Gemeenteraad van Zevenhoven DE SPORTUITWISSELING LEIDEN-OXFORD ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De „Nieuw Amsterdam" als Sinterklaas De lading van de „Nieuw Am sterdam", die Maandag naar Rot- terdam vertrekt, zal o.a. bestaan uit 214 kisten herstelgoederen met giften van Amerikaanse ker ken, scholen, instellingen, gezin nen van particulieren aan Neder landers en Nederlandse organi saties. Onder de zending bevin den zich 8 kisten met kleren, 1 kist met suiker en drie kisten met levensmiddelen en zeep, die een geschenk zijn van Brielle (New Jersey) aan het geadop teerde Brielle in Nederland. Ver. der zijn er giften van Schenecta dy (New York) aan Deventer, van Rutgers University aan de Leidse Universiteit en van de Friends Central School van O verb rook (Pensylvania) aan de Mulo-school in Arnhem. .Voorts zal het Bio Vacantie Oord verrast worden met een uitrus ting voor buitenspelen en ge reedschappen. Nederlandse bi bliotheken zijn goed bedacht met 19 kisten boeken en tenslotte zijn er nog Kerstcadeaux voor kinderen. Jong e vrouwen naar de missie Opleidingsschool te Vogenlenzang geopend Op de Tilkenberg te Vogelenzang werd gistermiddag het missiehuis van de „Vrouwen van Nazareth" ge opend door Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, in tegenwoor digheid van minister-president dr. L. J. M. Beel, de gouverneur van Cura sao. de heer P. Kasteel, de heer Max van Poll en talrijke andere autoritei, ten. Het doel van de school is, jonge vrouwen in verschillende beroepen, als verpleegsters, lerares en sociaal werkster. op te leiden in apostolische geest. De eerste cursus omvat 12 meisjes, en is speciaal afgestemd op hun werkzaamheden in Indonesië. Na een opleiding van 10 maanden gaan de meisjes met een rijksaanstel ling naar Indonesië, alwaar zij in ver schillende gebieden hun respectieve lijke beroepen zullen gaan uitoefe nen. De leiding van de cursus berust bij de „Vrouwen van Nazareth", die zich voor de oorlog met de organisatie van de „Graal" bezig hielden. De directrice is dr. E. Allard. De opleiding is tijdelijk op Vogelenzang ondergebracht, maar zal in April van het volgend jaar naar Ubbergen bij Nijmegen worden verplaatst. Na de plechtige opening celebreer de mgr. Huibers een Lof in de ka pel, waarna verschillende toespraken werden gehouden. Minister-president Beel wenste leiding en cursisten het beste toe met het oog op hun ko mende taak in Indonesië. De heer Van Poll wees op de ver schillende moeilijkheden die zij in hun werkkringen in Indonesië zullen ontmoeten. GEDENKRAAM AANGEBODEN TE NIJMEGEN Bewoners van Nijmegen, die in het oostelijke kwartier tijdens de „gra- natentijd" van September 1944 tot Mei 1945 een schuilplaats vonden in het Franciscaner klooster te Nijmegen hebben nu aan de paters Franscisca- nen een gebrandschilderd gedenk raam aangeboden voor de bibliotheek. Jean Collette ontwierp het raam, dat gebrand werd door de glasschilder van Leeuwen uit Geldrop. COMMISSIES VAN ARCHITECTEN Enige tijd geleden heeft de minister van wederopbouw en volkhuisves ting een landelijke archiiectencom- missie en twaalf regionale architec tencommissies ingesteld, omtrent wier algemeen beleid de minister thans richtlijnen heeft vastgesteld Deze commissies zullen -bemiddelend optreden als een architect of zijn op drachtgever zich niet kan verenigen met de eisen of -het oordeel van de supervisor. Minister zonder portefeuille De heer L. Götzen Bij K.B. van heden is tot minister zonder portefeuille benoemd de heer L. Götzen, thans hoofd van de 2e af" deling van het ministerie van Over zeese gebiedsdelen en oud-directeur van het Departement van Financiën te Batavia. De heer Götzen zal niet belast zijn met de leiding van een ministerieel departement, doch zijn taak vinden binnen het kader van het ministerie van Overzeese Debiedsdelen. De be doeling zit hierbij voor om aan de nieuwe Minister in het bijzonder ae behartiging toe te vertrouwen van de financiële economische vraagstukken, waarvan de verzorging tot het werk terrein van dit ministerie behoort. De juiste taakverdeling zal een aan gelegenheid zijn van onderling over leg tussen de Minister van Overzee se Gebiedsdelen en de heer Götzen- Ten behoeve van de voorbereiding van de staatkundige hervormingen zijn geen verdere voorzieningen nodig Dank zij de benoeming van deze nieuwe minister van financiële en economische aangelegenheden, zal de minister van O. G. zich meer kunnen wijden aan de staatkundige vraag stukken, zulks in samenwerking met de minister-president, die als minis ter van Algemene Zaken ruimer ge legenheid heeft gekregen om aan de staatkundige hervormingen leiding te geven. MACKENZIE KING WORDT ERE- DOCTOR VAN DE AMSTER DAMSE UNIVERSITEIT. De Senaat van ide gemeente uni versiteit te Amsterdam heeft in zijn vergadering van heden besloten het ere-doctoraat in de faculteit van rechtsgeleerdheid te verlenen aan de Right Honourable William L on Mac kenzie King, eerste minister van Ca nada. De promotie zal gas» bieden op Vrijdag 14 November a.s. te 14.30 uur in een plechtige zit.mg van de senaat in de aula van de universiteit Aldabi, Rotterdam-Rio de Janeiro, pass. 6 November Madeira. Alhena, Rio de Janeiro-Rotterdam, pass. 6 November St. Vincent (k.v.) Amstelland, Amsterdam- Rio de Ja neiro, pass. 6 November Fernando Noronha. Duivendijk, 6 November van San Francisco 'te Los Angelos. Edam, Norfolk-Rotterdam, 7 Novem ber te Antwerpen. Java, Batavia-Amsterdam,6 Novem ber te Port Said. Johan de Witt, Amsterdam-Batavia, pass. 5 November Point de Galle. Kota Agoeng, Rotterdam-Java, pass. 6 November Finisterre. Kota Baroe, Batavia-Rotterdam, pass. 6 uur Dover. Oranje, Batavia-Amsterdam, 5 No vember van Sabagn naar Colombo. Tabinta, Amsterdam-Java pass. 6 No vember Guardafui. Volendam, Rotterdam-Batavia, pass. 7 November 4.35 Ouessant. BOSKOOP DE VOORZIENING VAN KALKZANDSTEEN. Het aantal orders voor kalkzand steen bij het centraal verkoopkan toor voor de kalkzanidsteen-industrie is momenteel zo groo'.. dat het no dig was een bepaalre volgorde voor de afleveringen vast te stellen. Daar om is een tijdelijke regeling voor de I voorziening van dit ma>eriaal ge- troffen, aldus deelt de afdeling voor- sporters, lichting van het ministerie van we- deropbouw en volkshuisvesting mede. De regeling is overeenkomstig die v or dakpannen welke medio October is ingegaan, met d't verschil dal het nu het centraai verkoopkan- iror voor de kalkzanistecnirdustrie (C. V. K.), inplaats van de Nedaco is, die de kaartjes versTkl. waarop door de wederopbouwbureoux de ge gevens omtrent het werk, het opge geven aantal en de t?*miinen van levering moeten woivien, tangete kend. Toneel. De R.K. Toneelver. Genesius" heeft het toneelstuk denavond om elf uur" opgevoerd. Het was een vermakelijk stuk. Jammer was dat niet alle spelers even vast in hun rol waren, waardoor vooral in 't begin de nodige vlotheid ont brak. Overigens speelden allen zoals wij dat gewend zijn met als uitblin ker de huisknecht-butler. Een gezel lig bal besloot deze genoeglijke avond. G. D. S.-bazar. De afd. voetbal van de R. K. Sportvereniging G. D. S. ziet zich voor het probleem ge plaatst een nieuwe kleedgelegen heid op haar voetbalterrein aan te schaffen. Reeds langen tijd is het actieve bestuur doende de daarvoor benodigde geldmiddelen en mate rialen te verzamelen. Ten einde eens een flinke stoot in de goede richting te geven is besloten op 26. 27 en 28 Dec. as. een bazar te houden in het gymnastieklokaal achter de R. school. HAZERSWOUDE 40-JARIG PROFESSIE-JUBILEUM van Zuster Gregoria, Ursuline van Bergen. Aanstaande Zondag 9 Nov. zal zuster Z.M. Gregoria haar 40-jarig professie-jubileum vieren in de pa rochie van de H. Bernardus te Groe nendijk. Ofschoon de jubilaresse niet meer behoort tot de communiteit van de Ursulinen van Groenendijk, is de parochie van Sint Bernardus blij deze gelegenheid te kunnen gebrui ken, om haar dankbaarheid te tonen aan haar, die gedurende 23 jaar van haar 'kloosterleven de liefderijkste zorgen gewijd heeft aan de opvoeding van de jongste jeugd in de bewaar school. In honderden hartjes heeft zij het goede zaadje uitgestrooid van chris telijk leven, met liefdevol geduld de jonge plantjes verzorgd. Wie zou kunnen vermoeden, hoeveel edel moedigheid en offerliefde er ge vraagd wordt om dagelijks weer op nieuw gedurende zoveel jaren, klein te zijn met de kleinen, kinderlijk met «ie kinderen. In haar leven van ge bed. eenvoud en offer als Ursuline heeft Zr. Gregoria de kracht gevon den, om zich geheel te geven door zichzelf geheel te vergeten. Haar grootste vreugde jal het zijn te mo gen zien, ioe de jonge plantjes zijn opgegroeid tot vruchtbare bomen van christelijk leven. Niemand van haar vroegere kin dertjes zal deze dag laten voorbij gaan zonder Zuster „Gloria" te ko men begroeten en tevens gelukwen sen bij de viering van haar 40-jarig professie-jubileum als Ursuline van Bergen, wier Congregatie gedurende een halve eeuw de opvoeding en vor ming van onze jongste en jonge jeugd met liefde en toewijding be hartigt. De plechtige Hoogmis om 10 uur wordt opgedragen tot intentie van Zuster Gregoria. Na de Vespers is receptie voor alle parochianen in het parochiehuis. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubilé. Er was Vrijdagmiddag iets bijzonders aan de veiling, een niet alledaagse gebeurtenis. De heer J. v. d. Meij, of te wel „Jan van Aaf- jes" was niet alleen 25 jaar in de echt verbonden doch ook 25 jaar ko per van de Katwijkse groenten. In deze kwaliteiten werd hij gehuldigd. Een auto had hem van huis gehaald en in de veiling had hij huldigingen in ontvangst te nemen van de voor zitter der veiling plus van de voor zitter der Koopliedenvereniging „We derzijds Belang". Hem werd met de nodige gelukwensen een enveloppe met inhoud aangeboden namens ge noemde verenigingen. LISSE Feestavond. Na een openings woord van de voorz. de heer J. P. de Koning, voerde de toneelver. „Nut en Genoegen" op „Mensen in botsing", een stuk van toepassing op deze tijd. De vertolking van het stuk was zeer gced, in 't bijzonder de rol van Ver magen (J. Veldhoven). Niwin-collecte. De opbrengst van de Niwin-Kerstpakkettenactie heeft in deze gemeente opgebracht ruim 2000.Te Lisserbroek bracht deze actie de mooie soms van 430 op. Oorlogsmonumenten. Te Lisse is een afdeling van de stichting Nat. Oorlogsmonumenten opgericht. Hier in hebben zitting genomen de heren mr. L. Lambooy. burgemeester, ere voorzitter; dr. Th. Ruys, voorzitter; C. Strik, secretaris; W. Tissing, pen ningmeester; C. W. Barnhoorn; A. Koppen aal; C J. Segers ;J. Wevers en E. J. van der Zaal. „Onze Gemeente". Op een Vrij dag te houden ledenvergadering van de Kath. Volkspartij, afd. Lisse, par. „SI. Agatha"' zal de R.K. raadsfractie het onderwerp „Onze Gemeente" be handelen. Het bestuur heeft gemeend de le den in de gelegeidieid te moeten stel len om eens het een en ander over de gemeente te horen en hoe de za ken der gemeente door de fractie der K.V.P. worden behandeld. Eventuele vragen hieromtrent zullen door de raadsfractie zeer gaarne worden be antwoord NOORDWIJKERHOUT Fancy fair. Vrijdagavond had de opening plaats van de fancy fair teil bate van de naaikrans „St. Gertrudis" in de gymnastiekzaal van de St. Jo- zelschool. Door de dames van de ver schillende stands werden de genodig den met een welkomstlied begroet, waarna pastoor van der Waarden in zijn openingsspeech dank bracht aan ieder, die tot de totstandkoming van de fancy fair had medegewerkt. In De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester M. P. v. d. Weijden. Besloten wordt de voormalige.open bare lagere schcol voor 25^- per seizoen ter beschikking te Stellen ten behoeve van een te geven land- bouwcursus. De ivoorzitter deelt vervolgens me de. dat de N-V. Maarse Kroon, autobusondernemers te Aalsmeer, voornemens is een afzonderlijke dienst AmsterdamZevenhoven v.v. in het leven te roepen. Vervolgens deelt hij mede, dat naar aanleiding van het in de vorige raadsvergadering besprokene, B. en W. zich hebben georiënteerd naar de mogelijkheid om de woningen langs de Kousweg aan het lichtnet en de drinkwaterleiding aan te sluiten. De •daaraan verbonden kosten en gebrek aan materiaal zullen evenwel oorzaak zijn, dat een en ander voorlopig wel niet zal kunnen worden uitgevoerd. Ook ten aanzien van de bestaande straatverlichting hebben B. en W. zich tot de bedrijfsleider der N.V. „Lugdunum" gewend. Toegezegd is, dat daarin verbetering zal worden gebracht. In verband met het besprokene in de vorige raadsvergadering omtrent de slechte toestand van het wegdek van de Kousweg is door de betrok ken voorzitter van de polder toege zegd, dat thans voorlopige voorzie ningen worden getroffen, doch dat de weg volgend jaar definitief zal worden verbeterd. Wegens het bedanken door een drietal leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, n.l. de heren W. J. Blom, G. Kool en G. van Trigt, worden in genoemde commis sie benoemd de heer en J. Lauwers, C. Rademaker en M. Verburg. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten het presentiegeld voor de leden van die commissie vast te stellen op 1.per lid en per bijgewoonde zitting. Vervolgens wordt overgegaan tot benoeming van een controleur op werknemers die zonder werk zijn. Met eenparigheid van stemmen wordt benoemd de heer Th. J. F. Elsensohn. In verband met het binnen afzien bare tijd gereed komen van de nieu we gemeente-woningen in het Noordlinde wordt besloten, dat die woningen door de raad zullen wor den verhuurd. Omstreeks 15 Novem ber 1947 zal daartoe een raadsver gadering worden gehouden. Vervolgens komt aan de orde de aankoop van enige percelen grond voor de bouw van een aantal gemeen tewoningen in het Zuideinde. Na brede discussie wordt besloten in het algemeen met de namens de eige naar gestelde voorwaarden accoord te gaan. Op een tweetal voorwaarden kan echter niet worden ingegaan, om dat deze onaannemelijk blijken té zijn. Burgemeester en Wethouders zullen trachten deze aangelegenheid bij minnelijke schikking te regelen, zo nodig door arbiters. Ten aanzien van de grondaankoop in het Noordeinde is de gevraagde koopprijs veel te hoog. Met de eige naar zal door B. en W. in nader over leg worden getreden. Mocht dit over leg niet slagen, dan zal ten spoe digste tot onteigening behoren te worden overgegaan. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de gemeente-woning No. 72 te herstellen. De kosten worden ge raamd op 1000. Bij de rondvraag wijst de heer Van Baren op de onvoldoende straatver lichting, de heer Van Veen bespreekt ondersteuning van hen, die niet in de overbruggingsregeling vallen en be pleit hervatting van de werkver schaffing in de Noordbuurtsepolder. De voorz. zei overleg toe. FARTI.T GOUDEN STAVEN UIT VRACHTAUTO GESTOLEN De chauffeur dronk een kop thee Een partij gouden staven, ter waarde van 1860 pond Sterling, be stemd voor Nederland, is te Londen gestolen uit een vrachtauto van de KL.M., aldus het „Algemeen Dag blad" Het goud zou met een vliegtuig van K.L.M. naar Amsterdam worden verzonden. De auto, welke met een hangslot kon worden afgesloten, was op weg naar het vliegveld, maar halverwege kreeg de chauffeur dorst en ging in een café een kop thee drinken. Zijn wagen bleef voor het café staan, onbewaakt. Van deze gelegenheid hebben die ven gebruik gemaakt om het hang slot te verbreken en hét pakket met goudstaven te stelen. Zij namen ook een baal wol mee. die in de maand Augustus hebben deelgenomen aan de trip naar Oxford, zwemmers en zwemsters, athletiekers. voetballers en tennissers, waren gisteravond ter reü nie bijeen in de bovenzaal van „De Doelen" aan het Rapenburg met het comi té Leiden -Oxford, waarbij ook de voorzitter, wethou der J. C. van Schaik. Deze hield ter opening van de avond een korte toespraak, waarin hij zeide, dat het totstandkomen van het rele en misschien ook de economische betrekkingen kan verbeteren. Wat de sportresultaten betreft, zij mogen voor Leiden in het geheri ge nomen niet onbevredigend geweest zijn, in ieder ge val hebben zij dit effect gehad, dat de sport te Lei den er door kan uitgroeien. Immers, Ihet sportpeil te Leiden kan niét erg hoog aangeslagen worden en indien de uitwisseling kan geëxposeerd kruinen wor- v, d. Wetering de films ver den. Wat de schilderkunst be treft, de producten van Leidse kunstenaars zijn veelal een nabootsing van de Haagse school, terwijl in Gent thans schilders zijn van bijzondere kwa liteiten. Voor de totstandkoming van al deze dingen is het van belang geweest, dat toond, welke van deze sportreis waren opgeno men en dat daar belang stelling voor bestond, laat zich begrijpen. Niet min der was zplks het geval met de talrijke foto's, wel ke door de deelnemers en deelneemsters gedurende de reis waren genomen, en waarvan thans natuurlijk een volledige uitwisselnig plaats vond. De leider van het gezel- Sportcontact Leiden-Ox- Qjiffte'l lUtdA Cu£tuA&e£ CCHltcict 5chaP> de heer B- J- Mooie- ford een der prettigste din gen was uit zijn wethou derschap. Dit is niet alleen het geval, omdat hierdoor in een gezellige reünie bij een kan komen, maar voor al omdat men op deze wij ze gemakkelijker met an dere volken kan kennis mal^pn dan wanneer men dit particulier zou moeten doen. Deze uitwisseling heeft tot gevolg gehad, dat reeds enige malen bijdragen tot verhoging van dit peil, dan is er reeds veel ten goede bereikt. Daarnaast zal thans ook, vooral ten opzichte van Gent, het cultureel con tact kunnen uitgroeien. Binnenkort zullen er be sprekingen in Gent gehou den worden, welke volle dig het cultureel gebied gaan bestrijken. Men stelt Noordzee kon worden zich dat voor door tentoon- o vergestoken, waardoor groter contact tussen beide bevolkingen is verkregen. Daarbij is thans ook met Gent contact verkregen, welke niet alleen de sport geldt, maar ook de cultu- atellingen, b.v. op indu strieel terrein, als voor de keramische industrie of op cultureel terrein door ten toonstelling van werken van meesters uit de Laken hal. Daarnaast zullen dan de degenen, die aan de sportuitwisseling deelna men, mensen waren, waar op men vertrouwen kon. Ware het anders geweest, er zou verkoeling inplaats van toenadering zijn ge komen. De wijze, waarop de vertegenwoordigers van Leiden zich in Oxford hebben laten zien, kan van grote betekenis zijn voor Leiden. Het contact wordt daardoor in bijzondere ma te beïnvloed. Daarom bracht spr. har telijk dank aan alle spor- naar, sprak tenslotte even eens een woord van dank voor de prettige wijze, waarop allen gedurende de reis het contact met el kaar hadden levendig ge houden. hij dankte voorts de medeleiders en in het bijzonder de heer C. F. Hemerik, die deze avond had opgevrolijkt door een bloemrijke tafelversiering, terwijl hij bovendien voor alle deelneemsters nog een extra bouquetje had mede gebracht. De heer Heme- rikdankte op zijn beurt de heer Moolenaar voor zijn goede zorgen gedurende ters voor de wijze waarop dereis met al de voorberei- zij Leiden in Oxford ver- dingen daaraan verbonden, tegenwoordigd hebben. het bijzonder bracht spr. dank aan Tante Pietje en Oome Dirk, waar al jaren de dames van de naaikrans hun tenten opgeslagen hebben. Voor de naaikrans wordt ook een verloting ge houden met prachtige prijzen o.a. een fiets. STOMPWIJK Feestavond K. A. B. Donderdag werd de jaarlijkse feestavond, welke samenviel met het 15-jarig bestaan van de afd. Stompwijk der Kath. Arbeidersbeweging en St. Deusde- dit, gehouden in „Het Blesse Paard". Na een herdenkingswoord van de voorz„ voerde het R. K. Toneelge- schap „St. Tarcicius" op het blijspel „Als Ma aan de touwtjes trekt." Dit vlot gespeelde stuk onder regie van de heer J Havik deed de toeschou wers danig lachen. Tussen het eerste en tweede bedrijf sprak en dhr Chr. Bolleboom en de geest.' adv. een propagandistisch woordje. Bij mon de van de heer Welp werd de voorz. een souvenir aangeboden, daar de ze zo lang de afdeling bestaat als voorzitter achter de groene tafel heeft gezeten. ROELOFARENDSVEEN Contactavond Kath. Thuisfront Een groot getal belangstellenden, waaronder hoofdzakelijk de ouders van de jongens in Indië was aan wezig, toen voorzitter E. de Koning deze contactavond opende. De pen ningmeester H. v. d. Meer Thz. 'bracht een financieel verslag uit, waarna het Dameszangkoorije van de Agi congregatie op verdienstelijke wijze enkele nummertjes ten gehore bracht' Vervolgens werd de film, „Sprook jesachtig Indië" vertoond, en sprak kapelaan Groen nog een opwekkend woordje tot de aanwezigen. Na de 1 pauze was eerst weer het woord aan het dameszangkoortje, waarna de film over het leven en werken van de jongens in Indië vertoond werd. Feestavond K.A.B. Na een ope ningswoord van de voorz., de heer Nic- Rietbroek, traden de kajotters voor het voetlicht, om te tonen niet alleen een man te willen zijn van spel, maar ook van gebed en arbeid. Een toneelclub, onderafdeling van de K.A.B., bracht hierna 't diep ont roerende en aangrijpende toneelstuk in 3 bedrijven: „Een die niet geteld wordt" van Joh. v. Eekelen, ten to nele. Dit stuk, dat ons leert waar men door gemis aan moederliefde toe kan vervallen en wat het zeggen wil om een goede moeder te bezitten, was van hoge culturele waarde. Zèlden hebben wij door amateurs een zo moeilijk stuk, zo goed zien uitbeelden, en wij kunnen niet anders zeggen dan dat het voortreffelijk gespeeld werd. In de pauzes werd, inplaats van holklinkende jazz, zoals gewoon lijk, nu eens muziek van goed ge halte door een bekwaam pianist en violist ten gehore gebracht, waarvoor veel waardering was. TER AAR Jubileum. De heer C. van Dam herdacht zijn zilveren jubileum als gemeentewerkman en werd op zeer hartelijke wijze gehuldigd in de Raadszaal door de burgemeester (die een geschenk in geld aanbood), door de gemeente-architect (die namens het personeel een rooktafel aanbood en aan mevr. Van Dam bloemen), door weth. Volgering en door de heer Roberts. De jubilaris sprak een vlot dankwoord. Het muziekcorps „Arti" bracht zijn jubilerende directeur een serenade. Geboren: Willem Christinus z. v. J. D. Costeris en G. Kroon; Ber nardus Antonius Maria z. v. B. B. Splinter en E. C. M. Stouten. VOORSCHOTEN Personalia. Voor het examen ter verkrijging van het diploma van de vakgroep detailhandel in alcohol houdende dranken slaagde de heer J M. Versteegen. Voor het examen ge- meente-financiën, le gedeelte slaag den de heren A. de Boer, J. Faber en B. H. Sanders. Geitenfokver. Het voorstel van het bestuur om de afd. te splitsen in Dorp en Rijndijk werd voorlopig uitgesteld. In plaats van de aftr. heren J. J. Nederhof en A. van 't Wout, werden in het bestuur ge kozen de heren C. J. Velu en A. van Egmond. WASSENAAR Comité tegen de melksanering. Enkele ingezetenen van Wassenaar hebben zich verenigd tot een Comité van actie tegen de melksanering, daar er vrij algemeen ontevreden heid werd waargenomen met de wij ze, waarop deze aangelegenheid door de melkslijters was behandeld. Het comité stelt zich echter geenszins op het standpunt, dat de ongebrei delde concurrentie van vroeger ge handhaafd zou moeten worden. Uit het Comité van Actie is een werk comité gevormd,, bestaande uit de heren C. M. Rutteman, dr W. Tref fers en mr. G. H. L. van Oordt. ZOETERWOUDE (H. R-) Kath. Thuisfront. Dank zij de jaarlijkse bijdragen van velen aan het parochieel comité van het Ka tholiek Thuisfront, is men in staat gesteld gedurende een heel jaar contact te houden met de militairen in Indië, afkomstig uit de parochie Meerburg. Een wekelijkse brief werd hen toegestuurd; nu en dan lectuur; abonnementen op verschillende tijd schriften werden hun gratis ver strekt; algemene acties als de St. Nicolaaspakketten, het steunen van de aalmoezeniers werden uit de parochiële kas geholpen. Zo kan men zeggen, dat één jaar lang de banden met onze mannen in Indië zijn aan- giehouden. Deze week zal om de jaarlijks toegezegde bijdragen bij de parochianen worden aangeklopt. En het comité vertrouwt er op weer op \eler hulp te mogen bouwen. Zij, die het vorig jaar niet in staat wa ren eraan mede te doen, mogen dit jaar wel hiertoe in de gelegenuheid Bioscopen Lido heeft deze week weer eens teruggegrepen op een voor-oorlogse Nederlandse film, nl. „Feest in de Jordaan", waarin Sylvian Poons en Herman en Aaf Bouber voor de gein en de locale sfeer zorgen. De beste in de serie Nederlandse films is deze feestelijke Jordaangeechiedenis niet, maar men kan niet zeggen, dat er niets in gebeurt. Liedjes van Louis Davids luisteren het geheel op. Toe laatbaar boven 14 jaar. Luxor. „De vrouw met het Geschonden Gelaat"' is een vrouw, die de hele wereld haat, omdat men haar wegens haar verminkt gelaat geen blik waardig keurt. Eén man evenwel is er, die haar desondanks aandacht schenkt, maar.hij heeft haar nodig voor zijn duistere prac- tijken en vindt in haar een willig slachtoffer, omdat haar haat tegen de mensen haar eveneens op minder oirbare wijze doet leven. Als zij bovendien haar schoon gelaat te rugkrijgt door een geslaagde operatie, weet hij haar nog beter voor zijn plannen te interesseren. Niettemin zover komt het gelukkig niet en de misdadiger wordt te rechter tijd ge straft. Dit gegeven is tot een boeiend geheel verwerkt en komt tot uitdruk king in het proces, dat zich daarna voor de rechtbank afspeelt. In de hoofdrollen Joan Crawford. Conrad Veidt en Melvyn DougJas, namen, die voor zichzelf spreken. In Rex kan deze week de jeugd z'n hart ophalen; eerstens met een wild westfilm in het voorprogramma „De wraak van Rannah", met het gebrui kelijke gegeven van revolver-ge vechten en achtervolgingen tc paard en vervolgens met de hoofdfilm „Houdt de dief'. Een spannend ver haal in een jeugdblad, waarin enkele dingen voorkomen die merkwaardi gerwijze ook in werkelijkheid bestaan en door een knaap worden opge merkt, is de aanleiding van een spanT nende strijd tusseiï een groot aantal jongens en een bende bontdieven, die het verhaal in het jeugdblad gebrui ken om aan hun bendeleden instruc ties te geven. De ontdekkingen door de jongens worden aanvankelijk door de politie niet geloofd en daarom knappen zij het zelf maar op, wat dan geschiedt met talrijke gevechten in ruïnes, rioolgangen, enz. Natuurlijk wordt de bende tenslotte overmees terd. Voor de jeugd boven de veer tien jaar, biedt dit programma en kele uren van spanning en sensatie. Trianon. „Take my life" is een typisch voorbeeld van de Engelse op vatting over film, zoals deze zo sterk tot uiting kwam in b.v. „Brief En- counter". Te verwonderen is dit niet, want hetzelfde team, dat deze film maakte, is ook verantwoordelijk vour de film, die nu in Trianon draait, met dit verschil, dat de productie-leider van „Brief Encounter" nu de regis seur van „Take my life" was. Het verhaal is heel gewoon, voor zover een moordgeschiedenis ooit „gewoon" genoemd kan worden; een man wordt, ten onrechte, verdacht an moord. Zijn vrouw gaat op on derzoek uit en weet de moordenaar tc ontmaskeren. Een simpel gegeven, c!at echter in de handen van Neame tot, een spannend verhaal werd om gewerkt. En dit niet door buitenge wone vondsten, maar door de eigen toepassing van de filmvorm, door de juiste instellingen van de camera, door de karakteristiek in dé montage. „Take mij life" moge dan al niet vlekkeloos zijn, zij is een film met een stijl, die sonsequent werd door gevoerd. En dat is zeer veel waard. Voor 18-jarigen. HAAGSE POLITIERECHTER. Kolenhandel. Dat J. B. uit Lei den steenkolen had weggenomen, omdat hij thuis in de kou zat, dat was nog te vergeven, maar dat hij kolen had verhandeld, dat vond de officier erger, want daardoor werd het een gewone diefstal. De eigenaar \an de fabriek in Voorschoten, waar de ko len waren gestolen, had veel mensen geholpen, maar, toen hij bovendien werd bestolen, werd het hem te machtig. De officier vond het een er gerlijk geval en eiste twee maanden gevangenisstraf .Het vonnis werd zes weken. Een boom uit het bos. H. C. J. M. B. had in Wassenaar op het bedrijf waar hij werkte diefstal van hout ge pleegd; er was een eik omgezaagd, en daarvan had verdachte zijn deel mee genomen. De officier vorderde 25 boete of 10 dagen hechtenis en een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De rech ter gaf de gevraagde geldboete en vier weken gevangenisstraf voor waardelijk. Gestolen of gekregen. Volgens mej. M. A. H. de V. te Leiden had ze de halsketting en enkele andere voor werpen uit het rusthuis, waarin ze was, gekregen, doch er was meer re den om aan te nemen dat ze gestolen waren. Gezien de weinig gunstige in lichtingen van de politie over ver dachte, eiste de officier vier maan den gevangenisstraf; het vonnis werd twee maanden. Gestolen energie. C. W. D. te Leiden had electrische energie gesto len doordat hij buiten de meter om een verbinding had gemaakt. Ver dachte betoogde dat hij al een stevige straf beet heeft, omdat drie maanden de aansluiting werd verbroken, maar de officier meende dat toch 14 dagen gevangenisstraf moest worden opge legd. Het vonnis werd f 35 boete of I 15 dagen hechtenis. Lood diefstal. De koopman C. v. Z. te Leiden pleegde ten nadele van de gemeente diefstal van lood, maar verdachte is ook nog voor een ander feit gedetineerd. En om die reden wilde de officier volstaan met een maand gevangenisstraf waartoe de rechter veroordeelde. HAAGSE GERECHTSHOF De straf verlicht Wegens eèn clandestiene slachterij heeft zich in hoger beroep voor het Haagse Ge rechtshof te verantwoorden gehad C. B. uit Aiphen aan den Rijn. Het Hof heeft de opgelegde gevangenis straf gewijzigd in f 400 boet of 50 dagen hechtenis.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2