Twee schoolkwesties in de Leidse Raad De gezondheids-toestand van de Leidse bevolking Congres van ex-politieke gevangenen JiwceC Oiuiied iwaiclt [Pjte&ideat WOEI TSOAG 29 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HOOGMADE N. K. J. B. De jaarverg. is vast- geste'd a.s. Donderdag 30 Oct., te 7.30 uur. in de leringkamer met als voornaamste punt van de agenda: ide bestuursverkiezing. Aftredend zijn: J. P. Baak, C. Th. van Wierin- gen en L. J. Elstgeest, waarvan Th. van Wié-ringen niet meer her kiesbaar is. KATWIJK Gemeenteraad. De Raad komt morgenavond te 7.30 bijeen. Er is een agenda van 24 punten. De be langrijkste zijn o.i.: verhuur -van terreinen aan Quidk Boys. Voor stel met betrekking tot de sala riëring van het gemeentepersoneel. Mededelingen in verband met de suggestie van de heer Scheerens in zake het verstrekken van gemeen telijke hypotheken. Voorstel om een ■gedeelte van de Biltlaan tot ooen- van een .brandweergarage te Kat wijk aan de Rijn. NIEUWKOOP Katholiek Thuisfront Zater dagavond werd ten bate van Kath. Thuisfr. een toneelavond georgani- iseend, waaraan geheel belangeloos medewerkte de R.K. Toneelver. D.I.T O. uit Aarlanderveen. Opge voerd 'werd het dramatische spel „Hof Terhove". Het stuk was aangrijpend .en de spelers vertolkten hun rollen uit stekend „Dito" gaf een toneelspel te zien dat alle lof waardig is. De 'leider van Kath. Thuisfront de heer C. J. Hilhorst, dankte de to neelver. voor edelmoedige mede werking en bood de dames bloemen en de heren een rokertje aan. Een geslaagde avond in ons Katholiek verenigingsleven en.... vóór Kath. Thuisfront. l. OUD-ADE Toneel. Gisterenavond gaf de toneelclub van de K. A. B voor een tjokvolle zaal een zeer geslaagde uitvoering. Als voorproefje werd ge geven „Roeping", spel in één bedrijf, waarin enkels veteranen zich nog eens van hun goede kant lieten zien. De hoofdschotel van de avond ziyerd echter gevormd docr het diep'-dra- matisch toneelspel: „Heb ik mijn kind gedood?'' Door hun spel gaven de acteurs blijk het stuk uitstekend aan te voelen. De rol van Harry Leijers de gedeclasseerde fabrikant, was in uitstekende handen. Rinus, de bediende, is een pracht aanwinst voor de jonge toneelclub. Ook de overige, spelers, teveel om allemaal bij naam te noemen, hebben uitmun tend werk geleverd. De organisato ren kunnen terugzien op een welge slaagde avond! ROELOFARENDSVEEN Uitvoering Mgr. Buisfonds. In samenwerking met de R.K. Toneel vereniging St. Pancratius te R'veen, vond Dinsdagavond de eerste avond plaats ten bate van het Mgr. Buis fonds en wel door de R.K. Toneel vereniging, „de Gastspelers" uit Lei den met de opvoering van 'n Duvel, die op 't lest toch nog in de 'Hemel kwam. Ondanks de kou werd dit stuk op geestige vlotte wijze voor het voet licht gebracht en dienen spelers en speelsters een pluim voor dit bijzon dere initiatief. R'veen had deze avond de victorie, moge ook alle verenigin gen hieraan medewerken, zodat dif fonds sommen en sommen gelds zal opbrengen voor dit éné schone doel, onze missionarissen, in de gelegen heid te stellen hun pracatige werk te kunnen volbrengen. Helpt Indië! Helpt het Boraeose Missiefonds en laat Mgr. J. Buis met alle hulpmiddelen vertrekken, die nodig zijn, deze qr- barmehjke toestanden te verzachten. Heden (Woensdagavond) wordt eveneens te R'veen een tweede voor stelling gegeven en wij vertrouwen, da- ook deze avond de zaal tot in de uithoeken bezet zal zijn, de spelep i(sters) maaxook het stuk zelf, zijri het vohcou'vn waard- ZOETERMEER Distributiedienst Naar wij ver nemen ligt hetr-in de bedoeling om de distributiedienst alhier te doen opheffen en onder te brengen naar Voorburg. •^ij, die de grond-gedachte van de onderwijs-pacificatie hebben aanvaard ^en willen beleven, konden niet andere doen, dan medewerken tot in williging van het verzoek tot stichting van een katholieke ambachtsschool te Leiden. op last van de minister van Binnen landse Zaken! En waarom? Omdat, zoals de minister schrijft, bij een on derzoek ter plaatse is gebleken, dat de besturen van bijzondere scholen voor kleuteronderwijs dat geld niet nodig hebben. En hoe is dat de mi nister gebleken? Naar de wethouder mededeelde, bij een bezoek van een zijner ambtenaren ten gemeentehuize,' waarschijnlijk tijdens de vacantie van de wethouder! Was er nu niet alle reden, om deze zaak eens te- bekijken in de Com missie van Onderwijs uit de Raad? Waarom niet? Urgentie voor de in trekking van het Raadsbesluit was er toch geenszins! Neen, besloot de Raad: P. v. d. A. P. v .d. V. met de Communisten. En er was ook hier een scheuring in het college van B. en W. De heeren v. d. Kwaak en Menken tegenover de he ren Jongeleen en v. Schaik. Eerstge- noemden stemden vor het voorstel van mr, Woudstra (Prot.), waarmede behalve de Prot. fractie ook de ge hele kath. fractie zich verenigde. Een interpellatie van de heer v. Dijk (K.V.P.) had tot doel, bij B. en W. er op aan te dringen, voortaan niet meer een levering van belang rijke omvang te gunnen, zonder voorafgaande aanbesteding. B. en W. wilden die toezegging niet doen, (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) LEIDEN Door „Katholiek Leiden" is het volgende telegram aan de minister raad gezonden: De vereniging „Katholiek Leiden" samenwerkingsorgaan van de Katho lieke Leidse instellingen en vereni gingen, overwegende dat een kamp systeem-Butlin de persponlijltheid niet vormt, maar af breekt, zodanig vervuld is van ver makelijkheden, dat rust voor dage lijkse godsdienstige beleving ont breekt, en in het algemeen in strijd is met onze Nederlandse beschaving; dat vreemdelingenverkeer gewenst is, maar niet op deze geestelijk onge- zo."e basis; cat het deviezenargument geen rol nv spelen, maar bovendien illusior zal blijken; dat een dergelijk kamp beslag legt op bouwmaterialen, zo dringend no dig in de getroffen gebieden; dat besteding van een deel van- het nationale inkomen aan een vermake lijkheidskamp, gezien de zorgwek kende economische toestand van het Vaderland, niet'verantwoord is; dat het inrichten van een zodanig kamp, zolang velen in zorg zijn over kun verwanten in Indonesië ontoe- lartbaar is; "ich overigens aansluitend bij het ft ;ram van' het Nederlandse Vrou- •Wct- Comité; molesteert tegen het oprichten van een kamp systeem-Butlin te Zand voord Vereniging „Katholiek Leiden'. College van B. en W. en de Raad verdeeld Die grond-gedachte is deze: dat, als er een voldoend-groot aantal outers is, die op ernstige motieven behoefte gevoelen aan een bijzondere school, als er een op redelijke argumenten gebaseerde, aandrang is om een bij zondere school te stichten, men aan die behoefte en aan die aandrang be hoort te voldoen en gevolg te geven. Dat is een eis van gezonde de mocratie. Nu is het voor geen tegen spraak vatbaar, dat in Leiden en om geving die behoefte er is, die aan drang bestaat. En tóch heeft de Leid se gemeenteraad het verzoek -afge wezen met 21 tegen 16 stemmen („links" tegen „rechts" één lid der rechterzijde uitgezonderd). Dat hier de oude tegenstelling tussen rechts en links moet worden ge maakt, betreuren wij niet minder dan wie ook. Maar de realiteit legt die tegenstelling open vóór ons; de feiten dringen ze ons op. In het col lege van B. en W. waren de twee wethouders der vroegere rechterzijde vóór, de twee andere tegen. Dit is de eerste keer, dat er in het college van B en W. zulk een diep-gaand ver schil kan worden geconstateerd. En in de Raad ging de gehele fractie van dé P. v .d. A. mee met haar twee wet houders. Natuurlijk ook de C. P., die vanzelf-sprekend tegen confessionele scholen is. En eveneens de twee le den van de P. v. d. V„ die bij mor.de van mr. Vos verklaarde, dat zij lie ver zagen uitbreiding van de bestaan de ambachtsschool: tegenover het feit, dat op een zo grote school de vorming minder goed tot haar recht kan komen, staat, dat één school goedkoper is. Dit hoogst belangrijke vraagstuk de vorming van goede, vakbekwame arbeiders wordt dus door deze fractie geheel eii al herleid een geld-kwestie. Zó werd het blijkbaar ook gezien door een woord voerder van de P. v. d. A., de heer Riedel, die zowel in eerste als in tweede instantie wees op de te grote kosten van een tweede school. Maar, afgezien van alle beschouwin gen van principiële aard, betreuren wij het genomen Raadsbesluit, om dat er in Leiden een tweede am bachtsschool nodig is. Het is niet waar, dat de bestaande ambachtsschool vo'or nu en voor de toekomst voldoende ruimte biedt. Ze ker men zou deze misschien kun nen gaan vergroten, maar dan zou ze meer het karakter van een kazerne dan van een school krijgen. Wethou der Menken heeft mede namens zijn collega wethouder v. d. Kwaak het gebrek aan plaatsruimte met over tuigende cijfers glas helder aange toond. Van het betoog van wethouder v. Schaik, die het advies van de meer derheid van B. en W. (blijkbaar zijn met hem meegegaan zijn collega Jon geleen en de burgemeester), verde digde, willen wij gaarne constateren, dat het vrucht was van de ernstige bestudering van veel cijfers. Maar cijfers, die, naar onze mening, geens overtuigend waren. Wat zegt het dat uit statistieken blijkt, dat in 'den lande het aantal aanmeldingen voor de ambachtsschool relatief ach teruitloopt? Zelfs al zou dat waar zijn, dan kan de ambachtsschool te Leiden nóg te klein worden. Maai: wij moetendaarin zien een tijdelijk I verschijnsel, als gevolg van de na- I oorlogse geestelijke depressie; een tijdelijk verschijnsel, dat de Over heid met alle haar ten dienste staan de middelen móet trachten te keren. Wethouder v. Schaik was beslist zeer zwak in zijn argumentatie, toen hij beproefde te overtuigen, dat het groot aantal afwijzingen van jongens, die de ambachtsschool willen bezoe ken, louter en alleen gevolg is van ongeschiktheid van die candidaten en niet van gebrek aan plaatsruimte. Er zouden zelfs nog een tachtig jongens geplaatst kunnen worden men leze: geborgen kunnen worden. Neen: de ambachtsschool met haar reeds on geveer 600 leerlingen is te klein en mag dat erkent ook wethouder v. Schaik niet nog groter worden door bijbouw. Zelfs als er eventueel ambachts scholen te Alphen en Katwijk zou den komen, zal Leiden als centrum gemeente van tal van ander omlig gende dorpen, moeten zorgen voor voldoende, ruim voldoende gelegen heid voor goed ambachtsonderwijs, zo dringend gewenst in deze in de komende tijd. En toch.wil de Raad niet mee werken aan de oprichting van een tweede ambachtsschool een R.K. school! Moge een hogere instantie anders beslissen! Nog veel meer bevreemdend was een andere beslissing van de Raad. In de tijd, dat mr. Tepe wethou der van onder\vijs was, is Leiden de eerste gemeente in Nederland ge worden, die financiële gelijkstelling heeft ingevoerd voor openbaar er bijzonder kleuteronderwijs. De N.S. B.-burgemeester heeft daarin veran dering gebracht, en aan de bijzon dere kleuterscholen een aanmerke lijk lagere subsidie verleend. De nieu we Raad heeft echter besloten, ce oude verordening weer van kracht te doen zijn met ingang van de datum der bevrijding, totdat eventueel ue Raad op wettige wijze die verorde ning door een andere zou vervan gen. Dit was zó duidelijk een kwes tie van rechtsherstel, dat het besluit daartoe door de Raad is genomen zonder hoofdelijke stemming. Aan dit besluit is nu echter goed keuring onthouden door God- Staten maar.... in feite zullen zij er toch o-i. nu niet meer gauw toe over gaan. De heer v. Dijk zeide van me ning te zijn, dat de levering van zanc voor straatbanen benoorden Heren singel enz. door een aannemer bui ten Leiden, terwijl Leidse aannemers waren gepasseerd, aan de gemeente financieel nadeel heeft kunnen be rokkenen. En dat kan o.i. moeilijk .worden ontkend. Er waren twee on aangename dingen in het debat. Eer stens de opmerking van wethouder Jongeleen, dat hij niet alles in het openbaar kon zeggen. En, vervol gens, de ongemotiveerde hatelijk heid van de heer Schüller, dat de heer v. Dijk zijn interpellatie heeft gehouden ter wille van dé propagan da, waarop de heer Lombert als lid der Commisie van fabricage vuur vatte, om te verklaren het houden van deze interpellatie, die naar on ze overtuiging, zeker niet zonder nut is geweest. Niet alleen 'tchagrijn van de pijn, Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru schen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heil zame resultaten die Kruschen hun gaf Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed snel- !ër stromen; de schadelijke "zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker 'of Drogist. Iets minder gunstig dan verleden jaar In de afgelopen zomer is de gezondheids-toestand van de bevoliking in onze stad in Ihet algemeen vrij goed ge weest, zij het ook, dat in sommige opzichten niet zo gunstige verhoudingen wer den bereikt als het vorige jaar. Onder besmettelijke ziekten was de laatste jaren vooral de' diphtherie zeer gevaarlijk en zeer omvangrijk, en, ofschoon ook hierbij het einde van de oorlog het begin van een verbetering betekende, traden het vorige jaar in ons land maandelijks een vierduizend nieuwe gevallen op, waarvan ruim tweehonderd een dodelijk verloop hadden. Nu is het aantal nieuwe gevallen tot bene den duizen per maand gedaald en ook het aantal sterfgevallen aan de ze zjekte is sterk terug gelopen. In Leiden stierven in de zomer maanden van 1946 nog verschei dene inwoners aan diphtherie maar deze zomer kwamen slechts enkele sterfgevallen voor. Typhus, roodvonk en mazelen maakten deze zomer in onze stad geen enkel slachtoffer. Daarentegen was de sterfte aan lon-gtuberculose hoger dan' in 1946, n.l. 4.8 per tienduizend inwoners per jaar tegen 3.9 in de overeenkomstige periode van 1946. Dit cijfer stemde geheel overeen met het toenmalige rijksgemiddelde; dit is intussen tot 2.9 gedaald, zodat ons plaatselijk cijfer voor dit jaar nog al wat slech ter is 'dan het gemiddelde van Neder land. Wat dit laatste betreft, als wij aanmerking nemen, dat de tbc- sterfte in ons land vóór de oorlog 3.6 per tienduizend bedroeg en dat wij met dit cijfer het gunstigst van geheel Europa waren-, dan is het wel duide lijk, dat ons volk als geheel de fu neste oorlogsinvloeden op dit gebied reeds geheel heeft weten te over winnen. Wat de niet-besmettelijke ziekten betreft, overleden deze zomer in onze stad iets meer aan longontsteking en aan hartziekten dan het vorige jaar. Ook de kankersterfte was iets ho- :r, n.l. 14,5 per tienduizend inwo ners tegenover 13.5 in de overeen komstige maanden van 1946. Voor het gehe'e land bedraagt dit cijfer thans 13.1 zodat het plaatselijke cij fer daar nogal betekenend boven uit komt. Het is nog steeds zo, dat deze ziek te een van de belangrijkste doods oorzaken is en dat zij ook in onze stad drie a viermaal zoveel sterfge vallen veroorzaakt als de longtuber- culose; anderzijds zijn er echter ziek ten en aandoeningen, die nog heel wat meer slachtoffers vergen, zodat er voor de no^al wijd verbreide be duchtheid voor deze ziekte, die vaak zelfs de vorm van z.,g. kanker-vrees aanneemt, goed beschouwd toch eigenlijk geen -grond is. Alle ziekten en andere doodsoor zaken tezamen leidden deze zomer in onze stad tot een algemeen sterfte cijfer van 7.9 per duizend inwoners; ook dit is wat ongunstiger dan het cijfer van de vorige zomer, dat 7.5 bedroeg. Daartegenover staat even- we!, dat de sterfte in geheel Neder land in de afgelopen zomer 9.2 per duizend heeft bedragen, zodat dit rijksgemiddelde betekenend boven ons plaatselijk cijfer uitkomt. Dat de sterfte hier iets hoger is ge weest dan het vorige jaar komt voor een deel doordat de zuigelingensterfte iets is toegenomen. Deze was het vo rige jaar uitzonderlijk laag; zij be droeg toen slechts 19 per duizend ge boorten tegen 24 in de afgelopen zo mer. Voor het gehele land beliep de zuigelingensterfte dit jaar 36 a37 per duizend geboorten en in vergelijking 'hiermede is het Leidse cijfer dus nog bepaald gunstig. Bijna één derde van de zuigelin gensterfte in onze woonplaats betrof sterfte binnen één dag na de geboor te terwijl ongeveer de helft betrek king had op overlijden binnen - een week na de geboorte. Van de totale sterfte maakte de zuigelingensterfte (d.i. in het eerste levensjaar) negen procent uit; de kleutersterfte (1-4 jaar) bedroeg nog niet één procent, hetgeen in verge lijking met elders heel weinig is. De kindersterfte (5-14 jaar) bedroeg twee procent van het totaal, hetgeen even eens relatief gunstig genoemd kan worden In de groep jonge mensen (15 24 jaar) viel bijna vier procent v-a-n de totale sterfte. Twintig pro cent van de sterfte betrof volwas senen (25-60 jaar). Slechts 35 pet van de totale sterfte had derhalve betrekking op mensen beneden zestig jaar, terwijl «het overgrote deel, 65 pet, oudere lieden betrof. Vijf-en- veertig procent van de totale sterfte viel in de leeftijdsgroepen van zestig tot tachtig jaar en 20 pet betrof grijsaards boven tachtig jaar. Deze nadere ontle ding van ons plaatselijke sterfte cijfer laat duidelijk zien, dat de Leidenaar zeer behoorlijke „levenskansen" beeft. Gistermiddag te 3 uur is in de foyer der Stadsgehoorzaal het congres opend van de Vereniging voor ex- politieke gevangenen in bezettings tijd. Deze bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door vertegenwoordigers van H. K. H. de Prinses Regentes en van Prins Bernhard, de heren kapt. Bührman en kol. Thomassen, alsmede door mr. de Vries namens de Minis ter van Binnenlandse Zaken. Voorts waren aanwezig dr. H. Nëuman, vice- voorzitter van de Int. Federatie van ex-politieke gevangenen, tevens afge vaardigde van de Tsjechische Vereni ging, alsmede afgevaardigden van de Franse, Belgische en Luxemburgse organisaties. Burgemeester jhr. mr. v. Kinschot en weth. v. Schaik waren mede aanwezig. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer H. van Weizen, sprak een kort begroetingswoord ,die erop wees, dat Leiden voor dit congres een bij zondere betekenis heeft en hierin meent hij tevens1 een bijzondere sym boliek te zien met de vrijheidshisto rie van Leiden. Vervolgens sprak de algemeen voorzitter, mr. B. W. Stomps, een re de uit, waarin hij erop wees, dat het yvoor hem een buitengewone sensatie is te Leiden, waar hij studeerde, het woord te mogen voeren voor deze congressisten. Leiden, aldus spr., is in zijn historie nauw verbonden met de vrijheid. Dit reeds in zijn strijd tegen de Spaanse overheersing, dóór zijn verbondenheid met het Huis van Oranie, door de strijd van zijn uni versiteit, zijn professoren en zijn stu denten tegen de Duitse overweldiger. Spr. vroeg waar de vereniging be ter haar congres had kunnen houden dan juist in Leiden. Vervolgens verzocht spr. de heren Bührman en Thomassen de dank van het congres,te willen overbrengen aan de Prinses Regentes en Prins Bern hard voor de vertegenwoordiging. Hierna verwelkomde spr. de bui tenlandse gasten, speciaal die van FIAPP, welke 18 landen vertegen woordigt, die gezucht hebben onder de hiel van de Duitse onderdrukkers, waarna hij erop wees, dat de ver. niet alleen een bestaansrecht heeft maar ook een bestaansnlicht. Deze sluit in zich, te zorgen, dat men niet vergete wat geweest is en tevens te- zorgen, dat het gebeurde zich niet herhale. Degenen, die in de concentratiekam pen en gevangenissen hebben geze ten, moeten uitdragers zijn van de waarden, die het leven heeft, In die kampen is tevens een band gelegd, waarbij men niet behoeft herinnerd te worden aan hetgeen beleefd is, doch waarbij slechts die éne gedach te moet voorétaan: dat nooit meer! Een andere reden van beslaan heeft de vereniging in de zorg voor de na bestaanden. Wel heef de stichting 19401945 veel leed verzacht, doch zij kan niet alles doen. Zij kan b.v. niet zorgen voor de Nederlanders, die in het buitenland levend, slachtoffer van de Duitse terreur zijn geworden. Met een minuut stilte werden ver volgens de slachtoffers van de Duitse gruwelen herdacht, waarna telegram men werden verzonden aan degenen, dit nog in santoria of ziekenhuizen verblijven. Spr. zette hierna in het kort nog eens het doel van de vereniging uit en wees erop hoe allen één wa ren in het verzet, één van lijden in de coimentratiekamoen, ondanks ver- 1 van geloof en politiek inzicht. Tenslotte besloot hij met de beste wensen te uiten voor een volledig herstel van H. M. de Koningin, die voor one allen steeds een lichtend voorbeeld is geweest tijdens de on derdrukking. Dr. A. Feuman sprak vervolgens ■aniens de FIAPP en de vrienden uit Tstocho-Slowakije, wees op de cultu rele en commerciële banden, die bei- landen sinds eeuwen verbinden. Niet door talrijkheid van inwoners noch door grootheid van grondgebied doch door cultuur en democratie zijn beide landen groot geworden. Spr. wekte dan allen op samen een uitweg te zoeken in de vele moeilijkheden en alle krachten aan te wenden om te komen tot de ware vrijheid, men. sehiikheid en democratie. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer Cassivet uit België, waarop sluiting van de openingszit ting volgde. i Ontvangst ten gemeentchuize. Te 5 uur had de ontvangst van de Corgiesleden plaats door het gemeen tebestuur. In de grote hall voor de Burgerzaal sprak de burgemeester, jhr. nr. F. H. van Kinschot een woord van welkom, waarna hij meende na mens alle Leidenaren te zullen spre ken wanneer hij zefde, dat Leiden de congressisten zeer gaarne gastvrijheid wil verlenen. Leiden heeft in de oor log vele malen bewezen 'pal 'te staan voor de vrijheid, zij wenst dit in vre destijd tegenover haar gasten op an dere wijze te doen. Spr. wees er dan op, dat de grond slagen voor de vereniging reeds ten tijde van de bezetting zijn gelegd. Uit alle delen van het land opgepikt en samengeraapt, was het in de gevan genissen en concentratiekampen, dat gij bijeen kwam. Gij „zat" hier allen om dezelfde reden, met hetzelfde doel voor ogen. Politieke of maatschappe. lijke verschillen raakten op de ach tergrond, zij waren ook niet meer be langrijk. Het was immers niet het verschil, maar juist de overeenkomst, die hier meer dan ooit naar voren kwam. En zo was het trouwens ook buiten de gevangenissen, waar deze factor evenzeer als een werkelijke ge voeld werd. Wat u allen in deze oorlogstijd sa menbond, was de geest van verzet tegenover een onverbiddelijke vijand, welke niet alleen in Nederland maar ook in vele landen, waarvan verte genwoordigers hier hedenmiddag aan wezig zijn, eerst In het geheim, later in het openbaar leefde. Wij zijn er in Leiden trots op, dat de Universiteit, gesticht in 1575 als dank voor de hou ding van de burgerij tegen h^t Spaan se geweld, in 1941 het voorbeeld gaf en daardoor aan haar roemrijke naam r.ieuwe lauweren toevoegde. Zonder tekort te schieten tegenover de le venden, zou spr. in dit verband de naam willen noemen van prof. Tel- ders, wiens nagedachtenis in onze '7 ad steeds in ere zal worden gehou den. In oorlogstijd hebben wij, in bezet Nederland en toch persoonlijk vrij, met u allen meegeleefd en veler ge dachten zijn uitgegaan naar familie leden en vrienden, 'die, opgepakt, meegesleurd, tenslotte allen in Duitse kampen, hun lot moedig hebben ge dragen. Wij hebben hen in gedachten bewonderd en uit de verte moed toe gesproken. Droevige geruchte'n over het kampleven bereikten ons spora disch en dikwijls hebben wij ons af gevraagd: waar krijgen zij de kracht vandaan? Na de bevrijding is duidelijk ge worden hoe er in de verschillende kampen geleden en gestreden is en vele lege plaatsen om ons heen heb ben de grote offers getoond, welke voor ons Vaderland zijn gebracht. Het was spr. echter opgevallen, dat twee bijzondere eigenschappen hen in staat hebben gesteld alle ellende van gevangenissen en kampen te overwinnen. En dat zijn wil en ener gie, waardoor men zich heeft kunnen verheffen boven het normale in de mens en dikwijls het bovenmenselij ke beter heeft kunnen verdragen voor het geliefd Vaderland. Spr. was'ervan overtuigd, dat op allen bewust of onbewust ons christe lijk geloof, in welke vorm ook, zijn stempel heeft gedrukt en zovelen juist daarin kracht hebben gevonden. Met de wens, dat het congres in alle opzichten zou mogen slagen, ein digde de burgemeester zijn rede, waarna mr. B. W. Stomps een kort dankwoord sprak. Nadat een verversing was gebruikt, trokken de deelnemers' naar de Steen- straat, waar een défilé werd gehou den voor 't gedenkteken der oorlogs slachtoffers en verschillende kransen werden gelegd. Het Leids Polifie Mu ziekgezelschap verleende hierbij me dewerking.- De dag van vandaag werd inbeslag genomen door huishoudelijke zittin gen, terwijl door de gasten excursies werden gemaakt. Vrijdagmorgen te 9 uur zal in de Hartebrugkerk een plechtige Re quiemmis worden opgedragen voor de slachtoffers der Duitse terreur, die in de bezettingstijd gevallen zijn. Het parochieel zangkoor wil deze plech tigheid zoveel mogelijk luister bij zetten doör 'n goede uitvoering. Kerk zangers ,die willen assisteren, zijn van harte welkom. Wat lezers ons schrijven 83. Wat waren die boeven kwaad toen ze Ka/el Kwiek zo vlak voor hun neus in die stevige schuur zagen verdwijnen. Ze raasden en tierden zo hard, dat je het mijlen ver koii horen, en toen hun lawaai door de veel ver derop gelegen hoge rotsen weerkaatst als een echo terugkwam, ontstond er zo'n herrie, dat ze elkaar niet meer konden verstaan. Eindelijk beval de boevenpresident stilte. 'Hij begreep wel dat ze zo maar niet in de schuur zouden kunnen komen en dat d2 deur moest worden geforceerd. Ih zijn jeugd had hij eens 'n boek gele zen over de kruistochten in Palestina en dat bracht hem nu op een goed idee. Hij liet een dikke boom omhak ken en die aan weerszijden door vijf van zijn mannen opnemen om hem zo te gebruiken als stormram tegen de vesting van Karei Kwiek. Zelf ging hij achter op de boomstam zit ten om de bestormers aan te voeren. Onder luid gejoel zette de stoet zich in beweging. Eerst langzaam aan, toen harder, nog harder en tenslotte liepen de mannen zo hard op Kareis voordeur toe, dat je ze met twee fiet sen nog niet bij had kunnen houden. Karei had de hele vertoning door een kiertje van zijn stevig gegrendelde deur afgezien. Hij zou zijn maatrege len weten te nemen. Toen de boeven vlak bij waren.... ST.-NICOLAASEEST VOOR ARME KINDEREN. De R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant Geëmployeerden ,St. An- trr.ius", afd. Leiden en de R.K. Bond van Musici en Artisten. afd. Leiden, gever, een Si. Nicolaasfee ;t op Woens dagmiddag 3 December a s. in de Ro manuszaal (Hartebrugkerk) voor. de kinderen van net Carmelitessenkloos- ter, Oude Vest en voor te Roman us- k'ndertjes van Pastoor S.nitz en te vens voor da kinderen van de leden. Reeds hebben de besturen var. R.K. Bond van Musici en Artisten en „St. Antonius" van diverse leveranciers en particulieren de toezeggn r gehad dat zij zullen medewerken dit aan staande St. Nicolaasfeest voor de kin deren van bovengenoemde klooster en instelling en de bonden te doen slagen. Maar daarnaast zijn er nog diverse kosten, die gedekt moeten worden. Gedenkt ook het mooie wérk. dat u en wij kunnen doen voor het Carme- litessenklooster en Romanus, laat die kinderen ook een prettig St. Nieol- laasfeest vieren. Geeft wat u geven kan, giften ook in nature worden gaarne verwacht bij de secretaris-penningmeester, de heer P. M. van Asperdt, Maresingel 48, Leiden. Namens alle kinderen en besturen onze hartelijke dank! Hoogachtend, JOH. M. v. ASPERDT, Maresingel 48, Leiden.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3