De zending der handwerkslieden RECHTZAKEN Z.H. de Paus tot Amerikaanse volksvertegenwoordigers Jlaiet Jimiek vmtdi tfWeóident MAANDAG 27 OCTOBER 1947 DE LEIDSg COURANT PAGINA 5 ALKEMADE Collecte Rode Kruis. Deze week zal onder leiding van de wijkver pleegsters ter plaatse, een collecte ge houden worden ten bate van het vre deswerk van het Rode Kruis. Men verzoekt ons deze colleóte, gezien het noodzakelijke en nuttige doel, vooral met het oog op onze eigen jongens in Indië, warlm in aller middadigheid aan te bevelen. BOSKOOP A. E. STIJKEL PLOTSELING OVERLEDEN Tengevolge van een hartverlam ming is zondagmiddag om 1 uur, te zijnen 'huize overleden de heer A. E. Stijkel. De overledene was sedert Febr. 1921 directeur der gemeente lijke gasfabriek en toereikte de leef tijd van 60 jaar. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De Raad verga dert morgenavond om 7,30 uur in het Raadhuis. Agenda: o.a. Ondershand- se aanbesteding van de restauratie van de gemeentetoren; aankoop van gronden voor woningbouw, eventueel tot onteigening daarvan. NIEUWKOOP Kerkwijk dankt Nieuwkoop. Een dezer dagen vond de onthulling plaats van de gedenksteen die werd aangeboden door de gemeente Kerk wijk en zich bevindt in de voorgevel van ons gemeentehuis. De plechtig heid werd verricht door de Burge meester van Kerkwijk, die met een gezelschap naar Nieuwkoop was ge komen. In de steen zijn uitgehouwen de wapens van de gemeenten Kerk wijk en Nieuwkoop en de volgende woorden: „Adoptie 1945 Nieuw koop en Kerkwijk verbonden door vriendschap". Burgemeester van der Weijden van Nieuwkoop beantwoord de de rede van de Kerkwijkse burge meester. Na de plechtigheid werd namens het gemeentebestuur van Nieuwkoop in hotel van de Bosch een lunch aan geboden. Daarna maakte het gezel schap een boottocht op de plassen, zeer tot genoegen vap de gasten uit Kerkwijk. Rectificatie. In het nummer van Donderdagavond stond vermeld: Ge boren Maria Alfonsa, d. van H. W. Woerde; dit moet zijn: d. van H. W. Woerde en E. H. Redegeld. SASSENHEIM Fries gedeputeerde zwaar gedupeerd. On onbegrijpelijke wiize is Zater dag een auto van de Rijksweg, nabij het viaduct „Klinkenberg" gereden en terecht gekomen in een sloot, die 6 meter lager ligt. Het ongeval liep betrekkelijk nog goed af, hoewel de passagier, mr, de Haan, uit Sneek, lid van Ged. Staten van Friesland, vrij ernstig verwond werd. De chauf feur bekwam geen letsel. De auto werd êwaar beschadigd. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. In een spoedeisende vergadering kwam Vrijdagavond de raad in. een openbare zitting bijeen voor slechts een punt, een benoeming, maar alvo rens tot deze benoeming werd over gegaan, was er nog wel het een en ander te zeggen. Na de opening der zitting stelde de voorz, aan de orde het voorstel van B. en W. om ontslag te verlenen aan de heer P. van Barneveld en tot vak onderwijzer in de lichamelijke oefe ning aan de ooenbare school in deze gemeente te benoemen de heer C. Scheepmaker te Delft. De heer P. Vetmet opende de be sprekingen met zijn bevreemding uit te spreken over het voordragen van élechts één persoon voor deze vaca ture en te vragen, dat het ontslag aan de heer P. van Barneveld toch zeker eervol zou zijn. Uit de toelichting tot het voorstel Belangrijke overwegin gen van Z.H. de Paus Op 21 October heeft Z.H. de Paus voor de deelnemers aan het eerste, te Rome gehouden, Congres der Ver eniging van Christelijke Italiaanse Handwerkslieden een rede gehou den, welke wij om het grote belang der daarin vervatte gedachten in haar geheel publiceren: „Van ganser harte groeten Wij u, geliefde zonen en dochters, die bij Ons bijeengekomen zijt en de Chris telijke handwerkslieden uit alle de len van Italië in Rome vertegen woordigt, waar gij uw eerste Natio nale Congres houdt. Alhoewel gedurende de laatste halve eeuw de dwang der omstandig heden de sociale actie der Kerk hoofdzakelijk (ofschoon niet uitslui tend) deed richten op de industrie- arbeiders, heeft zulks evenwel niels afgedaan aan de belangstelling en liefde voor de handwerkslieden, waarmede de Kerk steeds bezield was. Zulk een gevoel is dan ook geheel gegrond op historische redenen, aan gezien vele eeuwen lang de hand werkslieden en hun corporaties op kerkelijk gebied een weldoende taak hebben vervuld. Deze corporaties wa ren destijds in feite godsdienstige broederschappen en zij vervulden de taak, die thans eigen is aan de Ka tholieke organisaties. Doch de betrekkingen tussen de Kerk en de handwerkslieden hebben een nog dieper en esentiëler grond slag, gelijk dit ook het, geval is met de landbouwers. De Kerk wenst, een HAAGSE POLITIERECHTER. grens te zien gesteld aan de verla ging van de menselijke waardigheid, welke ic veroorzaakt door de opkomst en de heerschappij van de machine en de steeds toenemende ontwikke ling van de grote industrieën. Bij de handwerkslieden daarentegen heeft het persoonlijk werk, tenminste tot op heden, zijn volle waarde behou den. De handwerksman vormt de grondstoffen om en voleindigt het gehele werk, waarmede hij intiem verbonden is en waarin zijn vermo gens, zijn artistieke vaardigheid-, zijn goede smaak, zijn fijnzinnigheid eii handigheid een uitgebreid terrein vinden, zodat een voortbrengsel tot stand komt, hetwelk onder dit op zicht ver uitsteekt boven de onper soonlijke en y gelijkvormige seriepro ducten. Daarvandaan vormen de handwerkslieden een uitgblezen mili tie ter verdediging van het persoon lijk karakter der arbeiders. Daarbij komt dat, terwijl op zo felle wijze een onnatuurlijke strijd is ontbrand tussen werkgevers en werk nemers, de stand der handwerkslie den, in het algemeen gesproken, ge spaard is gebleven voor een dergelij ke tegenstelling. kleine werk plaats van de handwerksman heeft nog haar familie-karakter behou den. De gezellen werken er nog on der de leiding van de meester of van de meesterknecht gezamenlijk aan de vervaardiging van het gevraagde voorwerp. Zodoende vormen de handwerkslieden ook een uitgelezen militie ter bewaring van de sociale vrede en voor het herstel en de wel vaart van de nationale economie. Doch, evenals alle overige werken der beschaving, kan ook het hand werk zijn taak niet vervullen, in dien het niet doordrongen blijft van de Christelijke geest. Het Kruis mag dan ook nooit verdwijnen uit uw ge zinnen en werkplaatsen, en het moet u een teken blijven van een immer levend geloof en een heilige vreze Gods. Dit geloof en deze vre ze Gods moeten uw gedachten, woor den en werken beheersen en er rich ting aan geven. Verzuimt niet, in uw bedrijf of werkplaats te bidden, steeds voor a'lles dank betuigend Vet voorhanden. Het vet, dat H. A. van G. te Hazerswoude voorhan den had. kreeg hij niet op de bon nen, maar was clandestien. Omdat het niet zoveel was en voor eigen gebruik bestemd, vorderde de Offi- God, de Vader, in de .naa^1 on_" j... TTTo-,11^ v-iof 11c." fV.nh n cier 75.boete of 30 dagen hech tenis, en veroordeelde de rechter tot 40.bo^te of 20 dagen hechtenis. Clandestien geslacht. Het clan destien slachten van een schaap bracht N. C. B. uit Nieuwe Wetering voor de rechter en de Officier vor derde tegen verdachte het onmiddel lijk gevangen nemen. De rechter be sloot daartoe, en legde veertien da gen gevangenisstraf op. HAAGSE GERECHTSHOF. De Koningin beledigd. Tijdens een ruzie, die een politiek tintje kreeg had A. van 't W. te Alphen a. d. Rijn zich beledigend over H.M. de Ko ningin uitgelaten, van wie hij n.b. gratie had gekregen voor een deel van een straf. Het Hof heeft vera ach- te wegens opzettelijke belediging van H.M. veroordeeld tot twe^ maan den gevangenisstraf. Inbraak. Wegens medeplichtig heid aan inbraak gepleegd in een pakhuis te Hillegom, was J. J. S„, door de rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. In hoger beroep vorderde de proc. generaal twee jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft een jaar en zes maan den gevangenisstraf opgelegd. Heer Jezus Christus" (Eph. 20). Geliefde zonen en dochters, te uwen opzichte koesteren wij twee hartgrondige wensen. Gedurende een eeuw heeft de stand der handwerk lieden voor zijn bestaan moeten vech ten tegen de machtige en op verove ring uit zijnde grote industrieën. Deze strijd gaf het bewijs van veel weer standsvermogen en levenskracht. Juist in de meest geïndustrialiseerde gebieden, die rijk zijn aan fabrieken, hebt gij gedurende de laatste decen nia terrein heroverd en gij zult het voor de toekomst kunnen behouden door middel van een veelbelovend vertrouwen. Heden strijdt gij voor het behoud van het Christelijk karakter van uw vakvereniging. Zo deze verloren ging, zou dit gelijk staan met net verstikken, en ondoelmatig maken voor het openbare leven, van de sterke godsdienstige en morele krachten, eigen aan het Christelijke ambacht. Blijft u dus steeds bewust van de belangrijkheid en betekenis uwer activiteit, gaat te werk, met voorzichtigheid zeker, maar ook met vasthoudendheid, fierheid en Chris telijke moed. Hierna schonk de H. Vader Zijn gehoor de Apostolische Zegen. Op 7 October, toet feest van O. L. Vrouw van de Rozenkrans, hield de H. Vader tot een groep senatoren en volksvertegenwoordigers van het bleek n.l. dat de heer P. van Barne- Amerikaanse Congres een toespraak: j -i- i- October is een gedenkwaardige dag dn dé annalen van het Christen dom. Het is op deze dag, in het jaar 1571, dat de machten, die de chris telijke beschaving vertegenwoordig den, zich verenigden om de geweldi ge bedreiging van het Oosten te ke ren Het is een dag van dankzeg ging, die in de liturgische kalender herdacht wordt, niet enkel omdat destijds de heiligdommen van Europa en bun altaren gered werden van een totale verwoesting, maar ook omdat de door de toen regerende Paus Pius V voorgeschreven gebeden, naar aller oordeel, voor een groot deel bijdroegen tot de overwinning". Deze dag herinnert ons aan de meest afdoende bijstand, die Wij, veld ontslag had gevraagd als vak onderwijzer in de lichamelijke oefe ning, in verband met ziin studie in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De inspecteur van het L. O.-onderwijs in de inspectie Delft en het hoofd der openbare school zijn met B. en W. van mening dat één der sollicitanten, n.l. de heer 'C. Scheep maker te Delft, in capaciteiten der andere gegadigden verre overtrof, hetgeen is gebleken bij de proefles, sen. Daarom komen B. en W. met de voordracht van slechts één persoon. De heer P. Buwalda heeft dezelfde opmerking als de heer Vermet Nadat de voorzitter en wethouder G. Schrama de sprekers hébben be antwoord, waaruit blijkt, dat de voor- gedragene ver boven de anderen uit steekt en ook de besturen der ver schillende scholen eenparig van oor deel waren de heer Scheepmaker te benoemen als vakonderwijzer voor de lichamelijke oefening en bij B. en W. niet het plan heeft voorgezeten de raad voor. een voldongen feit te stel len, werd z. h. st. besloten aan de heer P. van Barneveld eervol ontslag te verlenen en vervolgens met alg. st. benoemd de heer C. Scheepmaker te Delft. Bij de rondvraag kv?am het plaatsen van wachthuisjes bij de tramhalte er sprake. ALHENA, 25 Oct. van Santos naar Rio de Janeiro. INDRAPOERA, 24 Oct. van Soera- baja te Tandjong Priok. JO'HANN DE WITT, Amsterdam Java, pass. 25 Oct. Suez, KOTA BAROE, JavaRotterdam, 25 Oct, te Suez. MARKEN, R'damHampton Roads, pass. 24 Oct. Flores. SLOTERDIJK, Batavia—R'dam, 23 Oct. van Colombo. VEENDAM, 24 Oct. van New York te Rotterdam. WESTERDAM, 27 Oct. van New York te Rotterdam verwacht. NIEUWE BOEKEN f Alegria, Ciro. Aan ons behoort de wereld niet. Vert. uit het La tijns-Amerikaans (El mondo es ancho y ajeno) door J. A. Sand- fort A'dam, Republiek der Letteren. IllIV. Sociale roman over de lotgevallen van een In- dianengemeenschap in Peru, be gin dezer eeuw. Een bekroond boek, met goede strekking en ty pering. Bordewijk, F. Bij gaslicht. R'dam, Nijgh Van Ditmar. II III. Vijf meesterlijke novellen, spelend in de romantische tijd van het gaslicht. Ohristie, Agatha. Kwaad onder de zon. Vert, door J. G. H. van den Bovenkamp Sr. Bussum, Het Goede Boek. Ill—IV. Moord op de mondaine vrouw, 't luxe badhotel in opschudding. Poirot lost het drama op. Goed geschre ven detective. Coenen, Frans. Onpersoonlijke herinneringen. Geïll. met teken, door Jan Roede Utrecht, A. W. Bruna Zoon, (Perpetua- reeks, dl. 1). III. 'n Triest ver haal van bleke levens en troost- teloze onvoldaanheid, maar met meesterhand geschreven. Donker, Anthonie. De vrijlïeid van de dichter en de dichterlijke vrijheid. Een critiek op de mo derne poëzie. Arnhem, Van Loghum Slaterus. (De Nieuwe Stern-serie) IVV. Theorie der dichtkunst; zelfs de beste van on ze dichters uit'de jongste periode woi-den, veelal te recht, tot de orde geroepen. Voor echte poë- zie-minnaars onmisbaar. Gratama. G. D. Frans Hals. Geïll. met fig. t. d. t. en 130 blz. pltn. b. d, t. Den Haag, Boek en Periodiek, 1946. IV. Ide ale inleiding tot leven en werk van de grootste Haarlemse schil der, met een keurcollectie repro ducties. Mollema, J. C. De Nederland se vlag op de wereldzeeën. Drie maal is scheepsrecht. Geïll. met 60 blz. pltn. en 4 uitsl. pltn en 3 uitsl. krtn. A'dam, Scheltens Giltay. IV. Een aanbevelens waardig boek over 3 Nederland se zeereizen naar de Noord (eind 16e eeuw) o.a. Nova Zembla, naar oude reisverhalen. 'Hens, Pauline. De buren. GeïlL met 12 blz. pltn door Guust Hens' en 1 los portret. R'dam, Wyt, IV. Deze „buren" zijn mensen, bloemen en dieren. Kostelijk op voedkundig verhaal. ,De jeugd van 1015 zal ervan genieten. Huizinga, Leonhard. De dich ter vaart tussen twee stormen. Een herinnering. Geïll. met 1 plaat. A'dam, P. N. van Kam pen Zoon. IllIV. Een hout- transport per vlot van Stiermar- ken naar Budapest, Interessante reisbeschrijving. Haakman, Th. St. De jongens van Beukenrode. Historisch ver haal uit de jaren der Duitse be zetting, Geïll. met teken, door E. Weninger Alkmaar, Poa. VI. Spannend jongensverhaal, waar in Roel en Hein de hoofdrol spe len. Shuster, George N. De vuur proef. Vert. uit het Amerikaans (Look away) door Jos Panhuij- sen Utrecht; Brussel, Het Spectrum. IllIV. Robert Cecil trekt in de Amerikaanse burger oorlog ten strijde. Deze scheiding is voor hem en zijn '.rouw de vuurproef waarin beider liefde glorieus gelouterd wordt. Stelïi, Elisabeth. Roelie van de schapenhoeve. Geïll. met teken, door Nans, van Leeuwen Alk maar, Kluitman. IVV. Roelie is een Texels meisje, dat het goede pad der liefde vnidt. Fries boek. Voor jonge meisje. Wallace, Edgar. De poort der verraders. Vert. uit het Ameri kaans (The traitor's gate) door Mevr. N. Broese van Groenou Utx-echt, A. W Bruna Zoon; Gent, Fiat, (Fiat-Masker-Serie, nr 1). IV. Liefde-intrigues, spion- nage. diefstal van kroonjuwelen, ontvoering van een jongedame, zelfs enkele doden. Een echte Wallace dus. Zweig, Stefan. Joseph Fouché. Roman van een gewetenloze. Vert. uit het Duits (Joseph Fou ché) door Reiniér P. Sterken- bui'g. Geïll. met 12 blz. pltn. A'dam; Antwerpen, Van Ditmar, IV. Meesterlijke levensbeschrij ving van de gewetenloze politi cus „citoyen Fouché", di ein digde als hertog van Ottranto! Aanbevolen. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen nen bieden aan de verdedigers van de rechten van God en van de mens. Wij verzoeken u verzekerd te zijn, edelachtbare leden van de Senaat eyi van de Kamer van Volksvertegen woordigers, van Onze gestage gebe den voor u bij de zware en dringen de taken, waaraan gij het hoofd te bieden hebt. Een zeer groot deel van de wereld richt de ogen op u, terwijl de yolken, door de oorlog verscheurd, te kampen hebben met een toestand die zij niet langer kunnen volhou den zonder ernstige gevaren voor elk van hen. De Voorlichting van de Eeuwige Wijsheid is onmisbaar, wan neer het erom gaat een stoutmoedige politiek te voeren en besluiten uit te voeren, zo gewichtig omwille van hun zo uitgestrekte gevolgen. Wij zullen God bidden, opdat Hij u moge leiden in uw beraadslagingen en u steeds meer verrijke met Zijn Gena de en Zijn Zegeningen, U en de Opvolger van die andere Pius, kun- uwen, die u dierbaar zijn." LAATSTE BERICHTEN Een Zweeds toestel verscheen gis terenavond tijdens een hevige storm boven Athene en deed een uur lang pogingen op het vliegveld Hassani te landen. Naar verluidt is het vliegtuig buiten Athene bij de berg Hymettus neergestort. .Er zouden 40 personen gedood of gewond zijn. BIJDRAGE VAN DE KONINGIN VOOR HERBEPLANTING VAN WALCHEREN. H.M. de Koningin is voornemens door het aanbieden van plantsoen uit de kwekerijen op Het Loo bij te dra gen tot de herbeplai^ting van Wal cheren. In overleg met de stichting Nieuw Walcheren zal dit plantsoen worden geplant bij de tengevolge van de dijk doorbraak te Westkapelle aldaar ont stane kreek. Een groot gedeelte van het 10 HA. grote bos, dat men daar zal planten, zal uit plantsoen,van'Het Loo bestaan. De beplanting zal, naar men hoopt, ir« 1948 of 1949 kunnen plaats vinden. DE 24e WERELDSPAARDAG. De maclit van het kleine. Als ieder Nederlander, klein en groot, 1 cent per dag spaart, bedraagt de gezamenlijke besparing per jaar bijna vijf en dertig millioen gulden, Met die éne dagelijkse cent van aPe Nederlanders kunnen dus bruggen gebouwd of hersteld worden, en wegen verbeterd. Die bruggen en wegen besparen het verkeer het maken van omwegen. Daardoor be- sparen wij weer benzine, bandeix en zelfs hele auto's, want door de kor tere afstanden en de betere wegen is er minder slijtage zodat de wa gens langer meegaan. En met de al dus gespaarde deviezen kunnen we. Lijkt het U te veel op de pot met honing uit de fabel van Lafontaine? 1 81. En Signor Gabriël was ondertus sen met zijn twee boeven doende. Hij floot er een vrolijk liedje bij. Toen alle voorbereidingen getroffen waren, liet hij de schurk voor zich uit tippe len, terwijl de luitenant met het touw in de hand door de rivier waadde. Toen ze de plaats hadd'en bereikt van waar af ze door de aan de boom vast gebonden boef konden worden ge zien, beduidde Signor Gabriël de man aan het touw, om stil te staan. Van de plaats van de vastgebonden boef af kon je natuurlijk niets zien van de luitenant. Signor Gaoriël ging drie passen terug, richtte zijn geweer en spi-ak op ernstige toon: „En, mijnheer de boef, hebt u nog steeds geen zin, op mijn vragen antwoord te geven?" Juist wilde de aangesprokene zijn mond open doen, toen een schot weerklonk en de arme man achter over in de rivier stortte. Hij was niet geraakt natuurlijk, want zo gemeen is Signor Gabriël niet, maar bij het horen van het schot had de luitenant, zoals was afgesproken, een stevige ruk gedaan aan het touw, waardoor de „terecht gestelde" boef achter over in de rivier tuimelde. „Zo", zei Signor Gabriël tevreden, „volgende patiënt". En toch is het zo en het is zelfs maar één voorbeeld van de mogelijkheden, die de spaarzaamheid ons opent. Het is maar één van de vele manieren, waarop de macht van het kleine tot uiting kan komen. Maar om deze macht te kunnen uitoefenen, moeten de vele kleintjes tezamen één grote macht kunnen worden en daarvoor zorgt nu de spaarbank. Wie zijn spaargeld naai de spaarbank brengt, wordt mede bouwer aan wegen en bruggen. „Dat is nu alles goed en wel", zegt de man, die aan zichzelf denkt, „maar wat schiet ik er zelf mee op?" Dat zal U meevallen: In de eerste plaats zorgt de spaarbank ervoor, dat de kleine besparingen, waarvoor men nu eenmaal geen staatspapieren of aandelen kan kopen, toch rente dra gen. „Maar ik kan niet sparen, ik kom zelfs te kort", zegt een ander. Tien tegen één, dat degene, die dat zegt, toch spaart. Een degelijke huisvrouw zei ons onlangs: „Ik heb nooit ge spaard en ik heb het-mijn kinderen ook nooit geleerd'. Stilzwijgend ant woord: een verbaasd gezicht. „Ja", zegt ze dan „ik heb natuurlijk wel altijd wat opzij ge'egd voor de gro te dingen, kleren en zo". Onze we dervraag; „Maar noemt u dat dan geen sparen?" We moeten elkaar niet misverstaan. Sparen is niet „over hebben". Juist als we tekort komen, moeten we sparen, want dat is dan de enige manier om te kun nen kopen, wat we nui eenmaal toch nodig hebben. Het mag misschien wat langer duren, maar ook voor ons zelf vormen de vele kleintjes op de duur het bedrag, dat wij nodig hebben, voor de grotere aanschaffingen. En dan is het spaargeld bij de spaarbank veilig. Vteiüg niet alleen tegen brand, diefstal enz maar ook tegen de ver leiding het geld voor iets anders te gebruiken. En dan is U toch ook nog medebouwer aan bruggen en wegen. Dat is het wonder van het sparen. Het nut van de Wereldspaardag is dit, dat hij ons aanleiding geeft ons op de waarde van 't sparen voor er keling en samenleving te bezinnen, LEIDEN Wat is en doet het studenten werkbureau? Nu de verschillende instellingen, ï-echtstreeks of zijdelings verband houdend met de Rijksunivei-siteit, alle weer in volle gahg zijn, is het ogenblik geschikt om de aandacht te vestigen op een dezer instellingen, n.l.' het Studenten Werkbureau, dat door zijn bijzondere plaats tussen studenten en burgerij in voor deze beide van zo groot belang is, en dat op nóg veel ruimere schaal zijn taak zou kunnen vervullen zo het slechts groter bekendheid genoot. Wat is dan dit Studenten Werkbu reau? Toen het Bureau werd opge richt stelden de initiatiefnemers zich ten doel de vele studenten, wier ouders hun studie niet geheel konden bekostigen, in staat te stellen zelf geld te verdienen om in de tekorten te voorzien, en zij dachten aan wat er verricht werd in Amsterdam, waar studenten een eigen bioscoop dreven en zich vele andere gelegenheden schiepen om geld te verdienen. Spoe dig bleek, dat hun idealen in een kleine stad als Leiden moeilijker te verwezenlijken waren dan in Am sterdam met zijn vele mogelijkheden, het kostte soms zeer veel moeite om de studenten, die dit nodig hadden, aan een passende betrekking te hel pen, maar de initiatiefnemers gaven de moed niet op. In strooi- en raam- biljetten richtten zij zich tot de bur gerij van Leiden en zetten uiteen wat zij beoogden, zij zochten en kre gen nauwe samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau, en het resultaat was bevredigend. In ver- schillendene gevallen was het een uitkomst, dat studenten tegen beta ling werk verrichtten, dat niet om vangrijk of langdurig genoeg was om het aanemen van volledig personeel mogelijk te maken. Maar de band die op deze wijze ontstond tussen student en burgerij verslapte in de vacantie- maanden, en nu deze weer lang voor bij zijn is het wellicht goed er op te wijzen, dat van de zijde der studen ten steeds een grote belangstelling voor werk als het zoeven genoemde bestaat. Bij het Studenten Werkbureau is op het ogenblik weer een aanzienlijk aantal studenten ingeschreven dat bereid is tot allerlei soorten werk. Onder hen bevinden zich studenten die ervaring hebben in typen, boek houden, vertalen en andere kantoor- werkzaamheden en tegen een rede lijke betaling hieraan een deel van hun tijd willen besteden, hetzij de avonden, hetzij een gedeelte van de dag. Voor secretarissen van vereni gingen of zakenlieden wier admini stratie bijgewerkt moet worden kan het Werkbureau zeker van nut zijn! Meisjesstudenten willen graag lich te huishoudelijke bezigheden verrich ten (sommige bewonen haar kamer voor niets op voorwaarde, dat zij de huisvrouw helpen bij haar werkzaam heden), uitgaan met kinderen óf 's avonds op hen passen, en dan zijn er nog tal van studenten, die toezicht kunnen houden bij het houden van huiswerk en voor allerlei andere be zigheden te vinden zijn. Wie zich schriftelijk wendt tot het Studenten Werkbureau, Rapenburg 34, op een der spreekuren bezoekt, die het Werkbureau elke Dinsdag en Don derdag van 5.15 u.6 u. op Rapen burg 34 houdt (gedurende de spreek- ■en kan men het bureau telefonisch ook bex-eiken, no. 23715) kan er van verzekerd zijn^at men zich daar alle moeite zal ge™n om te helpen. Burgerij en studenten ontmoeten en waarderen elkaar op velerlei ter-, rein, mogen zij ook wat betreft hel Studenten Werkbureau geen vreem den voor elkaar zijn. EEN HALVE EEUW VINCENTIAAN Een halve eeuw lid van de St. Vin- centiusver. is een zeer bijzondere ge beurtenis! Dit feit is gisteren herdacht door de heer Th. Bergers. In de geest van de St. Vincentius- ver. in de geest van eenvoud en in timiteit, is dit gouden jubileum ge vierd. 's Morgens om kwart voor acht is in de Kapel van de Zusters in de Pe likaanstraat een H. Mis opgedragen tot intentie van de jubilaris, die aan wezig was met zijn familie en vele confrères van de St.Vincentiusver. Aan het gezamenlijk ontbijt na de H. Mis werd het woord gevoerd dooi de heer F. Grundemann namens de Bijzondere Raad en door de heer N. Creyghton namens de Maria-confe- rentie, waarvan de heer Bergers lid is, die ae jubilaris waardeerden als een, door zijn gaven van geest en hart, uitstekend' Vincentiaan. Dooi de Maria-conferentie werd de jubila ris als souvenier aangeboden een spe ciaal voor deze gelegenheid ontwor pen zeer fraai bord van Gouds aarde werk. Ook in de loop van dfe dag mocht de jubilaris vele blijken van belang stelling en waardering ontvangen. PERSONEEL M. O. D. ONTVANGT ONDERSCHEIDINGEN. Voor het front van de troep zijn Zaterdag j.l. op het terrein van de M.O.D.-kazerne aan het Noordeinde een aantal Koninklijke onderschei dingen uitgereikt aan het personeel van de mijnopruimingsdienst, dat zich in de afgelopen jaren tijdens de opruimingswerkzaamheden te Ant werpen, Bremen en in Nederland heeft onderscheiden. Het waren de lt. ter zee le klasse J. Lenderink, thans commandant van een detachement opruimingstroepen, die is benoerhd tot ridder in de Orde- van Oranje Nassau met de zwaarden, bootsman W, A, Harthoorn, aan wie de zilveren eremedaille van de Orde van Oranje Nassau werd toegekend, en de kwartiermeesters A. Opper- huizen, C. Wattel en J. P. van Dalen, de korporaal-machinist B. C. de Ko- ningh. de stoker-olieman J. A. Stam, d'e stoker lc klasse K. Speigelaar en de matroos le klasse Z. M C. Th. Meeuwsen, aan wie de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van Oanje Nassau werd toegekend. Al de ze manschappen waren nauw betrok ken bij het opspóren, naar boven brengen en demonteren onder water van mijnen bij bruggen en havens. Reeds in 1945 werden zij kort na het beëindigen van de oorlog door het Amerikaanse leger ingezet bij het rui men van de haven van Bremen. Nadat de commandant van de M. O. D. luit ter zee le klasse W. F. Huy- dinig hen had toegesproken, waarbij hij er o.m. op wees, dat met het uit reiken van deze onderscheidingen in feite heel de M. O. D, wordt geëerd, reikte de kapt. luit. ter zee B. C. Ma- hieu de onderscheidingen uit. Inzake handel in vervalste boter- coupures, heeft de politie de 60-ja- rige W. van R-. uit Leiden aangehou den en ingerekend. De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, zal Woensdag 29 October spreekuur houden van 2 uur tot 3 uur

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5