KLEIN NEST DONDERDAG 6 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Enquête naar regeringsbeleid De Tweede Kamer heeft gister middag in behandeling genomen het voorstel van de heer van der Goes van Naters tot het houden van een enquete naar de gebeurtenissen, ver hand houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende Kabinetten in Londen. De heer Tilanus (C.H.) merkt op, dat het voorsiel beoogt een enquete over de periode 10 Mei 1940 - 20 Juni 1945, zijnde datum van het aftreden van het Kabinet Gerbrandy. Spr. acht het beter daarin ook te betrek ken het beleid tot 20 Nov. 1945, het optreden der voorlopige Staten-Gene- raal. Nog liever zou het hem zijn de periode re verlengen tot minstens 17 Mei 1946, toen het normale par lement is opgetreden. Nader inzicht is z.i. zeker gewenst, maar; is het nodig? Is het voorstel uitvoerbaar binnen een redelijke termijn? Voor een der gelijke enquete zijn verschillende doelen aan te wijzen. Het doel kan wezen een historisch overzicht, dat men echter beter aan de historici kan overlaten. Het doel kan ook zijn het voorspel ener strafrechtelijke vervolging. Er kunnen wellicht ook politieke gevolgen zyn. De heer Ti lanus zegt te willen weten, welk doel de voorstellen voor ogen heeft. De heer de Wilde (A.R.) herinnert aan de rede, waarmede de voorzitter onlangs zijn functie aanvaardde. Deze wees daarin op de toegenomen werk zaamheden der Kamerleden. Door wat men nu zou gaan doen, zullen n^gen leden een jaar of langer aan hun werk onttrokken worden en bo vendien vermoedelijk nog enige plaatsvervangers. Voorlopig zal de heer de Wilde zijn steun niet aan het voorstel kunnen geven. De heer Donker (Arb.) betoogt, dat het noodzakelijk is, dat er in de staatkundige aspecten van de prak tijk van het siaatsnooórecht klaar heid komt. De heer Bierema (Vryh.) verklaart in beginsel voorstander te zijn van het houden ener enquete. De heer Wagenaar (C.P.N.) zegt met de algemene strekking van het enquete-voorstel accoord te gaan. De heer Romme (K.V.P.) verklaart voorwaardelijk tot een andere con clusie te zijn gekomen, dan de heer de Wilde voorhands deed. In het voorstel wordt gesproken over het vaststellen van de verantwoordelijk heid van het beleid. Z.i. mag met be leid niet bedoeld worden het beleid RADIO VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Operette fragmenten. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Kamermu ziekprogramma. 10.00 Morgen wij- dung. 10.20 Door Weber's Tooverbos. 10 30 Voor de vrouw- 10.45 Viool met piano. 11.40 De ontdekking van het radium. 11.30 Gram.platen. 12.00 Pierre Palla. 12.33 Sportagenda. 12.38 The Skymasters. 13.00 Nieuws. 13 45 Gr.-platen. 14.00 Kookkunst. 15.05 Ons volk in zijn dichters. 15.25 Con cert. 16.00 Licht orkestconcert. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Johan Jong. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Jan Corduwener. l'j.30 Cursus Het geloof der oude kerk. 20.00 Nieuws. 20.05 Werken van Bach- 20.30 Cursus. Het pro bleem van het leven. 21.00 Ons opinie onderzoek. 21-30 Schuldig of onschul dig. 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Gram.platenprogramma. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23 00 Nieuws. 23.15 „Don Quichottc". HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Opgewekte morgenklanken. 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken. 9 35 Symphonisch morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bas-bariton en piano. 11.30 Musette-orkest. 12.15 Kamerorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Or gelconcert. 14 00 Piano-duo. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Het Utrechts strijkkwartet. 15.30 Werken van B&h. 16.00 Declamatie. 16.15 Lieder ohne worte. 17.00 Sangh cn spel. 17.45 Uit de grote stad komt een kleine melodie. 18 30 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.15 Appèl ex-politieke gevangenen uit bezet tingstijd. 20.00 Nieuws. 20.15 Zang en vriendschap. 20.45 „Ondergang", hoorspel. 21.30 Omroeporkest. 22.30 Werken van Debussy. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.-platen. .23.40 Gram.-platen. in zijn volle omvang. Van de voor steller wil hij vernemen, dat het de bedoeling toch niet is een soort rech terlijk college van de commissie te maken, maar dat de opzet is: bouw stoffen te verzamelen om tot vast stelling van de verantwoordelijkheid te komen. De heer van der Goes van Naters (Arb.) verklaart, dat het niet gaat om een rechtelijk onderzoek. Dat is er geweest door de zuivering en het proces-de Geer. Het gaat om de vast stelling van de politieke verantwoor delijkheid door het enige lichaam in Nederland, dat daartoe bevoegd is, de Staten-Generaal. Er zijn tal van zaken uit de periode voorafgaande aan 10 Mei 1940, die niet zonder on derzoek mogen blijven, om de ver- antw ordelijkheid vast 'te stellen. Van velerlei weet men hier iets uit brochures e.d., maar wat weet men omtrent het Londense beleid. Terwijl mr. Goseling in een Duits kamp over leed verbleven de in Indië geïnter neerde Duitsers in een berghotel in belachelijke goede omstandigheden. Een onderzoek daarnaar is gewenst en zo zijn er meer zaken, die naar sprekers oordeel een onderzoek eisen Spr. meent dat er f 50.000 mee ge moeid zal zijn. De Kamerleden heb ben tijdens de oorlog geen schade loosstelling ontvangen. Dat is een minder uitgaaf van drie ton. Een zesde, laat 'het zijn een derde, van dat bedrag mag toch aan het onder zoek wel worden besteed. De heer de Wilde (A.R.) verklaart nader niet overtuigd te zijn. De heer van der Goes van Naters (Arb.) brengt alsnog een technische wijziging aan, waarop de algemene beraadslagingen worden besloten. De heer Bierema (Vrijh.) dient een amendement in, strekkende dat het onderzoek zich zal uitstrekken tot aan de opening van de zitting der voorlopige Staten-Generaal op 20 November 1945. De beraadslaging wordt gesloten en de stemming bepaald op heden bij de aanvang der zitting. Beter bier maar... geen korrel graan méér In de gistermiddag gehouden open bare vergadering van de Tweede Ka mers is het wetsontwerp tot nadere vaststelling van het bedrag van de accijns op bier aan de orde gekomen. De heer Vermeer (Arb.) maakt be zwaar tegen het feit. dat vooruitge lopen is op een beslissing, welke nog door de Staten Generaal genomen moet worden; de Kamer is in een dwangpositie gebracht. Vervolgens omtwikkelt hij enige bezwaren tegen het wetsontwerp zelf. Z.i. kon de 20 millioen kilo gerst, welke voor de verhoging van het ge halte van het bier nodig war.en, beter voor de voeding van mens en dier aangewend worden. Voorts is hij oordeel, dat het alcoholpercentage laag gehouden moet worden. Tenslot te wenst hij te vernemen, hoe de brouwerijen reeds een paar maanden geleden konden besluiten tot verho ging van de „dichtheid" van het bier De heer Smeenk (A.R.) wijst op de gevaren van het alcoholisme en hij vraagt zich af, of het wel er ant woord is, nu er graan geïmporteerd moet worden, dat een graanopper vlak voor dit doel wordt beschikbaar gesteld. Z.i. had de maatregel niet genomen behoren te worden. De heer Hoogcarspel (C.PN.) vraagt, welke instantie de mogelijk heid heeft geschapen, dat van de grondstof, welke als volksvoedsel kan worden gebruikt, een zo groot deel wordt afgenomen, dat de kwaliteit van het bier verbeterd kan worden. De minister van financiën, de heer Lieftinck merkt o.m. op, dat he'. ge volg van niet-aanvaarding van het ontwerp zou zijn, dat hetzelfde ac cijns geheven zal worden op bier van een ander gehalte. Dat blijft voor re kening en risico van de belangheb benden. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt verklaart, dat de toezegging aan de brouwers tot verbetering van het bier door hem is gedaan, op voor aarde dat dit geen korrel graan meer zal kosten. Het gevolg is een voudig, dat het quantum bier gerin ger zal worden. Het wetsontwerp wordt daarna z.h.s. aangenomen. GEEN BUTLINKAMP IN ZANDVOORT. Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten bij de voorbereiding van de uitbreidingsplannen van Zand- voort niet de mogelijkheid open te stellen tot stichting van een vacantie- centrum over te gaan. Dit betekent dat B. en W. geen vergunning zullen kunnen verlenen voor de inrichting van een Butlin-camp, zodat dit plan nu geheel van de baan is, aldus de „Nieuwe Courant". DE ELECTRICITEITSPRODUCTIE IN ZUID-HOLLAND. De gemeente Dordrecht, die een overeenkomst heeft aangegaan met de gemeenten Delft, Gouda, Den Haag, Leiden en Rotterdam en de provincie Zuid-Holland inzake de ge meenschappelijke opwekking van electrische energie en het tot dat doel oprichten van een naamloze ven nootschap, later bekend onder de naam van N.V. „Electriciteitsbedrijf Zuid-Hollanid", is opgedragen ae helft van het vermogen van 100.000 kw. waarmede de productie van de ze vennootschap zal worden uitge breid, te produceren. Ook aan de gc jneente Rotterdam is opgedragen haar productievermogen met 50.000 kw. uit te breiden. Voor dit doel zal in Dor drecht een nieuwe centrale worden gebouwd, die naar men aanneemt in 1952 gereed zal zijn. Het uitbreidingsplan omvat de bouw van een nieuwe centrale me: een vermogen voorlopig van 50.000 kw., de bouw van een 50.000 volt schakelstation met schakelwacht op het terrein aan de Oranjelaan naast het reeds bestaande 150 volt koppel- station en de bouw van een 1-2500 volt schakelstation, in combinati^ met het 50.000 volt schakelstation. De kosten van deze werken worden be groot op 22 millioen gulden. B. en W. van Dordrecht geven bij hun voor stel aan de raad hiertoe te besluiten de volgende overweging: er moet re kenschap van gegeven worden, dat de N.V electriciteitsbedrijf Zuid- Holland behoort te voldoen aan de steeds grotere vraag naar electrische stroom. Daarbij worde tevens het oog gehouden, dat, indien Dordrecht niet tot vergroting van zijn vermo gen, ter bereiking van de grotere productie in de provincie Zuid-Hol land overgaat, anderen die taak zul len 'overnemen, terwijl Dordrecnt dan toch zijn aandeel in de kosten zal dragen. De Raad zal Dinsdagmid dag over dit voorstel beslissen. Het directoraat-generaal voor de prijzen stelt op het ogenblik pogingen in het werk, aldus het „Algem. Dag blad", om weer te komen tot vast stelling van maximumprijzen voor groenten. Tegen de plannen is van de zijde der tuinders, die dit jaar onder zeer ongunstige omstandigheden heb ben gewerkt, verzet gerezen. Zij vre zen, dat hierdoor de rentabiliteit van hun bedrijven wordt bedreigd. EXTRA RANTSOEN VLEES. Behalve het reeds in de bonnenlijst bekend gemaakte extra-rantsoen vlees van 100 gram wordt nog een ex tra rantsoen van 100 gram beschik baar gesteld. Voor personen van 5 jaar en ouder is voor de komende pe riode dus 600 gram vlees aangewezen. In verband hiermede maakt het C.D. K. bekend, dat voor het tijdvak van S t/m 22 November a.s. op bon R-03 vlees, 100 gram vlees of vleeswaren te verkrijgen is. AANVRAGEN VAN WERK SCHOENEN. Het C.D.K. deelt mede, dat op na der plaatselijk bekend te maken da gen tussen 9 en 23 November a.s. wederom aanvragen voor werkschoe nen voor personen van 16 jaar en ouder kunnen worden ingediend, voorzover zij sedert L Januari j.l. geen bon voor werkschoènen (of En gelse werkschoenen) hebben ontvan gen. Arbeiders in bedrijven met 10 arbeiders of minder moeten indivi dueel een aanvrage indienen. Voor arbeiders in bedrijven met meer dan 10 arbeiders moet het bedrijf collec tief aanvragen. In het laatste geval kan aangevraagd worden met een aanvraagformulier, hetwelk vergezeld moet zijn van een lijst met de namen der betrokken werknemers. Benoemingen in lïet Aartsbisdom. De Aartsbisschop van Utrecht Z. Exc. Johannes Kardinaal de Jong heeft belast met het treffen van voor bereidende maatregelen tot oprich ting ener nieuwe parochie onder de bestaande parochie te Gaanderen de zeereerw. heer P. J. Röling, (kape laan te Utrecht), op voordracht van de Hoogeerw. pater Provinciaal van de Sociëteit van Jesus met het tref fen van voorbereidende maatregelen tot oprichting ener nieuwe parochie onder de bestaande parochie van de H. Joseph te Groningen de zeereerw. pater A. M. A. Brinkhoff S.J., heeft benoemd tot kapelaan te Laren de weleerw. heer P. J. Soethoef, tot ka pelaan te Gendt de weleerw. heer A. W. M. Oosterwijk, tot kapelaan te Stads ter Apel Kanaal de weleerw. heer C. Roebbers, neomist. Het Tweede Kamerlid de heer Schmal heeft aan de minister van onderwijs kunsten en wetenschap- pe gevraagd: 1. Is het juist, dat zich bij het laatste eindexamen aan het bijzon dere gymnasium, Kanaalstraat 8, te Eindhoven, onregelmatigheden heb ben voorgedaan? 2. Is het juist, dat door een der gecomrnitteeiden is ontdekt, dat examenstukken te voren aan leer lingen bekend waren? 3. Is het juist, dat de inspecteur der gymnasia deze zaak heeft on derzocht en is de minister bereid de Kamer met het resultaat van dit onderzoek in kennis te stellen? 4. Welke redenen hebben de mi nister er toe geleid de uitslag van dit onderzoek niet openbaar te ma ken. ondanks de vragen van de heer Algra, in de Eerste Kamer «gesteld naar aanleiding van een artikel in „De Tijd" van dr. H Höppener. 5. Is de minister ook nu nog over tuigd, dat dit een op zich zef staand geval is of moet aangenomen worden, dat dr. Höppener toch gelijk heeft gehad, toen hij verklaarde dat der gelijke praktijken niet zelden voor komen? BEURSOVERZICHT. De stemming op de effentenbeurs te Amsterdam was gisteren bepaald zwak en voor een groot gedeelte hield dit verband met de fauwe houding, welke door Koninklijke aan de dag werd gelegd. Onmiddellijk was er aanbod en de hoofdkoers werd gesteld op 450 bij een vorige slotprijs van 452. Ook in de andere waren de hoofdkoersen behoudens enkele uit zonderingen enige punten beneden het vorige slot. Ir. het vrije verkeer werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door Koninklijke, waarvan geregeld materiaal werd aangevoerd en, hoewel het aanbod geenszins over stelpend was ,was de kooplust zeer gering en de koers zakte geleidelijk aan in tot 491M- Prolongatie 2}4 pro cent. Kalei Kwiek w-oldt ?Aeiidetit! 87. Om bloedvergieten te voorko men", zo ging de brief verder, „ver zoek ik jullie zijn voorstel aan te ne men. Het luidt als volgt. Als jullie zijn broer niet vrijlaten, schiet hij mij dood en zal daarna een leger tegen ons op de been brengen, zo groot, dat het meer dan duizend jaar zal kosten om het te overwinnen. Maria Morto, de kapitein, is al sinds vijf-en-twintig jaar de bokskampioen zwaargewicht van heel Zuid-Amerika. Omdat hij zo sterk is en zijn broer Manuelo zo slim, hebben zij in Falderalia zo'n aanhang gekregen, dat ze samen het land be sturen kunnen. Hun aanhangers heb ben nu gezien, dat er toch nog wel iemand slimmer is dan de gebroeders Morto, namelyk onze Karei Kwiek. Nu geven ze hen nog een kans en wel: te bewijzen, dat er tenminste niemand zo sterk is als een van de gebroeders. Verliezen zij, dan vol trekt de omwenteling zich zonder enige twijfel en wil niemand in het land nog iets met de gebroeders Mor to te maken hebben. Winnen zij ech ter, dan zal minstens de helft van de inwoners zich tegen ons en onze vol gelingen keren en dan is het bloedbad niet te overzien. Ik verzoek jullie dus, een sterke man te kiezen en hem te trainen voor een bokswedstrijd tegen Mario Morto. Hoogachtend, Signor Antonio." „De Luitenant", riep Sig nor Gabriël uit, „dat kna£t de luite nant op!" „Dat is nog zo zeker niet", bromde de geboeide Manuelo Morto op de grond. „Zo sterk als mijn broer is niemand op de heel de wereld". SPORT HET OLYMPISCH TOURNOOI. Groot-Brittannië stelt alle pogingen in het werk om een zo sterk moge lijk elftal op de been te brengen voor het olympisch voetbal tournooi, dat op 31 Juli 1948 aanvangt en waarvoor 2.° inschrijvingen zijn ontvangen. De vroegere Schotse international Matt Busby, die manager ia van Man chester United, zal met toestemming van deze club het Britse team trainen, en wel te Twyford bij Reading. Er zal intensief geoefend worden gedu rende een periode, welke onmiddellijk aan de spelen vooraf gaat. Aangezien de Schotse bond niet deelneemt aan de amateur-kampioenschappen is het olympisch comité van plan een proefwedstrijd te arrangeren tussen Queens Park, het beroemde amateur elftal uit Glasgow, en een vertegen woordigende ploeg van de voornaam ste Engelse amateur-bonden, tenein de na te gaan welke Schotse spelers voor opneming in de Olympische ploeg in aanmerking komen. De wedstrijden voor de eerste ron de van het Olympisch tournooi heb ben plaats op 31 Juli en 2 Augustus. Voor de eerste dag denkt men aan de velden van Arsenal, Fulham, Crystal Palace en de amateur-club Uford, terwijl voor de wedstrijden van de tweede dag de terreinen van Tottenham Hotspur. Brentford en de amateur-clubs Walthamstow Avenue en Dulwich Hamlet worden genoemd. De matches van de tweede ronde op 5 Augustus zullen waarschijnlijk gespeeld worden op de velden van Arsenal, Fulham, Ilford en Crystal Palace. De halve eindstrijden, op 10 en 11 Augustus, en de eindstrijd op 13 Augustus hebben in het Wembly stadion plaats. WEERSVERWACHTING RUSTIG WEER. In de nacht plaatselijk vor- 5 w ming van nevel of mist en hier 8 o en daar lichte nachtvorst. In het 8 o uiterste Noorden van het land nog een enkel buitje, overigens 5 droog weer en minder bewolking g 2 dan vandaag. Iets kouder. Wei- 3 o nig wind. 8 ooonoonononooooooooooooooooooooooo ENGELAND—IERLAND 2—2. a het Goodison Park te Everton speelden Engeland en Ierland giste renmiddag gelijk: 22. nadat de rust met blanke stand was ingegaan. De wedstrijd h^d een zeer spannend ein de, want toen er nog tien minuten ge speeld moest worden stond Ierland met 10 voor door een doelpunt van Walsh. De verslaggevers begonnen reeds de statistieken te raadplegen, die uitwezen, dat Ierland sinds 33 jaar niet in Engeland had kunnen winnen, en dat de laatste Ierse zege in Ierland van 20 jaar her dateerde, toen Mannion gelijk maakte, waarna Lawton het tweede Engelse doelpunt scoorde, daartoe in staat gesteld door een schitterende ren van Matthews. Men meende ,dat het pleit beslist was, maar in de laatste seconden bracht een fraaie kopbal van Doherty beide partijen weer op gelijke voet. DE GOUDEN ONAFHANKELIJK HEIDSBEKER. De samenstelling van de „Rest van Nederland" die Zaterdag 15 Novem ber te Rotterdam tegen het Rotter damse elftal zal spelen is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van d|er Linden (Ajax), Schij venaar (EDO). Midden: van Stoffelen (Ajax), Möhring (Enschede), Hazeveld (G VAV). Voor: Lenstra (Heérenveen), Rij vers (NAC), van der Beek (GVAV), van Dyk (Ajax) en de Harder (VUC). Reserves: De Munck (Sittardse Boys), Laschuit (EDO), Ploegh (Hee renveen), Schaap ('t Gooi) en Drager (Ajax). UTRECHTS ELFTAL-NOORDELIJK ELFTAL 7—7. Gisteren werd in het Utrechts sta dion de wedstrijd gespeeld tussen het Utrechts en het Noordelijk elftal. Ondanks het feit, dat vijf spelers van DOS hadden bedankt en vervangen moesten worden door vijf tweede klassers, is het een wedstrijd gewor den van uitstekend gehalte, waarin de voorhoede van beide ploegen het sterkste bleek te zijn. De rust brak aan met 52. Het einde kwam met 7—7. ATHLETIEK LEDENVERGADERING R.K. A V. „DE BATAVEN". De gisteravond gehouden leden vergadering van de R.K. A.V. „De Bataven" heeft ons er van overtuigd, dat de geest onder de leden nog steeds kerngezond is, dat zij allen met enthousiasme blijven werken aan de uitbouw van hun vereniging en dat het bestuur, met zijn energieke voor zitter de heer H- J. Averdieck aan het hoofd, rusteloos plannen voorbe reidt om de athletiekbeoefenening in R.K. verband een groter vlucht te doen nemen. Op deze vergadering werden enige belangrijke besluiten genomen. Aan het bestuur werd toe gevoegd de heer A. Paardekooper in de rang van vice-voorzitter. In Bata ven-kringen geen onbekende! Een technische commissie werd ingesteld, die in het nieuwe seizoen met zorg c^e ploegen, die aan wedstrijden zul len deelnemen, selecteert. Deze whi ter zal er weer in ruime mate ge legenheid gegeven worden voor trai ning zo wel binnen- en als buiten training om hiermede de basis te leggen voor goed prestaties in het komende seizoen. De handbalsport als aanvulling op deze training zal ook thans weer worden beoefend. Gezellige clubavonden staan op het program, die tot doel hebben de goe de clubgeest te bestendigen en zo mo gelijk op nog beter peil te brengen. Het seizoen 1948 werpt zijn schadu wen reeds vooruit. Alle krachten zullen worden ingespannen, om de vooraanstaande plaats, die „De Bata ven" in het afgelopen jaar door haar opmerkelijke prestaties heeft ver overd, nog verder te verbeteren. Mededelingen werden gedaan om trent de stand van zaken van de bouw van het „Batavorum", een trai ningshal voor de winter. Dit groots project is een unicum in Nederland. De hoop werd uitgesproken, dat bin nen twee jaar de plannen verwezen lijkt zouden zijn. Op aller medewer king werd een dringend beroep ge daan. Wij schreven hierboven reeds: de geest in „De Bataven" is kernge zond. Bij haar is de Leidse R.K. Ath- Iptiekbeóefening in goede handen. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 46) Wacht 'tot ik er om vraag. En je be hoeft er mij niet aan te herinneren, dat ik iets vergeten heb. Je bent al net eender als je vriend Grey." Hij ging de hut uit, doch keerde na enige stappen terug en wierp met een uitdrukking van onzekerheid en wantrouwen, die onder andere om- tstaindigheden grappig geweest zou zijn, twee brieven op de tafel. „Hier, die zijn voor jou," zei hij. „Ik heb ze zelf meegebracht, inplaats van je op de besteller te laten wach ten. Ik veronderstel niet, dat ik er veel dankbaarheid voor zal onder vinden." „O, maar ik vind het reuze vrien delijk van u en ik ben u zeer dank baar," zei Daan kalm en beleefd. „Aha!" knorde Anderson sarrenl. „Nu zing je een toontje lager; je kan beleefd genoeg zijn als het in je kraam te pas komt." Niet eerder dan na zich vergewist te hebben, dat Anderson weg was, greep Daan de brieven. De ene was van mijnheer Mountjoy en bevatte slechts enkele regels: „Ik hoor van Green, dat alles goed marcheert en dat je de zaken goed behartigt. Zo mag ik het horen! Hoop niet dat je met iemand in 't bijzonder last hebt." Daan begreep dat hij daar mede Anderson bedoelde. „Laat mij weten, ingeval je iets nodig hebt." De andere brief was van zijn moe der en Daan las het schrijven met een heel ander gevoel en 'n andere ge laatsuitdrukking dan de vorige brief. Vier kantjes vol met het zo bekende handschrift van juffrouw Norton. Maar er stond weinig nieuws in. Het ging uitsluitend over Daan zelf en bewees haar moederlijke bezorgdheid voor zijn gezondheid en zijn comfort in de woeste streken, waarin hij zich als balling moest voelen en smeekte hem: le 'te zorgen, dat hij steeds dro ge voeten hield, 2e vooral niet na te laten zyn flanellen ondergoed te dragen en de wollen borstlap, die zij stilletjes in zijn koffer had gestopt, 3e altijd carbolzeep te gebruiken en ingeval er koorts of een besmette lijke ziekte mocht uitbreken onder de inboorlingen, er bijzonder aan te denken steeds een van die kleine kamferballetjes in z'n mond te hou den, die aan de linkerhand in -de hoek van z'n reiskoffer te vinden waren. Er was natuurlijk ook een P.S. aan toegevoegd, waarin zij me dedeelde, dat Emily Baker dikwijls kwam aanlopen en dat zij juf frouw Norton haar soms gedeel ten uit Daans brieven voorlas. Juf frouw Norton voegde er nog bij, dat zij bij het ter kerke gaan, Emily met mijnheer Parsons had zien wandelen. Gedurende enige minuten zat Daan met de brief in z'n hand naar 't zon licht te staren. Emily, Parsons, de kerk, Selby Gardens dat alles scheen zo ver weg te zijn, alsof het perso nen en plaatsen waren, waarvan hij wel eens had gedroomd. Doch niet aldus zyn moeder; die stond hem levendig voor de geest. Met een zucht stak hij de brief in z'n borstzak. Aangezien Daan begreep, dat An derson de détailtekeningen nodig had stak hij ze enige uren later bij zich en ging er mede naar de hut van Anderson. De deur stond open en hij was er ni^t. Daan had gehoopt, hem slapende te vinden, althans ont nuchterd. Onraad vermoedend, haal de hy z'n schouders op en begaf zich naar het werk. Toen hij naderbij kwam hoorde hij de stem van Ander son, die als een razende tegen de ar beiders te keer ging. Met norse vijandige blikken op de slavenjager gericht werkten de mensen door. „Is me dat een toestand!" bulkte Anderson, terwijl hij zich tot Daan wendde. „Luieren, suffen en niets doen, zodra ik mij heb omgekeerd. Deze laatste peiler had reeds klaar moeten zyn en kijk nu eens, hoever ze ermee zijn! Dat komt er van als je 't werk aan anderen overlaat!" Om het werk hadden zich groepjes mensen uit het dorp verzameld. Sommige uit belangstelling, om naar de vorderingen van het werk te ko men zien; anderen met koopwaar, zo als tabak en versnaperingen, die zij aan de werklieden trachtten te ver kopen. Anderson sloeg een woedende blik op die mensen. „Ik veronderstel, dat het halve dorp om het werk rondslentert, ter wijl ik weg ben. Ik wil die bende bedelaars en venters hier niet heb ben. „Schiet op! Scheer je weg! zeg ik jullie!" Dreigend liep hij naar een groepje; Daan die vreesde, dat er verwikke linggen zouden volgen, liep vooruit en zei kalmi tegen de verschrikte mensen. „Gaan jullie maar liever van het werk af." „Wacht, laat mij ze maar even de les lezen!" viel Anderson hierop in. „Wat zijn jullie nog niet weg! De mensen maakten zich angstig uit de voeten, doch een oud mannetje verzamelde zenuwachtig en verward enig fruit, dat hij op een platte steen had uitgestald. Hij kon zich niet zo vlug als de anderen verwijderen en Anderson zou hem een slag gegeven hebben, indien Daan niet op het juiste ogenblik de opgeheven hand had ge grepen en stevig vast gehouden had. „Laat m'n arm los, kwajongen!" schreeuwde hij. Daan hield de sterke arm bewe gingloos tot de oude stumper zich met z'n koopwaar uit de voeten ge maakt had; dan zei hij kalm: „Nu is 't goed. mijnheer Anderson; er zat een wesp vlak bij uw pols. Gevaarlijke dingen, waarvoor zelfs de sterkste man niet ongevoelig kon blijven. Een ogenblik keek Ander son sprakeloos en woedend naar Daan „Ik wil dat vee niet op 't werk hebben," schreeuwde hij en verliet met onvaste tred het terrein. Daan bleef nog een poosje op 't werk, en veinsde de afkeurende en wraakzuchtige uitlatingen van de be ledigde werklieden niet te horen! Hij sprak geen woord, maar z'n kalme, welwillende houding bracht de ge moederen spoedig tot bedaren. Toen de rust weer geheel her-steld was slenterde Daan terug, stak rivier over en wandelde in gedachten verzonken verder. Op een gegeven ogenblik hoorde Hii een zachte vrouwenstem roepen* „Mijnheer Daan!" Hij keek om zich heen, doch zag niemand, van wie hij kon veronder stellen, dat zij hem bij z'n voornaam zou roepen. Voor hem uit liepen enige arbeiders, die door Anderson waren ontslagen en opgewonc'fm gesticu lerend met een oude vrouw spraken. Op enige afstand zat een boeren meisje op een grote kei langs de weg. Zy' zat met haar handen in haar schoot en had de gewone witte doek om het hoofd geslagen, zodat haar gelaat bijna geheel bedekt was. Het scheen Daan niet mogelijfc dat 't boerenmeisje hem had geroepen en hij meende werkelijk dat hij 't zich had verbeeld. Om iéts in 't voorbijgaan te zeg gen, vroeg Daan in 't plaatselijk dia lect, dat hy in die twee jaren met veel moeite vrij goed had geleerd: „Riep u mij, drooshka?" hetgeen betekent „beste meid" zoals door de boeren een meisje wordt aangespro ken. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2