10.000 Nederlandse kinderen uit Duitsland naar ons land RADIO Jiavte Q-olf KLEIN NEST DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURAN-1 PAGINA 2 Reeds enige tijd komen uit Duits land groepen kinderen van Neder landse ouders naar ons land om hier weer enigermate aan te sterken. De organisatie van deze kindertranspor ten was hoofdzakelijk in handen van particulieren hoewel de regering alle medewerking verleende. Hei I.KO. heeft thans contact ge zocht met diverse autoriteiten en in stellingen om dit werk op grotere schaal te kunnen uitvoeren. Men is thans zover gevorderd, dat op 24 No vember a.s. het eerste contigent van 100 kinderen uit Dusseldorf in Ne derland verwacht kan worden. Het plan is binnenkort twee transporten per week naar ons land te doen ko men. Het I.K.O. heeft voor de orga nisatie een centraal bureau ingesteld in de van Speykstraat 50 te 's-Gra- venhage dat de kinderen bij gezinnen die dit wensen, onderbrengt. De aan vragen in Duitsland kunnen worden gericht aan de Nederandse cansuls, die deze aanvragen doorzenden aan het centraal bureau. Men hoopt op deze manier ongeveer 10.000 Neder landse kinderen een driemaandelijks verblijf in Nederland te kunnen be zorgen. Natuurlijk wil men eerst de Nederlandse kinderen in Duitsland helpen maar later wil men ook over gaan tot het opnemen van Duitse kin deren. De kinderen worden direct bij aan komst in Nederland gekeurd en wel in het daarvoor ingerichte kamip te Horst-Amerika (N-Limburg. De zorg zal zich uitstrekken over kinderen van 6 tot 14 jaar. De bedoe ling van het opnemen van kindeken in Nederland is niet alleen ze aan te sterken, men zou dan immers ook voedselpakketten kunnen zenden, maar vooral ook om de kinderen enige tijd uit de sfeer te halen, die WERK VOOR GEDEMOBILISEERDEN. In zijn kwaliteit van voorzitter van de Nationale demobilisatieraad heeft Prins Bernhard een schrijven gericht 'tot een aantal Commissarissen der Koningin en tot verschillende burge- meest?rs, waarin wordt verzocht in de diverse gemeenten demobilisatie commissies in het leven te roepen. Deze commissies zullen van advies moeten dienen bij het inschakelen van de uit Indië gedemobiliseerde mi- litiaren in het Nederlandse productie proces. WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. .8.18 Lichte morgenklanken. 8.50 Voor de Huisvrouw. 9.00 Gram. platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Gram.platen 10.45 Mannen in katoen, voordracht *11.00 Gram.platen. 12.Ö0 Vincentino. 12.38 Jan Vogel en orkest. 13.00 Nieuws. 13.50 Gram.platen. 14.00 Kinderlec tuur. 14.15 Jeugdconcert. 14.00 Jelle van Sipke-Forukjes, hoorspel. 15.30 De roodborstjes. 15.45 Regenboog. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Liederen van Beethoven. 17.40 Nederlands volks herstel. 17.35 onate. 18.00 Nieuws. 18.20 Koperkwartet. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Johan Jong, orgel. 1-9.30 Cursus ,.De Kerk nu". 19.45 Le zen in de Bijbel. 20.00 Nieuws 20.15 Gram.platen. 20.25 Concertgebouw orkest. 21.10 Speelgoed van glas 22.10 Dolf v. d. Linden en Metropole or kest. 23.00 Nieuws. 23.15 Omroep orkest. HILVERSUM II, 4.15 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 8.30 Mon tere morgenklanken. 9.00 Ochtendbe zoek bij jonge zieken. 9.35 Boston pro menade orkest. 10.00 Viool met piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.pla ten. 11.15 Landverhuizers, hoorspel. 12.15 Strijkorkest. 12.35 Mendelssohn orgelcyclus. 13.00 Nieuws. 13.15 Pia nospel. 14.30 Kamerplanten. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Gram.platen. 16.15 Zingende jeugd. 16.45 Voor onze jon gens en meisjes. 17.30 Het omroep orkest. 17.45 Het rijk overzee. 18.00 Parelende klanken. 18.30 Een be schouwing over tijd en eeuwigheid. 19.00 Nieuws. 19.45 Engelse les voor gevorderden. 20.00 Nieuws, 20.15 Geestelijke liederen. 21.00 Keerpun ten in Israëls geschiedenis. 21.30 Het Concertgebouw-orkest. 22.20 Gram. platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Sweelinckkwartet. 23.30 Gram.platen. momenteel in Duitsland heerst. Hoe wel er een centrale instantie is in gericht, wil dit geenszins zeggen, dat verenigingen en andere instellingen bij dit werk uitgeschakeld worden. Zo is b.v. voor het "transport de me dewerking gevraagd en verkregen van het Rode Kruis. Voorlopig zullen alleen kinderen uit de Engelse zóne van Duitsland naar Nederland komèn daar hier de organisatie reeds volkomen gereed is. Later zal men echter ook kinderen kunnen ontvangen uit andere zones. DE LERARENSALARISSEN. Voorgestelde regeling onaanvaardbaar. De besturen der vier verenigingen, omvattende de rectoren, conrectoren en directeuren der scholen voor V. H. O. en M. O. delen mede, dat zij hun vertegenwoordigers in de sala riscommissie hebben verzocht zich daaruit terug te trekken. De verenigingen zijn van mening, dat by de beperking, waaraan de re gering vasthoudt, slechts door 'n ge deelte der leraren en door de leiders der kleinste scholen en door dt leiders van positie kan worden verkregen, zo dat de voorgestelde regeling onaan vaardbaar is. EEN ONVERANTWOORDE PUBLICATIE. Prof. mr. R. P. Cleveringa verzoekt opneming van o.m. het volgende: „Naar aanleiding van de indiening van het rapport van de commissie- Vorrink bij het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn in enke le dagbladen publicaties verschenen, waarin o.a. sprake was van ,.een zeer ernstige beschuldiging" ten aanzien van baron van Harinxma thoe Sloo- ten. De heer Harinxma thoe Slooten, die in 1940 optrad als regeringscom missaris voor vluchtelingenaangele- genheden te Lissabon, zou, aldus het krantenbericht, pakjes aan Nederlan ders, die met de Duitsers heulden, hebben verzonden en bij wijze van tegenprestatie zijn banksaldo uit Ne derland overgemaakt hebben gekre gen naar Lissabon. Verder lees ik. „Deze beschuldiging, die in bijlagen van het rapport der commissie is opgenomen, is ook be kend bij de commissie-Cleveringa, die het beleid van de diplomatieke vertegenwoordigers heeft onderzocht. De commissie-Cleveringa kwam tot de conclusie niet te kunnen adviseren een voortreffelijk diplomatiek ambte naar als baron van Harinxma uit zijn functie te ontheffen, hoewel hij op dit punt ernstig is tekort geschoten". Als voorzitter der in dit bericht naar mij genoemde commissie deel ik u mede, dat ik reden heb om aan te nemen, dat de commissie-Vorrink in haar rapport de beschuldigingen, waarvan nier wordt gerept, wel ver meldt (zij het dat deze niet inhielden, dat 't eens geschied zou zijn „bij wij ze van tegenprestatie" voor het an dier), maar zich nadrukkelijk van een onderzoek ervan en een beoordeling heeft onthouden. Dit onderzoek is wel verricht door de naar mij gehe ten commissie. Het heeft er toe ge leid dat zij herleid bleken te moe ten worden tot enige hoogst onbe langrijke voorvallen, waarin me het alarmerende van bovenaangehaald krantenbericht in het geheel nie'. te rug kan vinden en die geen enkele smet op .ie naam van de heer van Ha rinxma vermogen te weipen". Vergane „Holland" was kustvaarder EEN MATROOS VERMIST Het Nederlandse schip „Holland", dat Zondagmorgen op de Noordzee ter hoogte van de Deense kust in brand raakte en later is gezonken, is geen tankschip, maar een kustvaar der van het Directoraat-Generaal van de Scheepvaart, varende voor Hol- scher's Kustvaartbedrijf in Rotter dam. Van de bemanning, bestaande uit zes koppen, wordt één matroos vermist. De anderen hebben Ham burg behouden bereikt. De scheeps kok is in een ziekenhuis opgenomen. De „Holland'' was met een lading stenen onderweg van Lysekil, in Zweden, naar Hellevoetsluis. Het scheepje had een bruto inhoud van 199 ton. DE SITUATIE BIJ DE AMSTERDAMSE MEEL FABRIEKEN. Bij de meelfabriek „Holland" te Amsterdam hebben zich gisterochtend weer 4 der stakers aangemeld voor hervatting hunner werkzaamheden. In totaal zijn thans 9 der vroegere ar beiders weer aan het werk gegaan. Men heeft een regeling ontworpen, waarbij de reinigingsprocessen in 3 ploegen, dus in continubedrijf, wor den uitgevoerd. De kleine molen zal aeze week in twee ploegen worden hediend, waarmee een dagproductie van 70 ton kan worden bereikt. Deze week wordt de grote molen schoon gemaakt en weer voor gebruik gereed gemaakt, zodat volgende week Maan dag ook h'er met twee ploegen kan worden gc-werkt. De productie kan dan tot. 200 ton per dag worden opge voerd. Bij de Ceres" hebben zich slechts zeer weinigen der stakers gemeld. De werkbazen zijn daarom eveneens niet bereid gevonden de fabriek weer binnen te gaan. Het aantal vrijwil ligers, dat zich aanmeldt, is echter van die aard, dat men hoopt het be drijf binnenkort weer in gang te brengen. BUTLIN-KAMP. Een deel van de raad van Zandu voort wenst zich niet neer te leg gen bij het besluit van Gedeputeer de Saten, die tegen de stichting van een Butlin-kamp zijn. Met 7 tegen 6 stemmen heeft de raad zich uitge sproken voor de vestiging van het kamp en aan B. en W. opgedragen op de manier, die zij geschikt achten, op te komen tegen het besluit var. de Gedeputeerde Staten. NIEUWE BONDSADVISEUR L.T.B De weleerw. heer J. A. G. v. d. Hoogte, thans kapelaan te Delft, die benoemd is tot rector van het Maag denhuis te Amsterdam, is tevens be noemd tot bondsadviseur van de Kath. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem als opvolger van prof. A. Gleophas. BINNENLAND. Het rectoraat van Nieuwe Nie- dorp, dat aan de paters Minderbroe ders is toevertrouwd, ontving het be richt, dat mgr. Huibers, biSschop van Haarlem, toestemming heeft verleend aan de Zusters Franciscanessen van Bennebroek, om zich te Nieuwe Nie- dorp te vestigen. De heer J. C. Evers, voorzitter van de R.K. Bakkersgezellenbond, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Met het oog op de grote sterfte onder de oesters in d'e afgelopen strenge winter en omdat oesters toch als luxe beschouwd moeten worden, heeft het Bedrijfschap* voor Visserij producten besloten de tot nu toe gel dende maximumprijzen te laten ver vallen, Tot notaris te 's-Gravenhage is benoemd mr. J. van Eupen, cand.- notaris aldaar. Tot commissarissen van Politie te Utrecht zijn benoemd de heren W. Faber, thans commissaris van de rijkspolitie bij het dir.-gen. voor de bijz. rechtspleging, en mr. Th. B. J. P. van Roosmalen, thans hoofdinspec teur van politie te Utrecht. In volle vaart tegen een boom gereden is de motorrijder T. Schoop, toen hij de Amsterdamse Straatweg onder Laren passeerde. Hij werd ge dood. Zijn duo-passagier werd ernstig gewond. BUITENLAND. Drieduizend katoensjouwers in de haven van Alexandrië zijn in sta king gegaan. Zij verlangen een on kosten-toelage van 100 pet. De diepzee-duik van prof. Pi- card en Cosijns kost heel wat. De Belgische regering heeft een kw.trt millioen francs beschikbaar gesteld. Uit sympathie voor Tatarescoe, de ontslagen Roemeense minister van buitenlandse zaken, heeft het hoofd van de Roemeense diplomatieke mis sie te Londen zijn ontslag ingediend. Clements, voormalig directeur van Reuter, is te Chelsea op 80-jarige leeftijd overleden. Uitspraak inzake oud-directeur van de N.V. Residentibode Het bijzonder gerechtshof te 'sGra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de gewezen directeur van de N.V- Residentiebode, jhr. mr. C. H. M. J. J. van N. tot S., tegen wie de advocaat-fiscaal mr. Hollan der Dinsdag 4 November vier jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzet ting uit het recht ambten te bekle den, ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht het beroep van uitge ver uit te oefenen, een en ander voor de tijd van tien jaar, had geëist, om dat hij ten behoeve van vijandelijke en met de vijand heulende instanties, instellingen en stichtingen drukwer ken heeft vervaardigd, boeken en weekbladen heeft gedrukt, o.a. ,,De Gil", welke alle uitgesproken propa ganda voor nationaal-socialistische ideeën bevatten. Het Hof veroordeelde jhr. mr. van N tot S., die na de openbare behan deling van zijn zaak op 4 November op verzoek van zijn raadsman, mr. K. van Rijckevorsel, in vrijheid was gesteld, tot 2 jaar en 6 maanden met aftrek. Hem werd voorts verboden gedurende 10 jaar een leidende func tie in het uitgevers- of drukkersbe- drijf uit te oefenen. Het tribunaal overweegt o.m. dat niet is komen vast te staan, dat beschul digde op enigerlei wijze Duitse op drachten heeft aangetrokken en even min, dat hij door orders uit te voe ren nieuwe opdrachten heeft verkre gen. Voorts zou het naar het bordeel van het tribunaal onbillijk zijn al leen deze beschuldigde door maatie- gelen te treffen, terwijl hij slechts een schakel is geweest in de keten van personen en instanties, als daar zijn de Rijksbureaux, die allen teza men er voor aansprakelijk zijn, dat de vijand de door hem verlangde hoe veelheden textiel heeft verkregen. Wat de overige punten der beschul diging betreft, achtte het tribunaal de beschuldigde de maatregelen van ontzetting uit de kiesrechten op te deze niet genoegzaam bewezen, om leggen. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Verraad. Voor het Haagse Bijz. Gerechtshof heeft zich te verant woorden gehad M. A. R. Verhoeff uit Alphen aan den Rijn wegens- ge pleegd verraad in bezettingstijd. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten. HAAGSE POLITIERECHTER Mishandeld M. v. V. uit Ter Aar nam deel aan een mishandelingspar'tij op de veemarkt in Leiden; hij had er lustig op los geslagen, volgens het slachtoffer en de getuigen. Wanneer er geen hulp was komen opdagen, had het er niet best uitgezien voor de geslagene. Voor het aandeel, dat de verdachte erin had geleverd, vor derde de Officier bij de Haagse poli tierechter f 200 boete of 100 dagen hechtenis. Het vonnis van de rechter werd f 100 boete of 25 dagen hech tenis. Op de koffie De caféhouder W. G. J. te Leiden kwam met de koffie, die hij van een militair kocht, lelijk op de koffie, want het was gestolen goed. Daar wist de verdachte niets van, althans de eerste maal niet. La ter had hij het niet zo vertrouwd, en kocht hij niet meer. Voor de eerste maal vorderde de Officier wegens heling f 200 boete of 1 maand hech tenis en de rechter vonniste tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis. HAAGSE POLITIERECHTER. Hij ging trouwen. Omdat L. P. v. d. B. te Voorhout ging trouwen, was hij erg zenuwachtig, en die ze nuwen waren oorzaak dat hij mishan deling pleegde, toen er een beetje ru zie ontstond. Zelfs het troüwen vond de Officier geen voldoend excuus voor mishandeling, hij eiste f 100 boe te of 50 dagen hechteriis en voor waardelijk een maand gevangenis straf met drie" jaar proeftijd. De rech ter veroordeelde daartoe. J. v. D. te Katwijk aan Zee had vernieling gepleegd in een woning, hetgeen vooral in deze tijd niet kan worden getolereerd, zo meende de Officier, die veertien dagen gevan genisstraf eiste. Het vonnis werd con form die eis. NIEUWE p_ BOEKEN t= W. B. dr. Huddleston Slater: „Ik heb geen man!" Speciale ge zondheidsleer van de liefde in verloving en huwelijk Bus- sum, Paul Brand. IV. Voorlich ting op sexueel gebied is altijd welkom, zeker als dit gebeurt op een zo deskundige, nobele en verheven wijze als hier. Aanbe volen. Arthur Koestier: Dieven in de nacht. De kroniek van een ex periment. Vert. uit het Engels (Thieves in the night) dr. Koos Schuur A'dam. De Bezige By. III. Sociaal-politieke roman over een Joodse commune in Galilea, in de jaren '37'39; gebeurte nissen historisch, personen ge fingeerd. Zeer boeiend. Thans wel buitengewoon actueel. Victor Kravchenko: Ik ver koos de_Vrijheid. Het persoon- lijké en politieke leven van een Sovjet functionaris. Vert. uit h. Amerikaans (I chose freedom) dr. Dra. Maura Diepenveen A'dam, H. Nelissen, 1947. III. Een sensationeel en verbijsterend boek. Dr. W. M. Kruseman en Rinke Tolman: Planten en bloemen. Ie deel. Geïll. met teken. dr. Sjoerd Kuperus en foto's Assen Born, (Kijk uit je ogen!) V. Een uitmuntend boekje om ken nis van en liefde voor de flora aan te kweken. Lod. Lavki: De kleine Koning. Geïll. met teken. dr. Jan Water schoot, Antwerpen, Vlaamsche Boekcentrale; Tilblug, Neder land':: Roekhuis. VI. Be kleine Joachim vindt als knecht v. d. zwarte ..Koning" 't Kerstkind en hei-kent later als centurio Christus aan 't kruis. Meesterlijk jeugdverhaal. Lod. Lavki: Toontje de halve Gek. Geïll. met teken. dr. Jan Waterschoot, Antwerpen, Vlaam sche Boekcentrale: Tilburg. Ne- de: snei's Boekhuis. VI. Toontje s helemaal nie: gek, doch ee i edelmoedige durfal. Lavki weet hoe kinderboeken geschreven moeten worden. Margaretha v. d. Aardweg— Blinxma: Mop ter Laan op de Academie. Roman voor meisjes. Geïll. met teken. dr. B. J. Brie- nen Jr. Soest, Deniso, -1947. IVV. Mop op de academie voor beeldende kunsten. Vloit ge schreven meisjesroman. J. A. AderAppels: Een Gro ninger pastorie in den storm. A'dam, Kirchner. IVV. Hoe een dominee (die gefusilleerd werd) en zijn vrouw zich op offerden tijdens de oorlog. Een prachtig boek. Rico Bulthuis: Het andere Verleden. Assen, Born, (in voorbereiding) 1947. IV. Een man verliest zijn geheugen. Dries de tuinman en ir. Dorpsma blijken dezelfde personen. Fan tastisch, maar psychologisch ver antwoord. Vol spanning. Claudius: De verovering van Venus. Geïll» met téken. dr. Menno Haarlem, Boom-Ruyg- rok Vlieg wereld-Bibl., No. 5) IVV. Toekomstfantasie: reis naar Planeet Venus in een door tomokracht gedreven raketpro jectiel. Enige uren ontspanning voor jeugdige lezers. J. M. Elmenhorst Westerman: Dokter in Parijs Meppel. M. Stenvert Zoon. IIIII. .Levens en liefdesgeschiedenis van een Amerikaanse chirurg. Natuur lijk geen .godsdienst en geen huwelijksmoraal. Vooral voor medici interessant. z Gabriël Gorris: Palabroea de witte uil van Hato. Geïll. met houtsn. dr. R. Snapper - Tilburg Nederland's Boekhuis, (De Zon newijzer) IV. Prachtig verhaal, vol van de weelderige exotische sfeer van Curasao. De witte uil is een-magisch beeld van het verleden geworden. Suggestief en boeiend. Bekroond. Typogra fisch zeer verzorgd. Riek GoudappelBos: Wees bereid. Geïll. met teken, plus 4 blz. platen en 4 blz. foto's Haarlem, BoomRuygrok. V. Joop heeft het devies van de padvinderij als ideaal voor haar leven. Een aardige padvindsters roman voor meisjes van 13 tot 16 jaar. T. van der Heijden: Het Drcompaard. Geïll. met teken, dr. Marianne van der Heijden Tilburg, Nederland's Boek huis, VI. Griezelige vacantie- avonturen rond een geheimzin nige uitvinding: een paard dat van alles kan! Gezonde ontspan ning en aardige, leerzame be schrijvingen. Dr. J. M. Hoek: Levens Ver leden. Over het voortbestaan van de cultuur der klassieke oud heid in onze hedendaagse be schaving. IVV. Deskundig en toch populair. Een werkelijk voortreffelijk boekje. J. Tersteeg: Mensen en Beo ken. Herinneringen van een le zer. in—IV! J. Tersteeg: Mensen en Boe- nuscripten. Herinneringen van een Uitgever Leiden, Leidse Uitg. Mij. IVV. Uitgeversher inneringen en lectuurherinnerin- gen, zo kostelijk, zo rijk aan milde levenswijsheid en anec- doten, dat zij aan allen die het boek lief hebben van harte wor den aanbevolen. R. J. Valkhoff: Abdicatie. Geïll. met 1 porret Tilburg, Nederland's Boekhuis (De Zon newijzer). IVV. Histor. No- Veile over de gedwongen abdi catie van de Venetiaanse Cate- rina Cornaro, laatste koningin van Cyprus (14541510). Zeer zorgd uitgegeven. Met een reproductie van Titiaan's portret van Catarina. Een juweel. Klaas de Wit: Agapê de lief de tot leven en dood. Geïll. met houtsn. dr. R. Snapper Til burg, Nederland's Boekhuis. (De Zonnewijzer) IV. Neo-his- torische novelle. De zwerver Franciscus tracht de zin van le ven en dood te doorgronden. Kunstzinnige correctie op de oor- logsverbijsteringen. Bekroond. Tony de Wit: Waar de bran ding breekt. Geïll. met teken, dr. C. Boost Tilburg, Neder land's Boekhuis. V. Het vergaan van een. schip, zich schuilhou dende Duitsers, een Zweedse jon gen, die in Woestduin familie vindt, een geniale genezing; kortom, een gezond-spannend jongensboek. Aanbevolen. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen BEURSOVERZICHT. Ter beurze van Amsterdam werd de aandacht gisteren in hoofdzaak in beslag genomen door koninklijke. Er bestond flink aanbod, waartegen over de vraag lang niet was opge wassen en het gevolg hiervan was. dat een hoofdkoers te voorschijn kwam van 429 bij een vorige slot- prijs van 453. De aanleidende oor zaak hiervoor moet worden gezocht in geruchten, volgens welke het pros pectus betreffende de uitgifte ko ninklijke petroleum maatschappij, waarop van tevoren reeds tal var. commentaren zijn geleverd, zonder dat men de werkelijke inhoud kent, nog deze week te verwachten zou zijn.En men vreest bovendien een groot aanbod van claims, hetgeen met betrekking tot de koersstelling van het aandeel koninklijke niet gunstig wend geïnterpreteerd. De scherpe reactie van koninklijke beinvloedde de gehele beurs, en hoewel de stem ming over het geheel genomen niet flauw kon worden genoemd, waren Weg Wassenaar-Katwijk weer geopend Ingevolge een beschikking van de minister van Marine zal met ingang van Dinsdagochtend, de provinciale weg WassenaarKatwijk, die voor een gedeelte door het vliegveld Val kenburg loopt, weer voor alle ver keer worden opengesteld. de hoofdkoersen van de fondsen, wel ke in zeven tijdvakken worden ver handeld, merendeels toch iets lager. In dit verband werd in het bijzon der de aandacht getrokken door de Philipsaandelen, die vergeleken met Vrijaag een tiental punten lager wa ren, terwijl Unilever en Kabel resp. een drietal en een zestal punten be neden het xorige slot waren. Een uit zondering werd gevormd door de aandelen Fokker, die na de reactie van verleden week een tiental pun ten in herstel verkeerden Prolongatie 21/4 procent. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 56) „Als he; dan moet!" zei hij op een toon en met een gebaar van weer zin en spijt. „Maar, Anderson, la ten wy het nu liever niet doen;-u is nu ja u is niet in zo'n goede conditie als gewoonlijk, want u heelt daar aan de haven een be roerde tijd achter de rug. En ik voel mij verplicht te zeggen, dat ik een beetje aan boksen heb gedaan. Laten wij dus als redelijke mensen met elkaar praten inplaats van. als een paar schooljongens te vechten." ,,'t Is je eigen schuld!" zei hij. „Ik wil geen gebruik maken van 'n oneerlijk voorred#! Ik zal je to nen of ik in goedé conditie ben, of niet. Jij of ik moet voorlaan lei der van het werk zijn." „Maar beste Anderson, het werk kan geen betere leider hebben dan u; als u die vervloekte whisky maar kon laten!" Terwyl hij sprak pareerde hij 'n hevige slag, die Anderson hem toebracht. Daan wist, dat Anderson, ofschoon mogelyk niet, zoals men dat noemt klaar voor de strijd, sterk was als een stier en dat hij, Daan, door een welgerichte slag buiten gevecht ge steld zou worden. Om die reden, stelde hij zich tevreden met pare ren en ontwijken. Nu en dan bracht hy z'n tegenstander een lichte klap of stoot toe, om hem te doen ge voelen, dat hij ook wel tot iets in staat was. Ook had hij geen zin om de volgende avond Stella mét een blauw oog of een gebroken neus te ontmoeten. Daan hield z'n tegen stander nauwlettend in 't oog en dekte z'n gelaat, terwyl hij Ander son op armlengte van zich afhield. Zonder twijfel had Anderson ver wacht, door z'n vlugge, krachtige aanval, het pareren van Daan te overtroeven en hem plotseling de beslissende slag tpe te dienen. Het behendige pareren van Daan moest de veel zwaardere en minder leni ge Anderson zeker verbitterd en getergd hebben, want kort daarna begon hij te hijgen en met minder omzichtigheid te vechten. Dit was juist, waar Daan op wachtte. Plot seling, op een ogenblik, dat Ander son hem met z'n linkerarm een slag wilde toebrengen, deed Daan, "die lenig en behendig was als een be roepsbokser, een zijstap, hief zijn arm op en gaf Anderson een vrese lijke slag, die hem op de grond deed tuimelen. Enige ogenlbliMken keek Daan naar de overwonnen reuzengestalte op de vloer; dan knielde hij bij hem neer, lichtte Andersons hoofd op en goot een scheutje water tussen de opeengeklemde tanden en bette z'n breed voorhoofd. Zeer vlug kwam Anderson bij; wezenloos keek hij om zich heen en dan ontmoette hy Daans blik. „Help mij op," zei hij. „Ziezo, nu is alles in orde," zei hij, terwyl hy hem op de been hielp. „Zeker uw voet een beetje verstuikt bij het vallen, nietwaar?" vroeg Daan, toen Anderson onwil lekeurig z'n enkel wreef. „Geluk kig voor, mij dat ik opzij stapte, en u onmiddellijk kon raken. Dat is een truc, die ik op de club heb geleerd, waarvan ik lid ben. Ik zal u ook voorhangen als wij weer in Londen zijn, Anderson. Het is er een gezellige, igemoedelyke boel, waar u Zich zeker zal amuseren." Anderson zat nog steeds met z'n hoofd op z'n borst, die nog onrustig op en neer ging en z'n ogen waren op de grond gericht. Eindelijk sloeg hy ze op en keek Daan strak aan. „Jy bent de eerste man, die 't klaar gespeeld heeft, mij op de grond te krijgen." Zijn stem klonk hees, doch was veel minder woest dan enige minuten te voren. „Is het heus? Nu dan mag ik wel trots zijn," antwoordde Daan met een glimlachje, „Maar het was niets dan geluk. Ik verzeker u, als u mij had geraakt nu. ik weet niet, wat er dan zou gebeurd zyn; in ieder geval zou er een langwerpige kist en een kuil van zes voet nodig geweest zijn; daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. Hier drinkt u eens!" Hij schoof het glas niet naar de overwonnen man toe, doch gaf het hem in z'n hand. Anderson nam 'n teug, haalde daarna diep adem en stond enigszins moeilijk op. Met z'n ene hand hield hy zich aan de ta fel vast en staik Daan de andere toe. „Je hebt me overtroefd, Norton," zei hy met gebroken stem en tril lende lippen. „Ik «héb je toen ge zegd, dat ilc wilde zien, wie de beste man voor 't werk was en dat heb je me getoond. Er rest mij slechts één ding morgen pak ik mijn boeltje en vertrek. Ik zal heus niet gemist worden. Jij kan het best afmaken en de leiding op je nemen. Ik heb dat reeds lang ge leden geconstateerd en misschien was het dat juist, walt mij woe dender maakte dat het feit. dat je mijn arm vasthield. Ga met het werk door als leider; het is je best toevertrouwd. Ik ga naar bed." Hij hield even op cn sloeg zijn ogen neer, doch 'toen hij ze opsloeg keek hij Daan met vaste blik aan. „Maar hoe het ook zij," riep hij, „een kwaad hart draag ik je niet toe. Vervloekt als ik weet waarom, maar ik kan nu geen onvriendelijke gevoelens tegen je koesteren, Nor ton. Wel te rusten en veel succes." Daan ging vlug langs hem heen en plaatste zich met z'n rug tegen de deur. „Geen kwestie van," zei Daart met een gemoedelijk glimlachje. „Wat zeg je?" vroeg Anderson boos kijkend. „Geen kwestie, van," herhaalde Daan. „Hoor eens 'hier, Anderson. Je bént de eerlijkste kerel, die ik ooit heb orutmoet, «dat bewijst fie meinier waarop je met mij hebt ge vochten. Denk dat ik 't vergeten ben, dat je me had kunnen dood schieten en dat je daarna gewacht heb tot ik mijn jas uitgetrokken had. Maar nu speel je geen eerlijk spel!" „Wat bedoel je daarmee?" snauw de Anderson. „Oneerlijk ben ik nooit in m'n leven geweest. Ik mag een dronkaard zijn, zoals je me noemt, maar eerlijk ben ik!" „Heb ik dat dan niet gezegd?" zei Daan glimlachend. „Maar je moet mij geen woorden verwijten, die ik niet heb gezegd." „Ik ben een dronkaard," zei An derson. „Alweer mis," zei Daan vriende lijk. „Je hadt moeten zeggen, dat je een dronkaard was. Maar dat is voorbij. Hè? 'Kom geef mij je hand: er op Anderson." Ten prooi aan schaamte en twee strijd vertoonde Anderson een aan doenlijk schouwspel, dat Daan tot diep in zijn ziel ontroerde. Lang zaam stak Anderson z'n hand uit, die Daan onmiddellijk vatte en in de zijne omsloten hield. (Wordt vervolgd), j

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2