Van Meegeren wilde wraak op zijn critici nemen DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 En deed het met succes Gisteren is voor de Amsterdamse Rechtbank, zoals gemeld-, de'gerucht makende zaak tegen de schilder Hail v Meegeren behandeld. Er was veel belangstelling, vooral van de zijde van journalisten, kunste naars en juristen. Langs de wanden hingen de doeken, die als corpora delicti" moesten dienen en waarvan uitgemaakt moet worden of ze nu „echte" dan wel „valse" Vermeers en de,Hooghs zijn. Als eerste deskundige wordt dr. P. B. Coremans gehoord. Deze ver klaart, dat de betreffende schilde rijen in deze tijd zijn vervaardigd, doch zodanig, dat zij de schijn wek ken als zouden zij in de 17e eeuw zyn geschilderd. Ook de andere des kundigen leggen gelijkluidende ver klaringen af. Namens de deskundigen geeft prof. Coremans vervolgens aan de hand van in de rechtzaal georojecteerde lantaarnplaatjes een toelichting over de techniek, die van Meegeren bij de vervaardiging van zijn doeken, zou hebben toegepast. Uitvoerig bespiak prof. Coremans de door Van Meegeren gevolgde me thode. De ech*e> craquelure, die cp eeuwse doeken voorkomt, zo zei- de hij, loopt geheel door de dik4e van de verflaag, bij de schilderstuk ken Van Meegeren is de craquelu"g slechts aan de boven en onderlaag van het veridek aanwezig Dit is voor het oog natuur'ij k niet zicht baar. maar is met x-stialen aan te tonen. Ten aanzien van he4: gebruikte schilderslinnen en het hout voor de spi.»ram,er girg [rofessor Coremans in op technische details. Zijn psvsi- cche en chemische onderzoekingen deden hem tot de conclusie komen, dat de onderzochte doeken onmoge lijk in de 17 eeuw kunnen zijn ge maakt Dr. W. Froentjes, scheikundig ad viseur van het ministerie van justi tie, besprak uitvoerig de samenstel ling der door Van Meegeren gebruik te verven. Vooral het bindmiddel speelde bij de oude verven een be- langriike rol. Van Meegeren gebruik te hiervoor1, zoals hij zelf op een vraag van de president verklaarde, een soort kunsthars en niet de thans gebruikelijke lijnolie. Door de toe passing van kunsthars als bindmid del kreeg de verf na verhitting de bijzondere hardheid, welke de .,17de eeuwse verfsoorten kenmerkt. De getuige R. Strijbis, door wiens bemiddeling van Meegeren een aan tal doeken aan de kunsthandelaar D. A. Hoogendijk had verkocht, ver klaarde hoe hij hoewel zelf niet deskundig niet veel moeite had de doeken te plaatsen. De heer Hoo gendijk, die de schilderiien voor zijn opdrachtgever opkocht, twijfelde niet aan de echtheid der doeken. Toen de „Emmaüsgangers" ter sprake kwam, zeide de president, dat behandeling van dit doek niet nood zakelijk was, omdat het strafbaar feit (het doek werd in 1937 aan mu seum Boymans verkocht) verjaard was. De psychiater prof dr. L. van der, Korst verklaarde als deskundige, dat het psychiatrisch onderzoek .van Van Meegeren had uitgewezen, dat hij geestelijk volkomen normaal is, doch hypersensitief. Iemand met v Meegeren's psychische structuxu komt er gemakkelijk toe door een verkeerd cptreden de wereld te willen bewij zen, „dat hij wel wat kan." Een andere bemiddelaar van Van Meegeren, de oud-Indische ambte naar J. A. F. Kok, bood „De Voet wassing van Jezus", gesigneerd met Vermeer aan de kunsthandelaar De Boer aan. De heer P. de Boer ver klaarde als getuige, dat hij het schil derij onmiddellijk herkende als ver waardigd door de kunstenaar, die ook de „Emmaüsgangers" had ge maakt. Dr- D. Hannema, directeur van het museum Boymans, werd door de heer De Boer er bij gehaald en het gevolg was, dat het doek werd opgekocht door het Rijk tegen de prijs van 1.170.000. Dr. Hannema antwoordde op de vraag van de president, hoe hij het schilderij op het spoor was gekomen, dat hij door de directie van het rijksmuseum was opgebeld met de mededeling, dat er een interessant schilderij van Vermeer te koop was. Toen dr. Hannema het doek zag. ont dekte hij onmiddellijk de gelijkenis met „De Emmaüsgangers" en nam daarom dadelijk aan, dat het een ech te Vermeer was. „Wij vonden het doek niet zo bijzonder mooi", zo zeide hij „wij willen 'het echter voor Nederland behouden en niet de kans lopen, dat het naar Duitsland zou worden vei-kocht. Prof. J. van Dam, in 1943 secreta ris-generaal aan het dep. van Finan ciën, verklaarde, als getuige,**dat hij het schilderij met toestemming van zijn departement had opgekocht en dat hij daarbij door enige kunst- experts werd geadviseerd. De echt- heidsvraag kwam, aldus prof. Van -Dam, in het geheel niet ter sprake. Men 'wist niet beter of men had met een echte Vermeer te doen. De reder D. G. van Beuningen, die door bemiddeling van de fa. Hoogen dijk een aantal doeken had gekocht, bevestigde voor het getuigenhekje met een zekere nonchalance, dat -hij voor het „Het Laatste Avondmaal" 1.600.000 betaald heeft. De heer W. v. d. Vorm, directeur van een steen kolen Mij. in Rotterdam, vertelde ver volgens, hoe hij ook van de heer Hoogendijk twee doeken „De Zege ning van Jacob door Isaac" (stijl Ver meer) en „Het Interieur met de kaart spelende vrouw" (stijl Pieter de Haagh) had gekocht, resp. voor 1.000-000 en 220.000. Na het getuigenverhoor stelde de pres. aan Van Meegeren de vraag of hij het ten laste gelegde erkende. De verdachte beantwoordde de ze vraag bevestigend. „Waarom is u in de stijl der oude meesters gan schilderen?" „Ik werd miskend. Ik wilde door het vervaardigen van 'een werk, dat voor een oude meester kon doorgaan, tonen dat ik tot iets in stat was, dat algemeen als goecle kunst erkend werd." „U kreeg er wel heel erg veel geld voor." „Dat moest g/el. Anders zou het werk a priori niet echt zijn." „Waarom bent u doorgegaan met uw werk?" „Ik vond de kleuren, die ik ge bruikte, mooi. Ik werd gedrongen voort te gaan met het werk, dat ik begonnen was." „Maar u kreeg er heel veel geld voor. Weet u wel zeker, dat bet u niet daarom te doen was." „Ik deed de millioenen, die ik voor de latere schilderijen ont ving, bij de millioenen, die ik voor het eerste werk had gekre gen. Ik werd gedreven door een drang naar schoonheid er mede door te gaan. Ik ben blij, dat ijc het geld nu kwijt ben. Ik heb nu getoond, dat ik talent heb en dat de kunstcritici mij steeds ver keerd beoordeeld hebben en mij daardoor hinderden mijn beroep uit te oefenen. Dezelfde critici hebben mijn werk ih 17e eeuw se stijl als goede kunstproducten aanvaard en zelfs zonder meer ge loofd, dat zij vervaardigd waren waren door een meester als Jo hannes Vermeer." Het requisitoir. Na deze verklaring van de ver dachte kreeg de Officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh, het woord. In zijn requisitoir erkende hij, dat verd. er in geslaagd is, de kunstcri tici om de tuin te leiden en dat dit misschien een bewijs kan zijn van zijn talent, doch op al deze succes sen plaatste verd. zelf een domper, ómdat hij zich op het pad der mis daad., heeft hegeven. Ook heeft ver dachte. aldus de Officier, de beroem de oude meesters beledigd door wer ken te vervaardigen en onder hun naam op de markt te brengen. Ver dachte heeft het wezen der kunst be- zotdeld en deed dit alleen maar on zichzelf te verrijken. Het aureool waarmede verd. zich wil sieren, ver bleekt, omdat de motieven andere zijn dan hij wil doen voorkomen Uitvoerig besprak de Officier van justitie de wijze, .waarop van Mee geren zijn schilderiien aan de man wist. te brengen. Het aanvankelijk succes van verdachte, leidde hem er toe, aldus de Officier, steeds meer en in steeds sneller tempo „Ver meers" aan de lopende band te ver vaardigen. Aangemoedigd dor zijn succes be steedde hij aan het latere werk niét meer zoveel zorg als aan het eerste ,.De Emmaüsgangers", het mooiste doek, dat hij vervaardigd heeft. Proces Han van Meegeren: Han v. Meegeren tijdens de zitting van het Amsterdamse Gerechtshof in de be klaagdenbank. Wat de Emmaüsgangers betreft zeide de Officier, dat er zelfs thans nog over de gehele, wereld gi-ote kunstexperts zijn, die blijven gelo- vrn, dat het doek een echte Vermeer is. Zjj beschouwen dit werk als „het schoonste kunstwerk van Vermeer". Thans echter, aldus de Officier, is onomstotelijk komen vast te staan, dot „De Emmaüsgangers" en de an dere- stukken niet zijn vervaardigd in de 17e eeuw, doch in onze tijd. De deskundigen, die met het onderzoek beiast waren, nemen aan, dat de schilderijen door Van Meegeren zou den kunnen zijn vervaardigd. Dat v. Meegeren ze inderdaad vervaardigd heeft, acht ik bewezen door zijn be kentenis en door de in zijn atelier gevonden verfsoorten en ander ma 'teriaal. De vraag of van Meegeren een ge niaal schilder is, heeft, aldus de Of ficier, voor deze rechtbank haar ant woord niet gevonden. Of hij is een geniaal schilder, of hij is het niet. In dien hij het niet is, moet de ontroe ring, die de kunstcritici ondergingen bij het aanschouwen van „De Em maüsgangers" als onecht beschouwd worden, of zij moet door andei-e oor zaken zijn ontstaan. Rekening houdende met verdachte's toestand eiste mr. Wasenbergh tegen Van Meegeren een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaren. Mi'. E. Heldring kwam daar juri disch nogal verrassend tegen op. .Op lichting veronderstelt kunstgrepen. Van Meegeren heeft zijn schilderijen gemaakt met kunstgrepen, inderdaad. Maar ten laste is gelegd dat hij die kunstgrepen heeft toegepast om die schilderijen te verkopen. Pardon, zei de verdediger, alleen om te ma ken. Om te verkopen is niets gedaan, geen kunstgreep, alleen een vertelsel, dat er schilderijen waren uit een oud familiebezit. Geen oplichting, con cludeerde pleiter, blijft over en voor het plaatsen van de namen van Ver meer en De Hoogh riep hij de uiter ste lankmoedigheid van de recht bank in. BODEGRAVEN DE DISTRIBUTIE-KRING BODEGRAVEN OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Noember 1947 wordt de Distributiekring Bodegra ven opgeheven. De gemeenten Bode graven en Zwammerdam worden ge voegd bij de Distributiekring Gouda; de gemeenten Nieuwkoop en Zeven hoven bij de Distributiekring Alphen a d. Rijn. In verband met de reor ganisatie zullen de kantoren van ae Distibutiekring Bodegraven op 31 October en 1 November gesloten zijn. Voor de inwoners van de gemeen ten Bodegraven en Zwammerdam geldt het volgende: Na 30 October worden in het Beursgebouw aan de Nieuwe Markt geen distributiezaken meer behandeld. Door de Distributie-, kring Gouda zal vanaf 3 November zitting worden gehouden in het Ge meentehuis aan de van Tolstraat (in gang achterzijde). De tijden van openstelling van dit kantoor zijn van Maandag t.e.m. Vrijdag van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur. Op Zaterdag is het kantoor gesloten. Voor handelaren, producenten, sla gers en melkhandelaren wondt in het vervolg zitting gehouden op Maan dag. Voor detaillisten en bakkers op Donderdag en Vrijdag. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD. De gementeraad kwam gisteren in vergadering bijeen. Na de goedkeu ring conversie geldleningen, kwam aan de orde het voorstel de restaura tie van de kerktoren onderhands op te dragen aan de aannemers Groen en Bregman. De voorzitter zegt, dat dit goedko per is dan dat men het publiek aan besteed. De heer Kouwenhoven (K V.P.), is hier niet voor. Spr. is voor een publieke aanbesteding. Dan kun nen de aannemers wonende in deze gemeente ook mede inschrijven. De voorzitter zegt, er met Monu mentenzorg over te hebben gespro ken, die ook van mening is, dat het goedkoper is dan publiek aan te be steden. De heer de Boer zegt, dat Groen en Bregman er toch wel winst in zien. De heer Kouwenhoven vindt het een zaak van belang om hier eens rustig over te praten. Wanneer het onder hands wordt gegeven aan Groen en Bregman dan is het nog boven de begroting. Het is zeer goed mogelijk, dat het bij publiek aanbesteden min der kost. De voorzitter trekt dit in twijfel, daar Groen en Bregman, die de kerk restaureren, al het materiaal hij de hand hebben, en dit goedkoper kun nen doen, dan wanneer wij het pu bliek aanbesteden. Dan gaat er nog een week of zes mede heen, en nu kan er direct aan begonnen wordeh. Wanneer wij het niet doen dan stag neren wij de boel en het kost nieer -geld. t Op verzoek van wethouder Kap- tein wordt de vergadering een ogen blik geschorst om onderling te be raadslagen. Na de beraadslaging werd bij monde van de heer De Boer ge zegd, dat zij hun medewerking niet kunnen verlenen aan deze onder handse aanbesteding. Het voorstel tot onderhandse aanbesteding werd aangenomen met 6 stemmen voor en 5 stemmen tegen, die van de R.K fractie. Het voorstel tot aanvulling van de begroting dienst 1947 werd goedge keurd. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De openbare ver gadering werd daarna een uur ge schorst. Na heropening doet de voor zitter mededeling over het voorstel tot aankoop van gronden voor wo ningbouw, eventueel tot onteigening daarvan B en W. stellen voor van mej. P. Hassefrasvan der Toren 4000 M.2 grond en van W. L. v. Meer 900 M-2 grond te onteigenen. Dat wordt aangenomen. Hierna slui ting. HILLEGOM E. Meyer, t Onverwacht overleed gisteren de heer E. Meyer, oud-, meenteontvanger en ambtenaar ter secretarie. De overledene bereikte de ouderdom vön 70 jaar. Inbraak. In een schuur achter de woning tegenover de Steenfabriek is ingebroken. In deze schuur zijn twee auto's gestald. Zeven wielen met banden werden gedemonteerd en meegenomen. Ofschoon de politie zelfs van 'n speurhond gébruik heeft gemaakt, heeft dat onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. Tuinbouwschool. Aan de rijks- tuinbouwwinterschool zijn benoemd voor het cursusjaar 19471948 tot le rares in de Franse en Zweedse taal en handelscorrespondentie mevr. A. ,J. L. Bogaard; leraar in de Engelse taal en handelscorrespondentie de heer F. A. ven Dorp; tot lerares in de stenografie en maohineschrijven mej. M. Jansze; tot leraar in de Rus sische taal en handelscorresponden tie de heer A. Klimenko en tot ama nuensis tevens concierge de heer B. L, Hooyer. KATWIJK Bevorderingen, in politiecorps. Tot Brigadier zijn bevorderd: de agenten A. B. Elfrink, Boot, Smalle- broek, de Jong, v. d. Schans, Veene- ip. Tot hoofdagent: Klinkenberg, Varenmeijer, Wassenaar, de Liefde en Brandsma. Tot adjudant-majoor Ruw- hof. LISSE K.A.J. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de K.AJ. in de St. Agatha-parochie werd een toneel avond gegeven. Opgevoerd werd „De roman van een Krantenjongen", een geestig stuk. De spelers waren goed, vooral de „Krantenjongen" (J. de Lange). Het woord werd nog gevoerd door de 'heer Hofland, dioc. secr. van de KA.J. en door de heer C. A. Elfering namens St. Deus Dedit. Bloemenfestijn 1948. Het comité „Lisse vooruit" zit niet stil en heeft reeds thans de inwoners van Lisse opgewekt om het bloemenfestijn 1948 te doen slagen. Hièrtoe heeft het zich verzekerd van medewerking van het gemeentebestuur en verschillende andere organisaties. Het stelt .zich voor om een groot opgezet bloemen festijn te houden, hetgeen alle ver wachtingen zal overtreffen en waar voor aller medewerking wordt inge roepen. Er zullep tentoonstellingen worden gehouden op de tuinen van de bloembollenkwëkers; bloemen- mozaïeken zullen in nog grotere ge- talen worden gelegd dan in 1947, een daverend bloemencorso staat op het program, aan de stadionvermakelijk heden zal aandacht worden besteed, ook etalagewedstrijden zullen plaats hebben. Meerdere plannen zullen worden gesmeed. Het comité houdt zich aanbevolen voor goede tips. Geboren: Willem-ine Elisabeth d. v. W. de Koker en E. Krieger. Mathilda v. J. de Vries en M de Blieck; Maria Hendrika d. v. J. M. Willemsen en N. Hordijk. Manfried z. v. J, B. van Graven en A. M. E. Dahmen; Marie Anna Wilhslmina Theresia d. v, H. A. M. van der Horst en A. M. van Gils. Martinus Johan nes Wilhelmus z. v. W. Lemmers en W. van Zonneveld. Ondertrouwd: Cornelis v. d. Zaal, 37 j. en Wouterina Annie Schouten 25 jaar. Getrouwd: K. v. Egmond Alphen a. d. Rijn en E. Cammen*ga. M. Schaap en C. Nieuwen huizen. P. A. v. d. Vlugt en C. J. G. Persoon. Overleden: Anna Maria van Kop pen, 49 jaren. STOMPWIJK Naaikrans Ook de naaikrans moét, om haar doel: het verstrekken van kleding aan -behoeftige gezinnen te kunnen bereiken over de nodige financiën beschikken. Een van de middelen is de jaarlijkse toneelavond te geven door de leden van de naai krans. Gisteravond traden zij" dan ook voor het voetlicht met twee hu moristische stukjes t.w. „Knoedel tje of „De droom van een japon" en „De ontevreden Wasvrouw". Vooral het laatste stukje, waarin zelfs de was op hét toneel gedaan wordt en naar hartelust geboend wordt, doet het zeer goed, ook dank zij het uit stekende spel onder de regie van de heer Jan Havik. Jammer was het dat de zaal niet geheel bezet was. Gezien het mooie doel, dat de vereniging nastreeft en het vertoonde spel, dat menige lach aan het publiek ontlokte, De naaikrans hoopt dan ook heden avond wanneer een herhaling gege ven wordt, voor een volle zaal te spelen. In de pauze wedden de tra ditionele taayten verloot, waarvan de opbrengst (f 62.50) bestemd is voor Kath. Thuisfront. Aan het éinde van de avond deelde kapelaan van Paa- uchen mede, dat de bruto opbrengst van de voor de naaikrans op 19 Oct. j.l. gehouden fancy-fair bedroeg 1236.87 k!. Een mooi resulaat waar voor hij hartelijk dank bracht. VOORHOUT Middenstand Voor het volgen van een cursus tot kantoorvorming was geen animo. De g.a. propagan- deert het optreden van de culturele dienst. Het winterpro gramma werd vastgesteld o.a omvattend een grote Kerstviering, in samenwerking met andere organisaties. De heer H. Lin deboom hield een pleidooi voor het' oprichten van werkra-den om te age ren tegen het H.B. en dit ter kennis te brengen aan die leden van de mid denstand die zitting hebben in de 2e Kamer. Een wat meer actieve hou ding wordt van hen verlangd. Om tot dit doel te komen zal contact ge zocht worden met de zuster vereni gingen. Dit uitvoerig betoog had een aandachtig gehoor en veler instem ming. Langdurige stremming Door on enigheid tussen de twee buur-ge- meenten Voorhout en Sassenheim zijn vele belanghebbende bloembol lenkwekers ernstig gedupeerd met een verkeersstremming, welke reeds vlak na de vorstperiode in het voor jaar van dit jaar ontstond. Het be treft hier de Steenen-brug aan het eind van de v. d. Bergh v. Hèemste- deweg, de scheiding tussen beide ge meenten. Deze vertraging in het her stel van genoemde brug wordt ver oorzaakt door verschil van inzicht tussen de beide gemeenten over de onderhoudsplicht. Het is te hopen dat de bevoegde instanties op korte termijn een oplossing voor deze ver keersstremming weten te vinden, al thans zeker nog voor het volgend voorjaar. WARMOND K.V.P. Op uitnodiging van het bestuur van de K.V.P. sprak het Tweede Kamerlid J. Groen Azn over „Het Commurtisme, mede in ver band met de landbouwpolitiek". Hij onderwierp het „wplvaartsplan" van de C.P.N. aan een nadere beschou wing en kwam tot de conclusie, dat, op de Keeper beschouwd, dit plan boerenbedrog was. Als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer H. C, v .d. Geest, waar mede tevens een oude traditie in ere werd hersteld, dat ook een inwoner van het „Lage Land" zitting heeft in Hoe aardbeien bedrogen worden Zomerkunst in Roelofarendsveen Als de morgen daagt en de Veen- se plassen reeds enige ijsrimpels ver tonen, zien wij de Veense glasaardbei- kweker naar zijn bedrijf gaan voor het plukken van aardbeien, die door een kunstmatig groeiproces zyn ver- kregep. Wij hebben dit najaar zoveel gehoord van producten, die vanwege de tropische zomer voor de 2e maal gëoogst werden; dit is echter niet het geval met deze aardbeien. Daar is een met zorg ontwikkeld kweekpro- ces voorafgegaan, dat met gestadige arbeid is vervolmaakt. Na de eerste oogst werden de plan ten gedund, en met rietmatten afge dekt, zodat de gevoelige planten weer teruggeplaatst werden naar de lange nachten van de winter. Gelei delijk aan werden deze periodes van afdekken verkort, waardoor de plan ten hun lente-ontwikkeling .verkre gen met een nieuw uitlopen, bloei en vruchtvorming, zodat medio Augus tus reeds weer tot het plukken der eerste vruchten kon worden overge gaan. Dank zij dit vakmanschap is het mogelijk geworden, dat heden, 29 Oct., aan de veiling te Roelofarends veen nog steeds, aardbeien aange voerd wprden, welke de goede prijs van 1.80 per half pond opbrengen, als een bevredigende beloning, voor het vele werk en grote zorg, die voor het bereiken van dit prachtresultaat noodzakelijk zijn. Zou een goede reclame, tevens niet de mogelijkheid openen tot het kwe ken van deviezen, opdat in volgende jaren, op uitgebreide schaal, tot het kweken van 2e oogst aardbeien kan worden overgegaan? het bestuur van de K.V.P.; als res. bestuursleden werden gekozen de heren E- Slingerland en J. van Win- sen Wzn. Het punt: de contributiere geling, gaf wat meer stof tot bespre king; het resultaa4" was, dat het voor stel van het bestuur, de verplichte contributie van één gulden per lid per jaar werd aanvaard, terwijl dé leden een vrijwillige bijdrage zouden geven door voor de afdelingskas in de vorm van uit te geven zegels ad 0.25 te kopen, ieder naar eigen draagkracht. WASSENAAR Kolenbonnen verduisterd. Dezer dagen bleek, dat op een kantoor in Wassenaar bonnen voor 50 eenheden brandstoffen waren verdwenen. De recherche stelde een onderzoek in. Daardoor kwam vast te staan, dat een monteur, die op het kantoor werk zaamheden had verricht de bonnen had meegenomen, terwijl het kan toorpersoneel afwezig was. De mon teur bekende. De bonnen had hij in tussen verkocht aan de brandstoffen- handelaar. Zij werden inbeslaggeno- men en tegen de monteur zowel aLs tegen de kolenhandelaar werd pro ces-verbaal opgemaakt. Gevonden en meegenomen Een inwoner van Hoogmade en een vriend' uit Zoeterwoude vonden op de weg een pakket, waarin 4 paar heren schoenen. Ze eigende zich het pakket toe, maar werden al spoedig aange houden door de Politie, die het pak ket in beslag nam. Het pak bleek van een wagen van van Gend en Loos te zijn gevallen. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens diefstal c.q. verduistering. Geboren; Mariane Yvonne d. v. F. R. Snelleman en J. H. v. d. Zaal. Mientje d. v. L. Klein en G. Kuilder. Cornelis Marinus z. v. W. Knoop en C. G. v. As. Mona d. v. J. Schipper en B. A. E. Samuels de Wilde. Martha Theresia Maria en Carolina Marga- retha Maria dochters v. G. W. M. Heeemskerk en C. M. G. Raatschel ders. Gertjan z. v. S. J. Kleinschimdt en S. A. M. v. d. Valk. Peter Johan nes Anthonius en Maria Margaretha z. en d. v. P de Bode en G.'-J. Lange- veld. Ondertrouwd: J. M. Beek en M. G. Meijer. W. I. Holm en A. P. v. Zanten. M. Nolting en A. v. Vliet. Getrouwd: A. C. Bredero en G. P. van Tartwijk. G. D. Ouwehand en A. A. Wansinq. B. Wermer en L Bal kenende. J. v. Leeuwen en H. M. Zandvliet. Overleden; A. H. Grote. 40 j. on- geh. vr. H. E. M. Verschuur 73 j. echtgenote v. N. H. E v. Vuisteren. M. G. Schriek 65 j. wed v. J. B. Lor- rewa. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: candidaatsexamen Ge neeskunde: de dames E. H. A. B'oe- ma te 's-Gravenhage, J. S. van Bork te Amsterdam; de heren F. W. Bé- dier de Prairie te 's-Gravenhage, P. Bijvoet te Leiden, D. P. van Leeu wen te Voorburg, F. Mijer te Haar lem, J. G. Nysingh te Zwolle, D'. G. Stuijfzand te Voorburg. J. v d. Tor ren te Rotterdam. P. W.' Vogelaar te Sassenheim en P. Zwanenburg te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Over de Formule van Euler Sa vary en haar uitbreidingen in de cinematische meetkunde van de euclidische ruimte en van het niet- euclidische vlak", de heer A. van Haasteren, geboren te Vlaardingen, wonende te Heemstede. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Vergdius en het Land schap" mej A. G. Blonk geboren en wenende te 's-Gravesnhage. BINNENLAND. GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verieend aan P. Drent, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in le venslange gevangenisstraf. P. Drent afkomstig uit Donderen ''Dr.) had niet al'een als lid van de Gruene Polizei de vijand hulp ver leend doch ook deel uitgemaakt van een executiepeloton, dat elf Neder- derlanders heeft gefusilleerd. VERSNELD TEMPO GEZINSHERENIGING Zoals onlangs van de zijde van het ministerie van Overzeese Gebieds delen werd bekend gemaakt, zal het tempo, waarin de gezinshereni ging van reeds in Indonesië werk zame Nederlanders met hun in Ne derland achtergieb "teven gezinnen zich tot dusver voltrok, belangrijk worden versneld, daar een niet on aanzienlijke achterstand is ontstaan. Toegezegd werd, dat nog dit jaar een paar duizend vrouwen en kin deren de reis naar Insulinde zou den kunnen aanvaarden. In het ka der dezer versnelde gezinshereni ging zullen van de Rotterdamse Lloyd op 29 November de „Kota Gedie" en op 3 December de „Indra- poera" worden .ingelegd. Ook het nieuwe vlaggeschip van de R.L.. de op 2 December vertrekkende „Wil lem Ruys", zal gedeeltelijk beschik baar zijn voor gezinsherenigings passagiers. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Alhena, 28 Oct. van Rio de Janei ro naar Pa?ia. Bosfonf.tin, 28 Oct. van Beira te Zanzibar. Joh v?n Oldenbamevelt, Bdtavia Amsterdam, pass. 29 Oct. Pantella- ria. Joh. de Witt, AmsterdamJava, pass. 29 Oct. Perim. Oraije, 30 Oct. van Singapore te Tandjongpriok verwacht. Tibinta, AmsterdamJava, 28 Oc tober dwars van Malta. Amstelkerk, AmsterdamTa'< ora ch, 29 Oct. bij Las Palmas. Maaskerk, 28 Oct. van Freetown naar Dakar. LAATSTE BERICHTEN HAAGSE OUD-HOOFDCOMMISSARIS VEROORDEELD. Hot Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra venhage heeft heden de oud-hoofd commissaris van politie mr. Hamer wegens hulpverlening aan de vijand veroordeeld tot vijftien jaren gevan genisstraf met ontzetting uit de kies rechten, het r^pht ambten te-bekle den en het recht bij de gewapende macht te dienen. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) LEIDEN JOH. BROUWER t In de ouderdom van 52 jaar is hier ter stede overleden de heer Joh. Brouwer, die meer dan 35 jaar werk zaam was bij de N.V. de Amsterdam se Bank. Hij was* voorzitter van de Leise Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen en maakte vroeger deel uit van het thans opgeheven muziek gezelschap „Orpheus". Tevens was hij na de oprichting van de Leidse Burgerwacht, in de vorige oorlog, daarvan vele jaren de accurate pen ningmeester, terwijl hij ook voorzit ter was van de afd- Leiden van het sanatoriumfonds .Dennenheuvel" en bestuurslid van de Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F), de, heer A. Kraaijve'ld te Oegstgeest; Propae- deutisch examen Godgeleerdheid: de heren C. J. Droppers te Leiden, J. J. van Schayck te Leiden, C. D Kouse maker te Haarlem, H. K. Beversluis te Zutphen; voorbereidend Kerkelijk examen: de heer A. H. Weelinck te 's-Gravenhage; het doctoraal examen Ned. Ind. recht: E. E. M. Kuypers te 's-Gravenhage, mej. J. C. Key te Lei den. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 29 Oct. Kaas. Aange voerd 70 partijen kaas. Prijzen- met rijksmerk lc kw. 1.43—1.48, 'idem 2e kw. 1.361.41, Handel traag. TER AAR, 28 Oct. Groente. ]cas- snijbonen 13.3016.50, snijbonen 4.204.50, witte pronkers 2.55 4 95 per 10 kg.; bloemkool 664 cent per stuk; peen 315 cent per bos; sla 4 cent en meloenen 2033 cent per bos; andijvie 523 cent, kroten 38 cent, waspeen I 815 cent, to maten 1784 cent, rodekeol 813 cent, gcoenekool 817 cent, savoye kool 12—15 cent, spitskool 1 cent en witte kool 8 cent per kg.; boeren kool 5570 cent per kist uien 21 -22 cent, spipazie 2933 cent en witlof 672 cent per kg. ROELOFARENDSVEEN, 29 Oct. Groente. Tomaten A 5177, idem B 5581, idem C 2757, idem CC 1634. kropsla-I 816, idem II 3—10, Glassla f 925, andijvie 1117; kroten 3d, komkommers 316, bloemkool 1655. rode kool 55, druiven f 90100 per 100; kassnijbonen 6.1015.10, pronkbonen f 3.90 per 10 kg.; aard beien 1.701.80 per half pond. Bloemen. Rayonant: wit 1436 cent, lila 1535 cent, geel 620 cent, amber 1136 cent, choco 918 cent, Utopia 712 cent, Blanche du poitou 1320 cent. Monument 3237 cent per stuk; StePa 1433 cent, White Cili 2440 cept; Normandie 827 cent, Peter Pan 829 cent, Cascity 2361 cent, Goldfinder 11—42 cent, Utopia 1839 cent Marconi 1523 cent, Wendy 921 cent, White Shir ley 1936 cent, Valiant 1018 cent, Cydonia 3645 cent, Harmonieus 18 72 cent, Tros Rayonant 1770 cent Dahlia's 6—28 cent. Cyclamen bloe men 16—29 cent per bos, pot chry santen 1390 cent cn Primula 12 13 cent.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3