Geen politie-organisatie van Duits model Wat zal de toekomst brengen? i.e PONDERDAG 20 NOVEMBER H>47 ÖE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In liet gebouw „Tivoli" te Utrecht opende gistermiddag de voorzitter van de vereniging van Nederlandse gemeenten, mr. P. J. Oud, burge meester van Rotterdam, een congres, dat gewijd was aan de bespreking van de huidige politie-organisatie. Aanwezig waren ruim achthonderd 'burgemeesters uit het gehele land. De voorzitter verbond aan zijn ope ningswoord een algemene beschou wing over het te behandelen onder werp. Daarbij ging hij van het stand punt uit, het politie „bestuur" bete kent en de politie in geen enkel op zicht met justitie mag worden ver eenzelvigd. Het politie-apparaat res sorteert onder Binnenlandse Zaken en kan heel goed functioneren zon der dat het ministerie van justitie daarmede enige bemoeienis heeft, al dus spreker. Bij ons bestuursbestel behoort een gedecentraliseerd be stuur: een locaal bestuur met aan het hoofd de burgemeester. De burgemeester, die in zijn meente de gezagsdrager behoor' zijn, is bij de huidige organisatie een ambtenaar in dienst van de centrale regering! De regering wake er tegen, dat zij het vertrouwen in de burge meesters, ook als hoofden van de po litie, ondergraaft. De Nederlandse burgemeester gevoelt zich onbevre digd door aantasting van zijn gezag; dit niet uit ijdelheid, doch in het be lang van de goede zaak, aldus besloot mr. Oud zijn beschouwing. Vervolgens wend het onderwerp behandeld door vier inleiders, mr. dr. A. J. Komijn, J. C. Haspels, mr. J. P. D. van Banning en J. van der Haar, burgemeesters van resp. Winschoten, Enkhuizen, Schaesberg en Mijdrecht- Wilnic. Deze burgemeesters, afkom stig uit gemeenten met zowel rijks politie als met gemeentepolitie, uit ten achtereenvolgens hun bezwaren tegen de huidige organisatie. Sprekers zien de politie als een ver lengstuk van het burgerlijk bestuur, bestaande uit politiemensen, die zelf standig kunnen optreden. In hogere regionen schijnen de Duitse beslui ten toch wel waardering te hebben, aldus meenden de inleiders. Gewenst wordt een wettelijke regeling der po litie-organisatie, waarbij elke ge meente zijn eigen politie heeft. Na de gedachtenwisseling gaf mr. Oud een samenvatting van het be sprokene. Het bestuur heeft gemeend het standpunt van de vergadering vast te leggen in een resolutie door de vergadering met applaus aangenomen welke door een deputatie, be staande uit de vier inleiders en de voorzitter mr. Oud, de regering zal worden aangeboden. In de resolutie wordt de regering verzocht een commissie, waarin een aantal burgemeesters als vertegen woordigers van de gemeentebesturen en hoofden van plaatselijke politie zitting zullen hebben, te doen instel len ter bestudering van dit vraag stuk. SPORT REEKS AUTO-ONGELUKKEN EIST TWEE DODEN. - Eergisteravond omstreeks 8 uur is bij het gehucht de Krosselt onder de gemeente Velden een ernstig ver keersongeval geschied, waaroij drie personen zwaar gewond werden Na dat de bestuurder van een vracht auto uit Baarle zijn wagen langi Rijksweg Venlo-Nijmegen geplaatst had, botste een door M. uit Tegelen bestuurde personenauto tegen de stil staande vrachtauto op, waarbij de in- zitttenden van de personenauto de heren Th. en J. *uit Venlo ernstige verwondingen opliepen. De bestuur der M. kreeg enkele lichte kwetsuren. Terwijl de politie nog bezig was met het onderzoek aan de Kicsselt, naderde uit de richting Nijmegen een tweede personenauto, die liet op de weg liggende wrak van de eerste auto te laat opmerkte. Wel werd de be stuurder, de heer V. D. uit Amster dam, door de politie beduid oxïi vaart te minderen, maar toen de Amster dammer plotseling krachtig remde slipte hij tengevolge van hei gladde wegdek en vloog in volle vaart tegen een boom. Ook deze autobestuurder werd zwaar gewond en zijn wagen nagenoeg geheel vernield. Ter hoogte van lit café Paar aan de Rijksweg te Reuver heeft zich gis teravond een dodelijk ongeval voor gedaan. De 25-jarige v. H. uit Swal men stak omstreeks 8 uur onverhoeds de weg over en werd daarbij door een passerende vrachtauto gegrepen. Het slachtoffer was reeds overleden toen de arts, dr. Wermenbol, arriveerde. De chauffeur van de vrachtwagen reed door en schijnt niet gemerkt te hebben. Mevr. W, uit Hilversum, die gis termiddag in de Stationsstraat op haar fiets een stilstaande auto pas seerde en tegelijkertijd door een vrachtauto werd gepasseerd, raakte uit angst*de macht over haar stuur kwijt en geraakte onder de achter wielen van de vrachtauto en was op slag dood. Haar kindje dat achterop de fiets zat bleef ongedeerd. Banketbakkers mogen in het tijd vak van 218 November tot en met 6 December en bovendien op 23 en 30 December hun personeel per dag ten hoogste twee uren laten over werken. EXTRATOEWIJZINGEN VOOR NED. DEELNEMERS OLYMPISCHE SPELEN. Aan de eventuele Nederlandse deel nemers aan de komende Olympische Spelen zullen, naar officieel gemeld wordt, in bescheiden mate en tot een beperkt aantal personen extra-toe wijzingen voor levensmiddelen wor den verstrekt. Het Nederlands Olympisch Comité zal onder zijn verantwoordelijkheid en in overleg met medici Voor de verdeling van deze trainingstoesia gen zorggedragen. Deze verstrekking van extra levensmiddelen geschiedt uitsluitend op het speciale en enige motief van de deelneming aan de Olympiade en brengt geen wijzging in het algemeen geldende standpunt van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat voor sportbeoefening, al dan niet pro- fesioneeel, geen extra levensmidde len worden verstrekt. HAAGSE POLITIERECHTER. Een „deugniet". De officier con stateerde dat iedereen duiven met rust laat, behalve de deugnieten. En daartoe behoorde, H. van R. te Alphen aan de Rijn, die bij zijn buurman uit het hok twee duiven had wegge haald. Dat vond de officier een lelij ke streek, waar hij drie weken ge vangenisstraf voor eiste, omdat de dieren beschermd móet enworden. De politierechter veroordeelde tot veer tien dagen gevangenisstraf. Prettig bezoek. Ter gelegenheid van het bezoek, dat A. H. uit Gouda afstak bij een kennis te Bodegraven, had hij diefstal van verschillend goederen gepleegd. Dat vond de of ficier bij de Haagse Politierechter een lelijke stjreek, want daarvoor ont vangt men geen visite. Hij stelde voor om verdachte nu in het Huis van Be waring een visite te laten brengen, waar hij dan twee maanden kan blij ven. De politierechter vond een maand lang genoeg. HAAGSE GERECHTSHOF. Een zwak ogenblik. Heel wat had de postbeambte H. B. te Leiden na 17 dienstjaren op het spel gezet, toen hij probeerde een pakje zich toe te eigenen. Hij dacht, dat er boter en vlees in zat, en had het pakje onder een kast gelegd om het later mee te nemen. Maar toen durfde hij niet en daarop werd het feit ontdekt, rechtbank veroordeelde verdachte tot zes maanden gevangenisstraf, waar van zier voorwaardelijk, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Doch de proc.-generaal zag geen ter men wijziging in de straf te bren gen en vorderde bevestiging, raadsman, mr. K. F. Reysenbach de Haan wees erop, dat verd. reeds uit de dienst is ontslagen, en ook op, an dere wijze ernstig gedupeerd is door he* gebeurde, en pleitte clementie. VOETBAL A.G.O.#V.V. KLOPT DE MILITAIREN Men beweert wel eens, dat een slechte generale repetitie een goede première belooft; voor de militaire ploeg, die gisteravond op het VUC- terrein een laatste oefenpartij tegen AGOVV speelde, zullen wij dit maar hopen, want het rammelde bedenke lijk in d,e militaire gelederen. Woens dag a.s. zullen zij in Hannover ui- een heel ander vaatje moeten tappen, willen zij tegen de Tsjechen een eer vol resultaat bereiken. Van de voor hoede ging al heel weinig kracht uit; de vleugelspelers van Zandt (Achil les) en Roubous (Emma) werden door de sterke Apeldoornse verde diging volkomen uitgeschakeld. Roo zen bleef ver onder de maat %p kwam sporadisch in actie. Slechts de Quick- speler Engelsman de beste man van het veld, liet een goede partij voet bal zien. Kees Rijvers zat op de Tri bune in verband met de twee zware wedstrijden die hij het afgelopen week-end achter de rug had. De Apeldoornse ploeg was zeker een klasse beter en speelde fris er aantrekkelijk voetbal. De Apeldoor- ners wonnen met 30, alleszins ver diend, omdat hun samenspel en pro ductiviteit aanzienlijk beter was- A.G.O.V.V. zette direct een stevig offensief in en de onzeker spelende militaire verdediging kreeg het aan vankelijk zwaar te verduren. De V. U.C.'er Jan Smit, die van de spil naar de rechtsbackplaats verhuisd was, bleek geen verbetering. De linksback Albers bracht het er beter af evenals de midhalf Kil van DWS. Voor de rust werd er niet gedoel punt; eerst in de tweede helft scoor de Gabriël driemaal voor AGOVV- Er was toen eigenlijk nog slechts een ploeg die speelde .want de mlitairen bleven over de hele linie onder de maat. De volgende zestien militaire spe lers zullen de reis naar Hannover meemaken: doel: Huisman (NOAD) en Pil (Hermes DVS). Achter: Al bers (Vitesse), Smit (VUC) en J Kolkman (Go Ahead). Midden: v. Wanningen (Heracles), Kil (DWS) en v. Gooi )Haarlem). Vóór: Rou- bos (Emma), van Roessel (Longa), Roozen (Haarlem), Engelsman (Quick), van Zandt (Achilles) en Rijvers NAC). Ook Onland (HBC) en v. Tuyt (Eindhoven) reizen naar Hannover, waar de ploeg definitief wordt samengesteld. -ENGELAND—ZWEDEN 4—2. Op Highbury, het befaamde speel veld van Arsenal, werd gistermid dag voor 50.000 toeschouwers de in terland-wedstrijd EngelandZwe den gespeeld. In de laatste uren voor de grote strijd, was het Engels elftal nog ge wijzigd doordat Matthews, die nog steeds last heeft van een spier-ver- rekking, moest uitvallen. Finnev werd nu als rechtsbuiten opgesteld en Langton (Blackburn Rovers) kwam op de linkervleugel. Reeds in de eerste seconden van de wedstrijd werd de Zweedse doel man door Tommy Lawton op de proef gesteld en even later vloog een hard schot van Finney over de lat, maar de Zweedse verdediging hield voorlopig nog stand. Toch nam Engeland de leiding; in de dertien de minuut kreeg Mortensen de bal in vrije positie en met een harde schuiver passeerde hij Lindberg. 8 Minuten hierna was het weer de En gelse rechtsbinnen, die doorbrak, doch hij werd in het strafschopge bied ten val gebracht. Scheidsrech ter Webb wees naar de beruchte stip en Lawton, die de strafschop nam, maakte geen fout (20). In de 23e minuut kon Gunnar Nordahl, de Zweedse midvoor uit een vtije schop een tegen-doelpunt scoren.' Vijf mi nuten later was het weer Mortensen, die Engeland deed juichen. Prachtig spel van Manninon, waarbij hij en kele verdedigers achter elkaar pas seerde, werd besloten met een afge meten trough-pass naar de vrij staande Mortensen, die de bal in de rechter hoek kon schieten (31-. Ondertussen demonstreerde de' Zweed Linberg zulk brillant doel-r mans-werk, bij de talloze schoten en kopballen van de Engelse voorhoe de, dat zelfs de Engelse spelers niet nalieten hartelijk te applaudisseren. Na de rust was het overwicht der Engelsen m'inder groot, het spel golfde heen en weer. In de 69e mi nuut brak Nordahl door op de rech tervleugel. Hij werd in het straf schopgebied op ongeoorloofde wijze ten val gebracht, waarvoor de scheidsrechter een penalty toeken de. Dit stelde Gren in staat de ach terstand der Zweden tot 23 terug te brengen, In donker en mistig weer vochten de Zweden fel voor de gelijkmaker, waarbij Swift eenmaal de bal nog net van Nordahl's schoen kon vangen. De Engelse verdediging kreeg het nu hard te verduren. Aan de andere kant was het Mannion, de ster van de Engelse voorhoede, die Lindberg op de proef stelde. Vijf minuten voor het einde kregen de Zweden een vrije schop te nemen, juist buiten het strafschopgebied, maar Swift hield Gren's schot ge makkelijk. Beide ploegen zetten er nog eens alles op, en terwijl het al zeer donker was zorgde Moi~tensen met een keiharde schuiver die Lindberg pas zag toen het net trildA voor het vierde Engelse doelpunt. AJAX—BOLDKLUBBEN KOPENHAGEN) 4—3. Ih het verlichte Olympisch Sta dion zijn de landskampioenen er gis teravond na een uiterst boeiende, m hoog tempo gespeelde en op hoop peil staande wedstrijd in geslaagd het Deense kampioenselftal Boldklub- ben uit Kopenhagen, waarin 5 inter nationals stonden opgesteld en da| overwinningen op Chelseca en Mai- mö op zijn naam heeft staan, met 43 onder de knie te houden. Het. was de gehele rechterhelft, inclusief de midvoor Bruins, maar vooral rechtsbuiten Fischer, wie de eer voor dit uiterst fraaie resultaat toekomt. M. M. O. Voor a.s. Zondag is een belangrijk programma vastge steld. Het eerste elftal zal thuis de strijd aanbinden tegen V. N. A. I, een oude bekende. Aanvang; 2 uur. Gezien het succes van vorige wed strijden, verwachten wij één puntje te behouden. Het 2e elftal gaat naar Alph. Boys 3. De jun. gaan ook naar Alphen om daar Alpti. Boys B jun. te ontmoeten. IJSHOSKEY In een matige wedstrijd, voor wei nig publiek, heeft de Haagse ploeg die op alle linies de meerdere was, een overtuigende overwinning be haald op de rest, die slordig speelde en te weinig snelheid, bewegelijk heid en stickvastheid demonstreer de. In de Haagse ploeg blonken vooral van Heeswijk en Taconis uit, waar van de eerste verscheidene doelpun ten scoorde of vorbereidde, terwijl de laatste een „safe struikelblok" in de Haagse verdediging was. Bij de rust was de stand reeds 40. - BODEGRAVEN DE L.T.J., DISTRICT LEIDEN BIJEEN ALS HET KOREN BINNEN IS, de koeien op stal staan en de tuinen ontdaan zijn van hun zomervruchten, breken er voor boer en tuinder rustiger dagen aan. Niet dat zij dan niets te doen hebben, o neen, op het land of in de stal is er altijd werk, maar in de deze maanden valt het hen gemakkelijker dat te doen, waar zij in de zomer en het voorjaar hele maal geen kans toe zien: er een dagje tussenuit te trekken. Een tekort aan actieve krachten Het Leidsche districtsbestuur van de Katholieke Land en Tuinbouw Jongeren heeft deze kans aangegre- penen zo trokken gistermorgen uit alle delen van het weidse polderland rond Leiden, de jonge boeren en tuinders naar Hazerswoude, waar in het parochiehuis aan de Groenendijk een districtsdag voor de L.TJ. geor- ganiserrd werd. Voor één dag had den zij de koeien en tuinen vaarwel' gezegd, omdat zij begrepen dat er te gen woordi? meer komt kijken dan alleen melken of ploegen, want er loeren van alle kanten gevaren rond. om de boerenstand, die bestreden moeten worden. Hoe dat gebeuren moet, is hun gisteren duidelijk ge maakt. De dag werd om negen uur ingezet met een H. Mis, in de parochiekerk, opgedragen door de districts-aalmoe- zenier, rector L. Vester, waarna in het parochiehuis de boterhammen opgepeuzeld werden, om aldus ge sterkt het programma aan te van gen. Dit geschiedde door de dioc. secr., Nol van den Bosch, die de dioc aal moezenier, rector H. Brans, rector Vester, vertegenwoordigers van de L. T B., de inleiders en de aanwezige leden verwelkomde. Om er dii'ect de stemming in te krijgen, eerst een liedie, dat in deze verkoudheids-pe riode wel wat schor klonk, maar toch direct een gezellige sfeer schiep, die de gehele dag is blijven hangen. Met of zonder ons staat of valt de samenleving. G. Ruhe, dioc. technisch adviseur, vroeg daarna de aandacht voor persoonlijkheid van de jonge boeren en tuinders". We hebben een grote taak: de verheffing van onze stand. Wat kunnen de jongeren hieraan doen? Zij hebben nu nog weinig in vloed, doch over enkele jaren zullen zij de touwtjes in handen hebben. Er mankeert nog zoveel aan de boeren stand. Ie. De beslotenheid, het isole ment, een enge blik. We moeten be langstelling hebben voor de moeilijk heden van onze stand en dat voert tot verenigen. 2e. Wij zijn ons niet be wust van onze waarde en de macht, die we kunnen uitoefenen; met of zonder ons staat of valt de hele sa menleving. We moeten .^aaronv actief deelnemen aan rhet Katholieke oga- nisatieleven, dat zich. tot schrik van vele andersdenkenden, steeds uit breidt. We zijn nog jong, hebben nog een toekomst voor ons; wat deze brengen zal, weten we niet, maar dat zal er voornamelijk aan liggen, hoe we ons voorbereiden. Enkele eenvoudige begrippen, waarheden echter, zo" groot als koeien, die waard zijn om over te spreken. Daarom een interessante groepsbe spreking, o.a. over de kwestie: hoe krijgen we de niet-aangeslotenen in onze beweging? Bij de opmerking: er is zo weinig strijd in een geheel ka tholieke omgeving „ontbrandde" rec tor Brans. „Dat heef* vooral - een groot voordeel, omdat parochie en dorp dan één gemeenschap vormen. Overigens wordt er inderdaad nog te veel „geklungeld". Er zijn zeker ook nadelen aan verbonden', doch dan moeten we er -ekening mee houden, dat we niet altijd allemaal in dat kringetje blijven; velen trekken naar de industrie, naar andere plaatsen of emigreren; zij moet zich daarvoor dus klaarmaken. Als er ooit een tijd is, waarin de jongeman zich moet voorbereiden, is het wel de tiid van verkering; zij, die in de verke- ringstijd actief aan hun vorming blij ven werken, stichten later de beste huwelijken". Hoe warm het was en hoe gezellig. De magen gaven inmiddels weer het sein; daarom werden de boter hammen weer voor de dag gehaald en onder „genoeglijk gekout, gekouwd". We zouden een kolom kunnen vullen mpt: hoe warm het was en hoe ge zellig. Een knus, intiem zaaltje, vele dorpen kunnen de Groenendijk hierom benijden twee heerlijk snorrende kachels, een vriendelijk zonnetje door de heldere ruitjes, een troep etende, lachende, pratende, jon ge kerels en dit alles besorenkeld met heerlijke koffie, die, dank zij de goe de zorgen van de congierge met zijn ee charmante assistenten, rijkelijk stroomde! Deze pauze was een ge noeglijk uurtje, dat na de diverse liedjes, gevolgd werd door een meer ernstig gedeelte, n.l. een inleiding dcor de assistent van de bedrijfsver eniging Rijnland West, de heer Hui- bers, over „De toekomst van de jon ge boeren en tuinders". Zal ik boer worden? Zijn er toekomstmogelijkheden? Welke? Zal ik boer worden? Neen, seen boer, dat is minderwaardig! Niets is minder waar dan dit laatste; de maatschappij is gebouwd op het fundament: de landbouw en veeteelt, die ons land groot gemaakt hebben. Wie brengen de meeste deviezen aan? Wie hebben de burgers in de oorlogs jaren van de hongersdood gered? Ondanks dat is er geen plaats me»r voor de boer. Maar zijn er dan w.er. kelijk geen andere mogelijkheden meer? Jawel! Het beter doorvoeren van de coöperatieve vorm, intensive ring, het opstellen van een bouwplan, betere bestrijding van plantenziek ten, invoering van het omweidin?s- systeem, betere veeverzorging, in sommige gevallen overschakelen op een ander terrein, b.v. de fruitteelt. Dit. zijn allemaal methoden om de opbrengst per h.a. groter te maken zodat we met minder grond toch rond kunnen komen. Er is echter een groot gebrek aan actieve, jonge boeren en tuinders met een goede theoretische ontwikkeling. Dit moet veranderen, want het ia noodzakelijk, willen we de verbeteringen kunnen doorvoe ren. Weer een actieve groepsbespreking en gedachtenwisseling, waarbij voor al het probleem der emigratie naar voren kwam, wat zowel met voor- als nadelen, belicht werd. Rector Vester zorgde voor een da verend slot, zoals we dat van hem gewend zijn. „Het moet niet bij woorden blijven; wij moeten tot da den overgaan. Niet op de lange baan schuiven, maar vandaag en morgen". Met een kort sluitingslof eindigde deze districtsdag,die de L.T.J.-ers weer eens in hun idealen gesterkt heeft. Moge het inderdaad niet bij woorden1 blijven, maar de daden spoedig merkbaar zijn. van Cannoo en v. d. Broek gaven L. Z. C een bemoedigende 42 voor sprong. Toch bleef er spanning en Vooral toen H. W. V. de stand nog maals in 4—3 wist te veranderen. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, 19 Nov. van Rio de Janei ro te Santos verwacht. Indrapoera, 24 Nov. 8 uur van Ba tavia aan de Hoek van Holland ver wacht Oranje, JavaAmsterdam, 19 Nov. Gibraltar. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Toeslag voor grote gezinnen. In het tijdvak van 24 November tot en met 6 December 1947 zal in het distributiekantoor te Alphen aan den Rijn en in de agentschappen tijdens de zittingsdagen gelegenheid worden gegeven voor het aanvragen van brandstoffen voor gezinnen van 8 of meer personen volgens onder staande richtlijnen. Van 24 Novem ber tot en met 29 November voor personen wier geslachtsnaam" begint met één der letters A tot en met K, van 1 December tot en met 6 De cember de letters L tot en met Z. Medegebracht dienen te worden de T.D.'s van alle gezinsleden, waar onder begrepen alle inwonenden, met inbegrip van he^ inwonend dienstpersoneel. Kamerhuurders mo gen niet bij de gezinsleden^ worden medegerekend. ToneeIavond. De dramatisering van Antoon Coolen's „Kinderen van ons volk" is een spel, dat als stuk altijd wel publiek zal trekken. De K.A.Ö heeft het aangedurfd dit oer- Brabantse toneelspel op het podium van het Parochiehuis te brengen. Drie avonden heeft 't gezelschap on der leiding van de heer J. ten Brink zijn best gedaan om 'n stukje chris telijke waarheid van de mensen uit te beelden. Laten we hopen: met enig effect. Er is merkbare vooruit gang bij verschillende spelers. En hier schieten we een pluim af in de ichting der Hoogeveens. De regis seur was op z'n best, en z'n broer als altijd de waardige, goeiige, grijze 'parochieherder. HILLEGOM Nationale feestviering. Het cen traal comité voor Nationale feestvie ring, dat voor enige tijd ontbonden werd, is opnieuw opgericht. Goede vangst. De politie van Bennebroek en Hillegom heeft een berucht inbreker gearresteex-d. Ver moed werd, dat deze zich ophield in een woning aan de Hillegommerdijk. De gezochte, zekere G. v. d. V. was gesignaleerd in het politieblad. Daar de politie meende, dat de man in 't bezit was van een vuurwapen, hield men hiermede rekening. Van der V. zag, dat verzet niet zou baten en liet zich inrekenen. Hij heeft hoofd zakelijk in Zoeterwoude geopereerd en is naar die gemeente overge bracht. Ernstige zenuwpatiënt. In de Sixlaan liep een man rond, die zich hoogst zonderling gedroeg. Het bleek dat hij z'n woning in Den Haag was ontvlucht. Op het politiebureau kreeg hij zulke heftige aanvallen, dat hij per ziekenauto naar de G.G.D. te Den Haag moest worden vervoerd; leden van de E.H.B.O. assisteerden daai'bij. LEIMUIDEN Toneel. In overleg met „St. Ge- nesius" was er Zondagavond in de zaal van mej. Sneeboer een voorstel ling ten bate van de missie van mgr. Buys. Het toneelspel ,,'n Duvel" van D. Ie Feber werd opgevoerd door de Gastspelers uit Leiden. De strek king van het spel en de wijze waarop het uitgevoerd werd verdienden alle lof. Tijdens de pauze werd een ver loting gehouden, die enkele aanwezi gen gelukkig maakte. NOORDWIJK K.A.B. Medegedeeld werd, dat 30 Nov de volgende ontwikkelings avond is, waarop aalmoezenier P. Groenendijk zal spreken. Tevens zal er op 30 Nov. gelegenheid zijn kin deren der KAB. leden van 6—12 jaar op te geven voor het St. Nico- laasfeest. De heer Bijsterveld, hoofdbestuurslid der Horeca-em- ployé's hield een eenvoudig doch boeiend praatje over wat de K.A.B. doet en voorstaat en het grote nut van haar instellingen. Deze avond werd belangeloos opgeluisterd dooi de accordeonveren. „Melodia". NOORDWUKERHOUT „St. Deus Dedit". Het kassaldo per heden bedraagt 210.44. Tot be stuursleden werden herkozen de he ren A. Trompert en W. v. d. Klugt en in de vacature P. C. v -d. Bei-g werd gekozen J. Duivenvoorde. ROELOFARENDSVEEN Toneel. De toneelver. „St. Pan- cratius", die een goede naam geniet in Roelofarendsveen en omgeving, was Zondag en Maandagavond reeds in Zoeterwoude opgetreden en oogst te daar veel succes. Het viel daarom niet te verwonderen, dat op de eer ste avond van de vier te geven uitvoeringen de zaal geheel bezet was. Opgevoérd werd het blijspel „Vier mannen en één meisje". Wij zullen niets verklappen van de geestige ver wikkelingen, die rondom deze vier mannen en het éne meisje in dit stuk verwerkt zijn. Alleen dit, de toneel- verenignig ,.St. Pancratius" heeft al len weer eens een echte vrolijke to neelavond bezorgd, en zij hebben al len zonder uitzondering dit stuk op de juiste wijze vertolkt. De regisseur, de heer Th. Wesselman, verdient veel lof, niet alleen voor zijn regie, maar ook speciaal voor het vervaardigen van de schitterende decors. TuSsen de bedrijven werd door het geven van goede muziek een gezellgie sfeer ge schapen. Schaken. De uitslagen der onder linge competitie van de schaakclub „Utile Dulci"; te Roelofarendsveen zijn als volgt: 3e ronde, le groep: Joh. OomenC. Kampferman 10, P. SeipJoh. Olijerhoek afgebr., W. Oomen—Th. Olijerhoek 01. 4e ron de: A. P. van PeltW. Oomen afg., Th. Olijerhoek—P. Seip afgebr.. 5c ronde: Joh. OomenTh. Olijerhoek 01, P. SeipA. P. van Pelt 01, Joh. Olijerhoek—C. Kampferman 0—1. 6e ronde: A. P. van Pelt—C. Kampferman 10, W. OomenP. Seip 01. 2e groep: 3e rondeC. TurkJ. v. d. Meer 0—1, P. VerdelJac. Oomen 1/2—1/2, A. Verdel M. Ma- WEERS VER WACHTING ZACHTER. 0 Meest zwaar bewolkt met hier Q en daar enige lichte regen of 0 motregen en op vele plaatsen Q vooral aanvankelijk nog nevel 0 of mist. Matige, aan de kust n tijdelijk vrij (krachtige wind Q tussen Zuid- en Zuidwest. Be- n - langrijke stijging van tempera- tuur- Algemene vooruitzichten: Ten- Q gevolge van het doordringen Q van Oceaandeoressies naar 2S Q Schotland en Zuid-Noorwegen n komt een stroming van zeer W n zachte en vochtige Oceaanlucht jl naar onze omgeving. De koude U 0"" van de laatste dagen neemt daardoor een einde en er be- U staat de eerstkomende dagen - U geen kans op hernieuwde aan- 0 voer van koude lucht. OIICDIIOIIOIICDIIOIIC3IICD Het Koninklijk Huwelijk te Londen Te 11.10 {Engelse tijd) kwam cfe stoet van Koningin Mary, de Konin gin-Moeder, die van Marlborough House vertrokken was, bij de West minster Abbey aan. Na Koningin Ma ry betraden prinses Juliana en prins Bernhard de kerk. Te 11.16 vertrok de bruid, prin ses Elizabeth met haar vader, koning George, van Buckingham Palace. De bruidegom was toen juist bij de West minster Abbey gearriveerd. Te 11.28 uur kwam de stoet van prinses Elizabeth, die langs de gehe le route geestdriftig was toegejuicht, bij Westminster Abbey aan. De prin ses en haar vader betraden daarna de kerk. Enige minuten later begon de dienst, geleid door de aarstbis- schop van Canterbury, dr. Fishei". Meer 10. 6e ronde: G. Schram a M. Machielse 10, Jac. OomenB. v. d. Meer afgebr. RIJPWETERING Personalia. Geslaagd voox? het volledige lingerie-examen de dames: A. Koot, C. Koot, J. Schrijcers. A. Wolvers en J. v. d. Zwet. Geslaagd voor het examen voorbereidend lin gerie: de dames J. Beelen, Th. van Leeuwen (Oud Ade), M. v. d. Wereld (Oud Ade) en H. Wolvers. VOORHOUT Geboren: Johanna Maria Geer- geveen; Johannes Cornells z. van J. truida d. van G. P. Prins en J. Hoo- C Kortekaas en D. Jonker; Cornelis Bastianus z. van C. H. Koster en A. W. v. d. Lans; Henriette Maria d. van C. M. Prins en J. M. van Rijzen. Overleden: E. M. A. Huyts 6 mnd. d. van F. Huyts en Th de Haas. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) DE JUFFROUW SPRONG HEM OP Z'N RUG. Een grote juweliex-szaak aan het Koningsplein te Amsterdam kreeg gisterochtend een telefoontje van een Fransman. Hij wilde de platina ring, bezet met briljanten, welke reeds enige dagen in de étalage lag, be zichtigen. Om kwart voor twaal des ochtends zou hij naar het Konings plein komen. Dc Fransman ver scheen pi'ompt op tijd en liet zich ce ring tonen. Het viel de verkoopster echter op, dat, nadat de Fransman het doosje met" de ring in dc hand had gehad, de ring van uiterlijk ver anderd. was. De Fransman had met een „Franse slag" de platina ring in zijn vestjeszak gestopt en een zilve ren ring met een glazen steentje, die als twee druppels water pp dc echte leek, in het doosje gedeponeerd- Met kennersblik bemerkte dc winkeljuf frouw echter het verschjl onmiddel lijk en met een rustig gebaar drukte zij op een knop, waardoor de voor deur automatisch werd gesloten. De Fransman kon deze kloeke geste van de verkoopster kennelijk niet appre ciëren en hij trachtte langs andere wegen de winkel tc verlaten. Ook deze poging wist de juffrouw echter te verijdelen. Ze sprong de Fraftsman op de rug en wist hem zolang vast tc houden tot personeel, dat zich acn- ter in de zaak bevond, haar te hulp kwam en de Fransman overmeester de. Deze kwam ten slotte op het bu reau Singel terecht, hij bleek een 27- jarige hotelbediende te zijn, die pas een week in ons land vertoefde. De man sprak geen woord Nederlands. De ring had een waarde van vijf en twintig duizend gulden. MARKTBERICHTEN ROELOFAREDSVEEN, 19 Nov. Groente. Tomaten 1652, Glassla I 2.40—6.20, idem II 1.00—2.70, andijvie 8—17, witte kool f 4. bloemkool 1230, witlof 22—44. -Bloemen. Monument 2137 cent Loui sGerm. 4260 cent, Sax. Ex port 3552 cent, Pres. de Lange 31 52 cent, Printemps d'amour 3446 cent, Trosrayonant 829 cent, Choco 1455 cent, Blanche 2244 cent, Maison 1632 cent, Go'den Seal 17 34 cent, Goldfinaer 819 cent en Clytie 1235 cent. TER AAR, 19 Nov. Groente. Bloemkool 631 cent en sla 17 cent per stuk; selderij 14 cent per bos; andijvie 324 cent, aardappelen 7 cent, kroten 16 cent, xwaspcen I 613 cent, waspeen II 45 cent, to maten 157 cent, rode kool 510 cent, groene kool 414 cent, savoije kool 1011 cent per kg., boeren kool 2055 cent per balt; witte kool 8 cent, uien 726 cent, witlof 156 cent, spruiten 635 cent per kg.; slavellen 15 cent per bak; koolrapen a t,3 cent, prei 1115 cent, knolselderij Chielse 1—0 B.*V.d Meër^. Schra- 0 cent, spinazie 25 cent per kg.; Pot- ma 0—1 4e ronde: M. Machielse—B. Chrysanten 50 cent per stuk; druiven pass. v. d. Mier, Jac. Oomen—A. Verdel 1.04 per pond, 'Chrysanten 20 cent I 1—0. 5e ronde: G. Schrama—J. v. d. per bos.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3