht tot het houden van openbare godsdienstoefeningen bin nen gebouwen en besloten plaatsen zonder voorbehoud in de Grondwet dient te worden erkend. Daarbuiten kan de Staat evenzeer rechten doen gelden als de Kerk. Daar wordt bij gevolg de vrijheid to't het houden van openbare godsdienstoefeningen ba- perkt door de plicht van de Staat de openbare orde en rust te handhaven. WEER SOYA-BLOEM IN HET BROOD De broodbloem-melange, zoals die van 30 November a.s. af zal worden samengesteld, be^at thans weer 5 procent soyabloem. Verder blijven bijgemengd 10 procent maisbloem en 5 procent aardappelmeel. De dorpsmolenaars mengen uit sluitend 15 procent mais-bloem bij en geen sóya-bloem of aardappelmeel. Enkele weken geleden heeft de isschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in een schrijven in „St. Bavo" de vrouwen opgewekt om een krachtige Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbeweging te vor men. Wij brengen dit schrijven opnieuw onder de aandacht van allen, tot wie het is gericht. Het zal ongetwijfeld velen van u bekend zijn, dat onze roemrijk rege rende Paus Pius Xn bij herhaling de vrouwen heeft opgeroepen en aan gespoord om zo krachtig mogelijk deel te nemen aan de strijd voor het herstel, het behoud en de uitbrei ding vah het rijk van onze Heer Je zus Christus. Niet alleen immers de mannen maar ook de vrouwei/ heb ben hierin als leden van het mystie ke Lichaam van Christus een voor name opdracht en een grote verant woordelijkheid. Dit heeft Z. H. de Paus bijzonder nadrukkelijk betoogd in de hoogst belangrijke rede van 12 Sept. 1947 voor de Congresleden der Kath. Vrouwen van de gehele we. reld. 1. Boven alles en voor alles wat de vrouwelijke waardigheid en de hei ligheid van het gezin betreft, hebben Kardinaal de jong en de nederlandse caritas missie. Zijne Eminehtie Johannes Kardi naal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, heeft er in toegestemd, het beschermheerschap te aanvaarden over de Nederlandse Caritas Missie, welke thans haar hoofdzetel heeft te Sittard (Klooster Leyenbroek). De Nederlandse Caritas Missie is een Katholieke Charitatieve organi satie, welke hulp verleend, ongeacht religie, aan ontheemden in en bui ten Nederland, aan krijgsgevangenen en aan Nederlanders in het buiten land (vooral Duitsland). Zij stelt zich tot taak te helpen bij het her enigen van door de oorlog uiteenge slagen huwelijken, aanvullende hulp te verlenen aan politieke delinquen ten, terwijl een zoekdienst voor ver misten reeds gedurende enkele jaren met vrucht werkt. Tevens bemid delt de Missie bij het terugbrengen van kerkelijke goederen die tijdens de gevechtshandellhgen e.d, werden ontvreemd of in veiligheid werden gebracht, terwijl ook de zielzorg voor Nederlanders in het buitenland met name Duitsland, op haar p'.o- gram staat. Ten slotte stelt de Mis sie zich voor naar mate hare krach ten materiële hulp te brengen al le door de oorlog getroffenen in Ne derland en de omliggende landen. de vrouwen op te komen voor de handhaving van de christelijke be ginselen. 2. Alle vrouwen moeten op de wijze en manier, die met ieders po sitie overeenkomen, meehelpen om de stromingen, die de huiselijke haard bedreigen, tegen te houden, de leerstelsels, die zijn grondslagen on dermijnen, te bestrijden en het her stel van de huiselijke haard voor te bereiden, te organiseren en te vol tooien. 3. De vrouwen zullen op het open bare sociale en politieke leven hun invloed moeten uitoefenen en enige van hen zullen daarin een actief aan deel nemen. Bijzonder spreekt Z. H. de Paus zich uit voor de volkomen gelijkschakeling der salarissen van man en vrouw bij gelijke arbeids prestaties. Opdat de vrouwen zich ^an deze taak bewust zullen zijn en deze zo goed ^mogelijk zullen vervullen, is het Ons nadrukkelijk verlangen, dat er in Ons Bisdom een krachtige Ne derlandse Katholieke Vrouwenbewe ging zal zijn van en voor alle vrou wen. Haarlem, 3 November 1947, t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Een Franciscaner monnik is bezig met het versieren van de Kerk van Christus geboorte te Bethlehem. IMPORT OVERTREFT IN 1947 MET 2.100.000.000 DE EXPORT. Het is reeds zo vaak gezegd e: wellicht nog vaker geschreven, dat Nederland, wil het nog niet verder van het uiteindelijk herstel verwij derd worden, zal moeten zorgen dat de uitvoer van Nederlandse produc ten zoveel mogelijk wordt uitge breid, terwijl de invoer van eindpro ducten sterk zal moeten worden in geperkt. Inderdaad blijkt de situatie van onze handelsbalans eind 1947 niet bepaald rooskleurig te worden. Terwijl het Centraal Planbureau het tekort op de Ned. handelsbalans per eind 1947 op 1.650.000.000 schatte, blijkt volgens schattingen het uiteindelijk tekort 2.100.000.000 te gaan belopen. Zoals uit bovenstaande grafiek blijkt is onze huidige uitvoer verge leken bij die van vóór de oorlog te gering. Terwijl Nederland in 1929 nog 16 301.000 ton goederen uitvoer de, bedroeg de hoeveelheid in de eerste helft van dit jaar 2.270.000 ton, hetgeen dus zeggen wil, dat ons land ongeveer 75 pet. in zijn - uitvoerpo- tentieel achteruit ging- De waarde van de uitvoer zal dit jaar ongeveer 1.600.000.000 gaan bedragen. De invoer zal dit jaar ongeveer een waarde hebben van 3.700.000.000. Doordat de prijsstijgingen in het bui tenland ons parten spelen is de si tuatie thans zo, dat, hoewel Neder land in 1946 minder goederen in voerde dan voor de oorlog jaarlijks geschiedde, er toch veel méér be taald zal moeten worden. Aldus is vrijwel met één oogopslag de zwakke zijde in de ontwikkeling van de Nederlandse handelsbalans aan te wijzen. Terwijl vóór de oorlog de invoer vrijwel steeds voor 70 pet. door uit voer werd gedekt en Nederland bo vendien belangrijke inkomsten ge noot uit aan het buitenland ver strekte leningen, zal het duidelijk zijn, dat onder de huidige omstan digheden meer dan ooit de noodza kelijkheid aanwezig is, in de verhou. ding van de in- en uitvoer op de kortst mogelijke termijn verbetering te brengen. SPANNING IN LANDBOUWKRINGEN „Wie honderd zous (muntsoort) in de handel steekt, heeft olie en wijn; wie honderd zous in de landbouw steekt, heeft slechts gras en water". Met deze spreuk uit de Babylonische Talmoed begon gistermiddag de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting van de Landbouw, een persconferentie. Hij wilde daarmee zeggen, dater een historische ach terstand bestaat van het platteland bij overige bedrijfstakken, een ach terstand, die thans niet meer wordt aanvaard. Franse agrarische bevolking de or ganisatie en de wil ontbreken om ze tot werkelijkheid te maken. In Frankrijk is het bijvoorbeeld niet mogelijk tot een geordende vleesdis- stributie tegen beheerste prijzen te komen; als men. deze daar invoert, leveren de boeren eenvoudig niet af. De bonnen kunnen niet gehonoreerd worden. Het gevolg daarvan is, dat de Frappé vleesmarkt vrijwel geheel vrij en geheel zwart is. De boeren voeren hun graan aan koeien, var kens en kippen. Het gevolg daarvan is een wel tamelijke ruime vlees voorziening, maar ook een geweldige verspilling van de in het graan aan.- wezige calorieën voor de volksvoe ding; bij voedering van het graan aan het vee gaat 4/5 van de aanwe zige voedingswaarde verloren. De heer Louwes zeide tenslotte: In Nederland moet het zo ver niet ko men. Onze regering kan nog een constructieve landbouwpolitiek voe ren. onze landbouworganisaties kun nen hun leden nog overtuigen daar aan met volle inzet hunner krachten mee te werken. Het Rijk voor tienduizen den guldens benadeeld De centrale controle dienst heeft in de provincie Utrecht een onderzoek ingesteld naar een vermoede „zwarte^ aankoop van levensmiddelen voor politieke gedetineerden. Hierbij bleek de N.V. J. J. te Jutphaas betrokken te zijn. Bij het onderzoek der boeken kwam tevens vast te staan, dat in de administratie van deze N.V., betref fende haar opdrachten van het mini. sterie van 'oorlog voor het bedrijfs klaar maken ^an aangekochte „dump wagens" voor het Nederlandse leger, dusdanige vervalsingen waren, ge pleegd, dat de aan bedoeld ministe rie gepresenteerde facturen voor elke behandelde auto op ongehoorde wijze waren opgevoerd. De procuratiehouder K. werd in het huis van bewaring opgesloten, nadat hij bekend had het vervajlsingssy- steem te hebben ontworpen en door zijn ondergeschikten te hebben laten toepassen. Deze laatsten waren te werk gestelde politieke gevangenen, van wie sommigen zelfs bezwaren hadden gemaakt tegen de hun opge dragen vervalsingen. Waar deze ma nipulaties reeds een aanvang namen in de zomer van 1946 is het rijk voor tienduizenden guldens benadeeld. Groof gevaar voor rust in het land De weigering van de huidige rege ring om aan de eisen tot loonsverho ging in de agrarische sector gevolg te* geven, houdt een groot gevaar in voor de rust in de Nederlandse sa menleving. „Ons sociaal-economisch beleid aldus de heer Louwes rust in de eerste plaats op de mede werking van onze agrarisch!? bevol king. In geen land ter wereld is het mogelijk gebleken een dergelijke in grijpende landbouwpolitiek te voeren als hier sinds 1930 is geschied. Ter wille van de handhaving van eniger mate lonende prijzen in de crisistijd der dertiger jaren heeft men door zeer ingrijpende maatregelen de om vang van onze veestapel moeten re gelen In de daarop volgende bezet tingstijd waren nog meer ingrijpen de maatregelen nodig om onze volks voeding enigermate te verzekeren en na de bevrijding heeft men weinig meer vrijheid kunnen toestaan in het belang weer van onze volksvoeding en onze deviezenpositie. Hecht geor ganiseerd als de Nederlandse boe ren, tuinders en landarbeiders zijn, hebben zij steeds dit beleid mee wil len opbouwen, uitvoeren en moge» lijk maken. In de land- en tuinbouw is nu echter een sterk besef, dat het regeringsbeleid ten èanzien van de prijzen te schriel is en mén zijn re delijk deel van het volksinkomen niet krijgt toegewezen Hierover is naar aanleiding van de motie-Groen in de Tweede Kamer een overleg gaande, doch men nroet niet menen, dat er in de kringen van onze boe ren en tuinders nu volkomen gerust heid en tevredenheid heerst; inte gendeel, nog steeds heerst grote spanning. De teleurstellingen, die onze land arbeiders ondervinden bij de afwij zende beschikking der regering op hun zo goed gedocumenteerde ver langens ten aanzien van 'n loonsver hoging, helpen deze spanning slechts vermeerderen. Het geheel van onge noegen en verminderd vertrouwen, dat er in de agrarische sector van ons volksleven blijft opgehoopt, is zo groot, dat de regering niet te welver zekerd nog lang op een geordende medewerking zal kunnen rekenen en dat de landbouworganisaties de lei ding niet voor onbepaalde tijd in handen zullen kunnen houden. Mochten deze sombere verwachtin gen inderdaad werkelijkheid worden, dan betekenen zij zonder meer het definitieve einde van de nu gevoerde reeeringspolitiek ten aanzien van prijzen en lonen; geen macht ter we reld kan dan de niet meer uit inner lijke overtuiging en vrijwillig aan vaarde tucht meewerkende talrijke landbouwbedrijfsgenoten tot een be paalde politiek dwingen. Frankrijk is te dien aanzien een schip op het strand, want de meest elementaire oorzaak van de ellende, die dat land teistert, ligt in het feit dat de Fran se regering de macht m'ist om een inderdaad constructieve landbouw politiek te voeren, omdat bij de ONTWIKKELING VAN DE NEDERLANDSE BUITENLANDSE HANDEL een interessante beschouwing de M.R.P^ in Frankrijk maakt dr. W. J. Schuyt, in de laatste afle- •ing (15 Nov.) van het „Katholiek Staatskundig Maandschrift", ook en kele kernachtige opmerkingen over de strijd tussen liberalisme en com munisme, van welke stelsels hij te recht constateert, dat zij in wezen tot hetzelfde leiden: de onderdrukking van de ware menselijke vrijheid. De wereld, zo schrijft hij, schijnt zich in twee blokken te willen oplos sen. Een liberaal en een communis tisch. De verwachting der mensen evenwel weerspreekt deze schijn. De mensen weigeren zich te laten in- knellen in dit valse dilemma. Te goed ziet men in dat, als het liberale kapi talisme slechts een caricatuur van de vrijheid heeft opgeleverd, het com munisme voert tot een leugen van de bevrijding! Onmacht van liberalisme en communisme. Het liberalisme en het communis me zijn beide onmachtig in deze tijd een antwoord te geven op de idealen van menselijkheid. De liberale demo cratie, gegrondvest op het individua lisme, is scheef gelopen, doordat zij i'gat, dat achter het abstracte indi vidu een mens leefde. Daardoor heeft zij de economische en sociale voor waarden tot vrijheid niet kunnen of willen verwezenlijken in haar instel lingen. Zij heeft vrijheid verward met egoïsme. Op sociaal gebied -heeft zij klassestrijd verwekt, op econo misch plan bracht zij ellende waar overvloed was, vernietiging op grote schaal van levensmiddelen tot hand having van de prijs, monopolievor ming die tot dictatuur leidde over de wereld der consumenten. In de grond van de zaak is het libe rale stelsel aristocratisch, het kent klassen van bevoorrechten en van sla ven. Hierdoor is de democratie zelve danig verzwakt, verdeeld als zij is door inwendige strijd en ontwricht door een steeds groeiende vervreem ding en afkeer van de zijde van de massa. Het communisme geeft een totaal andere inhoud aan het begrip demo cratie. Met het liberalisme heeft het echter de grondfout gemeen: het vol strekte primaatschap van het econo mische, .dit keer collectief te verwe zenlijken. Deze collectivistische ver wezenlijking is zelfdoel, de rest, ook de moraal, volgt er slechts uit.De mens is ook hier weer een te verwaar lozen factor. Het Marxisme heeft in het kapita listische stelsel een drievoudige ver vreemding gesignaleerd, waarvan d< werker het slachtoffer is geworden: van de vrucht van zijn arbeid, door de bezittende klasse, van zijn vrijheid, door de bur gerlijke staat, van zijn diepste persoon, door de godsdienst. Deze zelfde drievoudige vervreem dipg vinden wij, hoe onverwacht ook terug in het communistische stel sel: van de vrucht van zijn arbeid, door de heffingen ineens van de ad ministratie, van zijn vrijheid, door de totali taire politiestaat, van zijn diepste persoon, door de ene partij en de breuk met de rest van de wereld. De in de geest van Marx aangekon digde bevrijding van de mens, na de aanvankelijke moeilijkheden, wordt na 30 jaar praktijk steeds verder uit gesteld. Al moeten wij toegeven, dat een zeker messianisme in staat is hier en daar geestdrift los te slaan, in de praktijk betekent het de dood voor de verwachtingen der werkers. Er ligt geen wezenlijk verschil tus sen de communistische dictatuur en die andere vormen van dictatuur te gen welke alle,vrije mensen zich heldhaftig hebben verzet. Ook deze democratie verplettert de vrijheid en maakt de mens tot slaaf. Voor of tegen dé menselijke persoon. Doch voor een werkelijk levend volk is noch het geld, noch de tot staat geworden collectiviteit, het we zenlijke doel van de maatschappij, maar de menselijke persoon, waaraan alles ondergeschikt is. Hij staat in het middelpunt van de wereld. Daarom gaat de gehele strijd, die wij thans beleven, niet vóór of tegen een regiem, maar voor of tegen de menselijke persoon, die niet te schei den valt van zijn sociale omgeving. Tot zover di\ Schuyt. In deze laatste opmerkingen ligt werkelijk de kern heel de ..strijd in het socïale en' politieke leven. Al is de schijn ook vaak anders: het gaat voor of tegen de menselijke persoon, voor of tegen zijn werkelijke vrijheid in eigen so ciale omgeving, voor of tegen zijn werkelijke zelfstandigheid, welke haar bron vindt in zijn menselijke waardigheid, in zijn door God gescha pen natuur. Zit er olie in de Delftse grond Op een terrein nabij hec Agneta Park te Delft is gisteren de explora tie boring van de Nederlandse Aard olie Maatschappij begonnen. Men ver moedt dat het ongeveer enkele weken zal duren voordat de boring op de vereiste diepte zal zijn. De boring beperkt zich tot het toetsen van de aan de oppervlakte verkregen geo logische gegevens aan de bij het bo ren gepasseerde formaties. Of er in de Delftse bodem olie voorkomt, valt niet met zekerheid, te zeggen. De re- sulaten van deze boring zullen in deze zekere aanwijzingen kunnen ge ven. EEN MAGNEET, DIE HET DOET! De Philipsfabrieken bouwen aan een z.g. cyclotron, dat is een instru ment ter kunstmatige productie van radio-actieve stoffen. Deze dagen is, naar wij van de zijde der N.V. Philips Gloeilampen Fa brieken vernemen, de magneet van het cyclotron, dat in het laboratorium voor het instituut voor kernphy- sisch onderzoek te Amsterdam werd gebouwd, gereed gekomen. Dat de kracht van deze magneet enorrrf is, ondervonden de omstanders, die bij het aanzetten ervan aanwezig wa ren. Tabaksdozen, schroevendraaiers, messen e.d; werden uit hun zakken gerukt, in enkele gevallen zelfs dwars door het linnen der overi gens versleten stofjassen heen. Voorts deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de ontwikkel de magnetische krachten de pool- schoenen zo vast op het juk zogen, dat men de reeds bevestigde moe ren met de hand verder kon aan draaien, terwijl men toch voordien met de zwaarste technische hulpmid delen alles zo stevig mogelijk had vastgeschroefd. BEURSOVERZICHT De effectenbeurs te Amsterdam stond gisteren geheel in het teken 'van de claims en de aandelen Ko ninklijke. Zowel in de claims als de aandelen werd druk gehandeld, maar de claims voerden in dit opzich't toch de boventoon. Bij de opening werd afgedaan tegen 898, of ongeveer het peil van de vorige slotprijs, maar onmiddellijk bleek dat er kopers in de markt waren en in een korte spanne tijds liep de koers op tot f 918. Als toen kwam er enig aanbod los, in verband waarmede een reactie in trad tot f 911,- maar daarna ging de prijs onder invloed van geregelde vrij omvangrijke aankopen regelma tig naar boven totdat zelfs een prijs van f 946 werd bedongen, terwijl bij het slot tegen ongeveer f 943 werd afgedaan. Voor zover uiterlijk kon worden beoordeeld was de handel in claims gisteren wel het omvangrijkst vanaf het begin van deze wéék. Ook in de aandelen ging vrij veel om en deze bewogen zich uiteraard geheel in overeenstemming met de prijsbe weging van de claims- Bij een ope ningskoers van 296 procent, kon een verbetering worden waargenomen tot 301, nadat vervolgens nog even te- gen 299 was afgedaan steeg de koers tot 306, terwijl bij het scheiden van de markt tegen ongeveer 305 werd ge handeld. De overige afdelingen van de markt werden geheel overscha duwd door koninklijke en bijbehoren. Prolongatie 2 K procent. 3laiel Jiiuieft en de „MiMiaenen-vifenh' 4. Toen Karei vijf minuten later weer beneden kwam, was ook Sig- nor Gabriël gearriveerd. „Hallo, die Karei", zei dezev „wat zie je er zomers uit?" „Ja" antwoord de Karei hem met een ernstig ge zicht: „Ik moet op reis. Naar Arabië. Kitty heeft 'n telegram gestuurd." „Nee toch?", zei Signor Gabriël.- „Tussen twee haakjes, mag ik 'n pijp je steppen van je shag?" Signor Ga briël dacht blijkbaar dat Karei maar 'n grapje maaktje, anders zou hij het wel ernstiger hebben opgenomen. „Nee, zonder gijntjes", hield Karei aan. „ik moet stante pede naar Bag dad en het kan me niet schelen ook, want dat presidentsbaantje hier hangt me al lang de keel uit. Zin om mee te gaan?" „President gaat met diena ren naar Arabië.zei Signor Ga briël peinzend. „O.k. Ik doe het. Er zit copie in voor 'n nieuw boek." „Schrijf jij dan boeken?", wilde Karei vragen, maar Sginor Gabriël was al de trap opgestoven om zijn valiesje te gaan halen. Tegelijk weerklonk een groot gedruis. Het leek wel, of er tanks i-. aantocht waren. Karei snelde naar dc voordeur van het paleis, ter wijl hij in het voorbijgaan drie sla pende sohildwachten een draai om hun oren gaf .want het is niet in de haak, dat schildwachten zo maar gaan staan slapen, zelfs niet in Falderalia.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3