Lichte gevallen voor het Tribunaal miii KLEIN NEST WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Roofoverval Kootwijkerbroek opgelost In samenwerking met de rijkspo litie te Bameveld heeft de Rotter damse politie een roofoverval opge lost, welke in Juni 1945 dus vlak na de bevrijding werd gepleegd op een Boerderij in Kootwijkerbroek onder de gemeente Barneveld. Vlak na de bevrijding keerde te Rotterdam éen onderduiker terug van de Veluwe Hij vertelde in de Huiselijke kring, dat hij bijna een jaar by een boer in Kootwijkerbroek was geweest, die verschillende onderduikers en eva- cue's had geholpen en goedgedaan. Als bijzonderheid vertelde hij, dat de boer er warm bij moest zitten, want in de buurt werd verteld, dat hij wel een melkbus vol met zilvergeld bezat. Een broer van de onderduiker, de 33-jari^fe expeditiekneoht A. V. boorde het verhaal en wist met een handigheidje naam en adres van de lboer in handen te krijgen, tezamen s met een achttal andere zware jongens de broer had reeds verschillende vonnissen achter de rug trok hij naar Kootwijkerbroek. Het was een uitgelezen gezelschap, hetgeen daar uit blijkt, dat onder hen zich bevond de 39-jarige A. D. H. van K., die ook bij de overval op het Rotter damse hoofdpostkantoor betrokken was geweest. De bewoners van de boerderij werden met een stengun, een defect pistool en een kinder pistooltje in bedwang gehouden, waaitoa een bedrag van 14.000,- werd buitgemaakt. Toen zij vertrokken liep de zoon des huises hen achterna, waarna een van het negental een schot loste, met het gevolg, dat de voet van de jongeman doorboord werd. Bij het verhoren van acht daders, die voor andere zaken in de gevan genis vertoefden, kwam de Rotter damse politie langzamerhand achter het verloop van dit,, geval, waarna de rijkspolitie in Barneveld werd in geschakeld en de zaak tot oplossing werd gebracht. Twee van de overvallers hebben een bekentenis afgelegd, maar de anderen blijven hardnekkig ontken nen. 7-JARIG KNAAPJE BESCHONKEN. In een perceel in het steegje ach ter de Kamp te Amersfoort werd Maandag een 7-jarig knaapje binnen gebracht, dat op straat door voorbij gangers in beschonken toestand was aangetroffen. Korte tijd later ge raakte het jongetje bewusteloos. Hij werd overgebracht naar 'het zieken huis, maar is inmid-els weer ontsla gen. De politie stelde een onderzoek in en trof in het belendende perceel drie jongens aan, waarvan de jongste 15 jaar, die zich te goed deden aan bier, dat daar in overvloed in een vat aanwezig was. Het vat bleek van diefstal afkomstig te zijn. De jongste van het drietal was er eveneens slecht aan toe. De jongens bleken drie broers te zijn, die het bier opdronken, terwijl hun moeder afwezig was. De ze had haar kinderen aan hun lot overgelaten en keerde eerst 's avonds om 11 uur naar haar woning terug. RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 8 45 Slo waakse suite. 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgel. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram.platen. 1120 Mimi Arden sopraan en Jaap Brill, piano. 11.50 Opera- en Operette-frag menten. 12.38 George Gershwin con cert. 13.00 Nieyws. 13.15 Les gars de Paris. 13.45 Arthur Schnabel, piano. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 De Kwin. tetspelers. 15.00 Voor de zieken en gezonden. 16.00 U kunt hei geloven of niet. 17.00 Avro-kaleidoscocp. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Gerard v. Krevelen, piano. 20.00 Nieuws. 20.15 Aansluiting met Groningen concert. 21.00 Prof. dr. K. Ph. Bernet Kem- pers. 22.10 Gram.-platen. 22.15 Van de lage landen. 22.45 „Aspecten van het jeugdvraagstuk" door dr. P H. Ritter Jr. 23.00 Nieuws. 23.15 Rhyth- me en melodie. 23.45 Gram.platen. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Tsjechische dan sen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9 00 Gram.platen. 9.35 Paul Robeson. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram.platen. 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Gram.platen, 12.03 Piano werken van Chopin en Faure. 12.35 Orkes} Klaas van Beeck. 13.00 Nieuws. 13.45 Hors d'oevre. 14.00 Giaconda-ensemble. 14.40 Cause rie voor de vrouw. 15.00 Populaire orgelbespeling. 15.30 Zang met piano 16.00 Bijbellezing. 16.45 Het Lon- dens Philharmonisch orkest. 17.00 Het Racio-jeugdjournal. 17.50 Het rijk overzee. 18 00 Land- en tuin bouw. 18.15 Klanken van Hawai. 18.30 Onze koren en korpsen. 19.00 Nieuws. 19.45 Gram.platen. 19.55 Het Bach-koraal. 20.00 Nieuws. 20.15 Strijkorkest. 20.40 Piano-duo. 21.00 Cello recital 21.40 De vaart der vol ken. 21.50 Met band en plaat voor U paraat. 22.30 Nieuws. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Zang met piano. 23.05 Werken van Claude Debussy, •gramofoonplaten. WEDEROM DRIE GESNEUVELDEN. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de Nederlandse verliezen gisteren bedroegen 3 gesneuvelden en 3 gewonden. Op Java en Sumatra moest tegen infiltrerende benden worden opgetreden. Verder werden verschillende Nederlandse posten en patrouilles beschoten. VRIJDAG KOFFIE EN THEE. Naar wij vernemen vermeldt de bonnenlijst, welke Donderdag as. zal worden gepubliceerd voor de kaarten KA, KB, KC 711 125 gram koffie en 50 gram thee. GEEN EXTRAATJES VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN. Reeds is bekend gemaakt, dat zowel ter gelegenheid van St. Nico- laas als van Kerstmis iedereen 200 gram suiker extra krijgt. Daartoe is besloten, omdat de voedselvoorzie ningsautoriteiten overtuigd zijn van de betekenis van iets extra's voor de viering van deze feesten en alleen de suikerpositie deze bijzondere ver strekking toelaat. Maar daarmede zijn dan pok de grenzen van het mogelijke bereikt. Aan verzoeken om daarboven nog een of andere extra toewijzing te mogen ontvangen voor feestelijkhe den van afzonderlijke groepen zal niet voldaan kunnen worden. Cor respondentie hierover dient reeds bij voorbaat als nutteloos beschouwd te worden en de betrokken instanties zullen het daarom op prijs stellen, wanneer ze ter voorkoming van veel nodeloos werk achterwege blijft. BURGEMEESTER VAN HAARLEM BENOEMD. Tot burgemeester van Haarlem is benoemd mr. P. O. F. M. Cremers, griffier bij de Prov. Staten van Zuid- Holland, wonende te Voorburg. Mr. Cremers werd te Arnhem op 6 Mei 1904 geboren. Hij bezocht het Jezuïetencollege te Katwyk aan de Rijn, waar hij het gymnasium-onder wijs volgde. Na zijn eindexamen stu deerde hij aan de gemeente-univer siteit van Amsterdam en promoveer de aldaar tot mr. in de rechten. Hij vestigde een advocatenkantoor te Arnhem, in welke stad hij tevens waarn. griffier werd bij de Arrondis sement rechtbank. Vervolgens werd mr. Cremers be noemd tot adjunct-secretaris in de Commissie-Patijn voor de belegging van gelden Rijksfondsen. In Maart 1934 ontving hij. de aanstelling tot commies-griffier der Tweede Kamer. Na de bevrijding heeft mr. Cre mers zijn Tweede Kamer-functie en, zijn taak bij de wederopbouw ge combineerd, doch toen dit op de duur onmogelijk werd, heeft hij be dankt als Commies van de Tweede Kamer. Zeven Nov. 1945 werd mr. Cremers, die in Voorburg woonach tig is, benoemd tot griffier bij de Prov. Staten van Zuid-Holland. Van officiële zijde wordt medege deeld: „Zoals door de N.V. Philips' Verkoop-Maatschappij voror Neder- iand is aangekondigd', heeft zij be sloten een belangrijke vrijwillige prijsverlaging door te voeren van de door Philips geproduceerde arti kelen. Deze prijsverlaging geschiedt in overleg met het directoraat-gene raal van de prijzen. De overheid hoopt, dat dit voorbeeld door ande re ondernemers zal worden gevolgd en dat zij eveneens vrijwillig, waar dit maar enigszins mogelijk is, hun prijzen verlagen. Zij tonen hiermee, dat zij willen meewerken om een inflatie te voorkomen door vermin dering van de spanning tussen lo nen en prijzen. Indien de ondernemers aan deze politiek actief hun steun geven, zul len zij niet alleen het landsbelang op voortreffelijke wijze dienen, maar ook in hun eigen belang werken dat uiteindelijk met een laag kostenni veau in de toekomst ten zeerste ge baat zal zijn. Deze prijsverlaging van Philips' artikelen gaat gepaard met een door de directeur-generaal van de prijzen voorgeschreven verlaging van de handelsmarges. Het gevolg van een en ander is, dat de uiteindelijke prijsverlaging voor de consument zal varieren van 10 tot 37 pet. hetgeen voor de_ Ne derlandse bevolking een bezuiniging van vele millioenen gulden per jaar betekent". HET BROOD IN AMSTERDAM. De gezamenlijke meelfabrieken hebben aan de plaatselij ke bakkerij- commissies van Amsterdam en rand gemeenten medegedeeld, dat zij na overleg met de regering in verband met het conflict bij de Holland en Ceres tot hun spijt niet langer in staat zijn aan de vraag naar gebuild meel, dat is de gewone regerings- bloem, ie voldoen. Vanaf heder le veren de fabrikanten op de bestellin gen voor de helft gebuild meel en ongebuild meel af, zodat morgen de bakkers hun klanten moeten bedie nen met voor de helft witbrood en voor de rest bruinbrood'. BEURSOVERZICHT. Aanvankelijk was de effectenbeurs te Amsterdam gisteren goed prijs houdend. Voor Koninklijke, voor Scheepvaartaandelen en de meeste Industriëlen bestond enige vraag en de hoofdkoersen waren merendeels iets hoger dan Maandag. Koninklij ke waren vergeleken met het vorige slot een goede drietal punten beter en van de Industriëlen waren Unie- levers met een hoofdkoers van 298 een vijftal punten hoger. De Scheep vaartaandelen waren over het alge meen op een lichtelijk verhoogd peil, terwijl de diverse soorten Cultuur fondsen, vergeleken met de slotprij- zen van Maandag, zo goed als on veranderd waren. Toch werd onmid dellijk de indruk gewekt, dat het publiek zich grotendeels afzijdig hield. In de vrije handel was d'e af faire van beperkte afmetingen en daarbij bleek, dat de markt enigs zins zwaar lag. In vrijwel alle ru brieken openbaarde zich aanbod en, hoewel dit aanbod niet veel te bete kenen had, bestond er bitter weinig animo om te kopen. Het resultaat hiervan was dat de koersen een benedenwaartse richting volgden. Prolongatie 2 yK procent. Geraffineerd complot ontmaskerd De centrale recherche van de Haag se politie heeft de 63-jarige 'H. van R., directeur van een handelsinstituut, en zijn beide assistenten, de 33-jarige autohandelaar A. A. uit Rotterdam en de 36-jarige auto-handelaar H. N. uit Den Haag gearresteerd, die zich heb ben schuldig gemaakt aan één der grootste oplichtingspraktijken sedert de oorlog. Van R., wiens handelsinstituut slechts op papier bestond, maakte taxi-chauffeurs wijs, dat hij wel kans zag een vergunning voor een nieuwe wagen voor hen los te krijgen. Daar voor was echter een bepaald bedrag nodig, zogenaamd om een ambtenaar bij de Rijksverkeersinspectie om te kopen. Voor het verschuldigde be drag stelde hij de chauffeur een kwi tantie ter hand. Voorts stelde hij een brief op aan de R.V.I., waarin hij de verlangens van de taxi-ondernemer naar voren bracht. Deze brief liet hij door zijn slachtoffer ondertekenen, zelf zette hij er eveneens zijn hand tekening onder. Verscheidene slacht offers hebben zo de weg gevonden naar het „handelsinstituut'', waar zij een flink bedrag armer en een illusie rijker werden. De zaken van Van R. marcheerden zo goed, dat hij assistentie zocht en vond bij de twee autohandelaars A. A. en H. N., die op provisie-basis ge heel West-Nederland tot operatieter rein maakten. Werden de klanten las tig, dan legde hij hun hun eigen brie ven voor de neus, in welke hij een wapen meende te hebben. Door deze zaken kreeg Van R. 'n bedrag van on geveer vijftigduizend gulden binnen. Dit was hem niet genoeg. Hij breidde zijn transacties uit tot tap-, slijt-, be- drijfs- en huisvestingsvergunningen, ging handelen in toewijzingen voor alcohol, boter, metaalwaren en schaarse artikelen en speelde ook nog de belasting-consulent. Met laatstge noemde praktijken, die hij over het gehele land uitoefende, verdiende hij er nog eens vijftig mille bij. De beide reizigers zorgden steeds voor het contact en staken daarvoor zo ongeveer 22.000 gulden op. Aanvankelijk ontkenden de heren alles ten stelligste, maar daar de vol ledige, keurig bijgehouden -imini- stratie van Van R. de politie in han den was gevallen, vielen zij tenslotte door de mand. Het bleek, dat zij hun cliëntèle met grote voorkomendheid behandelden, Wanneer iemand niet veel tijd had, stuurden zij een taxi naar zijn wo- ning om hem af te halen of zij brach ten hem even per auto naar de bank om het verschuldigde bedrag op te nemen. Door zyn optreden wierp Van R. eer blaam op het ambtenarencorps, dat hij op deze wijze als corrupt aan merkte, terwijl hij in het geheel geen relaties met ambtenaren had. Van R. heeft verscheidene veroordelingen terzake van oplichting, valsheid in geschrifte en verduistering achter de rug, zowel in België als in ons land. Ook het strafblad der beide vertegen woordigers bleek verre van schoon. VAN MEEGEREN DOET OPGELD. Niet alleen de persoon van Han van Meegeren staat in het brandpunt van de publieke belangstelling, ook zijn werken zijn zeer gewild. Dit bleek gisteren op de Najaarsveiling bij Frederik Muller te Amsterdam waar vier echte Van Meegeren onder de hamer kwamen. E onbelangrijk jeugdwerk, voorstellende de evange list Johannes, bracht 5600 gulden op. Twee andere schilderijen, geen van beide grote kunstwerken, de Kersen eters en Jong paar met roemer gin gen voor respectievelijk 875 en 2500 in andere handen over. Voor een aquarel met als titel Mist werd grif vijfhonderd gulden neergeteld. 701 WEDEROPBOUWCIRCULAIRES De residentele vroede vaderen (en vrouwen) hebben negen uren lang, d.w.z. tot middernacht hun wijze hoofden gebroken over de wederop bouw. Wethouder Feker kan in zijn antwoord geen perspectieven openen. Zijn toespraak was een lange, felle aanklacht tegen de wederopbouw- bureaucratie. Sedert de bevrijding heeft Den Haag niet minder dan 701 wederopbouwciculaires ontvangen (wie praat daar over papierschaars te?), terwijl het aantal brieven niet eens te tellen is. Ook Den Haag- heeft het aantal commissies, instellingen, voorschriften, en papieren onder schat, aldus de wethouder. Het is een ziekte, de commissionjtis. In de gisteren gehouden zitting van het Tribunaal werd- allereerst voort gezet de aangehouden zaak tegen D. C. Zaal uit Leiden voor het horen van enige getuigen. De getuige M. de Leeuwe gaf een relaas van de omstandigheden, waar onder hij Zaal had leren kennen. Duidelijke gezichtspunten waaruit kon blijken, dat Zaal verraad tegen over de L. zou hebben gepleegd kwa men uitdiens verklaringen niet tot uiting. De tweede getuige, de rijwiel handelaar v. Leeuwen, verklaarde ge zien te hebben hoe Zaal op 29 Juni 1941 van twee jongens een witte bloem van hun revers afhaalde. Ge tuige had daartegen geprotesteerd, waarop verd. uitdagend was opgetre den, hetwelk tot een incident leidde. .Tengevolge hiervan had verd, tegen getuige een aanklacht ingediend, doch wegens gebrek aan bewijs was getuige enige maanden later voor de Vrederechter te Den Haag vrijge sproken. De derde getuige legde eni ge verklaringen af over de positie die verd. had in het bedrijf, waarvan hij vertegenwoordiger was. Daarna was het woord aan de eer ste verdediger, mr. H. v. Duiken. In een uitvoerig pleidooi behandelde deze enige punten van de dagvaar ding en meende dat de positie van z;jn cliënt in het bedrijf, dat hij verte genwoordigde niet een zodanige was, dat hij verantwoordelijk gesteld kon worden voor hetgeen daarin tijdens de bezettingsjaren geschiedde. Ook in het geval met M. de Leeuwe kon niet met zekerheid worden gezegd, dat verd. de L. verraden zou heb ben. Inzake het indienen van een aanklacht tegen v. Leeuwen zegt mr v. Duiken, dat men het optreden van Zaal moest zien als van iemand, die zich beledigd gevoelde. De tweede verdeiger mr. K. W. P. Klaassen legde er de nadruk op dat we hier te doen hebben met een cliché N.S.B.'er, in elk geval met iemand van een volkomen ander ge halte dan met de meeste andere voor- j malige leden van de N.S.B. het geval M helpen bij de meeste pijnen DE C. M. C. Te 's Gravenhage werd de jaar vergadering van de Coop. Melkaf- zet Centrale (C. M. C.) gehouden. Deze grote coöperatie van melkvee houders voorziet in normale tijden voor de helft en thans voor een vier de in de Nederlandse behoefte aan consumptiemelk. Het ledental steeg van 10.827 tot 11.350. Van de leden werd ontvangen 337.277.600 kilogram melk met gemiddeld 3.34 pet. vet. Tweederde van de melk was van eerste kwaliteit. De verkopen belie pen in totaal 59.324.974,99. Afge zien van bedrijfspremies, tuberculo- sebestrijdingspremies e. d werd aan de leden 54.940.049,65 aan melk- geld uitgekeerd, hetgeen gemiddeld 16.29 cent per kilogram is. Boven dien kon aan de leden nog worden tegoedgeschreven een bedrag van 1.153.741,04 en v/el op basis van 21.per 1000.melkgeld, het geen overeenkomt met gemiddeld 0.34 cent uer kilogram melk. In to taal kwam dus aan de leden-melk veehouders 16.63 cent per kilo melk af boerderij ten goede. Kaïe£ Kuütk uf-o'idt Theiident 86, Zo arriveerde de luitenant met huis en al weer op de plaats waar Signor Gabriël op hem gewacht had. Met een zucht van voldoening zette hij zijn vrachtje op de grond neer. Hierop nam hij zijn hoed af en maak te een beleefde buiging. Karei Kwiek en Signor Gabriël lachten zich bijna 'n beroerte om de manier waarop de luitenant zijn opdracht had uitge voerd en gingen direct met revolvers gewapend door een raam het huis binnen, waar ze alle vrienden bevrij den en de boeven met een groot touw aan elkander bonden. Hierna plaatste Signora Constanca een ketel water op het vuur om koffie te zetten en ver telde iedereen aan de anderen de avonturen die hij of zij persoonlij^ had beleefd. Maar voor ze goed en wel waren uitgepraat verscneen er weer een ijlbode van Signor Antonio aan de horizon. Hij werd groter en groter en vijf minuten later viel hij uitgeput voor de veranda op de grond neer. Zijn brief had hij in de hand. „Beste vrienden'', zo stond er in, „ik weet alles van mijn spionnen en ik ben jullie erg dankbaar voor het prachtige werk dat je hebt gedaan, Zelf ben ik echter gevangen genomen door el capitano Mario Morto, die gis teren met zijn schip hier de haven is binnen gevaren. Hij is een broer van president Manuelo Morto, onze tegen stander. Ook hij is van alle gebeurte nissen op de hdogte en verzocht mij, een brief te schrijven". is. Ten slotte legde spr. een aantal verklaringen over van mensen, die met verd. in het bedrijf hebben ge werkt. Ph. v. d. Heijden te Leiden was in Mei 1942 lid geworden van de N.S.B. er W.A. en diende later als militair aan het Oostfront Dit laatste worat door verd. ontkend. Wel is hij in be gin 1945 toegetreden tot de S.S., maar kwam direct in een hospitaal terecht. De raadsman, mï. v. Duiken, wees er op, dat het hier een geval betrof, waarvan er 13 in een dozijn gaan. De familie behoorde eveneens tot de N, S.B., zodat de omstandigheden niet bijzonder gunstig waren voor de jon geman, die toen pas 20 jaar was. Hij verzoekt het Tribunaal met deze om standigheden wel rekening te willen houden. A. J. Deurloo, uit Zoetermeer, had zich ook vrijwillig gemeld voor de Waffen SS, na eerst in Duitsland bij de O.T. te hebber, gewerkt. Als SS'er is hij bij- de Viking-divisie inge deeld en had aan het Oostfront ge vochten. Verd. zegt een poging te heb ben gedaan om onder te duiken toen hij tijdelijk in Holland vertoefde, het geen de voorz. in twijfel trekt. Door het ontbreken van een verdediger is deze zaak snel afgehandeld, waarna H. W. Bilderbeek te Leiden zich moest verantwoorden. Deze was in Dec. 1940 lid van Je N.S.B. geworden. Daarna vrijwillig bij de hulppolitie gegaan en later in gedeeld bij de landwacht. Op een vraag van de pres., mr. de Duyter de Wildt, waarom hij lid was geworden van de N.S.B. zegt verd., dat hij door de propaganda van deze beweging daartoe was gekomen. Ten aanzien van de houding door verd. ingeno men wordt hij scherp door de pres. aan de tand gevoeld. Als getuige wordt gehoord zijn echtgenote J. G. Vijlbrief. De raadsman, mr. W. M. v. d. Wissel, stelt in het licht, dat het. toetreden van B te wijten is ge weest aan een foutief politiek in zicht. Hoe heeft deze man zich ech ter gedragen bij de vrijwillige hulp politie en landwacht? Uitvoerig schetst de verdediger de moeilijke omstandigheden waarin B. is komen te verkeren en dringt er ten slotte op aan, dat bij het bepalen van de straf hiermede rekening gehouden zal worden. J. Overöuin uit Hillegom behoorde voor de oorlog reeds tot de N.S.B., Had bij de mobilisatie in 1939 daar voor echter bedankt, om na de capi tulatie opnieuw toe te treden. Daar na kwam hij bij de N.S.K.K. Op een vraag van de pres., waar om hij opnieuw in 1940 was toege treden, zegt verdachte van mening te zijn geweest, dat de oorlogshandelin gen na de capitulatie tussen Neder land en Duitsland waren afgelopen. Er wordt in deze zaak een getuige gehoord, die zeer gunstige verkla ringen aflegt voor O verduin. Mr. J. v. d. Plas zegt in een kort pleidooi, dat men zijn cliënt moet zien als èen eerlijk mens die faalde. Met het oog op het feit, dat O. inziet aan de verkeerde kant te hebben ge staan is het wenselijk, dat hij zo spoe dig mogelijk aan zijn gezin wordt te rug gegeven. W. J. Straver uit Boskoop, had na zijn toetreden als lid van de N.S.B. vrijwillig dienst genomen bij de SS; aan het Oostfront gevochten om ten slotte weer in Nederland terecht te komen en vervolgens bij de land storm kwam. De raadsman mr. C. M. Loef schil dert in zijn pleidooi de vele weder waardigheden die S. heeft moeten meemaken. Weliswaar moet zijn schuld worden toegegeven, doch daar staat tegenover, dat hij is gedeser teerd. Pleiter dringt aan op een voor waardelijke straf teneinde hem nog eens een kans te geven. Als laatste had zich te verant woorden N. Ravensbergen uit Lei den, die in April 1944 zich aansloot bij de S S. Op een vraag van de pres. zegt R. er in getippeld- te zijn door politieke domheid. Bovendien had de armoede hem er eveneens toe gedreven deze stap te doen. Mr. H. Teekens wijst er op, dat in derdaad de armoede de enige drijf veer van deze man is geweest om zich aan te sluiten. Door zijn be perkte intelligentie overzag hij de gevolgen niet. Zijn gezinsomstandig heden waren zeer moeiliik door het geringe loon dat hij verdiende. Plei ter verzoekt het Tribunaal hiermede rekening te willen houden en dringt aan op een gedeeltelijke voorwaar delijke straf In alle zaken volgt de uitspraak over veertien dagen. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 45) Langzaam klom Daan tegen de berg op en toen hij dicht bij z'n hut kwam hoorde hij een harde ruwe stem, die uit z'n woning klonk. An derson was teruggekomen in de toe stand waarin 'hij gewoonlijk verkeer de, wanneer hij naar het haven plaatsje was geweest. Met andere woorden: hij was -beschonken, want Anderson dronk whisky wanneer hij het kon bekomen en anders jenever. Daan ging in de hut en zag Grey op een pakkist zitten, terwijl Anderson ^met woest gelaat en geweldig aan z'n baard plukkend het vertrek op en neer stapte. Toen hij Daan hoorde keerde hij zich om en keek hem met vlammende ogen aan. „Zo ben je daar!" snauwde hij. „Ik had liever niet, dat je van 't werk liep, terwijl ik weg ben. Ik werk me daar aan die haven in 't zweet, om een stuk of vijftig van die smerige kerels aan te drijven en dat bij een temperatuur om bij neer te vallen. En daar kom ik me thuis en ont moet je zo fris als een hoentje en je kijkt, of er niets te doen is. Heb je een prettige wandeling gehad?" hoonde hij doch minder woest, want zelfs in nuchtere toestand viel het Anderson moeilijk de vastberaden blik van Daan's grijze ogen te weer staan. „Ja, heel prettig," antwoordde Daan. „Ik ben naar de bazar geweest; 't is heet in 't open veld, zoals u zegt en u zult zware dagen gehad hebben, denk ik." „Hoe staat 't met die detail teke ningen?" snauwde Anderson, „Ik dacht, dat je ze zelf behoorde te ma ken en dat werk niet op Grey zou schuiven; hij -heeft aan z'n eigen werk meer dan genoeg, als hy z'n plicht doet!" „De detailtekeningen zijn klaar," zei Daan en legde ze op de tafel. „En Norton heeft ze gemaakt, niet ik," bracht Grey in 't midden. De toon waarop hij sprak, was heel an ders, dan hij gewoonlijk tegen Daan sprak. „O. waarom heb je dat dan te vo ren niet gezegd?" vroeg Anderson twistziek „U heeft er my niet toe in de gele genheid gesteld," gaf Grey koel ten antwoord, „U is tot op dit ogenblik voortdurend aan 't woord geweest, mijnheer Anderson. Norton heeft hier al die tijd, terwijl u weg was, zitten ploeteren als een koelie en hij zou geen wandelingetje gemaakt hebben, indien ik er niet sterk op aangedron gen had. Toen u binnen kwam was ik niet met de details bezig, dooh met een specificatie, waarmede Norton bezig was, om voor u uit te rekenen. Ik zou u dat alles wel verteld héb ben, als u mij maar kans had gege ven een woord in 't midden te bren gen." „O ja, jij hebt n grote bek genoeg als ie eenmaal open gaat," zei An derson beledigend. „Ga nu maar lie ver naar je eigen werk en kijk wat die luie honden daar aan de brug uitvoeren." „Die werken hard genoeg," be weerde Daan. „Ik heb er een kijkje genomen toen ik uit het dorp terug kwam. U behoeft er nu niet heen te gaan," voegde hij er bij, want hij wist hoe Anderson in een toestand als nu, tegen de mensen kon uitvaren. „Als ik u was, zou ik gaan rusten, u heeft een hete dag gehad, na een zwaar werk." „Ik heb geen rust nodog," verklaar de Anderson koppig; „i'k ben niet iemand, die van zijn werkt loop; ben ik nooit geweest." „Dat is zo," zei Daan kalm, dat weten wij allen zeer goed; maar toch zou ik in uw plaats mijzelf sparen en een weinig rust nemen. Is het cement al onderweg?" „Ik weèt 't niet en 't kan me niet schelen ook," gromde Anderson, „maar reken er op, dat 't hun duur te staan zal komen als 't er morgen ochtend niet is. Je kan van die troep niets gedaan krijgen, als je ze niet als vee voor je uitdrijft. Wat heb je daar in die fles?" vroeg hij. „Citroenlimonade," zei Grey. „Wilt u een glas?" vroeg hij met een on merkbaar glimlachje. „Gootsteen water is mijn drank niet," mopperde Anderson. „Heb je geen whisky?" „Ik geloof het niet," antwoordde Daan, terwijl hij naar een ruwhou ten buffetkast ging „Neen de fles is leeg „Mijnheer Anderson heeft er het laatste glaasje uit gehad," bracht Grey met kindelyk vriendelijke stem in 't midden. „Wat wil je daarmede zeggen?" vroeg Anderson geraakt opstuivend. „Wil je misschien zeggen, dat ik je whisky heb gestolen?" „Helemaal niet, mijnheer Ander son," betoogde Grey vriendelijk sus send. „Ik herinner me nog heel dui delijk, dat ik u 't laatste glaasje heb ingeschonken en dat ik toen nog zei, dat mijnheer Norton en ik er zel den gebruik van maakten. Voor dit klimaat is het veel te koppig goedje teminste wat ons betreft. Ik voor imij prefereer helder bronwater." „Och, houd je mond, je kletst als een oud wijf!" Daan, die vermoedde, dat Grey hierop zou reageren en door z'n ant woord ruzie zou uitlokken zei: „Ga nu maar liever heen, Grey," waarop deze met een uitdrukking van welwillendheid en achting in z'n stem en houding „Best mijnheer," antwoordde en de hut verliet. Anderson keek de vertrekkende jongeman met van verachting vlam mende ogen na. „Die lummel heeft een verduivel de grote bek," snauwde hij; de een of andere morgen kan hij z'n ont slagbriefje verwachten. Ik verdraag van niemand een brutale bek: ver sta je me, Norton ik zeg van nie mand!" „Ja, zeker heb ik u verstaan. U heeft een buitengewoon heldere stem, mijnheer Anderson. Maar er is niets bijzonders aan de hand met Grey," zei Daan verzoenend. „Hij is jong en opvliegend, maar hij is een uit stekend en hard werker en zo be trouwbaar als men maar kan wens-em. Ik zou niet weten, hoe wij 't zon der hem zouden stellen." „Hij zal ondervinden, dat ik heel genoeglijk buiten hem kgn," hoonde Anderson. „Ik ben van niemand af hankelijk: stérk genoeg om dit kar wei alleen te leiden en het zal heel nuttig zijn als Grey dat aan z'n ver stand wordt gebracht en trou wens iedereen." „Er is niemand die uw bekwaam heid in twijfel trekt" zei Daan min of meer slepend, want hij begon het gezelschap van die man beu te wor den en verlangde er naar, dat hij z'n eigen hut zou opzoeken, om z'n roes uit te slapen. „Neen, dat zal wel niet," zei An derson met een gryns. Maar ik kan hier niet de hele dag staan praten. Ik heb werk en reken maar, dat ik mij niet onbetuigd zal laten." Hij zwaaide om en slenterde door de uitgang, toen Daan hem heel kalm zei; „U heeft de détailtekeningen ver geten," „Neen dat heb ik niet. Ik vergeet nooit iets. Ik heb ze nu niet nodige Met een. vloek keerde Anderson zich om. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2