Congres Katholieke Volkspartij Inaugurele rede prof. Hocking Jubilarissen bij het dozijn ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Katholieke Volkspartij houditsproken, waarin hij een overzicht vandaag en morgen haar eerste par tij congres in ./Tivoli'' te Utrecht. Een congres met ongeveer 1300 deelne mers! De leiding van de Partij heeft op dit congres onderwerpen geplaatst, die van het grootste actueel belang zijn: Bedrijfsorganisatie, Verhouding van het Rijk in Europa tot de West, Oorlogsschade, Lonen en prijzen, Overheid en Openbare Zedelijkheid, Communisme, Volkshuisvesting. Deze onderwerpen worden in 7 sec tie-vergaderingen behandeld. Iedere sectie-vergadering zal haar conclusies trekken in resoluties, die ter kennis zullen worden gebracht van het. Con gres en later aan Partijbestuur en Partijraad zullen worden voorgelegd ter practische uitwerking. Nu reeds kan worden gezegd, dat dit congres om de belangstelling uit alle delen van het land en uit alle kringen van het katholieke volk een succes is. De minister-president dr. Beel en de ministers mr. dr. Witteman, Fie- vez, dr. Gielen en mr. van Maarse- veen zullen door hun tegenwoordig heid blijk van meelevende belang stelling geven, evenals de min. van staat prof. mr. Aalberse. Het congres wordt gehouden in de smaakvol versierde zalen van „Ti voli". De partijvoorzitter, de heer J. W Andriessen (Utrecht) heeft heden morgen te ruim elf uur het congres geopend met een toespraak, waarin hij opmerkte, dat van'heinde en ver d.c 'vertegenwoordigers van het ka tholieke volksdeel bijeen zijn, om aan Nederland te zeggen, dat, eyenais voor de oorlog de Kath. Staatspartij, thans de K.V.P., de staatkundige ver eniging der Nederlandse katholieken is. Spr. bracht vervolgens hulde aan de Prins der Kerk, Z.Em. Kardinaal de Jong, jn hem aan het gehele epis copaat gehoorzaamheid en trouw be tuigend, daarbij herinnerend aan het prachtige voorbeeld van onverzette lijkheid gedurende de zware jaren der bezetting. De heer Andriessen uitte de beste wensen voor een algeheel en voor spoedig herstel van Koningin Wil- helmina, om daarna Gods zegen af te smeken vopr onze Regentes, Prinses Juliana. Na minister Gielen begroet tfe heb ben morgen zullen andere katho lieke ministers aanwezig zijn zei- de spr. o.m.: Het schijnt mij plicht om hier dc minister-president te danken voor de ontzaggelijk zware taak, welke hy in het afgelopen jaar met zoveel energie en toewijding heeft verricht en hem hulde te brengen voor deze dikwijls bijna bovenmenselijke, ar beid. In het bijzonder begroette spr. nog prof. Romme, voorztter der katholie ke Tweede Kamerfractie, die in de plenaire zitting van morgen verslag zal uitbrengen over het parlementai re werk in de afgelopen periode. De secretaris der partij, dr. Lah Albering (Den Haag) bracht vervol gens zijn verslag uit. In dit verslag werd een uitvoerig overzicht gegeven van de organisatie en de instellingen der partij. Op grond van de verstrekte gege vens der kringen kan worden vast gesteld, dat de partij in 1946 in totaal 465.000 leden telde, een getal dat door de Staatspartij nimmer werd bereikt. Aangenomen kan worden, dat dit maximale getal mede een gevolg van de verkiezingen dit jaar be langrijk is teruggelopen. Deze wis seling in ledental in verkiezingsjaar en z.g. stille jaren is nog een gevolg van de verouderde opvatting, dat een partij hoofdzakelijk een electo raal apparaat is. Door een nieuwe leden wervingsactie en door stelsel matige voorlichting en propaganca zal een constant groot ledental ge reikt moeten worden, aldus tenslotte het jaarverslag. REDE VAN DE PARTIJ VOORZITTER. Hierna heeft de voorzitter, de heer J. W. Andriessen een rede uitge- gaf van de werkzaamheden der par tij over de afgelopen periode cn waarin hij de plannen voor de ko mende periode uiteenzette. Over de laatste verkiezingen spre kend, zeide spr. o.m.: COMMUNISTISCHE WINST. De communisten wisten een belang rijke winst te toeken; een winst, wel ke zorg blijft baren. Weliswaar zijn voor deze winst enige oorzaken aan te voeren. Verwacht mocht worden, dat een deel van de marxistische op gevoede en georiënteerde arbeiders hun stem niet aan de P. v. d. A. zou den geven, doch communistisch zou den stemmen, terwijl de na-oorlogse mentaliteit het hare er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen hun stemmen- aantal te vergroten. Dat neemt niet weg, aldus de heer Andriessen, dat ook wij ons van dit gevaar steeds weer aan moeten doordringen, te meer waar de laatste maanden 'vol doende gebleken is, dat Moskou de scheidingslijnen op het terrein van de wereldpolitiëk steeds scherper trekt. De wederom in werkingstelling van de Komintern kan ook niet anders dan tot groter waakzaamheid aanspo ren. Betrachten wij deze waakzaam heid tegenover een stelsel dat in de encycliek ,,Divinis Redemptoris" als godloos is gebrandmerkt en voere het onze activiteit tot de hoogste hoogten op- Bedenken wij zo zei- de spr. dat Europa eenmaal Hit- Ier als Fuehrer heeft gekend, God verhoede dat, mede door onze nala tigheid Joseph Stalin zijn plaats ooit zou innemen. Kabinetsformatie en Troonrede 1946. Vervolgens releveerde spr. de ka binetsformatie en de troonrede Wanneer men de inhoud van deze troonrede toetst aan ons urgentie program dan kan kwalijk worden ontkend, zo zeide hij o.m. dat veel van wat in dat urgentieprogram is opgenomen, weerklank in de troon rede gevonden heeft. In dat opzicht konden wij tevreden zijn en kon wor den verwacht dat het kabinet-Beel de door ons gewenste politiek zou voeren. Nog altijd is het partijbe stuur van oordeel dat èn bij de forma tie èn bij de in uitzicht gestelde poli tiek de fractie en de partij het juiste standpunt hebben ingenomen en dat daarmede het landsbelang op de beste wijze is gediend. Het samengaan met de P. v. d. A. in de regeringsformatie op basis van een concreet program, bood in de het vorig jaar aanwezige omstandigheden dfe beste waarborgen voor een door ons noodzakelijk ge achte politiek. Nog eens nadrukkelijk herhaalde spr., dat door de partij, op basis van haar eigen program, een eigen koers gevolgd is en dat niet het voornemen bestaat, daarvan. ook in de toekomst af te wijken. Hierna besprak hij dè organisatori sche opbouw van de partij.' Op het terrein der jongerenorganisatie is nog veel te doen, doch er zijn reeds zeer bevredigende resultaten bereikt. De Propaganda. Over de propaganda in verband met de komende verkiezingen sprekend, merkte de heer Andriessen op: Een van de voorwaarden, welke vervuld zal moeten worden, om deze verkiezingsstrijd te doen slagen is echter de sanering van de partij-fi- nanciën. De contributieregeling voor het jaar 1948 in de partijraad aange nomen, zal moeten worden doorge voerd. Dit is een eis- van zelfbehoud. In het gedachtenleven van ons katho lieke volksdeel zal de partij een plaats moeten innemen, evenwaardig aan de plaats welke b.v. de sociale organisaties daarin innemen. De actie van mr. Oud. In het verdere deel van zijn rede, gewaagde de heer Andriessen ooft van de pogingen van mr. Oud om een nieuwe partij te stichten. Mogelijk zal mr. Oud's initiatief de oude vrij zin- nig-democraten weer in een eigen partijverband bijeenbrengen, aange vuld met hen, die in de P. v. d. A, niet hebben gevonden wat ze er zoch ten. Wellicht dat ook de Partij van de Vrijheid enige veren tengevolge van deze nieuwe partijformatie zal moeten laten. Het lijkt verder niet uitgesloten, dat de P. v. d. A. zich op de vraag zal moeten bezinnen of niet meer dan thans het geval is een socialistisch stempel op de partij zal moeten worden gedrukt, mede om daardoor de zuigkracht van het com munisme op een deel van de oude ociaal-democraten te verminderen. Hoe het ook zij: er blijkt uit de na oorlogse partij-politieke ontwikkeling wel zeer duidelijk, dat de gijzelaars kampen hoe zeer daar ook indivi duen nader tot elkander kunnen wor den gebracht, niet de geëigende plaat sen zijn om de staatkundige structuur van een volk essentieel te verande ren. Vooruitstrevende politiek. De partij zal voortgaan met een vooruitstrevende politiek te voeren. Er is geen bezwaar tegen dit een progressieve politiek te noemen, mits men progressief niet indentiek ver klaart met socialistisch zoals „Het Vrije Volk" van 4 October dit meent te kunnen doen. Spr. releveerde, dat de K.V.P. nog vele verlangens heeft b.v. ten aanzien van de oplossing van middenstands problemen, salarissen van ambtena ren en leraren en de Gezinspolitiek. Onze verlangens gaan terzake uit 1) een meer afdoende financiële hulp voor grote gezinnen met niet.- verdienende kinderen; 2) een wijziging van bepaalde schoolgeldregelingen in de zin, welke nu voor het lager onderwijs gelden; 3) een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen, waaronder dus ook vaL len de daarvoor in aanmerking ko mende boeren; 4) een gewijzigde brandstoffenrege- ling, waarbij met de niet té ontken nen grotere behoeften van de grote gezinnen rekening wordt gehouden. 5) een zoveel mogelijke oplossing van het probleem van de gezinshulp; 6) de bouw van passende woningen voor de grote gezinnen; 7) een regeling naar het Belgi sche voorbeeld van een reductie op de spoorwegen voor deze gezin- nep; 8) een belastingaftrek voor bepaal de groepen van inkomens, die groter is- dan de thans bestaande; 9) een regeling, waarbij bij de be rekening van de gas- en electriciteits. tarieven meer met de grote gezinnen rekening wordt gehouden. 10) een regeling, waarbij, in ver band met de dienstplicht, het grote gezin meer als tot nog toe tegemoet wordt gekomen. Deze punten ik herhaal zonder uitputtend te zijn geweest moe ten en zullen de bijzondere belang stelling van de partij en de fractie moeten hebben, zeide de heer An driessen aan het slot van zijn rede. Hedenmiddag en hedenavond wor. den sectievergaderingen gehouden. BINNENLAND. Het bericht, dat de heer H. Di- vendal zou zijn benoemd tot alg. secr. der K.A. is niet juist. Er is in dit se-, cretariaat niets veranderd, zodat mr. A. Diepenbrock secretaris bleef en de heer Di ven dal adjunct-secretaris. De heer E. E. Cleveringa, oud burgemeester van de gemeente het Zand, is gisternacht door de duister nis misleid te water geraakt en ver dronken. Tegen de ex-burgemeester van Enkhuizen, de 48-jarige M Broere, die drie ambtenaren, die hij v.an ille gale arbeid verdacht, in de val gelokt zou hebben, door hun telefonisch te verzoeken op het gemeentehuis te komen waarzij door de S.D. werden gearresteerd, heeft de adv. fiscaal bij het bijz. gerechtshof te Amsterdam, twintig jaar gevangenisstraf geëist. De ex-burgemeester van Kam pen, jhr. ir. E. F. Sandberg, is wegens zijn houding in de bezettingstijd door het bijz. gerechtshof te Arnhem ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. Tijdens een proces tegen de lei ding van het kamp Sachsenhausen is bekend gemaakt, dat daar 4300 Ne derlanders hebben vertoefd, van wie ongeveer 800 zijn omgekomen. BUITENLAND. Het treinongeluk bij Londen, Het laatste contingent Britse waarvan wij gisteren melding maak- daten heeft thans Italië verlaten. ten, blijkt thans 31 doden en 60 ge wonden gekost te hebben. In een chemische fabriek te Pil- sen is brand uitgebroken. Dertien ar beiders, die door het vuur werden in gesloten, worden vernist. De laboratoria voor wetenschap pelijk en industrieel onderzoek van de universiteit van Witwatersrand (Z. Afrika) beschikken thafts' over een radar-toestel, waarmede onwe- ders op meer dan 300 km. afstand kunnen worden geregistreerd. Wij zouden zeggen: laat daar maar onwe ren! Generaal Blaskowitz, die in Mei 1945 te Wageningen de onvoorwaar delijke overgave van de Duitse strijd krachten in Nederland aan de Cana dezen tekende, zal binnenkort te Neustadt voor een speciaal zuiverings hof terecht staan. Met hem zullen 239 andere Duitse generaals voor het Hof verschijnen. De secretaris van de vakvereni ging van landbouwers te Terrasini (bij Palermo) is door machinegeweer- vuur om het leven gebracht. Eat is in derdaad de snelste manier om een bestuurslid tot aftreden te brengen. In de bossen van Cortina d'Am pezzo (bij Venetië) is een brand uit gebroken. Op zich zo erg niet, maar er ligt een munitie-opslagplaats in. In Tsjecho-Slowakije zijn sinds 1945 de steenkolenmijnen genationa liseerd. Gevolg, dat er voor het eerst een tekort van 7.393 millioen kronen voor de eerste helft van 1947 moest worden geboekt. VEILIGHEIDSGLAS IN AUTOBUSSEN. Naar wij van de A.N.W.B verne men, ligt het in de bedoeling met in gang van 1 Januari 1948 voor te schrijven, dat alle autobussen van veiligheidsglas moeten worden voor zien. BEURSOVERZICHT. De effectenbeurs te Amsterdam had Vrijdag een gedrukt voorkomen. Op vrijwel alle afdelingen bestond enig aanbod en op de meeste afdelingen waren de hoofdkoersen dan ook lager dan de vorige slotprijzen. Diverse Rubberaandelen waren zelfs bij het begin verscheidene punten lager. Na de jongste stijging is de kooplust naar het schijnt bekoeld, terwijl het koers- niveau, -dat in korte tijd sterk om hoog is gegaan, gemakkelijk tot liqui daties aanleiding geeft.De Bankaan delen waren iets beter. De minder courante Industriéaandelen waren onregelmatig, over het algemeen wat lager. Aandelen Wilton waren een tiental punten lager. De Amer ikaanse markt was stil. De affaire op de Beleggingsmarkt was zeer kalm en koersvariaties van betekenis deden zich nergens voor. Prolongatie 2 1/4 procent. HAAGSE POLITIERECHTER. Frauduleus slachten. Wegens clandestiene slachting van een var ken, had P. G. M. R. uit Alkemade zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Het varken was voor eigen gebruik bestemd geweest, doch •do rechter kon het niet bij een voor waardelijke straf laten, zoals ver dachte vroeg, en het vonnis werd veertien dagen gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangen ne men. Het clandestiene schaap. W. G. G. te Reeuwijk bezat een schaap, dat clandestien geslacht was, en voor welk feit de officier bij de Haagse Politierechter zes weken gevangenis straf vorderde. De raadsman wees er op, dat verdachte niet het vlees zou verhandelen en pleitte clementie met het resultaat, dat de politierechter volstond met opleggen van 50 boete of 25 dagen hechtenis. Diefstal op politiebureau. De portier van het politiebueau te Lei den, H. S. had zich schuldig gemaakt aan diefstal van gevonden voorwer pen op het bureau, waarvoor tegen hem een jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. QNDER GROTE BELANGSTELLING heeft prof. dr. W. E. Hocking, ^gasthoogleraar van Harvard University aan de Rijksuniversiteit al hier, gistermiddag in het Groot Auditorium van de Leidse Academie zijn inaugurale oratie gehouden over „Freedom of press in America". Over: Persvrijheid in Nederland en Amerika Bij deze plechtigheid, waarbij de zaal tot in de hoeken gevuld was, merkten we o.m. op jhr. de Ranitz, chef van de afd. M.O. van het Depar tement vaa O. K. en ^W., een verte genwoordiger van de Amerikaanse ambassade, de president-curator der universiteit, baron de Vos van Steen- wijle, tal van hoogleraren, enz. Prof. Hocking vergeleek in de aan vang van zijn voordracht de Neder landse en de Amerikaanse conceptie van 'persvrijheid in de loop der tij den, waarbij spr. aan de Nederlandse vormgeving in de wet voorkeur gaf op grond van de beperkende bepa lingen van strafbaarheid bij overtre ding van algemeen geldende morele principes, terwijl Amerika ied-ere be perking bij de wet verbood. Spr. ging na, hoe de Amerikaanse visie gedu rende verschillende perioden in de practijk heeft voldaan, om daarbij tevens te wijzen op de snelle veran deringen in de positie van de pers gedurende de laatste 100 jaar tenge volge van de enorme technische vlucht van het dagbladbedrijf. Een van de meest invloedrijke ver anderingen was het ontstaan van de plicht voor de burger, zich een me ning te vormen over het wereldge beuren en de problemen van de eigen staat. Slechts op die basis is een ge ordende samenleving mogelijk, doch daarmede werd tevens de pers de pilcht opgelegd, de daarvoor nodige voorlichting naar beste vermogen te verstrekken. Uiteraard kan dit slechts, wanneer zij vrij is om haar taak naar eigen inzicht te volbren gen. Nu het recht op persvrijheid der halve is gegrond op een plicht, nu verliest dit recht zijn kracht, wan neer de plicht niet wordt nageleefd, in casu wanneer de waarheid niet in vrijwilligheid door de pers wordt ge diend. Het recht op persvrijheid Bioscopen Trianon brengt ons deze week „Het huis der vrouwen", een non nenklooster, hoog in de bergen aan de Noordgrens van Brits-Indië. Of liever: het is slechts een geïmprovi seerd klooster, want oorspronkelijk was het de verblijfplaats van de vrouwen van de eertijds daar rege- rende Indische generaal en het was van mr. Dean, een daar levende Europeaan, niet slecht bekeken, toen hij vorspelde, dat de zusters er vóór de regentijd weer weg zouden zijn. Dat waren ze dan ook, want zij wer den er allen half gek, één zelfs hele maal gek. Deze film heeft in de krin gen der Katholieke filmcritici enig stof doen opwaaien. De Kath. Film Centrale-keurde de rolprent n.l. als toelaatbaar voor volwassenen, een z.g. C-2 film. terwijl de drie Katho lieke landelijke dagbladen haar een parig hebben ontraden. De „Volks krant" schrijft, dat men voor deze film „aesthetisch wel enig enthou siasme zou kunnen opbrengen, maar dat zij moreel ontoelaatbaar m'oet worden geacht om de ongezonde en vhlse interpretatie, die een stel hy stericae geeft van het kloosterleven". Zo is het inderdaad. Zelfs als men het buitengewone van de situatie^ in aanmerking wil nemen en rekening wil houden met de bedoeling, dat het hier geen normale kloostergemeen schap. maar een te haasti^ geïmpro viseerde nederzetting in een vreemd milieu betreft, worden hier toch zo vele dwaasheden verkocht, dat men wel tot de conclusie moet komen dat liet er in vrouwenkloosters soms raar naar toe kan gaan. Wii zijn op het toneel nu zover, dat daar wat meer besef voor de werkelijkheid te be speuren valt inzake de uitbeelding van priesters en religieuzen, maar in deze film zijn we weer aanbeland op het door ons zozeer betreurde niveau. Overigens hebben wij geen. aanmer kingen, rrraar van deze vrouwen, die n.b in het klooster zijn getreden om te ..vergeten' moeten wij zeggen: Katholieke nonnen zijn dat niet. Lido Het scenario voor de film ..De vrouw die de moed had" werd getrokken uit „Boule de Suif" en ..Lieutenant Fifi", twee novellen van Guy de Maupassant. De achtergrond voor dp film is de bezetting van Frankrijk in 1870 door de Duitsers. Een jonge vrouw stelt haar moed te genover h^t hvnocrite .fatsoen" var een stelletje Franse burgers, die de vo"w tdtbuiten em zichzelf veilig te stellen. Het hoofdthem'a in deze film is de tegenstelling tussen de laffe en kruiperige beleefdheid van de over wonnen partij en de brutale bestiali teiten van de overwinnaar. Christian Jasque tekende ziin landgenoten waarlijk zonder genade. Er komen ■rner goede filmische effecten in voor doch om de immorele dito moet de film worden voorbehouden voor geestelijk-volwassenen. Casino. Er is heel wat fantasie voor nodig om de film „Een vreemde passagier", die deze week in Casino vertoond wordt, aannemelijk te ach ten. Het is de geschiedenis van een vrouw een nakomertje in een groot gezin die zielsziek werd, doordat zij zo lang gedwongen aan de leiband van haar moeder liep tot ieder eigen initiatief verstikt was. Zij waant zich reeds een overbodig nTens, als de psychiater in het spel wordt betrokken, die dit verschrom pelde leven weer tot bloei weet te brengen, In korte, tijd wordt de on ooglijke juffrouw een gevierde vrouw? die helaas precies verliefd moet worden op een getrowde man, welke tot overmaat van ramp een ongelukkig huwelijk heeft. De im passe, die hierdoor ontstaat, wordt overbrugd door het zielsziefte doch- wordt daarmede een voorwaardelijk recht, zoals in wezen alle rechten aan voorwaarden verbonden zijn. Thans staat de overheid voor de taak, een uitweg te vinden uit dit ■dilemma tussen het eerbiedigen van de persvrijheid en de zorg, dat de voorwaarde voor die vrijheid wordt nageleefd. Spreker ging niet dieper in op de mogelijkheden, die daarbij voor de overheid open staan, doch wees op de neventaak van de over heid, om de gevaren van persvrijheid in de uitingen naar buiten te voorko men, door een eigen voorlichting naar het buitenland te verzorgen, terwijl voor de overheid tevens een belang rijke opvoedende taak jegens de pers is weggelegd. In sterker mate kan echter het lezend publiek een invloed ten goede aanwenden, door bij uit stek steun te verlenen dan die orga nen, die zich hun plichten bewust to nen. Ook de universitaire gemeen schap kan een opvoedende taak ver vullen, door alom het besef weer le vendig te doen worden, dat er een objectieve waarheid in het leven be staat, die het waard is gediend te worden. Slechts op basis van die le vensovertuiging is op de duur het bereiken van eenheid van de mens heid mogelijk. WEERSVERWACHTING 2 KOUD. O In het noordelijk gedeelte van g 2 het land krachtige, in het overi- g g ge gedeelte meest matige wind o g uit Oostelijke richtingen. In de o o nacht op vele plaatsen zware 8 5 nachtvorst. Morgen overdag: af- 5 8 gezien van enkele overdrijvende g wolkenvelden, zonnig doch koud 2 en droog weër. g 2 9 00000000000ooooooooooooooooooooooo WEEKOVERZICHT. In verband met de barometerstij gingen over Scandinavië vormde zich een belangrijk gebied van hoge lucht druk, onder invloed waarvan nu kou de lucht uit Rusland via Polen en Noord-Duitsland naar onze omgeving stroomt. De nachtelijke minimum temperaturen zijn in deze lucht stroom overal beneden het vriespunt. Op sommige plaatsen in Duitsland daalde de temperatuur vannacht 3 tottfi graden onder nul. De krachtige Oostelijke wind maakt bovendien de koude onaangenamer. Overdag doet de zon haar invloed nog gelden, waardoor de middag-tem peraturen toch tot meerdere graden boven het vriespunt oplopen- Aangezien het hogedrukgebied over Scandinavië vrij standvastig is, zal men moeten rekenen op het meer dere dagen aanhouden van het kou de weer met op vele plaatsen lichte vorst in de nacht. WANNEER DE TRAM- (en autobus) mannen van de N.Z.H. feest vieren, dan doen ze het goed. Het zijn plichtsgetrouwe mensen, waarop men te allen tijde staat kan maken, die van vroeg tot laat klaar staan voor het publiek, voor hun abonnees, mensen, die zelfs als ze feest hebben, nog zorgen, dat de diensten doorgaan Wie zou hun niet een genoeglijke avond gunnen en wat is beter in staat de onderlinge band te verster ken dan een gezellig samenzijn in gepaste ontspanning. Huldigingsavond van de NZH VM Was het wonder, dat de Stadsge hoorzaal gisteravond tot berstens toe vol was toen de grote N.Z.H.-familie hier bijeen was, mede tot huldiging van twaalf personeelsleden, die hun zilveren jubileum in dienst der Mij. vierden? De directeur van h.et bedrijf, jhr. ir. J. Röell, de adjunct-directeur, de heer J. Jurrissen, tal van afdelings chefs en «genodigden, w.o. vertegen woordigingen van ATO-, spoor-,Vak- en personeelsverenigingen waren hierbij tegenwoordig en allen wer den door de voorzitter van de feest commissie, de heer A. Hollinga, har telijk welkom geheten. Dit geschied de nadat de jubilarissen onder de to nen van de jubileummars op feeste- lijze wijze waren binnengeleid. De heer Hollinga verwelkomde voorts de nieuwe directeur van het N.Z.H.-muziekcorps, de heer P. Baart, en voegde hem de wens toe, dat hij lange jaren de dirigeerstok zal mogen zwaaien. Hierna verzocht spr. de heren J. IJzendijk, H. M. Okkeloen en J. Jur rissen op het podium te komen resp. oud- en aftredend voorzitter en raad gevend lid van het Jubileumfonds. De heer Jurrissen memoreerde, dat op een onlangs gehouden bestuurs vergadering de heer IJzendijk ge meend heeft voor zijn functie als voorzitter te moeten bedanken na een 18-jarige werkzaamheid van de op richting gif. Spr. wierp een terugblik op die jaren, memoreerde hoe de di rectie aanvankelijk enigszins scep tisch stond tegenover deze instelling, maar hoe het cok aan de heer IJzen dijk te danken is, dat het jubileum- fonds geworden is wat het is. Geluk kig is de heer IJzendijk gezwicht voor de op hem uitgeoefende aan drang om lid van het bestuur te blij ven, waardoor het bestuur nog dank baar van zij.n steun zal kunnen pro fiteren. Hierna zich tot de heer Okkeloen richtend, zeide spr. te hopen, dat hij de voetsporen van zijn voorganger zal mogen drukken en dat hij de vol- dqgnning zal mogen smaken alle per soneelsleden van de N.Z.H. in de ver eniging te zien opgenomen. De heer IJzendijk dankte voor de woorden van de heer Jurrissen, maar liet zijn medebestuurders glansrijk delen in de hem toegezwaaide lof. Spr, hoopte, dat die steun zal worden overgedragen op de nieuwe voorzit ter. De heer Okkeloen dankte de heer Jurrissen en huldigde hierna de ju bilarissen, t.w. de heren Moes en Verkuilen (Leiden), Ouwehand, Snoeren, Breems, Commissaris. Zoete- wey (Voorburg), Berger, v. Kempen, Wezel, Remmerswaal en de Ro- mijn (Rijnsburg). Spr. sprak harte lijke woorden van gelukwens tot de ze mannen, die 25 jaar lang de Mij. trouw gediend hebben en hij voegde hun de wens toe, dat zij hun werk met dezelfde energie en in gezond heid zullen mogen verrichten. De directeur, jhr. ir. J. Röell, wees er op. dat de jubilarissen hun taak bij de Mij. met opgewektheid hebben ver richt, hetgeen veronderstelt, dat zij de band met de onderneming waar deren. Tijdens de oorlog zijn vele ar beiders van hun anker losgeslagen en vooral voor de jongeren was het moei lijk na de bevrijding weer op slag te komen. De ouderen hebben daarbij de plicht 'de jongeren te leiden. Spr. hoopte ten slotte, dat de jubilarissen nog vele jaren voor gezin en mij. ge- ird mogen worden en dat zij hun functie met opgewektheid zullen mo gen blijven vervullen. Hierna betrad de heer Jurissen nogmaals het podium om mede te de len, dat een van de talrijke abonnees der N.Z.H., de heer Houtman uit Am sterdam, de aardige attentie heeft ge had om elke jubilaris een taart.aan te bieden, welke mededeling natuur lijk een hartelijk applaus ontlokte. Hierna was het woord aan de Mu ziekkapel der N.Z.H., welke onder leiding van de heer P. Baart enkele goed gespeelde nummers ten gehore bracht. Dan kwam het gezelschap Faveur- Wagter op de planken, waarbij in een non-stop-programma een keur van variaties op het gebied van zang, ca- ricatuur, humor, clownerie, alles ge- mixed met veel origineel werk, dat zeer in de smaak viel. Vooral het op treden van de clown Rexis, de humo rist John Kloos en van Roland Wag- ter als caricaturist en conferencier- zanger viel te loven. Het werd een uitstekende avond, welke met een bal besloten werd. tertje van de minnaar, dat aan de zorgen van de genezen vrouw wordt toevertrouwd. In dit meisje vinden beiden het trefnunt van hun weder zijdse liefde, die zich niet recht streeks kan uiten. In deze film, waar in Bette Davis de hoofdrol vervult, komen enige zeer onwaarschijnlijke metamorphosen voor. terwijl het ge heel een sterk sentimentele i'J>lag heeft. Boven achttien jaar. Luxor. De misdaden, voor de oolosing waarvan Scotland Yard zich rr'eermalen geplaatst ziet, zijn niet altijd even gemakkelijk te recon strueren en zelfs indien dat het ge val is, komt daarbij nog de noodza kelijkheid van het onmisbare bewijs, om iemand als de werkelijke dader te kunnen identificeren. Een dergelijk vraagstuk krijgt zij op te lossen in de film „De 7de Misdaad", welke inder daad een summum aan spanning te zien geeft en waarvan de dader, die verschillende moorden beging, reeds in het begin kan worden aangewe- zijn. De wegen, welke het be roemde detectivebureau hierbij be wandelt. lijken niet altijd even door dacht als men zou mogen verwach ten, maar.anders zou de film' veel te kort geworden zijn. Met Eric Portman. Dulcie Grow en Derek Farr in de hoofdrollen is intussen een van begin tot einde spannend ver haal verkregen. Rex brengt ons van de week weer in de oorlogssfeer met de film „Moord onder narcose". Het verhaal speelt zich af in een nood-hospitaal tijdens de oorlog. Een door een bom zwaar gewonde man wordt binnengedragen er. voor een operatie onder narcose gebracht. Hij blijft erin. Was er op zet in spel? Degene, die de poli tie wilde waarschuwen, werd doodge. stoken. Wat zou het geweest zijn? Een neeskunde: de heer S. W. Ilagens te film met de nodige spanning, maar Wassenaar; artsexamen 1ste gedeelte, voor 18-jarigen en ouder. de heer K. T. Heida te Rijswijk, A.s. Maandag zou in de Leidse Schouwburg de eerste abonnements- voorstelling worden gegeven. Het Schouwburgbestuur deelt ons even wel mede, dat wegens ziekte van een der led,en van het Amsterdamse To neel, welk gezelschap zoals be kend „De geborduurde bal" zou opvoeren, de voorstelling één week is uitgesteld tot Maandag 3 Nov. a.s. TENTOONSTELLING PRENTENKABINET. In het Prentenkabinet der Rijks universiteit is een tentoonstelling geopend van Ornamentprenten uit de 16e eeuw in Italië, Frankrijk, de Ne derlanden en Duitsland. Behalve prenten van de belang rijkste graveurs als Marcantonio Raimondi, Agostino Veneziano, De- laune, Ducerceau, Lucas van Leyden, Cornelis Bos, Cornells Floris, Diirer, Aldegrever en Daniel Hopfer, vindt men hier eveneens een overzicht van de minder bekende ornamentgra veurs De tentoonstelling blijft tot 20 De cember geopend. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Rechtsgeleerdheid: De dames E. Molenaar te Scheveningen. M. Car rière te 's-Gravenhage. M. Rubbert te Haarlem, J. P. van der Minne te Vught, C. I. A. Brouwer te Amster dam. De heer J. A. Zwartendijk tt Waddinxveen; doctoraal examen ge-

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2