PLEEGGEZINNENWEEK DINSDAG 4 NOVEMBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 PROF. DR. V. J. KONINGSBERGER OVER DE STUDENTEN VAN NA 1945 Op een te Utrecht gehouden studie congres over onderwijs, opvoeding en cultuur, belegd door de Partij van de Vrijheid, heeft een der sprekers, prof. dr V. J. Koningsberger, hoog leraar aande R.U. te Utrecht, ge sproken over de z.i, slechte resul taten van het academisch onderwijs van thans. Dit komt, volgens spreker, duide lijk uit in de resultaten, bereikt door 'hen die een jaar te voren het V.H.O. en M.O. verlieten en aan de univer siteit examen moesten doen, met na me uit de resultaten, bereikt aan de R.U. te Utrecht bij het eerste gedeelte van het candidaatsexamen genees kunde en diergeneeskunde, waarbij de candida'ten werden geëxamineerd in de natuur- en scheikunde, en in de biologie. In 1946 werden bijna even veel candidaten afgewezen als in 6 vóóroorlogse jaren te samen. Van hen, die in 1947 examen hadden moe ten doen, zijn er ongeveer 150, die het nog niet aflegden, zodat deze cij fers nog ongunstiger kunnen worden. In verband hiermede, wees spr. op de ontzaglijke moeilijkheden, die voor de universiteit voortvloeien uit der gelijke massa's inferieur materiaal. Waar liggen de oorzaken? Primo wel in de oorlogsomstandigheden, inbegrepen het zonder meer cadeau geven van het eindexamendiploma in 1945. Maar het kwaad zit dieper, aldus spr. Het volkomen tekortschie ten van de outillage van de univer siteit voor deze aantallen studenterj, waaraan van regeringswege niets wordt gedaan. Bovendien het tekort aan bevoegde leeraren bij het V.H.O. en M.O. en daarnaast de kwaliteit van deze toestand eist fundamentele wijziging van de maatschappelijke positie van alle onderwijskrachen. De huidige toestand werkt negatief selecterend. Wat nergens elders te recht kan, wordt leraar, of hoog leraar, aldus deze hoogleraar volgens „Trouw". BINNENLAND. De Koningin h'eeft Vrijdagmid dag een bezoek gebracht aan de Breitner-tentoonstelliriig *e Amster dam. Minister Jonkman heeft met in gang van gisteren wederom de lei ding van het departement van Over zeese Gebiedsdelen op zich genomen. De Johan van Oldenbarnevelt werd hedenmiddag 2 uur in IJmui- den verwacht. De Raad van State, afdeling ge schillen van bestuur, heeft het zo on gekend druk, dat een wetsontwerp is ingediend, welke de verdeling van •de afdeling in twee of meer kamers mogelijk maakt, De cartons van het bevrijdings glas, dat a.s. Zate'rdag in de Goudse St. Jans-kerk zal worden onthuld, zullen te bezichtigen zijn in het St Catharina-gasthuis. Ook de Crabeths hebben destijds hun cartons aan de kerkmeesters moeten afstaan. In verband met bet grote tekort aan hotelruimte in Rotterdam zijn plannen ontworpen om totexploita tie van een hotelschip te komen. De onderhandelingen tot aankoop van een schip in de Ver. Staten verkeren in een vergevorderd stadium. Het voordeel van een hotelschip is, dat het spoedig in gebruik kan worden genomen. In de bedstee van D. G. aan de Soesterbergse straatweg te Soest heeft de recherche, na ontvangen in lichtingen, een huiszoeking verricht, waarbij vijftig gouden en enkele pla tina horloges, gouden dn zilveren sie raden, alsmede een bedrag van 1600 werden gevonden. De bewo ner gaf voor van iets te weten, maar is desondanks gearresteerd. De Groningse bakker, Luzer Hoks, die in de oorlogsjaren dienst deed in de Duitse Arbeidscontroie- dienst en dertig Nederlanders door zijn schuld de dood injoeg, hoorde zich gisteren voor het Bijzonder Ge rechtshof te Maastricht conform de eis veroordelen tot de doodstraf. Ambassadeur Van Kleffens en de Amerikanse senator Vandenberg hebben Maandag het eredoctor raat in dc rechten van de Michigan Univer sity ontvangen bij de slotviering van liet eeuwfeest van de Nederlandse ne derzetting Anarborg. Een schoorsteenveger te Haarlem was in een 12 M, hoge schoorsteen van een wasserij geklommen en kon er niet meer uit. De brandweer heeft hem, door een gat in de schoorsteen- wand te kappen bevrijd. En tweede „spoorbio" is aange vraagd voor het station in Zwolle. Een eigen vlag heeft de provin cie Overijssel zich laten aanmeten- Als Overijselse kleuren worden voor gesteld: rood, geel en blauw. Valse textielpunten werden in groot aantal aangetroffen bij de inle veringen door detaillisten* in de ge meenten Vlagtwedde en Onstwedde. Er zijn reeds duizenden valse pun ten geconstateerd, maar er moeten er nog veel meer zijn. Een aantal personen is in arrest gesteld. Toen twee 13'jarige jongens te Oosterbeek in een weide liepen, trapte een van hen op een mijn. Ijlij werd op slag gedood, zijn vriend werd zo ernstig gewond, dat ook hij later overleed. Eert vijfjarig jongetje te Delft werd door spelende kameraadjes van het trottoir geduwd en kwam voor een zware vrachtauto terecht. Het kind was op slag dood. Dit is het zesde kind, dat in vrij korte tijd te Delft slachtoffer van het- verkeer is geworden. Uit de Amerikaanse bezettings zone van Duitsland werd voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waarde van ongeveer 2 millioen gul den naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle destijds uit Arnhem .geroofde diamant, terugge keerd. KATHOLIEK VERBOND VOOR KINDERBESCHERMING Het Katholiek Verbond Voor Kinderbescherming heeft de zorg voor ongeveer 12000 kinderen, wier opvoeding gevaar loopt. Zij wenst de normale zij het ook verwaarloosde kinderen onider te brengen in pleeggezinnen, en zal eerstdaags een actie beginnen om zoveel mogelijk daarvoor in aanmerking komende kinderen te kun nen plaatsen in gezinsmilieu. Het is duidelijk, dat het opnemen van kinderen, grote offervaardigheid vraagt van de pleegouders, nikt alleen op financieel gebied1, hoewel enige vergoeding gegeven wordt, maar Vooral om een goede opvoeding te geven aan het verwaarloosde kind. Is de opvoeding van eigen kinderen al moeilijk, de opvoeding van pleegkinderen is het nog veel meer. Dit voor ogen hebbenide, prijzen de Hoogwaardige Bisschoppen het werk van het Katholiek Verbond en de activiteit door het Bestuur getoond, en zij willen dan ook gaarne een beroep doen op alle gezinnen, die zonder te grote bezwaren tot opnam# in staat zijn, om hun medewerking te verlenen aan dit bij uitstek christelijke werk van barmhartigheid: de opname van het verwaarloosde kind. Haarlem, 27 October 194 t JOHANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. ALPHEN a. d. RIJN Uitreiking bonkaarten 713 en bonnen voor gewone schoenen. Op onderstaande plaatsen en tijd stippen zal worden overgegaan tot uitreiking van bovengenoemde bon kaarten. Medegebracht dienen te worden: Alle tweede distributies/tamkaarten en de thans geldige bonkaart 711 en in Verband met de uitreiking van bonnen voor gewone schoenen de inlegvellen G 605. Aïphen a. d. Rijn; in het distribu tiekantoor, Wilhelminastraat 12, voor hen wier geslachtsnaam begint met één der letters: A, B, Woensdag 5 Nov.; C, D, E, F Donderdag 6 Nov.; U, G Vrijdag 7 Nov.; I, J, K, L Maan dag 10 Nov.; M. N. O. P. Dinsdag 11 Nov.; Q, R. S. T Woensdag 12 Nov.; U. V. W, X, Y, Z Donderdag 13 Nov. Aile dagen van 8.3012 en 24 uur. Boskoop: gebouw Kerkstraat 3, voor hexi. wier geslachtsnaam begint met één de letters: A, B, C, D, E. Vrijdag 14 Nov.; F. G. H, I, J Maan dag 17 Nov. K, L, M, N, O, P, Dins dag 18 Nov.; Q, R, S. T, U Woensdag 19 Nov.; V, W, X, Y, Z Donderdag 20 Nov.; Alle dagen van 9.3012.30 en 23.30 uur. Na-uitreiking: Zij, die om wel ke reden ook niet op de vooi'ge- schreven dag verschijnen kunnen de bovengenoemde kaarten op Maan dag 24 Nov. afhalen en wel uitslui tend in het Distributiekantoor, Wil- helminalaan 12, te Alphen aan de Rijn, van 8 3012 en 24 uur. Gelijktijdig met deze bonkaartuit reiking zullen tevens worden uitge reikt bonnen voor gewone schoenen aan: 1. Personen, wier stamkaart- nummer eindigt op het cijfer 1 en die nog in het bezit zijn van een inleg vel* G 505 waaraan zich de bon 612 bevindt. 2. Kinderen, die de leeftijd van 10 maanden hebben bereikt, dus geboren zijn in één der maanden De cember 1946 of Januari 1947. Perso nen, geboren in de maanden October of Novesmber van één der jar.. 1932 tot en met 1945. Geboren; Johanna, d. v. C. v. d. Meent en M. de Bruijn. Huwelijksaangiften: J. H. Hansen 26 j. en M. H. J. Gesman 23 jaar; D. Roest 22 j. en N. van der Ster 23 jaar; J. W. Olsthoorn 50 jaar en C. van Dolder 26 j.; J. van der Zwart 23 jaar en N. Tatje 20 jaar; A. Ph. (Jroe- neweg 26 jaar en G. van den Berg 21 jaar. Huwelijken: F. A. Ernhst 38 jaar en S. M. J. van Delft 46 jaar; J. M. Kraan 36 jaar en G. Bontekoe 32 j.; D. H. Mulder 31 jaar en E. Me- kes 21 jaar. BOSKOOP .G. D. S. G. D. S. 2 zag geen kans Moordrscht 3 te bedwingen. Met 32 moest zij beide punten in Moordrecht laten. Een zwaar geha vend G. D. S. 3 snoepte R. V. C. 2 zo waar één puntje af, terwijl G. D. S. 4 uit spelend tegen N. S. V. 3 met een 2—2 gelijk spel genoegen moest nemen, „Boskoop." Boskoop 2 kon het tegen Nieuwkoop 2 niet verder bren gen dan een 1—1 gelijk spel. Bos koop 4 won met 53 van Unio 5. HAZERSWOUDÈ Hazersv/oudeV.N.A. 0-2 Ha zerswoude speelt met wind in de rug en voor de rust wordt grotendeels op V.N.A.-helft gespeeld, en de backs en keeper moeten steeds handelend optreden; alleen de schutters ontbre ken, om voor de thee een voorsprong te behalen. Een met de hand gespeel de bal, ontgaat de arbiter in 't straf schop gebied; alzo brengt dit ook geen verandering in de stand en wordt met dubbel blank gedraaid. Na de thee wordt eerst even druk uitgeoefend op Haz. doel; doch de ge- verdediging retourneerd alles; tot wanhoop voor de V.N.A.-voorhoede. Bij een algehele aanval wordt keurig voorgezet, gevolgd door een dito kop bal welke doel trof 0-1. Haz. onder neemt ook thans weer menige aan val, doch treffers worden niet ge maakt. Nog eenmaal weet V.N.A. 't doel te vinden en gaan de punten me de naar Leiden. 't Tweede begon hun wedstrijd met 8 man; later aangevuld tot 10 man en> konden dit niet bolwerken. Met I 5-0 keerde men huiswaarts. Stompw. Boys adsp.Hazersw. adsp. 2-2. HILLEGOM Internationaal muziekconcours. De data voor dit concours, dat gege ven wordt ter gelegenheid van het gouden jubileum der Hill. Harmoifie- kapel, zijn thans vastgesteld op 24 en 25 April en op 1 en 2 Mei a.s. Het zal plaats hebben in de grote hal van het H.B.G.-gebouw aan de Weerestein- straat. Voor iedere afd. is een bloem bollenbeker beschikbaar, voor de vaandel-, superieure- en eren afd. een wereld-bloembollenbeker. Het con cours geschiedt onder goedkeuring van de Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Het is voor het eerst in ons land, dat 'n dergelijk internationaal concours plaats vindt. KATWIJK Geboren: Alida C., d. van C. Scho- neveld en C. K. Parlevliet; Antje d. van C. van Rijn en A. de Zwart; Clasina, d. van H. Krijgsman en D. A. Haasnoot; Huyg, z. van M. Ouwe hand en J. B. Varkevisser; Gijsber- ta, d. van G. van der Does en N. van der Plas; Wilhelmina A., d. van G. van der Does en N. van der Plas; Cornelis, z. van A. de Best en M. van der Plas; Gerda A., d. van A. van der Meij en J. van Beelen; Nicolaas M., z. van H. J. Fennes en C. C. Lange; Margaretha M. A. A., d. van A. J. Luyten en M. J. van der Schalk; Klazina, d. van H. van der Plas en A. van der Plas; Gerrit, z., van L. Guyt en N. de Best; Willem, z. van W. de Heij en C. van Elk; Tijmen, z. van C. Harteveld en A. Ouwersloot; Johanna C. L., d. van P. G: Volwater en D. Houwer; Elisabeth, d. van M. van Duyvenvoorde en E. Varkevisser. Getrouwd: C. van Duyn en J. Har teveld; S. W. Laan en W. W. van der Plas; W. Walraven en E. A. de Jager. Overleden: G. G. L. Zwaan, 1 dag. LEIDSCHENDAM Noodslachtplaats. Daar Leidsohen- dam geen slachtplaats heeft wordt het vee dat uit nood geslacht mpet worden steeds vervoerd naar de nood- slachtplaats te Zoetermeer. Het daar geslachte vee, dus ook dat uit Leid- schendam, komt vrijwel in zijn ge heel ten goede aan de inwoners van Zoetermeer, omdat de slachtplaats voor Leidschendammers wegens de verre afstand niet bezocht wordt. De Holl. Mij van Landbouw, de R.K. L.T.B. en de Chr. C.B.T.B, hebben nu bij B. en W. alhier' een request ingediend om stichting van een nood- slachtplaats, opdat ook Leidschendam van de noodslachtingen zal kunnen profiteren. Geboren: Pieternelïa Jansje, d. van J. P. L. Paardekooper en J. v. d. Graaf; Adrianus Johannes Maria z. van N. W. Zandbergen en M. H. M. Bergman; Paula Adriana Johanna Maria, d. van G. J. Koot en A. J. van Veen; Petrus Nicolaas Jacobus z. van J. Hellemans en M. in 't Veen; Jaco bus Nicolaas Maria, zn. van U. Olst hoorn en Th. Spring in 't Veld; Theo- dorus Nicolaas Wilhelmus Maria, z. van J. J. M. Snyten en C. C. Vlasveld; Neeltje d. van C. Brandwijk en J, C. de Groot. Overleden: Lodevicus J. Tas 72 j., wedn. van M. Hoogerwoud. Ondertrouwd: Palus L. Fels en Geertruida van Sohaik. Getrouwd: Dirk A. van Zandvliet en Clasina M. van Lochem; Charles W. J. E. van Poeteren en Johanna Cl. v. d. Burg. LEIMUIDEN Geboren- Wilhelmus J. M., z v. P. Koot en M. Keijzer; Johannes H. W., z. v. .H. van Oostwaard en KI. M. Hartveld. Ondertrouwd: J. G. Barends 32 j. en C. H. M. Bernard 30 jaar; A. Schoenmaker 31 jaar en A. de Vos 29 jaar; A. Masseünk 33 jaar en P. K. Breedijk 23 jaar. Getrouwd: G. J. Visser 31 jaar en H. A. van Leeuwen 21 jaar; A. van Rijssel 41 jaar en A. de Vos 30 jaar. Overleden: A. J. Schiebroek 66 j. LISSE Industrie. B. en W. stellen voor aan H. P. Akerboom te Alkemade grond te verkopen op de hoek Ring vaarthaven, ter vestiging van een scheepbouwbedrijf. De prijs voor 7692 M2. grond bedraagt 3.50 per M2. De gemeente zal een sloot moe ten graven en de havenmond verbre den en verdiepen (waarbij het eiland verdwijnt), het terrein ophogen en een rijpad aanleggen. Jeugdbeweging. - - B. en W. stellen o'e Raad voor aan de Jeugdverenigin gen 1.per lid per jaar subsidie te verlenen (ongeveer 600 leden). Damclub „Lisse Vooruit". De uitslagen van de borden wedstrijden zijn: J. v. d. Poel—S. Algera- 1—1; J. N. v. Hal—G. 't Hart 1—1: K. v Essen—N. J. van Hal 1—1; N. P DekkerTh. Duivenvoorde 20 A. Wijnhout—J. Langbroek 0—2; J G. SnelH. van Drunen 02; H. v. DrunenJ. Duivenvoorde 11. NIEUWVEEN Nic. Boys. Ondanks een over weldigende meerderheid moe ten de eerste klassers de kostbare puntjes, vooral nu het een veel zwak kere tegenstander betrof, in Wad- dinxveen laten. De verschillende op gelegde kansen om te doelpunten werden in de voorhoede niet benut. Waddinxveen daarentegen zag zich twee doelpunten in de eerste helft cadeau gedaan door een misverstand in de boys achterhoede. Het tweede elftal wist ook haar vierde wedstrijd Gladiolus-vereniging LAATSTE BERICHTEN Medegedeeld werd, dat op 9 April 1948 een grote tentoonstelling in Jo hannesburg gehouden zal worden. Voor deze tentoonstelling zullen 125.000 Gladiolen in 120 verschillende soorten ingezonden worden, welke ongeveer half November klaar ge maakt worden voor verzending. Bij het a.s. regeringsjubileum van H. M. de Koningin zullen grote beplantin gen te Amersfoort aangelegd worden. Besloten werd dit jaar geen prijs- raming voor Gladiolen te houden, waarmede accoord werd gegaan. Be sloten werd het volgend jaar geen proeftuin te Hillegom aan te leggen; er zal slechts een proeftuin in Bo- venkarspel ingericht worden. Hierna werd het voorstel ter spra ke gebracht om over te gaan tot li quidatie van het Snijcontract per 31 December 1947. De heer L. Schoorl te Lisse adviseerde om dit contract te handhaven, maar de voorzitter zag geen mogelijkheid om een goede con trole te financieren. Met grote meer derheid van stemmen (3 tegen) werd het voorstel van het bestuur aangeno men. Geruim'en tijd werd gediscussieerd om te komen tot een regeling, waar bij de toewijzing RADIO SPREEKVERBOD VOOR PROF. GERBRANDY GEHAND- HA AFD. Naar wij vernemen heeft de mi- nister van onderwijs, K. en W. de N. C. R. V. niet ontvankelijk ver klaard in haar beroep tegen het be sluit van de regeringscommissaris voor het radiowezen van 3 Septem ber jl., waarbij aan prof. mr. P. S. Gerbrandy een spreekverbod voor de radio werd opgelegd voor de duur van twee maanden. Men lierinnere zich, dat van dit spreekverbod ont heffing kon worden verleend, als prof. Gerbrandy zijn redevoering tevoren zou laten controleren. de omslag van de kosten van Keu ringsdienst etc. op een redelijke ba sis' gewaarborgd worden. Vele bezwaren kwamen naar voren, dat door het Bedrijfschap dit geschie den moest. De heer de Reus uit Gro tebroek weever op, dat er reeds con troleurs genoeg zijn en verzette zich tegen het voorstel van het bestuur. De voorzitter deelde mede, dat onge veer 1200 H.A. zullen moeten ge meten worden; de kosten zullen 11 cent per R.R. bedragen. Deze kosten achtte de heer de Reus veel te hoog, daar er vele personen bereid zullen j zijn de beplante oppervlakte voor 1.per 100 R.R. te meten .De voor. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Ned. Ind. recht: de heren W. J. Dambidnk te Amsterdam, W. J. Zijlstra te Rijswijk (Z.H.); aanvullend doctoraal examen Ned. Ind. recht: mej. J. M. Tumelaka te Wassenaar; doctoraal examen Ned. Ind. recht: de heer. L. A. Schneiders te Rotter- brandstoffen en i dam taalkundig candidaatsexamen 'In dologie; de heren C. J. A. Pangalila te Leiden, J. W. de Jager te Ooster- wolde (Fr.) O. E Etty te Amsterdam; doctoraal examen Godgeleerdheid: de heer G. Snijders te Harderwijk. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". De Zaterdag gehouden kerk- en huiscollecte ten bate van de t. b. c.- bestrijding heeft een bedrag opge bracht van 1485.24. Uitreiking bonkaarten voor zware arbeid en rantsoenbonnen zeep voor i.- per luu «.k. te m«en .JJe voor. vui|e Met de otter moest dit bestrijden, daar de „„„trekking voor de 13A periode Per'°de 1948 waarvan di^nS Se^!iadzaS« kan beschikken hoeveel er met Gla- K™LVvLn 10, N'ove™ber J* en met diolen beplant is, vanwege de voorzie- 4 gember e;k- ™ordt de toef1 ning van brandstoffen; hij achtte het Pfakf bijzondere arbeid daarom van belang dat zulks door het Kracht Bedrijfschap zal geschieden. Bij deze besprekingen werd door verschillende leden de wens geuit, om de Nederlandse Gladiolen Vereni ging aan te sluiten bij de Alg. Veren, voor Bloembollencultuur, evenals de groepen „De Hyacinth", ,De Narcis", „De Tulp" en „De Iris". Met 30 stem men voor en 13 tegen werd het be stuursvoorstel aangenomen. De heer v. Duin deelde vervolgens mede, dat de gehele Noord zich niet met deze beslissing kan verenigen en hij betreurde het, dat zo weinig leden uit deze streek niet aanwezig zijn, daar zeer velen tegen het Bedrijf schap zijn. Ten zeerst werd aange drongen om het aantal controleurs te beperken, daar de financiële uit komsten voor de Gladiolenkwekers slecht zijn. Gememoreerd werd nog door de voorzitter, dat in de laatste 10 jaren nog niet zulk een geweldige oogst was voorgekomen dan nu dit seizoen, hetgeen het gevolg, was van het bij uitstek fraaie weer. Tot slot werd nog medegedeeld, dat er weer een nieuwe serie gladiolenplaten is ver schenen. te-geen Nieuwkoop 3 te winnen en zetelt weer op de bovenste plaats van de ranglijst. Einduitslag 21. Het derde elftal speelde haar eerste competitiewedstrijd tegen Esto 2, welke een stevige tweede plaats be zet en verloor met 30. ROFLOFARFNDSVEEN Tafeltennis „De Treffers" Van de veren., welke thans 50 leden telt, werden de statuten goedgekeurd. Het bestuur werd met. 2 leden uitgebreid, n.l de heren Joh. Bakker (alg. com- materiaal en training). Kascommis- sie: A. Verdel en J. v. d. Meer De da mes kunnen Woensdagsavonds trai nen in het Veilinggebouw; hun trai ning zal staan o. 1. v. N. Heemskerk. Kap. Groen hield een opwekkende speech en voorzitter P. Verdel, sprak het slotwoord. TER AAR bracht, welke tevens van invloed is op de «wijze van aanvragen. In het belang van de werknemers wordt de volle medewerking van de werkgevers ingeroepen, teneinde een juiste uit voering dezer regeling mogelijk te maken. In verband met dc klassificatic der beroepen dignen voor aanvragen waarvoor de verstrekking zal begin nen met ingang van de 13e periode 1947 en daarop volgende periaden, de nieuw ingevoerde aanvraagfor mulieren te worden gebruikt. 1. voor collectieve aanvragen for mulier M.D. 29302. 2. voor individuele aanvragen for mulier M.D. 223—81. I 3. indiening naamlijsten, op nieuw model formulier M.D. 29303. 4 voor aanvraag enkel verstrek king zeep formulier 22351 (be staand model;. Voor die aanvragen waarvoor reeds verstrekking werd genoten, kan ook thans worden volstaan met indiening van een naamlijst, waar voor dient te worden gebruikt het nieuw uitgekomen model M.D. 293 03 met het vervolgvel M.D. 29304. Naam, functie en werkzaamheden van de arbeidef, de aard der werk zaamheden dient zo nauwkeurig mo gelijk te worden omschreven. De namen der voor toeslag in aan merking komende personen moeten in dezelfde volgorde worden overge nomen, 3oals deze op de vorige naam lijsten (11e en 12e periode) voorko men. Bovenvermelde formulieren dienen vóór de uitreikdagen, in de wesk van 3 tot en niet 7 November bij de agentschapskan toren of het lening kantoor van 912 uur, te worden afgehaald, opdat de formulieren vol ledig en juist ingevuld, op de on- d'ervermelde uitreikdagen kunrten worden ingediend. Opgemerkt wordt dat aan land en tuinarbeiders wederom met in gang van de 13e periode 1947, toe slag wegens bijzondere arbeid kan worden verstrekt. Desbetreffende aanvragen kunnen tegen overleg ging van het afschrijfbewijsje, met inachtneming van het bovenvermelde, A. Hoogervorst bleek, dat het leden- Bij elke aanvraag dient te worden ------ -J overgelegd de stamkaart van de werknemer waarvoor verstrekking wordt aangevraagd. Tijden en plaatsen van uitreiking: Zceterwcude Dorp: in het Raad huis, op Maandag 10 Nov. letters A tot en met I, Dinsdag 11 Nov. letters J tot en met R., V/oensdag 12 Nov. letters S tot en met Z. Zoeterwoude Hoge Rijndijk: in Ca fé 't Witte Huis, op Donderdag 13 Nov. letters A tot en met Z (indi viduele aanvragen). Vrijdag 14 Nov. enkel indiening aanvragen grote be drijven. Hazerswoude Hoge Rijndijk, in de Chr. School op Maandag 17 Nov. let ters A tot en met Z. (individuele aanvragen). Dinsdag 18 Nov. enkel indiening aanvragen grote bedrijven. Hazerswoude Dorp: in Café 't Oude Raadhuis, op Woensdag 19 Nov. let ters A tot en met I, Donderdag 20 Nov. letter J tot en met R. en Vrij dag 21 Nov. S tot en met Z. Benthuizen: Café de Zwaan, Maan dag 24 Nov. letters A tot en met M„ Dinsdag 25 Nov.- letters N tot en met Z. Moercapellc: in café „Luitjes". Woensdag 26 Nov. letters A tot en met M.. Donderdag 27 Nov. letters N tot en met Z. Zoetermeer; in het kringkantoor, Vrijdag 28 Nov. letters A tot en met I, Maandag 1 Dec. létters J tot en met R, Dinsdag 2 Dec. letters S tot en met Z., Woensdag 3 Dec. grote bedrijven AM, Donderdag 4 Dec. grote bedrijven N tot en met Z. De loketten zijn geopend van 9 tot 15 uur. tal 89 is. De aftr. bestuursl. T. Zeven hoven, Fr. Kroon en H. van Tol wer den herkozen. WASSENAAR Katholiek Thuisfront. De heer G. Morssink, secretaris van het Ka tholiek Thuisfront in de St. Willibror- dusparochie heeft een jaarverslag sa mengesteld over de werkzaamheden van het «Thuisfront in hqt eerste jaar van haar bestaan. Daaruit blijkt, dat er 43 soldaten in Indië dienst doen, 40 in Nederland en 1 in West Indië. Aan deze 84 militairen werden 565 brieven'gezonden, terwijl er 275 brie ven uit Indië werden terugontvangen. Aan de militairen werd een drietal pakjes gestuurd. Er zijn 320 vaste do nateurs, die het Katholiek Thuisfront steunen. Uit de opbrengst van bijzon dere collecten kon een complete uit rusting van een leger-aalmoezenier worden aangeschaft. Bovendien wer den verschillende acties van het cen trale comité financieel gesteund. Iedere maand wordt een H. Mis op gedragen voor alle militairen. ZOETERMEER RUZIE MET DODELIJKE AFLOOP. Melkemmer en melkblok waren de wapens. Vrijdag j.l. hebben twee landarbei ders, wonende op de Voorweg, ern stige ruzie met elkaar gehad. Terwijl de een bewapend was met een melkblok en de ander met een melkemmer, vlogen ze op elkaar in. Een van hen kreeg daarbij zo'n da nige slag met de emmer op het hoofd, dat hij terstond wegens hersenschud ding in het ziekenhuis moest worden opgenomen, alwaar hij aan de gevol gen is overleden. De ander is voor lopig in arrest gesteld. RIJPWETERING Bibliotheek. In plaats van mor genavond is deze week Donderdag avond de bibliotheek geopend. WEERSVERWACHTING 5 TIJDELIJK REGEN. g o Vrij veel bewolking met tij- g delijk enige regen. Meest matige g g wind, hoofdzakelijk uit Weste- o g lijke richtingen. Weinig verande- o 9 ring van temperatuur. oooooooooooooooooooooooooooooooooo LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden uitspraak in de volgende zaken: H. Pet te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar tot 11-5-48, ont zetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. H. van Gorkum, te Hazerswoude, in ternering voor de tijd van 4 jaar tot 12-8-'49, ontzetting uit dc beide kies rechten, het dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van open bare ambten. A. v. d. Made te Leiden, internering voor de tijd van 4 jaar tot 9-6-'49, ont zetting uit de beide kiescrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare amb ten. J. Korbee te Noordwijk, inter nering voor de tijd van 3 jaar en 9 maanden tot 10-2-'49, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekle den van openbare ambten. L. Kuyper te Hillegom, internering voor de tijd van 4 jaar en 6 maan den tot 7-11-*49, ontzetting uit dc beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. G. van Ommeren te Alphen a. d. Rijn, internering voor de tijd van 4 jaar tot 27-9-'51, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. Joh. van DurenDreef te Leiden, internering voor de tijd' van 2 jaar en 9 maanden tot 18-2-'49, ontzetting uit de beide kiesrechten. VERKOREN IN CASSATIE. Voor de Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag stond gisteren terecht Cornelis Verkoren uit Voorschoten, wegens yerraad. Hij heeft o.m. men sen aangegeven wegens belediging van de „Fuehrer", verboden wapen bezit e. d. en deed ook imede aan arrestaties. Het bijzondere Gerechts hof te 's-Gravenhage had hem tot de doodstraf veroordeeld. De procureur fiscaal concludeerde tot een onder zoek naar de geestvermogens. De uitspraak is bepaald op 24 Nov. HAAGSE POLITIERECHTER. Het familiefeest. Voor het fami liefeest had de tuinder D. de M. te Rijnsburg clandestien geslacht, maar de Officier geloofde niet zo erg aan het feest, omdat daarvoor teveel was geslacht, want het betrof twee scha pen. Verdachte betoogde echter, dat het maar lammeren waren. De Offi cier eiste vijf maanden gevangenis straf, en de rechter veroordeelde daartoe. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) HOEVEEL MENSENLEVENS KOSTTE 'DEZE WERELDOORLOG? In de thans in bewerking zijnde nieuwe uitgave van de Encyclopaedia Britannica wordt het aantal doden en vermisten van de legers van 57 ge- allieehde mogendheden en vijanden in de tweede wereldoorlog op 15 mil lioen geschat. De verliezen van de Sowjet-legers zouden 7.500.000 man bedragen, die van de Duitse legers 2.800.000, de Franse legers 200.000 en Amerikaanse 295.000. Alhena Rio de JaneiroR'dam, pass. 2 Nov. Fernando Noronha. Aldabi, AntwerpenZ.-Amerika, pass. Dungeness. Amy tel kerk, A'damTakoradi, 1 Nov. van Dakar. Boschfontein 1 Nov. van Dar er Sa laam naar Mombassa. Johan van Oldenbarnevelt, Batavia A'dam, pass. 3 Nov. Quessant. Kota Inten, JavaR'dam 2 Nov. Gibraltar, vermoed. 6 Nov. Hoek van Holland. Maaskerk, Dakar-Plymoüth, 2 Nov. pass. Las Palmas. Noordam, 1 Nov. van New York naar Rotterdam. Sloterdijk, Java—R'dam 3 Nov. om 00.15 van Port Said, 11 Nov. te Sou thampton verwacht. Tabinta, 31 Oct. van Suez naar Ba tavia. Tarakan, A'damBatavia, pass. 2 Nov. Gibraltar. Volendam, vertr. 5 Nov. van Rot terdam via de Kaap naar Batavia, alwaar 10 Dec. verwacht. Westerdam, 1 Nov. van R'dam naar New York. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 4 Nov. Kaas. Aangevoerd 213 partijen, prijz:n lc soort 1.42—1.49, 2e soort 1.30— 1.40 Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 3 Nov. Groente. Tomaten A 46—92, idem B 4898; idem-C 1643, idem CC 16—24; Glassla I 8—16 idem II 28; kropsla 28; andijvie 916, bloemkool 2052, knol selderij 11—14, en witlof 9—73 per 100; kassnijbonen 15.8019.00, idem stek 4.10—7.60 per kg. Bloemen. Choco 8—26 cent, Blanche du poitou 1123 cent, Rayo nanten: wit 11—30 cent, lila 13—31 cent geel 827 cent, amber 1430 cent, monumenten 1834 cent, Pe ter Pan 1132 cent, Wendy 1829 cent, Stella 1221 cent, Herko 14 29 cent, Goldfinder 2739 cent, Cop- pelia 13477 cent, Utopia 12—43 cent, Cydonia 4156 cent, Harmo- nions 1947 cent, Douglas 13—33 cent, Trosrayonanten; wit 0.39 1.05 en lila 4490 cent

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3