De driekroon van burgemeester Bakhuizen Onrust, honger en nood in Duitsland ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Een taak, welke niemand wordt gegund IN BILDERDAM HEBBEN WE EENS DE NACHT DOORGEBRACHT IN EEN HOOIBERG; zo maar voor ons plezier, of toch eigenlijk meer uit nooddruft. We kwamen er in het duister aan-paddelen over de Langer. aarse plassen. Heel Bilderdam lag al op één oor, behalve een Bilderdams fuifnummer, die voor ons een ladder opscharrelde en ons, met een zetje toe, een voor een in de hooiberg mikte. Geslapen hebben we in dat enor me hemelbed niet of weinig, maar de morgenstond, die we daar meemaak ten en de kanovaart over de Drecht blijven behoren tot de schoonste en meest paradijselijke ervaringen van ons leven. Er is maar één Holland op de wereld, dat zo wijd, zo blauw, zo groen is, en in dat ruime en rustige Holland liggen Leimuiden en Rijnsa terwoude, twee van de genoegelijkste dorpen van de Leidse omtrek. LEIMUIDEN DRIJFT OP TOLLEN Terwijl we bij de burgemeester van deze genoegelijkheden op visite wa ren, schoven grauwe zeilen van tjal ken door de Drecht, welke langs het raadhuis vloeit en op zo'n tjalk voe ren. we in gedachten mee naar Bil derdam, dat we door het raam in de verte konden vermoeden. De burgemeester neemt er bij deze voor het eerst kennis van, dat we als een vagebond in zijn gemeente heb ben overnacht, maar vreemd zal hij het niét gevonden hebben, want zijn eerste opmerking toen hij ons in de richting van het hooi-hotel over de Drecht zag staren was: „Een schitterend' stuk natuur schoon, de Drecht!" Meteen daarop werd hij ontstemd, omdat de korenmolen aan de Drecht zal worden afgebroken en in Schip luiden weer zal worden opgebouwd. De vereniging „De Hollandse Molen" is doof gebleven voor alle vertogen van het gemeentebestuur, om de mo len voor Leimuiden te behouden. „Zo raken we de een voor de ander kwijt. De watermolen aan de Brasem werd ook al bedreigd, maar daar zijn de moeilijkheden nu wel opgelost". Verschil van mening. Het is van groot belang, dat er in Leimuiden, gelegen tussen het Brase- mermeer en de Westeinderplas een burgemeester huist, die een open oog heeft voor het landschap, al verschil len we met deze magistraat van me ning over de toegestane bebouwing lange de weg naar Rijnsaterwoude. Er mag daar een rij middenstandswonin gen komen en de burgemeester ver zekerde ons, dat het een mooie be bouwing zal worden. Maar daar wil len we toch niet aan. Concurrentie met de burge meester van Amsterdam, Burgemeester J. A. Bakhuizen heeft echter nog wel andere zorgen aan zijn hoofd dan molens en lint-bebouy/ing. Als burgemeester van drie gemeen ten, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen, heeft hij een druk bezet leven. De drie gemeenten zijn niet groot en tellen in volgorde 2200, 2100 en 800 inwoners, maar er zijn drie raadhuizen en per jaar 36 raadsver gaderingen. „Ik concurreer met de burgemees ter van Amsterdam" zei de heer Bakhuizen. „We hebben beiden zes wethouders-, maar wat de burgemees ter van Amsterdam in één vergade ring afhandelt, daar moet ik drie keer over doen. Ik volbreng mijn taak zc lang mogelijk. Maar ik gun het nie mand, want je bent altijd in touw", De burgemeester gaf ons een over zicht, hoe hij nu eens hier en dan el ders de zaken regelt en dag aan dag vergadert met gemeenteraden, wet houderscolleges, commissies en ver enigingen: „In de wintermaanden ben ik prak tisch geen avond thuis. Het is veel drukker dan vóór de oorlog". De onvindbare. Van zijn drie-voudige ambtsvervul ling heeft de heer Bakhuizen onder de oorlog geprofiteerd. „Ik was de onvindbare burgemees ter. Er is hier voortdurend een Duit se bezetting geweest, omdat de Duit sers- deze plaats tussen twee meren zeer belangrijk noemden. Stelselma tig ben ik af en toe in de gemeente ondergedoken, wannegr er een erg lastige commandant optrad. Werd diens legergroep door een andere ver. vangen, dan kwam ik weer boven wa ter". Ook in deze gemeenten moesten kuilen langs de wegen worden ge graven, maar de burgemeester had zich daartegen altijd verzet, met de voorgewende beweegreden, dat het gevaarlijk was in dijken te graven. Toen het een ogenblik zéér spannend werd, kreeg de commandant juist het sein naar een ander oord te vertrek ken. Maar kort daarop kwam de -Feld- gendarmerie uit Gouda. WIE WEET 'T? 1. Weet u, hoeveel stukjes kauwgom de Amerikanen per jaar verorberen? 2. Weet u wat. „Oles" betekent? 3. Welk land. wordt wel eens Lusitanië genoemd? 4. Kunt u drie Nederlandse filmmakers (cineasten) noe men? 5. Weet u nog, waar en wan neer de Amerikaanse zange res Grace Moore om het le ven is gekomen? 6. Wie schreef het boek „Alice in Wonderland"? 7. Doctor Angelicus weet u, welke heilige -deze titel heeft? 8. Wie is Al Capone? 9. Hoeveel pet. der bevolking van Chicago is katholiek? 10. Hoeveel basilieken zijn er in Nederland en waar? (Zie antwoorden op advertentie pagina). „We hebben de commandant toen meegenomen op een tocht langs de wegen en hem aan 't verstand weten te brengen, dat het niet kon". De vrouw van „Herr Schwebel". Vermakelijk was het slot Van een bezoek, dat de Beauftragte dr Schwe bel aan het raadhuis bracht. Hij had een aanklacht tegen de burgemeester bij zich, omdat deze „anti-Duits" en „anti-N.S.B." was. De Duitser kwam in een pracht van een wagen en was vergezeld van zijn echtgenote, die in de auto bleef wachten. „Bij het onderhoud in het raadhuis" vertelde de burgemeester „vlo gen de spaanders eraf", tot er een boodschap kwam van mevrouw Schwebel: „Mevrouw laat zeggen, dat het reeds lang genoeg heeft ge duurd", waarop de machtige man aan het gesprek ijlings een einde maakte. TJ moet niet schrikken! Over de ervaringen van burgemees ter Bakhuizen .in de oorlogsjaren zou den wij nog veel meer kunnen schrij ven hij is een boeiend verteller maar wij dienen hem toch ook aan 't woord te laten komen over de toe stand van zijn gemeenten. „U hebt bij uw tocht door de meenten wel gemerkt, dat de wegen hier keurig in orde zijn". Dat hadden we. Geen hobbeltje in het asfalt. „Die wegen hebben onlangs de bei de gemeenten Leimuiden en Rijnsa terwoude anderhalve ton gekost. Wij hebben alle mogelijke moeite gedaan een bijdrage van Ged. Staten te krij gen en in zoverre zijn we geslaagd, dat u moet niet schrikken we voor één keer een bijdrage hebben gekregen van 2200.En dat werd al iets geweldigs gevonden!" Nu moet men weten, dat, zo lang de provinciale weg niet gereed is (en daar is nog geen kijk op) het door gaand verkeer van Gouda naar Am sterdam enz. door deze gemeenten raast. De weg heeft van het zware vrachtverkeer veel te lijden, maar... ,Er is natuurlijk een teer puntje" zei de burgemeester „en dat is de tol. De gemeente heeft 2 tollen, een Leimuiden en een in Bilderdam. Het strekt haar niet tot eer, maar we kunnen die bron van inkomsten niet missen. Op het Rijk, dat de wegen belasting heft, rust de plicht, deze ge meenten met hun zware wegen-last, financieel bij te springen. Het Rijk ziet de billijkheid van die tolheffing zelf in, door haar goedkeuring ervan. De opbrengst van de tol (die door de hogere salarissen en d? arbeids-rege- ling der tolgaarders doorwele onkos- wordt verminderd) komt trou- 3 ten goede aan het Rijk, omdat Leimuiden in tegenstelling tot Nieuwveen noodlijdend is. Het kostbare onderhoud van de wegen heeft de financiële toestand van de gemeenten slecht gemaakt. Er- wordt per jaar een dikke ƒ5000.alleen voor de wegen gevergd". In het rapport-Oud zag de burge meester geen aanwijzing, dat de nood lijdendheid spoedig zou zijn opgehe- ,.De voorstellen van het rapport zijn voor deze gemeente eer een na- dan een voordeel". Een vreselijke maatregel. „Daarbij zitten we ook hier"ver- >lgde de burgemeester „met het woningprobleem. De enige oplossing is bouwen, hetgeen zeer duur is. Maar we hopen spoedig 24 woningen te gaan bouwen (op het „feestterrein" bij het dorp Leimuiden), welke in '48 gereed kunnen zijn". De burgemeester vreesde echter, dat er behalve dure grond en dure bouw ook een dure waterzuiverings installatie zou moeten worden ge bouwd. „Maar er moet wat gebeuren. De jonge mensen moeten ook hun beurt hebben, maar het opjagen van oude mensen uit hun huizen is een vrese lijke maatregel. Er is nu een circu laire aan de oudere bewoners gezon den, waarbij wordt aangeraden eige ner beweging een oplossing te zoe ken". De burgemeester deelde nog mede, dat het in het voornemen ligt in Nieuwveen een twintigtal" en in Rijn saterwoude 6 woningen te zetten, waarbij hij zijn voldoening uitsprak over de volledige medewerking van de gemeenteraden. Dé drie gemeenten hebben voor hun bouwplannen dezelf de architect in de arm genomen. Ook in het toezicht op de gemeente gebouwen en alle gemeentewerken hebben zij een gemeenschappelijke regeling. Ged. Staten hebben bij klei nere plattelandsgemeenten op een dergelijke samenwerking van ge meente-diensten zeer sterk aange drongen. „Het wordt wel wat duurder, maar er wordt beter werk geleverd en ook het toezicht is- nauwgezetter". De heer Bakhuizen is in het bur gemeesters-ambt doorkneed. Verle den jaar vierde hij zijn zilveren jubi leum als burgemeester van Leimuiden en Rijnsaterwoude, volgend jaar hoopt hij zijn koperen jubileum te vieren als burgemeester van Nieuw veen. En de inzet van zijn loop baan was een vijfjarig burgemeester schap van Spaarndam. „Het ambt heeft een grondige ver andering ondergaan. Men wil van de burgemeesters wel eens manusjes van-alles maken, doordat er te veel regelingen van boven-af komen". Maar de heer Bakhuizen prees zich zelf gelukkig, dat hij, ondanks' de angstige oorlogsjaren, een goede ge zondheid geniet en de moeilijkheden niet behoeft te ontwijken. De heei J. A. Bakhuizen, burgemeester van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen Met uexgefefi ieget NEEN Ik weet niet, of de lezer dit op schrift bekend voorkomt, ons als sol daten van de 7 Dec. Div. echter wel, Bij ons vertrek naar Ned. Indië werd ons een brochure in de hand gedrukt met bovenvermeld opschrift. Deze brochure bevatte tal van uit eenzettingen over de destijds in Hol land heersende verkeerde begrippen ten opzichte van ons leger. Dit boekje gold dan ook uitsluitend voor de militair, die zich op d:.t mo ment in het Nederlandse Leger be vond en als zodanig naar Indië ging vertrekken. Wij waren dan ook zeer optimis tisch gestemd ten opzichte van onze sociale verzorging in ons Nederlandse Leger en voor velen was dit ook een grote troost bij het afscheid ne men van hun familie en bekenden. Bij onze aankomst in Indië moesten wij ons reeds veel ontzeggen; wij leg den er ons bij neer. Wij zagen zelf wel: Het kon niet anders. Ons land was arm geworden na zo'n verschrikkelijke oorlog! Daar had ons land een te grote veer voor gelaten om ons als Engelse- en Amerikaaiise soldaten te verzorgen. Maar vooruit, daar dan ook niet over gesproken! Vandaag echter voelde ik me ge noodzaakt de pen ter hand te nemer en eens echt mijn hart, mijn „solda ten-hart" te luchten. Vandaag werd ons namelijk de or der voorgelezen, dat met ingang van 1 November 1947 geen ongefrankeer- de brieven meer verzonden mogen worden, d'an wel postvellen verstrekt door het veldpostkantoor. Het betreft hier 20 postvellen van klein formaat, die per maand door I iedere militair ongefrankeerd verzon- r den kunnen worden. Tevens bevat de I order nog enige mededelingen over brieven, die daarbuiten verstuurd wensen te worden. Indien dit laatste per luchtpost ge wenst wordt, moet deze met een waarde /an 0.55 per 15 gr. gefran keerd worden. Wil men toch beslist buiten deze 20 postvellen een brief ongefrankeerd versturen, zo dient dit per zeepost te geschieden! Laten wij nu eens in het kort ons realise-en wat deze regeling voor een militair in Indië betekent. Een soldaat, die 16.000 mijl verwij derd is van alles wat hem lief is. Wat zegt u dan het eerst? Een, brief, dat is toch het enigste wat hem nog bindt met zijn dierba ren! Denkt u dan zijn toestand eens in: Soldaten op een voorpost van alle vermaak verstoken met dagelijks zware patrouilles door echt tropisch bergterrein, waar hij als hij met mod der en zweet besmeurd thuis komt, zich wast en zo gauw mogelijk onder zijn klamboe kruipt omdat hij elk ogenblik opnieuw op patrouille kan moeten. En ben je eens een avond vrij, dan zit je bij een olie-lampje je ogen te bederven om toch nog maar een brief aan thuis te schrijven. Tussen haakjes, in de brief zelf schrijf je nooit over zulke omstandig heden want je bent bang, dat ze zich ongerust maken. Ja en dan moet je zulk een order aanhoren! 't Is of je een klap in het gezicht krijgt! Moet er dan juist daarop be zuinigd worden? Voelt de Ned. Regering dan niet, dat de soldaat aan deze 20 velletjes te kort komt en dat hij niet in staat is om brieven te frankeren met zo veel geld? Hij heeft amper geld genoeg om zijn sigaretten te bekostigen, die hij, inplaats van de sigaretten die hem door dienst verstrekt worden, moet kopen, daar de door dienst verstrekte sigaretten van een dusdanige kwali teit zijn, dat hij ze fle naam van „Hijg mee" heeft gegeven! (U moet weten de oorspronkelijke naam van deze si garet is „High Way"). Is het dan niet treurig, ja diep treu rig, dat een regering tot deze maat regel, die een soldaat diep treft, moet overgaan? Wij weten, dat hiermede vele „de viezen" bespaard worden, maar wij achten het sparen van deviezen min der van belang, dan dat het morele peil van ons leger hierdoor ten gron de gaat. Geachte lezers, dit schrijven is niet bedoeld als een klacht van: Wat heb ben die jongens het daar toch slecht. Neen, wij willen alleen het grote na deel aantonen, dat door deze order ten opzichte van het moreel van de troep is geschapen. .Namens de manschappen van het Carrierpeloton. III-R.J. Sgt. A. C. VAN HOUTEN. L.N. 260524030. Ons commentaar kan heel kort zijn: Wij zijn het volkomen met inzender eens. Red. L.Crt. KAMP MARIëNBOS. Bij de Rijksvreemieli.igendienst is een plan in overwegirg genomen om het kamp Mariënbos te Nijmegen, waar uit te v/ijzen Du'tsnrs zitten, te liquideren. PEGGY OVERREDEN Toen de staljongen van' het paleis Soestdijk gisteren Peggy, de ponny van prinses Beatrix, naar de weide achter het paleis wilde brengen, rukte het dier zich plotseling los en liep tegen het drukke verkeer op de rijks weg Amsterdam-Amersfoort in. Peg gy werd door een der passerende auto's gegrepen en dusdanig ver minkt, dat zij ter plaatse moest wor den afgemaakt. DE VERLAGING VAN MEUBEL- PRIJZEN De handelsmarges voor meubelen, waarover met het bedrijfsleven ge ruime tijd bespreKtngen zijn ge voerd, zijn nu defürtief vastgesteld, Tengevolge hiervane zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, zal de verlaging met tien procent van de fabrikantenprijs, die enige tijd gele den werd doorgevoerd, nu ook in een prijsverlaging met tien procent voor het publiek tot uitdrukking kunnen komen Daarnaast worden maatrege len overwogen, opdat voor het groot ste deel meubelen in de twee laagste prijsklasse zullen worden geprodu ceerd. Het betreft hier o.a. meubelen in de prijsklasse van 330600 gul den voor een huiskamer en van 350 630 gulden vor een slaapkamer. PRIJZEN VOOR BRILLEGLAZEN EN BRILMONTUREN Voor brillegilazen en brilim cm tu ren is een nieuwe prijsregeling afge kondigd, die voor de glazen een prijs verlaging betekent en voor de mon turen nieuwe marges vaststelt. Aan ieder ziekenfondslid, dat door het ziekenfonds afgestempeld recept of een door het ziekenfonds afge geven ander schriftelijk bewijs kan overleggen, moet op de door opti ciens berekende prijzen een korting van 20 worden verleend. Even tuele, door de ziekenfondsen aan hun leden uit 'te keren bijdragen wor den hierbij niet in aanmerking ge nomen. De opticien mag voor het bijslijpen der ruw geslepen brille- glazen tot het gewenste model, het facetteren van de rand, het pasklaar maken en het inzetten in het montuur geen extra kosten in rekening brem gen. Bij brilmonturen is hét aanme ten en het geheel pasklaar afleveren bij de prijs inbegrepen. De kosten van deze bewerking evenals het breuk- risico moeten uit de bruto winstmarge van de opticien worden bestreden, aldus deelt de persdienst van het ministerie van economische zaken ons mede. RANTSOENBONNEN TEXTIEL VAN NIEUW MODEL Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang November j.l. rantsoenbonnen voor textiel van nieuw model in gebruik zijn genomen. Deze nieuwe bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren blauw grijs met oranje (waarde 1 punt) en blauw-igrijs met groen (waarde 10 punten). De opdruk is in groene let ter uitgevoerd in de linkerboven hoek bevindt zich een letter D ge volgd door een getal. Deze bonnen zijn evenals de thans in omloop zijnde bonnen der C-serie tot nader aankondiging geldig. HET VERDWENEN PAKKET MET f 80.000. De Amsterdmase rechtbank heeft gisteren de chauffeur van de Am sterdamse Bank A. A M die oo 19 Dec. '46 o.m. een aangetekend pak ket, bevattende 80.000 met bestem ming Axel, per auto van het kan toor Heerengracht naar het Centraal Station vervoerde, tot 2 jaar gevan genisstraf veroordeeld Bij aankomst te Axel bleek n.l., Hat het pakket slechts waardeloos papier bevatten. Het O.M. eiste op 23 Oct. 2 jaar en 6 maanden. M. bleef onafgebroken ontkennen en zijn directie heeft evea onafgebroken geloof gehecht aan haar chauffeur. Zij ncefl zijn salary en gratificaties steeds aan zijn gezin uitbetaald. Een Herderlijk Schrijven van Mgr. Gröber De ellende galoppeert door het land als een apocalyptische ruiter. In een nieuwe omvangrijke herder lijke Brief, die vorige week Zondag in het aartsbisdom Freiburg i. Br. van de preekstoelen werd voorgele zen, geeft de aartsbisschop Mgr. Grö ber een somber beeld van de Duitee situatie bij het begin van deze win- ter. Het eerste droeve feit, dat bij een beschouwing van de huidige verhou dingen in Duitsland in het oog springt, is dat van de alom heersende onvrede. Ware vrede schijnt verre, en slechts de ouderen onder de le vende Duitse generatie hebben wer kelijke vreedzame toestanden nog ge kend. Op de eerste wereldoorlog volgde de periode der sociale experi menten en de omwenteling van 1933 en „daarmede het begin van aanvan kelijk nog verkapte, daarna echter in volle openbaarheid voltrokken weergaloze oorlogsvoorbereidselen voor de tweede wereldworsteling, die tenslotte, na 6 jaren gewoed te heb ben, voor ons een ontzettend einde nam. Thans weten wij, en met ons de gehele wereld, dat de excessen van of zelfs reeds de eenzijdige aanspraak op politieke macht al len noodlottig worden moet en dat het geluk van een volk niet in de brute overheersing van andere vol keren te vinden is, doch in weder zijds begrip, in een eerlijk elkander verdragen, in vreedzame en vlijtige scheppende arbeid en in een recht vaardige uitwisseling van de daar door verkregen goederen. Zo vergaat het echter degene, die het profetische woord van de H Schrift: „Wie het zwaard opneemt, zal door het zwaard omkomen" (Matth. 26, 52) vergeet. vergaat het iedere hoogmoed, Duits of niet-Duits, die er op gericht is anderen onder zijn slavenjuk te brengen. Hij zal vergruizelen onder de rechtmatige, noodzakelijk gewor den, gesloten tegenstand van de ove rigen, zo niet na jaren dan toch na decennia". Zolang de machtigen de fundamen ten der wereldvrede niet in God leg gen, zolang zullen zij slechts kiemen van een nieuwe oorlog uitzetten. De beide andere gevaarlijke won den van het huidige Duitsland zijn de honger en de nood. Nooit hebben de Duitsers zulke ellenden gekend. Thans echter galoppeert deze ellende als een apocalyptische ruiter door ons land en door andere landen en werpt hij met het bliksemende en donderen de hoefgewe'd van zijn ros de kleinen er- de groten meedogenloos ter aar de Nu kan eenieder aan zijn eigen lichamelijk lijden afmeten, of de hon ger er is en uit welke windstreek hij gekomen is... Eenieder behoeft slechts zijn ogen te openen en om zich heen te zien in het land, waar bombardementen nagenoeg het ganse Rijnland en tot diep in het hart van ons vaderland de velden met bom- trechters bezaaiden en bijna nacht op nacht grote levensmiddelenvoorraden met vuur en fosfor vernietigden. Een ieder behoeft zich slechts het zij ons vergund ook deze feiten te consta teren de omvangrijke en onophou delijke vorderingen door de zegevie rende vijand in het Westen te binnen te brengen en het noodlottige verlies van de zo vruchtbare en uitgestrekte Oostelijke gebieden. Een tenslotte be hoeft eenieder zich slechts de toe vloed van ongeveer 15 millioen Duit se vluchtelingen herinneren, en de daardoor ontstane overbevolking tus sen het Bodenmeer en de Noordzee, om te begrijpen, dat thans alom bit tere nooddruft heerst. Wetenschappelijke tabellen over de calorieën nodig voor de instandhou ding van het leven, over de calorieën welke wij missen en andere statistie ken hebben wij reeds lang niet meer van node. Een vluchtige blik op de uitgeteerde gezichten, op de in slob berige kleren gehulde gestalten, en ir. de geheel van voedsel gespeende huishoudingen, waar dikwijls geen bete broods meer is om de honger van kinderen en volwassenen te stillen, geen korreltje meel meer in de pro visiekast en geen aardappel in de kei der, is voldoende." Na de gevolgen van-de honger er 1 nood verder te hebben geschetst en er op te hebben gewezen, dat Duitsland hulp uit het buitenland no dig, heeft besluit mgr. Gröber Daar de verbetering van de toe stand door de omstandigheden ten zeerste bemoeilijkt wordt, wekt Mgr. Gröber in de eerste plaats op tot de Christelijke naastenliefde. „Wie de nood kan lenigen maar dit uit zelf zucht nalaat, maakt zich evenzeer schuldig aan roof en diefstal en dik wijls zelfs aan langzame moord op zijn broeder". Gelukkig echter ope nen zich voor de Duitsers de medelij dende, tot hulp bereide harten over de gehele wereld. Mgr. Gröber spreekt zijn innige dank uit aan de H. Vader in Rome, „die door zijn veelvuldige en rijke zendingen uit het Vaticaan tot de allergrootste weldoe ners van ons volk' moet gerekènd worden. Moge God het eveneens ver gelden aan al diegenen in Zwitser land, Ierland, Spanje en aan gene zij de van de oceaan, die ons met hon derdduizenden liefdegaven verblij den, daarmede het bewijs leverende, dat de bloedige haat van de oorlog de rijkelijk schenkende en helpende liefde niet overmeesterd heeft, opdat wij niet aan verbittering en verkom mering ten prooi- zullen vallen en ons zo tot een groeiend gevaar voor ge heel Europa zouden ontwikkelen". TWEE LEDEN VAN JOODSE RAAD GEARRESTEERD. Naar wij vernemen, zijn de heer A. A. en prof. D. C., die gedurende de bezetting deel uitmaakten van de Jooodse Raad te Amsterdam, in ar rest gesteld op grond van hun activi teit in de bezettingstijd. De arrestatie is geschied na een uitgebreid onderzoek van de P.R.A., waarbij verscheidene getuigen wer den gehoord. De herfst met zijn prachtige stem mingen is er. Hier een foto die men alleen in dit jaargetijde kan maken en 'bewonderen. Prachtige paddestoe len die dit stukje landschap een grote bekoring geven. BINNENLAND. Tot burgemeester van Naaldwijk is benoemd de heer S. Hoogerboom. De doodstraf is geëist tegen de .vertrouwenman" der Duitsers de 23- jarige P. Lahnstein. De gemeentesecretaris van Gro ningen mr, M. Wolthers heeft tegen 1 Febr. ontslag aangevraagd wegens zijn leeftijd. Een bedrag van 75.000 is ge voteerd in een te Delf gehouden ver gadering van dijkgraaf, hoogheem raden en hoofdingelanden voor het maken van semi-permanente werken te Leidsendam, waardoor tegemoet gekomen zal kunnen worden aan de klachten uit de tuinbouw inzake de toenemende verzinking van Delf- lands boezemwateren. Bij een motorongelijk onder Oudenbosch is overleden de 20-jarige berijder J. van R., zijn iets oudere vriend werd ernstig gewond, De mo tor was tegen een boom gereden. Geen van beiden had een rijbewijs. De 24-jarige glazenwasser H. S. te Rotterdam is van de vierde ver dieping van een huis gevallen en wa/ op slag gedood. Op de opplakvCllen van een textielhandelaar, 'te Bergen op Zoom werden 3000 valse textielpunten ont dekt. Bij het onderzoek door de po litie bleek, iat de valse punten uit België afkomstig waren. Zekere B. uit Bergen op Zoom had ze tegen 45 cent per stuk van een belg ge kocht. B. verkocht ze voor 48 cent per punt aan het echtpaar de G. Allen kregen proces-verbaal. De oor spronkelijke „leverancier" is nog niet opgespoord. BEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de effecten beurs te Amsterdam was gisteren van bescheiden omvang. De stemming was prijshoudend en de hoofdkocr- sen van diverse fondsen waren iets hoger dan de vorige slotprijzen, maar ook thans zat er toch niet veel lijn in de markt. De animo van het pu bliek was gering en de omzetten wa ren beperkt; en dit bleek vooral tij dens het vrije verkeer, want in het verdere verloop kwamen voor de toonaangevende fondsen over het al gemeen nog maar weinig noteringen tot stand en daarbij werden slechts geringe schomemlingen meegemaakt, terwijl bij het slot van de notering de koersen over het algemeen maar weinig verschilden bij de hoofd- koersen. Alles bijeen genomen legde de markt een goed weerstandsver mogen aan de dag maar daarmede was de situatie dan ook ten volle ge kenschetst. De Amerikaanse markt was stil, waarbij slechts fractionele koersVariaties konden worden opge merkt. De beleggingsmarkt was even eens kalm. Voor de Nederlandse staatspapieren was de stemimng prijs houdend. Prolongatie 21/4 procent. De commissie, ingesteld om te on derzoeken, of de thans vastgestelde prijs voor het brood te laag is of voor verdere verlaging in aanmer king komt, zal dezer Jagen met haar werkzaamheden aanvangen.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3