DOE ZOALS ZIJ RECHTZAKEN KLEIN NEST VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 BINNENLAND. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau Mere Alacoque (in de wereld: mej. •Th. W. van der Linden), moeder overste van het charitas hospitaal te Palembang. De voormalige burgemeester van Enkhuizen, de 48-jarige Mattheus Broere, tegen wie de advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amster dam een gevangenissttraf van 20 jaar met aftrek van voorarrest eiste, is veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf et aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. De eerste Poolse mijnwerkers ten getale van 120 zijn uit Duitsland in Nederland aangekomen. Ook een transport van 165 ontheemden, van wie het merendeel der mannen em plooi zal vinden in de mijnen is hier te lande gearriveerd. Uit Engeland uitgewezen is de 38-jarige Nederlander S. W., die al 20 jaar in Engeland woont. Hij had in Juni een boete gekregen van 1050 pond wegens het smokkelen van za den en bloembollen. Zijn Engelse vrouw en twee dochters zijn in Enge land achtergebleven. Peulvruchten zijn er voldoende, om een regelmatige voorziening deze winter mogelijk te maken. Van de fij ne soorten zal slechts een pond per hoofd der bevolking beschikbaar zijn, maar van groene erwten is het be schikbare kwantum zeker tien maal zo groot. Bovendien is nog een be langrijke hoeveelheid wit/te bonen geïmporteerd. Voor de Internationale kam pioenschaptentoonstelling voor hon- TELEFOONGESPREKKEN UIT RIJDENDE TREIN Dezer dagen is in Italië een proef genomen met het tot stand brengen van radio-telefonische verbinding tussen een rijdende trein en het vaste telefoonnet. Dit experiment is uitge voerd op de lijn Rome-Milaan. Ter wijl de trein met een snelheid van 70 km reed, konden de passagiers de microfoon van de haak nemen en de verbinding met het telefoonnet tot stand brengen. Het was een eerste experiment op dit gebied in Europa. In Amerika zijn soortgelijke proeven genomen in Augustus j.l. De Italiaanse spoorwegen hebben thans het plan opgevat in de treinen op de voornaamste spoorlijn radio telefoontoestellen ter beschikking van de passagiers te stellen. RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gramjplaiten 8 00 Nieuv/s. 8.18 Lichte morgenklan ken. 9.30 Werken van Mozart. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuille ton. 10.35 Musetteklanken. 11.00 Uit zending voor de arbeiders. 12.00 Dolf van der Linden en Metropole-orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Malando en orkest. 14.00 Als een bonte vo gelvlucht. 14.15 Harmonieorkesten. 15.15 Gramofoonplaten. 16.00 Lezing. 16.45 Om en nabij de twintig. 17.15 Volksconcert. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.30 „Ik schreef een brief". 19.40 Jeugdnieuv/s. 19 45 Uitzending voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.15 De notenkraker. 20.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 „Don Qui- chotte", hoorspel. 22.35 The Ramblers 23.00 Nieuws. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Nachtsiléne." 23 50 Gram.platen. - HILVERSUM II, 4.15 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Orgelconcert. 8.00 Nieuws 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochteridconcert, 9.35 Gram.platen 10.00 Kleuters. 1015 Serenade van Mczart 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gram.platen. 12.03 Pianorecital. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Volkslie- derenkwartet. 13.50 Zang met piano. 14.10 Volksliedjes uit Engeland en Frankrijk. 14 20 Engelse les voor be ginners. 14.40 Gram.platen. 15.00 Voor de jongelui. 15.15 Jonge kun stenaars stellen zich voor. 16.00 Gram.platen 17.00 De Wigwam. 18.00 Piano met orgel. 18.30 ..Lord Junpa- tit". 19.00 Nieuws. 19.20 Kareol-Sep- tet. 19.45 Banden die binden. 19.44 Gram.platen. 20.00 Nieuws. 20.30 Lichtbaken, 21.00 En morgen is het Zondag. 21.45 Een koets vol verha len. 22.05 Weekend-serenade, 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.platen. den van alle rassen, in de Jaarbeurs hallen te Utrecht, op 15 en 16 Novem ber a.s., zijn ruim 1400 honden inge schreven. Wat hard werken en overleg kan bereiken: de N.S? vervoeren met de helft van het voor-oorlogse goederen- wagenpark meer goederen dan voor 1940. Tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Baarn is benoemd de heer F. Westrik, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Koog-Zaandijk. De Baarnse recherche is er na drie weken speuren in geslaagd, de hand te leggen op twee inbrekers, die zich schuldig hebben gemaakt aan mishandeling van een vrouw. Bij Weesper karspel is gisteren een stampvolle autobus in voïle vaart op een personenwagen gereden. De bestuurder van de personenauto moest met ernstige'inwendige kneu zingen naar het O.L.V.-gasthuis wor den vervoerd. De buspassagiers kwamen met de schrik vrij. Gisteravond kwam de 26-jarige ingenieur M. P. Hein uit Delft in een kleine personenauto met grote snel heid uit de richting Amsterdam over rijksweg AmsterdamHaarlem. Ter hoogte van de Zwedbrug stond een grote vrachtauto met defecte mo tor geparkeerd. Hoewel deze wagen goed verlicht was, heeft de ingenieur de wagen waarschijnlijk te laat opge merkt. Hij wierp op het laatste mo ment het stuur om, doch kwam in botsing met een militaire vrachtauto. H. werd op slag gedood, zijn wagen werd geheel vernield. BUITENLAND. Tussen Engeland en Rusland is in 1941 een overeenkomst gesloten in zake levering van niet-militaire goe deren. Deze overeenkomst liep op 1 Nov. j.l. af. Prompt betaalden de Rus sen de helft, en lieten de betaling van de andere helft zonder opgaaf van redenen achterwege. De goederen zijn toch op. De arrestatie van de burgemees ter van Bratislava wordt door Praag officieel tegengesproken. De „Nieuw Amsterdam" is giste ren in de haven van New York aan gekomen. Het schip werd verwelkomd met geloei van sirenes en het spuiten voor waterstralen door de brandweer vaartuigen. In de politieke commissie der V. N. te I^ake Success verweet de En gelsman Shawcross de Rus Wisjins- ky, dat deze zonder enig bewijs de „Kleine Algemene Vergadering" ver oordeeld had. Nu heeft Wisjinsky ook de functie van openbare aanklager in Moskou, en daarop doelend zeide Shawcross: „Kan men het zich voor stellen ,dat Wisjinsky het Tribunaal te Moskou aldus toespreekt: „Heren van de jury. Deze gevangene is schul dig. De „Prawda" zegt het en Tass zegt het. Ik heb geen bewijsstukken, maar ik zeg dat hy schuldig is. Zijn kop er af, naar Siberië?" Wij kunnen ons dat heel goed voorstellen. In zij antwoord aan Shawcross zeide Wysjinsky, dat het beroep van Shawcross tot samenwerking geleek op het liefkozen van een konijn door een boa constrictor. „Maar Shawcross is geen boa en ik ben geen konijn". Bedoelde Wynsjinsky soms, dat hij de boa en de Brit het konijn was? HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Bij de vijand. De schipper Tjerk Gabriel Louwen te Bodegraven was in bezettingstijd o.m. postcomman- dant van de landwacht geweest, hielp met arresteren van onderdui kers, bewaakte na dolle Dinsdag voor de Duitsers' de spoorlijnen. Tegen verdachte, die in Sept. 1940 lid der N.S.B. was geworden, vor derde de proc.-fiscaal bij het Haagse Bijz. Gerechtshof acht jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Het Hof heeft veroordeeld tot 5 jaar met aftrek preventief en ont zetting kiesrechten. Verkeerde hulp. De bloemist P. A. J. de Haas te Leiden heeft zich te verantwoorden gehad wegens hulp verlening aan de vijand, waarvoor 10 jaar gevangenisstraf werd geëist. Het Hof heeft veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief en ontzetting uit de kiesrech ten. HAAGSE POLITIERECHTER. In de kou. Omdat H. M. V. te Leiden in de kou zat, was hij naar een opslagplaats van steenkolen ge gaan, en had er een hoeveelheid van meegenomen. Daar eiste de Officier een week gevangenisstraf voor, om dat dergelijke diefstallen streng tegen gegaan moeten worden. De rechter eroordeelde tot die straf. Hij had geblazeu. Volgens de tuindersknecht T. Q. J. S. te Leid- schendam had hij „geblazen" toen hij een brug in Stompwijk wilde passe ren, doch, toen de brug niet snel ge noeg naar zijn zin geopend werd, was hij er tegen aan gevaren, hetgeen nogal schade had veroorzaakt. „Dan moeten ze de boel maar niet versper ren". was het standpunt van ver dachte, doch de Officier eiste f 75 boete of 25 dagen hechtenis?. De rech ter veroordeelde tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tyd, doch de schade zal vergoed moeten worden. Kaas-affaire. C. D. te Rijpwete- ring had kaas en boter in voorraad en daarmee overtrad h'ij de voor schriften. Want er waren blijkbaar al eerder moeilijkheden geweest, die in verband stonden met een vergun ning, welke aan verdachte was ver strekt. De officier vorderde 800 boe- DE KRANKZNINIGE PLANNEN VAN HITLER Kortgeleden is door dr. F. Kersten, eertijds masseur van Himmler, mede gedeeld, dat begin 1941 door Hitier en Himmler een uitvoerig plan zou zijn opgesteld om vrijwel het gehele Nederlandse volk naar Polen te de porteren. Dr Kersten beweerde dit plan vertrouwelijk ter inzage te heb ben gekregen van dr. R. Brandt, Himmlers secretaris. Deze dr. Brandt werd onlangs door het Amerikaanse militaire gerechtshof te Neurenberg ter dood veroordeeld. In de gevan genis te Landsberg dezelfde waar in Hitier vóór de machtsovername gevangen heeft gezeten is dr Brandt nu aan een verhoor onder worpen door drs. K. W. Swart, we tenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie. Naar drs Swart mededeelt heeft dr Brandt de verklaring van dr Kersten tegenover hem bevestigd. Tevens had deze secretaris van Himmler in Maart 1941 een gesprek afgeluisterd waarin Himmler als zijn mening weergaf, dat de overgeplaat ste Nederlanders, voor zover nog in leven stellig door de Polen als in- dringers zouden worden beschouwd en daarom automatisch bij de Duit sers steun zouden zoeken. De opspo ringen naar een copie van bedoeld uiteraard als zeer geheim gekenmerkt plan, wqrden door het R.V.O. voort gezet. te of 1 maand hechtenis, en voorwaar delijk drie maanden gevangenisstraf, intrekking van de vergunning en ver beurdverklaring van hetgeen in be slag was genomen. Na het pleidooi van de raadsman veroordeelde de rechter tot f 400 boete of 30 dagen hechtenis, drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en verbeurdverklaring. Diefstal. Op 29 Maart pleegde J. de V. te Hazerswoude diefstal van een aantal goederen, voor welk feit hy zich nu te verantwoorden had. De officier vorderde twee weken gevan genisstraf. De politierechter veroor deelde conform die eis. Wol diefstal. De officier vond het een lelijke manier waarop de huisvrouw J. G. M. K. te Leiden wol uit de fabriek had gestolen; ze had den verhaaltje gedaan over ziekte, en zodoende eerder de fabriek kunnen verlaten eri de visitatie ontgaan. Maar tooh was de diefstal ontdekt, en daarvoor eiste de officier drie weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Vuurwerk. L. P. M. te Leiden had weinig plezier beleefd van het vuurwerk dat hij van de fabriek had meegenomen, want thuis was het ge val ontploft en er werd een flinke ra vage aangericht. Naar verdachte ver telde, had hij het vuurwerk willen be nutten bij de viering voor de ver jaardag van de Prinses, doch daar van was nu niets terecht gekomen! De eis van de officier was twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk me tdrie jaar proeftijd, dat ook het vonnis werd. In de kolen. H. M. V. te Leiden had kleine kinderen en geen kolen in huis. En omdat het begin 'Maart nog koud was, had hij een hoeveelheid steenkolen van een opslagplaats ge haald, waarvoor de officier een maand gevangenisstraf eiste. De po litierechter veroordeelde tot een week j evangenisstraf. BE URSO VERZICHT Op het koersverloop van de ef fectenbeurs was gisteren niet veel peil te trekken. Aanvankelijk waren vraag en aanbod ongeveer met el kander in overeenstemming. Konink lijke waren vergeleken met/het slot van Woensdag een paar punten be ter en ook de scheepvaartpapieren waren merendeels wat hoger. De cul tuurfondsen bewogen zich door el kander op ongeveer het vorige peil, hoewel toonaangevende soorten een kleinigheid beter waren. De indu striëlen waren onregelmatig, weinig veranderd. Tijdens het vrije verkeer kon de gevolgtrekking worden ge maakt dat het publiek op het ogen blik een afwachtende houding aan neemt. De handel was dan ook voor zover van buiten af kon worden na gegaan, van bescheiden omvang en dit kon wel hieruit worden afge leid, dat vraag of aanbod van slechts enkele stukken onmiddellijk ver schuiving naar boven of naar bene den veroorzaakte. Prolongatie 2% procent. HILLEGOM Aan brandwonden overleden Het 3-jarig zoontje van de heer B. alhier, dat door het omtrekken van 'n pan vet, het kokende goedje over het lichaampje kreeg, is aan de be komen brandwonden overleden. OEGSTGEEST Heropening rijwielhandel. Ook het „Oude Dorp", hoewel veelal ten onrechte overigens! beschouwd als een uithoek van Oegstgeest, kent zijn vooruitstrevende zakenlieden. Dit wordt wel bewezen door de heer P. J. Hogervorst, die de heropening aankondigt van zijn herbouwde rij wielen- en motorenhandel. Winkel en werkplaats zijn onlangs geheel ver bouwd en naar de eisen des tyids in gericht, zodat het bedrijf zich nu niet alleen behoeft te beperken tot repa ratie van rijwielen en motoren, maar door modernisering van de appara tuur ook aan onfortuinlijke automobi listen, die deuken in hun wagens heb ben opgelopen, de behulpzame har.d kan bieden. R.-K. Middenstandsvereniging. Op de gehouden vergadering bracht de heer De Rooy verslag uit van het congres in Den Bosch en werd het winterprogramma besproken. Enige culturele avonden zullen worden ge geven in samenwerking met K.A.B. en anderen, terwijl deze verzorgd zullen worden door het overkoepe- lingsorgaan „Het Collegium Artium", Besloten werd een cursus in wel sprekendheid te doen houden door Joop Koeviets. Op voorstel van de heer P. J. Ver hoef werd het verenigingsjaar ge steld van 1 Sept.31 Aug.. Vervol gens werd nog besproken het adres aan de Raad inzake het instellen van een adviescommissie voor midden standsaangelegenheden. Geboren: Leendert z. van L. van Duyvenbode en E. van Leeuwen; Gerrit Freedrik z. van A. Broekhui zen en J. Zwart; Theodora Adriana „Johan" sprak de graaf geeuwend tot zijn huisknecht, „het wordt hoqg tijd, dat ik mijn laatste adem ga uitbla zen." „Goed heer", antwoord de de trouwe dienaar, „ik zal Uw bed even in gereedheid brengen". De graaf was een ont zettend rijk man die zich gedurende zijn gehele leven verveeld had. Hij bewoonde een zeer groot kasteel midden in Leiden en verschafte aan 36 neven en nichten gratis kost en inwoning, terwijl ieder van hen wekelijks f 75.zak geld ontving. Nauwelijks vijf minu ten nadat de graaf zich te bed had begeven ver zamelden zich rond zijn sponde de 36 neven en nichten, die van verve, ling een dutje deden tot de huisknecht hen van het grafelijk voornemen in kennis stelde. „Wat gaat ge nu doen oompje?", vroegen zij bedroefd. „Myn laatste adem uitblazen", antwoordde de graaf zakelijk. Even later blies de graaf en de neven zei den tot de nichtjes: „Dit is zijn laatste adem tocht". Nadien bleef het een uur stil en toen blies de graaf opnieuw. „Het schijnt straks op een na zijn laatste adem tocht te zijn geweest", merkten de nichtjes met hoge stemmen tegen hun neven op. Telkens als de klok echter een vol uur sloeg, blies de graaf op nieuw. Eindelijk tegen 18.30 uur trapte hij de dekens van zich af en sprong uit bed. „Neven en nichten", sprak hij ontdaan, „het gaat niet. Mijn verve ling gaat weer voort". Op dat ogenblik trad de huisknecht naar vo ren, die gedurende zijn 40-jarige trouwe dienst nog nimmer een voor stel had gedaan. ..Heer", zo zeide hij plechtig, „het zij mij vergund U een tip te ge ven. Wanneer U en Uw neven en Uw nichten nu hedenavond eens gingen naar de opening van de kermis „in de vrolijke ark" Pieters- kerkkoorsteeg 15. Daar zal het Francisca Roma. nawerk U zo'n pi-ettige avond bezorgen, dat ge ongetwijfeld meer ple. zier in Uw leven zult krijgen Rad van avon tuur, vliegen, vissen, schieten, grabbelen en nog veel meer kunt ge daar beleven. Daar zijn mensen, daar wordt ge lachen, daar krijgt het leven glans". De graaf heeft dit prachtige voorstel van zijn huisknecht aange nomen qn ook de neven en nichten zijn vol en thousiasme. Maar gij le zer, denkt ge er om? Vanavond „in de vrolij ke ark" van 20 tot 23 uur, morgen van 14 tot 17 en van 19 tot 23 uur. Zondag, de laatste dag, van 14 tot 17 uur en des avonds van 19 tot 23 u. Kalei Kwiek w-oldt fAelident! 88. De nu volgende weken waren zeer spannend voor onze vrienden. Manuelo Morto was in afwachting van de beslissing die het volk van Falderalia ten aanzien van het presi dentschap nemen zou, op vrije voeten gesteld. Hij bleef in de buurt om toe te zien op de training van de luite nant. Hij was zo zeker van de over winning van zijn broer Mario, dat hij heel de dag met een valse grijns lach op zijn lelijk gezicht op en neer liep te lopen. Signor Gabriël was druk doende met zijn beste vriend. Zelfs de eerste beginselen van het boksen moesten hem nog worden bij gebracht. De luitenant was wel sterk, maar zijn intelligentie stond op een zeer laag peil. Ook Mario Morto scheen geweldig te oefenen. Hij had een groot trainingskamp laten bou wen en van daaruit bereikten onze vrienden de meest onrustbarende be richten over zijn prestaties. Reclame maakte hij ook. Huis aan huis had hij briefjes in de bus laten duwen. „Komt dat zien, komt dat zien", stond er op. „Bokwedstrijd en openbare te rechtstelling van Signor Luitenant door el Capitano Mario Morto. Stemt op diens broer bij de komende presi dentverkiezingen. Hup Manuelo Morto;...." Onze vrienden werden werkelijk een beetje zenuwachtig. „Luitenant, luitenant", zuchtte Sig- nog Gabriël, na de zoveelste stommi teit van zijn leerling, „wat moet er toch van die wedstrijd terecht ko men! Oefen dan toch-...." WEERSVERWACHTING RUSTIG WEER. Rustig droog weer, tijdelijk af- g nemende bewolking, doch hier o en daar nevel of mist. Iets kou- 5 der. oooooooooooooooooooooooooooooooooo Joanna d. van Th. H. Hoogervorst en C. M. Verdoorn; Cornelis Nicolaas z. van Th. H. Hogervorst en C. M. Verdoorn. Ondertrouwd: H. M. van Wel 26 j. en C. J. L, den Boer 27 j.; A. H. de Kort 26 j. en C. Bointe 16 j. Getrouwd: J. van Ravensberg en E. M. Laghs. Overleden: Ch. S. Lechncr w. v. J. de Graaff 78 j.; Th. H. P. Hooger vorst 5 j.; A. Maat, w. v. A. Boer 64 j. WASSENAAR Haastige spoed Het is verlei delijk om met grote snelheid van een schuin aflopende weg af te fietsen, maar 'het is gevaarlijk ook. Dat on dervond mej. J. S. uit Ede op de van Bergenlaan in Rijksdorp. Met grote snelheid fietste zij naar bene den .Toen zij over een paar kuilen reed, raakte zij de macht over het stuur kwijt en maakte ze een ge vaarlijke buiteling. Zij liep ernstige wonden op in het aangezicht. Dr B. verleende de eerste hupl en vond het beter mej. S. naar het Leids Academisch ziekenhuis over te bren gen ter verdere behandeling. Over de kop geslagen De Rijs- wijkse automobilist G. kwam op de Rijksstraatweg in de berm van de weg terecht. De auto sloeg over de kop. De bestuurder en twee inzitten den schrokken erg maar liepen geen letsel op. De auto werd zwaar be schadigd en moest naar de Politie- garage worden gesleept. VOORSCHOTEN Jubileumfeest 1948 Op initiatief van de ere-voorzitter van de Konin gin Wilhelmina Vereniging, burge meester C. J. v. d. Hoeven, is in de raadszaal een vergadering gehouden ter voorbereiding van de in 1948 te houden jubileum feesten ter gele genheid van het 50-jarig regerings jubileum van H. M. de Koningin. Aanwezig waren het bestuur der Kon. Wilh. Ver. en een groot aantal vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen. In zijn inleiding zette burgemeester v. fc. Hoeven het doel der bijeenkomst uiteen n.l. om door brede medewerking van alle bevol- kings groepen te komen tot een wer kelijk algemene feestviering. Van de zijde van vele vereniging werd spontaan medewerking toegezegd. Onder verdere leiding van de voor zitter van 'het werkcomité, de heer B. Hoogwerf Kroon, werden verschil lende aanwezigen aangezocht als commissie lid zich beschikbaar te stellen. Deze commissies zullen elk op het hun toegedachte terrein een volledige commissie samenstellen. Het werkcomité wordt gevormd door een aantal 'bestuursleden van de Kon. Wilh. Ver. waarvan staande de vergadering nog werd toegevoegd de heer A. B. Wesselo. Op zo kort mogelijke termijn zal een t\Veede vergadering worden ge houden voor de gevormde commis sies met het werkcomité, waarop dan zo mogelijk de verdere plannen en uitvoering der plannen zullen worden besproken. Gezondheidscentrum De netto opbrengst van de gehouden verloting op de gastententoonstelling ten bate van het gezondheidscentrum heeft opgebracht f 712.-. ZOETERWOUDE (H. R-) Zanguitvoering. Oosthoek's Man nenkoor, wat niet wil zeggen dat het koor alleen bestaat uit personeel van de firma Oosthoek en Zoon gaf een welgeslaagde uitvoering in de grote zaal van het parochiehuis, onder leiding van de heer J. van der Velde. Het rijk voorziene program ma werd geopend met „Avondlied" van Otto de Vaal, voor koor. Met dit nummer behaalde het nog zo jeugdige koor' op het zangconcours te 's Gravenzande een eerste prijs. O.m. volgde hierna „Beati Mortui" van F. Mendelssohn, „Woudgedach ten" van Frans Abt, „Het Angelus" van Cath. van Rennes, „Maria's Wie genlied" van Max Reger gezongen door 2 kinderen en „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Stxausz. Met deze laatste twee nummers behaalde het koor een groot succes. Voor goede afwisseling en begeleiding zorgde het Muziekensemble „The Melo- dians" onder leiding van P. Koren. Het geheel was een welgeslaagde Uitvoering met een dankbaar pu bliek. Wat uit een personeels- en buurtvereniging kan groeien, is niet geheel te overzien. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 47) Het meisje lichtte haar hoofd op, trok de witte doek voor haar gelaat weg, keek hem met een glimlachje strak aan en zei in zuiver Engels: ..Ja." Daan densde niet terug, slaakte geen uitroep van verrassing, doch staarde omlaag naar haar gelaat en begon hevig te blozen, waarna het bloed weer terugvloeide en een eigenaardige bleekheid onder zijn verbrande huid waarneembaar werd. Dan volgde een lange pauze, waarin het scheen, of het meisje haar adem inhield. Eindelijk sprak Daan heel kalm en beheerst rustig: „Bent u het, Stella?" „Ja," antwoordde ze met een ver nikkelde glimlachje, terwijl ze beurtelings bloosde en bleek werd. „Ja." Ze stak hem beide handen toe en Daan greep ze bijna ruw, in zyn po ging om bedaard te bfyven. „Bent u 'het werkelijk?" zei hij enigszins moeilijk. „Droom ik niet, droom ik werkelijk niet?" „Neen," verklaarde zij. „Maar droomt u dikwijls mijnheer Daan? Dat is niets voor u." Ook^ij spande zich in, om kalm te blij^én en de diep ernstige uitdrukking van haar mooie ogen logenstrafte haar schert sende toon. „Laten wy een eindje opwande len," zei ee Ginds is een holle weg, waar wij kunnen gaan zitten om eens te praten." Zwijgend liep hij naast haar; en toen zjj eindelijk op een vlak brok stuk van een rots gezeten waren had hij nog geen woord gesproken; doch ten laatste zei hij met een kort lachje dat zijn emotie moest verbergen, waarin hij echter zeer slecht slaagde tenminste die indruk maakte het op Stella: „Ja, ik heb een gevoel, alsof ik myn spraak kwijt was. 't Is ook zo moeilijk, ziet u, om te geloven, dat u het bent! Hier in dit afgelegen plekje van de aarde." „Het is dicht bij mijn woonplaats," vertelde Stella hem; dan knikte hij, na haar een ogenblik te hebben aan gezien. als iemand die traag van be grip is. „De Balkan," zei hij. „Och ja, na tuurlijk! Ik heb er nooit over nage dacht ofschoon ik er dikwijls zeer dicht bij ben geweest." „Warm, heel warm, zeggen de En gelse kinderen, wanneer ze verstop pertje spelen, is 't niet?" „Maar vertel me toch eens, hoe u hier is gekomen en wanneer," vroeg Daan die z'n verwondering nog niet te boven was gekomen en nauwelijks kon beseffen, dat 't werkelijk Stella was, die naast hem zat. Maar z'n verbijstering gold nog meer het feit, dat zij dezelfde Stella was van vroe ger en toch niet deelfzde. Toen zij vrtrokken was, toen zij dat onver getelijke afscheid hadden genomen, was zij nog slechts een kind, een bakvisje bijna en hier aan z'n zijde zat ze als een jonge mooie vrouw. Een soort schuwheid overviel hem; de eerbied welke hy instinctmatig voor vrouwen had, deed hem begrij pen dat hij zich aan aanmatiging schuldig maakte, door zo dicht bij haar t£ zitten. Ze sloeg hem gade, alsof ze zijn innerlijke gedachten las. Dan begon ze z'n vraag te beant woorden. „Vader en ik zijn een paar dagen geleden te Gradovitch aangekomen, omdat zoals ik u reeds heb verteld, het dicht by de plaats is, waar ik geboren ben." Daan keek naar haar veelkleurig nationaal costuum. „Vindt u, dat 't me goed staat?" vroeg ze. „Beter dan mijn Engelse pakjes die ik met uw lieve moeder bij Fletcher heb gekocht? Maar ver tel me eprst eens, hoe maakt het mijn lieve, goede Madame?" „Moeder maakt het best," zei Daan. „Ik heb vandaag nog een brief van haar gehad." Hij tastte in z'n borst zak. „Heeft ze mij nog niet vergeten? Spreekt ze nog wel eens over mij in haar brieven?" vroeg Stella met een tdere buiging in haar stem en nieuws gierige vraagogen. „Dikwijls," antwoordde Daan zon der dralen. „Zoudt u denken, dat zij u kan vergeten? Zij schrijft zeer dik wijls over u in haar brieven." „Ik houd veel van haar," bekende Stella mét een vurig gebaar. „Ja," zei Daan, „dat blijkt wel, om dat u zich nog herinnert, dat u met moeder naar Fletcher is geweest!" „Verwondert u dat?" vroeg ze zacht. ,.Ik heb niets vergeten en denk dagelijks aan de gelukkige dagen die ik in uw huis heb gesleten. Bijvoor beeld herinner ik mij nog die eerste avond, toen u thuis kwam en mij in de keuken zag zitten. U moest toen wel gedacht hebben, dat ik een bru taal en vrijpostig kind was!" Daan schudde z'n hoofd. „En ik denk er nog dikwijls aan, dat wij in die banketbakkerszaak gebakjes hebben gegeten en aan on ze wandelingen in het Park. En het schermenzij hield even op en vroeg toen: „Is het een litteken gebleven mijn heer Daan?" „Ja. da geloof ik wel," antwoord de hij glimlachend. „Dan heeft u altijd iets om aan mij te denken," zei ze, „en ik denk er voortdurend aan, dat u mijn va ders leven heeft gered. Heb ik geen goed geheugen?" „Bewonderenswaardig," verzeker de Daan enigszins verstrooid, want deze herinneringen van haar, maak ten hem blij en tevens bedroefd. Al die dingen waarover zij had gespro ken, waren voorbij, heengegaan, om nooit meer terug te keren. Nu eerst besefte hy ten volle, hoe gelukkig die tijd was geweest, de periode waarin zich dat alles had afgespeeld. En dat ophalen van die gelukkige dagen toonde duidelijk de kloof aan, die zich sedertdien tussen hen had gevormd. „En wat bent u..." begon hij en hield onmiddellijk op. „Ik wilde u vragen, wat u hier doet; maar ik heb het recht niet misschien vertelt u dat liever niet" „Misschien is het beter van niet," zei ze; „trouwens ik weet het zelf niet. Wij wonen in een klein huis in de buitenwijk van het dorp, mijn va der, ik en een vertrouwde oude dienstbode, die met ons is medege- gaan. Zij was onze kindermeid, ge loof ik; in elk geval herinner ik mij haar, zover mijn geheugen reikt." „Ik zou graag uw vader een be zoek willen brengen," zei Daan. „Hij zal vreselijk blij zijn, u te zien," verzekerde zij hem. „Hij houdt veel van u en met reden. Een halve minuut zwegen beiden; dan zei Stella; „Mijn voorspelling is goed uitge komen, mijnheer Daan. u is nu een groot man." „Ik?" riep Daan verrast lachend. „Weineen! Hoe komt u daarbij?" „De mensen hier zeggen ik heb hen over u horen spreken dat u eigenlijk de hoofdman is; dat u het is, die de grote spoor weg werken leidt," zei ze glimlachend. „In 't geheel niet." verzekerde Daan haar. „Ik ben maar een onderge schikte. De hoofdleider..." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2