Avondtekenschool R.K. Volksbond DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 EJE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ATHLETIEK DE „RAADHUISLOOP' DER A. A. V. '36 COMB. Zaterdagmiddag a.s. zal de tweede „Raadhuisloop", georganiseerd door de A. A. V. '46-combinatie te Alphen aan de Rijn plaats hebben. Om vier uur vindt de start plaats. Het geslo ten parcours, 3 Km. voor senioren en 1 Km. voor junioren, loopt in het Burgemeester Visserpark, rondom het raadhuis. Voor deze wedstrijd bestaat van de zijde van verschillen de Zuid-Hollandse verenigingen een bevredigende belangstelling. Een zeventigtal athleten, waaronder ster ke A- en B-klassers, schreven reeds in., Het eerst gaan de junioren star ten met o.a. de sterke lopers Grooten- dofst, „Nurmi"; A. L. Jansen, „Gou da", en J. van Kreuningen alsmede P. Kruit, A. A. V. '36-comb. waarvan eerstgenoemde sterk favoriet is. De E-klassers plm. 25 lopers star ten hierna en zullen strijden om de fraaie „Rijnlandse Courant"-beker, ■het vorig jaar door „Gouda' (met de 5 best geplaatste lopers) gewonnen. Ook „Shot" van Den Haag dingt mee, alsook „Achilles" (Gouda) en de A. A. V. '36 lopen mee. Vervolgens starten gezamenlijk de A, B, C en D-klassers. Het perso neel van de firma N. Samson N.V. stelde voor de eerst aankomende A- klasser een persoonlijke beker be schikbaar de „N. S. A.-beker".. Hiervoor starten o.a, J. de Wit, A-klasser; H. Broekman en J. v. d. Hoorn, B-klassers, allen van de A. A. V. '36-comb en de Jong, M. Bak ker en P. van Reeden, Achilles en van Trierum, Schoonhoven. Voor de C- en D-klassers heeft de firma C. van Wieringen de „Ceevee- wee-wisselbeker" beschikbaar ge steld, welke het vorig jaar werd ge wonnen door Achilles Gouda en de plaatselijke vereniging, welke met hun 4 best geplaatste lopers een ge lijk aantal punten wisten te behalen. Behalve deze drie bekers zijn een aantal fraaie medailles beschikbaar gesteld. WANDELSPORT ATTRACTIETOCHTEN EEN GROOT SUCCES. De attractie wandeltochten van T. M. V. Meerburg zijn, ondanks het slechte weer, toch nog een groot suc ces geworden. Ruim 800 wandelaars uit alle delen van het land namen aan deze tochten deel. De prijzen werden als volgt toegekend;' 10 km.: De Jolige Tippelaars, 20 km.: Ie prijs Voorb. Vierdaagse, 2e prijs Appara- to, 3e prijs TMV (uiten mededin ging). Semi militairen: le prijs Schie damse politie Sportveren., 2e -prijs Rotterd. Brandweer. Zondag 20 km.: le pr. Bosbeek Boys; 2e pr. Cursor; 3e prijs O. en- O., Leiden, Semi mi litairen, le prijs Rode Kruis, Den Haag. BILJARTEN LEIDEN—ROTTERDAM IN „ZOMERZORG". Op Zondag 16 Nov. a.s. zal er een grote ontmoeting plaats vinden tus sen Leiden en Rotterdam en wel in Café Restaurant Zomerzorg. Niet minder dan een dertigtal spelers van beide steden zullen elkaar de hoogste eer betwisten en namen als Eichelsherim, de Kleyn, B. Teegelaar en G. M. Teegelaar om van de an deren maar niet te spreken,' waar borgen ook nu weer zeer interessan te partijen. Bovendien zal 's mor gens om 10 uur op het Matchbiljart een partij driebanden gespeeld wor den tussen de bekende Rotterdam mer Bornkamp en B. Teegelaar. Ned. Biljartbond, district Leiden. De feestavond van dit district zal gehouden worden op Donderdag 11 December in de bioscoopzaal van Hotel Café Royal te Noordwijk. Er zal voor gezorgd worden, dat ieder na afloop thuis komt zowel in- als buiten Leiden. Lisser Biljartkring. Voor de 2e klasse Lisser Biljartkring werd te Hillegom de belangrijke wedstrijd Flora 1 Hillegom en Luto 2 Lisse ge speeld, welke door de thuisclub met 62 werd gewonnen. De uitslagen waren: pnt.' brt. h.s. gem. W. Waasdorp Flora 125 41 19 3.04 C. v.d. Voort Lufo 150 41 20 3.65 L. Waasdorp 125 43 21 2.90 J. de Jong 111 43 14 2.58 J van Dril 125 40 18 3.12 Jac. Faas 95 40 11 2.37 P. de Jong 150 41 16 3.65 A. van Dijk 100 41 13 2.43 Voor de 3e klasse speelde Flora 2 Hillegom tegen VIOS 3 uit Lisse, de ze wedstrijd eindigde in een 44 gelijk spel. J. v. d. Lans Flora 100 25 19 4. C. Doff£rhoff Vios 95 25 16 3.80 P. Rijkelijkhuizen 8 43 14 1 86 J. Grimbergen 100 43 12 2.32 P. Wester 75 29 10 2.60 Q. Zwetsloot 63 29 8 2.17 P. v. d. Drift 60 28 6 2.14 L. Herygers 75 28 10 2.67 De wedstrijd Concordia 2 en Luto 3 beide uit Lisse voor de 3de klasse werd eveneens een gelijk spel 44. A. de Bruin Conc. 100 29 20 3.44 P. Duivenvoorde 77 29 7 2.65 Luto P. Kerkvliet 87 22 10 3 95 N. v. Velsen 100 22 31 4.54 A. Bart 75 23 10 3.70 J. de Kuyper 50 23 11 2.17 N. N. 68 31 6 6.19 J. de Voc 75 31 8 2.41 Voor de finales van het kampioen schap tweede klasse klein biljart, die BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Rex: „Oproer in de gevangenis", 18 jaar. Casino: „De witte wals", 14 jaar. Trianon: „Maria Candelaria", 14 j. Luxor: „Inspecteur Stoeder", vol wassenen. Lido: „De wilde bloem", strikt volwassenen. 20 t/m 23 Nov. a.s. in Den Haag ver speeld worden, zijn de volgende deel nemers uit de voorwedstrijden ge plaatst: van der Braak (Vught), Brier (Den Haag), Bronkhorst (Den Haag). Burgerhof (Den Haag), van Deven ter (Den Haag), van der Jagt, (Rot terdam), Lieshout (Rotterdam) en Melenboer (Amsterdam). In de voor wedstrijden werd sterk gespeeld. Dit blijkt wel uit het grote aantal promoties, die na deze wed strijden volgden. Wessels (Alkmaar), Mol .(Amsterdam), Thijssen (Eindho ven), Haberer (Amsterdam), van So meren (Amsterdam), Metz (Haar lem) en van Leeuwarden (Amster dam) speelden allen met een gemid delde, dat meer dan 10 boven de maximumgrens van een algemeen ge middelde van 13 lag. Enige deelnemers speelden in de voorwedstrijden zelfs met een alge meen gemiddelde van 18 en hoger. Zij zijn allen naar de eerste klasse gepromoveerd, evenals Wij de veld, de kampioen derde klasse klein biljart, die enige maanden geleden in Apel doorn dit kampioenschap behaalde. Hij werd bij keuze door het bestuur van de Nederlandse Biljartbond naar de eerste klasse gepromoveei'd. DAMMEN D. H. C. De gedetailleerde uit slagen van de door D. H. C. 1 tegen K. W. Z. 1 en H. D. C. 2 tegen K. W. Z. 3 gespeelde wedstrijden luiden als volgt: H. D. C. 1—K. W. Z. 1; W. Koop manJ. Dubbelaar 11; M. de GrootG. Pluimgraaf 11; J. Dissel P. Meijvogel 20; J. M. de Vos J. v. d. Plas 11; J. v, d. EntJ. de Wit (res. 11; R. v. Klaveren—T. van Boelen 02; E. MechelseA. v. Duijvenvoort 02; C. Looijenstein A. v. d. Plas 20; C. van Arkel (res.) J. Pluimgraaf 1—1; H. K. de Vos— D Luijderduin 20. Totaal 119. H. D. C. 2—K. W. Z. 3: C. Ver boomG. Imthoorn (res.) 20; L. KoopmanK. Guif; A. Kouwenhoven (res.)C. Schaap 02; J. ZaadW. v. d. Plas 11; J. SchuurmanN. Haasnoot 02; J. de HartogJ. van Duijn 20; W. BaartA. Kuif 02; S. NoorlanderM. Verloop 20; E. Mastmeijerregiem. 20; G. Dool reglementair 20. Totaal 137. BRIDGE Bridgeclub „De Sleutels". Uit slagen 8e ronde viertollen competitie Hoofdklasse: team Kuijper wint van team v. Wingen met 41 m.p.; team v. d- Star wint van team Ouds hoorn met 48 m.p.; team v. Helvert ■wint van team Thoolen met 17 m p. le klasse: team Rijnbende wint van team Staal met 24 m.p.; team v. Noort gelijk tegen team Beijer 5 m.p. voor v. Noort. 2e klasse: team Goddijn wint van team v. d. Broek met 27 m.p.; team Kreft wint van team Lautenbach met 15 m.p.; team v. d. Star wint van team Sier met 7 m.p.; team Platteel wint van team Sier met 27 m.p.; team Kallenberg gelijk tegen team v. d. Star met 4 m.p., voor Kal lenberg. Team v. Dijk kampioen 2e kl. B. LEIDEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij besluit van 8 November j.l. heeft het H.K.H. de Prinses Regentes behaagd te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer G. E. E. Kuyntjes, directeur van de Ambachtsschool te Leiden. Onze oud-stadgenoot, de heer Chr. Stokhuyzen, die als districts commissaris der Ned. Padvinderij vereniging in Leiden en omgeving grote bekendheid bezat, is in de aula der Economische Hogeschool te Rot terdam na afloop van de dies-rede ge huldigd. De rector-magnificus, prof. mr. Ph. A. N. Houwing, schetste hier bij zijn grote verdienste als admi nistrateur der Hogeschool gedurende en na de bezetting'en deed daarbij de mededeling, dat hem de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was verleend. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Rechts geleerdheid: de heer J. E. M. Lipp- man te Scheveningen; candidaatsexa- men Letteren en'Wijsbegeerte (Fran se taal en letterkunde) mej. 'J. D. Huysman te Leiden. Gouden doctoraten. Op de volgende data zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de daarbij ge noemde heren, aan deze Universiteit promoveerden tot doctor in de rechts wetenschap: 18 Nov. Mr. P. J. M. Aalberse te 's-Gravenhage, oud-lid Raad v. State en oud-minister. 19 Nov. Mr. H. C. van de Wijck te 's-Gravenhage. 23 Nov. Mr. M. A. Wolfson te Drie bergen. 25 Nov. Mr. J. A. N. Patijn te 's-Gravenhage, oud-Minister. 26 Nov. Mr. A. M. Ledeboer te Overveen oud-president van de recht bank te Alkmaar. De heren H. P. Jansen en N. L. M. Jansen, firmanten van het schil dersbedrijf H. P. Jansen hier ter ste de, waren in verzet gekomen tegen een beslissinng van de Procureur- Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij gij voor waardelijk buiten vervolging werden gesteld onder de voorwaarde, dat zij zich gedurende 3 maanden als een goed Nederlander zouden moe ten gedragen en met betaling elk van een bedrag groot 1500. Deze beslissing was gebaseerd op een uitspraak van de Zuiveringsraad voor de Detailhandel en Ambacht in de provincie Zuid-Holland, waarbij werd uitgesproken, dat hun houding tijdens de bezetting ten dele laak baar werd geoordeeld, doch zonder toepassing van enige maatregel. De beschuldiging betrof het vrij willig verrichten van schilderwerken ten behoeve van Duitse instanties en Nederlandse ondernemingen, waar van zij redelijkerwijze hadden kun nen en moeten weten dat deze werk zaamheden direct of indirect strek ten ten behoeve van de Duitse Weer. macht of andere Duitse instanties. Bij uitspraak van 10 November 1947 heeft 't Tribunaal te 's-Graven hage thans beslist, dat het Tribunaal niet de overtuiging heeft bekomen, dat de firmanten van voormeld schil dersbedrijf zich hebben gedragen conform de ten laste gelegde feiten. Het Tribunaal heeft verder in zijn overwegingen doen uitkomen, dat van collaboratie geen sprake is, dat de firmanten geen blaam treft en niet gezegd kan worden, dat zij zich niet als een goed Nederlander heb ben gedragen. Mitsdien heeft het Tribunaal de beschuldigingen vervallen verklaard. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". „Kunst na Arbeid" gaf met mede werking van het Jeugdkoor Ex Ani mo, een gecombineerd concert, en koos als solist Iskar Aribo Het mannenkoor heeft onder leiding van de heer Van den Bos z'n beste been tje voorgezet en heeft tot aller te vredenheid gezongen. Daar waar zo verschillende elementen bij elkaar zijn gebracht kan het niet anders of het programma bevatte een meng sel van allerlei muziek en deze he terogene en niet altijd' even belang rijke samenstelling doet afbreuk aan de artisticiteit. Zeer welluidend door mevrouw van der HeijdenBrakel gesecundeerd begonnen de heren met twee liederen van Schubert en ein digden met „Das Höhe Lied" van Bruckner en het overbekende „Land érkennung" van Grieg Aan enthousias me en toewijding heeft het niet ont broken en met energie moet men blijven werken om de toonkleur meer en meer te verfraaien. Twee solis ten hoorden wij „In Schubert's „All macht" en in Bruckner's Lied n.l. de tenor Johan Waaijer, die zeker over een goed geluid beschikt, maar die dit mooie geluid door studie zou moeten vrij maken en in „Lander- erkennung" zong de bariton de heer Biesiot eenvoudig, muzikaal en zonder pose en in 't bezit van een heel mooie stem, die gemakkelijk zit. In de zaal was er al even groot en thousiasme als op het podium. Iskar Aribo, die,nogal voortvarend van aard is, dompelde zijn gehoor onder in muziek. Hij begon met „Etude E gr. t. en" en „Berceuse" van Chopin en speelde daarna twee „Cappricio's" van hemzelf, die hij met veel en thousiasme heeft geschreven en met even groot „enthousiasme speelde. De twee werken van Chabrier wer den met veel vaardigheid uitgevoerd. Na de pauze speelde hij drie delen uit „Sonate in Es" van Dukas. Wij dachten bij het aanhoren aan Liszt, en wij hebben respect voor Aribo's interpretatie vermogen. Hij hield er de nodige gang in en belichtte de ef fecten met fijne zin. Een storm van applaus volgde op de lawine van muziek Herman de Wolff voer de zijn jonge schare aan in eigen liederen meestal a cappella, in Va lerius, Mendelsohn en Bortiansky (waarin een fijn sopraanstemmetje de solo zong) en in Schubert, en alles slaagde. Hij inspireert zijn zangster- tjes tot muziekliefde, wat een fe-lci- tatie waard is, en oogstte veel bijval. De bloemen aan mevrouw van- der Heijden waren welverdiend. J. Kortmann. Districtsdag L.T.J. Op Woensdag 19 November is er voor de L.T.J.-afdelingen van het District Leiden een districtsdag, wel ke wordt gehouden in het Vereni gingsgebouw te Hazerswou^ie Groe nendijk. Op deze districtsdag worden uitgenodigd de aalmoezeniers, be- stuurderen en de leden van de afde lingen. Het programma is als volg!, samengesteld: 9 uur: Gedialogeerde H. Mis in de parochiekerk van de H. Bernardus, opgedragen door de districts-aaintoe- zenier Rector L. G. M. Vester, waar onder algem. H. Communie van de deelnemers. 10 uur: ontbijt, boterhammen mee brengen; voor koffie wordt gezorgd. 10.30: Opening. 11 uur: Inleiding door de Diocesaan Technisch adviseur de heer G. Ruhe, over: ,,De persoonlijkheid van de Jon ge Boeren en Tuinders". Hierna groepsbespreking en gedachtenwis- selmg. 13.30 uur: Toespraak van d - heer Huibers, assistent van de Bedrijfsver eniging Rijnstreek West, over: „De toekomst van onze jonge boeren en tuinders". Ook over deze brandende kwestie zal er gelegenheid zijn van gedachten te wisselen. 15.15 uur: Sluitingslof. De degelijkheid van dit program behoeven wij niet te benadrukken. De districtsleiding verwacht een grote opkomst en vertrouwt er op, dat alle medewerking zal worden verleend, zodat niemand deze dag be hoeft te verzuimen. Deze dag moet ons weer verder voeren in onze strijd voor een sterk geloof, een gezonde stand en een schone toekomst, met het devies van de L.T.J. Aan Chris tus Koning, Trouw! ALPHEN AAN DEN RIJN Groene Kruis. Het fin. overzicht over het afgelopen verenigingsjaar sloot met aan ontvangsten 8126.19 en aan uitgaven ƒ8122.95. Alzo een batig saldo ad 3.25. De begroting voor het- jaar 1948 is vastgesteld op 6550 (ontv.) en op ƒ7515 (uitg.), al zo een nadelig saldo van ƒ965! Ten einde aan dit nadelig saldo enigszins tegemoet te komen is het bestuurs voorstel aangenomen om de termijn van de gratis beschikbaarstelling van babyweegschalen van 2 maanden te rug te brengen op 1 maand. Daarna zal een vergoeding van 0.25 per week moeten worden betaald. De he ren J. F. Allart, C. J. v. d. Bijl en Zuster Broekhuizen werden herko zen als bestuursleden. LAATSTE BERICHTEN MINISTER SCHAGEN VAN LEEUWEN. De minister-president heeft :'n zijn antwCrordrede op de algemene be schouwingen van de Rijksbegroting medegedeeld, dat de minister van Marine, Schagen van Leeuwen, hem inderdaad heeft medegedeeld voor nemens te zijn zijn ontslag als mi nister van Marine aan te bieden. Aangezien over de aanvaarding van dit ontslag nog niet is beslist, stelt de Minister-President de Kamer voor op de motieven van dit ontslag niet nader in te gaan. BODEGRAVEN Hanze. De pl. afd. van de kath. Middenstand is dit seizoen wel actief, gezien het program van actie voor deze winter. Maandagavond heeft een groot aantal leden enige uren ge spannen en geamuseerd zitten luiste ren naar de heer F. Bibo, die kan bo gen op diverse aanduidingen als: ver koop- en reclame-agent; leraar en examinator, publicist etc. De heer Bibo zal een rits van avonden komen spreken over: Persoon en Zaak. Re clame en Verkopen. Over gebrek aan belangselling had spr. de eerste avond niet te klagen. Vlot en amusant spre ker als hij is, mogen wij veronder stellen, dat beide volgende avonden nog meer toehoorders zullen trekken. T.O.P. De kath. Amusementsver eniging T.O.P. heeft na veel moeilijk heden, vooral van financiële aard, be sloten toch een najaarsuitvoering voor haar leden te geven, en wel op Woensdag 19 Nov. a.s. in de nieuwe zaal va nde heer R. Overkamp. Ge- engageerd werd Pierre Balledux met „Rond 'n millioen". K.A.B. De K.A.B. zal a.s. Zondag, Dinsdag en Donderdag haar jaarlijk se herfstuitvoering geven met de op voering van Antoon Coolen's: „Kin deren van ons volk". Dit stuk be hoeft zeker geen aanbeveling. HAZERSWOUDE Toneel. Zondag 9 en Maandag 10 Nov. werd het toneelprogram van deze winter geopend door de toneel club ,.St. Michael", tevens werd het 20-jarig bestaan der vereniging ge vierd, hetwelk door de Pastoor in zijn toespraak werd herdacht. Beide avonden waren goed bezet; Zondag moesten vele teleurgesteld worden wegens plaatsgebrek. De aan wezigen hebben kunnen genieten van het mooie spel, de rollen werden stuk voor stuk go"ed vertolkt. Hulde aan de spelers, waarvan er vier waren n.l. de heren D. de Rooy, C. Bos, B. P. Boers en H. van Egmond, die van af de oprichting lid en medespelers waren. HILLEGOM Bond van Bloembollenhandelaren. In het bestuur dezer organisatie hebben zitting de heer C. J. van Til, Toon van Waveren en A. Philippo. Secretaris is mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Bloemencorso. Op 23 April zal een Bloemencorso gehouden worden door de afd. Hillegom, Lisse, Sassen- heim der alg. Ver. voor Bloemb.C. Dit wordt een demonstratie van de ge hele Bloembollenstreek. KATWIJK AAN DEN RIJN Benoeming. Door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem is tot assistent in deze parochie benoemd de wel- eerw. heer Seb. van Gastelen. LISSE Pluimvee. Op de verg. der veren, werd medegedeeld, dat de tentoon stelling zal worden gehouden op 26 en 27 Dec. Middenstand. De voorz. de heer C. W. Barnhoorn deelde mede, dat hij als voorz. heeft gemeend te moeten bedanken wegens drukke werkzaam heden. Er was een dankschrijven aan zijn adres ingekomen van het hoofd bestuur. De heer G. A. Randsdorp werd bij enkele candidaat-stelling als voorz. gekozen. Medegedeeld werd door de heer van der Eerden namens de St. Nicolaas-actie, dat St. Nico- laas Zaterdag 29 Nov., te 2 uur arri veert.- Commissie van Advies Arbeids bureau. Door de Minister van Sociale Zaken werden bij besluit van 31 October 1947 benoemd tot voorzitter, resp. leden van de Com missie van Advies voor de directeur van het Arbeidsbureau Lisse, de he ren A. Tibboel, Lisse, C. Oosterom Oegstgeest, W. J. G. Philippo, Hille gom, C. W. Barnhoorn, B. de Vries, A. H. Balkenende en C. v. d. Berg, allen te Lisse. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Mej. Harkema, on derwijzeres aan de school in dj Ha venstraat is benoemd tot onderv.ijze- res te Hillegom. RIJNSATERWOUDE Opgespoord. Vorige week werd bij veehouder Roseboom een paard vermist. Zaterdagaovnd werd de da der van deze diefstal door de politie van Amstelveen gearresteerd in een café te Leiden. Het bleek te zijn A. V. uit Ter Aar, die aan de politie al hier ter beschikking gesteld is. SASSENHEIM Miva avond. Voor een zeer slecht bezette zaal werd door een Amster dams toneelgezelschap opgevoerd „Blank en Zwart" een eenvoudig, doch sterk gespeeld stuk. Pater Pee- ters hield een pleidooi voor het scho ne werk van de Missie-verkeersmid delen-actie, welke auto's, motoren, fietsen e.d. aankoopt voor de missie. Niwin-comité. Een pl. Niwin- comité is opgericht. Als voorz. zal fungeren jhr. R. Sandberg van Boe lens. terwijl de heren P. I). A. v. d. Kamp en A. J. Arentshorst resp. secr. en penn. werden aangewezen. Overi ge leden zijn kap. J. A. Blonk, C. van Dam, F. Limburg, J. Oudshoc-n, Th. v. d. Poel, G. Posthumus, C. v. d. Voort. I^NKELE weken geleden vestigden wij reeds de aandacht van onze le- *-*zers op de avond-tekenschool der R.K. Volksbond, afd. Leiden, die op 1 Oct. 1.1. haar grondig gerestaureerd gebouw aan de Paul Krugerstraat weer betrok, waarna de lessen van de nieuwe cursus weer een aanvang namen. v mooie taak, wenste spr. bestuur en leraren veel succes. De rij van sprekers werd gesloten door de directeur, die de verzekering gaf, dat zij, ook de leerlingen, met het gebouw de uiterste zuinigheid zouden betrachten, om vervolgens het gemeentebestuur dank te zeggen voor het bruikbaar maken der school die hen in staat zou stellen het on derwijs aan de moderne eisen aan te passen. Na dit officiëde gedeelte werd door de aanwezigen het gebouw bezichtigd en konden zij voor zover dit nog niet het geval was zich er van overtuigen, dat er in de diverse toe spraken zeker niet overdreven was; de klaslokalen zagen er inderdaad weer keurig uit. In deze omgeving moet het prettig werken zijn! We mogen eindigen met. evenals de heer Van Oyen dat in zijn openings woord deed, de wens uit te spreken, dat de volgende cursus, wat het aan tal leerlingen betreft, weer op hot voor-oorlogse peil zal mogen staan. Gelijk verschillende sprekers betoogd hebben, zal in de toekomst een gede gen vakkennis van onschatbare waar de zijn; mogen daarom nog vele jon gelui van deze mooie instelling ge bruik maken. Officiéél heropend De officiële heropening vond pas gisteravond plaats en daartoe waren verschillende genodigden in een der lokalen bijeengekomen, waar de voor zitter van de K.A.B., afd. Leiden, de heer Van Oyen, alle aanwezigen ver welkomde, m.n. rector Bernefeld, wethouder van Schaik, mr. Vos, ge delegeerde bij het schoolbestuur na mens de gemeente, de heer Voorbach, hoofdopzichter van gemeentewerken, de heer Labee, die de leiding had bij de herstelwerkzaamheden, de heer J. H. Nijhuis, oud-voorzitter der K.A.B., de directeur der school, de heer P. J J van Weerlee en enkele leraren. Ir Boogerd, de directeur v. Gemeen tewerken en de heer Vriendt, chef van de afd. Onderwijs hadden feli citaties gezonden. Spr. gaf een over zicht van de we mogen gerust zeggen: bewogen geschiedenis der school en bracht dank aan het ge meentebestuur voor de grote mede werking, waardoor het mogelijk was het geheel gerestaureerde gebouw, mooier dan ooit, weer te betrekken. Wethouder van Schaik prees in een korte toespraak het ijverige werk van de directeur, waardoor de school, reeds direct nadat de wethou der z'n functie aanvaardde, 'n goede indruk gemaakt had, mede waardoor het tot een van zijn eerste taken be hoorde het gebouw weer te laten her stellen. Dat het toch langer geduurd heeft, dan men wel wenste, lag noch aan het gemeentebestur, noch aan gemeentewerken, doch aan andere factoren, waar niemand iets aan doen kon. Spr. hoopte dat deze. thans zo keurig ingerichte school, zal mogen meewerken om het onderwijs nog hoger op te voeren, omdat vakstudie tegenwoordig van zo'n groo belang is Hoewel spr. een voorstander was van 't dag-onderwijs, was hij er toch van overtuigd, dat ook zulke scholen moeten blijven bestaan, om een be paalde categorie van jongens op te vangen, die niet in de gelegenheid zijn dagonderwijs te ontvangen Na mens het gemeentebestuur felici teerde de heer van Schaik het be stuur met deze heropening en sprak de wens uit, dat de school nog vele jaren tot heil van Leidens jeugd zal mogen werken. Nadat ook de oud-voorzitter, de heer Nijhuis, z'n complimenten had aangeboden en daarbij nog eens de moeilijkheden schetste, waarmede de school, in de voorbije jaren te kam pen heeft gehad, werd het woorc verleend aan de geestelijk adviseur, rector Bernefeld, Spr. zeide vooral verheugd te zijn met de heropening van de school, omdat zij meewerkte aan de oplossing van het probleem der massa jeugd en sprak de hoop uit. dat zij nog vele jongens van het nietsdoen op straat zal mogen weg trekken en hen in de plaats daarvan liefde voor hun vak zal meegeven, opdat ook in hen de gedachte leven dig zal worden, dat zij in de maat schappij iets te betekenen hebben. Het moet niet alleen kennis zijn, die de school hen bijbrengt, doch zij moet ook een bepaalde opvoeding meegeven: dit moeten de leraren doen door hun persoonlijkheid en hun manier van lesgeven. Met deze WARMOND L.T.B. De heer Oosterveer uit Lisse hield een inleiding over het on derwerp „Wat mankeert de L.T.B. Op duidelijke wijze zette hij het nut van de L.T.B, als principiële stands- organisatie uiteen. Als afgev. naar de jaarvergadering van de boeren-vak- groep werden gekozen de heren P. F. Vergeer en D. van Rijn, terwijl voor de kwekersvergadering de heren L. J. v. Noort en Th. de Vroomen wer den herbenoemd. ZOETERWOUDE De Hanze leeft. De R.K. Mid denstandsvereniging heeft de na-oor- logse inzinking overwonnen. Dank zij de propaganda, onder leiding van de g -a. gevoerd is, het standsbewustzijn bij de middenstanders wakker ge schud; storm en regen trotserende was de grote zaal van het parochie huis1 gevuld door de leden, echtgeno ten,'zonen en dochters voor een eer ste bijeenkomst in het winterseizoen. Alles was keurig verzorgd, zaalver siering, vrolijke muziek en heerlijke koffie met gebak en in een blije stem ming hield de directeur van het Centr. Hanzebureau, de heer Jan Bakker een gloedvolle rede. die zo sterk overtuigend was, dat 25 leden en jonge middenstanders zich voor een kader-cursus opgaven, waardoor de afdeling de toezegging mocht krij- ;en, dat naast de schriftelijke lessen, een maandelijkse mondelinge les ter plaatse zal gegeven worden, Bij deze goede voornemens en blij ken 'van goede wil werd door een der leden aangedrongen tot activiteit op politiek en sociaal terrein. De heer Bakker droeg daarna enige verzen voor, waarvoor de vergadering zich zeer dankbaar toonde De dames Nel en Jo van den Akker zongen enige schone liederen, geaccompagneerd door de heer Chr. B. A. Deelen en mei. Riet Deckers. De g.a., kap. Koomen, hield de mid denstanders de deugd van naasten liefde voor. Nadat deze avond gesproken was over sociaal contact deelde de geest, adviseur zijn voornemen mede, een godsdienstcursus aan te vangen, als zijnde de beste kernvormirig voor„ alle standen samen. Voorzitter van" Bennekom deed enige mededelingen voor het winterprogram waar maan delijkse bijeenkomsten en vele acties, om. contactvorming van de verschil lende vakken, in uitzicht werden ge steld en drong na dit schoon begin op volhouden aan. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: Voorbereidend Kerke lijk examen: dé heer J. A. Bruyne te Scheveningen; Propaedeutisch examen Godge leerdheid: Tj. G. Hosmes te Hilver sum; Candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (F) de heer T. Kralt te Rijns burg. Gisteren is op- het bureau van Gemeentewerken aanbesteed: „het maken van een nieuwe dukdalf bij de Schrij.versbrug en het herstellen van remmingwerken". Er werd als volgt ingeschreven: N.V. Th. Smeu- lers Aannemersbedrijf, Utrecht f 7450 A Broere's Aann Mij NV, Amster dam 4950Aannemersbedrijf M. P. Verjaal C.V., Puttershoek 4380. P. de Pater, Waddinxveen 3700. W. A. J. Hoonhout en C. Smit, Haa-r. lem 3700.M. S. v. d. Voort, Lei den 1888.88; Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude 1600. Een rumoerige nacht te Brussel In de afgelopen naoht zijn te Brus sel vier bom-aanslagen gepleegd. Dc eerste bom was neergelegd op de hoek van Place des Bienfaiteurs en de Avenue Rogier. De tweede is tus sen 2 en 3 uur ontploft voor een bak kerij, De bakker, zijn vrouw twee kinderen werden licht gewond- Eerst genoemde was wegens verraad in Ju ni j.l. tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, doch op 15 October weer in vrijheid gesteld. De derde aanslag was gericht op een groot pand. waarin o.rn. ook de Bulgaarse legatie is gevestigd. De glasschade, ook aan omliggende hui zen is vrij aanzienlijk. De vierde bom ontplofte in een café, waar geregeld personen uit de Brussels onderwereld zouden bijeenkomen. Ook hier is do schade groot. HET BLAD VAN DE KOMINFORM. Het eerste nummer van het officiële blad van de Kominform is vandaag verschenen onder het devies: „Voor een duurzame vrede voor een volks democratie". De frontpagina bevat te vens de leuze: „Arbeiders der we reld verenigt u". Dit eerste nummer bestaat uit 8 pagina's en bevat dc oorspronkelijke verklaring, benevens verslagen van veuechilende commu nistische leiders op de conferentie van Warschau. Het streven van de nieuwe krant wordt in een hoofdar tikel van twee kolommen uiteengezet. Ofschoon eerst werd bekend ge maakt, dat het blad allen in het Rus sisch en Frans zou verschijnen, wa ren ook exemplaren in het Engels te krijgen. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Amstelland, 11 Nov. van Amster dam te Rio de Janeiro- Bloemfontein, 11 Nov. van Kaar- stad rfaar Southampton. Boschfontein, MombassaAmster dam, 12 Nov, Suez. Edam, 11 Nov. van Baltimore te Rotterdam. Indrapoera, JavaRotterdam, pass. 9 Nov. Perim, 14 Nov. 5 uur te Suez verwacht. Johan de Witt, AmsterdamJava, 11 Nov te Tandjong Pendang. Kota Agocxig, RotterdamBatavia, 11 Nov. pass Malta. Sloterdijk, 11 Nov. van Southamp ton, wordt 12 Nov. 14 uur van Ba tavia aan de Hoek van Holland ver wacht. PADVINDERS VINDEN GERAAMTE. Padvinders hebben in het Zoniën- woud bij Brussel ter hoogte van het fort Jaco, het geraamte van een man gevonden, die volgens de op hem ge vonden papieren, de 60-jarige Neder lander Martin Joseph de Vries zou zijn. Deze De Vries werd geboren te Aalsmeer en droeg tijdens de oorlog de naam Max Zurek, geboren in Po len. Men neemt aan dat de man. waarvan men het stoffelijk overschot heeft gevonden, een natuurlijk dood- is gestorven. Bij navraag in Aalsmeer wist de politie aldaar mede te delen, dat ongeveer 6 maanden geleden Max Zurek nog in deze plaats ge weest is. In samenwerking met de Belgische politie wordt een nader r derzoek ir 1

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3