CcicUc Sou/tant Teruggekeerde planters vermoord Gevluchte Hongaarse oppositie leider in Wenen VAN VELSEN DONDERDAG 6 NOVEMBER I?47 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef. Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 38e JAARGANG No. 11232 Abonnementsprijs 0.30 per week, 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal. Franco per post ƒ4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden f 1.50. HEROPBOUW VAN INDIE VRAAGT OFFERS J"^E EERSTE SLACHTOFFERS onder de planters, die naar hun onder nemingen zijn teruggekeerd, zijn gevallen. Het zijn de heren C. J. A. Artz, administrateur, en Ch. van Gent, employé op de onderneming Gaboeng nabij Bandoeng. Zij zouden beginnen de verwoeste plantage op te bouwen en de verarm de bevolking weer arbeid te verschaf fen. Relief goederen hadden zij mee gebracht en de oude getrouwen had den hen hartelijk verwelkomd. Maar toen de patrouille welke met hen was meegegaan, was terugge keerd, zijn er rampokkers gekomen en hebben beiden afgeslacht. Zowel de heer Artz als de heer Van Gent hebben jarenlang in de Prean- ger gewerkt te midden van het nijve- 're Soendanese volk. Op Donderdag 13 November zullen de beide Kamers der Staten-Gene- raal de Canadese minister-president Mackenzie King in Verenigde Verga dering ontvangen. KON. BELANSTELLING BIJ ONTHULLING WILLIBRORDUS- MONUMENT. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses-Regentes zullen Vrijdag per soonlijk tegenwoordig zijn bij de ont hulling an het St Willibrordus-mo- nument te Utrecht. „Tijd". MGR. VERHOEKX REPATRIEERT. Mgr. M. Verhoekx, geboren te Veld- driel (Geld.), Apostolisch Vicaris van Soerabaja, zal na een afwezigheid van meer dan 10 jaar binnenkort repa triëren. De Bisschop is inmiddels per s.s. „Oranje" van Batavia naar Am sterdam vertrokken. Direct na aankomst in het vader land zal de missie-bisschop zijn 83- jarige moeder in zijn geboortedorp- bezoeken. Mgr. Verhoeks werd in 1941 be noemd tot Apostolisch Vicaris. Ten gevolge van de oorlog moest de bis schopswijding wordien uitgesteld tot 8 Mei 1943. Twee jaar lang heeft de bisschop vertoefd in de gevangenis te Soera baja en ten slotte tot aan de capitu latie van Japan in een kamp te Ban doeng. A. C. DE BRUIN-INSTITUUT IN DOORN. Verbondsvoorzitter gehuldigd. Op het Huis van de Arbeid aan de Oudenoord te Utrecht woei Woensdag de vlag ter ere van de zestigste ver jaardag van de verbondsvoorzitter A. C. de Bruijn. In de vergaderzaal van het dagelijks bestuur werd de jubilaris te midden van zijn familie en zijn dagelijkse medewerkers in een buitengewone, feestelijke be stuursvergadering gehuldigd.. Op v&orstel van dr. Olierook werd door het bestuur besloten het sociaal vor mingsinstituut te Doorn voortaan het A. C. de Bruijn-Instituut te noe men. PLAATS VAN BESPREKINGEN MET DJOGJA NOG NIET BEPAALD De commissie van goede diensten heeft te Djogja een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat nog geen beslissing ia genomen omtrent de plaats, waar de Nederlands-Indo nesische besprekingen zullen worden gehouden. Gisteren hebben de repu blikeinse autoriteiten in een vergade ring voorstellen dienaangaande inge diend. De commissie heeft op verzoek der partijen eveneens voorstellen gedaan, welke alle nog door het Nederlandse contact-lichaam te Batavia moeten worden besproken. De republiek heeft aan de commis sie van goede diensten verder nog een tweetal memoranda voorgelegd, handelend over de procedure voor de komende besprekingen en voor de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 November. Deze memoranda zullen aan het contact-lichaam te Batavia worden voorgelegd. Vandaag keert de commissie naar Batavia terug. LONDENSE CONFERENTIE BEGINT VANDAAG. Vanmiddag om half vijf begint te Londen de eerste vergadering van de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van Enge land, Frankrijk, Rusland en de Ver enigde Staten. De agenda bestaat uit drie punten: 1. De procedure voor de onderhan deling en over het vredesverdrag met Duitsland. 2. De politieke structuur van Duits land. 3. Vergoeding van de schade, door Duitsland toegebracht aan staats burgers van de leden van de Uno. Gistermiddag omstreeks half zes is het s s. „Volendam" uit de Merwe- haven naar Indonesië vertrokken met 2100 militairen aan boord, waar van ongeveer tien ^procent kader In tegenstelling tot andersluiden de berichten kunnen wij mededelen, dat de „Volendam" niet de route door het Suezkanaal houdt; alleen wordt er niet te Port Said noch te Suez aangelegd, zodat contact met de door cholera besmette gebieden ver meden wordt. Er zal nu te Algiers en in Aden water worden ingeno men. In deze laatste plaats komt ook de post aan boord. BENZINETREIN IN BRAND. In de omgeving van Gothenburg is gisteravond een ernstig spoorwegon geluk gebeurd, waarbij een aantal doden te betreuren is. Hun aantal staat nog niet vast. Volgens de eerste inlichtingen, die door de politie te Gothenburg ver strekt werden, kwamen een goede rentrein en een trein van met ben zine gevulde tankwagons met elkaar in botsing. Tot overmaat van ramp reed op deze ravage een passagiers- trein in, waarvan de eerste twee wa gons onmiddellijk vlam vatten. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft mr. J. Le Poole (Arb.), die tot lid be noemd verklaard is in de vacature prof. J. Logemann, de beloften a legd, waarop hij na een gelukwens van de voorzitter mr. J. van Sdhaik zijn plaats innam. Dr. L. J. M. ROGIER HOOGLERAAR TE NIJMEGEN. Naar de „Tijd" verneemt, is in de vacature aan de Nijmeegse Univer siteit, ontstaan door het overlijden van prof. dr. J. D. M. Cornelissen, de benoeming te verwachten van dr. L. J. M. Rogier te Rotterdam met als leeropdracht: Vaderlandse en Alge mene Geschiedenis der nieuwe tijden (vanaf de 17e eeuw tot heden). UITWIJZING VAN DUITSERS. Installatie adviescommissies. De zeven adviescommissies, welke de Rijksvreemdelingendienst van ad- vies ???eten dienen in zake eventuele uitwijzing yan in Nederland woon achtige Duitsers, zullen morgen in Den Haag door minister Van Maar- se veen worden geïnstalleerd. De Nederlandse Caritas-Missie stelt zich beschikbaar om actie te voeren ten gunste van Duitsers, die met uit wijzing worden bedreigd, maar deze door hun gedrag in de bezettingstijd niet verdienen. Bescheiden en ver klaringen ten gunste van deze Duit sers dienen gezonden te worden aan de Nederlandse Caritas-Missie, Kloos ter Leyenbroek tq Sittard, aldus de „Volkskrant". MEELFABRIEK HOLLAND MOET GAAN WERKEN. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft aan de directie van de Meelfabriek Hol land te Amsterdam medegedeeld, dat de overheid zal ingrijpen, als de sta king aan deze fabriek niet zeer spoe dig wordt opgeheven. Zij zal des noods zelf voor het weder in werking treden van de fabriek zorgen. Gisteren hebben zich vijf der sta kers gemeld. Drie andere arbeiders hebben zich bereid verklaard, aan he,t werk te gaan. Maandag kan de kléine molen weer in bedrijf worden gesteld, die een productie van 100 ton per dag heeft. De leider van de Hongaarse onaf hankelijke oppositiepartij, Zoltan Pfeiffer, die Dinsdag plotseling ver dwenen bleek, is, naar Amerikaanse autoriteiten te Wenen hebben beves tigd, gisteren veilig in deze stad ge arriveerd. Pfeiffer, die door zijn vrouw en zijn dochter werd verge zeld, heeft bij vrienden zijn intrek genomen. Het is niet mogelijk geweest met Pfeiffer in contact te komen. Men verwacht, dat hij slechts kort in We nen zal blijven om zich later naar veiliger gebieden in Europa te bege ven. De geheimzinnigheid, waarmee Pfeiffer wordt omringd, duidt er op", dat zijn vrienden van mening zijn, dat hij nog steeds in gevaar verkeert. Oostenrijkse regeringsautoriteiten, die gewoonlijk goed op de hoogte zijn van verblijfplaatsen van politieke vluch telingen verklaarden gisteren van Pfeiffer's verblijfplaats niets af te weten. - Men treft in Wenen vergelijkingen tussen de positie van Pfeiffer en die van Bela Varga, Sulyok en Nagy. Ook zij trokken in de afgelopen maanden via Oostenrijk naar veiliger oorden. Zowel te Wenen als te Boe dapest gelooft men hardnekkig, dat de ontvluchting van Pfeiffer door de Amerikanen is beraamd en uitge voerd. In Weense politieke kringen meent men, dat de ontsnapping van Pfeiffer en Mikolajczyk het gevolg is van een door Moskou bevolen oprui ming van alle „gevaarlijke politieke tegenstanders in de Oost-Europese landen. Het nieuws van Pfeiffer's ontsnap, ping heeft te Boedapest onrust ver oorzaakt in de gelederen van Pfeif. fer's Hongaarse onafhankelijkheids- partij. Volgens Reuteris correspondent te Boedapest hebben verschillende leden verklaard, dat zij uit de partij willen treden en zich willen aanslui ten bij andere oppositiegroepen, voor- namelijk bij de partij van pater Ba- loch. Pfeiffer's vrienden in Wenen tref- fen thans uitgebreide veiligheidsmaat. regelen om te voorkomen, dat Pfèif- 'fer's verblijfplaats' bekend wordt. Verschillende andere Hongaarse emi granten, die óm politieke redenén werden gezocht, zijn reeds uit We nen verdwenen en men beweert, dat er vele geheime Hongaarse agenten in de stad wonen. Naar radio Warschau meldt, heeft de centrale commissie van de Poolse Boerenpartij Mikolajczyk en zijn met hem gevluchte medewerkers als par tijleden geroyeerd. Radio Praag voegde aan dit bericht toe, dat de commissie, tegen 30 November een partijcongres bijeen geroepen heeft om het besluit te nemen de opposi tie te verlaten en aan de regering dèel te DE AANVAL OP KASJMIR. e regeringstroepen van Indie (Hindoestan) hebben de voornaam ste kracht van de Kasjmir binnenval lende benden gebroken, aldus meldt volgens radio New Delhi in een offi ciële verklaring. De aanvallers wor den langzamerhand teruggeslagen, in een zak samen gedreven en krijgen ernstige verliezen te boeken. Er zijn thans overtuigende bewijzen, dat le gerofficieren uit Pakistan met de aan vallers samenwerken, aldus een pers erklaring van de regering van Kasj mir. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Marshall, heeft gis teren op een persconferentie ver klaard, dat hij zijn gehele program voor hulp aan Europa Maandag ge reed zou hebben om voor te leggen aan een gemeenschappelijke zitting van de Congrescommissies voor bui tenlandse zaken. Tevens zeide Mars hall. ^at hij enige openhartige ver klaringen zou moeten afleggen en dat hij thans nog een beperkt aantal cri- tieke beslissingen trachtte te nemen. Marshall bevestigde de berichten, dat Italië een nieuw beroep op de V.S. heeft gedaan voor hulp ten be drage van 100.000.000 dollar alvorens het program tot tussentijdse hulp door het Amerikaanse congres kan worden aanvaard. Marshall verklaarde, dat hij 20 No vember per vliegtuig naar Londen zal vertrekken vier dagen voor het begin van de conferentie der minis ters van buitenlandse zaken om zich op de hoogte van de problemen te stellen. Laag water stremt de Rijnvaart Het peil van de Rijn heeft een laag- tepunt bereikt, dat nog nimmer ir de geschiedenis van deze rivier is voorgekomen. Bij Caub, een van de kritieke punten voor de Rijnvaart, stond de peilschaal gisteren op 43, hetgeen betekent, dat er op die plaats sléchts één meter water staat. Ver keer is bij een dergelijke waterstand onmogelijk. Dat was het reeds enkele weken geleden toen Caub 53 c,m. aanwees. Het enige vervoer, dat nog over de Rijn plaats vindt, geschiedt thans met zeer ylot gaande schepen, die op eigen risico varen. FRANKRIJKS ECONOMISCHE PERIKELEN. Niettegenstaande het feit, dat de Franse vakbonden zich er tegen uit gesproken hebben, heeft de Franse regering de kolenprijs met bijna 60 pet. verhoogd. De regering heeft de subsidie" op de steenkool afgeschaft en heeft nog een reeks andere economische maat regelen getroffen. De vakbonden hebben het offensief tegen de regeringspolitiek geopend met te verklaren: 1. Dat zij geen verantwoordelijk heid op zich nemen voor de verho ging van de prijs en dat zij in de toe komst zullen weigeren om met de nationale commissie voor de prijzen, die de regering van advies dient, sa men te werken. 2. Dat zij een overeenkomstige ver hoging van de minimum-lonen zullen eisen. Er zijn reeds tekenen van onrust in de gelederen der georganiseerde werknemers te bespeuren. Nieuwe industrieën Naar wij vernemen is in oprich ting een „Nederlandse Potloden In dustrie N.V.'', Deze industrie zal zo wel houten als vulpotloden fabri ceren. De benodigde vergunningen zijn inmiddels aangevraagd. De firma Bruynzeel uit Zaandam is een der vennoten, terwijl voorts de Ned. Handelmaatschappij bij dit concern betrokken is. De heer E. Pen- kala uit Amsterdam, een zoon van de bekende Joegoslavische Potloden fabrikant, is een der initiatiefnemers. De N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven zal de gegoten houders der vulpotloden gaan leveren. Het is nog niet bekend, of de fabriek ge vestigd zal worden in Heilo of in Zaandam. Tussen de N.V. Philips Gloeilam penfabriek, Eindhoven en de firma F. Smulders te Utrecht, is een overeen komst aangegaan voor het vervaar digen van bakeliet persen, waardoor Nederland zich op dit gebied onaf- ha.Jvelijk zou kunnen maken van het buitenland. De persen zijn behalve voor het binnenland ook bestemd voor export. De motorrijtuigen van het M.G. De Tweede Kamer heeft gister middag behandeld het wetsontwerp tot financiële afwikkeling van vor deringen van motorrijtuigen, gedaan door of ten behoeve van het „Mili tair Gezag". De heer de Wilde (A.R.) vraagt de minister te willen overwegen al le schadeloosstellingen te berekenen naar de catalogusprijs 1939, ver hoogd niet met 35, doch met 70 Hij vestigd verder de aandacht op enige onbillijkheden, die z.i. in het ontwerp voorkomen. Hij acht het niet juist, dat eigenaars, die hun motorrijtuig eigenerbeweging in ge bruik hebben gegeven, op dezelfde voet worden behandeld als degenen, wier motorrijtuig in eigendom is ge vorderd. Mej. Tendeloo (Arb.) ondersteunt een der wensen, die geuit zijn in een request van de centrale commissie uit wegvervoersorganisaties. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck betoogt, dat niet gezegd kan worden, dat het hier geldt een geheel van objecten, die zo ernstig schade hebben geleden, dat er aan leiding zou wezen zich bij de scha deloosstelling te baseren op de ver vangingswaarde. In hoofdzaak wordt de afschrijving vergoed. Na korte r&oliek wordt het wets ontwerp z.hs. goedgekeurd. R-02 boter R-01 vlees R-02 vlees R-01 melk R-03 melk R-05 melk R-01 R-ll brood R-ll boter R-12 boter, Groter zeggenschap voor Nederland Inzake de kolenmijnen in het Ruhrgebied Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland zullen, zo meldt Reuter Washington, een directe stem krijgen in het bestuur van alle steen kolenmijnen in het Ruhrgebied, waar onderdanen van deze landen voor meer dan 50 pet. het aandelenkapitaal in handen hebben. Deze nieuwe regeling is gevolgd op een protest van deze landen tegen het onlangs ontworpen Engels-Ameri kaanse plan voor de steenkolenpro- ductie in het Ruhrgebied, volgens hetwelk het deelnemen van Duitsers Critiek op begroting van Onderwijs De noodtoestand bij het onderwijs vormde volgens het voorlopig ver slag der Tweede Kamer op het hoofd stuk Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van de Rijksbegroting 1948 een ernstig punt van bespreking. Behalve aan de verbetering van de salarissen zal ook verbetering van de opleidin-' der leraren en onderwijzers ter hand moeten worden genomen, waarbij de eis wordt gesteld, dat de classificatie als fteen des aanstoots moet worden afgeschaft. Verder wordt in het verslag ge vraagd, hoe het staat met de schade vergoeding aan die leerkrachten, die in communiteit leven éh op wier sa larissen in 1941 een korting is toege past van 40 percent. Met betrekking tot de radio wordt critiek uitgeoefend op de samenstel ling -'an de Radioraad en op de zeer hoge kosten van het radio-apparaat, vooral voor de salarissen. TARIEVEN VOOR VRACHTAUTO'S VERLAAGD. Na de taxitarieven heeft men nu ook de tarieven voor het goederen vervoer met vrachtauto's verlaagd. De prijsverlaging bedraagt 10 tot 20 procent van de nu gevraagde prij zen. De nadruk wordt er op gelegd, De communistische bladen zijn een j dat ook de nieuwe tarieven maxi- felle campagne tegen de prijzenpoli- m.umtarieven zijn, waar beneden alle tiek der regering begonnen. concurrentie is geoorloofd. De gezondheidszorg Voor elke 500 soldaten een militaire tandarts. Hoe staat het met de voorbereidin gen van de in de troonrede aange kondigde wettelijke regeling van de organisatie van de Gezondheidszorg en het Ziekenfondswezen? Deze %vraag stellen zeer vele leden der 'Tweede Kamer volgens het voorlo pig verslag van het hoofdstuK Sociale Zaken van de Rijksbegroting 1948, Door zeer vele leden wordt gewe zen op het tekort aan verplegend per soneel. Zij achten het onjuist, dat het rijk de gemeentelijke en particuliere ziekenhuizen beconcurreert door de toekenning van veel hogere salaris sen en emolumenten, welke bestaan uit kleding en, naar verluidt, zelfs uit sigaretten en jenever. Voorts wordt gevraagd, of de minis ter maatregelen wil overwegen om paal en perk te stellen aan de kwaad aardige groei der kwakzalverij. Andere leden vestigen de aandacht op de voorziening van de tandheel kundige hulp. Vóór de oorlog was er een militaire tandarts op 5000 solda ten, terwijl tegenwoordig voor elke 500 soldaten een militaire tandarts beschikbaar is. Het gevolg daarvan is, dat 20 a 25 pet. van de tandartsen in militair- dienst is. Het heeft de instemming van vele leden, dat 600.000 gulden meer wordt aangevraagd voor de bestrijding der tuberculose. Een grote moeilijkheid is nog altijd het gebrek aan sanato riumruimte. Vele leden wijzen op de vaak slech te behandeling der ziekenfonds-pa tiënten. Weigering tot het afleggen van huisbezoek komt ^aak voor. Het onderzoek van patiënten op het spreekuur is dikwijls onvoldoende Hiervoor is een goede verklaring: de doctoren zijn vaak overbelast, omdat er te veel patiënten voor rekening van een arts komen. Het maximum van 3000 zielen per dokter (da* ze ker 1/3 te hoog is) kan niet eens wor-, den gehandhaafd. aan het beheer der mijnen zou wor den verhoogd. Wanneer onderdanen van deze vier landen minder dan 50 pet. bezit in mijnen hebben, kunnen zij door tussenkomst van in de Noordduitse kolenraad benoemde Franse, Belgi sche, Luxemburgse en Nederlandse verbindingsmannen dagelijks super visie in deze mijnen uitoefenen. Deze nieuwe regeling is na talrij- ke besprekingen te Washington er Londen tot stand gekomen. De kolenproductie in het Ruhrge bied heeft Dinsdag een nieuw hoog terecord bereikt, doordat in 24 uur 273.000 ton naar boven gebracht werd. Men hoopt spoedig een dagelijks ge middelde van 300.000 ton te bereiken, Het gemiddelde over de eerste drie weken van October was 242.800 ton. De oorzaak voor deze toeneming moet gezocht worden in het gestegen aantal mijnwerkers en in een beter dagelijks- rendement. De mijnwerkers krijgen premies in levensmiddelen en andere artikelen. DISTRIBUTIENIEUWS VOOR HET TIJDVAK VAN 9 t.m. 22 NOVEMBER. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie R) -01 brood 800 gram brood -01 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 250 gram margrine of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 3% liter melk 6 liter melk 614 liter melk diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas R-02 diversen 125 gram koffie R-03 diversen 50 gram thee R-03 reserve 1600 gram bx-ood R-06 reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 711 (Serie R) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarin® of 100 gram vet R-ll, R-12 vlees 100 gram vlees R-13 melk 10 liter melk R-15 melk 11 liter melk R-13 reserve 800 gram brood R-14 reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, Mil 712. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie R) R-21 brood 800 gram brood R-21 boter 250 gram boter R-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet R-21 melk 5 liter melk R-21 vlees 300 gram vlees R-22 vlees 100 gram vlees R-21 kaas 200 gram kaas of 250 korstloze kaas R-21 eieren 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 November wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 November mag wor den gekocht. De tussentijds aange wezen bonnen: Q-03 vlees en Q-06 diversen, rechtgevend op 100 gram vlees zijn geldig t.m. 8 November. VOOR.... DAMESHOEDEN HERENHOEDEN KINDERHOEDEN DONKERSTEEG 3, LEIDEN - TEL. 21406 BABIES KRIJGEN MEER MELK, MAAR GEEN KAAS. Kinderen tot één jaar zullen met ingang van 10 November één liter melk per twee weken extra ontvan gen, zodat hun totale melkrantsoen voortaan elf liter bedraagt. Deze ex tra liter komt echter in de plaats van het kaasrantsoen van honderd gram, dat van dezelfde dag af wordt ingetrokken. BINNENLAND. Vijf wilde zwijnen en een vos zijn gisteren geschoten op een drijf jacht in de buurt van Simpelveld. In triomftocht is het gezelschap van 12 jagers en 40 drijvers door vele Zuid- Limburgse gemeenten getrokken. Tegen de hotelier S. eigenaar van een groot hotel te Hilversum, die voor enkele tienduizenden guldens aan zwarte levensmiddelen had inge kocht, ojn. 200 kg. vlees en 100 pond boter per maand, is procesverbaal opgemaakt. Tijdens werkzaamheden aan de kerk te Maasbracht is de 27-jarige arbeider van R. door een vallende steenmassa op sjag gedood. Aan de directeur van de Prijs- controledienst, een onderdeel van het Directoraat-Generaal voor de Prijzen, de heer H. van Duyn, is op zijn ver zoek met ingang van 15 November eervol ontslag verleend. Tot zijn op volger is benoemd de heer J. P. Vro lijk. De houtzagerij van de N.V. Bruynzeel op Zuid-Borneo, wordt een der grootste van de wereld. Tijdens de receptie, die werd ge houden ter gelegenheid van het gou den jubileum van het R.K. Zieken huis in Groningen, deelde burgemees ter Cort van der Linden mede, dat de Prinses-Regentes zr. Blandine, die met haar 45 dienstjaren de oudste in woonster van het ziekenhuis is, heeft begiftigd met de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Namens de oud-pa tiënten weid een feestgave van 7000 aangeboden, welke o.m. zal worden besteed voor het aanschaffen van een. gebrandschilderd raam in de kapel. Een 57-jarige wielrijdster te 's-Gravenhage is onder een auto ge raakt en spoedig daarna overleden. BUITENLAND. In Roemenië wil men de minister van buitenlandse zaken, Tatarescoe, weg hebben. De Kamer heeft gister avond een motie van wantrouwen te gen hem aangenomen, omdat enige ministeriële stukken vexdwenen wa ren, waarvan tijdens het proces te gen de oppositieleider Manioe geble ken was. Vandaag komt het kabinet in spoedvergadering bijeen. In Tsjecho-SIcwakije begint men nu ook al te „zuiveren". Daar is de burgemeester van Bratislava, een lid van de Slowaakse Christelijk-demo- cratische partij, gearresteerd onder beschuldiging van deelneming aan een samenzwering. De beschuldiging is niet erg origineel gevonden. Een Zweedse personentrein is bij Göteberg in botsing gekomen met een goederentrein, iets wat personen treinen nooit moeten doen. De trein raakte Jan ook in brand en er zijn reeds 4 doden geteld. De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard 200.000 tarwe en 100.000 ton andere gx-anen te leveren in ruil voor industrieële producten. Een Hongaarse weesjongen is naar Parijs gaan liften. Zijn broer was daar nl. werkzaam als chauffeur. Hij heeft er twee maanden over ge daan. £m HoM&foje.... Wat het kind in zijn jeugd ervaart doet vaak levenslang zijn invloed gel den.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1