3)e Ccicbe (EWko/nt Ramadier vecht voor zijn regering Communisten vechten met politie Reeds 5.700 slachtoffers van de cholera in Epypte Het proces Van Meegeren Duitse bisschoppen doen beroep op bestuursraad WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Telef.' Administratie, Advertenties 2082C Redactie 20015, Directie, drukkerij ei abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V- 38e JAARGANG No. 11226 Abonnementsprijs ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal. Franco per post 4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. ifiededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. FEL DEBAT MET COMMUNISTEN LEIDER j^^INISTER-PRESIDENT RAMADIER en de communistische fractie-lei der Duclos hebben gisteren in het Franse parlement de degen gekruist. Voor de zitting, waarin Ramadier zijn nieuwe kabinet met een rege ringsverklaring zou introduceren, geopend werd, had een grote politie macht alle toegangswegen naar het parlementsgebouw afgezet. De tribu nes waren overvol. Ramadier viel nu eens met felle bewoordingen, dan weer met bijtenden spot de beweging van generaal de Gaulle aan. Jeanne d'Arc geen partijleidster „Er bestaat nu een nieuwe partij", zei de-premier, „wij weten dat zij een leider heeft". Hij pauseerde enkele seconden en vervolgde toen onder da verend gelach: „Jeanne d'Arc heeft nooit geprobeerd leidster van een partij te worden. Daarvoor had zij te veel gezond verstand". Over het jongste verkiezingssucces van de Gaulle zei Ramadier, dat het succes, dat de generaal in de steden behaald heeft, grotendeels te danken was.' aan de vrouwelijke kiezers. De premier beschuldigde de Gaulle van het verwekken van een politieke koortstoestand in het land en het on dermijnen van de nationale discipline. De economische toestand van Frank rijk vertoonde volgens de minister president gunstige en ongunstige as pecten. Nieuwe loonsverhogingen zijn zeer gevaarlijk' en zouden nieuwe prijsverhogingen met zich brengen. De in Juli toegestane algemene loons verhoging van 11 procent ha 1 de prij zen van de industriële producten met 40 en 50 procent doen stijgen. Toch is de regering bereid in overleg met de vakverenigingen een herziening van de minimumlonen in overweging te némen. Het plan-Marshall beantwoordt aan de Europese behoeften en het verlan gen een onpartijdig ruilsysteem op te bouwen. Ramadier waarschuwde de Assemblée, dat, indien de uitvoering van het plan niet mocht slagen, er in Frankrijk en Europa een crisis zou ontstaan, waarvoor geen oplos sing zou kunnen worden gevonden. DUCLOS BESCHULDIGT. Duclos opende het debat over de regeringsverklaring en richtte zijn aanvallen op de regering en op de partij van de Gaulle. Het gewijzigde kabinet Ramadier was volgens hem Middal tegen kinderverlamming De bewering van een Duitse dokter, dat hij een middel tegen kinderver lamming heeft ontdekt, heeft in me dische kringen en bij de pers grote belangstelling gewekt. Toen zich in Hamburg bijna 150 gevallen van kin derverlamming voordeden, bood hij aan om zoveel personen te genezen als zijn voorraad medicijn toeliet. De pers beschreef zijn resultaten als ver bluffend. De ontdekker, dr. Olshausen, noemt zijn middel „Argophan Olshausen". Het wordt toegediend in de vorm van een injectie en bestaat hoofdza kelijk uit druivensuiker en een zil veroplossing. Volgens dr. Olshausen werkt het slechts vier dagen na het uitbreken der ziekte of voordat het ruggemerg is aangetast. Dr. Olshau sen zou reeds vele gevallen genezen hebben, waarvan bij enkele bijna al gehele verlamming opgetreden was. De ontmanteling .van de Duitse oor logsindustrie in de Britse zone: 682 fabrieken, waarvan 496 in de Britse zone gelegen, zijn door de bezettings autoriteiten voor ontmanteling aangewezen. het oude kabinet met de oude poli tiek. Zich tot de premier persoonlijk wendend, zei Duclos: „U wilde een bedankje van uw meesters in Wash ington krijgen door hun de overlij- densacte van het Franse communisme te brengen. U zult die acte nooit krij gen. De dollarpotentaat gaf u echter zijn opdrachten mee". Buiten zichzelf van woede sprong Ramadier op en schreeuwde terug: „Wij hebben van niemand opdrachten ontvangen. Geen enkele macht, behalve de nationale vergadering kan ons orders geven". Hij kreeg applaus van de gehele vergadering met uitzondering van de communisten. Duclos werd opnieuw in de rede gevallen toen vele afge vaardigden tijdens zijn herhaalde aan vallen schreeuwden: „Petkow, Pet- kow". De spanning steeg tot het kook punt en de stem van Duclos werd tel kens overschreeuwd door de rechter vleugel. Duclos vervolgde: „De communis tische partij handhaaft haar positie als eerste partij van Frankrijk. De Gaulle en zijn Amerikaanse meesters moeten dit goed beseffen. De Rocke feller petroleummaatschappij, de Morganbank, Ford en de General Mo tors trachten zich meester te maken van de Franse economie. Marshall is de toekomst van Frankrijk aan het belenen". Hier onderbrak Bidault hem met de woorden: „Dat is niet waar!" Ra madier zei: „U hebt het recht niet der gelijke verklaringen af te leggen zon der de bewijzen er voor te leveren. Ik draag u op de bewijzen over te leggen. Sta niet te grinniken, meneer Duclos! Toon de bewijzen of houd uw mond.". Duclos hervatte zijn aanval en be weerde zelfs, dat de regering over woog om de controle op de Franse ge nationaliseerde spoorwegen aan Ame rika over te dragen. Zij vlogen elkaar in de haren. Het kwam bijna tot handtastelijk heden, toen Duclos zich wendde tot de rechtse afgevaardigde Mutter, die de ontbinding van de communistische partij had voorgesteld. Volgens de communist zou Mutter in 1940 door de Gestapo uit de gevangenis bevrijd zijn. Mutter sprong van zijn plaats op en wildé Duclos te lijf gaan. Tien communisten versperden hem echter de weg. Een zaalwachter maakte een eind aan het handgemeen, dat hierop ontstond. Ten slotte „verzekerde" Du clos, dat de Gaulle nooit aan de macht zou komen. De communistische partij zou echter ook de regering-Ramadier niet steunen. Donderdagmiddag zal. de Assemblée weer bijeenkomen. PARIJS IN REP EN ROER JUICHTE DROMMEN communisten verbraken gisteravond te Parijs drie politiecordons en trokken naar de Salie Wagram, waar een anti-Russi sche vergadering was belegd. Zij omsingelden het gebouw en riepen: De sovjets boven alles!, een roep die sedert 1936 niet meer was gehoord. De politie vormde opnieuw een cordon dwars over de Avenue Wag ram en de Garde mobile zette de straat af met twee rijen vrachtauto's om te voorkomen dat twee groepen betogers zich met elkaar verenigden. Maar de menigte, gehoor gevend aan de oproep om de vergadering in de war te sturen, was niet tegen te hou den. Pas toen bekend werd gemaakt, dat de vergadering op last van de politie ,was uitgesteld, werd zij rusti ger en men zag af van bestorming van de vergaderzaal. De gevechten tussen de communis ten en de politie speelden zich af in donkere straten. Daardoor komt het, dat men nog niet weet, hoeveel slacht offers er zijn. Vijf en twintig duizend communisten waren op de been; het Een gezellige wereld „De V. S. beschikken over* atoom bommen, die 50 maal groter uitwer kingskracht hebben dan die van Hi- rosjima en Nagasaki", aldus ver klaart admiraal Ellis Zacharias, voor malig directeur van de inlichtingen dienst der Amerikaanse marine. In een door het tijdschrift „United Na tions World" gepubliceerd artikel. Volgens admiraal Zacharias ver vaardigen op het ogenblik meerdere fahrieken wapens, die in staat zijn elk spoor van menselijk en dierlijk le ven van de aarde te doen verdwijnen. De uitwerking van deze nieuwe wa penen, die volgens deze admiraal kunnen verdeeld worden in biologi sche, bacteriologische en climatologi- sche, blijft lange tijd na het aanwen den nog dodelijk. De gebieden waar tegen zij gebruikt worden, zouden onbewoonbaar zijn gedurende een pe riode, die 1000 jaar kan bestrijken. aantal politieagenten en militairen liep in de duizenden. De meeste klap pen kregen drie filmoperateurs, die de gebeurtenissen aan het filmen wa ren. SOCIAAL-DEMOCRATEN IN SOVPET-ZóNE GEARRESTEERD Het Berlijnse blad „Sozial Demo krat" publiceert een vlugschrift van de sociaal-democraten der Oostelij ke zóne gevangen gezet zijn. Een groot aantal der gearresteerden was werkzaam als burgemeester of bij de politie, die systematisch van sociaal democraten gezuiverd is, aldus deze publicatie. In de gevangenis van Zwickau waren volgens het vlug schrift op 1 Maart 1947 400 sociaal democratische gevangenen, in Dres den 800 en in Buchenwald 800. Een groot aantal der gearresteerden be hoorde tot de jeugdbeweging. NIEUWS OVER INDIE NEDERLANDS COMMUNIQUE. Het Nederlands militair communi qué van gisteren meldt, dat de Ne derlandse verliezen, volgens de tot dusverre ontvangen gegevens, op 27 October bedragen 1 gesneuvelde en 8 gewonden. Hgdenmorgen is de commissie van goede diensten, vergezeld door stafle den, republikeinse regeringspersonen en journalisten, naar Djogja ver trokken. VERZOEKSCHRIFT VAN PASOENDAN AAN DR. v. MOOK. 12 leiders van de Partai Rakjat Pasoendan zijn volgens opgave van de voorlichtingsdienst van P. R. P. tussen 10 en 12 October in het re gentschap Krawang vermoord, ter wijl 5 andere zwaar werden gewond, 13 vermist en 32 ontvoerd. De P. R P heeft nu een verzoekschrift aan de luitenant-gouverneur-generaal ge richt, waarin zij, in verband met het molesteren van leden en leiders van de P.R.P. door resten van het repu blikeinse leger in de districten Kra wang, Tjikampak en Rengasdenk'ok, dr. Van Mook verzoeken om zo spoe dig mogelijk in deze gebieden maat regelen te treffen om de orde en rust te herstellen. Generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft op een persconferen tie verklaart, dat hij volgend jaar het leger verlaat en .aftreedt als militair gouverneur. Bruce Woodcock, kampioen van Europa zwaargewicht boksen, ligt in het ziekenhuis. Wie heeft deze reus van' 'n kerel neergeveld? Een klein splintertje in z'n oog. Volgens de laatste officiële cijfers zijn. in Egypte, sedert het begin van de cholera-epidemie, 5700 mensen aan deze ziekte bezweken. In een kamp bij Alexandrië, waar 1500 personen geïsoleerd waren, kwam het tot hevige botsingen met de bewakingstroepen, toen de kamp bewoners trachtten uit te breken. Vijftien soldaten en tien burgers werden gewond. De opstand was een gevolg van het feit, dat zich onder de 1500 personen inderdaad cholera gevallen voordeden. Toen dit bekend werd ontstond een paniek en de me nigte trachtte met geweld deze be smettingshaard te ontvluchten. Nokrasji Pasja, de Egyptische pre mier, heeft verklaard, dat de schip pers van de Nijl, die van de Delta naar de Boven-Nijl zijn blijven va ren, de oorzaak zijn van de versprei ding der cholera. Hij verklaarde, dat de Egyptische regering plannen ont werpt om de strijd te blijven voeren, indien de epidemie gedurende de win. MEER BEZUINIGEN! Aan het voorlopig verslag betref fende het Ilde hoofdstuk (hoge col leges van Staat, Kabinet der Konin- -gin en Kabinet van de minister-pre sident) van de rijksbegroting 1948 is het volgende ontleend: Hoewel de uitgaven voor het Ka binet van de minister-president aan zienlijk verminderd zijn, meenden verscheidene leden, dat zij nog aan zienlijk te hoog zijn. Ten einde krach- itg ingrijpen van de zijde der Kamer door amendering te voorkomen, zou het aanbevzling verdienen, zo meen den zij, dat de regering zelf een be langrijke vermindering aanbracht. Van verschillende zijden werd ge vraagd, welke plannen tot hervor ming van de regeringsvoorlichtings dienst de minister koestert. Vele leden meenden, dat terecht de grief is geuit, dat van regerings wege niet voor voldoende voorlich ting en juiste voorlichting over Ne derland en Indonesië is gezorgd, en dat men beslist onjuiste voorlich ting, o'.a. uit Batavia niet heeft kun nen tegengaan. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat de kos ten van de regeringsvoorlichtings dienst aanzienlijk verlaagd behoren te worden. Een personeel van 66 per sonen achtten zij veel te uitgebreid. De publicaties achtten zij grotendeels overbodig; de dagbladen zijn huns inziens voldoende actief. ter blijft heersen. De gehele bevolking zal dan ingeënt worden, daar de im muniteit slechts drie tot zes maanden duurt. Hij zeide dat in de strijd te gen de cholera-epidemie, die het eco nomische leven van Egypte reeds bij na verlamd heeft, de regering ge hinderd wordt door de onwetendheid van de Egyptische boeren, die zelfs de elementaire begrippen van licha melijke hygiëne verwaarlozen. Het proces van Meegeren, dat heden begint, staat in het middelpunt van de belangstelling, maar ook de.schil derij en die hij wel of niet heeft ge schilderd. Deze worden n.l. door een legertje van 40 man politie en par ketwacht dag en nacht in het Ge rechtshof te Amsterdam, waar zij in middels zijn opgehangen, bewaakt. Ophalen van Rijksduitsers stopgezet Naar de „Gelderlander" verneemt, heeft de Overheid eindelijk een einde gemaakt aan het bij nacht en ontij ophalen van vreemdelingen in ons land. Tot nader order is namelijk het arresteren van de Rijksduitsers stop gezet en daarmede gelukkig een ein de gekomen aan een hierbij dikwijls toegepast systeem, dat Nederland on waardig is. fGriep Evenals de wilde zwijnen zijn ook de griepbacillen wild gewoi-- den. Eén zo'n snuiter drong zich on aangediend in mijn neus. „Hat- sjieaaoe", zei,ik en keek met wa terige ogen om mee heen. Inmiddels maakte dat ongedier te het zich gezellig in mijn neus holte en zette speels alle water- krantjes open. Het heeft ook een bromtol meegebracht en deze tolt nu in m'n kop rond, tot groot plezier blijkbaar van zijn talrijk nakroost. En daar zit ik nou, met mijn neus op de kachel en met een stapel zakdoeken naast me. De stoom vliegt er vanaf en ik snak naar een cognac-grogje. Mijn vrouw lacht me uit en beweert, dat ik mij aanstel. Wat kunnen vrouwen toch harteloos zijn; als je niet op je sponde ligt met „ergens" een thermometer, die op 41 staat, maar als je juist ziek genoeg bent om eens lekker verwend te willen worden, dan weigeren ze cognac-grogje vooi je klaar te maken. Onder voor wendsel notabene, dat ze niet be grijpen, waar je het over hebt. Maar als ik zeg: „Cheeuwwoe- me chnnouw rrkischj nong kong- narksjgrompsje" dan is dat dunkt me duidelijk genoeg. „Morgen ben je weer beter, hoor", zegt ze en ze doet net of er niks aan de hand is. Ik ga morgen, weer naar kan toor, al zijn de griepbacillen ook uitgegroeid tot complete wilde zwijnen. Er is geen aardigheid meer aan. jNa een uitgebreid vooronderzoek, dat vele maanden duurde en waarbij een groot aantal getuigen en deskun digen gehoord werden, heeft de Of ficier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, een lijvig dos sier samengesteld, dat zal dienen als basis waarop heden de Vierde Kamer eer arrondissementsrechtbank te Am sterdam de geruchtmakende zaak tegen de 58-jarige kunstschilder H A. van Meegeren, geboren te. Deven ter, zal behandelen. De rechtbank waarvoor Van Meegeren zich heeft te verantwoorden is als volgt samen gesteld: mr. V. G. A. Boll, president; mi*. J. E. Hoekstra en mr. U. W. H. Shteeman, rechters; mr. M. E. J. J. Burlage, griffier. In de dagvaardiging wordt uiteen gezet, hoe Van Meegeren door het ne men van allerlei proeven en het ge bruik maken van verven, zoals zij in de 17e eeuw werden gebruikt, de methode ontdekt had zijn schilderijen zo te vervaardigen, dat zij de indruk moeten wekken door oude meesters geschilderd te zijn. Uitvoerig staat in de dagvaarding beschreven hoe verdachte zich er op heeft toegelegd kunstmatig craquelures in zijn doe ken aan te brengen en hoe hij er in slaagde een verfsoort samen te stel len, waarvan het bindmiddel niet in alcohol oplost. In plaats van de thans als bindmiddel gebruikelijke lijnolie, gebruikte hij namelijk een soort kunsthars. Voorts vóórzag Van Mee geren zich van twee verfstoffen, n.l. lapis lazulie en zinnober, die in het bijzónder in de 17e eeuw in zwang waren DEPORTATIE IN RUSSISCHE BEZETTINGSZONE De katholieke bisschoppen in Duits land hebben de Geallieerde Bestuurs raad in Berlijn opnieuw verzocht, stappen te doen. ter voorkoming van verdere deportatie in de Russische bezettingszone. De bisschoppen deden de Bestuursraad het dringende ver zoek, alle in de Sovjetzone geïnter neerde burgers in bescherming te nemen en tevens opheldering te bren gen over het lot van de Duitse krijgs gevangenen in Rusland. De sociaal-democratische partij in de Russische zone heeft pamfletten verspreid, waarin verklaard wordt, dat weer dertig hoge partijfunctionaris sen door de Sovjets gevangengenomen zijn. De meesten waren burgemees ters of politie-autoriteiten. Alle so ciaal-democraten worden uit het po- litie-apparaat verwijderd. In de ge vangenissen van Zwichkau, Dresden er Buchenwald zijn ruim 2000 so ciaal-democraten opgesloten. Huldiging van Willem Andriessen Tot huldiging van de pianist-com ponist en muziekpaedagoog Willem Andriessen, die Zaterdag 25 October j.l. zestig jaar is geworden, had zich een comité gevormd onder voorzit terschap van de heer H. van den Eerenbeemt. Nadat de jarige Zaterdag in beslo ten kring door collga's, leerlingen en oud-leerlingen in de Bachzaal van het Amsterdamse conservatorium, waarvan Willem Andriéssen <jlit jaar tien jaar directeur is, gehuldigd was, werd te zijner ere gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam een feestconcert gegeven, waarbij o.m. te genwoordig waren minister ir. S. L. Mansholt, baron de Vos van Steen- wijk, wethouder mr. A. de Roos na mens het geméentebestuur van Ara- setrdam en dr. R. A. Vroom van het ministerie van O. K. en W. Een stampvolle zaal begroette na de ouverture „Prometieus" van Beet hoven, welke onder leiding van Henk Jordans door het Concertgebouwor kest werd uitgevoerd, de jubilaris bij zijn komst op het met bloemen versierde podium, waar hij als solist optrad in het vierde en vijfde pia noconcert van Beethoven. In de pauze sprak minister Mans- holt namens zijn ambtgenoot van O. K en W. en namens de regering de heer Andriessen toe, in wie hij een der grote kunstenaars eerde, die Ne derland de grote plaats in het inter nationale muziekleven hebben gege ven. De minister deelde mede, dat het de Prinses-Regentes "had behaagd de heer Andriessen te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Nieuwe ovaties en een grote bloemenhulde volgden. In de ronde zaal van het Conceit- gebouw werd na afloop in receptie gehouden, waar tallozen hun geluk wensen kwamen aanbieden. Het hul digingscomité bood de heer Andries sen een nieuwe vleugel aan. WILD ZWIJN GESCHOTEN. Dinsdagmiddag is onder de ge meente Noordwelle (Z.) een wild zwijn van ongeveer 100 kg. door de heer Jac. Tenhaaf en de agent van politie W. Beeke, neergelegd. Tijdens zijn vestiging in Laren vond, aldus de dagvaarding, Van Meegeren een bemiddelaar in de heer Rens Strijbis, (die als getuige voor komt), aan wie hij zijn „Christuskop" liet zien met het verzoek het schil derij van de hand te doen voor 500.000. Het schilderij werd toen voor ƒ400.000 verkocht aan de kunst handelaar D. A- Hoogendijk, die als deskundige in de zaak zal getuig- n. De heer Strijbis ontving voor zijn bemoeiingen f 66.666. De aankoop ge schiedde in opdracht van de reder D. 'G. van Beuningen uit Vierhouten aan wie de heer Hoogendijk het doek had laten zien. Ook de schilderijen „Het Laatste Avondmaal", „De Zegening van Ja- sob door Isaac" en „Het interieur met de kaartspelende vrouw" ver kocht verdachte door bemiddeling van de heer Strijbis op soortgelijke wijze. „Het Laatste Avondmaal" werd door de heer Hoogendijk, we derom in opdracht van de heer Van Beuningen, gekocht voor de prijs van 1.600.000. De heer Strijbis ont ving 1/6 van dit bedrag als provisie. De „Pieter de Hoo£h" van Van Meegeren, te weten „De Zegening van Jacob." en „De Kaartspelende Vrouw" werden door bemiddeling van de heer Strijbis en de heer Hoo gendijk verkocht aan de directeur van een steenkolenmaatschappij, de heer W. v. d. Vorm (eveneens als ge tuige gedagvaard). De beide doeken tbrachten respectievelijk 1.000 000 en 220.000 op. Zij werden volgens de dagvaarding ip 1941 of 1942 ver kocht. Ongeveer een jaar later trad ue heer J. A. F. Kok, gepensionneerd Indisch ambtenaar op als verdachte's bemiddelaar. Via de kunsthandel De Boer (de firmanten zullen eveneens als getuigen verschijnen) werd het doek „De Voetwassing van Jezus" verkocht aan dr. D. Hannema, direc teur van het museum Booymans, die optrad als vertegenwoordiger van het Rijk. Ook dr. Hannema zal ter zit ting als getuige zijn verklaringen af leggen. Het schilderij bracht op: 1.170.000. DE BRANDSTOFFENTOEWIJZING VOOR GROTE GEZINNEN. Het Tweede Kamerlid de heer W. J Andriessen heeft aan de minister van Economische Zaken verzocht een wijziging aan te brengen in de be staande regeling der brandstoffen- toewijzing en wel zodanig, dat aan gezinnen van een bepaalden om vang een grotere hoevelheid dan twaalf eenheden worde verstrekt. MGR. VERHOEKS NAAR NEDERLAND. Z.H.Ex. Mgr. M. Verhoeks, apos tolisch vicaris van Soerabaja, zal zich op 3 November inschepen op de „Oranje" voor een bezoek aan Ne derland. Mgr. Verhoeks is voorne mens enkele maanden in Nederland door te brengen. £eft kcyAAditje,. Kinderen op te voeden uit de on- zelfstandigheid hunner jonge jaren tot dezelfstandigheid van volwas senen, vreugde te leren scheppen in de strijd van het leven en een geloof te verwerven, dat alle levenservarin gen te boven komt, ziedaar de roe ping van het gezin. Mr. De Bie,

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1