De kamerkieskring Leiden van de Kath. Volkspartij RADIO Telers van fruit hebben critiek op de handel Mackenzie King in ons land KLEIN NEST MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De Kamerkieskring Leiden kwam Zaterdag in „Concordia" te Gouda bijeen onder voorzitterschap van de heer A. C. Deerenberg, die in zijn openingswoord in het bijzonder ver welkomde het Tweede-Kamerlid, de heer M. P. v. d. Weyden. Zoals altijd gaf de secretaris, de heer H. J. v. Mil, een beknopt, zakelijk overzicht van wat er op de vorige vergadering wa& besproken. De heren Kousemaker en Witteman brachten vervolgens verslag uit van de laatste Partijraadsvergadering in een zo prettige vorm, dat het wat lang niet altijd het geval is bij derge lijke verslagen met aandacht werd beluisterd. Dan een wat erg lang gerekte dis cussie over de contributie, waarbij bleek met hoe grote toewijding en te gelijkertijd soepelheid de penning meester. de heer Honout deze aange legenheid regelt. Verblijdend was de mededeling, dat over 1947 geen bij- ctragp verschuldigd is aan de kas van de Partijraad en dat volstaan kan worden met een afdracht van 20 een* per lid voor de Kamerkieskring (waarvan deze weer 5 cent afdraagt aan de StatenkieSkringen Leiden en Gouda). Aangedrongen werd, om de ze afdracht zeker voor 1 Jan. 1948 te deen geschieden, inzoverre dat nog jvet gebeurd is. Voor 1948 werd de afdracht bepaald op f 1.per lid (waarvan 80 cent voor de Partijraad). De plaatselijke afdelingen zyh vol komen vrij in de contributie-bepaling voor hun leden. Hei is echter vanzelf sprekend, dat zij meer zullen moeten heffen dan 1 gld., omdat zij anders zelf zonder middelen zouden zitten. De afdracht van 1 gld. moet geschie den voor 15 Maart 1948. doch, waar er in termijnen wordt geïnd, valt hier over met de penningmeester te pra ten. En nu kwamen aan de orde de ver schillende reglementen. In het Partijraadsreglement stelt het bestuur van de Kring een drie tal. niet ingrijpende, wijzigingen voor. Wat betreft de reglementen voor Kamer- en Statenkieskring stelt het bestuur van de Kring voor. om aan de Partijraad in overweging te geven, deze in te trekken, teneinde aan de betrokken kringen meprdere bevoegd heid te geven, om zelf te reglemen teren. rekening houdend met geweste lijke belangen en verlangens, waarbij dan een zo groot mogelijke uniformi teit zal moeten betracht: om dit laat ste te bereiken, zal Partijraad of Par. t.ijb°stuur een kader-reglement vast stellen binnen het welk iedere Kring zijn eigen reglement kan maken. Wie kennis heef genomen van de opmerkingen, betreffende deze mate rie in ons blad gemaakt, zal consta teren, dat dit bestuursvoorstel geheel DINSDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 „Aubade"; 8.45 Jehudi Menuhin; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Gram.platen; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Zuid- Amerika; '10.50 Voor de kleuters; 11.00 Zang met orgel; 11.40 „Waar om doen we zo gek?", lezing; 11.50 Gram platen; 12.33 Ons Platteland; 12.43 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15.The Romancers; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Piano: 15.00 „Water - music"; 16.30 Gram.platen; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kim jij ook; 17.30 Gram.platen; 17.45 Het Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Bijzondere be zettingen; 19.45 Niwinklanken; 20.00 Nieuws; 20.15 De Bonte Dinsiag- avondtrein; 22.15 Buitenlands over zicht; 22.30 Mendelssohn-herdenking; 23.00 Nieuws: 23.15 The Skymasters; 23.45 Gram.platen. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Gram.platen; 3.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9 00 Licht baken; 9.35 Yehudi Menuhin 10.00 Voor de kleuters; 22.15 Operet'.eklan- ken; 10.40 Het huis met de v:ool- bloem; 11.40 Gram.platen; 12.03 Zang met piano; 12.33 Vaudeville orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Vaudeville-or kest; 14.30 Onder ons; 15 20 Slavisch kamermuziek'programma; 15 30 Gra mafoonplaten; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram.pla ten; 18.00 Orgel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Metropole-orkest; 19.00 Nieuws; 19.20 Negerliederen; 19.45 De anato mische les; 20.00 Nieuws: 20.30 „De brug van San Luis Rey", hoorspel; 22.30 Nieuws; 22.45 Omroep.kamer- orkest. ligt in de lijn van wat wij hebben ge schreven. De vergadering kon zich ten slotte in meerderheid met dit bestuursvoor stel verenigen. In geval dit voorstel door de Partij raad niet zal worden aanvaard, wordt den afgevaardigden naar de Partij raadsvergadering in overweging ge geven. enkele wijzigingen in de voor. gelegde ontwerpen voor te stellen, strekkende om meer vrijheid te ver krijgen in de regeling van de samen stelling van de besturen der Krin gen en in de aanwijzing van afge vaardigden naar de Kringvergaderin gen. Den afgevaardigden der locale ver enigingen zal nog gelegenheid worden gegeven om vóór de Partijraadsver gadering schriftelijk hun wensen aan het Kringbestuur over desbetreffende bestuursvoorstellen en door Wasse naar gedane voorstellen aan het Kringbestuur bekend te maken, het welk deze wensen dan aan de afgev. naar de Partijraadsvergadering zal doorgeven. Ten slotte het „Kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal". Ook hierop heeft het Bestuur van de Kring en de afdeling Wasse- r.aar enkele amendementen. Het belangrijkste van de bestuurs- oorstellen is dit: voorgesteld wordt door het Partijbestuur, om de Ver- kiezingsraad samen te stellen uit: le den van Partijbestuur, één lid be noemd door elk Kringbestuur, vijftien ceskundigen benoemd door het Par tijbestuur. Het Kringbestuur Leiden wil echter twee leden laten kiezen ^oor de Kringvergadering van elke Kring. Met deze gedachte kan de ver gadering zich verenigen. De afd. Wassenaar bepleit uitvoerig een volgens haar meer democratische wijze van verkiezing. Zo wil zij niet meegaan met de aanwijzing door de Verkiezingsraad van een aantal (be doeld is ongeveer een derde van bet aantal te verwachten Kamerzetels) deskundigen door de Vertciezir.gs- raad; Wassenaar wil die deskundigen laten adviseren (en niet aanwijzen). De voorzitter ontraadt de vergadering zeer nadrukkelijk zich met Wasser.cai accoord te verklaren en de beslissing over deze kwestie over te laten aar. de afgevaardigden ter Partijraadsver gadering. die, na alles gehoord te heb ben, naar eer en geweten zullen moe ten beslissen. En na nog enige be spreking sluit de voorzitter de bij eenkomst, die vrij lange tijd heeft ge duurd. Bij het onderzoek van de Centrale Controledienstder Amsterdamse po litie in de zaak tegen de zes agenten van het bureau Warmoesstraat, van welke zaak wij reeds meldden, dat zij zich als een olievlek zou uitbreiden zijn inderdaad meer onverkwikke lijke handelingen van politiemannen aan het licht gekomen. Twintig jonge agenten van het ge noemde bureau blijken reeds enige maanden lang in diensttijd borrels gedronken te hebben in een minder gunstig bekend staand café aan de Zeedijk De eigenaar van dit café liet de agenten niet betalen, omdat hij hij geen vergunning had voor de verkoop van alcoholische dranken. Het drin ken is zelfs zover gegaan, dat het enige malen is voorgekomen, dat po litiemannen beschonken op het bu reau kwamen. Ongeveer 2.000 Franse bewakers met vier pantserauto's hebben het Soviet-repatrieringskamp te Beaure gard nabij Parijs omsingeld, waar twee kisten met wapenen in een bergruimte werden ontdekt. Deze wapenen, waaronder 50 revolvers, sten guns en geweren en een dozijn granaten, werden ontdekt, toen op last van de Franse regering in het kamp gezocht werd naar 3 Franse kinderen die door hun Russische moeders zouden zijn „ontvoerd", al dus een woordvoerder van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken. In officiële kringen in Frankrijk verluidt, dat het Franse ministerie van buitenlandse zaken de Sovjet- gesteld, dat het kamp afgesloten zal ambasade ervan op de hoogte heeft worden, daar de privileges nris- bruikt 'waren. Men brengt de geno men maatregelen in verband met een strenger toezicht op Sovjet-invloed IJmuiden-Radio ving berichten op van Radio Elbe-Weser, volgens wel ke het Nederlandse tankschip ..Hol land" Zondagmorgen op de Noord zee ter hoogte van de Deense kust in brand stond. Den Duitse trawler ver leende assistentie, terwijl bovendien drie sleepboten op weg gingen. La ter werd gemeld, dat het tankschip was gezonken; de bemanning zou in veiligheid zijn. In de registers der Nederlandse scheepvaart komt ech ter geen tankschip van de naam „Hol land" voor. DE PAPIERPRIJSVERLAGING. Onlangs ?s een bericht in de pers verschenen dat „de papierprijs" ver laagd werd. Deze prijsverlaging geldt echter niet voor het rotatiepapier van de dagbladen. ^.DE ARBEIDERSPERS""ZAAK. De getuige-deskundige. toegevoegd aan de commisie voor de perszuive ring, de heer Go vers, heeft in een rede, die tneer dan vijf uur duurde, aldus „Parool", geadviseerd de vol gende maatregelen te hemen tegen de medewerkers aan-de N.V. „De Ar beiderspers" gedurende de oorlog: Ontzetting uit het recht bij een dagbladbedrijf werkzaam te zyn voor de tijd van 20 jaar voor de direc teur Kerkmeester, de commissarissen H. J. Woudenberg, mr. Lelieveld en Alofs, de redacteuren Franka, S. Mod derman, Semeyn, Gevers, drs. Wien- belt, Spaans, Van der Molen, R. Visser, Kaas, Koch en de ex-hoofdre- dacteuren De Haas van Dorsser, H. Lindt en drs. Goedhuys. Eveneens werd 20 jaar geovrderd tegen de heer Zwertbroek, propagandaleider van het N.A.F. en de redacteuren van „Werkend Nederland" Jan van Ek en Ietswaard. Het advies tegen anderen, die bij De Arbeiderspers" zyn werkzaam geweest, luidde 10 jaar, 5 jaar, 3 jaar er minder. Tegen Henri Bruning medewerker van „De Waag" enz werd 20 jaar geëist. Voor vyf perso nen luidde het advies om hen een certificaat uit te reiken; de zaken te gen twee werden aangehouden. WEERSVERWACHTING I BUIÏG. Tijdelijk krachtige en langs de Waddenkust nu en dan tot storm o toenemende wind tussen West en o g Noord. Wisselend bewolkt met o g regen-, hagel- of sneeuwbuien. o Koud. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Rector van het Maagdenhuis te Amsterdam de weleerw. heer J. A. G. vn de Hoog te; tot kapelaan te Delft (H. Sacra ment) de weleerw. heer C. P. Groot- scholte, die kaoelaan was te Amster dam (O.L.Vr. Gasthuis). Op het missiehuis te Roosendaal is bericht ontvangen, dat alle Mill Hill- paters, zowel Engelsen als Nederlan ders, in de Pendsjaab en Kashmir, waar zoals bekend gevechten hebben plaata gehad, behouden en wel zijn. Te Hilversum is opgericht een afde ling Gooi en Eemland van de Neder landse vereniging tot behartiging der belangen van suikerzieken. Het be stuur heeft maatregelen genomen, dat alle suikerzieken in het Gooi door bemiddeling e'er afdeling injec tiespuitjes en -naalden, alsmede ge prepareerd voedsely in blik o.a. jams, paling, appelmoes en blikgroentén kunnen verkrijgen. REGLEMENT DIENSTVOORW AARDEN SPOORWEGPERSONEEL. Naar wjj vernemen is het rapport van de paritaire commissie, welke het reglement dienst voor waarden 1946 spoorwegpersoneel zou onderzoeken, aan de minister Van verkeer en water staat en aan het college van rijksbe middelaars voorgelegd ter goedkeu ring. De Stadsschouwburg te Utrecht was bezet met fruittelers, die een Fruit teeltdag hielden, waarop voorname lijk de afzetproblemen onder de loupe weiden genomen. Aan een verslag in de „Maasbode" ontlenen we: De heer C. Boudewijn, voorzitter van de Ned. Fruittelersorganisatie, mocht ook het welkom toeroepen aan verschillende autoriteiten. Spr. wees op het verschil in inzicht, dac bestaat in kringen van telers, afzet organisa ties en groot- en kleinhandelaren om trent de afzetmogelijkheden. Er zul len nieuwe wegen gezocht moeten worden, doch de visie op het pro bleem is meestal te beperkt. Spr. heeft geen critiek op levering van te ler naar consument, maar daarmee is het vraagstuk niet opgelost. Wij mo gen het niet zoeken in een volledige uitschakeling van de groot- en klein handel, maar zullen als telers wel mo gen eism, dat de handel zijn taak zo efficiënt mogelijk uitvoert. De fruitteelt zal in de toekomst met grote moeilijkheden te maken hebben en over de exportmogelijkheden is spr. niet optimistisch. De oplossing van de afzetproblemen zal op de eer ste plaats liggen op het terrein van wetenschappelijk onderzoek om het product zo goed en de bedrijfsuitkom- sten zo gunstig mogelijk te maken. En hier vond de voorzitter een uit stekende gelegenheid om een der gas ten om zijn wetenschappelijke arbeid te huldigen, prof. A. P. Sprengers, die na 30 jaar in Wageningen hoogleraar te zijn geweest, zijn functie neerlegt. Er werd prof. Sprengers een boek werk aangeboden, waarvoor deze in geestige bewoordingen dankte. Betekenis van de veiling. Vervolgens sprak de heer M Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen over „De rol en de betekenis van de veiling- organisatie voor de afzet van ons fruit in het verleden en in de toekomst". Het principe van de veiling moet zijnt volledige aanvoer tegen vrije prijs. Wel is een regeling van de mi- ninumprijs nodig. Spr. betwijfelde of de instelling van een weerstands fonds voor onverkochte producten wel een juist middel is om self-sup porting te bereiken. Een nauwe sa menwerking tussen tuinbouw en han del is beslist nodig. Wel moet de han del gesaneerd worden; van de 25.000 kleinhandelaren, die ons land telt, haalt een groot deel niet een omzet van 5000 aldus spreker. Spr is voor de oprichting van en kele verbruikscoöperaties in de ste den en merkte op, dat de politiek, die de handel de laatste jaren heeft toe gepast, niet bevorderlijk was voor de afzet, door speciaal in gezinnen met lage inkomens minder fruit gebruikt kon worden. Spr. wil doen vasthouden aan het verplicht vejlen, dat hij eer als een recht dan als een plicht wil beschou- Binnen enkele jaren dubbele productie. De heer G. van 't Riet, directeur van het Bedrijfsschap van groenten en fruit, hield een beschouwing over de afzetmogelijkheden van fruit in binnen- en buitenland en stelde voor op, dat wij er rekening mee moeten houden, dat de productie van fruit binnen enkele jaren het dubbele zal zijn van voor de oorlog. De toekom stige productie wordt geschat op rond 360.000 ton. wat op een bevolking van 10 millioen zielen niet overdreven lijkt, maar men moet in aanmerking nemen, dat 70 pet. van het fruit in drie maanden, n.l. Augustus. Septem ber en October, moet worden gecon sumeerd. De afzetmogelijkheid in eigen land is dus een kwestie van spreiding. Naar zacht fruit is geluk kig grote vraag voor industriële doel einden. De eerstkomende jaren zal er zelfs een tekort aan zijn, maar toch ontraadt spr. te grote uitbreiding van de teelt van zacht fruit. De verkoop van hard fruit zal over December verschoven moeten worden eh iedere opslag dient te worden be vorderd. Tenslotte beval spr. meer standaardisatie van het fruit aan. De heer P. H. W. Klamer, directeur van het Uitvoercontrolebureau ging de exportmogelijkheden na, waarDij hij in het bijzonder weer op de bete kenis van de kwaliteitscontrole. Ex port is zeer zeker nodig, omdat al ons fruit niet in eigen land geconsumeerd kan worden. In Kon. paleis te Amsterdam. Reeds geruime tyd voor Zaterdag Mackenzie King als gast van het prin selijk paar in het paleis op de Dam verwacht werd, dromden de mensen samen in afwachting van wat er ge beuren zou. Om ongeveer half een arriveerde de minister van Buitenlandse Zaken, C. W. L. baron van Boetzelaer van Oosterhout, tien minuten later reed de wagen van de minister-president, dr. L. J. M. Beel, voor de hoofdin gang. Elke nieuwe gast werd met tromgeroffel verwelkomd, terwijl de matrozen, die de erewacht vormden, stram in de houding stonden. Met luid gejuich van de inmiddels tot een dichte menigte aangegroeide mensenmassa werd het prinselijk paar ontvangen, dat om kwart voor één voor het bordes reed. De Prinses- Regentes was gekleed in een nerz- mantel, zij had een elegant hoedje op met zwart veren. Langzaam schrij dend langs de opgestelde erewacht in specteerde het prinselijk paar de com pagnie, terwijl het Wilhelmus ge speeld werd. Voor het bordes stond wethouder B. C. Franke ter begroe ting van het prinselijk paar. De prin selijke standaard werd gehesen en de Prinses-Regentes betrad in gezelschap van haar gemaal onder luide toejui chingen het paleis. Even later, voorafgegaan door ge motoriseerde Amsterdamse politie, geflankeerd door acht huzaren van Boreel, reed de eerste minister van Canada, W. L. Mackenzie King, met zijn gevolg \*oor. De Canadese gezant, en gevolmacht minister P. Dupuy arriveerde tegelijk met „"ae eerste man van Canada". Stram in de houding hoorden de hoge gasten aan hoe de mariniers kapel de plechtige klanken van het Canadese volkslied over de Dam lie ten schallen. Vriendelijk groetend en naar links en rechts knikkend overzag Mackenzie King de menigte, die zich' voor het paleis verzameld had om de vertegenwoordiger van het land, dat zoveel voor onze vrijheid heeft ge daan, te begroeten. Vervolgens in specteerde de hoge bezoeker, begeleid door lt. ter zee eerste klasse A. N. baron de Vos van Steenwijk en ge volgd door zijn toegevoegd officier kaot. J. E. Theunissen. de wacht. Breed met zijn hoed zwaaiend be groette hij de juichende menigte en vriendelijk knikte hij de leden van de marinierskapel, in het bijzonder de tambour-majoor toe. Op het bordes- keerde de eerste minister zich nog een keer om en wuifde nogmaals lachend naar omstanders met zijn hoed. Aan de lunch, welke Mackenzie King met het prinselijk paar gebruik te, waren aanwezig de minister-presi dent dr. L.-J. M. Beel, de minister van Buitenlandse Zaken C. W. L. van Boetzelaar van Öosterhout. de kamer heer voor de stad Amsterdam, jhr. F. J. E. van Lennep, wethouder B. C. Franke, de Canadese gezant P. Dupuy en zijn gemalin, de vertegenwoordiger van het Canadese ministerie van Bui tenlandse Zaken, J. W. Pinckersgill, kapt. J. E. Theunissen en enkele le den van de hofhouding. Op paleis Soesldijk. De Canadese premier Mackenzie King is Zaterdagmiddag gedurende 21.009 APPELEN NAAR BATAVIA. Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen heeft deze week aan de militaire hospitalen in Batavia 2r.0C0 eerste kwaliteit appelen „Jo nathans" gezonden. Door het uit voer controle bureau zijn deze appe len afzonderlijk gewikkeld en daarna in honderd nieuwe exportkisten, elk bevattende 24 kilogram, ver-pakt. In elke kist bevindt zich een kaartje, waarop gedrukt staat: ..Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland wenst onze gewonde mili tairen spoedig herstel". EXPORT VAN UIEN NAAR ENGELAND. De Engelse regering heeft, blijkens een mededeling in het orgaan van de Nederlandse tuinbouw, met ingang van heden, de datum waarop de im port van uien in Engeland is toege staan. de maximum-importprijs vast gesteld op 25/6 shilling per cwt (50.8 kg.). Nu Engeland zijn importprijs voor uien heeft verhoogd is het weer mo gelijk uien naar Engeland te expor teren. De vooroorlogse export naar Enge land bedroeg gemiddeld 100.000 a 110.000 ton. In het seizoen 1946/47 werd ongeveer 60.000 ton geëxpor teerd. drie kwartier op het paleis Soestdijk de gast geweest van het prinselijk paar. Ook de Canadese gezant, de heer P. Dupuy en diens echtgenote waren aanwezig. De prinses toonde de Canadese gast haar jongste doch ter en poseerde in de gang van het paleis tezamen met H.M. de Koningin, de prins en de gasten voor de aanwe zige fotografen. Trix vertelde Mackenzie King in het Engels, dat ze zich hem nog herinnerde van haar verblijf in Canada. Om kwart voor vijf begaf dè heer Mackenzie King zich op weg naar het kasteel Oud Wassenaar. Afscheidsreceptie. Zaterdag in de vooravond hield dr. Mackenzie King, minister-president van Canada, een afscheidsreceptie op het buitengoed „Groot Haesebroek", de woning van de Canadese ambassa deur, de heer Pierre Dupuy. Vrijwel het gehele „corps diplomatique", on der wie de ambassadeurs van China, Frankrijk, Sovjet-Rusland en de Ver. Staten, was aanwezig. Voorts kwa men minister-president dr. L. J. M. Beel en vele leden van het Neder landse kabinet afscheid nemen. Tot de ruim 120 gasten behoorden voorts leden van het internationale hof van justitie, leden van het kabinet van H. M. de Koningin, de voorzitters van dc Eerste en Tweede Kamer, de chef van de generale staf luitenant-gene raal mr. H. J Kruis; de bevelhebber van de zestrijdkrachten lujtenant-ad- miraal C. E. L. Helfrich en de com mandant van de Nederlandse lucht strijdkrachten generaal-majoor C. Giebel. Verder werden opgemerkt hoogleraren van de Amsterdamse gemeentelijke universiteit, de rec tor- magnificus prof. dr. G C. Heringa, de promotor van dr. Ma ckenzie King prof. mr. M. G. Leven- bach, alsmede de deken van de juri dische faculteit. Voorts waren aanwe zig de burgemeesters van: Amster dam, Rotterdam, den Haag. Nijmegen, Wassenaar, Groesbeek, Aalsmeer en Bergen op Zoom, alsmede afgevaar digden van de vereniging Nederland- Canada" en de voorzitter van het Ca nada-instituut te Rotterdam De re- -•eptie eindigde om half acht. Na het diner reisde dr. Mackenzie King naar Hoek van Holland, vanwaar hij met de „Oranje-Nassau" naar Engeland zou oversteken. BEZOEK FRANSE MIN v. ONDER WIJS UITGESTELD. Het bezoek, dat de Franse minister van Onderwijs, de heer Naegelen, van 16 t/m 19 Nov. aan ons land zou bren gen, is wegens een dreigende staking van oderwijzers in Frankrijk, uitge steld. MEER DAN 1000 WONINGEN IN EEN MAAND GEREED GEKOMEN. Volgens de voorlopige telling van het centraal bureau voor de statis tiek zijn voor het eerst na de be vrijding meer dan 1000 woningen in een maand gereed gekomen. Over de maand September alleen kwamen n.l. volgens deze telling 1009 woningen gereed. TREINVERKEER ROTTERDAM TIJDELIJK GESTREMD. Om 7.30 uur vanmorgen zijn tus sen Rotterdam D.P. en Rotterdam- Beurs twee met stroo beladen wa gons van een goederentrein in brand geraakt. Het baanvak Roterdam D.P. en Rotterdam-Beurs werd hierdoor versperd. De treinen uit Dordrecht reden tot het hiervoor in dienst ge stelde station Rotterdam Zuid; die uit de richting Delft tot Rotterdam D.P. De verbinding tussen Rotterdam D.P. en RotterdamZuid werd onderhou den door een paar extra-tramtreinen van Rotterdms Electrisch Trambe drijf. In de loop van de ochtend hoopte men één spoor weer in gebruik te kunnen stellen. JONGE MAN VERMOORD. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is te Borgharen bij Maastricht de 20-jarige M. Dolmans gedood door twee revolverschoten in de maag streek. De dader is de 48-jarige on gehuwde H. uit Ulestraten. Een woordenwisseling was aanleiding tot de moord. Een derde persoon, die de schoten hoorde, waarschuwde de politie. Het slachtoffer overleed na een kwar tier. De dader heeft zich bij de poli tie gemeld.Hij heeft geestelijk af wijkingen. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 55) De veranderde houding van haar va der en de zinspeling op de grote dingen welke ophanden waren, had den de slagboom, welke altijd tus sen hem en Stella was geplaatst ge weest, nog hoger opgemaakt. Mijn heer Landon was zeer vriendelijk ge weest, doch Daan had duidelijk ge voeld, dat hij ieder woord, dat hij had gezegd, willens of onwillens, het ver schil in positie duidelijk had laten uitkomen. Ja. het was beter indien hij Stella nooit meer zag. Misschien ging ze wel gauw weer op reis. Bij die gedachte kromp zijn hart ineen en hij beet het mondstuk van zijn pijp zo hard, dat het kraak te, als een hevig protest tegen zo'n wreed besluit van 't noodlot." Hij kwam in z'n hut. zonk op 'n stoel, liet z'n hoofd in z'n handen rusten en bleef zo zitten peinzen, tot een klop op de deur hem uit z'n mijme ring wekte. Hij zag Anderson in de deuropening staan. „Goede avond, mijnheer Anderson Kom binnen," zei Daan. Anderson bleef op de drempel staan en kek hem zwijgend aan. „Je zou me niet zo hartelyk wel kom heten Norton, als je wist waar om ik hier kom," zei hij nors. „O neen?" zei Daan welgemoed. „Nu komt u in ieder geval dan toch maar binnen." „Ik ben gekomen, om recht op de man af met je te praten," zei An derson, die niet reageerde op de uit nodiging van Daan, om te gaan zit ten. „Hoor eens, ik zal maar geen om wegen gebruiken. Er is voor jou en mij geen plaats hier op dit werk, Norton." „Hoe moet ik dat begrijpen," zei Daan, terwijl hij zijn pijp aanstak en de tabakskist naar Anderson schoof. „Dat hoef Ik je niet te zeggen; Je hebt mij laatst'op die avond 'ten aan- schouwe van het werkvolk willen overtroeven. Ik duld het van nie mand. dat hij mij iets in de rug legt vooral niet in 't publiek, zoals jij toen hebt gedaan, 't Is een wond°r. dat ik je niét neergeschoten heb, maar tot je geluk had ik myn revol ver in mijn hut laten liggen." „En bent u nu gekomen om mij dood te schieten?" vroeg Daan. Hij was op de hoek van de tafel gaan zitten en rookte kalm z'n pijp. „Dat staat te bezien; ik was die avond dronken en daarvan heb jij partij getrokken. Nu ben ik volko men nuchter. Sedert die avond ben ik voortdurend nuchter geweest, dat wil ik je even mededelen," zei An derson. „O ja, u is nuchter genoeg," zei Daan. „En verder?" „Wat ik te zeggen heb is gauw ge noeg gebeurd. Een van ons beiden moet hier weg, Norton. Deze plek is niet groot genoeg vo<fr ons tweën", zei Anderson met strak getrokken lippen. „Nu, wie zal 't zijn?" Daan zweeg een ogenblik en keek naar z'n been dat heen en weer slin gerde; dan zei hij heel kalm: „Geen van tweeën hoop ik; mijn heer Anderson. U kan niet gemist worden en ik... wel, ik heb mij aan myn contract met Green en Mount- joy te houden." „Goed!" zei Anderson. ..Dan zul len wij het uitvechten. Jij hebt je revolver daar bii je; hier is de mijne" P^n rnm het wapen uit z'n ach terzak en wierp het op tafel. „Steek dat ding liever bij u, mijn heer Anderson," zei hij; „duelleren is reeds lang uit de mode." „Hier niet," zei Anderson veelbe tekenend. „Misschien niet," bracht Daan kalm in 't midden, maar ik heb niet de minste neiging om doodgeschoten te worden." Dan veranderde hij plotseling van houding. Hij stond op en legde z'n hand op Andersons schouder en hield hem stevig vast. „Hoor eens," zei hy. „U is een goed mens, de bekwaamste man van dit grote werk of van welk werk. dat ik ooit heb gezien. U heeft slechts een gebrek. U heeft er zelf over gespro ken. Laat dat na en alles is in orde. O, ik weet, hoe u de mensen uit scheldt en sart, veel meer dan nodig is, maar de whisky is er verant woordelijk voor. De mensen weten dat en zij weten ook, dat u bekwamer voor het werk is dan iemand anders; zij respecteren u om uw capiciteiten, maar zouden van u houden als u hen er voor in de gelegenheid stelde. Werkelijk, mynheer Anderson, dood de drankduivel in u anders doodt hij u!" Hij liet z'n hand van Andersons schouder glijden en ging weer op de hoek van de tafel zitten Anderson stond voor een ogenblik doodsbleek met z'n tanden op z'n onderlip te bijten; dan sloeg hij met z'n vuist op tafel en barstte los:' „Zo heeft, voor de duivel nog nooit iemand tegen mij durven spreken! Ec zal je leren, grote kwajongen!" Hij haalde z'n revolver uit het foudraal en hield 'm voor Daan z'n neus. Daan bleef stil op de hoek van de tafel zitten, behalve dat z'n been heen en weer bleef slingeren. Rus tig, doch doordringend keek hij in de vlammende ogen van Anderson. „Steek dat ding bij u, mynheer Anderson," zei hij doodkalm. „U is er de man niet naar, om iemand die ongewapend is neer te schieten. Kom doe dat ding weer in het fou draal en laten wij samen een pijp roken." Gedurende de fractie van een se conde zag Daan de drei gende loop van de revolver en vroeg zich nieuwsgierig af, of dat voorwerp het laatste was, wat hij in z'n leven zou zien; dan liet An derson het wapen omlaag zakken, liet zich op een kist zinken en rustte met z'n hoofd op z'n armen. Enkele ogenblikken zweeg Daan; dan stak hij z'n h^d uit en legde 'm op een arm van de zwijgende man. „Zo, nu is het goed," zei hij sussend. „Dit vervloekte klimaat speelt iemand parten, indien men niet uiterst voorzichtig is; 't werkt op je zenuwen; ik heb het zelf ook dikwijls te kwaad gehad." Onvast stond Anderson op. Zijn gelaat vertoorfle tegenstrijdige emoties 'n mengeling van schaamte en drift straalde uit z'n ogen. „Neen!" zei hij binnensmonds alsof hij tegen z'n eigen zwakheid en de invloed van Daan worstelde. „Je krijgt er mij niet onder; met die praatjes behoef je bij mij niet aan te komen, Norton! Als je niet met de revolver wil duelleren, dan zal ik 't op een andere manier met je uitvechten. Een van ons moet de baas zijn en ik zal je tonen wie dat is-" Onder het spreken had hij z'n jas losgeknoopt en stond daar met z'n prachtige gestalte van gerijpte kracht als een volgroeide, brede eik voor de jongeman. Daan bleef nog een ogenblik zit ten. Dan stond hij, met een soort gelatenheid z'n schouders ophalend van z'n plaats op en trok langzaam z'n jas uit. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2