Jlaite Qjaif Kaderbijeenkomst van het R.K. Kapperspersoneel OMGEVING IJzer en staal uit Amerika MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BINNENLAND. De Kamerverkiezingen nodig tengevolge van de komende Grond wetsherziening, zullen niet plaats hebben vóór 1 April 1948. Een grote tabakszwendel is te Meppel ontdekt; het,betreft minstens 500 a 600 pond, die gestolen zijn door personeel van een tabaksfabriek. En kele personen zijn gearresteerd. Twaalf tyhusgevallen zijn ge durende de laatste weken in den Haag geconstateerd. Twee patiënten zijn overleden. Een Nederlandse bedevaart naar Fatima is, naar de „Maasbode" mede deelt ,in voorbereiding. Gedacht is aan een tijdsduur van 10 dagen, in Mei volgend jaar. De Hagenaar P. de Leeuw, die tijdens de bezetting een groot aan tal Joden bij d'e S.D. aanbracht, van wie er 20 niet meer terugkeerden, is veroordeeld tot levenslang; de eis was 18 jaar. Een leerling van het'opleidings schip „Prinses Juliana", te Enkhui zen, die via een verbindingslijn van rde 1ste naar de 2e mast wilde klim men. viel naar beneden ën werd ge- dood. De twee haringloggers de IJm. 17 „Prinses Béatrix" en de IJm. 384 „de Uiver" zijn met elkaar in aanva ring gekomen. De IJm. 17 is binnen 3 min. tijds gezonken en één der op varenden Maarten Blok uit IJmui- den is verdronken. Ambtenaren van de C.C.D. te Hilversum hebben een tweetal melk handelaren, afkomstig uit Hilversum en Loosdrecht aangehouden, die van de Veluwe terugkeerden ,waar zij duizenden bonnen, bestemd voor de handel, hadden gekocht. Het betrof hier onder meer duizenden melk en boterbonnen, alsmede ook vele ta. baks-,' brandstoffen-, kaas- en ver snaperingsbonnen. De auto, waarin het tweetal reisde, is in beslag geno men, terwijl de handelaren zijn inge sloten. Op de gemeentelijke visopslag te Medemblik bracht de Medemblik 3 een snoekbaars aan van 26 pond gevangen in het IJselmeer. BUITENLAND. Nog 2.5 millioen Duitsers wor den door de geallieerden als krijgs gevangenen vastgehouden. Alleen in de Sovjet-Unie zitten er nog 1.656.500 Ruimte genoeg daar. De Griekse koning Paul heef' typhus ODgelopen bij een insüectie- tocht in Noord-Griekenland. Zijn toe. stand is naar omstandigheden re. delijk wel Men overweegt de instel ling van een regentschap. Na zeven weken bedraagt het aantal sterfgevallen door de cholera in Egypte 10.000. Het aantal officieel bekende cholera-gevallen heeft de 20.000 overschreden. In Engeland zijn nu ook de aard appelen op de bon. Volwassenen krij gen 3 pond per week en kinderen beneden de 5 jaar de helft hiervan. De Parijse vishandelaars zijn in staking gegaan uit protest tegen'de regeringsmaatregel, dat alle levens, nviddelen geprijsd moeten zijn. Aldabi, AntwerpenRio de Janei ro. pass. 7 Nov. CZ Canarische eilan den. Amstclkerk, 8 Nov. van Amster dam te Takoradi verwacht. Bloemfontein 7 Nov. van East Lon den naar Port Elisabeth. Duivendijk, 7 Nov. van Los Ange los naar Londen. Indrapoera, JavaRotterdam, pass. 7 Nov. Guardafui, 8 Nov. 20 uur te Aden en 17 Nov. te Algiers verwacht. Java, BataviaAmsterdam, 7 Nov. van Port Said. Kota Agoeng, RotterdamJava, pass. 8 Nov. Gibraltar. Kota Baroe, 7 Nov. 19-10 uur van Batavia te Rotterdam. Maaskerk, 7 Nov. van Plymouth naar Le Havre. Noordam, 7 Nov. om 20.30 uur 1000 mijl van de Waterweg, wordt 10 Nov. v.m. van New York te Rotterdam v ?r- wacht. LEIDEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Rechst geleerdheid: de heren F. H. van Gijn rte Tie], G. H. H, Helling te 's Gra- venhage en C. Diederiks te 's Gra- venhage. WILLIAM KAPELL BIJ HET RESIDENTIEORKEST. De jonge pianist William Kapell, die in Amerika als een der grootste van de jongere generatie wordt be schouwd, maakt na zijn enorm suc ces met de orkesten van New-York Philadelphia en Boston en na een schitterend debuut in Australië een tournee door Europa. Het Residen tie Orkest heeft beslag kunnen leg gen op deze buitengewone pianist en zo zal men hem op Donderdag 13 November a.s. in de Stadsgehoorzaal kunnen beluisteren jn het derde pia noconcert van Rachmaninoff. Enkel gebroken. Bij een gym nastiekles, welke Zaterdagmiddag in de gymzaal aan de Pieterskerkgracht gegeven werd, had de 34-jarige mej. C. S. het ongeluk op de rand van de spring-mat te springen, waarbij zij haar linker enkel brak. Door de E. H. D. js zij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De Burgemeester is verhinderd op Woensdag 12 November spreek uur te houden. Voor het notarieel examen 1947, deed III. slaagde te Den Haag, de heer H. P. Talsma, alhier. I ZONDAG 'hielden de besturen van de R. K. Bond-voor Kappers bedienden „St. Cosmas" in Noord- en Zuid-Holland alsmede Utrecht in de „Harmonie" een contactbijeen komst welke werd gepresideerd door de hoofdbestuurder en voorzit ter van de afd. Leiden, de heer E. M. Langezaal. Laatstgenoemde en de b ondssecre'iaris de heer Th. Sturken- fcoom spraken respectievelijk over De innerlijke versteviging van de organisatie" en „De taak van een af delingsbestuurder" terwijl de heer J. Gordijn, de leider van de K.A.B. Symphonie, voor een mooie muzi kale omlijsting zorgde. heden de vereniging bestaansrecht heeft en iets kan presteren, bemerk ten we al dadelijk toen het program ma geopend1 werd door het A, en B.- corps tezamen, met de „D. V. V.- marsch", gecomponeerd door de di recteur, de heer G. Knorr. Hierna vervolgde het A.-corps het programma en hoorden we de wals Amour" van Frans Léhar, een moei lijk nummer dat, zo niet geheel feil loos, dan toch zeker zeer verdienste lijk gespeeld werd. Ter afwisseling trad ook het amu sementsgezelschap „De Nar" op met een komische schets: „Bij de onder wijzer", waarvan we de vertolking nu niet zo buitengewoon geste kunnen noemen. Beter was hun op treden met het Italiaanse zangtrio „La Donelli's", die. begeleid door een guitaar, enkele Italiaanse liedjes brachten. Het optreden van de tele- paath, de heer A. Schuije, brauit de hele zaal in spanning en het dave rend applaus na afloop van zijn ex perimenten, was volkomen verdiend. Vermelding dient voorts het optre den van het accordeonduo Nelly Key- zer en Daan Fasseur, die uit hun in strumenten haalden, wat er uit te ha len is en dat is heel veel! Na de pauze trad ook het B-corps voor het voetlicht, o.a. met „Wals droom", speciaal door de heer Daan Fasseur voor dit corps geschreven. Nadat ook het A-corps zich nog eens had laten horen en de telephaath nog enkele staaltjes gedemonstreerd had, werd het 'programma besloten met het optreden van het accordeon duo Jan-nie en Nannie, die hiermede ongetwijfeld een aandeel gehad heb ben in het welslagen van deze feest- uitvoering, waarop D. V. V. terecht met genoegen kan terugzien. Locomotieven nodig, geen salonwagens Voor de oorlog, aldus begon de heer Langezaal zijn rede was 'het aantal georganiseerden zo gering, dat men bijna geen enkele actie kracht kon bijzetten. Dank zij de pioniers van toen kunnen wij ons thans ver heugen in een belangrijke verbete ring van de sociale positie der kap persbedienden, o.a. vaste lonen, ge regelde arbeidstijden en vacantie eet. Dergelijke verbeteringen komen ech ter niet uit de lucht vallen en daarom is het te betx-euren, dat het ledental in de laatste tijd verminderd is. Spr. ging vervolgens in op de mo gelijkheden om de afdelingen tot bloei te brengen en constateerde daarbij, dat de koude, alleen maar zakelijke organisatievorm heeft afge daan. Men bindt de mensen niet meer door hun slechts het doel voor ogen te houden. De vergaderingen dienen met zorg te worden voorbe reid en moeten naast de noodzake lijke besprekingen ook een element van ontspanning in zich dragen. Verder is het nodig om eens een woord van waardering te spreken, want als mens heeft men' dat nodig en 'het stimuleert de activiteit. Als belangrijkste punt noemde spreker het contact met God, want zonder Godsvertrouwen is alle arbeid tot mislukking gedoemd. De heer Lan gezaal deed vervolgens een beroep op de aanwezigen afdelingsbestuur ders om te breken met de oude sleur. Wij hebben geen aanhangers van het afschuifsysteem nodig, maar mensen van karakter of, zoals rec tor Kraak het onlangs uitdrukte: „Wij hebben locomotieven nodig, geen salonwagens." Het feit dat „St. Cosmas" nog geen 2000 leden telt, zegt voldoende. Er moet gewerkt worden in de afde lingen. De Commissie van Bijstand is in het leven geroepen, om de afd. van advies te dienen en krachten te kweken, die straks de bestuurs functies kunnen overnemen. Wij mo gen niet terugvallen tot de wantoe standen vaft voor de oorlog. De mo gelijkheden tot groei zijn er, want de afd Leiden, Beverwijk, Dordrecht, en Delft omvatten thans practisch alle kath. kappersbedienden uit die plaatsen. Zo moet het worden over geheel Nederland. De bond is ont staan uit mensen, aldus besloot spre ker, en kan door het werk van men sen zijn doel bereiken: Een mens waardig bestaan voor de kappersbe dienden. Na een korte pauze werd het woord gegeven aan de heer Th. Sturkenboom, die de taak der afde lingsbesturen onder de loupe nam. Spr wees erop, dat „St. Cosmas" een on derafdeling vormde van de grote K A.B. en vooral de bestuurders dienen deel te nemen aan ontwi'k- kelingsavonden en cursussen, die van de beweging uitgaan. Wie leiding wil geven, moet geschoold zijn. Bij het bespreken der afzonder lijke functies vestigde de heer Stur kenboom'er de aandacht op, dat veel leden hadden afgeschreven, omdat de contributies niet regelmatig geïnd werden. Aan de secretarissen werd verzocht gegevens te verzamelen over het aantal kappersbedrijven in hun rayons en het daar weibzame personeel, want zonder gegevens kon men niet bij de officiële instanties aankloppen. Vervolgens wijdde spr. een korte beschouwing aan het gods dienstonderricht, dat speciaal voor kappersbedienden, die met zoveel vex-schillende mensen in aanraking komen, van het gi'ootste belang is. In 80 van de afd. is de controle op loon en arbeidstijden onvoldoen de, wat in hoofdzaak te wijten is aan het niet ter zake kundig zijn van de conti-ölecommissies. Men is voor stander van vastgestelde minimum tarieven, omdat het vrijgeven van de tarieven zich onherroepelijk onguns tig op de lonen zou verhalen. Over de vacanties en de gratificatie van 2% zijn onderhandelingen gaande. Aan het eind van zijn rede memo reerde spr. de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die binnenkort in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Wij mogen niet door deze wet overdonderd worden, maar dienen gereed te zijn om onze taak in deze, ten uitvoer te kunnen brengen. Nadat de voorzitter enige medede lingen had gedaan o.a dat in Maart of April van het komende jaar een technische dag in Leiden zou wor den gehouden, kwam de rondvraag, waarvan nog enkele aanwezigen ge bruik maakte. Bij de aanvang van de bijeenkomst werd bekend gemaakt, dat de heer J. Bosman wegens ge zondheidsredenen was afgetreden als secr. van de westelijke contact commissie, in welike functie hij werd opgevolgd door de heer K. Jungsch- lager. FEE STUIT VOERING D. V. V. Ter gelegenheid van hun achttien jarig bestaan, gaf de Leidse Acoor- deon Vereniging „Door Vriendschap Verenigd" Zaterdagavond een feest- uitvoering in de grote stadszaal, wel ke geheel gevuld was met donateurs en belangstellenden, toen om acht uur de voorzitter, de heer F. Zwanenburg, de aanwezigen verwelkomde en de verschillende moeilijkheden besprak, waarmede D. V. V. somstijds te kam pen heeft. Dat niettegenstaande deze moeilijk- BOSKOOP Geboren: Antonius J., z v. C. J. Zuijdervliet en P. J. M. Roeleveld; Gei-ardus A. J. M., z. v. W. Mourits en A. C. Verdam; Gerard us C., z. v. A. H. N de Bruijn en A. J. Hessels; Anna M. L., id. v. A. Kuyf en J. C. Bon; Elisabeth M. J., d. v. Th. W. Balvert en J. M. van Capel; Johan na M., d v. J. A. Hoogeveen en G Kuyf; Cornelia P. M.. d. v. A. de Beer en M. D. Hoogeveen; Antonius N. M., z. v. A. H. Rijnbeek en J. van Stclwrijk; Filippus, z. v. H. Burg graaf en T. Broekhuizen. Ondertrouwd; B. v. d. Helder 49 j en M. J. G. van Rossum 32 j.; A. A. Groenendijk 26 j. en A. E. Heeme laar 26 jaar Getrouwd: J. Kranenburg en N M. de Pater; A. van Woudenberg en E. M. Huisman; J. Th. Ver woerd 28 jaar en J- J. Blom 24 jaar; C. van Oosterom 35 jaar en D. Rietveld 29 j. Overleden; Pieter J. van der Zwaard, 1 maand. KATWIJK AAN DEN RIJN Kath. Thuisfront. Een „bonte avond", zo heette het in de aankon diging, die gegeven zou worden ten bate van onze jongens over zee. En het kon haast niet bonter. De Noord wij kse Accordeonver. „Melodia" trad succesvol op, een bonte mengeling van humor door de bekende Arie Westgeest, de geheimzinnige Amarco trad op met zijn geheimzinnige goo chelkunst en telepatische experimen ten, Cor Verlaan, het wereldwonder als accordeonvirtuoos, slechts 11 jaar oud, Arie met z'n liedjes en z'n praat jes plus zijn handigheid in de fles- senimuziek, enz. enz. en als klap op de vuurpijl „bal na" En dat allemaal voor het mooie doel; voor de jongens over zee. Dat moest slagen. En het is geslaagd. Een volle zaal, na ieder nummer een daverend applaus, in de pauze een grote verloting, 't was alles knal, knal: ze leefden mee met de jongens over zee. Een prachtsaldo voor het mooie doel. M'n liefje, wat wil nog meer? Da's eenvoudig: we doen het nog een keer! KOUDEKERKE Geboren: Cornelis Pieter z. v. A. Visser en M. Vrijhof; Cornelis Gerai-dus Christianus z. v. H. J. Heemskerk en M. C. A. van Dijk. LANGERAAR Personalia. De heer W. H. M. v. Straalen behaalde bij het Ned. Talen instituut het diploma Engels. LEIDERDORP Personalia Voor het 3e dl. no tarieel examen slaagde de heer J Bos. LEIMUIDEN Hoofd technische dienst Voor de gemeente Leimuiden, Nieuwveen en Rijnzaterwoude is benoemd tot hoofd van de technische dienst de heer J. Bijloo, die thans opzichter is van de Publieke werken te Amster dam. Personalia Voor het 3e dl. nota rieel examen slaagde de heer E. J. Kamp. OEGSTGEEST Willibrord-herdenking. Kerk- werve heeft Zondag op plechtige wij ze het feest van haar patroon her dacht. Des morgens werd een ponti ficale Hoogmis gecelebreerd door Z.H. Exc. Mgr. J. van Sambeek, Apostolisch Vicaris van Kigoma. waaxhij Mgr. een predikatie hield voor zijn missie in Oeganda. Des avonds celebreerde pastoor Looya;jrd een solemneel Lof, waarbij de relieken van St. Willibrord onder het zingen van de Litanie van Alle Heiligen in plechtige ommegang wer den rondgedragen. Pater Hei-bert Nou wens, zoon der parochie, hield daaxma de feestpredikatie. Na het Lof begaven de parochia nen jammer genoeg een vpel te klein percentage hiervan zich naar het parochiehuis, waar het Collegium Artiuh hun een Willibrord-avond bood. Het voorprogi'amme bestond uit zang door het Alma Mater-koor o.l.v. Willem Mizée, dat werken van Orlan do di Lasso en Hendrik Andriessen uitvoerde, afgewisseld door declama tie van mej. T. Kaizer. Na de pauze volgde het eigenlijke Willibrord- progi-amma; de inleiding werd uitge sproken door Rector H. Sondaal, waarin opgenomen zang door het Al- Ma Mater-koor, dat „Adoramus te Christi" van Mozart en „Exsurge Do- mine" van Andriessen ten gehore bracht, alsmede declamaties door mej. T. Kaizer en de heer P. J. Oud. Het was een stemmige en kunstzinnig ge heel, dat door de aanwezigen aan dachtig werd beluisterd. OUD-ADE Biljarten. Een vriendschappelij ke ontmoeting had plaats mét J. v. d. Hulst van „Klein Rustoord" en de heer C. Degger van „Uto" uit Lisse. De eerste wedstrijd werd Zondag 26 Oct. j.l. gespeeld in het gebouw van de R. K. Volksbond te Lisse terwijl gisteravond te Oud-Ade in café „Klein Rustoord" de tweede partij on der grote belangstelling werd ge speeld". Hoewel door beide heren enthousiast werd gespeeld, moest Degger toch in v. d. Hulst zijn meei-- dere erkennen. De uitslagen waren als volgt, gespeeld in cadre 35 c.M.: te Lisse: J v. d. Hulst 600 47 62 12.76 C. Degger 265 47 26 5.63 te Oud-Ade: J. v. d. Hulst 600 34 75 17.64 C. Degger 264 34 43 7.76 RIJNSATERWOUDE Een paard gestolen Deze week werd bij de veehouder Roseboom een paard vermist. Later bleek dat bij een paardenhandel in Woubrugge een paard gebracht was om te verkopen. De handelaai-, die het zaakje niet. vertrouwde deed aangifte bij de po litie, waai-na bleek dat dit paard het vermiste was. De aanbieder van het paai-d, een zekere V. is nu echier voorvluchtig. SASSENHEIM Geboren: Gerard us Johannes Maria z. v. A. Hoogeveen en C. C. M, Pouw. Nennetje Johanna d. v. J. G. W. Diederiks en A. Diederiks Overleden; C. C. F. M. v. Gils geb. Bogaerts, 80 jaar. VOORSCHOTEN V. V. L. V. Het eei-ste elftal won met 10 van Foreholte; we verwij zen verder naar het verslag van Fo reholte. Het 2e won met 80 van Lisse 4; het 3e speelde in Alphen met 11 gelijk tegen A. Boys 3, het 4e ontving Stompw. Boys 3 en stuur de hen met een 2—0 nederlaag naar Stomp wijk terug. De senioren be haalden dus 7 van de 8 punten. Prachtig! De junioren deden het minder; de asp. verloren met 52 van Fore holte asp.; de A-jun. konden .het te gen Foreholte a eveneens niet bolwer ken en verloren met 10; de B jun. tenslotte gaven de punten aan het bezoekende Docos b, n.l. 02. WOUBRUGGE Ondertrouwd: J. W. van Leeu wen 25 j. en Th. M. van Zaal 22 j. Getrouwd: J. de Rijk en G. C. Boei-. ZEVENHOVEN Geboren; Johanna Clazina Cor nelia d. v. J. N. Bos en M. J. v. Klink Alida Geertruida Petronella Maria d. v. F. B. Beekman en M. C. Belt, Ondertrouwd: T. J. v. Woudenberg 27 j. en E. v. Gaaien 25 j., Alphen a. d. Rijn. Getrouwd: D. v. Baren 32 j. en M. G. Hoogendoorn 26 j. Kamerik A. v. Woudenberg 26 j. en E. M. Huisman 23 j. Nieukoop. ZOETERWOUDE K.A.B. Op de feestavond werd gespeeld de klucht „De Jas" en na de pauze, waarin een verloting werd gehouden het stukje „Mijnheer Pumps als hulp in de huisliouding". De tonelisten hadden succes. Het was een welgeslaagde humoristische avond. Geboren; Helena J. H., d. van C. H. Verhagen en C. M. Meijer; Johannes B. G z. v. C. W. Janmaat en P. G. van der Eist; Catharina M„ d. van W. Tui'k en W. J. Akerboom; Gei-arda A. M. d. van Th. G. van der Poel en P. J. Verberg. PEREN-RECEPTEN. Wist U, dat niet alleen van appe len zoveel verschillende gerechten te bereiden zijn, doch dat ook peren op vele smakelijke manieren in de maal tijden verwerkt kunnen worden? Voor peren geldt hetzelfde als voor alle fruit: Ze leveren ons talloze nut tige voedingsstoffen. Probeert U onderstaande recepten eens: U kent dit stellig nog niet alle maal! De recepten gelden voor vier perso nen. Stoofpot van peren en aardappelen: 1 kg. aardappelen, V/{ kg. stoofpe ren, zout, aardappelmeel, wat marga rine (of vet), (suiker), kaneel. De peren van schil en klokhuis ontdoen en met wat water aan de kook brengen. Als de peren bijna gaar zijn, de geschilde aardappelen, het zout en de margarine toevoegen. Wanneer de aardappelen en de pe ren gaar zijn, ze met een schuim spaan uit het kopknat scheppen en di1 binden met wat aangemengd aard appelmeel. (Eventueel kan men er wat suiker en kaneel aan toevoegen). De saus in de schaal over de peer tjes met aai'dappelen gieten. Peren met chocolade-vla: 1 kg. peren, suiker, kaneel, aai-dap- pelmeel, 1. melk, 30 gr. cacao, 40 gr. maizena. suiker, zout. De peren schillen, van klokhuizen ontdoen en in tweeën of vieren snij den. De vruchten met weinig water, ender toevoeging van kaneel en sui ker, aan de kook brengen en zachtjes gaar koken. Het overtollige vocht binden. Van de melk, het cacaopoe der, de maizena, suiker, en wat zout op de gewone manier chocolade-vla koken. Nadat de peertjes met het. gebon den vocht in een schaal zijn overge bracht, de chocolade-vla er over heen gieten. Dit gerecht kan zowel koud als warm gegeven worden. Peren-beignets: 150 g. bloem, Yi dl. melk, zout, mar garine (of vet), 300 gr. peren (per 6 dl. beslag), suiker. Een dik beslag maken van de bloem, de melk en wat zout. De pe ren schillen en in plakken snijden. Ieder plakje van pitten ontdoen. Het vet of de margarine in de koekenpan goed heet laten worden en hierin de perenschijfjes' bakken, na ze stuk voor stuk door het stevi ge beslag te hebben gehaald. De gebakken schijfjes met suiker bestrooien en zo warm mogelijk op dienen. Zullen er voldoende dollars tijdig ter beschikking zijn? TE DUUR BETONIJZER? Naar aanleiding van het feit, dat de ondervakgroep groothandel in walserij-ijzer enz. publiekelijk heeft uitgesproken, dat de recente (tijde lijke) prijsverhoging voor betonijzer te wijten zou zijn aan' te dure aan kopen van diit materiaal door de rijkswaterstaat namens het minis terie van wederopbouw en volkhuis vesting en dat deze aankopen aan de handel zouden moeten worden over gelaten deelt genoemd ministerie de volgende feiten mede. „Hetgeen aan walserij-pi-oducten thans in Europa, incl. Nederland, kan worden geleverd is bij lange na niet voldoende, om in de Nederlandse behoefte te voorzien. De Nederlandse productie kon in 1947 nog geen 5 procent van onze behoef te dekken. Zo men nu op een eniger mate acceptabele wijze in de zeer grote behoeften voorzien, restte er ïeen andere mogelijkheid dan te trachen het restant in Amerika te dekken, voor zover de Nederlandse i-egering daarvoor althans dollars ter beschikking kon stellen. Niettegenstaande de grote wereld vraag en de vrije marktprijzen in de Verenigde Staten vielen de prijzen „af fabi'iek" aldaar, in vergelijking met ae Europese, nogal mee. Tengevolge van de hoge transport- en andere bij komende kosten, komt het Ameri kaanse ijzer hier te lande echter be langrijk duurder uit dan het Europe se. Teneinde niet bepaalde verbrui kers in een ongunstige positie te plaatsen dan andere, is thans voor het betonijzer epn mengprijs vastgesteld voor Amerikaanse en Europese be tonijzer door elkaar. Dat vooral veel betonijzer in Amerika moest worden gekocht vindt zijn oorzaak in het feit. dat de regering het uit een econo misch oogpunt noodzakelijk achtte, dat in eerste instantie de zeer sterke gevarieei'de ijzerbehoeften voor in dustriële doeleinden door België als ons voornamste importland werden gedekt. Uit de overweging, dat Amerika, indien al tot levering bereid, uitslui tend interesse heeft in grotere orders met een niet te uitgebreide specifica tie, terwijl voorts andere walserij - producten, zoals b.v, profielijzer al daar in andere van de Europese af wijkende maten worden vervaardigd, hetgeen bij de verwerking bijzondere bezwaren oplevert. In verband met de door de onder vakgroep uitgesproken bewering, dat de overheid zich ten deze beweegt op een terrein, dat aan het bedrijfsle ven moet worden overgelaten, deelt het ministerie ten oveiwloede nog maals mede, dat tot dusver het aan tal aanbiedingen van de handel uiterst gering is gebleven, tei'wijl een groot gedeelte daarvan nog tegen ho gere prijzen geschiedde of niet in be- schouwnig kon worden genomen we gens gebrek aan Amerikaanse uit- voer-vergunning. Aan alle reële aan biedingen van de handel voor gun stige prijzen is volle medewei-king verleend. Wil het voorgenomen bouwplan voor 1948 tot uitvoering komen, dan zullen ook nu weer noodgedwon gen belangrijke aankopen van ijzer en staal in Amerika moeten ge schieden, omdat op de Europese markt niet voldoende verkregen kan worden. Helaas staat nog niet vast, of de regering de hiervoor nodige dollars tijdig ter beschikking kan stellen. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zal dit een zeer ongunstige invloed hebben op het tempo van de wederopbouw in Nederland". WEERSVERWACHTING 2 WISSELEND WEER. 5 Aanvankelijk snel verder af- neijiende wind tussen Noordwest en West. Weinig bewolking, bij- g na overal di-oog weer, iets kou- o der. Later: naar Zuidwest krim- s 5 pende en weer aanwakkerende c 8 wind', toenemende bewolking met 5 voornamelijk in het Noordwes- g ten van het land plaatselijk eni- S ge regen, iets zachter. g. oooooooooooooooooooooooooooooooooo HOE DE ENGELSEN HET DOEN. In het democratische Groot-Brittan- nië, heeft men zich thans verplicht gezien de pei-soonlijke vrijheid te be perken terwille van vergi-oting der productie,. Nu was dit geen nieuwig heid, want nog veel verder gaande maatregelen waren tijdfens de oorlog genomen om de legers te kunnen voorzien van de nodige middelen. Vóór de oorlog had Engeland onge veer 18 millioen pex'sonen, werkzaam in de industrie. Toen voor de oorlogs voering niet minder dan 5 millioen mensen weiden onttrokken aan alle mogelijke bedrijven, dreigde daardoor een geweldig arbeidstekort in de fa- 'bi-ieken, maar door een gehele reeks van maatregelen is men er in ge slaagd niet minder dan 17 millioen mensen in de nijverheid te werk te stellen. Daartoe werden in de eerste plaats alle mannen en vrouwen (be halve de kinderen en de oude men sen) geregistreerd en werd vastge steld, wat hun beroep was, althans hun middel van bestaan en hun bruikbaarheid. Door middel van ar beidsbeurzen werden de geregi streerde arbeidskrachten verdeeld over de plaatsen, waar zij nodig wa ren. Niemand had het recht de aan gewezen plaats te weigeren, doch er bestond wel mogelijkheid van hoger beroep bij een onpartijdig lichaam. Tevens bestond er zowel verbod van ontslag als van ontslagneming en alle mutaties weiden gecontroleerd. Er weid tegen deze gedwongen ar beid wel gemopperd, doch iedereen was zo van de noodzakelijkheid er van overtuigd, dat men er zich niet alleen in schikte, maar zelfs in over weldigende meerderheid uit zelfdis cipline strikt aan hield. Het spreekt vanzelf, dat men na de ineenstorting van het Duitse verzet met een gevoel van grote opluchting een einde aan deze maatregelen maakte. Dch nu de productie weer moet worden opgevoexd om er de noodzakelijke aankopen in het bui tenland mee te kunnen betalen, heeft men zich genoodzaakt gezien te grij pen xxaar de oorlogsregeling. Op korte termijn moeten minstens 200.000 ar beiders méér ter beschikking van de industrie komen; zoveel mogelijk worden vrijwillige krachten aange worven, vóoral vrouwen in de textiel nijverheid, maar ook de arbeidsbu- x-eaux zijn weer ingeschakeld en op nieuw kan verplicht werk worden aangewezen. Deze verplichting geldt thans echter alleen voor mannen tus sen 18 en 50 jaar en voor vrouwen zonder gezinsverplichtingen tussen 18 en 40 jaar, voor zover zij geen werk hebben of geen beroep uitoefe nen. Ook thans wordt er zwaar ge mopperd, doch men tracht dit te on dervangen met propaganda voor ho gere arbeidsproductiviteit, Als deze nl. slechts 10% stijgt, zal het gehele ax*beiderstekort opgeheven zijn. Door harder te werken kunnen de Engel sen zich dus automatisch van de be perking van hun persoonlijke vrijheid bevrijden. Het zal zeer belangwek kend zijn de resultaten van deze wed loop tussen plicht en vrijheidszin te volgen, OOK BELGIë GAAT TOMATEN KWEKEN België is vroeger nooit een groot 'luinbouwland geweest. Het enige product, dat in belangrijke hoeveel heden werd uitgevoerd, was witlof, doch verder zorgden de Belgische tuinders alleen voor de binnenlandse markt. Deze kunnen zij echter niet in voldoende mate voorzien, zodat veel Nederlandse groenten naar België gingen. Na de oorlog is echter een belangrijke uitbreiding van de tuinbouw bij onze zuiderburen be gonnen, zodat wij rekening moeten houden met de waarschijnlijfcheid, dat de export meer en meer moei lijkheden zal gaan ondervinden. Zo is de tomatenteelt in enkele jaren in oppervlakte verdubbeld en beslaat thans reeds een duizend hectaren met een productie van 50 millioen kg. Voor zover het kastomaten zijn, zijn de productiekosten echter hoger dan in Nederland. Vandaar dan ook dat in de maanden Juni en Juli vooral Nederlandse tomaten worden verkocht en daarna geleidelijk meer Belgische, Naarmate het seizoen vor dert komen in België meer en meer tomaten van de „'koude grond" en daarvan zijn de kosten, zoals van zelf spreekt veel lager dan die van de kastorrraten. Als de grote aan voer daarvan loskomt is het met de verkoopsmogelijkheid van Neder landse tomaten gedaan. Vandaar dat onze tuinders met de vroegst moge lijke aanvoer de beste kans op een lonende prijs maken. HAAGSE POLITIERECHTER De clandestiene stroom J.. C. v. D. te Leiden had weer een bekend trucje uitgehaald met de electrici- teitsmetar en daardoor elec'tr. stroom op clandestiene manier betrokken. De Officier vorderde veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk; het vonnis werd f 25 boete of 10 dagen hechtenis. (Berichten reeds geplaatst in ccn ge deelte van onze vorige oplage.) GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft aan het Nederla ïdse Rode Kruis een gift ge schonken groot 75.000. Het is de wens van de Koningin, dat deze som zal worden gebruikt voor de vorming en uitrusting van de Rode Kruis teams, die tot heil der Indonesische bevolking werkzaam zijn.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5