MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN .Verraadster gestraft. De 23-jari- ge Maria V., die verraad pleegde je gens de gebroeders Daelman, welke geallieerde wapens verborgen had den, is door het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag veroordeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor-arrest (conform de eis). Geridderd. Onze plaatsgenoot de heer H. Booij Thzn., is bij besluit van 8 November jl. benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Geslaagd. Voor het eerste ge deelte van het vakexamen P. T. T. slaagde dezer dagen de heer A. Graafland alhier. LEIDERDORP Cactus-verzamelaars. Mevrouw Grullemansvan Berghem uit Lisse, hield een interessante lezing, waar na een gratis verloting plaats had van planten, beschikbaar gesteld door de spr. Er werd ook een ruil beurs gehouden. NIEUWKOOP IJsclub. De heren W. Korver, P Augustinus, A. Leliveld en G. San ders werden als bestuuslid herkozen. Men besloot de contributie van ƒ1.- op ƒ2.— te brengen. Na afloop ver toonde de heer Ruiterman enkele filmpjes op het gebied van de win tersport, met eigen opnamen van de ijswedstrijden te Nieuwkoop. Herwonnen Levenskracht. De speldiesöag heeft opgebracht 75.53. Bilïarten. In het kader van het bekeriournooi tussen de B-ploegei. van Noorden en die van de Nieuw^ koopce Biljartclub, werd in café de „Roos" te Noorden een wedstriid gehouden, waarvan de uitslag' als volgt luidt: Ph. VonkD. de Jong 4140: C. LeliveldM. ^eriioog 3863; J. Vink P. Leliveld 35- -26* C. de Lange A. Koeheim 51-36; W. PieterseL Kreuningen 5836; J Ka pc'G. Berkestein 3221; P Pietcsa -J Koeheim 37i9, P v d. Zw c>P. Verley 41 54. Totaal-uitslag Noor den -Nieuwkoop 53. Gebrouwd: B. v. i Helder 49 j on M. G. J. v Rossum 32 j It Wil- nis. Geboren- Anton Tenno v. A. Lioos en J. v. a. Sluis Wilhelmus Martien z v. J. W. Verb age en W. M. v. Eijg; Maria Christina d. v. C. Vvluyn en P. Kapteijn. NOORDWIJKERHOUT Afscheid Zuster Borromea. een vergadering van het bestuur'van het W. G. Kruis, onder voorzitter schap van de burgemeester, werd afscheid genomen van zuster Borro mea, de wijkverpleegster, die naar Arnhem vertrekt. De burgemeester sprak een hartelijk dankwoord bood een klein souvenir aan, vulpenhouder. Ook Pastoor Van der Waarden, de geestelijk adviseur, sprak nog enkele woorden tot de scheidende zuster. Hij dankte de zuster vooral voor de geestelijke troost, welke zij de zieken wist te BINNENLAND. De heer P. J. L. Creyghton, op richter van de boekhandel Plantijn te 's-Gravenhage, is in de ouderdom van 33 jar overleden. Op het Domplein te Utrecht zal een monument worden opgericht voor alle mannen en vrouwen uit Utrecht, die in de jaren 19401945 het leven lieten. Op de A'darasc veiling^is in Sep tember 20.000 ton fruit verhandeld, a.i. 3 kg. per hoofd per week Bij de P.R.A, in Nederland zijn nog ongeveer 1800 man in dienst. Te Poortugaal is overleden een der oudste mannelijke inwcr>ex-s van Nederland, de heer M. Molenaar. De heer Molenaar bereikte'de leeftijd van 103 jaar en acht maanden. Tengevolge vau eeft schedelba- sisfractuur, welke hij opliep bij het springen van een rijdende vrachtauto Donderdag j.l. overleed in het zieken huis te Temeuzen de 48-jarige melk handelaar M. A. K. Korte tijd geleden kwam ook dq enige zoon uit het gezin K. door een verkeersongeval om het leven. Te Utrecht is Zaterdag een in ternationale hondententoonstelling geopend. Er zijn 1400 honden. De burgemeester van Amster dam, mr. J. d'Ailly, is Zaterdag per vliegtuig naar New York vertrokken voor het voeren van enkele bespre kingen. Zaterdag zijn in Amsterdam drie ernstige verkeersongelukken gebeurd, die één dode en twee zwaar gewon den hebben veroorzaakt. BUITENLAND. De cholera in Egypte schijnt wat te luwen. In het laatste etmaal stierven n.l. slechts 60 personen aan deze ziekte, wat sinds de topdag, toen 569 mensen bezweken, een hele vooruitgang is. In zeven weken heeft de epidemie ruim 10.000 levens ge- eist. Een Brits stoomschip is bij de Noordpunt van Newfoundland in tweeën gebroken. De bemanning heeft zich weten te redden op één na. die vermist -wordt. Mikolaiczyk, de gevluchte leider is van zijn Poolse nationaliteit ver vallen verklaard. Onder de gasten van de Engel se koning bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Elisabeth be vindt zich ook de Spaanse troonpre tendent met zijn echtgenote. Al is hij dan geen koning, hij mag toch meedoen. Ongeveer 200.000 Nazi's in de Amerikaanse zóne van Duitsland moeten nog door zuiveringsrecht banken worden berecht. Dat wordt voor de rechter een levenspositie. brengen. Ook de heer de Jong se cretaris van het W. G. Kruis, dankte de zuster voor de goede samenwer king. Hierna bleef het bestuur nog een tijd gezellig bijeen met zuster Borromea en Priorin, 's Middags was er gelegenheid voor particulieren afscheid van zuster Borromea te nemen. Talrijke moeders, oud-pa tiënten en belangstellenden kwamen haar een hand tot afscheid drukken terwijl de bloemen hierbij niet ont braken. Geboren; Maria Petronella, d. v. A. W. Lemmers en Romijn,Theodora Maria d. v. C. H. Koster en Tetteroo, Johannes Henricus z. v. A. G. v. Hensbergen en Akkerboom, Anna Adriana Maria d. v. J. J. Aartman en v. Veen, Hugo z. v. P. v. d. Zwart en Hoek, Hyacintbus Jozef Wouterus z. d. Ploeg en v. Schooten, Hen ricus Antonius Hyacinthus Jozef z. M. A. de Klerk en Damen, Cor nelia Catharina Agatha Maria d. v. A. H. de Klerk en v. d. Berg, Apolo- nia Petronella d. v. H. J. Versteege en Schilder, Maria Margaretha d. v. F. M. v. d. Ploeg en Broxterman, Jannetje Maria d. v. A. P. Witteman en Oostendorp, Adrianus Jozef Maria z. v. M. C. Immerzeel en Bakker, Cornelia Adriana Maria d. v. N. G. Zuiderduin en v. d. Burg. Petrus Cornells Gerardus z. v. J. P. Heems kerk en v. Noort, Cornelia Helena Wilhelmina d. v. L O. Duyndam en Gijzen, Antonius Laurentius Maria z. v. A. Trom pert en v. d. Berg Ge rardus Petrus Maria z. v. G. Geer- lings en Goes. Ondertrouwd: J. M. Hulsebosch 23 j en M. J. C. Bemelman 21 j., C. W. Smeltink 25 j. en A. H. Steenvoor- den 23 j. G. A. Duivenvoorden 37 j. en M. J. v. d. Berg 19 j. Getrouwd: H. C. de Wit en G. M. v. Dam, G. A. Straafhof en J. M. v. d. Eist, J Hoogkamer en A. Duiven voorden. Overleden; K. C. Grob 80 j. wedn v. J. Koster; E. C. Hulsebosch 83 jr. wedn. v. C. B. Hulsbosch. J. Evers 27 j. echtgen. v. J. Kooyman. OEGSTGEEST Viering Regeringsjubileum Op verzoek van het bestuur der Oranje vereniging kwamen de diverse Oegst geester verenigingen bijeen. De bij eenkomst werd geleid door de heer Vos, De bedoeling is een openlucht- spel te houden. Voorts straat- en ge velversiering, etalagewedstrijd enz. Diverse verenigingen zegden hun volle steun toe. Geboren: Jacob, W., z. v. J. M. •Glasbergen en W. A. de Haas; Aagje d. v. P. Wessel en W. Zandbergen. Gtrouwdr B. J. Proper en J. P. de Regt; J. Winter en W. J. van Tol; H. J. Heeren en Cl. H. M. Palm. Overleden: A. Seller w. v. I. van Rijn 86 j.; J. Dekker e. v. C. van Driel 58 j.; J. F. Cramer e. v. A. M. Bantjes 77 jjar.. OUDE-WETERING Sporiver. Wet. Boys. In het iaarverslag van de secr., Q. Korte- kaas. kwam tot uiting, dat de twee jaren van het bestaan zeer moeilijk geweest waren. Het ledental is sterk toegenomen, ir/aar doordat Leimui- den is toegetreden, en de vereniging daardoor drie plaatsen omvat; moe ten zij een grote en sterke vereniging kunnen vormen, waardoor dan ook nog verbetering mogeliik is. Er is een batig saldo van 192.65. De aftr. bestuursleden Herm. de Jong, C. Ot to, Joop Turk en O. Kortekaas wer den met meerderheid van stemmen herkozen. Na een verloting van en kele schoenenbonnen, werd door de voorzitter mededeling gedaan, dat op 19 en 20 November de festavonden gehouden zullen worden, waarbij do nateurs en leden vrije toegang zul len hebben. VOORHOUT K. A. B. De K. A. B. heeft weer het St. Willibrordfeest gevierd, 's Morgens werd door Pater Engel- bertus de H. Mis opgedragen, voor de levende en overleden der K. A. B. waaronder a'len achter het vaan del ter H. Tafel naderden. Na afloop gemeenschappelijk ontbijt in helt Parochiehuis, waaraan werd deelge nomen door circa 200 leden Onder de gasten merkten wij op de beide wethouders en de gemeentesecretarie bestuursleden van de L. T. B. en R.K. Middenstand benevens hopman Eg gen, met enige heren van zijn staf. Pater Engelbertus zette uiteen, waarom St. Willibrord als diocesaan patroon is gekozen. Nadat de voorz. van de middenstand, de heer Th. Pieme] nog enige waarderende woor den tot de voorzitter had gericht, werd gecollecteerd voor het R.K. Thuisfront met als resultaat 3858. Overheidspersoneel. De R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", hield haar eerste leden vergadering na de oprichting onder voorzitterschap van de heer A. Bee- len. Getracht zal worden een vaan delfonds te stichten. Behalve de voorz. en de >g. a. hield ook de voorz. van de K. A. B., de heer A. v. d. Lans een toespraak. WASSENAAR Geboren: Robertus A. M., z. v. A. H. A Zandvliet en C. Arendzen, Daniël, z. v. J. Moman en K. Wijma; Louise A. M., d. v. W. F. Koot en C. de Vri&; Fredericus J. M., z. v. J. C. Kortekaas en M. C v. d. Zwet; Christiaan, z. v. C. W. Groeneveld en E. Bekooij; Anita C. W. G., d. v. A. J. van Mcorsel en C. J. Huf; Jo zef J. R. M., z. v. J. Obbens en A. M. C. T. Urbanus; Johanna C. M„ F. Parlevliet en J. C. Noord- over; Johny A. N. H., z. v. N. H. On derwater en J A. van Wissen. Ondertrouwd; M. van der Bent en D. van der Boom; M. G. Voordouw en A. H. Noordover; A, L. Romijn en M. C. Hooijmans; A. J. Blonk en J- J. Stammes. Getrouwd: J. M. van Beek en M. G. Meijer; G C Remmerswaal en M H. C. Tacx; J. A. Halkema en D. Bikkers; F. A. Wagenaar en M. T. Zalme; A. N. van Baaren en M. Kiers; J. J. Frijling en L. J. Bruins. Overleden: Johannes F. van Schie 41 j echtg. van F. H. Schmitt; Hen- drika Mtyer 59 j. c. v. J. de Lange; Maria A. Oversluijs wed. van S. Visser; Hendrina M. Muller 62 jaar on-geh.; Josma J. van Beemen 68 j. e. v. E. J. A. Guiaux; Pieter J. Gor don Hasselbach 82 j. wed. van A. C Btoembergen; Maria E. Dobbelmann, 77 j. wed. van C. G. Ja. M. Van der Heijden. ZOETERWOUDE St. Jans-Fanfarc. Een uitver kochte zaal, en een waarderend pu bliek was gisteravond het bewijs, dat de belangstelling voor de St. Jans fanfare in gelijke tred stijgt met de hoge opbloei en het behalen van suc cessen op de concoursen. Meer dan ooit is hier bewezen, dat een zaak staat of valt naar de wijze, waarop ze geleid wordt Directeur B. van Veen heeft in Zoeterwoude wonderen ge daan en het publiek was dan ook op getogen en bracht reeds bij het eerste nummer „Jubelklange" een ovatie. Dit nummer van eerste rang werd in alle partijen uitstekend geblazen en ook het slagwerk is nu keurig ver zorgd. Vanaf de blazers, die dit jaar op het solisten-concours met eerste prijzen naar huis zijn ge.komen tot de leerlingen, waarvan de jongste negen jaren telt, is de toewijding te bewon deren. Het tweede en derde nummer „Sons les Filleuls" en „De oude Toren'' zijn de nummers, welke a.s. Zondag op het nationaal concours te Amersfoort geblazen moeten worden. Het eerste was af, doch „de Toren" vraagt in de komende week nog studie om het in alle partijen terugkerend motief zo te laten klinken en door omspelingen tot schoonheid te brengen, als de ju ry zal verlangen. De ere-voorzitter, burgemeester Smeets, bracht aan het einde van het muziekprogramma hulde aan de di recteur en zijn muzikanten. De bur gemeester maakte van de gelegenheid gebruik óm mede te delen, dat op 10 Dec. een propaganda-avond zal ge houden worden voor het Rode Kruis, waarvoor de verdiende belangstelling zeker niet tevergeefs gevraagd zal zijn. Men wordt verzocht dien avond geen bijeenkomsten te beleggen. De toneelvereniging „St. Pancra- tius" uit Roelofarendsveen speelde 't toneelstuk „Vier mannen en een meisje", dat veel succes had. Wy zijn vol lof voor de uitbeelding, miniek; ook de uitspraak was nu veel beter. Alles getuigde ook hier van goede leiding en liefde voor toneel. LEIDEN IR. J. J. VALKENBURG. Dinsdag voor het Tribunaal. De monumenten Sterrit ten bate van het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam is ondankshet slechte weer een sucoes geworden. Hier een overzicht van de motoren op het Damterrein te Amsterdam. pl.v. kringvormingsleider en als dis trictsvertegenwoordiger van het op- voedersgilde der N.S.B. voor welk gilde hij ook een radio-rede heeft ge houden, het lidmaatschap van de Germaanse S.S., het verlenen van medewerking aan het nat.-soc. week blad .Opvoeding in volkse geest" en het bijwonen van vergaderingen van de N.S.B. en de Germaanse SS. Voorts zou verdachte zijn medewerking heb ben verleend om het Ned onderwijs in nat.-soc. geest ,te hervormen, zou hij tijdens de lessen op de Gem. H. B.S. N.S.B.-propaganda hebben ge maakt en heeft hij in Januari 1941 aan P. A. van Rossum, die door de rijkscommissaris was belast met het toezicht op Ned. scholen, geschreven hebben „dat de leraren Perdeck, Wi- chers en de Ru aan de Gem. H.B S. te dezer stede voortgingen hun pro paganda ten gunste van Engeland te bedrijven en dat de directeur van deze school een slap type was, die volkomen aan hun kant stond". Ver der heeft verdachte zich in 1941 bij een lid4 van de S.D. beklaagd over de politieke houding van de directeur der H.B.S., dr. J. D. Boks en over de hetze, welke volgens hem op deze school tegen de bezettende macht werd gevoerd en heeft hij aan de S. D. een etsplaat doen toekomen, wel ke een leerling van de H.B.S. had vervaardigd en die de beeltenis van Prinses Juliana droeg. Op grond hier van is dr. Boks door de S.D. ter ver antwoording geroepen en op 9 De cember 1941 gearresteerd en gedu rende enige tijd geinterneerd. Vanaf begin 1941 heeft verdachte ook eni ge tijd de functie van politiek in specteur van het Ned, onderwijs be kleed, in welke kwaliteit hij veelvul dig in het nat.-soc. zin gestelde rap porten heeft opgemaakt, in verband waarmede enkele leraren zijn ontsla gen. In gelijke functie heeft hij ver der nog gerapporteerd, dat een twin tigtal leerlingen van de Chr. H.B.S le dezer stede zich op 14 Mei 1941 in rouwkleding had gekleed on dat leer lingen van de Gem. H.B.S. en ds Chr. H. B. S. alhier zich tooi-den me» oranjestrikjes en Koninginnekopjes droegen. Ten slotte heeft verdachte omstreeks November 1941 aan de aid Leiden van de N S.D.A.P. gerappor teerd, dat de thans overleden ir. F. H. E. Guljé pro Oranje was. Als getuigen zijn in deze zaak door het Tribunaal gedagvaard de heren dr. J. D. Boks, A. van Vianen, J. v. d. Berg, de voormalig secretaris-gene raal van het departement van Op voeding. Wetenschap en Cultuur, prof J. van Dam en de voormalige korps chef van politie, U. K. L. Hoffmann Mr. F. K. Reijsenbach de Haan zal als verdediger in deze zaak optre den. ,God schiep de zee, de Nederlan ders schiepen de dijken" van Jack Bess, welk spel als punt twee op het program stond, viel na dii goede be gin geheel uit de toon. Psychologisch gezien is het volkom'en onzin, waar bij komt, dat de toneelclub „de sta len band", vooral na het goede be gin van deze avond, duidelijk in ge breke is gebleven. Ook het mijnwerkersspel „Gas" een bewerking van Frans Dirickx door de toneelclub „Sempre Avanti" voor het voetlicht gebracht, kon ons maar matig bekoren. Het is een po ging om de gevaren te schetsen van het mijnwerkersleven en de weer slag daarvan op de betrokken gezin nen, welke poging een mislukkig is geworden, daar de auteur wel veel gevoeligheidjes te baat heeft geno men, maar zijn werkelijke onderwerp heel slecht wist te benaderen. De di verse vertolkingen waren niet be paald gaaf. Aan het slot van de avond was het „Arbeiders Toneelvereniging Voorschoten", die met het keurig ge speelde .Nummer Tachtig' van Her man Heijernrans het „Leids Studen ten Toneel" naar de kroon stak. Hoe wel dit snel een sociaal probleem be handelt, dat inmiddels verouderd is, behoudt het nog steeds 'ün bekoring om de fijne karaktertekeningen en de subtiele gezegden van het kind. In het bijzonder verdienen hier een woord van waardering mevr. A. Noels, mei M. van Roy en de heer G. van Beek respectievelijk als de vrouw, het kind eneerste gevange ne. Na afloop gaf de toneelcriticus Hessel Jonssme een nabeschouwing. Volgende week Vrijdag. 21 Novem ber. vinden de laatste opvoeringen in dit tournooi plaats en wij hopen, dat de belangstelling dan groter zal zijn. Hulp aan Nederlandse kinderen in Duitsland In aansluiting op de brief van het Hoogwaardig Episcopaat over de op name van deze kinderen in Katho lieke gezinnen delen wij mede, dat de Bisschoppelijke Hulpactie daartoe de medewerking heeft gevraagd van de Katholieke Actie voor de Vrouw in het gehele dekenaat Leiden. Wie een kind wil opnemen melde dit dus aan de K. A, in zijn eigen parochie onder vermelding van de gegevens, b.v. of het kind wordt op genomen in een arbeiders-, midden- stands- of boerengezin, voorts de leeftijd en of er een jongen of meis je wordt gevraagd. De K. A. in de parochie zal dan deze gegevens wel willen doorsturen aan ondergetekende. Van hogerhand moeten \vü voorts de katholieken er op attent maken, dat men zich voor de opname van deze Nederlandse kinderen beslist niet moet wenden tot z. g. Caritas- missie, welke daartoe niet bevoegd is. Bisschoppelijke Hulpactie. H. SONDAAL, Districtsaalmoezenier, Bischoppelijke Hulpactie, VOORTZETTING EENACTER- TOURNOOI. Vrijdagavond werd het tdweede ge deelte afgewerkt van het éénacter- tournooi, dat de afdeling Leiden van de Nederlandse Amateur Toneel Unie deze maand op drie achtereen volgende Vrijdagen in de Schouw burg heeft georganiseerd. Dit keer zagen wij vier toneelverenigingen uit Leiden en omgeving voor het voetlicht treden met éénacters van zeer uiteenlopend gehalte. Begonnen werd met het zeer suggestief geschre ven spel „Waar het kruis staat" van I de bekende Amerikaanse schrijver in j Eugene O'Neill. „Leids Studenten I Toneel" gaf hiervan ten sublieme op- de A.s. Dinsdagmiddag zal ir. J. J. Valkenburg, die in de bezettingstijd een vooraanstaande figuur in de na- tionaal-socialistische beweging is ge weest en in zijn kwaliteit als leraar der Gem. H.B.S te dezer stede niet geschroomd heeft tijdens de lessen van deze school propaganda voor de door hem voorgestane beginselen te maken, voor het Leids Tribunaal te recht staan. Daarnaast heeft ir. Val kenburg geruime tijd de functie van politiek inspecteur van het Ned. on derwijs bekleed, terwijl hij ook is op getreden als vertegenwoordiger van het opvoedersgilde van de N.S.B Zuid-Holland. Aan ir. Valkenburg, die thans in voering J Foudraine vertolkté het kamp te Laren gedetineerd is, is i hoofdrol goed, terwijl H. Scherpen o.m. ten laste gelegd het lidmaat- I berg, maar bovenal mej, A. C. Bur- schap van de N.S B., het optreden als ger prachtig spel te zien gaven. JCcvteC JCwiek wmdt föce&identII 95. Thuis gekomen wachtte hun een nieuwe verrassing. Gabriël had de luitenant een paar halters gegeven om gewicht te heffen. In zijn blijd schap over dit mooie speelgoed had de luitenant de onvoorzichtigheid be gaan met gewichtsschijven van hon derd kilo te gaan kaatsballen. Een van dc gewichten was daarbij op zijn hoofd terecht gekomen. Het gevolg was, dat zijn mooie zwarte bolhoed was ingedeukt. Toen de luitenant dat zag kon hij zijn ontroering niet de baas blijven. Als k.o. geslagen was hij ter aarde neder gestort en was oor verdovend beginnen te huilen. Dat was allemaal nietsgeweest, als niet op dat moment een auto met Vier re porters van het plaatselijk nieuws blad gearriveerd was. Giraldo Kieke boe, de fotograaf, die een verwoede aanhanger was van de gebx-oeders Mox'to, had zijn kans schoon gezien. Hij had een foto genomen van mijn heer de luitenant in diens deploi'a- ble toestand. In een extra-editie, waarvan een exemplaar bij onze vrienden thuisbezorgd was, prijkte de* opname reeds met het veelzeg- dat de bu iste lagen gende onderschrift: „Signor Luite- nando Weent Bittere Tranen. Een on zer verslaggevers trof de aanstaande verliezer van de px-esidentswedstrijd aan als afgebeeld op bovenstaande foto. Geen leugen, geen bedrog. Zou deze huilende baby een boksmatch kunnsn winnen tegen onze kampioen Mario Morto?. fBerichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) BINNENLAND. Aanzienlijke prijsver laging voor textiel In het kader van de door de rege ling nagestreefde prijsverlagingen, zullen de prijzen van alle textielgoe- deren vrij aanzienlijk worden ver laagd. Deze prijsverlaging is mede mogelijk geworden door de medewer king van het grootste deel van de desbetreffende takken van industrie en handel, om de prijs- en loonpoli tiek van de regering te doen slagen. Verlaagd worden de fabrieksprij zen van de katoen-, kunstzijde- en linnenindustrie, de wollenstoffen- industrie. de tricotage- en de confec- tie-industrie, terwijl ook de marges van groot- en kleinhandel zijn her zien. Tenslotte kan in dit verband nog melding worden gemaakt van de binnenkort te verwachten verla ging der maatkleermakerstarieven. Teneinde een indruk te geven van de invloed, die een en ander zal hebben op de winkelprijzen worden hier enkele voorbeelden genoemd van te verwachten verlagingen van de prijzen van enkele belangrijke ar tikelen. De heren confectie zal met ongeveer 7 pet. worden verlaagd, damesjapon nen zullen 13 a 15 pet. goedkoper worden. Damesmantels zullen een daling van 11 a 12 pet. te zien geven Verder zijn te noemen: wollenstoffen 10 pet., kunstzijde en katoenenstoffen 12 pet., overallstof 9 pet., luiers, doe ken e.d. 8 pet., katoenen bedlakens 9 pet., overhemden 10 petdames kousen 7V* pet., babytxuiitjes 11 pet., tapijten 15 pet., trijp 18 pet. gecon- fectionneerde overalls 5 pet. De prijzen van bepaalde goederen in meer luxueuze uitvoering gaan minder omlaag. Terwijl sommige verlagingen van fabrikantenprijzen reeds per 1 Oct. zijn ingegaan, zullen de meeste dezer verlagingen begin December in wer king treden. De nieuwe handelsmar ges zullen per 1 Januari a.s. ingaan in verband met de noodzaak de voor raden om te prijzen. Aangezien de doorstroming der goederen in het productie en distributieproces uiter aard enige tijd neemt, zal het totale effect der verlaging eerst over enke le maanden volledig tot uitdrukking komen. Uit Deense onderzoekingen is ge bleken, dat een overbemesting van kalksalpeter op tarwe de bakwaarde zeer gunstig beinvloedt. De rijkdom aan kleefstof neemt toe en ook wordt de korrel wilrijker. Merkwaardig is, de korrel, waar de z:melen en de gries van worden gemalen betrekkelijk weinig rijker in eiwit worden, doch de bloem daarentegen veel sterker. De beste resultaten werden verkregexi wan neer de overbemesting in twee keer werd gegeven, een keer bij het in zetten van de lengtegroei van de stengel en de tweede keer bij het begin van de bloei. HOCKEY UITSLAGEN K.N.H.B. Heren West IA: AmsterdamBM HC 11; LarenLeiden 02; HHIJ C—Togo 4—2. Dames Prom kl. A: Togo IIMRH C 1—3; RBC—Leidgen afg.; HBS— Strawberries 03- 2e kl. B: Clubhuis Te WerveZand voord afg.; Rood Wit 3BDHC 3 2-2; Leiden 2-Ever Swift 11. KORFBAL Z.-H. le kl.: HSV—Deetos 2—4; Vicus OrientisSpangen 21; HKV Gymnasiasten 32; Het Zuiden DKC 5—1. 2e kl. B: ASCRDe Algemene 31; WionOlympiaan 23; Ready —Het Zuiden 2 2—2. Dames. Siseo IH.D.S. 4 80. Ook de vierde wedstrijd in de tweede klasse wist Siseo 1 in een overwin ning om te zetten. De gasten waren steeds in de verdediging en wisten dan ook geen doelpunt te maken. De linksbuiten van Siseo 2 die als inval ler in Siseo 1 speelde, nam twee doel punten voor haar rekening, terwijl de midvoor en de linksbinnen ieder drie maal scoorden. Verschillende ke ren was er mooi open spel te zien, en ook het samenspel liet niets te wen sen over. Al met al een verdiende overwinning. Siseo 2Tempo '34 5 80. Ge zien de stand der competitielijst werd een behoorlijke zware wedstrijd ver wacht en dit vermoeden bleek in 't begin wel zeer juist gegrond. Al tel de de Siseo-opstelling een speelster meer toch hadden de backs ket soms zwaar te verduren. Pas toen de rechtbinnen dê scoi-e geopend had, voelde Siseo zich safe en toog defini tief ten aanval. Werden, meermalen door de uitstekende kéepster goed gerichte ballen afgeslagen, toch ging de rust in met 4 puntjes voorsprong. In de tweede halft deed de tegen partij haar naam geen eer meer aan. Over het geheel genomen scheen Tempo ontmoedigd. Zonder al te gro te inspanning werd de ruststand ver dubbeld. Siseo 3P.T.T. 3 afgelast. Heren. Siseo—H.H.Y.C. 8 5—0. Ondanks het slechte weer is deze wedstrijd in een 50 zege in het voordeel van Siseo geëindigd Met een behoorlijk tempo werd begon nen en al spoedig was de stand 10. Ons Skeo-elftal kwam er al spelende steeds beter in en het tweede doel punt van de stick van Albers volgde al spoedig. Na de rust een ver in de minderheid spelend H.H.Y.C.- elftal met sporadische aanvallen op het Si- seo-doel. Verschillende regen- en ha. gel-intermezzo's waren oorzaak dat onze gasten niet met een hoger cijfer geslagen werden, Heren: Amsterdam IZuidwiick I 10. Zo enthousiast Zuidwijck de vorige Zondag mocht zijn over haar 33 gelijk spel tegen Alliance I. zo bitter valt het nu tegen, dat te«en de hekkesluiter Amsterdam verloren is. Het is wel geen grote nederlaag, maar er zijn twee puntjes verloren gegaan, en dit maakt de kans op de tweede plaats in- de competitie erg 1 onzeker. Zuidwiick miste e®x sterke kracht in hun elftal, doordat de mid- half door ziekto verhinderd was. Dit paf een behoorliike gaping in de mid denlinie. Bovendien was het weer zo slecht en het veld dienten°evo]pe zo modderig geworden, dat er van be hoorlijk hockeyspel weinig over bleef. De beide elftallen wogen te^en elkaar op. Iedere aanval liep echter vast in een gekrioel van glijdende en vallende soelers. Tot een goed schot oo het doel kwam het dan ook zel den Emim'aal in d° tweede heUt kon de midvoor van Amsterdam d" bal wel gunsti* voor ziin st'^k krijgen en een poed ïmrd schot loséen, dat doel trof nok. Bü dit ene doelpuntte is het gebleven en hoe Zuidwiick ook probeerde, het mocht haar niet felukken een tegenountie te maken. De aanhoudende re"en en hagelbuien maakte oen behoorlijke balcontrole onmogelijk. Dames: Togo IVZuidwijck II 50 Een prettige sportieve wedstrijd, waarbij Togo direct de leiding nam en de gehele wedstrijd verreweg dc meerdere bleef van Zuidwijck. Na dat de rust met een voorsprong van 40 inging, zakte het spel van Togo iets af, waardoor Zuidwijck enkele aanvallen kon ondernemen echter zonder resultaat. Hierna ging het ge lijk op, hoewel Togo nog eenmaal wist te scoren. Zuidwijck kon uit deze wedstrijd, door het sterke opexr spel van To"i l*—"

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5