Gemeenteraad van Katwijk bijeen VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. De zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, is toegekend aan de heer H. vah Winkel. De medaille in brons is verleend aan de heren J. Rijswijk en H. Windhorst. HAZERSWOUDE Geboren: Johanna Maria d. v. G. W. v. d. Zon en P. J. Olijerhoek Arendje d. v. J. B. v. d. Lelie en S. Vreuigdlenlhil. Maria Cornelia d. v. W. H. v. d. Laan ën C. Groen. Maria Christina Sophia d. v. W. J. Verbeij en A. M. v. Schie. Henricus Adria- nus z. J. C. de Boer en B. M. de Jong. Gerard z. v. J. Platteel en J. Moer man. Gosewinus Marius z. v. A. B. Dorsman en J. C. Grandia. Jan z. v. J. W. Wortman en N. v. Dam. Petro- nella Alida d. v. N. P. Captein en J. S. Heemskerk, Theodora Maria d. v. W. v. Wetten en M. Straver. Cornelis Jozef Johannes z. v. A. C. Koot en A. M. A. Rotteveel. Ondertrouwd: Arend Jan v. Tól 41 jaar en Hendrika de Brum 22 j. Jo hannes Cornelis v. Leeuwen 47 j. en Catharina Wilhelmina Graal 42 j. Jo hannes Wilhelmus Kaptein 30 j. en Maria J. C. de Jong 26 j. Petrus J. Holthuizen 36 j. en Pieternella de Wit 28 j. Antonius J. P. Rozemeijer 25 j. en A. M. Kraan 22 j. Getrouwd: Gieter C. Helmus en Ar- dina Raaijmakers. Jacobus A. Jansen en Berend je Spanhaak. Overleden: Teunis Wezelenburg 75 jaar; Leonardus Adrianus Straathof 8 jaar; Jannetje Buitenhuis 75 j. Arie Boer 77 jaar echtgen. v. Sija E. Glad pootjes KOUDEKERK Boomplantdag. In tegenwoordig heid van burgemeester G. Verheul werden door de leerlingen der hoog ste klassen der lagere scholen een aantal bomen geplant in de Dorps straat en in de Hoogewaard. LEIDSCHENDAM Supportersveren. ,,Quo Vadis". De supporters hebben Woensdag avond op geanimeerde wijze comité- generaal gehouden waarvoor veel be langstelling in verband met de in middels gesuste ongewenste verhou ding met het bestuur van,A.V.V. Bei de verenigingen hebben gecombi neerd vergaderd en elkaar weer de broederhand toegestoken. Het bestuur van A.V.V. had echter de wens uit gesproken dat Quo Vadis een onder deel zou worden van A.V.V. Voor zitter Nap heeft dit voorstel geheel zonder enig commentaar ter tafel ge bracht en nadat enige leden hun me ning hebben gegeven werd het voor stel zonder de minste tegenkanting verworpen, zodat Quo Vadis als zelf standige verenignig zal blijven voort bestaan. De vereniging is in een jaar tijds gegroeid van 30 tot ruim 200 le den, waardoor zij een der grootste supportersclubs van Nederland is ge worden. Daardoor is zij een stimulans geweast voor het A.V.V.-elftal. Verder deelde de voorzitter mede dat uit meerdere plaatsen advies ge vraagd is voor de oprichting van een supportersclub. Uit de jaarverslagen bleek dat Quo Vadis zeer veel zowel financiël als anderszins voor A.V.V. heeft gedaan, te veel om op te som men. Desondanks heeft zij momen teel een kassaldo van ruim 280. Het bestuur werd met 2 leden uit gebreid en bestaat thans uit de heren: P. Nap, voorzitter, E. Lassche, secre taris, Veurse Straatweg 280, J. Oos- terveer, Venestraat 32, penningm., J. de Wit, J. Strampraad, J. Heems kerk en P. Hakkaart sr. LEIMUÏDEN Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt Woensdagavond 26 Nov. half acht in openbare vergade ring bijeen. LISSE Stichting 19401945. De in Sep tember j.l. gehouden collecte ten ba te van de Stichting 19401945 heeft in deze gemeente de kapitale som van 5-716.96 opgebracht. Onder deze opbrengst is begrepen een gif van 2.000.— Geboren: Elisabeth Gertrudis Johanna d. van W. van der Vlugt en J. Vermeij; Joannes Antonius z. van J. A. de Ruijter en A. M. de Groot; Johannes Siman z. van J. J. Lam- boo en H. E. Vink; Johannes Theodo- rus z. van A. van Beelen en M. C. Bouwmeester; Maria Helena d. van C F. Homan en M. J. van der Voort; Johannes Cornelis z. van S. de Vlie ger en H. Zandbergen; Catharina Ma ria d. van M. A. Meiland en Th. M. Romijn; Petrus Hermanus z. van H. J, Schoonderwoerd en A. E. Woit- kowski; Dreesje Johanna d. van L. Rhijnsburger en J. T. Witte. Ondertrouwd: Theodorus van Eg- mond 27 j. en Neeltje van Egmond 27 j.; Johannes Gerrit Vonk 29 j. en Christina Abramine van Blitterswijk 20 j. Getrouwd: M. C. Boot en P. van Zonneveld; C. S. Snaar en J. P. Grim bergen; C. van der Zaal en W. A. Schouten; C. Rusman te Hillegom en W. G. van der Voort. Overleden: Cornelis Herrewijn 78 j-, wed. van J. Stegehuis; Petrus Hendrikus Theodorus Wolff 58 j.., echtg. van J. Cammenga. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Cornelis Alexander z. v C. L. van der Lans- en Brama; Petrus Johannes Maria z. v. P. H. v. d Berg en Buschman; Johannes Cle mens z. v. S. L. Bergman en Kap tein; Dirk z. v. C. Visser en Piekaar; Theodorus Gerardus z. van G. F. Zuiderduin en Boon; Hillegonda Ma ria d. v. W. J. Kaptein en Bon; Julia na Maria d. v. J. J. R. Berbee en van Denzen; Theodora Margarethan Ma ria d. v. L. G. M. Vermin en Bar- tels; Antonius Johannes z. v. A. v. Voort en Hekker; Catharina Petro- nella d. v. C. P. Uitendaal en van den Burg. Overleden: Hendrik Nijssen 78 j., echtgenoot van M. van Kempen; P. Th. M. Romijn 18 dagen; P. J. M. v. d. Berg 1 dag. Gehuwd: J. M. Hulsebosch 23 j. en M. J. C. Bemelman. 21 j. Bij de opening deelde de voorzit ter mede, dat de nieuwe brand spuit klaar is en a.s. Maandag zal ar riveren aan het veilingsterrein te Katwijk a. d. Rijn waar de spuit be proefd zal worden. De begroting voor 1948 zou spoedig gereed geweest zijn, ware het niet dat op verschillende be scheiden van het Rijk geWacht moet worden zal het wel Januari worden eer deze in behandeling kan worden De aansluitleidingen van de Water leiding, de verbinding tussen hoofd leiding en binnenleiding staan niet onder rechtstreekse controle van het bedrijf. De aanvrager moet de aan sluiting betalen en is mitsdien eige naar en het onderhoud is voor zijn rekening. Dit heeft tot gevolg veel waterverlies. Als er een lek is vóór de aansluiting is dit schade voor het bedrijf en de aangeslotene laat het meestal maar lopen. Naar schatting kost dit 18000 m3 water per jaar. De commissie voor de bedrijven stelt voor het onderhond verplichtend te stellen voor de gemeente, waardoor f 0.75 p. j. zal moeten wérden be taald. Dit geldt voor nieuwe aan sluitingen. Bestaande aansluitingen kunnen naar verkiezing het opder- (houd aan de gemeente opdragen te gen f 0.75 per jaar Aldus wordt be sloten. De bestaande teerkelder bij de gas fabriek is veel te klein en moet dage lijks leeggepompt worden. Nog meer bezwaren en nadelen zijn aan deze te kleine put verbonden. Voorgesteld wordt een put te laten maken voor 150 M3, die slechts eenmaal per week behoeft leeggepompt te worden. Bouwkosten ƒ7500.Besloten. Een nieuwe school. De Commissie van Beheer der Herv. Scholen vraagt medewerking voor de bouw van een nieuwe school.. Deze school zal op de eerste plaats ge bouwd moeten worden ter vervanging van de in de oorlog afgebroken school. De klassen zijn sindsdien on dergebracht in diverse gebouwen, wat zeer nadelig is voor het onder wijs. Vervolgens zijn in de bouwplan nen van deze 12-klassige school ge ïncorporeerd de reeds lang bestaande plannen voor een nieuwe school. De andere scholen zijn reeds overbe volkt. Een nieuwe 12-klassige school zal aan meerdere ongewenste toe standen een einde maken. Tevens merken B. en W. op, dat de aanvraag in de aan de Wet omschreven eisen voldoet en er geen gronden aanwezig zijn waarop afwijzing zou kunnen plaats hebben. Z. h. st. wordt dit voor stel aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot het overnemen van het Rijk van een aan tal noodwoningen staande aan de Kortenaerkade komt hierop neer, dat aan een reeks van forcnaliteiten moet worden voldaan. Het Rijk betaald 90 pet. van de kosten. Besloten. Aan een 9-tal personen wordt kwijtschelding gegéven van de erf pachtscanon voor terreinen aan de Zuidstraat. Deze opstallen zijn in de winter 19441945 afgebroken door het publiek wegens gebrek aan brandstof. B. en W. vragen machtiging voor een kasgeldlening van een luttel mil- lioentje guldentjes, waartegen de raad geen enkele bedenking heeft. De ambachtsschool. Volgt het punt met betrekking tot het stichten van een ambachtsschool. Reeds eerder heeft de raad zulk een school nodig geoordeeld. Het zal voor lopig een „noodambachtsschool" zijn,, aangezien tot de bouw van een de finitieve school nog niet kan worden overgegaan, mede omreden de bouw van woningen nog voorrang heeft. De noodschool zal' een uitgave vragen van 33.000.en gebouwd worden in de tuin achter het Weeshuis'. De defer5tieve s-chocl zal later te Katwijk a d. Rijn gebouwd worden bij de gro te Prov.weg, bij CallowegN. Duin weg. De huur van de grond zal 200. per- jaar bedragen, voor 10 jaar en 10 jaar in optie. Meerdere leden spre ken zich uit voor spoedige bouw de zer school. Hopelijk zal 1 April het onderwijs kunnen beginnen. Z. h. st. aldus besloten. De rekeningen van he't Grondbe drijf worden voorlopig vastgesteld: 1945 eindcijfer van baten en lasten f 12.115,95 Voor 1946 eindcijfer van kapitaalsontvangsten en uitgaven f 182 771,51, 1946 eindcijfer van baten en lasten f 11.139,23, uitgaven f 224.870,96. Op een vraag van de heer v. d. Zwan uit vorige vergadering be treffende openstelling van de nieuwe verkeersweg bij het viaduct zegt de voorz. o.m. dat vermoedelijk voorjaar 1948 de weg in gebruik zal kunnen worden genomen. Op enkele vragen de politie betreffende wenst de voorz. niet te antwoorden. TER AAR Geboren: Louis Maria Christiaan, z. van J. Zwirs en A. M. Lebesque; Aldia Geertruida Helena, d. van J. v. Rossenberg en Th. J. Teunisse; Ma ria Cornelia, d. van A. Coedhart en M. C. Jansen; Johannes, Willem, z. van A. Vuijk en M. Vreeken; Gerar dus Joannes, z. van P. C. Egberts en H. M. Voortman; Hubertus Wilhel mus Maria, z. van L. J. Heemskerk en M. van Koert; Henricus Joannes Antonius, z. van L. A. Akerboom en A. H. E. Heins; Gerardus Adrianus, z. van J. N. C. Mank en C. G. Otto. Overleden: Jannetje Heemskerk, 61 j., echtgen. van A. Vuijk. OEGSTGEEST Gemeenteraad. Woensdag 26 Nov. komt de Raad dezer gemeente te 7 uur in openbare vergadering bij een. Usclub. De voorz. de heer W. J. Swart, deelde mede, dat in samen werking met de Oranjevereniging een geluidsinstallatie werd aangeschaft. Men is nu van muziek op de baan verzekerd. Het ledental is ongeveer gelijk gebleven. De heren Kortmann gaf een financiël overzicht; er was een batig, saldo van ongeveer 1000 De aftredende bestuursleden, de he ren Swart, Lubbe en Milikan, werden herkozen. Geboren: Margaretha H., d. van L, Verhoeven en A. Juric; Andrea J., d. van A. Coert en J. Koree; Johanna M., d. van A. van den Berg en T. A. Noort; Joseph M. J. H., z. van L. J. Eisen en M. M. J. Meijers; Louise C. M., d. van J. L, J. Rutten en M. C. Rutten. Overleden: M. C. J. Jaspers, 55 j., w. van H. Bouters. Getrouwd: G. J. den Ouden en G. H. Zandbergen; J. A. L. van Beek en E. G. van Velzen. OUD-ADE H. PRIESTERWIJDING. In het klooster van de Paters van de H. Geest te Gemert dient vandaag Z. H. Exc. Mgr. B. Hilhorst, Aposto lisch Vicaris van Bagamoyo de H. Priesterwijding toe aan frater C. v. d. Poel. Zondag 28 December hoopt Pater C. v. d. Poel C.S.Sp. zijn eerste plech tige H. Mis op te dragen in de paro chiekerk te Oud-Ade. Biljarten. In café KL Rustoord werd de wedstrijd KI. RustoordDe Carambole gespeeld voor de compe titie van de L-B.B. De uitslag was als volgt: J. v. d. Hulst 570 570 23 10 24.78 C. Schouten 145 56 23 15 2.43 L. Turk J. Veldman Jac. v; d. Mee 215 215 35 34 6.14 Neuteboom 100 93 £5 11 2.65 H. Vrijburg 125 101 32 13 315 F. Veltman 90 90 32 11 284 Uitslag KI. Rustoord 4 p.; Caram bole 4 punten. SASSENHEIM Geboren: Maria Cornelia, dr. van J. Faas en M. Riethoven; Robert, zn. van G. v. d. Weijden en J. v. d. Meij; Elisabeth Lena Cornelia, dr.. van C. A. van Sprang en T. G. v. d. Waal; Petrus Gerardus Maria, zn. van G. F. van Kesteren en C. J. Wesselman, Elisabeth Adriana Maria, dr. van J. C. Blom en E. Burgmeijer; Christina Maria dr. van R. C. v. d. Vlugt en I. A. v. d. Geest; Henricus Pancra- tius zn. van Th. J. Homan en P. Prins Getrouwd: G. J. v. d. Meer 26 j. en A. W. Groene veld 25 j. VOORHOUT Distributie-nieuws. Op Vrijdag 28 Nov. van 1315 uur zullen aan kinderen geboren in de maand No vember van een der jaren 1932 tot en met 1945 alsmede aan kinderen geboren in de maand Januari 1947 een schoenenbon overeenkomstig de leeftijd worden uitgereikt, tegen in name van bon 604 van het inlegvel. Gezinnen met 8 of meer perso nen dienen voor liet in ontvangstne- men van de extra rantsoenbonnen brandstoffen, zich met alle Stam kaarten der gezinsleden, tot de Distri- butiedienst te wenden, op Maandag 24 November van 1416 uur, VOORSCHOTEN Giasinzameling De verkenners- groep „St. Laurentius" organiseert op de Zaterdagen 22 en 29 Nov. een gro te flessemactie. Morgen wordt de ene helft van het dorp „afgestroopt", n.l. het deel tussen Wijngaarden laan en Papelaan, deze beide lanen hierbij inbegrepen. Alle soorten legen flessen en jampotjes zijn vap harte welkom. Personalia. De bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, is toegekend aan de heer J. Langezaal. Geboren: Theodorus Johannes z. v. T. G. M. Steinebach en M. A. Lüt- terbeck. Johannes Maria z. v. J. Schrijvers en M. J. Zwetsloot. José Helène d. v. F. J., F. v. Zonneveld, en H. J. Rijsdijk. Gerarda Theresia Maria d. v. J. P. G. ter Haar en P. H.\ Markus. Reinirus Martinus Jo hannes z. v. A. J. Lindeman en T. Vogelaar. Ondertrouwd: Johannes C. J. M. v. d. Assem 24 j. en Maria H. v. d. Valk 22 jaar. Getrouwd: J. F. Emeis 49 j. en G. Veldkamp 38 jaar. ZOETERMEER Personalia. De zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, io toegekend aan de heren A. van Mullens, A. Klerkx en S. Meins- ma. De medaille in brons is verleend aan de heer J. v. d. Berg. ZOETERWOUDE K.A.B. Er zit groei in de K.A.B. want het grote gezin van afd. I vulde het Parochiehuis voor het eerst ge heel. Kapelaan Koomen g.a. ving de avond aan met een gebed voor het welslagen van het winterprogram en een gloedvol woord omtrent het ac tiepunt van de katholieke Actie, uit j te dragen door de standsorganisaties „Reddend Christendom". Hierna kwam de K.A.B. 'toneelclub onder regie van Joop Koevoets voor 't voet licht met „Het Sparrehof Mysterie". De leiding van deze club heeft het gezien een spel te kiezen, waarin vele dilettanten een kans krijgen tot spe len. De voorzitter van de K.A.B. redde de situatie door de hoofdrol.te spelen, daar een speler wegens ziekte verhin derd was. Liefhebbers van opwindend spel hebben volop kunnen genieten van dit soort streven in het strijd perk van de toneelkunst waarin angstkreten, onweer en bliksemslag en revolverschoten niet van de lucht gingen. Het spel was in vele rollen zeer te roemen. STADSHIEUWS ONDERSCHEIDINGEN. De zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toegekend aan de heden W. van Vliet en J. Sandberg; de bronzen medaille is verleend aan mej. D. Blankert en de heer I. Heijmans. NAAR DE KERMIS! Vanavond om 8 uur opening van de feest-kermis Linkerjatje, ingang Clubhuis Mare 43. HEROPRICHTING VAKORGANISATIE VOOR KATH MANUFACTURIERSENZ. A.s. Maandag te 8.15 uur zal in dc Turk" de heroprichting plaats heb ben van Kath. Vakorganisatie voor hedenmode-zaken en manufacturiers ,St. Willibrord", gewest Leiden. De heer Mees, secr. van de vakgroep Textiel zal er een inleiding houden De heer .Jan Bakker, directeur van het bureau der Kath. Middenstands vereniging, zal deze bijeenkomst bij wonen. E.H.B.O.-RAAD. Op uitnodiging van de Leidse E.H. B.O.-raad' hield dr. H P. Veldhuyzen Jr., die eerst kort geleden uit Indië is teruggekeerd, gisteravond in de collegezaal van het Acad. Zieken huis eën causerie over zijn ervarin gen als arts van e«n Rode Kruisteam Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer P. Agema, vertel de dr. Veldhuyzen allereerst hetAeen en ander over de organisatie van dit Rode Kruiswerk en de uitzending van het eerste specialistenteam, m aansluiting waarop 12 mobiele colon nes zijn vertrokken. Vervolgens gaf spr. een interessante beschrijving van z'n komst, in 1945 in Indië en zijn be zoek aan de kampen, waar de geïnter neerde Europeanen onder de meest primitieve omstandigheden moesten leven terwijl ook de medische verzor ging veel te wensen overliet. In het begin van 1946, toen ook de evacua tie groter werd is hierin geleidelijk verbetering gekomen, vooral ook dank zij het optreden van het Rode Kruis. Hierna stond spr. uitvoerig stil bij zijn verblijf in Bandoeng en de we- derinrichting van het Immanuelhos- pitaal, dat hij bij zijn komst door- de extremisten in de grootste wanorde vond achtergelaten. Grote waarde ring had spr. ook voor het optreden van de Hollandse vrijwilligers, die door hun houding veel hebben bij gedragen tot het herstellen van de rust en welvaart in dit land Met ver waarlozing van vele moeilijkheden en dank zij de hulp van tal van in stanties heeft men dit hospitaal weei weten in te richten tot een behoor lijk functionerend tropisch zieken huis met 250 bedden, waaraan thans 5 artsen en enige specialisten verbon den zijn. Ten slotte ging spr. nog uitvoerig in op de ve'c, vooral tTOüische iekten, welke hij te behandelen kreeg. Na af loop was er voor de vele aanwezigen gelegenheid om met spreker van ge dachten te wisselen. NEL OOSTHOUT BRACHT „ST. JOAN". Gisteren had in' 't Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk de eer ste van een aantal voordrachtsavon*- den plaats, welke de stichting K. en O. voor' het lopende seizoen op haar programma heeft. Bij de bezoeken die Max Croiset kort geleden aan Leiden bracht, kreeg men de indruk gezien de buitengewoon geringe belangstelling dat het grote pu bliek nog steeds enigszins vreemd staat tegenover het acteren in deze vorm. Het streven van K. en O. om deze kunst de plaats te geven die haar toekomt, werd gisteravond bekroond door een grote opkomst der leden en wij zijn ervan overtuigd, dat de wij ze, waarop Nel Oosthout ,-,St. Joan" van Bernard Shaw ten tonele bracht, er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen vele van de bestaande vooroordelen weg te nemen. Deze voordracht deed zowel aan het woord als aan de be doeling van de schrijver recht we dervaren. Door een intensieve con centratie wist de voordrachtskunste nares een sfeer te scheppen, waarin alle aanwezigen werden opgenomen. Houding en gebaar, maar in het bij zonder een meesterlijke stemnuan- cering brachten de zeer uiteenlopen de karakters van dit toneelspel ten voeten uit. Vooral van de creatie van Jeanna d\Arc, de maagd van Orleans, ging zo'n reinheid en eenvoud uit, dat zij werkelijk de machtige figuur werd, die ver uitstak boven het ge zelschap van intriganten en niets nutten, dat haar omringde. Daarnaast denken wij aan de knappe uitbeel ding van koning Karei, Robert de Baudricourt en graaf van Warwick. De rechtszitting te Rouen was een indrukwekkende scene, terwijl de epiloog een magnifiek staaltje van techniek' was, waarin de contrasten tussen de verschillende karakters in flitsende vaart voorbij zoefden en toch elke persoon geheel tot leven kwam. Met deze keurige opvoering heeft Nel Oosthout weer eens bewe zen tot de beste Nederlandse voor drachtskunstenaressen te behoren en het enthousiast applaus aan het slot van de avond getuigde van de volle waardering van het publiek. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn als volgt gekeurd: Luxor: „Two girls and a sailor, 14 jaar. Rex: Mijn meisje is een gang ster", 14 jaar. Casino: afgekeurd. Trianon: „De woeste hoogte", voor strikt volwassenen. Lido: „Het lied van Bernadette", alle leeftijden. LAATSTE BERICHTEN Het postkantoortje van het dorpje Romsey in Hampshire was heden ochtend overstroomd met brieven en telegrammen voor prinses Elizabeth en prins Philip, die de eerste dag van hun huwelijksreis rustig doorbrach ten op een herenhuis van Philip's oom, Lord Mountbatten, de gouver neur-generaal van India. De hekken van het landhuis wer den door de politie bewaakt, daar de prinses de wens te kennen had ge geven de eerste dagen van de witte broodsweken ongestoord door te bve™ (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) LEIDEN 15-JARIG BESTAAN DER EERSTE LEIDSE E.H.B.O.-BRIGADE. Op eenvoudige maar prettige wij ze heeft Woensdagavond deze alom bekende vereniging in de foyer van de Stadsgehoorzaal feest gevierd. Nadat voorzitter Agema de talrij ke aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, inzonderheid in specteur Wijk, als vertegenwoordi ger van de commissaris van politie, de zusterverenigingen en de leden, had nadien een korte huldiging plaats van mevr. van Heel,, mej. v. Ingert Schenau en de heren Treur en v. d. Voort. Zij allen ontvingen voor hun vele werk voor de E.H.B.O. ge daan een blijvende herinnering, ter wijl dr. H. J. Teeuwen met zijn vrouw evenmin vergeten werden! Zeer goed was daarna het optre den van het dubbelmannenkwartet „Senipre Avanti" onder leiding van de heer Joh. v. d. Broek en nog steeds staat dit wakkere ploeg je in de volle belangstelling. Even geslaagd mag genoemd wor den, het optreden van de brandweer toneelvereniging „De Vlam" o.l-v. de heer Chr. v. d- Holst. Zowel voor als na de pauze bezorgden zij de talrijke aanwezigen enkele aangename uur tjes, terwijl „Sempre Avanti" in een komische operette voor de meer dan vrolijke noot wist te zorgen. Een aangenaam bal besloot deze ge slaagde jubileumviering. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Het kwartair van het Peel- gebied en de naaste omgeving" de heer J. I. S. Zonneveld, geboren te Kampen en wonende te Heerlen. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, ge titeld Young tertiary and quaternary gastropoda from the Island of Nios (Malay Archepelago)" de heer G. C. Wissema, geboren te Tapa Toean (Atjeh) en wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de 'Wis- en Natuurkunde op proefschrift, getiteld „Revinsion of the Lichens of the Netherlands" de heer R. A. Maas Geesteranus, geboren te 's-Graven- hage en wonende te Leiden. MIJ. VOOR TOONKUNST. 15de Jeugdconcert. Onder niet geringe belangstelling van vele jongeren en enkele oude ren, had gisteren het 15de Jeugd concert plaats, georganiseerd door de Mij. voor Toonkunst en ditmaal weer gegeven door het Museum Ka merorkest onder leiding van Dirk Balfoort. In een bondige, duidelijke inleiding, die prettig te beluisteren was, legde de spreker-dirigent uit: wat een symphonie aanvankelijk is geweest, vertelde van het verschil tussen oude Franse en Italiaanse symphonie, wees op de uitbreiding tot groter stukken, de indeling in drie delen en de toevoeging van het menuet met daaraanvolgend Trio (uit de suite overgenomen, en voor heen meestal voor 2 hobo's en fagot geschreven en nu voor alle instru menten in gebruik). Over de sym phonie Es gr. t. „der Philosoph van Haydn" reden van naamgeving door Haydn onbekend). Bezetting: strijk kwartet, 2 hobo's, 2 Engelse hoorns, 2 waldhoorns en fluit. Deze instru menten ter vervanging van de cem balo dus niet op de voorgrond tre dend. Eerst in z'n Londense tijd breidde Haydn 't orkest uit, toen hij meerdere beschikking r/ver instru mentalisten had. De instrumenten werden toegelicht en de ontwikke ling aangetoond. En nu werd de symphonie in al haar eenvoud over eenkomstig de eisen gespeeld en als de toehoorders de raad van de heer Balfoort hebben nagekomen en zijn directie hebben gevolgd, dan zullen zij het mooie, ongekunstelde en fijne van deze kleine symphonie, duidelijk aangetoond, mooi hebben gevonden. De bezetting van.sympho nie „no. 29 in A gr. t." van Mozart is: strijkers twee hoorns' en 2 ho bo's. Mozart was 18 jaar toen hij deze schreef, en de kenmerken van het g^nie zijn reeds aan te tonen. Grote vooruitgang in de symphonie is te onderkennen, die als stijl, dé tail en ensemble in de zuiverste wel luidende uitvoering aangeboden werd, Ten slotte de „Sinfoni g kl. t.'' van Rosetti, tijdgenoot van Mozart en Haydn met de laatste wel ver wantschap hebbend, hoewel deze symphonie toch ook een heel eigene persoonlijke orkest, kleur en type vertoont, 't Was. interessant stijlver schillen en overeenkomst zó juist belicht te zien en te horen: 't Was een mooie leerzame middag, waar van de jongeren veel hébben opge stoken en genoten en die aan de ouderen veel deugd heeft gedaan. Enthousiast applaus. J. Kortmann. BINNENLAND. PAUL VAN ZEELAND NAAR BELGIë. Naar het A.N.P. thans van officiële zijde verpeemt, zal Paul van Zee land gedurende zijn tijdelijke afwe zigheid in de commissie van 3 niet worden vervangen door de heer Tay->. mans. De regeling, welke voor de tij- Het Koninklijk Huwelijk te Londen pe DRUKTE LANGS DE WEG. Nooit te voren heeft Londen zulk een reusachtige menigte in de och tendschemering gezien. Omstreeks negen uur kon de menigte, die zich een plaats gekozen had langs de koninklijke route, op een half mil- lioen geschat worden. Duizenden hebben daar reeds de gehele nacht vertoeft; honderden hadden hun plaats al gistermiddag ingenomen, bereid om twintig uur in regen en koude te wachten. Velen sliepen op het plaveisel of zaten in ongemak kelijke houding op vouwstoeltjes. BIJ DE WESTMINSTER ABBEY. Omstreeks half elf waren meer dan 200-0 gasten de Westminster Ab bey binnengegaan, dan kwamen in vijf verschillende stoeten de belang rijkste personen. Elk rijtuig en elke auto werden geestdriftig toegejuicht. De vorstelijke gasten werden snel herkend. Luide toejuichingen weer klonken ook voor prinses Juliana en Prins Bernhard. DE BRUID RIJDT UIT. Even over elven vertrok Prinses Elizabeth met haar vader, koning George VI, onder een orkaan van ge juich van Buckingham Palace naar de Westminster abbey. Nog geen vijftien minuten eerder was koningin Elizabeth, gevolgd door de koningen van Noorwegen, Dene marken en Roemenië en de konin ginnen van Griekenland en Denemar ken langs dezelfde, over de Mali lei dende route, van het paleis vertrok ken. De koninginmoeder, Mary, was reeds van Marlborough House naar de kerk vertrokken in gezelschap van Prinses Juliana en Prins Bern hard en van de kroonprins en de kroonprinses van Zweden, terwijl de bruidegom van Kensington Palace was vertrokken. De bruidegom bereikte de kerk een minuut voordat de bruid van het paleis was weggereden. Prinses Elizabeth, gekleed in wit satijn, had haar sluier naar achteren geworpen en wuifde de menigte toe. Een escorte van zeven officieren en 119 manschappen met gepluimde hel men en in scharlaken en blauwe uni formen omringden de bruidskoets. De verschillende stoeten werden uitbundig toegejuicht, van Trafalgar Square reed men Whitehall in, waar een reusachtige menigte zich ver drong. De regeringsgebouwen In Whitehall waren vrolijk versierd. Toen prinses Elizabeth, steunende op de arm van haar vader, uit de koets steeg, speelde de militaire ka pel het „God Save the King". Een fanfare van trompetten kondigde het. ogenblik aan, waarop de bruids stoet de kerk betrad. Plechtig schreed de stoet door de kerk onder het gezang van het koor van de koninklijke kapel. Toen de bruid de voet van het altaar bereikte, trad de bruidegom naar voren om zich bij haar te voegen. De aartsbis schop van Canterbury, prima,at van Engeland, stond voor het paar. De dienst werd gehouden volgens de rite van de Kerk van Engeland. Toen de aartsbisschop de bruidegom de vraag stelde: „Zult gij haar lief hebben en tot steun zijn?" ant woordde Mountbatten met een krach tig „ja". Daarna vroeg de aartsbisschop de prinses: „zult gij deze man liefheb ben, gehoorzamen en dienen?" Zij antwoordde rustig: „ja". Vervolgens stak de bruidegom de ring aan de vinger der prinses en verklaarde do aartsbisschop het Hu welijk voltrokken met de woorden: „Ik verklaar u man en vrouw". Dé dienst werd voortgezet met het zingen van een psalm en het gebed voor kinderzegen en huwelijksgeluk. delijke afwezigheid van Van Zeeland is getroffen, houdt in, dat de Belgi sche missie voor de commissie van 3 tijdelijk zal worden versterkt met een ambtenaar, lid van het corps diplo- matiqué, die de rang van gezant zal hebben. BINNENLAND. Aldabi, 19 Nov. van Rio de Janei ro .te Santos. Amstelland, 19 Nov. van Santos te Montevideo. Delftdijk( 19 Nov. van Vancouver te Rotterdam. Indrapoera, JavaRotterdam, pass. 19 Nov. Algiers. Kota Baroe, 19 Nov. 17.15 uur van Rotterdam naar Ambon. Oranje, JavaAmsterdiam, pass. 20 Nov. Kaap Finisterre. Stuyvesant, ParamariboAmster dam 20 Nov. van Ponta del Gada. Tawali, 19 Nov. van Aden naar Batavia. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Nov. Vee. Aanvoer; 65 kalf- en melkkoeien, 153 vare koeien e. a., 500 vette koeien, 21 graskalveren, 41 nuchtere kalveren, 400 weide-schapen, 257 vette lamme ren, 1 zeug, 33 mestvarkens, 687 big gen, 18 paarden, 5 veulens 30 bok ken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 350750 en varekoeien e.a. 250450, belangstelling alleen voor de betere soorten, handel zeer lui; weideschapen 5075, handel matig; mestvarkens 2045 en big gen 1218, handel traag; slacht- paaröen bijna onverkoopbaar, bok ken en geiten 1540 handel matig Kaas. Aanvoer 34 partijen Goudse kaas en 6 partijen Leidse kaas, totaal 40 partijen. Prijzen; le soort Goudse kaas f 1.421.47, 2e soort 1.341.41 en Leidse kaas 1.321.34 per kcr. F^"del matig.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5