S)e Ccidbe Sou/fca/nf Het schip der onderhandelingen Schuman vormt nieuwe regering in Frankrijk Erepromotie van mgr. dr. Poels Een afspraakje met moordenaars MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef. Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN •y 38c JAARGANG No. 11247 Abonnementsprijs ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal. Franco per post ƒ4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. medgdfelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. De overheid en de zeden DE wetten ïpaken de zeden niet. Maar de wetten kunnen wegne men belemmeringen voor het onder houden van de zeden. En de wetten kunnen een stimulans, een prikkel zijn om de zeden te onderhouden. Dit naar aanleiding van de Don derdag in de Tweede Kamer door mi nister Witteman gemaakte opmerking, dat men wat betreft de Zondagsrust en Zondagsheiliging en wat betreft de bestrijding der zedenverwildering niet te veel van de centrale overheid moet verwachten. Als we de nadruk leggen op cen trale overheid, dan wordt zeer te recht gesuggereerd, dat de locale overheid hier een grotere invloed kan uitoefenen. En dat is volkomen waar. De locale overheid kan vaak meer doen voor de Zondagsrust en daar door indirect voor de Zondagsheili ging, dan de centrale overheid. En nog veel meer geldt dit voor de be strijding der zedenverwildering; niet onder alle opzichten, maar toch zeker onder verscheiden opzicht. Dit alles wil echter niet zeggen, dat de centrale overheid zou mogen toe zien! Dat bedoelt ook minister Wit teman niet. Maar is het geen bezwaar voor de overheid, dat de overheid moet regeren en besturen een volk met ver scheiden levensopvatting, met ver scheiden overtuiging inzake goed en kwaad? Nu betreden we een terrein, waarop wij reeds meermalen met nadruk heb ben vastgesteld, wat de werkelijk heid is. De werkelijkheid is, dat de christe lijke zedewetteh zo klaarblijkelijk het geluk van de mens beogen, en dat de verwaarlozing dier wetten zo klaarblij kelijk rampzalige gevolgen heeft voor de mens, dat het onderhouden ervan een volksbelang moet worden geacht. De grote Thomas van Aquino schrijft in zijn uiteenzetting der'Ka tholieke leer voor de ongelovigen, dat wij God beledigen door de overtre ding van Zijn geboden, omdat wij dan handelen in strijd mét ons welzijn, ons eigen geluk. De plicht, om de Zondag te doen zijn zo ver dat redelijkerwijs moge lijk is een rustdag en om de Zon dag te hèiligen, ligt niet direct opge sloten in de natuurwet. Maar het moet ook voor hen, die niet staan op de basis ener Christelijke levensbeschou wing, heel duidelijk zijn, dat het een sociale weldaad is, de Zondag als een rustdag te vieren. De katholieken willen de Zondag volstrekt niet maken tot een saaie dag! Integendeel, de Zondag moet zijn een zonne-dag, een dag van blijheid, van vreugde, die geboren wordt uit innerlijke rust. De Duitse priester Augustin Wibbelt schreef het 'n vijf en twintig jaar geleden als voor deze tijd: „Genoegens hebben we veel te veel, vreugde veel te weinig. Het hart blijft koud en leeg in deze verwarring, het wordt aldoor dorsti- ger en onverzadigbaarder gelijk de keel van een dronkaard. Onblij en verdrietig zijn de mensen bij al hun vrolijkheid, de vreugde evenwel, de ware, echte vreugde, maakt blij en tevreden, zij is een hart- en een le- venssterking. En de wereld heeft een levenssterking zo bitter nodig!" Een vreugde-bron voor de hele week kan een guede Zondag-viering zijn; voor de Christen: een Zondags heiliging in en door Zondagsrust! Vreugde omraas't ons niet van bui ten, maar verwarmt en verlicht het binnenste van het hart. Ze vordert niets van ons, ze wil slechts geven! Er wordt vaak te veel van de Zon dag besteed aan sport. Wij wezen er nog gister op, toen wij overnamen een artikel van de „Maasbode" over de sterrit. Sport is een schone bezigheid, die stalend en sterkend, vormend en ver edelend kan werken. Kracht en be hendigheid, moed en volharding, dis cipline en zelfbeheersing kunnen door de sport verworven worden. Maar: de Zondag rilag niet worden misbruikt voor een sportdag, van de morgen tot de avond. En zeker moet voor de katholieken de gelegenheid ruim open blijven, om op Zondag ter kerk te gaan, wat voor hem hét voor naamste (maar niet het enige!) van de Zondagsheiliging moet zijn en blij ven! Het is onze diepe bvertuiging, dat d maatschappij niet genezen kan van haar vele kwalen, als we maar steeds verder blijven afzakken van een Zon- ••roij de Zondagsrust onnodig absoluut onnodig wordt gestoord en de Zondagsheiliging, on nodig wordt belemmerd. In Indische wateren is aangekomen JJE COMMISSIE VOOR GOEDE DIENSTEN der Verenigde Naties in zake het Indonesische vraagstuk heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering haar heeft medegedeeld, dat de „Renville", een transportschip van de Amerikaanse marine, beschikbaar zal worden ge steld voor besprekingen tussen de regeringen van Nederland en de Indo nesische republiek. Het schip wordt omstreeks 2 December in de Javaanse wateren verwacht. Het staat onder h et bevel van de kapitein der Ameri kaanse marine Tyree. Paul van Zeeland in ons land De heer Paul van Zeeland, lid van de commissie van drie, is Zaterdag avond op weg naar Brussel op de Amsterdamse luchthaven Schiphol geland. Wat betreft het werk der commissie zeide de heer van Zeeland, dat er vooruitgang is te bespeuren, hoewel zeer langzaam. „Dit is echter niets bijzonders," zei hij, „want als ik wel eens opmerk, dat het niet zeer vlot gaat, zegt men mij, dat ik onge lijk heb, omdat in Indonesië nu een maal alles in Oosters tempo ge schiedt". De werkzaamheden van de com missie bepalen zich uitsluitend tot het aanbieden van goede diensten. De commissie doet suggesties, eohter niet op eigen initiatief, doch alleen op voorstel van een der partijen. De ver antwoordelijkheid voor de onderhan delingen liggen dan ook in genen dele bij de commissie, maar bij de partijen zelf. De heer van Zeeland is tweemaal in Djogja geweest, doch wenste zich over de situtaie aldaar niet uit te laten. Ook op de vraag of de sfeer tussen beide partijen op het ogenblik gunstig is, bleef hij het ant woord schuldig. „Ik kan deze vraag eenvoudig niet beantwoorden," zo zeide hij, „want wat zal men in Batavia tot mij zeg gen, indien ik er ontkennend op zou antwoorden?" Na zijn aankomst op Schiphol, is de heer van Zeeland naar Den Haag ver trokken, waar hij met de minister president dr. L. J. M. Beel, de minis ter zonder portefeuille. L. Götzen, de minister van Overzeese Gebieds delen, mr. J. A. Jonkman en de mi nister van buitenlandse zaken mr. C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout het diner gebruikte. Van daag is hij naar Brussel door gereisd. Volgens Ass. Press zal de republi keinse vice-minister, Mohammed Tamzil, namens de Republiek formeel bij de commissie van goede diensten Het m.s. „Indrapoera" met 877 re- patrierenden aan boord wordt Maan dagavond 24 November te Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal op Dinsdagmorgen 25 November te 9 uur in Rotterdam beginnen. Extra suikerbon voor Sint Nicolaas Het centraal distributiekantoor deelt -mede dat de bonnen 026 en 524 aangewezen zijn voor het extra rantsoen voor 200 gram suiker of versnaperingen, of 400 gram jam voor Sint Nicolaas. Deze bonnen zijn gel dig tot en met 13 December a.s. FAALT DE RIJWIELDISTRIBUTIE? De directie van de Simplex-rijwiel- fabrieken te Amsterdam heeft zich in een telegram gericht tot de minis ter van economische zaken/ in Den Haag met het dringende verzoek zo snel mogelijk in de rijwieldistributie in te grijpen. Financiering van het bedrijf, aldus het telegram, zal on mogelijk worden als de productie in veel sneller tempo blijft gaan dan de rijwielbestelbonnen worden uitge reikt, terwijl toch de. behoefte aan rijwielen onveranderd groot is. De vakgroep heeft reeds weken geleden besprekingen met de bevoegde in stanties geopend opdat wegen gevon den worden, waarlangs de grote voorraden kunnen worden afgezet. Paul van Zeeland, lid van de Com missie van Drie, arriveerde op door reis naar Brussel op Schiphol. In ge sprek met enkele journalisten. een protest indienen „tegen het feit, dat de Nederlanders in Oost-Madoe- ra tot ver achter de door dr. Van Mook voor dat eiland vastgestelde de marcatielijnen zijn doorgedrongen''. Unitedi Press meldt dat de commis sie van goede diensten gisteren de ge hele dag informele conferenties heeft gehouden ter discusie van het pro bleem. Welingelichte kringen zeggen dat de commissie misschien een on derzoek naar de gehele kwestie zal instellen. TWEE GESNEUVELDEN. Volgens het Nederlandse militaire communiqué van Zaterdag hebben die Nederlandse verliezen op Vrijdag twee gesneuvelden en 7 gewonden be dragen. Erepromotie Dr. Poels te Tilburg. De Katholieke Economische Hooge- school te Tilburg herdenkt haar 20- jarig bestaan. Een van de hoogte punten was de erepromotie van dr. Poels Het moment waarop de promo, tor aan dr Poels de bul overhandigt. Naast dr. Poels Kardinaal de Jong. Catastrophale stakingsgolf verlamt het land MADAT DE FRANSE NATIONALE VERGADERING de oud minister van Financiën, Robert Schuman, die na Blum's mislukking een op dracht tot kabinetsvorming had ont vangen, Zaterdag; met een grote meer derheid (412 stemmen vóór, 184 teg en, 22 onthoudingen) haar vertrou wen had geschonken, is de nieuwe premier ijlings m'et zijn besprekingen begonnen. Gisteravond was de nieuwe ministerlijst gereed. Aanvankelijk wilde Schuman Paul Reynaud als m inister van financiën in zijn kabinet opnemen, doch de socialisten waren daar tegen. Het nieuwe ministerie Het nieuwe ministerie ziet er nu als volgt uit: Minister-president: Robert Schu man (Mouvement Républicaine Po pulaire). Buitenlandse Zaken: Georges Ri- dault, (M.R.P.). Binnenlandse Zaken: Jules Moch (soc.).- Justitie: André Marié (Rad,). Strijdkrachten: Pierre Henri Teit- gen, (M.R.P.). Overzeese Gebiedsdelen: Paul Coste —Floret (M.R.P.). Openbare Werken: Christian Pi- neau, (soc.). Economische Zaken en Financiën: René Mayer, (Rad.). Onderwijs: Marcel Naegelen: (so cialisten). Wederopbouw: René Coty (onaf hankelijk republikein). BIJNA EEN MILLIOEN STAKERS. De situatie, welke Schuman thans de baas moet zien te worden, ziet er niet bepaald prettig uit. De stakings golf in Frankrijk heeft catastrophale afmetingen aangenomen. Het aantal stakers nadert het mil- lioen en nog steeds dreigen uitbrei dingen. De ernstigste ontwikkeling doet zien voor in het spoorwegbe drijf, dat van het Zuiden uit geleide lijk aan lamgelegd wordt. De voorzitter van de bestuursraad van het Franse spoorwegnet heeft in een klemmend beroep op de ar beiders doen weten, dat een spoor wegstaking rampzalige gevolgen zal hebben voor de Franse economie. Deze staking breidt zich vanuit het Zuiden uit. Vanuit Marseille sloeg zij over naar Nice en Avignon, waardoor de verbindingen van het Zuiden met het Centrum verbroken werden. Thans is ook aan het Gare du Nord te Parijs en op twee andere stations in de buitenwijken het werk neerge legd. Vrijdagavond hebben de zeelieden te Bordeaux het werk neergelegd, te Toulon liggen thans de scheeps werven stil. De Parijse bouwvakar beiders besloten gisteren tot staking het personeel der koelhuizen zal Maandag in staking gaan. Bij de 250.000 stakende mijnwerkers in het Noord-en hebben zich 23.000 uit het Loiregebied gevoegd. De staking in de Parijse metaalindustrie is volko men. Het enige lichtpunt is de hervatting van het werk in de Citroënfabrieken, terwijl tekenen van onwil onder de arbeiders tegen het communistisch drijven veelvuldiger worden. COMPLOT VAN VEERTIEN BONNENHANDELAREN ACHTERHAALD. Na een minitueus onderhoek, dat geruime tijd in beslag genomen heeft, is de Haagse economische rechershe er in geslaagd, de hand te leggen op een veertiental bonnenhandelaren, die zich niet ontzagen zich de hulp van een tweetal ambtenaren te ver zekeren. De economische recherche heeft door deze arrestaties de hand gelegd op beroepshandelaars, hetwelk wel blijkt uit het feit, dat niet minder dan circa 350 nieuwe bonkaarten, enige duizenden textielpunten, ongeveer 10.000, vele opplakvellen met hon derden bonnen, vier nieuwe rijwielen, 2 gouden damesarmbandhorloges e.d. in beslag genomen zijn. Reeds zijn ter dezer zake 10 personen, waaronder de twee ambtenaren, voor de officier van justitie geleid. Het onderzoek is nog in volle gang. Onder de titel „De communistische partij mobiliseei't haar troepen tegen het republikeinse regime" heeft de socialistische „Le Populaire" het vol gende bericht gepubliceerd: „Ingevolge orders, te Warschau ontvangen, en volgens een plan, dat te Belgrado is opgesteld, bereidt de communistische partij zich voor een directe actie te ondernemen. De par tij heeft gisteren gelast, dat man nen en wapenen in Parijs verzameld moeten worden en dat de mannen, die militant zijn, zich gedurende de nacht naar Parijs moeten begeven. Het bovenstaande is gebleken uit on derschepte geheime convocaties".- De Franse communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin de berichten, die in het socia listische blad „Le Populaire" en het katholieke blad „La Croix" versche nen, worden tegengesproken. Volgens deze berichten zouden de communis ten zich gereed maken voor een ge- weldactie. EERSTE VLUCHT VAN HET GROOTSTE VLIEGTUIG TER WERELD. Het grootste vliegtuig ter wereld, de ZC99, heeft met goed gevolg zijn eerste proefvlucht volbracht, aldus meldt het Fransche persbureau AFP uit San Diego. Het toestel, dat 133 ton weegt en door 6 motoren van elk 3.000 pk wordt voortbewogen, kan 400 volledig uitgeruste m'anschappen vervoeren met een gemiddelde snel heid van 500 kilometer per uur over een afstand van 13.000 kilometer. De bouw, die 4 jaar geduurd heeft, heeft de Amerikaanse luchtvloot, waar het toestel voor is veVvaardigd, 15 milüoen dollar gekost. v Sch. 5 bij Monster gestrand Gistermorgen tussen vier en vijf uur is de haringlogger Sch. 5 van de rederij v. d. Toorn uit Scheveningen ter hoogte van Monster (Z.-H.) ten gevolge van motorstoornis aan de grond gelopen. De reddingsboot „Koningin Wilhel- mina" uit Hoek van Holland nam vijf opvarenden van de uit 16 koppen be staande bemanning* over en bracht deze naar Scheveningen. Men is er nog niet in geslaagd de Soh. 5 vlot te krijgen. Het schip is niet verzekerd. ZEVEN OPVARENDEN VAN DE „ZONNETIJ" VRIJGELATEN. Zeven van de elf gearresteerde op varenden van het zeejacht „Zonnetij 4", dat tc Hansweert door de douane is aangehouden, zijn naar wij verne men, op vrije voeten gesteld. Het Joodse echtpaar en de ingenieur met zijn echtgenote bevinden zich thans nog in hechtenis. „Een levende maatschappij-leer, een gerealiseerde sociologie Op de opening van de achtste Til-, burgse hogescholendag vond Zater- in tegenwoordigheid van Z.E-m. Kardinaal de Jong, mgr. W. Mut- saerts, bisschop van Den Bosch, mgr. d-r. G. Lemmens, bisschop van Roer mond, mg. J. M. J. Baeten, co-adju- tor-bisschop van Breda, minister Jos Gielen, de vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch, mgr. Hendriks en prof. Romme de ere-promotie plaats van mgr. dr. H. A. Poels. De plechtig heid geschiedde des morgens om kwart voor elf in de Metropole schouwburg te Tilburg. De rector- magnificus, prof. II. Kaag, sprak een openingswoord en begroette de tal rijke autoriteiten. Voorts werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Tilburgse academiale econo mische kring, de heer F. van Save- nije en de praeses van het Tilburg se studentencorps „St. Olaf", welke laatste aan de rector een ontwerp •van een vlag aanbood, die in den vervolge de idee van de hogeschool gemeenschap zal symboliseren. Promotor was mag. dr. P. A. Weve O.P., die een rede uitsprak, waaraan wij het volgende ontlenen: Na een korte inleiding zette prof. Weve uiteen waarom aan dr. Poels een economisch doctoraat wordt ver leend. Beide wetenschappen, econo mie en sociologie, vullen elkander aan, zodat een economist zijn taak maar ten halve kent, als hij de be studering der maatschappelijke vra gen vei'waarloost. Dc economische hogeschool legt daarom tussen beide steeds een innig verband. Het is nu een der opvallende trekken van de promovendus geweest, dat hij immer ée mens zag als een totaliteit. Het economische leven, aldus de gedach- tengang van dr- Poels, is verderfe lijk, zo het niet het sociale even wicht dient. Op de bodem van alles ligt tenslotte de godsdienst. De mens is niet voor de helft economisch we zen en voor een ander moreel den kend christen, maar hij is beide ge heel. Ziedaar Poels' opvatting van het begin af. En de twee grote conse quenties, die daaruit volgen, zien we dan ook onmiddellijk uitstralen zijn daden en woorden: een diepe bezorgdheid voor het natuurlijk wel zijn der economisch zwakken, ander zijds een heilige ijver om de hogere en hoogste waarden van het leven veilig te stellen. In 1910 liet dr Poels zijn katheder te Washington in de steek om naar Limburg te snellen waar in de mijnstreek een noodtoe- Twee Eindhovense meisjes dachten spoor te vinden De ijverige nasporingen van de po litie, die alle mogelijke moeite doet, de moord op de R'damse taxichauf feur Globus tot klaarheid te brengen zijn aldus 't „Vrije Volk", waaraan wij onderstaand verhaal ontleenen tot dusverre zonder resultaat geble ven. Eén ogenblik zag het er naar uit alsof men de daders op het- spoor was. Uit Eindhoven kwam namelijk het bericht, dat hier twee jongeman nen waren gesignaleerd, wier uiter lijk grote overeenstemming vertoon de met het signalement, dat de auto mobilist, met wie de daders waren meegereden, had opgegeven. Het waren twee Eindhovense meis jes, die de bal aan het rollen hadden gebracht: Zij hadden kennis gemaakt met een paar jongens, de een nog erg jong, de andere al een paar jaar ouder, en de wederzijdse kennisma king was blijkbaar zo goed bevallen, dat ze een afspraak maakten voor een nieuwe ontmoeting. Bij hun thuiskomst keken ze in de krant en toen kwam de schrik! Want bij het lezen van het verhaal van de moord kwamen ze tot de ontdek king, dat hun nieuw verworven vrienden toch wel erg veel op het gesignaleerde tweetal leken. In hun verbouwereerdheid wisten ze eerst niet goed wat ze er mee aan moesten. Maar tenslotte begrepen ze toch, dat ze die ontdekking niet mochten verzwijgen (hun rechtsge voel overwon de liefde) en zo kwa men ze met een hoogrode kleur van opwinding bij de politie om van hun ervaringen te vertellen. Zo kwam het, dat de politie een oogje in het zeil hield, toen de meis jes zich de bewuste avond naar het punt van samenkomst begaven. Meisjes en politiemannen wachtten echter vergeefs. De jongelui kwamen niet opdagen. Zouden ze dus werkelijk iets met de moord te maken hebben gehad en bang zijn geworden dat hun nieuwe vriendinnetjes achter hun geheim waren gekomen Of zouden ze dood onschuldig zijn, maar achteraf de meisjes toch niet zo aardig hebben gevonden, en zodoende het af spraakje dus maar hebben „verge ten"? De politie en de twee Eindhovense meisjes zijn er nog altijd niet achter. Weliswaar verklaarde het tweetal la ter, dat de trouweloze vrienden eigenlijk toch niet zoveel gemeen hadden met het signalement, maar wie zal het zeggen? De Eindhovense recherche heeft nog pogingen in het werk gesteld om de jongelieden, die zich niet aan hun afspraak hadden gehouden, op te sporen, maar succes hebben die na sporingen niet opgeleverd. Uit Den Bosch wordt nog gemeld, dat ook daar de politie in samen- king met de Eindhovense dienaren van Hermandad 'een spoor van de beide daders heeft gevolgd, maar ook in de Brabantse hoofdstad was het vergeefs. Het vermoeden bestaat thans, dat zij naar België zijn uit geweken. stand dreigde te ontstaan. In een tijd, waarin een eigenlijke maatschappe lijke omvorming, van bedrijfsorga nisatie, ordening e.d. nog geen spra ke was. Dr. Poels deed zich weldra kennen als de krachtige sociale voor trekker. En hij zag het gevaar, dat het socialisme zich van het terrein trachtte meester te maken. Daarte genover stelde dr. Poels deze begin selen: werkt voor een waardig be staan van de arbeiders, maar ont neemt hun hun godsdienst niet. Fel kantte hij zich derhalve tegen de godsdienstloosheid van het socialisme, maar daarnaast voerde hij een rus teloze strijd tegen de uitwassen van het kapitalisme en de misbruiken en antoestanden, die hij als gevolg daarvan rondom zich zag. Spr. prees vervolgens dr. Poels als een groot re denaar en hij haalde tal van zijn be zielende redevoeringen aan, waarin vooral het loonpeil en dc woningnood dier dagen fel worden gegeseld. Met tal van voorbeelden maakte spr. dui delijk, dat dr. Poels een man van ce daad was. De verbetering der volks huisvesting was zijn grootste zorg en, toen hij in 1937 zich uit de arbeiders beweging terugtrok, waren bijna 7000 geriefelijke arbeiderswoningen in de mijnstreek door zijn toedoen tot stand gekomen. Spr. besloot zijn rede met de thans 80-jarige dr. Poels het erc-doctoraat aan te bieden en alle leden dezer ho geschool-gemeenschap aan te sporen het voorbeeld tc volgen van deze man, van wie gezegd kan worden, dat hij was: een levende maatschappij leer, een gerealiseerde sociologie. Na deze rede daalde prof. Weve als eerste af naar het ere-podiutn, waar hij de nieuwe doctor als pro motor gelukwenste. Mgr. dr. Poels voerde hierna het woord en gaf hierbij blijk van een bijzondere vitaliteit, waarbij hij zijn levensvisie op enkele brandende pro blemen ten beste gaf- Toen het applaus, dat op zijn woor den volgde was verstomd, nam prof. Kaag nog eens het woord, die kort en bondig de grijze statige figuur van de „jonge doctor een „weest welkom" toeriep. Na afloop van de plechtigheid was er in de Kamer van Koophandel een druk bezochte receptie. Vroeger op dc morgen werd dc VUIe hogescholendag in het corpsge bouw der studenten tijdens een korte bijeenkomst geopend. Des middags om kwart voor drie werd in de zaal van de R.K. werkliedenvereniging een feestvergadering gehouden door de academische economische kring, die geopend werd door de voorzitter drs. A. H. Albregts. Deze werd bijge woond door vele hoogleraren eïi do centen. Door mr. J. Derks werd tij dens deze bijeenkomst gesproken over het onderwerp „Taak en plaats van de katholieken in deze tijd". LEIDEN Rector A. P. P. KLUIVERS, t £m (c.cWie,itje... Ogenblikken van zelfbezinning zijn de beste van het mensenlevep.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1