Algemene beraadslagingen over Rijksbegroting 1948 RADIO 3{A*te Qolf, I SPORT KLEIN NEST DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 UE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gisteren begon de beraadslaging over de begroting van 1948 met een rede van de heer Wagenaar (C.P.N.), die de loon- en prijzenpolitiek van de regering als mislukt beschouwde. De heer de Wilde (A R.) sneed fi nanciële kwesties aan. Wat wordt er in Indië uitgegeven en geleend? Er is een te groot aantal ambtenaren, het leven wordt gebureaucratiseerd. De heer Korthals (P. v. d. Vr.) hield een pleidooi voor een Natio naal kabinét. De loonpolitiek dient strak gehandhaafd te worden. Er is echter nog zeer veel recht te zet ten, meent s>pr. hij noemt de salaris sen van leraren, ambtenaren en de wetenschappelijke staf van universi teiten en hogescholen. De heer Vonk (P. v d. Vr.) vroeg o.m.jhoede regering denkt de in Indië aangerichte sehade te herstellen; waar moeten de deviezen vandaan komen? Verder vroeg spr. ook of het juist is het bericht, volgens het welk aan prof. Schermerhorn is aangeboden een adviseurschap ten behoeve van de luit.-gouveneur-ge- neraal van Mook. Tenslotte vroeg hij opening van ïaken op het vitale punt van toevloeiing van deviezen uit In dië naar ons land. De heer Teulings (K.V.P.) be spreekt de nieuwe samenstelling der begroting. In vereenvoudiging steekt stellig iets goeds, doch thans is de regering te ver gegaan. Ten aanzien van de ambtenaren en de salarissen heeft men geen inzicht meer. Voorts bespreekt de heer Teulings het be grotingsbeleid. De toestand is zorge lijk, de regering ziet dat zelf in. Spr. komt op tegen de aanvallen, die ten deze op de regering gericht zijn. Het is duidelijk, dat het nationale budget herzien moet worden als buiten landse hulp uitblijft. De heer Teu lings vroeg of de regering daartoe paraat is. Verder verzoekt hij een gedextailleerd overzicht van de per soneelssterkte. De heer Andriesscn (K.V.P.) wijdde een beschouwing aan de loon- en prijspolitiek. De spanning tussen lo nen en prijzen is onvoldoende weg genomen en in sommige gevallen ver groot. De positie van de ambtenaren dient onder de loupe genomen te worden, meent spr. Z.i dient te worden nage gaan, of het beginsel der classificatie VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 gram.pl., 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Lichte morgen klanken. 930 Kamermuziekprogr. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Gram.pi. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en viool. 11.05 IJdelheid der ijdelheden, voordracht. 11.20 Orgel. 11.45 Mars muziek. 12.00 The Skymasters. 12.33 Sportagenda. 12.38 Operette melo dieën. 13.00 Nieuws. 1*3.15 Het Mctro- pole-orkest. 13-45 Gram.platen 14.50 gram. platen. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Pierre Palla. 16.00 The Ramblers. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 gram platen. 17 20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel en zijn accordeonorkest. 18.30 Het geloof der oude Kerk. 20.00 Nieuws. 20.05 bariton en piano. 20.30 Het probleem van het leven. 21.00 Ons opinie-onderzoek (000). 21.30 Radiorakel. 21.50 Op vleugelen van muziek. 22 00 Buitenlands overzicht. 22.15 Swingen sweet from Hollywood 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonisch con cert. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 715 Gram. platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Och- tenconcert. 9.35 Lichte orkestwerken. 10.40 Concert voor viool en orkest. 11.00 De Zonnebloem. 1135 Als de ziele luistert. 11.45 Joseph Bonnet speelt orgelwerken. 12.03. Pianoreci tal. 12.33 Stafmuziekkorps. 13 00 Nieuws. 13.20 Stafmuziekkorps. 13 50 Van man tot man. 14.00 „Uit Neder lands glorietijdperk". 14.30 Omroep- kamerorkest. 15.30 Gram platen. 17.00 Na schooltijd. 1715 Radio cembalo gezelschap. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Ensemble „Fantasia". 19.00 Nieuws, 19.15 Appèl ex-politieke ge vangenen bezettingstijd. 19.30 Gram. platen. 20.00 Nieuws. 20.20 Noors pro gramma. 21.00 „De drie landen", 21.15 Noors programma. 21.50 Uit de schat kamer van hét Oude Testament. 2.30 Gram. platen. 23.00 Nieuws, 23.20 Dansorkest, Klaas van Beeck. gehandhaafd kan worden, een onder zoek op korte termijn is gewenst. Waar te grote winsten en handel- marges bestaan, moeten maatrege len genomen worden, om deze wins ten te bestemmen voor investering. Nader gaat de heer Andriessen in op de vraag, of de huidigs loon- en prijspolitiek in het licht der huidige omstandigheden principeel kan wor den gehandhaafd. Verschillende om standigheden doen z.i. twijfel rijzen, of deze politiek te handhaven zal zijn. De heer Hofstra )P. v. d. A.) ver klaarde van oordeel te zijn, dat de critiek op het financiële beleid der regering niet geheel te rechtvaardi gen is. Het goed van de wederop bouw is z.i. belangrijker dan de uit gaven, welke er voor gedaan zijn. In verband met het betoog van de heer Teulings zegt spr. van mening te zijn, dat gezocht moet worden naar mid delen om verbetering te brengen in de controle. De subsidies aan de landbouw acht spr. onvermijdelijk op sociale en economische argumenten. Ten behoeve van het egalisatiefonds zul len sommige subsidies, waardoor ex tra winsten gemaakt worden, moeten worden weggenomen. Spr. geeft in overweging een nieuwe belasting op de export-industrie en op de binnen landse luxe-industrie. Bezuiniging kan z.i. bereikt worden als men allen, die in overheidsdienst werken, door dringt van de betekenis der efficiency De heer van der Feltz (Ch. H.) gaf te kennen, dat de veranderde opzet der begroting het moeilijk gemaakt heeft tot een juist inzicht te komen. Spr. maakt o m. bezwaar tegen het veelvuldig gebruik van auto's door ambtenaren. De heer Zandt (St. G.) zeide. dat het hem verontrust, dat dit kabinet een deugelijke grondslag mist. Het gevoerde beleid spreekt z.i. vierkant legen, dat het christelijk zou zijn. Spr. bepleit de handhaving der Zon dagsrust en ontwikkelt bezwaren te gen het rijden van autobussen op Zondag. Het kabinet heeft niets ge daan tegen het misbruik van Gods naam. Verder, bepleit de heer Zandt maatregelen tegen het euvel der echtscheidingen. De heer Zandt roépt de protestan ten op tegen het steeds verder op dringen van Rome, o.m. maakt hij bezwaar ertegen dat op het Maria- congres te Maastricht militaire eer bewijzen gebracht zijn aan de kardi naal. Verder wijst hij erop, dat de kardinaal een bijzondere plaats heeft gehad fcij de beëdiging van de Prin ses-Regentes,' en dat velen bezwaar hebben tegen het Willibrordus-monu- ment dat te Utrecht is onthuld. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) ver klaart van mening te zijn, dat de de- viezennota een afzonderlijk agenda punt had behoren te zijn. Nu deze nota inzake de deviezen-positie ter discussie staat, maakt spr. daarover enige opmerkingen. Prijsverlaging van kerftabak Goedkope sigaren blijven verkrijgbaar. Wat betreft de door ons aangekon digde nieuwe prijsregeling der siga ren, aldus de „Maasbode" wees men ons er op, dat het niet juist is, dat de goedkoopste soorten zullen verdwijnen. Zowel de 9 en 11 als de 13 en 14 cents sigaren zullen ver krijgbaar blijven, maar zij zullen, doordat het verplichte productieper centage is verlaagd, waarschijnlijk in kleiner kwantum aan de markt ko-' men. Verder deelt men ons mede, dat een dei; oorzaken van het duurder worden der sigaren en ruwe tabak, een gevolg is van de methode van inkoop, welke thans gevolgd wordt Toen het rijksbureau voor tabak nog inkocht werd de prijs van de si garentabak min of meer genivelleerd met de prijs van de kerftabak. Nu de vakgroepen zelf inkopen, is zo'n ni velleringssysteem niet meer moge lijk en moet voor de sigarentabak de volle inkoopsprijs worden betaald. Het gevolg hiervan is, dat de prijs, welke de handel thans voor de kerf tabak uitgeeft, in verhouding lager is geworden. Men zou daaruit terecht mogen concluderen, dat verlaging van de consumentenprijs voor kerftabak voor de deur staat. ENQUETE-COMJYIISSIE LONDENS BELEID. Tot leden van de Enquête-commis sie inzake het Londense beleid zijn door de voorzitter van de Tweede Kamer aangewezen: de heren Schilt- huis met plaatsvervanger Van Wal- sum; Donker met plv. Stufkens (al len P. v. d. A.); Jhr. mr. Ruijs .de Beerenbrouck met pl.v. Roolvink en Koersen, met pl v. De Kort, allen K. VP.); Algera met pl.v. Bruis Slot (beiden A.R.): jkvr. Wttewael van Stolt wegen met pl.v. Schmal (C.H.): Korthals met pl.v. Hacke (P. v. d. V); Stokvis met pl.v. Hoogcarpsel, (C.P.N.) en Van Dis (St. Gcr.) met pl.v. Roosjen (AR.). OOGST 1947 TEGENGEVALLEN. Volgens een voorlopige raming van de oogst 1947 door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedraagt de opbrengst van wintertarwe 79.000 ton (v.j. 269.000), van rogge 316.000 (v.j. 445.000 ton), van wintergerst 8000 (v.j. 34.000) en van haver 340.000 ton (v.j. 419.000 ton). Van de handelsgewassen wordt de xopbrengst van kbol- en raap. I be rekend op slechts .1170 ton tegen 4880, terwijl karwijzaad een stijging vertoont van 1940 tot 5330 ton. Ook lijnzaad en gerepeld vlas worden ho ger aangeslagen op resp. 9650 en 58.8000 ton tegen 7980 en 55.800 ton. De opbrengst van consumptie-aard- appelen wordt geraamd op 2.919.000 ton, tegen verleden jaar 2.980.000 ton en van fabrieksaardappelen op I 1.553.000 ton tegen 1.149.000 ton. DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND. Bevolkingstoename bijna stopgezet. Bij de provinciale begroting 1948 van Zuid-Holland wordt medegedeeld dat de bevolking op 1 Januari 1946 bedroeg 2161.419, tegen 2.138.819 op Januari 1939 een onbeduidende toe name dus van 7 per 23.000 zielen. De bevolking was verdeeld als volgt: grote gemeenten 1.092.443, klei nere gemeenten 1.068.976. In verge lijking met de cijfers van 1939 ging de bevolking der grote steden enigs zins achteruit (met 15000- zielen) tn steeg in de kleinere gemeenten enigs zins (met 38.000 zielen). BENOEMING HOOGLERAREN. Bij K.B. zijn voor de tijd van vijf jaren benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der bouw kunde der Technische Hogeschool te Delft: om onderwijs te geven in de architectuur, G. H. Holt en ir. J. H. van den Broek; om onderwijs te ge ven in de volkshuisvesting, dr. ir. H. G. van Beusekom, en om onderwijs te geven in de stedebouwkunde, C. van Eesteren, arohitect-tedebouw- kundige bij de gemeente Amsterdam. REGELING KLEINE SCHADEN. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen de zevende uitvoerings beschikking van het besluit op de materiële oorlogsschade 1945, betrek king hebbende op een regeling der kleine schaden. Met het inwerking treden van deze regeling vervalt de derde uitvoeringsbeschikking op ge noemd besluit. Schade-gevallen wel ke zijn afgehandeld met inachtne ming van deze derde uitvoeringsbe schikking worden niet opnieuw in behandeling genomen. HUIZEN UIT OOSTENRIJK. Van Nederlandse zijde worden, naar het Oostenr. Telegr. Ag. uit Wenen meldt, pogingen in het werk gesteld om de in het Oostenrijks- Nederlandse handelsverdrag voor ziene levering van .800 houten mon tagewoningen is bespoedigen. De le veringstermijn is reeds verlopen, doch tot dusverre zijn slechts 150 wo ningen afgeleverd. Voor deze huizen worden geruime tijd vis en zaaigoed geleverd. BESCHERMING VAN HET DANSONDERWIJS. In het dansonderwijs komt veel beunhazerij voor. Daardoor wordt het publiek schade berokkend, de ethi sche en aesthetische gevaren van het dansen vergroot, aan de reputatie der bonafide leraren afbreuk gedaan. Teneinde dit tegen te gaan, zullen vóór 1 April a.s. de dansleraren die voor officiële erkenning in aanmer king komen in het bezit kunnen wor den gesteld via de burgemeester hunner gemeente van een vanwe ge de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gewaar merkt diploma. BINNENLAND. Op de spoorbaan te Dordrecht nabij de Munnikensteeg werd de spoorarbeider D. van de Voorden door een losse locomotief gegrepen en overreden. De man werd zwaar gewond. Dinsdagavond geraakten door onbekende oorzaak een man en een 60-jarige juffrouw J. E. D. uit Eind hoven in het Eindhovense kanaal. Op hun hulpgeroep snelde de heer L. W. van de Laar toe, die er in slaag de beide personen uit het waeter te halen. De vrouw bleek echter reeds overleden te zijn. Kapitein Visser van de Willem Barendtsz heeft medegedeeld, dat de walvisvaarder op 6 November van Kaapstad is vertrokken. Een onderzoek is gaande tegen het bestuur van de vakgroep Groot handel in Rijwielen en Rijwielonder delen, aangezien dit er van verdacht wordt verkeerde adviezen te hebben gegeven over het berekenen van prij zen. Een streep aan de balk! De be groting van Kuizen (N.-H.) voor 1948 bevat enige belastingverlagingen. Opgericht is de „Federatie werk gevers-organisaties in de kleine me taalnijverheid". Hierbij zijn 40.000 'bedrijven betrokken, die meer dan 150.000 werknemers in dienst hebben Secr. is drs H. H. Welp, Javas'traat 7a 's-Gravenhage. Bij gymnastiekoefeningen in een school aan de Westduinweg te 's-Gra venhage overleed plotseling, ver moedelijk tengevolge van een hart verlamming, de 17-jarige scholier B. H. Ch. R. de Heer. Een Duitse smokkelaar, die van Nederlands gebied naar Duitsland wilde glippen, is door Nederlandse douanebeambten neergeschoten en gedood, nadat hij op de herhaalde sommatie en na vijf waarschuwings schoten doorliep. Het gebeurde on der de gemeente Waubach bij de hoeve van de heer Roex, welke vlak tegen de Duitse grens ligt. Het stof felijk overschot is ter beschikking van de Duitse autoriteiten gesteld. Gisteravond wilden twee per sonen, de heren Renkema en Harms, beiden werkzaam bij de bruggen bouw over de IJssel te Hattemerbroek BRUIDSAUTO VERONGELUKTE. Moeder van de bruid overleden. Woensdagmiddag is te Hijkersmil- de, een der streekdorpen, die langs de Drentse hoofdvaart zijn gelegen, de 80-jarige mevr. de wed. Visser uit Groningen slachtoffer geworden van een ongeval. Die morgen was een luxe-auto op weg naar het gemeentehuis te Smilde, waar het huwelijk zou worden vol trokken tussen een dochter van mevr. Visser en de heer van Sleen, bakker te Smilde, die beiden tot de inzittenden van de auto behoorden. Toen een stilstaande vrachtauto ge passeerd moest worden is de auto vermoedelijk tengevolge va i een harde rukwind op de tramrails ge slipt en boven op de vrachtauto ge reden met het. gevolg, dat mevrouw Visser, die naast de bestuurder zat, vrijwel op slag werd gedood. Het bruidspaar en de chauffeur, de heer Holwerda te Groningen, kregen slechts enige onbetekende verwon dingen. Het huwelijk werd na het droev.'ge ongeval op het gemeente huis voltrokken. BEURSOVERZICHT Het zakenverkeer op de effecten beurs te Amsterdam liet gisteren weer veel te wensen over en even als de laatste dagen het geval was. kon ook thans worden geconstateerd dat het publiek zich afzijdig hield. Er waren maar weinig orders. Aan vankelijk bleek de markt prijshou dend. Er bestond enige vraag en het gevolg hiervan was. dat voor de meeste industrieaandelen, voor ko ninklijke en de scheepvaartaandelen alsmede de meeste cultuurfondsen de hoofdkoersen iets hoger waren dan de vorige slotprijzen. Zodra had de vrije handel nog geen aanvang geno men, of van de kooplust was niets meer overgebleven, integendeel kon op alle afdelingen enig aanbod wor den opgemerkt. Dit aanbod had maar heel weinig te betekenen en beperkte zich slechts tot enkele stukken of slechts een enikel stuk. Maar dit nam niet weg dat de koersen een beneden waartse richting volgden. Prolongatie 2 yK procent. tijdens het ruwe weer per roeiboot de IJssel oversteken. De boot schijnt lek te zijn geworden en zonk. Harms kon niet zwemmen en werd met de stroom meegesleurd. Renkema kon zich zwemmend redden. Het lijk van het slachtoffer is nog niet gevonden. Harms was 35 jaar en gehuwd. BUITENLAND. Prinses Elisabeth van Engeland is door haar vader opgenomen in de oi'de van de Kousenband- Deze orde telt slechts vier vrouwelijke leden, n.l. de koningin van Engeland, de vroegere koningin van Engeland, ko ningin Wilhelmina en thans prinses Elisabeth. Vier Britse polite-agenten zaten gisteren op het terras van een café te Haifa. Vandaag ligger er drie in het ziekenhuis en de vierde' wordt naar het kerkhof gebracht. Een aanslag, waarschijnlijk van de Stern-groeo, waavan de vorige dag vier leden ge dood waren. Stettin, dat eerst Duits was, daarna Russisch, is sindes gister Pools geworden. De bewoners vragen zich af: Wie volgt? Te Saloniki is een communistisch complot ontdekt tot het vermoorden van Griekse leiders en het plegen van sabotage. Z.II. de Paus heeft aan prinses Elisabeth als huwelijksgeschenk een dozijn soepborden van Dresdener pcr- celein aangeboden. VOETBAL WALES SLAAT SCHOTLAND. De voetbalwedstrijd Schotland— Wales, die gistermiddag in Hampden Park te Glasgow werd gespeeld is in een 21 overwinning voor Wales geëindigd. Meer dan 70 000 toeschou wers waren getuige van Wales' eerste zege op Schotse bodem. Alle drie de doelpunten werden in de eerste speelhelft gemaakt. Schotland nam in de 9e minuut de leiding. Rechts buiten Gordon Smith had niet een prachtige dribble de verdediging van Wales uit positie gespeeld en rechtsbinnen Mciaren had slechts met het hoofd te knikken om de af gemeten voorzet van Smith in de uiterste hoek te koppen. Langzamer hand nam Wales nu het spel in han den en na enkele aanvallen, die op niets uitliepen, was 'het midvoor Dord die in de 37e minuut na fraai solo- spel de gelijkmaker scoorde. Enkele seconden voor rust v/ist linksbinnen Lowrie zich handig vrij te maken en met een schitterend schot van ruim 24 meter afstand bracht hij de stand 0p 21 voor Wales. Na de hervat ting bleef de druk op het Schotse doel aanhouden, doch in de stand kwam geen verandering meer. CRICKET DON BRADMAN'S 99e. Don Bradman scoorde gisteren zijn 99e century in eerste klasse cricket toen hij precies 100 runs bijeen bracht voor Zuid-Australië in de match om het Sheffield Shield tegen de houder van de Tropee Victoria. Zuid-Australië won do wedstrijd met 9 wickets. LAWNTENNIS. PAILS WORDT PROF. De Australische kampioen Dinny Pails is per vliegtuig naar San Fran cisco vertrokken waar promotor Jack Harris hem opwacht met een contract voor een wereldtournee, die een jaar zal duren. Daarna keert Pails terug naar Australië om een tennischool te openen. Men zegt, dat Pails vertrokken is zonder dat de Austra' lische Lawntennisbond hem ontslagen heeft van de ver plichting om tot 31 Januari 1948 in Australië te blijven. OOK JACK KRAMER. Jack Kramer van Amerika en hou der van het Wimbledon kampioen schap, is beroepsspeler geworden met een gegarandeerd inkomen van 50.000 dollar per jaar, het hoogste salaris, dat ooit aan een tennisster gewaar borgd werd. Hij zal het eerst in Madison Square Garden spelen tegen Bobby Riggs, kampioen van Amerika bij de profs, op 26 December a.s. Daarna gaan ze samen een wereld-tournee maken, georganiseerd door promotor Jack Harris, en waaraan vermoedelijk ook Dinny Pails en Segura zullen deel nemen. Mocht Segura uitvallen, dan zal hij wellicht als vierde mm ver vangen worden door Frank Parker, oud-kampioen van Amerika enkel spel. Kramer en Rigigs zullen gedu rende deze trip vijftig a zestig wed- i strijden tegen elkaar spelen. GYMNASTIEK UITVOERING TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN De Turnkring Leiden en Omstre ken heeft gisteravond in de grote Stadszaal een uitvoering gegeven, die wel duidelijk het bewijs leverde, dat het hier iets meer was dan een gewone uitvoering. Reeds de grote belangstelling en het keurig ver zorgde programma, deden vermoeden dat er van de Turnkring deze avond heel wat verwacht werd. En deze verwachtingen zijn niet beschaamd, want met het gebodene werd alle eer ingelegd. We zouden willen zeggen: het kon niet beter. Want op over tuigende wijze heeft deze avond aan getoond, dat er in de afgelopen maanden en door de leden en door de leiders(sters) hard is gewerkt om het gebodene zo voor het voetlicht te brengen als het op deze uitvoe ring geschiedde. Het was turnsport van de beste soort, waarbij de fraai gekozen oefenstof er zo inzat, dat het in bijna alle gevallen moeilijk was foutjes te ontdekken. Na de algemene opmars, die al da delijk een frisse indruk maakte sprak de heer Metz een kort openingswoord De dames „Kwiek" uit Leimuiden openden met lenigheidsoefeningen, waarna een van de hoogtepunten van de avorfd kwam bij het werken aan de hoogbrug door de heren van Excelsior uit Leiden. Prachtig werk met vaak sublieme standen bij oefe ning en afwerking, deden menig „open doekje" weerklinken en eerlijk ~vzegd verdiende deze knapen het. Prachtig en volkomen beheerst wa ren voorts de knotsoefeningen door de Dames van Concordia uit Leiden, terwijl nog voor de pauze het Paard- springen en eveneens Knotsoefenin gen van deze dames Leidse Turn kring een waardig slot toonden van deze prachtige inzet. Bijzonder geslaagd werd de tweede helft begonnen met de oefeningen aan het hoogrek door de heren van D.O.S Alphen, Excel sior Leiden, Jahn Hillegom, Kwiek Leimuiden en W.I.K Wassenaar. Wij willen een speciaal woord van hulde richten tot de beide laatste werkers want hier kwam zeker het werken van deze keurturners wel heel sterk naar vo ren! Jammer was het dat bij de' vrije oefeningen door de dames van Brunhilde de inzet wat „scheef" ging, maar overigens zeer vlot herstelde en toch met een goed cijfer uit de bus kwam. Heel goed variërend waren vervolgens de ondersteuningsoefe- ningen door de heren Excelsior uit Leiden, echter kwam hèt grote mo ment 'bij de rhytmische oefening door de dames van Nieuw-Bruhilde. Slechts zelden zal het gymnastiek- liefhebbend publiek een dergelijke schone uitvoering aanschouwd heb ben. Besloten werd met ringzwaaien door. de dames keurklasse Turn kring en ook voor deze vertolking niets dan lof. WIELRENNEN DE BRUSSELSE ZESDAAGSE. Na de sprints van hedennacht 1 uur was de stand: I. SchulteBoeyen 115 punten; op één ronde: 2. Bruneel Naeye 350 pnt., 3. KintDepred- homme 148 pnt.; 4. Speltede Kuijs- scher 190 pnt.; 5. ThijssenDepauw 187 pnt., op twee ronden: 6. v. Steen bergenSterckx 129 pnt.; op drie ronden: 7. Acouvan Simaeys 201 pnt.; op vier ronden: 8. Ockers Janssens 95 pnt.; 9. Adriaenssens Bruyland 90 pnt. Overige koppels op zes en meer ronden in 123 uur is 2886 K.M. afgelegd. WATERPOLO. De Zijl—D. Z. V. 1—3. Voor de K. N. Z. B.-beker speelde de Zijl 1 gisteravond in de Overdekte een weinig belangrijke wedstrijd tegen de 3e klasser D. Z. V. uit Delft en opnieuw bewezen onze stadgenoten niet hun spel te kunnen ontplooien in een overdekt bad. Alles ging te stroef, schoten werden er bijna niet gelost en van wegzwemmen was he lemaal geen sprake. Toch moet de Zijl wil zij meer succes hebben, zich ook op dit onderdeel oefenen! Voor de rust werd er slechts een maal ingeschoten en wel door D. Z. V. (01). Ook in de tweede helft een weinig aantrekkelijke wedstrijd en de tegenpartij kon de stand tot 02 opvoeren. Even zagen wij bij de Zijl de strijdlust opflikkeren en toen een ver schot van J. Blansjaar door Prevoo van richting werd ver anderd was de stand 12. Jammer genoeg bleeft het bij deze inzet en met een zeer gelukkig doelpunt van D. Z. V. kwam de einduitslag met 1—3. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN f2) ..Dat spijt me," zei Daan ernstig. Zij was weer op de kei gaan zitten en had plaats voor hem vrijgelaten, zodat hij zeer dicht bij haar zat. De verzoeking, om haar hand te vatten was bijna onweerstaanbaar; mis schien begreep zij dat, want zij vouwde haar handen en liet ze op haar schoot rusten. Dan antwoordde ze: „Och, men raakt er san gewoon. Geloof niet, dat ik te beklagen ben." „Neen, u zal nooit klagen," be vestigde Daan. „Waartoe dient het?" vroeg ze lachend. „Bovendien ben ik hier heel gelukkig," zei ze en wendde haar blikken naar de heerlijke vallei. „Ik ben in lange tiid niet zo geluk kig geweest." Misschien wist ze zelf niet dat het een nieuw geluk was en dat ze het gisteren had gevonden; maar mogelijk begreep zij het toch. „Het is hier zo overweldigend mooi; niet dat ik niet veel van van Enge land houd," voegde zij er met een teder glimlachje haastig bij. „Ik bij blij, dat u van Engeland houdt, juffrouw Stella," zei Daan dromerig. Dromerig omdat zij de lof van Engeland had gezongen en hij met een soort droeve wanhoop over dacht, welk 'n groot geluk het voor hem zou zijn, indien hij haar met zich mee kon nemen naar z'n vaderland. Hij stelde zich reeds voor. dat hij ergens b.v. in Woodford, dicht bij het Eppingwoud een huisje zou huren; een nestje, dat hij als een heilig- dommétje zou inrichten voor het mooie meisje, dat hij beminde. Hoe hij voor haar zpu werken; heel z'n vrije tijd aan haar gewijd zou zijn. Hij zag zichzelf na volbrachte dag- laak reeds thuiskomen en haar in de kleine hal van hun lief huisje ont moeten; hoe hij haar dan in z'n armen zou nemen en haar zou kus sen. Het bloed steeg naar z'n hoofd een ogenblik slechts »en hij slaakte een diepe zucht. „Wat een diepe zucht, mijnheer Daan," zei ze en sloeg de ogen op. „Is er iets verkeerd gegaan op het werk? Wat scheelt er aan?" „O, het werk loopt goed genoeg van stapel," zei Daan met een gedwon gen glimlachje; „en mij scheelt niets tenminste niet iets, dat ik u kan vertellen." „Waarom niet?" vroeg ze vleiend. ,.In de goed oude tijd vertelde u me altijd, wat u hinderde, weet u nog wel?" „Ja, maar toen was u nog een kind pai-don ik bedoel een heel jong meisje," zei Daan. „Nu ten ik nog niet veel ouder; een paar jaar slechts, denk dan maar, dat ik nog een kind ben." „Dat is onmogelijk," verklaarde Daan ernstig. „U is nu een vrouw ge worden juffrouw Stella." „Dat ben ik wel, geloof ik," zei ze en haalde met een zuchtje haar schouders op „Maar hoe 't ook zij, dat vergeet ik, als ik bij u ben; gis terenmiddag en vandaag ook, leek 't me of ik niet ouder was geworden; een beetje veranderd slechts en dat wij samen op weg waren om in het Park te gaan wandelen." Dit was een foltering voor Daan, maar hij lachte moedig en zei niets. „Maar u is werkelijk veel veran derd," zei ze na enige ogenblikken van wederzijds zwijgen. „U is zo eenvoudig geworden. U kijkt veel ernstiger, nu vooral. Ik bedoel niet dat ik er u minder aar dig om vind. Het is natuurlijk de gro te verantwoordelijkheid, die uw uiterlijk zo heeft veranderd. Maar ik heb liever, dat u maar doet als mijnheer Daan uit de oude tijd en vergeet, dat ik volwassen ben... Wat een akelig woord is dat! En dat u denkt, dat ik nog steeds uw kleine bakvisje ben, uw kleine nest!" Haar stem was allengs zachter en ^peiender geworden, terwijl zij sprak en Daan kneep z'n vuisten sa men, want hij begreep dat indien hij dat zo bescheiden toegestoken hand je zou vatten, het zoals Naylor 't zou hebben uitgedrukt olie in 't vuur geweest zou zijn. „U heeft volkomen gelijk," zei hij bijna ruw. „Ik mag, zoals u zegt, ver anderd zijn. maar mijn gevoelens ten opzichte van u, zoals in de oude tijd is geen verandering gekomen. Ge loof niet. dat ik niet aan u heb ge dacht. Altijd elke dag. elke nacht heb ik u voor de geest gehad; zo zelfs dat ik mij dikwijls verbeeldde uw stem te horen en u zelfs t zien..." Een rilling doorvoer hem op dat ogenblik, die misschien haar maag delijke beschroomheid wekte, want met een lach onderbrak zij de stem, die een vaag begin van opwellende hartstocht verklankte. „Dat zijn de vriendelijkste woor den. die u sedert onze ontmoeting heeft gezegd. Neen, ik geloof niet, dat u mij zou vergeten; dat is uw karakter niet. En het was heel goed van u, dat u zich dat alles herinner de. En nu moest u mee naar Peppino gaan; ik heb hem gezegd, dat ik u zou meebrengen. U zal zien, dat ook hij veranderd is; hij heeft het erg druk; vooral nu schijnt hij bijzonder veel aan z'n hoofd te hebben," voeg de zij er met een gebaar van twij fel en onzekerheid bij. „Wat het is weet ik niet. Ik vraag niets en vader zou het toch niet zeggen, als ik het deed," Enige ogenblikken zweeg ze. „Mijn hele leven heeft 't mij toe geschenen, of wij door wolken om ringd waren, evenals de mensen in een Londense mist en niet weten, waar zij op een gegeven ogenblik lopen." Daan fronste z'n voorhoofd, want hij meende dat hij hét begreep. „Ik wou dat ik u van dienst kon zijn," sprak hij zeer ernstig. „Ik wenste dat u 't kon," ant woordde zij openhartig. „Ik ben er van overtuigd, dat u 't zou doen als u kon; er is niemand op de hele wereld, aan wien ik zo vol vertrou wen omhulp zou vragen en nie mand van wie ik zo zeker zou zijn. hulp te krijgen. Maar ik zou niet weien, mijnheer Daan, op welke ma nier u ons van Dienst zou kunnen zijn." Enkele ogenblikken liep Daan zwijgend naast haar en raadpleegde zichzelf, of 't per slot van rekening niet beter voor haar en hem zou zijn, indien hij haar zijn vermoeden bekend maakte en een paar woor den sprak om haar te waarschuwen. Het waren echter slechts vermoedens en bovendien, welk recht had hij, zich met de privéaangelegenheden van de heer Landon in te laten? „Ik zou een lief ding wilLen ge ven om uw gedachten te weten," zei Stella schertsend, terwijl ze een steelse blik op zijn ernstig gelaat wierp. „U zou al mijn gedachen gratis kunnen krijgen, juffrouw Stella „en mij ook", voegde zijn hart er bij Maar ik vraag mij af of het wel vèilig voor u is, geheel alleen hier heen te komen." „Ik ben toch niet alleen," ant woordde zij ad rem. „Op 't ogenblik niet," zei de arme Daan, toen hij zich had ontworsteld aan deze betoverende combinatie van onschuld en coquetterie. •„O, ik ben volkomen veilig," stel de ze hem gerust. „De mensen hier hebben allen eer bied voor de vrouwen; zij houden mij voor een boerinnetje tenmin ste bijna iedereen. Bovendien heb ik altjjd mijn revolver nog. En ik weet 'm goed te gebruiken tegenwoordig, want vader heeft 't mij grondig ge leerd."

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2