Twee jongemannen uit Hilversum gearresteerd Gemeenten moeten zorgen voor sluitende begroting Het moet weer tot concurrentie komen KLEIN NEST j Woensdag 26 november 1947 de leidse courant pagina VERDACHT VAN MOORD OP TAXI-CHAUFFEUR QP DE DAG VAN DE BEGRAFENIS van het stoffelijk overschot van de taxi-chauffeur A. G. Globus te Rotterdam, wiens lijk op de Rijks straatweg bij Sassenheim werd ontdekt, zijn, verdacht van moord, ge arresteerd de 21-jarige H. J, B. uit Hilversum en zijn 18-jarige broer. Beiden zijn geconfronteerd met de voornaamste getuigen in deze affai re, het Haagse echtpaar, dat hun de lift naar Amsterdam heeft gegeven en de wielrijder uit Haarlemmermeer. De verdachten ontkenden tot heden hardnekkig elke medeplichtigheid aan de moord. De jongste broer, heeft zich Maan dagmiddag zelf bij de politie te Hil versum aangemeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij de rol van de onschuldige heeft willen spelen, die zelf de politie gaat opzoeken. Het spoor leidde aldus het Alg Dagblad naar Hilversum, waar de vader en de moeder van de verdach ten wonen, maar de broers bleken niet thuis te zijn. Al spoedig rees het vermoeden, dat Hein B., die in som mige kringen als zanger bekendheid geniet, het huis frequenteerde van de familie V. in de Groen van Prin- stererstraat te Rotterdam. Maandag morgen zagen de rechercheurs hun kans schoon en knipten de oudste broer ten huize van mevr. V. B. die zich zonder enige tegen stand gewonnen gaf en ondertussen de verongelijkte speelde, werd inge sloten op het Rotterdamse hoofdbu reau van politie. De gebroeders B. zijn nog diezelf de dag gehoord en met verscheidene getuigen geconfronteerd. Het Haagse echtpaar, dat de broers naar Amster dam heeft gelift, en een wielrijder uit Haarlemmermeer herkenden B. ter stond, ondanks het feit, dat hij zijn snorretje had afgeschoren. De Rijkspolitie van district West, onder leiding van majoor Wolters, zet het onderzoek met kracht voort. De resultaten van het onderzoek van de kleding van de verdachten welke kleding gistermiddag om vijf uur in Huize Katshoek te 's-Gravenhage door majoor Wolters persoonlijk werd binnengebracht zijn nog niet bekend. Het staat vast, dat het beide da ders slechts om de auto van het slachtoffer te doen was. Tet is uitge sloten, dat andere motieven dan roof met moord in het spel zijn. Het do delijke schot is toegebracht, juist 00 het moment, dat de chauffeur zijn RADIO DONDERDAG. H ID VER SUM L 301 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.platen; 8.45 Gram. platen; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Con cert; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gram.platen; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 De vrouw in de omroep; 11.20 Ameri kaanse en Engelse sterren voor de microfoon; 12.00 Belle Epoque; 12.38 Victor Silvester en orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis; 14.20 Het Aeolian sextet; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 U kunt het geloven of niet; 17.30 The Sky- masters; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18.30 Strijdkrachten: 19.05 Bernard Person; 19.15 „Reizen"; 20.00 Nieuws; 20.15 Philharmonisch orkest; 21.15 Van riddertrouw en vrouwen eer; 22.15 Het Metropole-orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.platen. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Och- tendconcert; 9.35 Kamermuziek van Brahms; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.platen; 11,00 De Zonnebloem; 1L45 Gram. platen; 12.03 Piano, Sini van den Brom; 12.33 Orkest o. J. v. Klaas v. Beeck; 13.00 Nieuws; 13.25 Orkest Klaas van Beeck; 14.00 Kamerorkest; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Vrolijke plaatjes; 15.15 Het Amster dams strijkkwartet; 15.45 Ned. Herv. koor; 16.00 Bijbellezing; 16.15 Strijd- oi'kest vdn Boyd Neel; 17.00 Het Ra diojeugdjournaal; 17.30 Geestelijke liederen; 17.50 Het rijk overzee; 18.00 Land- en tuinbouw; 18.15 Gram.pla ten; 18.30 The Kentucky minstrels; 19.00 Nieuws; 19.15 Piano-duo; 19.45 Gram.platen; 19.55 Bachkoraal; 20.00 Nieuws; 20.15 Studio steravond; 21.30 De vaart der volken; 21.50 Met band en plaat22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Het Radio cembalog,ezelschap; 23.30 Orgelspel. wagen tot stilstand had gebracht. Het is mogelijk, dat de daders bevreesd waren, dat het slachotffer hen later zou aanwijzen als de dieven van zijn wagen. H. B. is een type van middelbare grootte met een langwerpig, bleek 'gezicht, ingevallen wangen en schich tige blik. Voor de politie is hij geen onbe kende: nog geen' half jaar geleden werd hij uit de strafgevangenis te Rotterdam ontslagen, waar hij een straf heeft geboet wegens diefstal met geweldpleging. Gehuwde vrouwelijke arbeidskrachten Ten aanzien van de handhaving en de indienstneming van gehuwde vrouwelijke arbeidskrachten heeft de Raad van ministers het volgende be slist. Het dienstnemen van gehuwde vrou welijk personeel moet tot het uiterste worden beperkt. De noodzaak, om af te wijken van het beginsel, dat het een algemeen belang is, dat de ge huwde vrouw haar taak in de eerste plaats in haar gezin heeft, kan uit sluitend gemotiveerd worden geacht, indien uit een oogpunt van dienstbe lang daartoe dringende redenen aan wezig zijn en de gezinsbelangen van betrokkenen zich, voorzover de werk geefster kan beoordelen, niet tegen deze handelwijze verzetten. Daarbij ware betrokkene echter niet langer in dienst te houden dan tot uiterlijk 1 Januari 1950. In aansluiting hieraan is er even- bezwaar tegen, om het gehuwde vrou welijk personeel dat op 31 December 1947 in overheidsdienst is, tot uiter lijk 1 Januari 1950 op arbeidsover eenkomst naar burgerlijk recht in dienst te houden indien en zolang al thans het dienstbelang zulks nog eist. Ten slotte moet in de gevallen, dat een ambtenares of arbeidscontrac tante huwt, incidenteel worden nage gaan, of er na het ontslag c.q. beëin diging der dienstbetrekking terzake van haar huwelijk aanleiding bestaat, een (nieuwe) arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht aan te gaan. Daarbij dient de noodzaak als om schreven in de derde alinea aanwezig te zijn, en zal t.z.t. de vermelde ter mijn in acht moeten worden geno men. Ceen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. GOUDEN JUBILEUM R. K. .TABAKSBEWERKERSBOND Maandag herdacht het hoofdbe stuur van de Nederlandse Tabaks- bewerkersbond „St. Willibrordus" het 50-jarige bestaan van de bond. Op de drukbezochte receptie versohenen om. mr Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., ver tegenwoordigers van Belgische en Nederlandse zusterorganisaties en patroonsorganisaties. De gezamelijke afdelingen der K.A.B. boden het jubilerende bestuur een wandschildering aan voor de ver gaderzaal van het bondskantoor Het woord werd o.m. gevoerd door mr. A. Steinkü'hler, voorzitter van de RK. Vereniging van Sigarenfabri kanten, die wees op de stimulerende kracht van de tabaksbewerkersbond, welke in sociaal opzicht vooral betref fende de C.A.O. de spits heeft afgebe ten. Voor de toekomst hopen de R.K. patroons en arbeiders in de geest van solidariteit voort te werken. Ook de voorzitter van het Ned. Verbond van Sigarenfabrikanten, de voorzitter van de Ohr. Bond voor Sigarenmakers en Tabaksbewerkers complimenteerden Centrale voor Tabaksbewerkers op de het jubilerend bestuur. De heer Rey- naart wees namens de Belgische Kath. goede samenwerking die reeds vele jaren voor. de „Benelux" tot stand kwam. De voorzitter van „St Willibror dus" de heer A. van der Boom, dankte allen voor de blijken van belang stelling BEURSOVERZICHT Evenals Maandag stonden gisteren de claims koninklijke en de aandelen Koninklijke Petroleum in het middel punt van de beursbelangstelling, maar toch was de affaire in deze fondsen minder druk dan Maandag, zij het dan ook dat de omzetten van behoorlijke afmetingen waren en tevens waren de prijsschommelingen ook minder heftig dan Maandag. Bij de opening werden claims afgedaan tegen 898 guldeh, maar weldra 'kreeg het aan bod de overhand, zodat een inzin king kon worden opgemerkt tot 885 gulden, spoedig echter trad een her stel in, en in het verdere verloop van de markt werd in hoofdzaak gehan deld omsreeks f. 891. Op hpt laatste gedeelte van de beurstijd echter kwa men weer kopers in de markt en steeg de prijs tot f 898 of juist het peil vdn de opening, terwijl bij het slot op on geveer het hoogste punt van de dag werd gehandeld. De overige afdelin gen van de markt trokken weinig at tentie, maar wel kon worden gecon stateerd, dat de stemming aan de ge drukte kant was. Prolongatie 2 K procent. Natiat enige maanden geleden de Commissie-Oud aan de Regering een rapport had uitgebracht, waarin een noodvoorziening tot sanering van de gemeentefinanciën voor de jaren 1948 t/m 1950 was neergelegd, heeft thans de Regering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, daarin de voorstellen van de Commissie-Oud practisch zijn overgenomen. In de memorie van toelichting leg gen de ministers van Financiën cn Binnenlandse Zaken er de volle na druk op, dat in het vervolg de ver antwoordelijkheid voor het bewaren van het herstelde evenwicht tussen de inkomsten en uitgaven weer bij de gemeentebesturen kan en moet be rusten. Gedeputeerde Staten zullen in de toekomst over eventuele nièt-sluiten- de begrotingen weer met alle ge strengheid moeten oordelen en deze begrotingen niet voor goedkeuring vatbaar achten. De nieuwe (tijdelijke) regeling voorziet in een storting van rijkswege van een deel der rijksbelastingen in het Gemeentefonds, zodat dit fonds voldoende middelen zal hebben om aan de gemeenten door het doen van een viertal uitkeringen in ieder geval over 1948 een sluitende begroting te verzekeren. Deze uitkeringen zijn: een jaarwed- de-uitkering (75 pet. van de wedden van burgemeester en secretaris, ma ximum /3000); een belastinguitke ring (voor de gemeenten, waar de opbrengst van bepaalde belastingen beneden een nader vast te stellen be drag blijft); een bijzondere uitkering (teneinde de gemeenten te verlossen uit de positie van steunbehoevende gemeente, om het begrotingstekort te kunnen overbruggen); een algemene uitkering (berekend naar het gemid delde ten laste van de gemeente blij vende bedrag aan uitgaven ten behoe ve van onderwijs en armenzorg). De eerste drie uitkeringen worden bere kend en uitgekeerd, onafhankelijk van de middelen van het Gemeente fonds. De algemene uitkering daaren tegen, hoewel berekend naar objec tieve normen, zal worden vastgesteld in de vorm van een „verdeling" van het overschot van het fonds, als de andere uitkeringen zijn gedaan. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse 3de lijst, f 1500: 4257. 1000: 8175, 8270. 9404, 11884. 400. 4830, 2J042, 21636, 21827. 200: 2571, 4421. 100: 4124, 4611, 7007, 9499, 9749, 15236, 19032, 19826, 21062. DE DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE PRIJZEN: Het bestaande loonpeil moet in het algemeen worden gehandhaafd Dezer dagen zijn enige verhogin gen van levensmiddelenprijzen inge voerd. Verdere verhogingen worden vooralsnog niet in uitzicht geateld. Dit verklaarde prof. G. Brouwers, di recteur-generaal van de prijzen, in een uiteenzetting over het prijsbeleid der regering, welke hij gisterenmid dag voor de pers gaf. In zijn betoog wees hij er voorts op, dat men zich overigens moet realise ren, dat het weer tot concurrentie moet komen. Daaraan moet het be drijfsleven zich met kracht geven. Ten aanzien Van de ingevoerde prijsverlagingen zei de heer Brou wers, dat de detailhandel blijk heeft gegeven van bereidheid met deze po litiek van gedeeltelijk gedwongen, gedeeltelijk vrijwillige prijsverlaging mee te gaan. In de sector groente en fruit bijvoorbeeld is het bedrijfsle ven tot de erkenning gekomen, dat de prijsverlaging er komen moest. Wanneer de vrijwillige actie op het gebied der prijsverlaging niet slaagt, zal de overheid gedwongen zijn maat regelen te nemen. De regering staat op het standpunt, dat met het oog op de moeilijke eco nomische positie van ons land en de grote waarschijnlijkheid van een in tensieve internationale concurrentie in de toekomst het bestaande loon peil in het algemeen moet worden gehandhaafd. Zij wordt in dit standpunt gesterkt door het feit. dat, gezien de aandrang tot prijsverhoging van verschillende zijden, een algemene loonsverhoging tot belangrijke prijsverhogingen voor verscheidene artikelen zou leiden, waarna een nieuwe loonsverhoging niet te ontgaan zou zijn, die op haar beurt ongetwijfeld tot een algeme ne prijsstijging zou leiden. Als gevolg hiervan zou zich een proces van in flatie ontwikkelen, waarvan het eind moeilijk te zien zou zijn. Dat deze ontwikkeling ernstige gevolgen voor de stabiliteit van de gulden met zich zou brengen, behoeft geen betoog. Opheffing, resp. vermindering van eventueel bestaande sociale spannin gen kan dus slechts worden verkre gen door op elk gebied, waar dat maar enigszins mogelijk wordt geacht, prijsverlagingen door te voeren .In verband hiermede is momenteel een prijsverlagingsactie aan de gang, die in een groot aantal bedrijfstakken de prijzen met globaal gesproken 5 a 10 pet. omlaag brengt. Terwijl het indexcijfer van de kos ten van levensonderhoud op na-oor- logse basis' samengesteld momenteel 180 bedraagt, zou een beperkte da ling daarvan reeds gunstig mogen worden genoemd, wanneer men bo vendien in aanmerking neemt, dat de inkomens-index voor industriële ar beiders in de tweede helft van 1946, zonder rekening te houden met de kinderbijslag, op 185 stond en hij nu zonder twijfel hoger ligt. Voor de agrarische erbeiders ligt deze index tenminste op 250. Deze voor een groot deel der arbeidersbevolking repre sentatieve cijfers sluiten niet uit. dat sommige bevolkingsgroepen, wier in komen in geld sedert 1939 minder is gestegen, zich in moeilijkheden be vinden. Het moet, gezien het feit, dat grondstoffen en halffabrikaten voor het overgrote deel tegen hoge prij zen uit het buitenland moeten worden ingevoerd en desniettemin ons prijs niveau lager is dan dat der meeste KLEDINGHANDELAAR 15.000 BOETE. Voor de economische politierechter heeft terecht gestaan de Dordtse kle dinghandelaar J. B. O., die er van be schuldigd werd 23.000 valse textiel punten te hebben gekocht. Verdachte had er 10.000 voor zich zelf gehou den en de rest aan een vriend in Amersfoort geleverd. O. verklaarde voor de rechter, dat door diefstal te korten waren ontstaan in de punten voorraad van zijn zaak. Dit excuus werd echter niet aanvaard. De eis was 5 maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde O. tot3 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een geldboete van 15.000. andere landen, uitgesloten worden geacht binnen afzienbare tijd door maatregelen van bovenaf de kosten van het levensonderhoud verder om laag te brengen dan op het ogenblik gebeurt. Over het algemeen zal dan na beëindiging der prijsverlagings actie de grens in dit opzicht voorlopig wel in grote trekken zijn bereikt. Wij snijden het bedrijfsleven in sommi ge gevallen reeds op het been. In de toekomst zal daarom bij de prijsbepa ling in sterker mate aandacht moe ten worden geschonken aan het be lang der kapitaalsinvestering ter ver krijging van een goed geoutilleerd productieapparaat. Opvoering der productie is moge lijk door verbetering van de arbeids productiviteit, die -in verschillende bedrijfstakken nog belangrijk bene den het vooroorlogse peil ligt en door vergroting van de export, die ons de onontbeerlijke grondstoffen moet ver schaffen. Verdere verlaging van het prijspeil is daarnaast bereikbaar door met alle beschikbare middelen de concurren tie aan te wakkeren. Door de schaars te is het nationale bedrijfsleven nu reeds jaren lang aan de concurrentie ontwend. Al streeft de prijsbeheer- sing er nog zo ernstig naar de prij zen te baseren op de "kosten van het efficiënte bedrijf, zij slaagt daar met de momenteel beschikbare middelen toch slechts onvolkomen in. Geeft men de ondernemer een direct be lang bij de prijsverlaging, dan zal hij daarop veel krachtiger reageren. WEERSVERWACHTING AANHOUDEND BUIIG. g Wisselende bewolking met re- o gen-, hagel- of natte sneeuw- 8 buien. Guur weer. Matige tot g krachtige, vooral langs de Hol- g landse en Zeeuwse kust nu en g dan stormachtige Noord-Weste- g g lijke wind; in het uiterste Noord- o g Oosten van het land tijdelijk af- 5 o nemende wind. 5 0000000000000000000000000000000000 BUITENLAND. Mevr. Lumila Jankovcova is be noemd tot opvolgster van de onlangs afgetreden Tsjecho-Slo waakse mi nister van industrie, Lausmen. Zij is 50 jaar cn heeft tijdens de oorlog ac tief deelgenomen aan het ondergronds verzet. Haar man is door de Nazi's vermoord. Aan het carillon van Calais ont brak een klok. Deze is te Rijssel te ruggevonden. Een sportclub had haar gevonden in een Duitse barak en ge bruikt als gong bij bokswedstrijden. Zij heeft nu weer haar hoge positie hervat. De spoorwegarbeiders in Argen tinië, die staakten, zijn weer aan de arbeid gegaan, daar de minister van arbeid hun hun heeft toegezegd hun eisen te onderzoeken. Gauw tevre den. Hitier en de andere nazibonzen zijn gedagvaard om voor een zuive- rings gerecht te verschijnen. Men ge looft, dat Hitier niet helemaal zuiver is Het gaat om een formaliteit, om de goederen van deze heren wettelijk verbeurd te kunnen verklaren. Gemeenteraad van Leiden De gemeenteraad komt Maandag a.s. wederom bijeen, des namiddags te 2 uur. Voor een vacature in de Raad van Beheer van de Sportstichting worden voorgedragen 1. J. C; F. Coers, 2. H. Kühler. Voorgescteld wordt: met het bankiers-kantoor Staal en Co. N.V. te 's-Gravenhage twee 3 geldleningen aan te gaan, groot 130.100 en 144.000. piet een loop tijd van resp. 12 en 18 jaren; en het restant van 80.000 van een in 1903 gesloten obligatie-lening bij de Rijks postspaarbank geheel af te lossen. aan de Sportstichting Leiden een verhoging van subsidie te geven van 2813.voor het opnieuw aan brengen van de afrastering rondom het sportterrein aan de Haagweg, welke tijdens de bezetting geheel ver nield is. met de gemeenten Alkemade. Leiderdorp, Noordwijkerhout en Warmond overeenkomsten aan te gaan inzake de levering van eJectrici- teit en inzake de levering van gas met de gemeente Warmond. De prij zen worden gelijk gesteld met die in de stad. Weliswaar zal de geleidelijke in voering der prijzennivellering aan vankelijk enige derving van inkom sten betekenen, doch er mag op wor den gerekend, dat de verdere ontwik keling van het electriciteitsverbruik, mede als gevolg van deze nivellering, deze vermindering spoedig zal com penseren. De overeenkomst zal gelden voor 25 jaar. ingaande 1 Januari 1947, op welke datum de oude overeen komst eindigde. NIEUWE SUBSIDIES EN SUBSIDIE-VERHOGINGEN. Bij de begrotings-behandeling werd besloten een bedrag van 100.000 te bestemmen voor verhoging van bestaande en toekenning van nieuwe subsidies. De instellingen die voor verhoging van subsidie in aanmer king komen, zijn: de Vereniging tot Bestrijding der tuberculose van 8000.op 35000. Deze subsidie wordt telkenjare ver hoogd, omdat het pratisch hierop neer komt, dat de gemeente hei, ex ploitatie-tekort bijpast; Leidse Buitenschool, verhoging van 8,500 op 13.500 (50 in de kosten van Leidse kinderen); verenigingen tot uitzenden van kinderen naar vacantie-kolonies, ver dubbeld met 2.500 en gebracht op 5000 0.50 per verpleegdag) vereniging Zuigelingen- en Kleu terzorg. „Het werk voor de vereni ging" schrijven B. en W. „is naar ons oordeel niet zo effectief als voor een stad als Leiden nodig wordt geacht". De begroting voor 1947 sluit met een tekort van f 5.700. Een ver hoging van het subsidie met 1000. komt B. en W. voorshands voldoende voor. (De subsidie bedroeg 3500 gld.); kinderbewaarplaats St. Gerardus Majella-stichting. De stichting lijdt jaarlijks een zeer belangrijk tekort (over 1946 een tekort van 6 091 met 5043 verpleegdagen). Voorgesteld wordt een gevraagde verhoging met 1000 toe te kennen. (De subsidie bedroeg 500 gld.); het aan de Zita-Vereniging, Afd. Margarita van Cortona-stichting over het jaar 1947 toegekende subsidie, ad 1000.te verhogen mee f 500. en mitsdien te brengen op 1500. het aan de Vereniging „Christelijke Jeugdhulp" over het jaar 1S47 toe gekende subsidie ad 500.te ver hogen met 250.en mitsdien te brengen op 750. de Stichting „Margriet" ten behoe ve van haar kleuterdagverblijf over het jaar 1947 een subsidie te verle nen van 29.500. vereniging Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen over het jaar 1947 een subsidie te verlenen van f 3.000; gezinscolonnes van de Bisschop pelijke Hulpactie en de Interkerkelij ke" Gezinszorg over het jaar 1947 een subsidie toe te kennen van in totaal 10.000.met dien verstande, dat dit bedrag onder de beide instellingen za* worden verdeeld naar rato van de kosten van de salarissen van de leidsters en de gezinsverzorgsters, de kosten van sociale lasten en de kos ten van huisvesting en voeding: de Stichting tot het verlenen van hulp aan kraamvrouwen over het jaar 1947 een subsidie toe *e kennen van 2.400.—; het Genootschap Ars Aemula Na turae over het jaar 1947 een subsidie toe te kennen van f 650. de Stichting tot Bevordering van Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning over het tijdvak September 1947 t/m Augustus 1948 een subsidie toe te kennen van 15.000. de Maatschappij voor Toonkunst een subsidie van ten hoogste f 700. ter bestrijding van het eventuele na delige saldo van de door haar te ge ven jeugdconcerten; ten behoeve van de jeugdbeweging en.de jeugdzorg te Leiden een subsi die van 10.000.beschikbaar te stellen met bepaling, dat dit bedrag zal worden verdeeld door B. en W., de Jeugdcommissie gehoord. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 63) „Het signaal!" zei Daan nieuws gierig. ,,'t Klinkt als een roman!" Hij sprab-luchthartig om z'n angst te ver bergen. Stella was hem geen ogen blik uit de gedachte. „Ja," zei Furber, terwijl Naylor de koffie inschonk en sigaretten presen teerde. „Vannacht breekt de revolu tie uit Zoals ik reeds vaag heb mede gedeeld, hebben de Koningsgezinden die zaak jarenlang voorbereid en ik geloof, dat alles voor de slag gereed is." „De lont is gelegd en wacht slechts op "een vonk of lucifer en dan wordt de President opgeblazen," zei Naylor vrolijk. „Het zou verleden week al uitge broken zijn, doch de plannen werden verijdeld, door een soort van verraad van de leider in de samenzwering, en op die man had Prins Yovan al z'n vertrouwen gesteld. Doch," vervolgde Furber, „gisteravond is Prins Yovan voor de aandrang van z'n aanhangers gezwicht en deze nacht zal hij de troon veroveren of, naar alle waar schijnlijkheid zijn leven verliezen, want vannacht zal de poging gewaagd worden hem wederom op de troon te plaatsen." „En ik moet eerlijk bekennen, dat ik de grootste bewondering heb voor de handigheid warmede zij hun plan nen hebben beraamd." zei Naylor. ..en de rustige kalme wijze, waarop zij de zaak hebben georganisserd. Je hebt zeker niets verdachts gezien in de stad, is 't wel Norton?" „Absoluut n verzekerde Daan; „wij zeiden al tegen elkaar dat 't scheen of de hele stad sliep." „En dat doen de meesten ook wer kelijk," beweerde Furber. „Maar er ligt een volkomen uitgerust Ifcger verdekt opgesteld." „Ja," verklaarde Naylor, „verscho len als de mijt in de kaas. Je zal mis schien niet willen* geloven, dat hier beneden in de wijnkelder zwaar ge wapende mannen zitten, met volop munitie, revolvers en geweren!" Onwillekeurig keek Daan naar de vloer waarop Naylor begon te lachen. „Ja er is nauwelijks een kroeg, waar van de kelder niet met dezelfde soort drank is gevuld." „En vermoedt de President niets?" vroeg Daan. „Wij hebben hem in z'n statiekoets zien rijden." „Neen," verzekerde hem Furber. „De hele zaak is zo rustig, kalm en geheim voorbereid, dat hij niet de minste achterdocht koestert 'ten minste dat geloven wij. ,,'n Knappe kerel om te zien, vindt je niet?" zei Naylor; „een kruising van een foxterrier en een gier. Hij heeft het voiik imét een ijzeren knoet gelegeerd en gestroopt als paling. Men zegt, dat hij een millioen op de Engelsche Bank heeft staan en dat er een jacht onder stoom ligt en ge reed is hem op elk willekeurig ogen blik naar het land van de vrijheid te brengen, wanneer het hem hier te heet wordt." „Er reed een escorte huzaren voor hem uit." zei Daan. „Van wie bijna ieder man op de •hand van de Prins is," beweerde Fur ber laconiek. „De President heeft de soldij van de manschappen ingehou den en zich op verschillende andere wijzen onpopulair gemaakt; het is daarom zeer te betwijfelen, of de aanhangers van Prins Yovan veel te genstand zullen ondervinden." „In dit opzicht ben ik 't niet met Furber eens," zei Naylor. „Natuurlijk heeft hij meer kennis en ondervin ding in z'n pink dan ik in m'n hele corpus, maar ik heb hem als mijn me ning gezegd, dat er velen van de par tij van de President zullen zijn, die voor hem zullen vechten. Ik hoop het ook, want het is de droom van mijn leven, om eens deel te nemen aan een schermutseling in de Balkan. Wat zal ik dan veel in de club kunnen ver tellen! En als ik dan kan zeggen: „Toen ik deelnam aan de revolutie van Maritaria, of: Op de avond, toen ik heb geholpen om mijn vriend Prins Yovan weer op de troon te plaatsen!" Furber wenkte hem om te zwijgen en te luisteren; toen hoorden zij voet stappen buiten; de bekende regelma tige stappen van soldaten. „De nachtwacht," verklaarde Fur ber, bijna fluisterend, toen het ge luid was weggestorven. „Zij patrouil leren elke avond en gaan dan naar 't paleis om te rapporteren, dat alles rustig is" Enige minuten later klonk er weer een ander geluid,"doch nu van voorzichtige voetstappen. „Onze mannen," zei Daan. Er volg de een krachtige klop op de deur en Grey met z'n afdeling werd binnen gelaten. ,,'n Heel leger op ons eigen hout je," zei Naylor vrolijk- Elke Engels man telt voor drie niet waar? Nu Furber jij bent de „von Moltke" van deze onderneming. Ik stel voor, Nor ton te verzoeken de maarschalkstaf te aanvaarden. Laten wij van onze krachten een zo goed mogelijk ge bruik maken." „Het beste zal zijn," opperde Fur ber, „bij elkaar 'te blijven en ons daar te concentreren, waar de mannen van Prins Yovan het zwakst blijken te zijn. Wij zullen alles aan de discretie van Norton overlaten. Wat wij te doen hebben is ons volle gewicht te laten gelden waar het 't meest nodig is. Jullie zullen zien dat de Konings gezinden zich direct om je heen zul len scharen, zodra ze jullie Engelse stemmen horen, want zij hebben een onbeperkte eerbied voor een Engels man, ze vertrouwen hem absoluut, en wanneer zij weten dat je op hun hand bent, zal dat een zeer gunstige uit werking op hen hebben." Daan knikte. „Mannen," vervolde Furber, „on- middelijk nadat het signaal is gege ven door de grote klok van de barak ken, zullen wij ons naar het plein voor het paleis begeven. Daar zullen wij, naar ik hoop, de soldaten vinden in ieder geval aanhangers van de Prins. De President zal gesommeerd wor den zich over te geven en indien hij weigert, zal het paleis aangevallen worden. Ik moet zeggen, dat het goed bewapend is. Dus vooral voorzich tig, want Prins Yovan wil. dat er zo weinig mogelijk bloed wordt vergo ten. Zijn jullie allemaal gewapend? Er zijn hier nog een paar geweren." Hij haalde uit een kast de gewe ren en deelde ze onder de manschap pen uit. Daan bedankte, omdat hij meer effect van zijn revolver ver wachtte. „Nu valt cr niets "te doen, dan te wachten op 'het signaal. Wat ik zeg gen wil, ik vrees dat wij, als Engel sen, de neutraliteit schenden en jullie zullen 't met mij eens zijn, dat 't zaak is om direct na afloop onze biezen te pakken en ons in veilig heid stellen." Enige tijd spraken zij nog gedempt over de verschillende kansen, toen plotseling de zware klank van een klok door de lucht vibreerde. Op 't zelfde ogenblik doken uit alle hoe ken en gaten van het stadje de man nen op en hoorde men het eentonig rhytmisch geluid van marcherende manschappen. Uit de gang van dc „Gouden Kroon", persten zich haastig de vijftig man uit de kelder naar buiten en vlak achter hen volgde Daan met z'n kameraden. Mét vlugge regelmatige stap marcheerden zij door de straat, die nu vol gewapende mannen was. In 't begin werd er geen woord ge sproken, doch toen de bijzonder op vallende troep van Daan in de brede straat kwam. sloten zich de anderen, die uit verschillende richtingen kwa men, bij heii- aan.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2