De boomplantdag op Walcheren Qaif Gemeenteraad van Lisse bijeen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Per speciale trein kwamen gister morgen de Prinses-Regentes, Prins Bernhard, tal van ministers, buiten landse- en binnenlandse diplomaten naar het eiland Walcheren, om aan de herbeplanting van deze grijze vlakte, die eens „Zeelands tuin" heette, een begin te maken. Het prinselijk paar en de hoge autoriteiten werden in de speciale trein welkom geheten door de leden van het dagelijks bestuur van de „Stichting Nieüw-Walcheren". Kort na aankomst van de trein te Vlissin- igen begaf het hoge gezelschap zich. onder luide toejuichingen van de Zeeuwse bevolking naar de St. Ja- cobskerk in de eveneens versierde en vlaggende Scheldestad. Daar was het eerste punt van samenkomst tot overdenking en bezinning bij de ge beurtenis, die het begin van nieuw groen leven op Walcheren zal zijn. In de kerk voerden twee predikan ten en een pastoor het woord. Ds. Hartjes sprak in het Frans en wees erop, dat Walcheren moest sterven, om uiteindelijk te kunnen leven. „Vandaag echter", aldus ds. Hartjes, „gaat de zon ,weer op over het eiland, dank zij de hulp van buiten". Pastoor H. Snel zeide o.m.: „Geluk kig heeft men op deze overvolle dag nog enige ogenblikken kunnen reser veren, om onze gedachten omhoog te voeren naar God". Spreker herdacht de velen die hun leven voor de vrij heid geofferd hebben en eindigde met de woorden „moge met dit nieuwe natuurleven cok de geestelijke ople ving gelijke tred houden, want in de ze chaotische tijd heeft evenals elders, de Walcherse mens geleden". „Deze dag", aldus ds. L. J. C. Vis- beek, „is er een van vreugde en dankbaarheid van hen, die uit grote verdrukking zijn gekomen en nog een zware taak voor zich hebben. Nu komt het herstel". Spreker ging in op het rijke symbool van de boom. „De boom des levens in het paradijs is het begin en aan het eind staat de boom in het nieuwe Jeruzalem. Daar tussen ligt onze tijd, waarin de dood het steeds weer schijnt te winnen. In gehoorzaamheid aan Jezus Christus1", zo besloot spreker, „mogen wij wer ken voor een samenleving, welke een teken en voorbeeld moge zijn voor die eeuwige gemeenschap, die God ons heeft beloofd". Aan deze kerkelijke plechtigheid werkten mee de Vlissingse Orato rium-vereniging, de Vlissingse Or kest-Vereniging en de organist, P. Broese. Na de dienst begaf -het ge zelschap zich naar het Bellamypark, waar de plechtige herbeplanting, ge wijd aan de nagedachtenis van Fran se, Nederlandse en andere geallieer de militairen, verzetstrijders en bur gers op Walcheren begon. In het Bellamypark te Vlissingen zijn na de kerkelijke plechtigheid reeds gisteren in een deel onzer op lage vermeld de eerste bomen plant. Slechts enkele stadskernen komen in eerste instantie in aanmerking en men moest wel over veel fantasie beschikken om de dunne schuchtere stammetjes die gisteren de eerste zandschop kregen de klassieke lom- m er weelde van het eiland te zien ver. spreiden. Het was alles nog zo arm, nog zo weinig overtuigend, maar daarom des te treffender als symbool, van het bewonderenswaardig herstel in Nederland, volgens de Britse pre mier Attlee, van onze wil tot her bouw, volgens zijn Nederlandse ambt genoot dr. Beel. De voorzitter van de stichting Nieuw-Walcheren, de heer J. L. Ver hagen, heeft hier een welkomstrede tot de hoge gasten gericht. Hij memo reerde de geschenken van de Konin gin voor een beplanting in Westca- pelle. Voortgaande in het Engels drukte spr. de dankbaarheid van Walcheren uit voor de aanwezigheid van de Engelse minister-president en in het Frans dankte hij de vertegen woordigers van Frankrijk, België en Noorwegen. De Franse gezant, de heer Jean Ri- vière, herinnerde aan de krachtsin. spanning die >de Franse legers voor de vrijheid van Europa hebben gele verd. Hij bracht de beste wensen voor de herbouw van Walcheren en Ne derland naar voren. Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, heeft enkele woorden ge- STAATLOTERIJ. - 3e KLASSE, 2e LIJST. 25000: 19452. 5000. 20073. 1500: 8812. 1000: 7595 8980. 400: 4907 12694. 200: 2770 11243 19711 20937. 100: 3537 10170 11354 12476 12984 15967 16232 18250 19793 20738 20805. GEEN BUTLIN-CAMP IN ZANDVOORTJ Het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg heeft het volgende telegram aan de Ministerraad gezonden: „Het Dagelijks Bestuur van het Ka tholiek Bureau Voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, het landelijk orgaan voor samenwerking van de 5 standsorganisaties en de K.A. heeft kenis genomen van de planne tot oprichting van een Butlin-Camp in Zandvoort en van het voornemen der Regering om hiervoor de nodige ver gunningen en credieten Le verstrek ken. Genoemde organisaties achten het ten zeerste ongewenst, dat het vreem delingenverkeer in Nederland op een geestelijk ongezonde basis word; be vorderd e.i dat bouwmaterialen voor dit kamp beschikbaar worden gesteld, die elders in ons land zo zeer nodig zijn voor urgentere aangelegenheden. Het dagelijks Bestuur van het Kath. Bureau dringt er derhalve bij uw raad op aan, alsnog te willen bevor deren, dat de bouw van dit kamp geen doorgang zal vinden. w.g. A. C. de Bruin, Voorzitter, w.g. Drs. A. H. M. Albrechts, Gedelegeerde. wijd aan de Franse gevallenen in 1940 en in 1944. Vlissingen zal zijn mede werking verlenen aan de oprichting van een monument ter ere van de ge vallen Fransen. Tenslotte bracht mr. Kolff hulde aan de andere geallieer de en gestorven verzetsstrijders. Begeleid door de burgemeester en de voorzitter van de stichting Nieuw- Walcheren, heeft Prinses Juliana de eerste boom geplant op de plaats, waar zij vele jaren geleden ook een boom heeft geplant. Onder de wortels van d-e boom is een oorkonde, vermeldende het feit, dat deze boom door deo Prinses is ge plant, mee de grond ingegaan. KONINGIN SCHENKT BOS AAN WEST-KAPELLE. Reeds 80.000 bomen zijn aan de Stichting „Nieuw Walcheren" uit Nederland en van elders geschonken door aankoop van zogenaamde plant bewijzen. Een waarlijk vorstelijke gave heeft aan het begin der her beplanting van het eiland bijzonder reliëf verleend. H. M. de Koningin heeft West-Kapelle, het zwaarst ge troffene der Zeeuwse dorpen, een bos van twintig hectaren geschon ken, met welks aanplant thans ook een begin is gemaakt. Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kèn. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende or ganen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij nen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter er. opgewekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of Drogist. BINNENLAND. De minister van Justitie wenst de jaarwedde van de kantonrechters in de 2e klasse te brengen op f 8400 en die van rechters, vice-presidenten, substituut officieren met 100 gld te verlagën. Op een R.K. Kerkhof te Ensche de, dat niet meer in gerbuik is, is een ergerlij1-- geval van grafschennis ont dekt. Ongeveer 70 grafstenen, mar meren platen en kruisen zijn ver nield. De elfjarige G. Iedema uit Oost- zaan is met zijn fiets gevallen, toen een auto hem wilde passeren. Hij kwam terecht onder een der achter wielen /an de auto en werd op slag In het dorpje Cromvoirt bij den Bosch had dezer dagen een twist plaats tussen zekeren H. en D., welke zo hoog liep, dat H. zijn tegenstander met een knuppel een zware slag op het hoofd toebracht. Aan de gevol gen daarvan is D. Dinsdag overleden. De dader werd door de pojitie te Vught gearresteerd. Een jaar voorwaardelijke inter nering, ontzetting uit de beide kies rechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 25000, adviseerde het Haarlemse Tribunaal tegen mr. P. H. A. Bijleveld 'te Heemstede, tijdens de bezetting directeur van de Nederlandse Bank. Vier jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting voor tien jaar uit het recht om ambten te bekleden, uit de kiesrechten en uit het recht het beroep van uitgever uit te oefenen is geëist tegen jhr. mr, C. van Nispen tot Sevenaer, directeur van de N.V. de Residentiebode, wonende te Was senaar. De Haagse kolenhandelaren heb ben in een resolutie de minister van sociale zaken /erklaard, dat zij geen kans zien, om kolen af te leveren, als zij het niet meerin papieren zakken mogen doen. BUITENLAND. Een groot aantal Amerikaanse superforten heeft' een aanval gedaan op de Amerikaanse vloot bij de Ber muda-eilanden. De Amerikanen zeg gen niet, wie het gewonnen heeft. Truman en Clifford, die in twee kleine vliegtuigen een reis om de wereld maken, zijn thans in Alaska aangekomen. Op het gevaarlijke stuk van Japan tot de Aleoeten werden zijvergezeld van vliegende forten, die een motorboot en reddingsmate riaal bij zich hadden. Ook 'n kunst! Te San José in Costa Rica was men ontevreden over de krant. Een bommetje en de krant vloog in de lucht. Eén dode. Een ingezonden stuk is toch veiliger. Op 26 October j.l.* verongelukte, zoals bekend, een Zweeds vliegtuig in de storm bij Athene. Het Griekse ministerie van luchtvaart heeft een onderzoek ingesteld en is tot de con clusie gekomen, dat het waarschijn lijk niet zo'n vaart gelopen had, als de piloot de storm vermeden had. Het schijnt moeite gekost te hebben om tot deze conclusie te komen. Diter Friede, politiek correspon dent van het onder Amerikaanse con trole staande Berlijnse blad „Der Abend" wordt vermist. Hij is even in de Russische sector geweest en daar na niet meer gezien. Ja, wie doet dat ook! Bij Keulen is een zekere Alten- sen gearresteerd, die een ondergrond se groep trachtte te vormen, met het doel het Sovjet-leger uit Oost-Duits. land te verdrijven. Gelukkig maar dat dit niet is doorgegaan. ALKEMADE Arbeidsbureau. Aan belangheb benden zij medegedeeld, dat het Ge westelijk Arbeidsbureau in de ge meente Alkemade van 1 November aanstaande af wederom zitting houdt in de Pancratiuszaal aldaar, iedere Donderdag des voormiddags van 10.30—12.30 uur. BOSKOOP K.A.B. Ter gelegenheid van de feestdag van St. Willibrordus, de Apostel van Nederland, zal uitgaan de van de K.A.B. ook in onze Paro chie een Willibrordus-viering worden gehouden op Vrijdag 7 Nov. a.s. in het R.K. Ver.-gebouw. De spreker voor deze avond is de pastoor Th. v. Seggelen uit Reeuwijk, oud kapelaan van Boskoop. Het R.K, zangkoor St. Cecilia verleent haar medewerking. Vrij entree. Aanvang 8 uur. LISSE JONGETJE DOOR AUTO AANGEREDEN Gistermiddag had op de rijksweg in deze gemeente vlak voor het po litiebureau een vrij ernstig ongeval plaats. Een ongeveer 10-jarige knaap stak plotseling de rijksweg over, waardoor een van de richting Haar lem komende personenauto hem aan reed waarbij de jongen tegen de grond werd gesmeten en enige meters met de auto meerolde. De ontboden ge neesheer constateerde een gebroken onderbeen, een kaakfractuur en ver schillende schaafwonden. De knaap werd vervoerd naar het Academisch ziekenhuis te Leid'en. De autobe stuurder kwam, doordat hij zijn stuur terstond omgooide, terecht in de heg afscheiding van hét perceel van de heer W. J. Verdegaal. Geboren: Maria Jacoba Adria- na d. v. J. Langeveld en C. M. Smit. Maarten z. v. J. Zonneveld en D. Luit Anton z. v. A. de Gans en C. J. Dauderij. Johannes Nicolaas Maria z. v. J. C. v. Rooijen en G. A. Beijk. Petrus Theodorus Franciscus z. v. J. Th. v. d. Reep en C. Ruigrok; Mar- celis Anbhonius z. v. C. A. v. d. Vlugt en A. M. v. d. Geest. Anselma Chris tina Jozef Maria d, v, P. Kleijn en G. L. Ruitenburg; Leonardus Fran ciscus Jozephus Maria z. v. F. L. J. M. Haase en M. C. Nieuwland. Ondertrouw*!: Christianrus v. d. Geer 32 j. Voorhout en Cornelia F Berbee 26 j. Cornelis S. Snaar 29 j. en Jacoba P. Grimbergen, 27 j. Getrouwd: A. Slingerland Hillegom en M. P. Vermeulen; M. Slootweg en A. G. Tromp. A. A. Couzijn Hille gom en M. C. v. d. Aardweg, Th. v. d. Meer en J. E. Schoonveld. Gisteravond heeft de gemeente raad van Lisse onder voorzitter schap van de burgemeester een gro te agenda afgewerkt De voorzitter brengt na de vast stelling der notulen het voorstel tot verkoop van industrieterrein en de aankoop van een sloot ter sprake, als mede de ophoging van dit terrein. De heer Romijn vraagt, of hier de exploitatie-verordening niet op van toepassing is. De voorzitter zegt, dat de aanleg van de straat in de ver koop wordt begrepen, f De heer Steenwinkel vraagt of het uit te voeren werk aanbesteed wordt en of hierbij de bepaling gemaakt kan worden, dat Lisser arbeiders te werk worden gesteld. De heer de Vries vraagt of deze in dustrie, evenals grootbedrijven arbei ders van Lisse eventueel kan opne men. Z.i. zal dit bedrijf niet die vruchten afwerpen op dit gebied, zo als wij dat hebben voorgesteld bij grootbedrijven. De heer Leféber meent, dat de aannemer verzocht zou kunnen wor den om Lisser arbeiders bij de uit voering te werk te stellen. Bij het scheepsbouwbedrijf zullen, wanneer dit op volle toren werkt, ongeveer 60 a 70 arbeiders werkzaam zijn. Be sloten wordt de verkoop te doen als mede de aankoop van de sloot. Het voorstel inzake verkoop /an grond aan het R. K. Kerkbestuur wordt, omdat enkele punten nog ge regeld moeten worden, door B. -3n W. van de agenda afgvoerd- Na enige inlichtingen wordt beslo ten aan de N.V. Bloembollenkweke rij en handel v.h. Onderwater en Co. te Lisse te verkopen een perceel grond met het daarop staand brand- sputhuisje, gelegen in het buurt schap „de Engel" tegen een prijs van 100.en met beding dat deze firma als brandepuithuisje zal in richten een in de noordelijke hoek van haar bollenschuur gelegen ruim te van ongeveer 3 x 4 M. De voorstellen van B. en W. om over te gaan tot aankoop van grond van de fam. Zijp, van de heer J. W. A. Lefeber en van mevr. Slechtkamp, voor straataanleg Eerste Poellaan Kistenfabriek, werden na ampele be spreking aangenomen. Gratificatie. Alsnu kwam aan de orde het voor stel tot toekenning van en gratifica tie aan het personeel van de gasfa briek in verband mt het 40-jarig be staan der fabriek. De heer van Leeuwen vraagt, of het niet mogelijk is om ook de men sen, die jaren gewerkt hebben aan dit bedrijf, zoals gepensionneerden en weduwen een soortgelijke gratificatie te verlenen. De voorzitter vindt dit zeer sym pathiek, doch acht het niet voor uit voering vatbaar, maar zal het nader bespreken onder goedkeuring van de RaajcL De heer Kortekaas vraagt of B. en ding van dit besluit een felicitatie zal richt aan de gasfabriek en verzoekt indien dit niet gedaan is, dit alsnog te doen. De voorzitter zegt, dat bij toezen ding van dit besluit een feliciatie zal worden gezonden. Na enkele andere vragen wordt overeenkomstig het voorstel besko ten en 1400 gevoteerd voor deze uit gaaf. De verhuring van het Sportpark. Het voorstel tot delegatie van het recht tot verhuring van het gemeen telijk Sportpark en andere gemeente eigendommen wordt druk bespro ken, De heer v. Dijk vraagt om vaste bedragen vast te stellen voor het ver huren van het Sportpark. De heer v. Leeuwen vindt delegatie van be voegdheden van de raad aan B. en W- geen prettige materie en stelt voor om voor het Sportpark een apart be drijf in te stellen. De voorzitter ontraadt zulks, omdat dit nog oip practische redenen niet mogelijk is. Wel wordt door B. en W. in deze richting gedacht in de toe komst. Vervolgens vraagt de heer v. Leeuwen of de verpachting van de consumptietent ook niet nodig is. De voorzitter zegt, dat dit in de eerstvolgende vergadering aan de or de zal worden gesteld. De heer Kortekaas is er niet voor om de macht van de Raad uit han den te geven, omdat ,de bevoegdhe den toch al beknot zijn. Spreker be grijpt de moeilijkheden evenwel om voor elke verhuring een raadsverga dering te houden en zou het voorstel alleen geldig willen doen zijn voor 1948, zodat wij eerst eens afkijken, hoe dit werkt. De voorz. wil B. en W. liever niet- binden voor een jaar. Dit is geen usance. De Raad kan ten alle tijde op zijn besluit terugkomen. Behalve de geldelijke aangelegenheid zitten hieraan ook nog principiële kwesties vast. Juist deze principiële kwesties zijn voor de heer De Vries aanleiding om B. en W. er op te wijzen, dat zij ten allen tijd ter verantwoording kunnen worden geroepen, indien zij naar de mening van de Raad dit niet goed doen. Na enige discussie wordt ten slotte overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. In behandeling komt thans het vcorstel tot het geven van straatna men. De heer Steenwinkel vindt de geste van het woningbouwbestuur „Het Gezinsbelang" buitengewoon sympa thiek om een straat naar J. C. de Haan te vernoemen, doch acht deze naam beter op zijn plaats in het ver lengde van de laan van Rijckevorse', omdat deze beide personen hebben samengewerkt. De voorzitter en weth. Lefeber ach ten juist de straat in „de Engel" ge schikt om deze te vernoemen naar de heer De Haan z g., omdat hij steeds heeft medegewerkt aan de totstand koming van deze woningen. Besloten wordt aan de land- en tuinbouwbond, afd. Haarlemmermeer een subsidie toe te kennen van ƒ2 50 per leerling per jaar voor de kosten van huisvesting van haar cursus voor leerlingen uit deze gemeente. Een crediet van 475 wordt toe gestaan voor de rattenbestrijding, •terwijl de wijziging van de begroting voor het jaar 1947 wordt goedge keurd. (Wordt vervolgid). KATWIJK De weg door het vliegveld. De K.N.A.C. heeft de Minister van Ma rine verzocht de weg Wassenaar Katwijk "voor wat betreft het gedeel te door het vliegveld Valkenburg voor alle verkeer open te stellen c.q. te doen openstellen voor motorrijtui gen met uitvaardiging van een stop- verbod voor het gedeelte door het vliegveld. KATWIJK AAN DEN RIJN Centr. Ziekenfonds Als verte genwoordigers werden gekozen de heren L. v. d. Zwan, en W. Kulk en als plaatsvervangers de heren E. van Wens veen en J. Slootweg. Herrijzend Katwijk In het ge meentehuis kwamen, onder leiding van de Burgemeester, enige van de vooraanstaande ingezetenen bijeen, ter bespreking van de maatregelen betreffende de wederopbouw. Door overleg hoopt men overeenstemming te bereiken tussen opdrachtgevers en architecten. Men hoopt door deze be middeling de aanbouw aanmerkelijk te kunnen bevorderen. Het comité zal bestaan uit: voorzitter de burge meester, verder de heren B. Lam mens, N. v. Duyvenbode, C. v. d. Plas, dr Borleffs. mr J. v. d. Plas, A. Verdoes. G. Terluin, A. Ouwehand, C. A. Kriele, J. P. G. Bouman, A. W. C. Verhees, W. Scheerens en A. Woensdrecht. DE ZILK Postzegels van de Paus Twee zoons van P. K. zijn geweldige post zegelverzamelaars. Zij hadden de vrijpostigheid aan de Paus postze gels te vragenHoe waren ze verrast, toen zij dezer dagen een par tijtje postzegels van Z.H. persoonlijk ontvingen. KOUDEKERKE Winkelweek. Voor de te houden winkelweek met de a.s. St. Nicolaas werden tot commissieleden beroemd de heren A. van Diggele, G. S. den Hollander en N. Vonk, „Groene Kruis". Aan de versla gen uitgebracht op de jaarvergade ring van „Het Groene Kruis" ontle nen wij, dat de vereniging thans 388 leden telt. De kas beschikt over een flink batig saldo. In de bestuurs vacatures, ontstaan door het overlij den van en het bedanken van de he ren W. Wille Jzn, en A. van Egmond. werden gekozen de heren C. J. van der Vis en burgemeester G. Verheul. Gepoogd zal worden een moedercur sus in het leven te roepen. NIEUWKOOP Film. Alhier draaide de film over het leven van Z. H. Paus Pius XII. De zeer goede opnamen lieten ons genieten van de schoonheid van Rome, de St. Pieter en van het Va- ticaan. We vertoefden in de kamers van de Paus. hoorden hem spreken en waren getuigen van de diverse audiënties, die de Plaatsbekleder van Christus verleende aan de heel rij ken, maar ook aan de armsten; aan de blijden maar ook aan de door angst en leed verscheurde «zielen. Don Lorenzo Perosi weefde door de gehele film zijn machtige muziek terwijl het beroemde Sixtijnse koor onder Perosi's leiding zong. Wan neer men van een film wil genieten, dan moet men „Pastor Angelicus" gaan zien. NOORDWIJKERHOUT Toeslagkaarten bijzondere ar beid In aansluiting op de aan de werkgevers toegezonden wenken wordt medegedeeld, dat de nieuwe aanvraagformulieren M.D. 293-03 welke formulieren eveneens werden toegezonden, op onderstaande dagen ingevuld moeten worden ingediend. De stamkaarten van alle op de aan vraag voorkomende arbeiders die nen bij het indienen te worden mede gebracht. Bij het indienen van de aanvragen ontvangen de werkgevers een volgnummer netwelk goed be waard en bij de uitreiking der toe- slagikaarten moet worden medege bracht. Indiening; Dinsdag 11 Nov. van 9.30-12 en 12-15 uur. Donderdag 13 Nov. van 9.30-12 en 13-15 uur. Personalia Voor het politie- diploma slaagde de wachtmeester der Rijkspolitie B. Hoogendorp. SASSENHEIM GEMEENTERAAD. De gemeenteraad kwam in spoed eisende vergadering bijeen. De minister van onderwijs heeft in overweging gegeven, teneinde het schoolverzuim te beperken een ver ordening vast te stellen, waarbij aan de politie de bevoegdheid wordt gegeven, om leerplichtige kinderen, die op straat worden aangetroffen, naar de respectievelijke scholen te brengen. De heer Schrama zegt, dat de verordening er is, deze ook nageleefd moet worden. In dit ver band wijst hij op de enige tijd ge leden vastgestelde verordening op loslopende honden. Hij ziet er geen resultaat van. De voorz. merkt op, dat hun juist dezer dagen verklaard dat de schade aan de tuinen veel geringer is. De verordening wordt goedgekeurd. Na enkele opmerkingen over de aflossingen word.t besloten tot het aangaan van een geldlening groot 117.895 met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, tegen een ren. te van 3 pet. voor de eerste 10 jaar en 3pet. voor de overige 30 jaren. Inzake deelname aan de landelijke rattenbestrijding, die ongeveer 400 zal kosten voor onze gemeente, merkt de heer Schrama op, dat hij aan het voteren van deze som de voorwaar de wil verbinden, dat de gehele pro vincie moet deelnemen, anders helpt het niets. De heer Beije wijst er op, dat men maar al te dikwijls etens resten wegwerpt Besloten wordt aan de bestrijding deel te nemen. Van de heren Gebrs. Vlasveld kan de gemeente een gedeelte van hun terrein aan de Bijweglaan kopen voor 4.per M2. De h,eer Schra ma vraagt of die weg in orde is, of er riolering is enz. De heer van Breda acht het aanbod wel aanne melijk. Nadat wethouder Vogelaar de zaak verduidelijkt heeft, wordt tot aankoop besloten. Het terrein is 3175 M2. en er kun nen 16 woningen gebouwd worden. Aan de agenda was nog een punt toegevoegd en wel: „Principe besluit onteigening grond'" Het' betreft hier de grond nodig voor de doorbreking ven de Wester straat naar de Teylingerlaan. B. en W. bieden 1.25 per M2. terwijl 2.50 gevraagd wordt. Zij zijn ook bereid de door het prij zenbureau te bepalen hoogst toelaatbare prijs te betalen. Na enkele besprekingen werd het besluit genomen. Ouderavond Kat. Meisjesschool Voor het eerst is hier een ouderavond georganiseerd Het doel is, door deze avonden nauwer contact tussen ouders, en onderwijzend personeel te leggen. De Pastoor opende namens de eerw. zusters deze avond met een kort welkom aan de talrijke aanwe zige ouders. Hierna werd een pro gram van 30 nummers op een vlotte wijze /oor de leerlingen afgewerkt. Voordrachtjes, declamaties, zang en dans afgewisseld door pianostukjes werden keurig uitgevoerd. Bijzonder goed werd door een koor van en gelen het „Maria's Magnificat" ge zongen. Ook het stukje „Het nieuwe broertje', dat van O. L. Heer geen tandjes had gekregen, viel zeer in d« smaak. De ouders hebben genoten van alles. Door een hoofdzuster werd een korte lezing gehouden over de taak van de ouders bij de opvoeding, in samenwerking met de onderwijzer, In de pauze werd koffie met door de leerlingen gebakken koek gepresen teerd. De pastoor sprak het dank woord en vroeg een blijvende belang stelling der ouders met alles wat de opvoeding op school betreft, STOMPWIJK Stompw. Boys. In een fraaie en spannende strijd is het St. B. gelukt op het sterke A. Z L. een 10 over winning te behalen. In de eerste helft was St. B. sterk in de meerder heid; tot doelpunten kwam het ech ter weinig, alleen de midvoor wist met een fraai schot de stand op 1—0 te brengen. Na de rust waren de rol len omgekeerd en had A. Z. L. het beste van het spel. St. B. verdedig de echter met alle macht en hield stand, zodat het voor A. J. L. onmo gelijk was een tegenpunt te scoren. ZOETERWOUDE (H. R-) Personalia. Voor het examen vakbekwaamheid kruidenier, houden te Amsterdam, slaagde de heer P. A. Zwetsloot. K.A.B. afd. Zoeterwoude (dorp) Ter aanvulling van de verspreide cir culaires wordt medegedeeld dat ook in de parochiekerk van de H. Kruis verheffing op Vrijdagmorgen 7 Nov, om 's morgens 6 uur een H. Mis wordt gelezen tot intentie van de levende en overledene leden. Het be stuur vertrouwt er op, dat alle leden op de feestdag van de H. Willibror dus onze patroon deel zullen nemen aan de H. Mis met algemene H. Com munie, Het is de beste manier om ons winterprogram te beginnen, en Godszegen te vragen op ons werk. WEERSVERWACHTING KOUDER. Kouder met op beschutte plaat- g sen liohte nachtvorst en hier en g daar ochtendmist. Wisselende o bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land nog g een enkel buitje. Matige tot g zwakke wind tussen Noordwest g en Noordoost. o ooooooqooooooooooooocooooooooooooo HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Bij de landwacht. De veehouder Gerrit H. Op 't Land te Bodegraven was in 1944 bij de landwacht gegaan, nadat hij reeds eerder lid was ge worden van de N.S.B. en in Duits land hulp had verleend aan de vijand. Tegen hem werd acht jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten geëist. Het Hof veroordeelde tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek preventief en ontzetting kiesrechten. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) OPERA VAN MOZART IN LEIDEN. Wie net programma van het Leids Academisch Kunstcentrum voor het seizoen 1947—1948 heeft doorgelezen, zal tot zijn verbazing hebben gecon stateerd, dat op Maandag 24 Novem ber a.s. in de Schouwburg zal wor den opgevoerd Mozart's „Entführung aus dem Serail". Met verbazing, om dat wij op het gebied van de opera weinig verwend zijn. Het zal onze lezers dus ongetwijfeld interesseren hierover enige bijzonderheden te ver nemen. Het feit, dat hier ter stede zelden een opera wordt opgevoerd, vindt zijn oorzaak in het ontbreken van een ge schikte speelruin te. De schouwburg heeft voor dergelijke opvoeringen een te beperkte outillage, terwijl het aan tal plaatsen te gering is, om de hoge kosten van een operavoorstelding te dekken. Dat men ondanks deze moeilijkhe den er toch in geslaagd is een Gala voorstelling te bewerkstelligen van Mozart's „Entführung aus dem Se rail" door het gezelschap van de Ne derlandse Opera, is te danken aan het initiatief van het Leids Academisch Kunstcentrum. Voorts steunt het Schouwburgbestuur deze voorstelling met een belangrijke subsidie. Men zal begrijpen, dat er grote technnische wijzigingen moeten wor den aangebracht, om deze opera op de Leidse planken te kunnen bren gen. Het aantal beschikbare plaatsen komt voor de helft aan het L.A.K., terwijl de andere helft zal worden verkocht volgens het principe: „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt". Wat het artistieke gedeelte aangaat, kunnen wij mededelen, dat het hier een geheel nieuwe opvoering betreft. Décor en aankleding, welke van een suggestieve orginaliteit zijn, werden ontworpen door de heer Nicolaas Wijnberg, die op dit gebied in zeer korte tijd reeds vele belangrijke re sultaten heeft geboekt. De muzikale leiding berust bij Willem van Otter- loo, terwijl de mise en scène wordt verzorgd door Abraham v. d. Vies. Jan Engelman tenslotte maakte de Nederlandse bewerking. Wij zijn er van overtuigd, dat het overzetten van een dergelijk werk uit de oorspron kelijke taal in het Nederlands veel tegenkanting ontmoet. Jan Engelman heeft zich echter op een dergelijke wijze van zijn taak gekweten, dat zelfs de meest verbitterde tegenstan ders deze prachtige bewerking zuilen weten te,waardoren, De luchtige sfoer van de Duitse tekst werd geheel be houden zonder in het vulgaire te ver vallen. Nadere gegevens zullen binnenkort via affiches worden bekend gemaakt. HIJ BRACHT MUSSERT NAAR ZIJN HOOIBERG. Het Tribunaal te Amersfoort heeft hedenmorgen advies uitgebracht in de zaak tegen de vroegere N.S.B.'er H. H. Hartke uit Doorn, die in de Meidagen van 1940 Mussert van Eilthoven naar ,,De Gooise Boer", een uitspanning te Laren, heeft gereden. Een zijner andere trawanten was de leider daar behulpzaam bij het on derduiken in de hooiberg. Hartke werd veroordeeld tot 5 jaar met aftrek van voor-internering, waarvan 2 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling. Hij zal voorts ver plichte arbeid moeten verrichten. Deze straf houdt in, dat Hartke op 30 April 1948 i,n vrijheid zal worden gesteld. POSITIES NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Aldabi, Rotterdam'Rio de Janeiro, pass. 3 Nov. Quessant. Boschfontein, 3 Nov. van Mombassa naar Suez. Boissevain, 1 Nov. van Singapore naar Shanghai. Delfstijk, VancouverRotterdam, 2 Nov. te Liverpool. Duivendijk, VancouverRottedam, 1 Nov. te San Francisco. Johan de Witt, A'damJava, pass. 3 Nov. Minikoei-eilahd. Kota Agoeng, .R'damJava,pass. 3 Nov. 19 uur Gravesend uitgaand. Kota Baroe, JavaR'dam, pass 4 Nov. Finisterre. Nieuw-Amsterdam, verwacht 6 Nov v.ma van R'dam te New York. Oranje, 3 Nov. van Batavia naar A'dam. Tabinta, A'damJava 4 Nov, te Aden verwacht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 Nov. Vee. Aan voer: 4396 stuks .vee, waarvan 306 paarden, 16 veulens, 1105 vette koeien en ossen, 1042 stuks gebrui'ksvee, 261 graskalveren, 257 nucht. kalveren, 626 schapen en lammeren 9 varkens, 555 biggen, 219 bokken en geiten. Prijzen per stuk: kalf koeien le kW. 650, 2e kw. 500, 3e kw. 325. melkkoeien 650500324; vare koeien 400300250; vaarzen 400—300—200; pinken f 300—200— 150, graskalveren f 18010050; biggen per week 231813.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3