Jfio-vte (g,e£f J WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Onvriendelijk aanbod. „Ga je mee een kop koffie drinken", zo had de veehandelaar G. van V. uit Gouda gevraagd aan de veehouder H. B. uit Zwammerdam, maar die had daar geen trek in Er zat trouwens nog iets anders, en dat was aanleiding tot het bedanken. Na dit bedankje kreeg laatstgenoemde echter een vuist in zijn gezicht geplant door van V. en daarna ontstond een stevige vechtpartij, die de berechting vond bij de Haagse Politierechter. Natuur lijk had ook verdachte zijn verweer, en zei dat hij een duw had gekre gen, maar dat werd ontkend door getuige. En zo vorderde de Officier 200 boete of' 1 maand hechtenis De politierechter veroordeelde tot 100 boete of 14 dagen hechtenis. Dure planken. De houtbewerker A. A. te Bodegraven kon best een paar planken gebruiken thuis en daarom had hij van de fabriek waar hij werkte het verlangde meegeno men. Daar ging de baas echter niet mee accoord, en evenmin de Officier bij de Haagse Politierechter, die het een misbruik van vertrouwen vond, doch vanwege het blanco strafblad nog wilde volstaan met 40 boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaar delijk twee maanden gevangenissti'af -met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde conform die eis. Het was mis. Het was beslist mis geweest, dat moest de arts F. J. T. uit Amsterdam erkennen, die in Leiden de politieagent v. D. weinig vleiende woorden had toegevoegd, toen deze de arts had gevraagd diens auto wat minder hinderlijk voor het-verkeer neer te zetten. De arts had later zijn excuus aangeboden, en zei nu voor de rechter dat hij wat overspannen was gev/eest. Daarom wilde de Officier met 75.boete volstaan, doch de rechter maakte er 100 of 25 dagen van. In de kou. De metselaar H. v. d. H. te Leiden zat in de kou, en hij wist dat er in een opslagplaats te Katwijk steenkolen om zo te zeggen voor het grijpen lagen. Dus had hij gegrepen, en werd op zijn beurt door de politie gegrepen. Als gevolg hiervan vorderde de Officier nu een maand gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot éen week gevan genisstraf. Uit nood. Het was beslist uit nood, zei de huisvrouw A. C. B. te Leiden, dat. een clandestien draadje gelegd was, waardoor electr. stroom buiten de meter om kon worden be trokken. Maar omdat speciaal in Leiden dat feit zoveel voor komt, eiste de Officier twee weken gevan genisstraf. De politierechter ver oordeelde tot 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. HAAGSE GERECHTSHOF. Clandestiene affaire. H. T. te Alphen aan den Rijn heeft in hoger beroep zich voor het Haagse Ge rechtshof te verantwoorden gehad wegens clandestiene slachterij-affaire. Plet Hof heeft arrest gewezen, en ver dachte veroordeeld tot 250 boete of 10 dagen hechtenis. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. Koudekerks vroede vaderen verga derden onder leiding van burgemees ter Verkerk. Als- voornaamste punt was vermeld de benoeming van een commisie ingevolge de wet Vorde ring Woonruimte 1947. De raad ac cepteerde het voorstel van B. en W de commissie binnen de raad te hou den, doordat na een gehouden for mele stemming alle raadsleden minus de wethouders gekozen bla ken, zodat thans zitting hebben in deze commissie van vordering de he ren W. Wille, H. Heemskerk, P. Geerhof, W. van Vegten en K. Groen. Personalia. De heer W. C. A. v. d. Dool slaagde voor het arts-examen lste gedeelte. LANGERAAR R.K. Amusements-vereniging. De ze in dit voorjaar opgerichte vereni ging gaf met haar afdeling toneel haar eerste uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven en 7 taferelen van Dom de Gruijter ..'n Zomerzotheid". En met succes. Speel sters en spelers hebben zich geheel gegeven en men kon genieten van goed spel en vlotte rolkennis. Van het stuk zelve kan gezegd worden, dat het volmaakt was, wat de titel zegt. Veel is er dan ook gelachen om de zotte verwikkelingen. De ontsta ne pauzes werden gevuld door „The Melody Spriters" en deze band liet ons ook genieten van beschaafde ont- spanningsmuziek. Samenvattend is de eerste uitvoering van deze jonge vereniging tot een succesvolle avond gewórden. Aan het eind sprak de pastoor zijn grote voldoening uit over het slagen van deze avond. BINNENLAND. Tot lid van Ged. Staten in de Prov. Noord-Holland is in de vaca ture dr. F. J. Witteman gekozen drs. W A. van den Donk. De Enschedese confectiefabri- kant S. C. is gearresteerd wegens '•alsheid in geschrifte. Een vrachtauto slipte bij het in- r'jóen van een spoorwegviaduct te Hengelo. Hierdoor werd de 23-jarige wielrijdster A. R. aangereden en zo danig gewond, dat zij terstond over leed. Bij de Regering is in studie het vraagstuk van de recrutcring van burgers tot handhaving van de open bare orde en veiligheid. De indiening van een wetsont werp inzake regeling van het poli tiewezen kan tegemoet worden ge zien. Inbrekers hebben zich Dinsdag nacht langs de achterzijde der wo ning toegang verschaft tot de juwe lierszaak van G. te 's Hertogenbosch. Er wordt voor een waarde van 4000 vermist. Een uitgebreid politie-on- derzoek is ingesteld. BUITENLAND. In Italië is een partij, die de „partij van de gewone man" heet. Eén van de leden dezer partij is in de plaats Medigli ten Noorden van Milaan door een menigte arbeiders gelyncht. Hij zou Zondagavond een communist doodgeschoten hebben. De gewone man denkt er het zijne van. De Franse premier Ramadier heeft griep. Hij moet het bed hou den De grens tussen Perzië en Irak is gesloten wegens het heersen van de pest in Perzië. De 26-jarige koning Michaël van Roemenië is vandaag naar Londen vertrokken om het huwelijk var. prinses Elisabeth van Engeland bij te wonen. Hij is blij er 'ns een ogen blik uit te zijn. Francisca Braun, Hitler's schoon moeder, is door het zuiveringsge rechtshof te Munchen vrijgesproken van pro-Nazi-gezindheid. Zij was. blijkbaar een normélle schoonmoeder. KATWIJK Geboren: Adriana A. M. d. van P. H. van der Valk en M. A. Fennes; Martinus z. v. A. Vlieland en A. van Duyn; Pieter z. v. C. Varkevisser en T. van Duyveibode; Dirk z. v. W. de Jong en A. Blok; Lydia d. v. J. C. Ouwehand en J. van Duyn; Anna J. d. v. C. Haasnoot en L. Plug; Gerrit z. v. D. C. Kloos en G. Hazenoot; Jan netje A. A. d. v .A. Zuyderduyn en A. A. van der Laan. Ondertrouwd: G. Zwaan en J Arts; A. Passchier en G. J. Nijgh; M. Lindhout en C. J. Houweling; J. van Leeuwen en A. van Rooyen; R. Barn- hoorn en P. Guyt; C. Schaap en L. Guyt. Getrouwd: C. de Mol en D. van Rijn; J. de Mol en J. C. Tos; P. Twigt en A. H. Rijnsburger; L. J. Tissing en T. Maagdelijn. Overleden: J- van Duyn 64 j.; D. Haasnoot 3 mnd.; A. de Jong 11 d.; G. Bloot 76 j.; M, Gielbert 84 jaar. LEIMUIDEN Missieavond. Zondagavond had in de zaal van mevr. Sneeboer een Missieavond plaats. Pater Boonekamp C.M. hield een lezing met lichtbeel den over Java en de Missie. Onder de weinige belangstellenden waren de Pastoor en Kapelaan. Deze causerie had zeer interessant kunnen zijn, wanneer niet het grootste aantal be langstellenden uit kinderen had be staan. Hierdoor moest een groot deel weggelaten worden. Tijdens de pauze werd een grote verloting gehouden, waarmee het Missiewerk prachtig ge steund werd. NOORDWIJKERHOUT Distributienieuws De uitrei king van de toeslagkaarten 703/801 van a.s. en jonge moeders zal plaats vinden op 14 Nov. van 9.30-12.00 u. de letters A t/m N en van 1.00-3.00 uur de letters O t/m Z. Te Zilk op 12 Nov. a.s. van 9.30- 12.00 uur alle letters. Stamkaarten en C.M. 703 kaarten medebrengen. Dienstplicht Voor de dienst plicht lichting 1948 zijn ingeschre ven S3 personen, 51 werden goed gekeurd, 24 afgekeurd 3 tijdelijk ongeschikt verklaard, 5 werden vrij gesteld wegens opleiding tot gees telijk of godsdienstig ambt. RIJPWETERING Opening sportterrein Op Zon dag 16 Nov .a.s. viert de voetbal club feest bij gelegenheid van het in gebruik nemen van het nieuwe terrein. Dit feest zal beginnen met een algemene H. Communie van de leden, onder de H. Mis van 8 uur Dan gaan ze allemaal gezellig aan de ontbijttafel in café Rustoord. Om kwart over één zal de pastoor het terrein en de kleedkamers inze genen, waarna de burgemeester het lint zal doorknippen. Rijpwetering I en Oranje Groen I zullen het daarna van elkaar pro beren te winnen. Ieder weet dat dit een spannende openings- en com petitiewedstrijd belooft te worden. Na de wedstrijd volgt prijsuitrei king in café Rustoord waarop nog wat gezelligheid a«isluit. VOORHOUT RESOLUTIE INZAKE „BONTE DINSDAGAVOND-TREIN". De gemeenschap „R. K. Foreholte" te Voorhout bestaande uit alle voor zitters der plaatselijke organisaties, in voltallige vergadering bijeen, besluiten, dat: Gezien de immorele strekking van de door de A. V. R. O. verzorgde programma's op de Dinsdag-avonden de z.g. „Bonte-Avondtrein", en de grievende humor t. a, v. de heilig heid van het huwelijk, zonder uitzon dering niet meer geluisterd zal wor den naar bovengemeld programma. Deze beslissing ter kennis te bren gen van het bestuur van de Radioraad van het bestuur van de A. V. R. O., van het bestuur van de K. R. O., en te publiceren in de Nederlandse dag bladen. De resolutie werd getekend toor de voorzitters: A. J-. v. d. Lans K.A.B.; Th. Diemei, Hanze; C. L. Prins, L.T.B; J. J. Koomen, St. Deys- dedit; A. Beelen, St. Paulus; J. P. Vester, Voetbalver.; L. G. van Zan ten, Toneelver.; P. v. d. Geer, Mu- ziekver.; H. J. v. d'. Lans, Herw. Le venskracht; H. Eggen, hopman, Ver kenners; mej. M. de Groot, leidster verkenners. NIEUWE j BOEKEN C Bloy, Léon. De arme vrouw. Vert. uit het Frans (La femme pauvre) door Willem ten Berge Utrecht; Brussel, Het Spec trum. IIIlff. Intellectuele ro man over het „absolute" chris tendom. Intelligent en vol liefde vertaald, maar soms misschien iets te slaafs. ij Bottome, Phyllis. De Burcht Salvator. Vert. uit het Engels (The lifeline) door Titia Jelgers- ma A'dam, Andries Blitz, '47. III. De belevenissen van 'n En gelsman die in '40'41 als quasi- krankzinnige in een Oostenrijkse psychiatrische inrichting (burcht Salvator) vertoeft voor intelli- gence-werk. Meer dan gewone kennis van zielsziekten is nodig voor dit boeiende boek. den Brabander, Gerard. Parij- se Sonnetten. A'dam, Repu bliek der Letteren, (Bodoni Se rie) 1947. III. 17 m eestelij ke son netten, in een zeer korte geniaal- creatieve periode1 geschreven. Brandt, Willem (ps. van Kapi tein Wm. S. B. Klooster). De marcatielijn. Den Haag, W. van Have, IVV. De suggestieve titel spreekt voor zich zelf. Schr. ziet de fouten van 't koloniaal systeem, haat het terrorisme en bewondert het moreel van de Nederlandse soldaat. Fletcher, J. S. De moord in het flatgebouw. Vert. uit het Engels (The Herapath Property) door Christine Kamp Tilburg, Ne derlands Boekhuis. V. Zeer span nende, goed geschreven en goed vertaalde detectiveroman. Moord en een erfeniskwestie spelen de hoofdrol. King, Percy. Zaken zijn zaken. Tilburg,, Nederland's Boek huis. IV. Rond de concurrentie strijd van twee fabrieken bouwt King een uiterst spannende avonturenroman op. waarin Amor het laatste woord heeft. Pomes, A. Lach mee! Een hon derdtal van de beste moppen uit de bezettingsjaren 19401945. Verzameld en ingeleid. Geïll. met teken. Den Haag, Haagse Drukk. en Uitg. Mij. IVV. Lang geen ideale verzameling. De „beste" ontbreken en vele mop pen zijn stuntelig verteld. Maar erzijn gelukkig ook goede bij. Prins, Jan. De fraaiste fabels van Jean da la Fontaine. Geïll. met teken, door J. J. Grandville. Den Haag, L. J. C. Boucher. V. Onsterfelijke fabels in een veelal zeer geslaagde poëtische vertaling. Prachtige originele Franse illustraties. Sikken, Ben. Nagelaten Ge dichten. Met een inleiding van Gabriël Smit. Utrecht; Brus sel, Het Spectrum. IV—V. Diepe ontroerende melancholische poë zie, warm ingeleid door G. Smit. Jammer, dat we deze stem niet meer zullen horen. Thijsse, Jac. P., Dr. De leven de natuur. Het levenswerk van Dr. Jac. P. Thijsse weerspiegeld ineen bloemlezing. Voorafgaand woord van G. J. Tijmstra. Geïll. met 28 blz. foto's, en lkrt, en 1 teken, door J. J. Wilcke A'dam, Ploegsma. IVV. Thijsse als ideale minnaar der natuur en apologeet voor 't Nederlands natuurschoon. Een prachtig boek, met mooie foto's en tekeningen. Wallagh, Bob. De echte van Meegeren. Geïll. met foto's t.d.t. A'dam, A. J. G. Strengholt. III. Pleidooi voor de schilder en de mens Van Meegeren. Meer vlotte journalistiek dan diepgaande be handeling. Zeer actueel! Om on juiste stellingname t.a.v. morele excessen voorbehouden. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen WASSENAAR HET ZIJN NIET ALLEN KOKS Dat niet iedereen, die een uni form draagt ploitieman is heeft mej. P. ondervonden. Tegen mid dernacht werd zij op de Rijksstraat weg 'aangehouden omdat haar licht niet brandde. De man in uniform noteerde haar naam en adres en vroeg of zij geld bij zich had. „Ja", zei de juffrouw en zij betaalde de door de agent die geen agent was gevraagde boete van S 5.Later drong het tot haar door, dat zij be drogen was. De juffrouw deed aan gifte bij de echte Politie. Uitdaging van de verkenners. Zaterdagmiddag om 4 uur staat een interessante voetbalwedstrijd op het Blauw Zwartterrein op het program ma. De R. K. Verkennersgroep „Par- cival" heeft de gymnastiek- en at letiekvereniging W.I.K uitgedaagd voor een voetbalmatch. Ofschoon voetbal niet op haar programma staat heeft W. I. K. deze uitdaging aangenomen. Wassenaarse missionaris vertrok ken. Pater Nol van Veen de zoon van wijlen de bekende koster der St. Willibrorduskerk „Huug" is uit de parochie vertrokken. Maanden lang heeft Pater van Veen gewerkt aan het bijeenbrengen van zijn uit zet. En hij heeft daarbij alle' moge lijke steun ontvangen van de Katho lieke Wassenaarse vereni.gingen en van de Wassenaarse R K. Midden stand. De laatstgehouden collecte in de St. Willibrorduskerk bracht niet minder dan 1800.op. Nu heeft de Pater afscheid genomen van zijn parochie en zal hij zich gaan wijden aan het missie-werk in de Belsische Congo. „MOHA", EEN NIEUW GROEN- VOEDERGEWAS. De collectie groenvoedergewassen schijnt een waardevolle uitbreiding te hebben gekregen in „Moha", een hoioggroeiende. bladrijke grassoort, die in de zomer zeer snel groeit en zeer voedzaam is. Het zaad is van dezelfde grootte als de klaverzaden en kan dan ook gemengd met kla vers of lucerne worden gezaaid. Het gewas heeft bijzonder weinig vocht nodig, doch daarentegen veel be hoefte aan warmte. Zaait men begin Juni dan kan begin Augustus wor den gemaaid. Door in de zomer maanden iedere twee weken een perceeltje er mee te bezaaien kan men zorgen in de gehele nazomer en herfst voldoende sappig groenvoer ter beschikking te hebben. Moha le vert niet zoveel massa als mais, maar Kalei Kwiek w-oldt Theiident 91. „Vreselijk", jammerde Signor Gabriël voor de zoveelste maal. „On ze goed'.* vriend de luitenant beschikt over meer dan een normaal menselij ke lichaamskracht, maar ik zie op geen enkele wijze kans hem ook maar iets van het normale boksen bij te brengen. Hij schijnt helemaal niet te begrijpen wat van hem wordt ver langd. Enfin, we zullen hem eens De trein van de toekomst „De Trein van de Toekomst", een product van de General Motors Cor poration in Amerika, welke bes.aat uit salonrijtuigen, waarin de passa giers in elke richting vrij ur zicht hebben, is thans op een rondreis door geheel Amerika ter bezichtiging voor het publiek. De trein wordt voort bewogen door een enorme blauwge- schilderde Diesel-locomotief. In deze nieuwe gestroomlijnde salonrijtui gen, in ultra-moderne uitvoering, met plastic behang in levendige kleu ren en glanzende chroom-stangen, zijn de reizigers in extase over de geruisloze rit. Het enig geluid dat tot hen doordringt is het zacnt ge dreun van de Diesel-locomotie". De vloerbedekking van het allernieuw ste scort dempt de voetstappen op de vloer en drempels. De „Trein van de Toekomst" is uitgerust met draad loze telefoon, met het nieuwste sys teem gramofoon zonder naald en met een luidspreker-installatie. En dat noemen ze nog „geruisloos geeft een gelijke waarde aan voe der per hectare. Het is nu maar de vraag of er voldoende zaad aange voerd kan worden. Wel moet men bedenken, dat het gewas niét ge,- schikt is voor koude, natte gronden, terwijl het een voedzame goed be- bewerkte bodem vraagt. MOETEN DE TUINDERS DIEP- VRIES-INDUSTRIEën GAAN EXPLOITEREN? Vooral in de laatste winter zijn de bevroren gi'oenten populair gewor den. De voorraden werden schoon uitverkocht en plotseling ziet een ieder in dit nieuwe product een goudmijntje Nu zijn de diepvries installaties gebouwd door particu liere ondernemingen. IDe tuinders organisaties hebben er nog geen geld in gestoken en het is ons bekend, dat verscheidene figuren in de top leiding huiverig zijn om er mee te beginnen. Aan de andere kant voelt het Centraal Bureau voor de Veilin gen wel. dat het bezit van die in stallaties een belangrijke prijsrege- lende werking op de veilingen zou kunnen uitoefenen, zodat men er toch toe overhelt tot tenminste financiële deelname, zo niet volle dige overneming, over te gaan. Toch ïen er zich van bewust, dat hier in een groot risico schuilt. Ten eerste was het gebruik vorige winter zeer geflatteerd omdat tengevolge van de schaarste groenten in iedere vorm grif verkocht werden, al waren ze nog zo duur. Bovendien was de koop kracht toen nog belangrijk hoger, want op het ogenblik is het leven al weer zoveel duurder geworden, dat iedereen zijn uitgaven tracht te beperken zodat dure artikelen min der vlot verkocht worden. Men weet, dus nog niet of de diepgevroren groenten een voldoende groot afzet gebied zullen verwerven, want dat het product duur zal blijven is niet te betwijfelen. STADSNIEUWS ZILVEREN JUBILEA. Maandag 10 November herdacht de heer H. J. Koevoet de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van het Assurantiekantoor L.T.B. Des morgens werd' hij, vergezeld van vrouw en dochter, door bestuur en directie, benevens het voltallige ambtenarencorps van binnen- en bui tendienst, ontvangen in een der za len van café-restaurant „Het Gulden Vlies". Op de eerste plaats werd hij ge complimenteerd door de voorzitter van de brandverzekering L.T.B., aan welke afdeling de heer Koevoet als chef is verbonden, die hem namens het bestuur een cadeau aanbood. Ver volgens sprak de heer W. van Om men, directeur, de jubilaris toe, even eens onder het aanbieden van een blijvende herinnering. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Bronsgeest, chef de bureau en de voorzitter van het ambtenarencorps, de heer L. Schamper. Door beiden werd eveneens een stoffelijk blijk van waardering aangeboden. Ten slotte sprak de hoofdinspec teur namens de buitendienst, waarna de heer Koevoet dank bracht aan al len die het woord tot hem hadden gericht. Vandaag herdachten de heren S, Arbouw en N. Siraa de dag, waarop zij vóór 5 jaar als chauffeurs in dienstbetrekking kwamen bij de ban ketbakkerij van de heer M. A. M. v Noort aan de Doezastraat. Beide jubilarissen werden heden morgen op hartelijke wijze aan de zaak ontvangen en door hun patroon: de heer M. A. M. v. Noort, gelukge wenst met hun jubileum. Hij wees daarbij op de plichtsbetrachting, door beiden al die jaren betoond, waar voor hij een stoffelijk bewijs van dank aanbood- Bij de huldiging waren ook enkele bestuursleden van de afd. Leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging aanwezig, die bij monde van de heer J M. Felis de jubilarissen het diplo ma voor eerlijke en trouwe plichts- trachting overhandigde. De heer J. Nievaart, brugwach ter bij de markt- en havendienst, die vandaag vijf en twintig jaar in dienst der gemeente is, werd vanmor gen op het bureau van de directeur gehuldigd. Laatstgenoemde sprak woorden van waardering voor de trouwe plichtsvervulliing van de ju bilaris en overhandigde hem namens B. en W. de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Namens de collega's werd het woord gevoerd door de heer F. van Dissel, die vooral de vriendschappelijke houding van de heer Nievaart ten opzichte van zijn collega's naar voren bracht. Ook hij overhandigde een geschenk onder couvert, terwijl de vrouw van de ju bilaris een bouquet fraaie bloemen in ontvangst moest nemen. De ver dere dag werd in feestelijke stem ming doorgebracht in de huiselijke kring. Gisteravond vond in de Schouw burg voor K. en O. de eerste van een drietal opvoeringen plaats van „De klucht van de gehangene", een mi rakelspel van h'enri Ghéon, door het Nederlands Volkstoneel. Ben Groeneveld, die de vertaling en de regie van dit spel verzorgde, schrijft naar aanleiding van deze op voeringen in de Novemberaflevering van het K. en O.-blad het volgende: „Heeft het nog zin in deze tijd van geraffineerde techniek een stuk mot zo'n eenvoudig gegeven voor het voetlicht te brengen? Heeft het pu bliek nog geduld genoeg om te luiste- Wij kregen gisteravond de indruk, dat deze onzekerheid over de reac tie van het publiek aanleiding heeft gegeven deze gehele opvoering te veel af te stemmen op de huidige opvattingen, waardoor afbreuk werd gedaan aan het simplistisch karak ter van dit mirakelspel en de bijna middeleeuwse sfeer, die Ghéon's wer ken eigen is, voor een gedeelte verlo ren ging. Zodoende ook viel er een zekere disharmonie te constateren tussen de zoon (de gehangene), die de vereiste eenvoud wist te bewaren en de ove rige vertolkingen. Ondanks dit alles heeft deze opvoe- WEERSVERWACHTING MINDER ZACHT. 2 o Geleidelijk afnemende, maar 2 aan de kust tijdelijk nog harde g 2 wind tussen West en Noord-Weet. o 9 Wisselende bewolking met en- o o .cele buien. Minder zacht. o X o "booooooooooooooooooooooooooooooooo hard leren lopen". Maar cf Signor Gabriël nu hoog sprong of laag, mijn heer de luitenant weigerde zeer be slist, harder te lopen dan hij nodig oordeelde. Totdat Karei Kwiek er iets op gevonden had. Met een lekker ge braden haantje in zijn hand (iets waarop de luitenant van jongs af aan dol was geweest) liep hij zo hard hij kon, de woestijn in, de luitenant door allerlei tekens beduidend, dat ie het mocht komen halen. Een paar stap pen deed de luitenant. Daarop ging hij kennelijk denken. Hij dacht erg diep na en grote zweet zweetdrup pels kwamen op zijn voorhoofd. Ten slotte draaide hij zich langzaam om, en op het laatste plaatje kun je zien, wat hij er op gevonden had. Nee, het was werkelijk onmogelijk, de brave jongen iets aan zijn verstand te bren gen. ring van het Nederlands Volkstoncel voldoende belangrijke elementen, orr een bezoek aan de Schouwburg van harte aan te bevelen. Bob Goedhart als Escamillo, maar vooral Tine Me- dema als Carmen wisten het zuide lijke temperament (het stuk speelt in Spanje) goed uit te beelden. Ook het optreden van Hans Meerten, Ben Groeneveld en Jaap Hoogstra resp. vader, rechter en gendarme was zo danig, dat" er werkelijk nog voldoen de mogelijkheid was om van de in de bespreking aangekondigde gamma van menselijke deugden en ondeug den te genieten. O Wij eindigen met een woord van waardering voor het keurige décor van Cas Baas. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. JONGEREN-ORG ANIS ATIE. Een openhartige bespreking! Het doel van de K.V.P. is, in lut tele woorden: het algemeen welzijn te bevorderen van het Nederlandse volk. Dat wil in deze lijd zeggen: het medewerken aan en het streven naar de totstandkoming van een nieuwe maatschappij. Daartoe zal de jonge generatie zich moeten verdiepen in de maatschappelijke en politieke vraagstukken van vandaag en mor gen. Het Nederland van nu schreeuwt om vooruitstrevende jonge mensen, bezield met idealen! De J.O. wil ze opvangen en vormen; maar hoe? Hoe wij gezamenlijk hieraan gaan werken, willen we openhartig en in een prettige sfeer te bespreken op Maandag 17 Nov. a.s. in het Federatiehuis op het Gerecht. Alle jongemannen tot 30 jaar heb ben we daarbij nodig en ze komen in grote getale! Geen der jonge-vrouwen kunnen we daarbij missen en ze komen in nog grotere getale! J. Leicher, voorz. Naar HUÏBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Oag- en Zondagsmissaals (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) MINISTER GöTZEN BEEEDIGD. De nieuw benoemde minister, de heer L. Götzen, is hedenmorgen op het paleis Soestdijk door H. K. H. de Prinses-Regentes beëedigd. SCHOENEN WORDEN GOEDKOPER. Begin December zal de prijs van dames-, heren- ei\ kinderschoenen met ca. 6 pet. worden verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijsverlaging merkbaar wor den. De handel krijgt echter tot on geveer 10 Januari 1948 gelegenheid hun voorraad duurdere schoenen uil te verkopen. In het bijzonder wordt de aandacht van het kopend publiek er op gevestigd, dat de verbruikers- prijs gestempeld moet zijn in de hielvoering of op de loopzool van de linkerschoen van ieder paar. Alhena, wordt 14 'Nov. nam. van Buenos Aires te Rotterdam verw. Aldabi, RotterdamBuenos Aires, 10 Nov. op 360 mijl zd. van Kaap Verdische eilanden. Boissevain, 11 Nov. van Singapo re te Shanghai verwacht. Edam, 11 Nov. om 7.30 uur van Antwerpen naar Rotterdam. Java, BataviaAmsterdam, pass. 10 Nov. Malta. Maasland, Euenos AiresAmster dam, 10 Nov. van Bahia naar Per- nambuco. Nieuw Amsterdam, 10 Nov. 16 u. in New York naar Rotterdam. Nieuw Holland, AmsterdamJava pass. 10 Nov. Suez. Ruys, 11-Nov. van Beira te Kaap stad, Sloterdijk, BataviaRotterdam, pass. 10 Nov. 19 uur Ouessant. Volendam, RotterdamJpva, 11 Nov. te Algiers. Westerdam, 10 Nov. van Rotter dam te New York. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 11 Nov. Vce. 1118 vette koeien en ossen, 313 nuch tere kalveren, 94 graskalveren, 163 bokken en geiten, 1 varken, 268 paar den, 23 veulens. Prijzen: Kalfkoeien s. 650, 2e s. ƒ500, 3e s. ƒ325, melkkoeien 650, 500, 325, vare koeien ƒ400, ƒ300, ƒ250, vaarzen 400,300, 200, pinken 300, 200, ƒ150, graskalveren ƒ180, ƒ100, ƒ50, biggen f 18, 13, hitten 575, 450, 200, paarden werk 800. 600, 300 per stuk. Paarden slacht 1.35, 0.95, 0.60 per kg. Kalf- en melkkoeien handel kalm, prijshoudend. Vare koeien, handel stil prijshoudend. Vaarzen en pinken en graskalveren, handel traag, prijzen als vorige week. Biggen handel tamelijk prijzen con stant. Paarden, handel flauw le en 2e kwal., slaohtpaarden hoger in prijs, overigens onveranderd. WOERDEN, 12 Nov. Kaas. Aan voer 94 partijen kaas; met rijksmerk le kw.J 1.401.47 en 2e kw. 1 '32 1.38 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3