Hummi DINSDAG 28 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE H. K. W. Naam van de bond veranderd. De Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden, St. Franciscus van Assisië in Amsterdam heeft te Amsterdam een buitenge wone bondsvergadering gehouden. De wrnd. voorzitter, de heer F. v. d. Boogaard herdacht de overleden bondsvoorzitter, de heer A. I, Cor nells. Vervolgens gaf hij een over zicht van de stand van zaken met betrekking tot het contact met de werkgevers, waarbij hij constateerde dat dit contact nog bepaald stroef was t. a. v. de groenten- en fruitver- werkende industrie, de sigaren- en sigaretteninidustrié en de Vleeswa- renindustrie. Een bespreking, gehou den onde?. leiding van de Stichting vai> de Arbeid, geeft echter redelijke verwachtingen voor verbetering. De heer v. d. Boogaard deelde mede, dat het ledental sinds Juni met 2833 was toegenomen, maar dat in het zelfde tijdsverloop 3859 leden moes ten worden afgevoerd. Spr. deed in dit verband een dringend beroep op de afdelingsbesturen en leden. De financiële positie van de Bond baart grote zorgen, hetgeen bleek uit een financiëel exposé, dat de bonds- penningmeester, de heer De Graaf, gaf. Echter, zo deelde de wnd. voor zitter mede is men reeds sinds ge ruime tijd bezig met het Verbonds- bestuur te overleggen, hoe men uit ld<e financiële impasse kan geraken. Tot bondsvoorzitter werd de heer J. de Wit benoemd. Tot bestuursleden werden gekozen de heren P. J- Maka uit Schiedam, J. A. de Ries uit Rotterdam en G. Kriek uit Haarlem. Verder werd besloten de naam van de bond te veranderen in „Neder landse Katholieke Bond van Admi nistratief, Verkopend- en Verzeke- ringspersoneel". De afkorting H. K. W. blijft echter onverkort gehand haafd! Een korte maar ontroerende plech tigheid was het, aldus de „Tijd", toen Zaterdagavond de overleden oud bondsvoorzitter. de heer Cornelis, in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en kinderen, werd herdacht. De vroegere borndsadviseur, dr. A. A. Olierook, schetste de overledene als esen man die zijn leven gaf als een offer voor de bond en voor heel de K. A. B. De herdenking werd opge luisterd door zang van een koor on der leiding van Jos. Piokkers. De tegenwoordige geestelijke ad viseur, rector C Klaver wees Zondag morgen in oen kort woord op de be tekenis van het programma der Ka tholieke Actie, en de heer A. Boers- ma, die de vergadering namens het hoofdbestuur van de K. A. B. bij woonde, wekte de aanwezigen op zich te scharen achter de actie, die de Bond ontplooit ter versterking van de rechtspositie van de H. K. W. PATER HELLINKS SJ. f In de ouderdom van 51 jaar is te Den Haag overleden pater Joannes Hellings S.J., oud-missionaris en oud-Nationaal directeur -van het Apostolaat des Gebeds. Pater Hel lings was moderator van de Missie- Hogeschool. BOUW VAN NIEUWE FABRIEKEN. Te Zevenaar zijn plannen ontwor pen tot het vestigen van z.g. „nest- factories" voor de kleine industrie. Dit zijn fabrieken, waarin verschil lende bedrijven zijn ondergebracht. De bouwvergunningen zijn dezer da gen afgekomen. Met de bouw van de fabrieken zal midden November een aanvang gemaakt worden. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Kota Agoeng, RotterdamJava, 26 Oct. 7.20 te Gravesend. Kota Baroe. JavaRotterdam, 26 Oct. van Port Said. Kota Inten, 27 Oct. van Port Said naar Rotterdam. v Edam, 24 Oct. van Norfolk via Antwerpen naar Rotterdam. Johah van Oldenbarnevelt, Batavia Amsterdam, 26 Oct. van Port Said. i Maasland, 26 Oct. van Buenos Aires naar R:a Grande. Noorddam, 27 Oct. van Rotterdam naar Ney York. Ruys, 25 Oct. van Durban te Beira. Tegelberg, 27 Oct. van Makassar te Singapore. RADIO Woensdag HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws, 8.30 Gram. platen, 8.00 Nieuws, 8.18 Vrolijke morgen klanken, 8.50 Voor de vrouw, 9 00 Lichte orkestwerken, 9.30 Kamer muziek programma, 10.00 Morgen wijding, 10.20 Onze Keuken, 10.35 Gram. platen, 10.45 Voordracht, 11.00 Gram. platen, 12.00 The Ramblers, 12.38 Malando en zijn tango-rumba orkest, 13 50 Gram. platen, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Jelle van Sipke Froukjes hoorspel, 15.30 De Rood borstjes, 15.45 De Regenboog, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Johan Jong, 17.35 Miller sextet, 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkrachten, 19.15 Kwartet Jan Corduwener, 19.30 Cur sus „Ons leven en ons geloof", 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.00 Nieuws, 20.15 Populaire operette melodieën, 21.15 „Marieken van Nieumegen", 22 05 De U.S.A.-Disco-parade, 22.15 Paul Godwin trio, 23.00 Nieuws, 23.30 Gram. platen. HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Gram. platen, 8.00 Nieuws, 8.30 Montere morgenklan ken, 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.35 Klassiek morgen concert, 10.00 Morgendienst, 11.30 Peter No- bino's Musette-orkest, 12.15 Orgel concèrt, 13.00 Nieuws, 13.15 Mëtro- pole orkest, 14.00 Pianosolo, 15.00 Jeugdconcert, 16.15 Het Christelijk Jeugdkoor, 16.45 Voor onze jongens en meisjes, 17.30 Klanken van Hawai, 17.45 Het rijk Overzee, '18.00 Schutz monteverdicyclus, 19.00 Nieuws, 19.15 Nieuws uit Indië. 19.45 Engelse le«s, 20.00 Nieuws, 20.05 Oratorium „Nico las de Flue", 2215 Piano duo, 22.30 Nieuws, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Sweelinckkwarte-t, 23.80 Hon gaarse avondklanken. bij Kou, Griep,Pijn LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden uitspraak in de volgende zajcen: J. J. M. Meijers te Leiden, herope ning van het onderzoek in verband met het ^eit, dat het Tribunaal geen volledig inzicht in de finantiële toe stand van de beschuldigde heeft kun nen krijgen. G. W. J. Pollman te Leiden, inter nering voor de tijd van 4 jaar tot 16 Mei 1949 ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapen de macht, het bekleden van open bare ambten, verbeurdverklaring van zijn vermogen, zich uitstrekkende tot een bedrag van 1000. J. A. I Meijers te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar tot 5 Mei 1948, ontzetting uit de beide kies rechten het dienen bij de gewapende macht, het bekleden van openbare ambten. A. Looy te Zevenhoven, die reeds 14 dagen geleden onmiddellijk in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten, alsmede van het recht ambten te bekleden en ver beurdverklaring van 500. G. Kompier te Haastrecht, inter nering voor de tijd van 4 jaar tot 28 April 1948, de rest voorwaardelijk met onder toezichtstek ing, ontzet ting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht het bekleden van openbare ambten. J. Hockx te Leiden, internering voor de tijd van 4 jaar en 6 maan den tot 19 Febr. 1950, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleden van openbare ambten. Mevr. R. van DuinKeiler te Noordwijk, heropening van het on derzoek en aanhouding voor onbe paalde tijd. A. M. de Haan te Hillegom, inter nering voor de tijd reeds in interne ring doorgebracht en 6 maanden voorwaardelijk met ander toezicht stelling, ontzetting uit de beide kies rechten. het dienen bij de gewapen de macht, het bekleden van openbare ambten en betaling van een schade vergoeding van 10.000 in contan ten voor eind Februari aan mevrouw v. d. Lubbev. Zanten. BIJZONDER GERECHTSHOF. Wegens zijn hulpverlening aan de vijand, heeft het Bijz. Gerechtshof te Den Haag, de technicus J. Smeele- man te Leiden veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek pre ventief en ontzeting uit de kiesrech ten. HAAGSE POLITIERECHTER. Het ging maar door. Het ging maar door met de dienstbode G. S., die nu terecht stond, omdat zij :n Boskoop de kas van een school met 100.— had verlicht. Dat was ge beurd ten huize van de penningmees ter, uit wiens bureau het geld was ge haald. De Officier vond het een lelij ke streek, want van de gelegenheid, dat zij er in huis Was, had ze mis bruik gemaakt tot plegen van dief stal. Daar verdachte al eerder met de hechter te maken heeft gehad, luid de de eis drie maanden gevangenis straf. De politierechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf. Mishandeld. De tuinder N. C v. d. K. te Roelofarendsveen had er op los geslagen toen hij ruzie had. Daar voor volgde een aanklacht en de Of ficier vorderde tegen verdachte 60 boete of 30 dagen rechtenis, omdat hij moet leren z'n handen thuis te houden. De rechter.was het daarmee eens en veroordeelde conform de eis. Frauduleus vlees. Het vlees, dat K. T- te Hazerswoude had, was van clandestiene slachting afkomstig, maar voor eigen gebruik Jjestemd. Daarmee wilde de Officier rekening houden en volstaan met 75.boete boete of 30 dagen hechtenis, omdat verklaring van hetgeen in beslag was genomen. De rechter was het hier mede eens en veroordeelde conform de eis. BOSKOOP Zinkers in de Gouwe. Nadat de voorbereidende werkzaamheden ge ruime tijd in beslag hadden geno men, kon Zondag een aanvang wor den gemaakt met het leggen van de nieuwe zinkers door de Gouwe, ten behoeve van de gas- en watervoorzie ning van Boskoop Oost. De zinkers, welke pl.m. 35 Meter lang zijn, komen 6 Meter onder de waterspiegel te liggen. Ondanks de harde koude Noordenwind, waardoor bet werken op de stellingen .geen' pretje was, vlotte het werk wonder wel en lagen de zinkers 's avonds on geveer 9 uur op hun plaats. LANGERAAR „Altior". Door bedanken van de heer P. v. Zaal als bestuurslid is er een vacature ontstaan. De enige in gekomen candidaat A. v. Lammeren, werd gekozen verklaard, waarmede het bestuur weer voltallig is. LEIDSCHENDAM Niet slapende de winter in. Ter wijl Zondagavond de gure Oosten wind om het verenigingsgebouw gier de was het daarbinnen in „De Han- ze"-vergadering heel gezellig. De midenstanders gingen hun winterpro- gram inluiden en het was voor de voorzitter, "de heer C. G. M. Groene- wegen, een genoegen dat zo velen bij de start van dat programma tegen woordig wilden zijn- De heer Jack Eikhuizen, uit Voor burg, hield een propaganda-rede. De gezellige sfeer van deze bijeenkomst werd verhoogd door de deelamatries van de voordrachtskunstenares mej. Fanny de Groot, uit Den Haag, die enige welgekozen verzen, zuiver ge voeld en voorgedragen, wist te zeg gen. Door het bestuur werd haar een WASSENAAR Ernstige brand in Rijksdorp Gistermiddag te ongeveer drie uur werd de Wassenaarse brandweer ge- alarmeeerd voor een brand in Rijks- dorp, op de hoek van de Bronckhorst- laan en de Laan van Rhemen van Rhemenshuizen. Voordat het vuur tot een ernstige omvang was uitge breid kon men met behulp van de omwonenden de gehele inboedel in veiligheid brengen met name de be woners van het R.K. Paedagogisch Instituut Boys Ranch, dat eveneens in Rijksdorp is gelegen maakten zich daarbij verdienstelijk. Weldra stond het rieten dak van de villa in lichter laaie. En het was j>ijna onbegonnen werk om het vuur, dat zich onder de rietlaag verspreidde te bestrijden. Slechts door het wegtrekken van het riet kon het vuur zijn prooi worden ontnomen. Maar zelfs door de grote insipanning van brandweer, geassi steerd door politiepersoneel, onder leiding van commandant Hupinga en commissaris Maandag Kon niet wor den voorkomen, dat de kap van de villa geheel werd verwoest. Gevallen. De 42-jarige Haagse timmerman, die aan het werk was aan een villa in de Klein Hoefijzer laan stapte mis en viel van een 5 meter hoge stelling Met een heup- en armfractuur werd het slachtoffer overgebracht naar het R.K. Zieken huis te Den Haag. cadeau aangeboden. Enige leden van Arti et Charitate" traden op deze avond voor het eerst als zang-solist op. Onder leiding van de directeur, de heer Coen Ruivekamp, werd ge zongen door mej. D. van Marwijk een aria uit Aida van Verdi en door mej. Rie Vreeburg een aria uit de Rigoletto. De bas-zanger J. A. Schuyt gaf nog een aria uit de „Don Carlos" Ook zij werden beloond met een har telijk applaus. Pater Hendriks, reeds ruim 15 jaren missionaris in Brazi lië, hield vervolgens nog een klein pleidooi voor zijn missiegebied wat beloond werd met een gezamenlijke bijdrage van 117. NOORDWIJK Onthulling gedenksteen illegale- strijders. Op Zaterdag 8 Nov. a.s zal op het landgoed „Offem" de ont hulling plaats vinden van een ge denksteen ter nagedachtenis van de twee op dit landgoed gevallen ikegale jonge strijders Jorgen Beek en Eduard Victor Maier, die, op 27 en 28 Seat. 1944 door de Duitsers werden gefu silleerd. NOORDWIJKERHOUT Vernieuwing Vogelbrug Dezer dagen is door het Ministerie van We deropbouw te 's-Gravenhage goed keuring verleend tot het vernieuwen van de Vogelbrug in de Haarlemmer trekvaart. De brug zal geheel ver nieuwd worden. In plaats van het oude houten brugdek zal een beton nen brugdek worden gelegd. Het werk is gegund aan het Bouwkun dig bureau fa. J. W. v. d. Klugt e& Zn. alhier. WARMOND GemeenteraaJ. De Raad dezer gemeente komt Donderdagavond om 8 uur in vergadering bijeen. Agenda o.a.: bouwrijp maken van een ge deelte der gronden gelegen in het uitbreidingsplan Lockhorst; overna me om niet van enige stroken grond gelegen langs de Jan Steenlaan. ZOETERWOUDE (H. R-) KagiaMeerburg 2-2 In een van beide zijden slecht gespeelde wedstrijd, waaraan de zeer sterke wind niet vreemd is geweest, heeft Meerburg in de laatste minuten nog een gelijk spel uit het vuur weten te slepen. De Meerburg-achterhoede moet dikwijls ten koste van een cor ner redden, die echter voor de Ka- gianen ook niets opleveren. De druk op de Meerburg-veste blijft echter groot, doch met kunst en vliegwerk weet keeper Bousie doorboringen te voorkomen. Na ca. een half uur spe len breekt plots de Meerburg-voor hoede door en het is middels Owel en Romijn 0-1. Nog voor de rust weet Kagia met een zacht rollertje Bousie te passeren (1-1). Na de rust eenzelf de spelletje, doch nu op de Kagia- helft gespeeld. Corner op corner wordt op het Kagia-doel genomen, doch deze leveren ook alle niets op. De anders zo sc'notvaardige Meer burg-voorhoede faalt met wind mee hopeloos met schieten, alles gaat naast of over. De enkele schoten op Prof. Dr. J. Peters over vriendschap Bij de inauguratie van „St. Augustinus' Gistermiddag heeft in een plechtige zitting in het Groot Auditorium der Leidse universiteit de inauguratie plaats gehad van de nieuwe leden der R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus". Deze vergadering werd om. bijge woond door de ere leden van S. Augustinus, de professoren dr. J. A. J. Barge en E. A. D. E. Carp, door het Collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.V.S.L., van de N.C S.V., de V.C.S.B. en het Uniebestuur, alsmede door nagenoeg alle katholieke zuster verenigingen in de lande. De bijeenkomst werd geopend door 'de praeses van S. Augustinus, de heer H. G. J. M. Kuipers, die de belang stelling van zovelen op hoge prijs zei- de te stellen, omdat zulks getuigt van het medeleven met de vereniging. Spr. wees er dan op wat de Vereni ging biedt woor de student, ook voor de nieuwe student en hij sprak de hoop uit, dat allen de vruchten van het verenigingsleven ten volle zou den mogen plukken, terwijl hij daar aan de wens toevoegde, dat het toe treden van zovele nieuwe leden zou mogen bijdragen tot de bloei van S. Augustinus en de hele Civitas acade mica. Nadat het Augustijnenlied vervol gens ten gehore was gebracht, vol gend op de plechtigheid der inaugu ratie, leidde de voorzitter de spreker van de middag in: prof. dr. J Peters C.ss.R., die in een rede over .Vriend schap" een uitvoerige definitie van dit schone woord en zijn betekenis voor de samenleving gaf. Prof. Peters betoogde, dat de inau guratie van nieuwe leden een der hoogtepunt van de stud en ten jaar kring is en ieder jaar moet deze aan was van buitenaf door de assimila tie omgezet worden tot een uitbloei van binnenuit. Zo is het levenspro ces. Bij het negatieve proces wordt de stoffelijke omgeving van luoht en water en zon opgeheven tot het ho gere plan der vitale immanentie. Zon der een verruiming, die verinnerlij king geworden is, geen leven. En vi taliteit, levenskracht, dat wil toch het kenmerk zijn van een studenten gemeenschap. Daarom is het goed bij gelegenhe den als deze de aandacht te richten op de levenseenheid, die allen aan elkaar bindt, die het cement is van het saamhorigheidsbesef. Daarom is het goed deze keer eens niet te spre ken over de dreigende gevaren en bo venmenselijke vraagstukken, die de grote wereld om ons heen bezig hou den met al de problemen \an so ciale, culturele, politieke m religieu ze aard maar nu ééns te vertellen over de factoren, die de kleine we reld van studenten beheersen en be- invloeden. over de constitutieve fac toren van eigen samenleving. En daarom sprak hij over vriendschap. Aan de hand van schrijvers van het Oude Verbond^ van de Heilige Boeken, aan de hand ook van de uit spraken van Christus zelf toonde spr. dan aan wat ware vriendschap is: een christelijke gelegenheid, waarvan men zelfs een voorafschaduwing vindt bij de wijzen der oudheid, maar niet minder ook in de christelijke lit teratuur, die overvloeit van voor beelden en getuigenissen. Daarna preciseerde spr., dat vriend schap is de verhouding, die «*r he°rst tussen twee mensen waardoor mensen vrienden worden en hei, blij ven. Ze is geen daad, maar een toe stand. een min of meer blijvende be trekking. niet zozeer een gevoel dan wel wortel en bodem van heel een gevoelsleven, een „zijn'', dat een heel eigen wijze van oordelen, voelen en handelen met zich brengt. De zijns wijze der vriendschap verandert het doel gericht weet de uitstekende Ka- gia-doelman keurig te keren. Plot seling onderneemt. Kagia een uitval en via de paal verdwijnt de bal ach ter Bousie (2-1) In de nog enkele resterende minuten zet Meerburg nog even alles op alles, en het is spil Voordouw, die met een eveneens zacht rollertje de partijen weer op gelijke voet weet te brengen (2-2) waarna spoedig het einde geblazen wordt. Meerburg II bracht het er tegen de Kavia-reserves beter af dan haar grote broeders, met 5-2 bleven zij de baas Meerburg III moest andermaal het loodje leggen tegen Rijpwetering III, met 3-0 gingen de derde elftallers ten onder. De Meerburg Jun. konden het, zoals verwacht werd tegen de Alphen B. Jun. niet bolwerken, met een 2-0 nederlaag kwamen zij huis waarts. hart, dat is het innerlijke der per soonlijkheid, ze maakt van meerdere personen één, of, wat hetzelfde is, van één persoon meerdere. Ze ver menigvuldigt en verruimt ons. Spr. gaat dan nader in op de zeer vele graden, variaties en schakerin gen, welke er in de vriendschapsver houdingen zijn en staat vooral langer stil bij de „amicitia honesta", welke pas daar aanwezig is waar echte lief de optreedt in de verhouding tot de ander en liefde is onbaatzuchtig, ze richt zich op de andere persoon niet om hem in dienst te stellen van ons nut of ons genot, maar om hem in zichzelf te respecteren en te waar deren. Maar vriendschap is nog iets anders en nog veel meer dan de liefde, in algemene en bont gescha keerde zin genomen, hetgeen spr. na der aantoonde door te wijzen op de genegenheid welke men kan voelen voor personen, welke men zelfs nim mer heeft PP7ien. F" dat is de kiem der vriendschap, welke ontstaan kan bij een elkaar ontmoeten. En wan neer dan deze aanraking zo herhaald en stevig is geworden, dat men voor taan zijn leven samen wil leiden, dan heeff de liefde zich tot de aanvang ontwikkeld tot een verhouding van vriendschap. En vrienden zijn we pas als we in onderlinge welwillendheid willen samenwerken aan de opbouw van ons leven. Als we eikaars gevoe lens, gedachten, voornemens, verlan gens gaan uitwisselen gaan delen in elkanders daden. Als we samen een levensdoel willen bereiken. Vrienden is alles gerne-msr-haooelijk en volgens de grenzen, die de verschillende soor ten van vriendschap hebben, wil het toch zijn: één leven in twee perso nen, een samenleven in de pregnante zin. Men moet niet op zaak gaan naar vrienden gelijk men dit niet doet naai het geluk. Door zich snel vrienden te maken zal men ze ook snel verliezen zeide spr. en hij betoogde verder, dat het mooiste .wat men de mens kan geven is het geloof in de mens. De prootste deugd van de vriendschap is de trouw, dat is het duurzaamste van alle dingen, verder het bouwen op el kaar, het nastreven van eikaars per soonlij kheden, de onbaatzuchtigheid en deze alle moeten stevigheid en vastigheid <?even aan het leven van de mens. Want sentimentele vriend schap is de ware vriendschap niet. Tenslotte zeide spr., niet te verhe len, dat er in de "nend°ehao ook ge varen schuilen. Zij moet open staan naar het algemene, en zij heeft haar grenzen. Het diepste van de mens blijft een onuitgesproken geheim Daarom zal men distantie weten te "erbiedigen. deze -met religieuse eer bied bgwaren, dan zal men de vriend schap weten te waarderen. Dan krijgt men dat perspectief, van een vriend schap, die ons totaal omvat en be grijpt, daar is de mogelijkheid en als wij willen de verwerkelijking van de vriendschap tussen een vaider en zijn kind, tussen God en ons. Na deze rede, die met een warm apllaus werd onderstreept vond de uitreiking plaats der avunculaatsin- signes aan de oud-bestuursleden, de heren Gunneweg, van Gennip, Bots en Simt. Wederom klonk het Augu stijnenlied en daarna volgde sluiting met de Chr. groet. In de receptiekamer der academie hield het Aupustjnus-bestuur vervol gens receptie, terwijl dp dag besloten werd met een diner en bal. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte van onze vorige oplage.) BINNENLAND. PRINSELIJK PAAR OP GOEREE EN OVERVLAKKEE. Het Prinselijk Paar heeft vandaag een bezoek getracht aan Goeree cn Overvlakkee. In Hellevoetsluis wer- den^de hoge gasten begroet door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. Kesper, waarna zij zich naar Middelharnis begaven. Op het raadhuis aldaar heeft het gemeentebestuur „zijn raadhuis aan het Prinselijk Paar aangeboden", n.l een maquette van het oude raad huis, vervaardigd door leerlingen van de ambachtsschool. De burgem bracht als de voornaamste wens van de eilandbewoners naar voren: een verbindingsbrug van het eiland met de vaste wal. Vervolgens maak ten de hoge gasten een rondrit over het eiland. KONINKLIJKE GIFT VOOR NIWIN. H.M. de Koningin heeft een gift van 20 000 ter beschikking gesteld van de NIWIN voor haar Kerstpak- Jlalei Jlwieft wo'cdt JWeóidmt 82. Maar de „volgende patiënt" had er niet van terug. Wonderlijk genoeg kon hij opeens spreken. „Hulp, niet schieten", schreeuwde hij. „Niet schieten. Ik zal alles vertellen wat ik weet, maar niet schieten, asjeblief! Heel asjeblief niet, mijnheer!....'' „Goed", zei Signor Gabriël, „voorlo- pgi zal ik nog niet schieten. Wat hebt u te vertellen?" En de boef vertelde alles van de overval op Signor Alfon so's huis en de verdwijning van Ka- rel Kwiek en sprak uitvoerig over alle bijzonderheden, die Signor Ga briël konden interesseren. „Zo", zei deze tenslotte, „ik zal onderzoeken of uw verhaal waar is. Voorlopig blijft u mijn gevangene, zoals uw collega trouwens ook", zei hij, wijzende op de luitenant en de tweede boef, die samen druipnat om de hoek kwamen. De ogen van Boefmans puilde van verbazing uit hun kassen. „B.b.ben je niet dood, Apollo", vroeg hij aan zijn vriend. „Ik niet", antwoordde Apollo, „maar ik ben bang dat jij niet lang meer leven zult als de baas er achter komt, hoe jij de boel hier hebt staan verraden!" „Voor de baas hoeven de heren geen schrik meer te hebben", zei Signor Gabriël zelfbewust, „daar zorgen wij voor. Luit, ga onze vrienden in het huis van Signor Alfonso bevrijden". WEERSVERWACHTING KOUD. 8 Aanhoudend droog en koud o weer met meest matige Oostelij o o ke wind en overdrijvende wol- g ken velden. oooooooooooooooooooooooooooooooooo ketten-actie. Bovendien schonk de Koningin een gift van 50.000 voor de hospitaalzorg in Indië, vooral be stemd voor de aankoop van mate rialen voor radio-insta'laties en voor de arbeidstherapie in de hospitalen c.q. huisvlijtartikelen in het alge meen. Zaterdag j.l. was het twee maan den geleden, d^t het personeel van de meelfabriek Holland te Amster dam in staking ging, daar zijn eis tot uitbetaling van prestatietoelagen niet werd ingewilligd. Naar de directie van de Holland ons mededeelde, is er geen verandering in de situatie in getreden. De regering1 aldus onzo zegsman, overweegt geen ingrijpen, zolang de voedselvoorziening van de hoofdstad geen gevaar loopt. Men be schouwt de meelpositie van Amster dam echter bij voortduring als zorg wekkend, aangezien er geen voorra den aanwezig zijn en vooral bij de thans ingetreden koude zijn stagnaties niet uitgesloten te achten. AARDAPPELMEEL IN HET BROOD In tegenstelling met het bericht van Vrijdag, waarin gezegd werd, dat de nieuwe bloem-melange, waarin vijf procent aardappelmeel is ver werkt, pas over vier of vijf weken aan de bakkerijen zal worden afge leverd, vernemen we nader dat de bakkers deze nieuwe samenstelling reeds ontvangen hebben en dus, als de oude voorraad op is, brood gaan bekken met aardappelmeel, zodat ai+ morgen reeds kan worden ver wacht. SCHOENENBONNEN VAN NIEUW MODEL. Voor 1 Maart uitgereikte bonnen na 15 November ongeldig. Het C. D. K. deelt mede, dat, met ingang van 1 November a.s. schoe nenbonnen van nieuw model in ge bruik zullen worden genomen Op deze bonne" komt ae aanduiding van de soort schoenen voor, bene vens de letter C, gevolgd door een andere letter in de linker-bovenhoek. De schoenenbonnen, in de linkerbo venhoek waarvan één der letters A tot en met H of AA tot en met AH voorkomen, zijn na 15 November a.s. niet meer geldig. De aldus gemerkte bonnen zijn uitgereikt vóór 1 Maart 1947. De bonnen gemerkt met BA tot en met BH, alsmede die van 1 November a.s. af uit te reiken bon nen gemerkt met Ca tot en met CH blijven tot nader order geldig. STAATSLOTERIJ. 2e klasse, le lijst. 20.000: no. 17947. 5000: no. 11706. 1000- nos. 6203 en 21401. 400: nos. 15094 en 16343. 200: nos. 3398 en 4667. 100: nos. 9813 10186, 10498 10739, 18014, 18649, 19235, 19850 en 21413. LAATSTE MACHTEN Bij de splitsing van de spoorlijn Gou- da-Ceintuurbaan te R'dam zijn gister avond omstreeks half tien twee paar den door de electrische trein uit Gouda doodgereden. De trein raak te defect, stopte en is later door een locomotief naar het Maasstation ge sleept. Het treinverkeer stond een uur stil en kon later met vertraging doorgang vinden. Persoonlijke onge- va'len deden zich niet voor. De paarden waren het eigendom van de veehouder H. C. de Bruin aan het Toepad De weide, waarin de paarden zich bevonden. gTenst aan de spoorbaan en was Zaterdag door de eigenaar goed afgesloten, gister avond bleek het hek onen te staan. De politie stelt een nacler onderzoek in, daar kwaadwilligheid wordt ver moed. (Vf ARKTRERtrHTEN BODEGRAVEN, 28 Oct. Kaas. Aanvoer 33 partyen. Prijzën: 1ste soort Goudse kaas f 1.421.47 en 2de soort 1.351.40 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 27 Oct. Bloemen. Rayonant wit 936 ct., idem lila 1331 ct., idem geel 1231 ct., idem amber 173t) ct., Choco 8 25 ct., Blanche du poitou 1121 ct., Monument 4649 ct., Twello's Roem 5268 ct., White Shirley 2444 ct., Gold Finder 2436 ct., Harmonions 1737 ct., Cascity 1658 ct., Peter Pan 11—25 ct., Valiant 8—17 ctMar. cony^ 724 ct., Stella 2237 ct., Nor- mandië 1025 ct., Rose Precose 11 37 ct., Elderador 12—26 ct., Engels bruin 1321 ct., Yellow gown 2034 ct., Rayonant Tros 4785 ct.. Dahlia's 748 ct., Primula's 1012 ct. Groente. Tomaten A ƒ39 66.—, idem B 41—73.—, idem C 28 —47.—, idem CC 16—22.—, Kropsla I 814.idem II 27.Glassla 14—22.—, Andijvie 1623.—, Bluemkool f 1745.Druiven ƒ90 95.p. 100 kg., Kassnijbonen 13.90 17.30, Snijb. volle grond ƒ11.50, Pronkbonen ƒ4.70 p. 10 kg"., Aarbeien 2e oogst 1.85—2.p. H P- TER AAR, 27 October. Groente. Kassnijbonen 10.8015 90. Snijbo- ïien 2.804.20. Witte Pronkbonen ƒ2.954.20 per 10 kg., Bloemkool 2 62 ct. per stuk, Bospeen 14 ct. per bos, Sla 59 ct, per krep, Komkommers 112 ct., Meloenen 1231 ct. per siuk,Andijvie 8—23 ct. Kroten 49 et, Waspeen I 717 ct., idem II 5 ct., Tomaten 1870 ct., Rode kool 711 ct., Groene kool 5—13 ct.. Witte kool 9 ct., Uien 1435 ct., Slavellen 3 ct., Witlof 1173 ct., Sjalotten 79 ct. per Kg., Druiven 48 ct. per pond.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3