Middenstanders in centrale raadsvergadering bijeen Gemeenteraad van Sassenheim 3iaiet Jluiied uiatdl 3keóident VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 DE EEIDSE COURANT PAGINA 3 In de vergaderzaal van de K. v. K. aan de Coolsingel te Rotterdam hiel den de R.K. Middenstanders van het bisdom Haarlem Woensdag hun 68e Centrale Raadsvergadering. De dio cesane geestelijke adviseur Rector Kraakman bracht hulde aan de voorzitter H. E. v- d. Brule voor zijn meer dan 35-jarige werkzaamheid voor de katholieke middenstand en overhandigde hem de Pauselijke on derscheiding ..Pro Ecclesia et Pon- •tifice" met de daaraan verbonden oorkonde en goqden kruis. Bij de aanvang van de bijeenkomst had de heer v .d. Brule zelf een twee tal leden van de oude garde toege sproken, t.w. de heren J. Peters uit Laren en J. Dekkers uit Amsterdam, die resp. 80 en 70 jaar waren gewor den. De bondsvoorzitter deelde mede, dat het Chris Jansenfonds en het Voorschot-instituut reeds met hun werkzaamheden waren begonnen en drong bij de afdélingen aan op het stichten van fondsen ten behoeve van laatstgenoemd instituut. De begroting voor 1948 werd goed gekeurd op 75.150. De aftredende leden van het be stuur H. E. v, d. Brule en C. IJ. Pon- sioen werden herkozen, terwijl de candidaat der Zeeuwse afd. de heer M. Corveleijn werd gekozen. Door de voorzitter van de R'damse afd., de heer v. Doorn, werden aan de bonds voorz. de gouden versierse len aangeboden in verband met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau bij gelegenheid van het Bosse Congres. Hierna ging de vergadering over tot behandeling van de uit de afde lingen ingekomen voorstellen, met de p'rae-adviezen van het hoofdbestuur. Deze prae-adviezen, o.a. betrekking hebbende op het verstrekken van 1000.— subsidie aan de K.J.M.V., de oprichting van een economische af deling van de Middenstand o.l.v. drs. Vlerk, uitbreiding van de gezamen lijke reclame-campagne in de couran ten, kinderbijslag voor kleine zelf standigen en doorberekening van ver hoogde omzetbelasting, werden door de vergadering goedgekeurd. In de middaguren hield rector Kraakman een toespraak, waarin hij de katholieke middenstanders ver zocht om het feest van Allerheiligen dat dit jaar op Zaterdag valt zo goed mogelijk te vieren door hun zaken te sluiten. Dit is een uitdruk kelijke wens van de bisschop. De di recteur van het RK. Middenstands bureau, de heer Bakker, voegde hier aan toe, dat aan de overheid is ver zocht om een vervroegde bonaanwij zing, terwijl op alle katholieken een beroep zal worden gedaan op Aller heiligen niet te kopen, In een inleiding onder de titel „ac tuele vraagstukken" schetste de heer Th. S. J. Hooij, lid van het hoofd bestuur en de Tweede Kamer, de moeilijkheden, waarvoor onze over heid zich geplaatst ziet. Onze prodpe- "e is de koek, die verdeeld moet oi-den en de Middenstand met zijn 35.000 leden blijft nog te zeer in ge breke om het hem toekomende ge deelte met kracht te kunnen opeisen. De overheid beklaagt zich terecht over het gebrek aan concrete cijfers betreffende de positie van de Mid denstand. Overheid, pers en publiek generaliseren spoedig en de grote uitgaven van sommige middenstan ders zijn aanleiding tot onjuiste con clusies. Een gevolg hiervan is o.a. het ab soluut onrechtvaardige verbod om de verhoogde omzetbelasting op de consument af te wentelen. In de loon- en prijspolitiek eist de middenstand medezeggingschap. Het thans bestaande overleg is zuiver formeel en de prijzen zijn meestal reeds vastgesteld voor overleg heeft plaats gehad. Dit geschiedde ook bij de vaststelling van het verbod tot doorberekening van de verhoogde so ciale lasten. Spreker toonde "dit met een sprekend voorbeeld aan. Naar aanleiding van het vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, deelde de heer Hooij mede, dat de terzake ingesteldecommissie uit het bedrijfsleven, o.l.v, de Tilburg"- se professor v. d. Ven, waarschijnlijk pog voor het einde van dit jaar ge reed. zal komen met haar project. De kwestie van kindertoeslag aan kleine zelfstandigen, zal bij de a.s. begroting door vrijwel alle pax'tijen aan de orde worden gesteld. In ver band hiermede wees spreker op de uitkeringen krachtens de noodwet die voor ieder geldt. De tachtigjarige J. Th. Peter, maak te vervolgens zijn testament aan de vergadering kenbaar. Ontroerd luis terden de aanwezigen naar de richt lijnen, welke deze nog krasse oude heer gaf. Daarna volgde een discus sie over de door de heer Hooij be handelde problemen. BINNENLAND. Aan mgr. dr. Poels zal het doc toraat in de economische wetenschap pen „honoris causa" worden Sange- boden. Herman Divendal is benoemd tot algemeen secretaris van de K. A. in bet bisdom Haarlem. De Ned. R.K. Schilderspatroons bond „St. Lucas" en de Haagse af deling hebben haar 30-jarig bestaan gevierd. De reserve-officieren in Ned- Indië, die meer dan vijf kinderen hebben, zullen kunnen worden gede mobiliseerd. Op schoolverzuim kunnen zwaardere straffen worden toegepast; hoogstens 100 gld. en bij nieuwe overtreding binnen zes maanden hoogstens 300 gld.. Het bier zal met ingang van 3 Nov. weer op vooroorlogs gehalte komen. Een auto met vier inzittenden is gistermiddag omstreeks zes uur, even buiten Amsterdam bij ""de film studio in de Weespertrekvaart gere den. De inzittenden, de heer D. W. Wijers uit Deventer en zijn schoon zuster D. O. uit Amersfoort, als ook haar zoontje en dochtertje, zijn door arbeiders, die juist van hun werk kwa men, gered. In de door het ontslag nemen als lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland door de heer H. B. A. M. Kemna opengevallen plaats is be noemd verklaard de heer F. B. G. W. Spit te Amsterdam. Een brand heeft gewoed in de douane-loods der Ned. Spoorwegen te Tilburg. Een groot deel der daar aanwezige goederen is verbrand. In de fabriek „Ceela" te Elburg, e'en bekledingsfabriek, is een brand uitgebroken, die echter betrekkelijk spoedig was geblust. BUITENLAND. Sjeik Hassan el Bauna, de leider der Mohammedaanse Broederschap in Egypte, voelt niet bepaald „broe derlijk". Hij wil nl. een beroep doen op alle Arabische landen, om zich uit de Ver. Naties terug te trekken en de Joden in hun landen als „vijande lijke vreemdelingen" te beschouwen, wanneer de Alg. Verg. tot verdeling van Palestina mocht besluiten. In Hongarije is er alweer een op gehangen. Gistermorgen was het Ge orges Donath. beschuldigd van het leiderschap van een complot tegen de Hongaarse regering. In Hollywood, het Amerikaanse film centrum, is men gezellig aan het „zuiveren". Daar is nl. een commissie van het Amerikaanse Congres bezig een onderzoek in te stellen naar com munistische penetratie onder de film- artisten. Een pracht gelegenheid voor de „collega's" om mekaar een hak te zetten. Robert Taylor heeft verklaard, dat er heel wat acteurs zijn, die, zij al geen communisten zijn, dan toch hard bezig zijn om het te worden". De Raad der gemeente Sassenheim kwam in vergadering bijeen. De voor zitter herdacht dr. Le Grand. Er werd een telegram gestuux'd aan de Konin gin, waarin H. M. een spoedig herstel wordt toegewenst. Ged. Staten delen mede, dat het presentie-geld voor de raadsleden is vastgesteld op 4. voor commissie-vergadering 2. Bus of tram. Hierna kwam aan de orde de inge zonden brochure van de Stichting Tramarohief. (in ons blad van Vrijdag j.l. reeds besproken). De heer van Breda houdt een pleidooi voor het be houd der tram. Hij verwacht, dat als er een bus komt, vele ingezetene er de dupe van zullen worden, door dat er geen plaats is. Hij vraagt of B. en W. bereid zijn. bij de eventuele aan- vi*age om concessie hiertegen te pro testeren. De voorz. deelt mede, dat de me ning van B. en W. niet eenstemmig is (21). Persoonlijk acht hij het ge vaar, dat men moet blijven staan niet zo groot. Men heeft de verzekering gegeven, dat zulks niet zal voorko men. De heer Verdegaal merkt op, dat de praktijk wel anders leert, waarna de heer Wesseling voorbeel den geeft. De gemeenten moeten zich met hand en tand verzetten tegen de bus. Webh. Vogelaar zegt dat we ons goede vervoermiddel kwijt raken en de hogere prijzen moeten betalen om de maatschappij de zak te spekken. De heer Schrama gelooft niet, dat het mogelijk zal zijn het nodige mi nimum bussen te verkrijgen, laat staan het gewenste minimum Na nog enige discussies wordt besloten een op 8 Nov. te Haarlem te houden ver gadering te bezoeken en hiertoe af te vaardigen de heren van Bred'a, Voge laar en Bergman, en tegen het ver lenen van concessie te ageren. Toestanden, die verbetering behoeven. De heer Wesseling vraagt nu inge volge art. 22 van het reglement van orde, toestemming om enige punten te mogen bespreken buiten de agen da om. Dit wordt toegestaan. Hij zegt dan op 18 Oct. j.l. aan B. en W. .een schrijven gericht ,te hebben, waarin hij wees: le dat het wegdek van Adel- horst en Leeuwenlaan, Berken- en Lindenlaan, dringend verbetering be hoefde; 2e ciat de verhoging voo- het ledigen der beerputten door de minst kapitaalkrachtigen wordt betaald en 3e dat de riolering in Zuidhofstraat en Vaartkade-nog voor de winter in orde gebracht dient te worden. De Zuidhofstraat is geheel zonder rio lering en deze winter is op het ijs aan de Vaartkade een mesthoop ge vormd. De 20ste Oct. ontving hij het ant woord dat de directeur van Openbare Werken met vacantie was, zodat het niet mogelijk was,, hierop direct ant woord te geven. Hij kan zich niet indenken dat de directeur beslissen moet over het vaststellen der tarieven. Zijn vraag was, of/B. en W. van oordeel waren dat er verbetering moet komen; over het technische deel moet de direc teur gehoord worden. Dat is juist, maar over verbetering kan wel zon der hem beslist worden. De toestan den schreeuwen om verbetering. Hij wil inzake de beerputten, het tarief voor de putten zonder overstort laten zoals het was, en voor de overi ge het nieuwe tarief. Wat de riolering Zuilhofstraat be treft het is daar hopeloos. Hij geeft voorbeelden, die hemeltergend zijn en acht dit een onhoudbare toestand, die nog voor de winter verholpen moet worden. De Vaartkade is dito. Hij vraagt de medewerking van de Raad om vanavond nog te besluiten de huiseigenaren tot verbetering te verplichten. De heer Duindam onderschrijft het gesprokene van de heer Wesseling en geeft zelf ook nog enige staaltjes. De voorz. zegt, dat de zaak volgen de week door B. en W. behandeld wordt. Het schrijven aan de heer Wes: seling had- niet het doel om hem met een kluitje in het riet te sturen. Weth. Vogelaar is geen aanhanger van het afschuifsysteem. Er is veel gedaan, maar alles kan niet tegelijk. Dit was de straten betreft. De beerputten- kwestie is nog in onderzoek en heeft onze aandacht. De riolering Zuilhof straat is reeds voor elkaar. Het werk is reeds uitbesteed. Met de Vaartkade is het anders gesteld. Als wij voor schrijven, zegt de eigennaar: „ik ver tik het" en we kunnen er niets aan doen, want hij geeft als motief, dat hij geen prijs stelt op-bewoning der huizen. De heer Wesseling: gis de eigenaren het niet doen,- dan maar de gemeente. De'heer v. Breda zegt, dat de za ken door de heer Wesseling genoemd, werkelijk urgent zijn, maar B. en W. moeten niet alles op de gemeente-op zichter schuiven. De eigenaren voor de kosten van verbetering te laten zorgen gaat moeilijk, daar de huren nog op vóóroorlogs peil zijn. De heer Wesseling spreekt zijn vol doening uit, dat althans voor de Zuil hofstraat verbetering in zicht is en vraagt de speciale aandacht van B. en W. voor de aangewezen punten. Dat hij wat heftig is geweest, be treurt hij. Alsnu werd de verdere agenda in vlug tempo, afgewerkt. De heffing voor een ligplaats- van> woonschepen werd gewijzigd voor 14 dagen per jaar, ook afzonderlijk, is geen liggeld verschuldigd. Aan de St. Lidwinaschool te Leiden wordt over 1947 voor 7 leerlingen een subsidie van 13.09 verleend en over 1946 voor 5 leerlingen ƒ43.10. Het salaris van de opzichter-teke naar wor.dt vastgesteld op 2000- 2800, met 8 jaarlijkse verhogingen van 100. In de plaats van de heer Verdegaal werd tot lid der Commissie tot het nazien der gemeenterekeni'ng 1946 aangewezen de heer Th. C. v, d. Geest. Tot slot werd de gemeenterekening 1945 vastgesteld met een nadelig slot van 119.193.20, waarbij nog komt het nadelig slot van 1945 groot ƒ94 916.64, totaal dus-214.106.84. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN Kath. Jongeren. Op uitnodiging van de N.K.J.B. sprak de heer G. Ver heul, lid van de' pers-dienst van het ministerie van economische zaken uit Utrecht over het karakteristiek der Nederlandse economische situatie. De leden van d-e N.K.J.B. had-den zich in een veertiendaagse periode, door studie en spreekbeurten inge werkt in de talrijke problemen welke het economisch leven aankleven. De spreekbeurt van de genoemde des kundige vormde dan ook een ^goede aan-vulling hierop Personalia. De heer J. de Groot is met ingang van 1 Nov. te Nijme gen benoemd als ambtenaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau, afd. be roepskeuze. ALKEMADE Geboren: Theodora G. M., d. v. P. M. Cozijn en C. M. van der Zwet; Wilhelmina C. M., d. v. Th. van Es en C. J. v, d. Meer ;Hendricus G. M. v. J. J. Bontje en A. J. Zwetsloot; Hendnika H. M., d. v. A. N. van Ber- kel en Cl J. van den Hoek; Adriana L., d. v. IJ. A de Jong en H van der Laan; Antonius W M., z. v. S. F. van Ruiten en M. A. C. Schouten; Martinus M., d. v. A. J. Jansen en A. van den Berg. Ondertrouwd: G. N. Koek en E. J. Broekhof; L. van der Voort en J- van ider Meij. Gehuwd: P. J. Preenen en A. M. van Beek; H. J. Th. Bakker en W. M. Verdel; J. Gortzak en M. van Tol; B. J. Loogman en J. A. Witteman. LEIDSCHENDAM De winter in. De R.K. Hanze- leden maken Zondag a.s. een aan vang met het win terprogramma met een H. Mis voor geestelijk en tijde lijk welzijn van de aangesloten leden. Na het Lof begint de grote propa- ganda-avond- met ials spreker drs. Eikhuizen. Verder declamatie door Fanny de Groot en opera-aria's door de Leidschendamse led-en der opera klasse n.l. D. v. Marwijk, J. Schuyt (bas) en Rie Vreeburg. OEGSTGEEST ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ DE DRIE WITTE PALEN. Gistermiddag om 2.45 uur heeft zich een vrij gecompliceerde autoboi- sing voorgedaan bij de Drie Witte Palen, die zich gelukkig tot een ern stige materiële schade beperkt heeft. Een uit de richting Den Haag komen de personenauto wilde een voorligger passeren; toen beide auto's naast el kaar reden en de eerste dus op de binnenbaan reed, stak de gepasseerde auto plotseling de richtingwijzer uit week naar links uit, om een derde auto te passeren. Inplaats dat de eerste wagen onmiddellijk remde, week deze nog meer naar links uit en kwam daarbij geheel aan de an dere zijde ven de weg te rijden, met het gevolg, dat een personenauto uiv de richting A'dam komend de wagen van voren greep, waardoor deze dwars op de weg gezet werd. Een onmiddellijk daar achter, eveneens uit de richting A'dam komende auto. vloog ook op de dwars staande auto, v/elke daardoor zwaar beschadigd werd. We vernemen nog, dat de bescha digde auto een huur-auto was, welke niet verzekerd is, zodat, indien de bestuurder schuldig verklaard wordt, dit voor hem een flinke schadepost betekent- Aanrijding. Waarschijnlijk ten- gevolg van verblinding werd gister avond op de Rhijnzichtweg, hoek Flo- resstraat, een personenauto door een vrachtwagen aangereden. De perso nenauto liep lichte schade op. Grenadiers-cabaret. Oegstgeest heeft destijds het 3e Bataljon Grena diers geadopteerd, dat nu in Indië verblijft en waarvoor in1 Oegstgeest nog steeds acties gevoerd worden. Als waardering voor dit feit kwamen de Grenadiers uit Amersfoort om de aanwezigen in »,St. Willibrord" te vergasten op een cabaret-avond. Dhr Elshof sprak een kort openingswoord waarbij hij Grenadiers en aanwezigen van harte welkom heette en vooral de Kerstpakketten-actie voor de Gre nadiers in Indië warm aanbeval. Daarna volgde een bont programma met veel vaart en rhytm-he ten to nele gebracht, geopend en besloten door de Grenadiersband, met daar tussen een aaneenschakeling van liedjes, schetsen, conférences en zo meer. Alle nummers bleken terdege verzorgd en vielen zeer in de smaak van het vrij talrijk opgekomen pu bliek. Vooral de neger conférencier, die wel van elastiek leek, had succes. De sneltekenaar oogste veel bewon dering voor zijn schetsen, terwijl ook de jiu-jitsu-demonstratie, iets bijzonders op een bonte avond, met aandacht gevolgd werden. Het was een cabaret-programma van het goe de soort, zoals we helaas in d-eze tijd maar al te weinig zien, en dhr Elshof kon bij het einde van de avond met een gerust hart namens alle aanwe zigen de Grenadiers dank brengen voor hetgeen zij hadden gepresteerd. Dat het programma ook bij het pu bliek in de smaak viel, werd wel be wezen door ie in de pauze gehouden verloting, waarbij de loten in een mi nimum van tijd uitverkocht waren en men er zelfs heel wat te kort kwam. De Oegstgeester middenstand had daarbij voor mooie prijzen ge zorgd. RIJNSBURG Bloemb. cultuur. In de verga dering van de afd. Rijnsburg van Bloemb. cultuur te Haarlem werd het voorstel Bovencarspel met op één na alg. stemmen aangenomen. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut te De Bilt zal in nauwe samen werking met de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst te Lisse in het dage lijks te houden weeroverzicht voor lichting gaan geven omtrent de te verwachten weersgesteldheid in ver band met de werkzaamheden in het bloembollenvak. DE EXPORT VAN BLOEMBOLLEN. De uitvoer van bloembollen in dit seizoen t.m- 4 Oct. 1947 bedroeg 34.475 k.g. met een waarde van ƒ55.403.398. De grootste afnemers wa ren Engeland, Amerika en Zweden met resp. 9.3 en 7 millioen kg. OVERSCHRIJVING TEELTRECHT VOOR BLOEMBOLLEN Met ingang van 23 October 1947 zijn de beperkende bepalingen van teeltrecht voor bloembollen opgehe- Het bedrijfschap voor Sierteelt producten heeft een daartoe strek kend besluit genomen. Met dit besluit is tevens tegemoet gekomen aan de wens van 'telers om, verband met de gewijzigde tijds omstandigheden, tot een zo groot mogelijke mate van vrijheid te ge raken. 79. Nadat Gabriël 'n eindje met zijn twee boeven door de woestijn was ge tuft, begon hij met zijn verboor, zoals dat een goede detective past De boe ven lieten echter niets los. Geen woord kon hij er uit krijgen. Daar moet verandering in komen, dacht Signor Gabriël en toen ze vlak bij de enige rivier die daar door de woestijn stroomde, waren gekomen, gaf hij be vel te stoppen. „Zo", zei Signor Ga briël vriendelijk, „nu gaan we dus te horen krijgen, wat onze twee vrien den zo al weten te vertellen". Maar de boeven trokken een lelijk gezicht en hielden hun mond. Signor Ga briël had niet anders verwacht. Hij gaf de luitenant opdracht boef A aan een palmboom vast te binden. Boef B hield hij bij zich. Toen de eerste boef stevig aan zijn boom bevestigd was, verdween de rest van het gezel schap achter een zandheuvel. Boef B kreeg hier een touw om zijn middel en de luitenant ontving op fluisteren de toon de gegeven instructies van Signor Gabriël. De rivier lag vrij diep in vergelijking met de omgeving. De luitenant sprong erin en hield tegelijkertijd stevig het touw vast, waaraan de boef bevestigd zat. ROELOFARENDSVEEN De zilveren Stille Omgang, In de verg. van de Stille Omgang ging de voorz., de heer B. v. d. Meer, nog eens de groei en bloei van de afd. in de afgelopen 25 jaren na. Na een ver slag van de penn., de heer-L. van Rui ten, hield .pater Ferdinand zijn rede over pater Van Lieshout. Het leven en werken, het strijden en lijden en vooral het sterven in zijn missiege bied in Brazilië werd in zulke treffen de bewoordingen geschilderd, dat me nigeen de tranen in de ogen kreeg, bij het aanhoren van al dit wonder volle van hun oud-kapelaan. Alle Veenders zouden gaarne deze geschie denis van hun oud-kapelaan, waar voor de werkzaamheden, voor zalig en heilig-verklaring gaande zijn, ver nomen hebben. Een daverend applaus was het dankwoord der vergadering. De pastoor sprak nog een opwek kend woord. De heer v. d. Linden van de afd. Nieuw-Vennep feliciteer de bestuur en leden met dit mooie jubileum. Van de afd. Oud-Ade was als geschenk een prachtige voorzit tershamer met begeleidend schrijven binnengekomen. De voorz., de heer B. v. d. Meer, verhaalde tenslotte nog over de eerste gemaakte Stille Om gang van Roelofarendsveen. SASSENHEIM Geboren: Joannes Petrus z. v. J. J. W. Beij'k en J. A. v. d. Helder. Ondertrouwd: G. J. v. d. Willigen 23 j. en A. v. Diest 22 j. A. W. Mens 25 j. en J. C Bemelmans 27 j. Getrouwd: P. J. Habraken 28 j. en Fr. v. d. Zee 21 j. Overleden: A. M. v. Koppen 49 j. VOORHOUT K.A.B. Een commissie zal be noemd worden om de gelden te innen voor het zwakke-moeders-fonds. Me degedeeld werd, dat de voorzitters (zitsters) van alle organisaties dezer dagen het winterprogramma hebben besproken. Het St. Nicolaasfeest zal dit jaar gezamenlijk worden georga niseerd. terwijl voor de grotere een culturele avond wordt belegd. Het St. Willibrordusfeest is uitgesteld tot Zondag 16 Nov. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij de corporatieve gedachte, neei'gelegd in „Quadragesimo Anno" uiteenzette. Bij de rondvraag verzocht het lid H v. d. Lans de vergaderingen niet te lang te laten duren. Hij sprak nog een' opwekkend woordje als propagan da voor „Herwonnen Levenskracht", waarvoor Woensdag- en Donderdag avond een uitvoering wordt gegeven door de toneelvereniging „St. Pan- cratius", uit Sassenheim Geboren: Johanna E. d. v. G. Boen en A. M. Scholte; Antonius J. M., z. v. J. Floor en J- Hogervorst; Antonia C.. d. van J. Jonker en P. A. Bierman: Appolonia M., d v. B J. v. d. Ploeg en A. M. van Segge- len; Hendricus J. A., z. v. H. P. van der Berg en H. J. Mosseveld. Getrouwd: W. L. Buts 28 Jaar en A E. van Dijk 25 jaar. Ondertrouwd;.J. C. Warmerdam 28 jaar en Th. E. van Werkhoven 33 VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De gemeente raad is bijeengeroepen in spoedeisen de openbare vergadering op Vrijdag 24 October a.s om 8 uur n.m. De agenda vermeldt: Ontslag van de heer Barneveld en benoeming van de heer C. Scheepmaker als vakon derwijzer in de lichamelijke oefening aan de O.L. school in deze gemeente Rondvraag! WASSENAAR Een gezelschap van 12 personen, o.w. de Kroonprins van Koetei met echtgenote en andere prinsen, is uit Oost-Borneo via Makassar naar ons land vertrokken. Deze prinsen zullen hier over het College voor Bestuurs zaken gaan. De Kroonprins van Koe tei, die vorige maand huwde, zal di rect na zijn aankomst door de direc tie van de B.P.M. een auto als hu welijksgeschenk worden aangeboden. Ofschoon de huizennood 'groot is, is men er in geslaagd een huis in Was senaar aan te kopen, dat „Huize Koe tei" zal worden gedoopt. Personalia. Benoemd is tot ridder •n de Orde van de Ned. Leeuw de heer F. van Praag, arts. ZOETERWOUDE S. J. Z. In verband met het veertigurengebed in de parochie Zuidbuurt zijn er voor deze week geen wedstrijden vastgesteld. Het nieuwe terrein nadert zijn vol tooiing. WEERSVERWACHTING g GELEIDELIJK KOUDER. g Matige, in het Noorden van het g o land later vrij krachtige Ooste- g 5 lijke >wind. Plaatselijk nevel of g o mist, bverigens meest zwaar be- o 8 wolkt weer met hier en daar nog o 8 enige lichte regen. Daling van o temperatuur. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND DE SAMENSTELLING VAN DE NEDERLANDSE ONDERHAN- DELINGSDELEGATIE. Naar aanleidjng van het Anelabe- rlcht van hedenmorgen, volgens het welk de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de repu bliek hoogst waarschijnlijk mede zal bestaan uit Indonesiërs, werd heden morgen officieel aan het A.N.P. me- degedeeld, dat dit bericht even voor barig is als de recente publicaties dergelijke aard in sommige dag bladen. daar besprekingen tussen de Nederlandse en Indische regering ter zake nog lopende zijn. R.K. GEMEENTEPERSONEEL OP 1 NOV. HALVE DAG VRIJ. Naar het „Binnenhof" verneemt, zal het Katholieke deel van het gemeen- tepersoneel te 's Gravenhage in den vervolge op 1 November een halve dag' buitengewoon verlof met behoud van^wedde worden verleend. Bij het nemen van dit besluit heeft de overweging gegolden, dat aan an dere groepen van de bevolking op 1 Mei eveneens een halve dag buiten gewoon verlof wordt gegeven. ZULLEN LERAREN COLLECTIEF ONTSLAG AANVRAGEN? Op 31 October a.s. zal de algeme ne vereniging van leraren bij het mid delbaar onderwijs ir> .Esplanada" te Utrecht bijeenkomen in een buiten- :ewone algemene vergadering. Men zal de mogelijkheid bespreken van de actie tot collectieve ontslagaan vrage in samenwerking met de an dere lerarenorganisaties in verband met het uitblijven van de verbete ring in hun salariëring. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN VOOR PEULVRUCHTEN. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft nieu we maximumprijzen vastgesteld voor peulvruchten. Met ingang van 25 Oc tober mogen aan de consumenten ten hoogste de volgende prijzen per kilo gram berekend wordengroene erw- teii 44 et., spliterwen 54 ct., schok kers 56 ct., capucijners 82 ct., grau we erwten 1.bruine bonen 78,ct., witte bonen 80 ct. De desbetreffende prijzenbeschikking is afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van 24 October 1947, BUITENLAND. TREINONGELUK IN LONDEN. Hedenmorgen zijn in de mist twee electrische treinen vol arbeiders, die naar het centrum van de city reden, op elkander gelopen, waarbij min stens een twaallftal personen de dood heeft gevonden- De eerste twee wa gons van de trein, welke bovenop een er jvoor rijdende trein liep, werden in elkander geschoven. De twee laatste rijtuigen van de voorste trein werden van de rails gedrukt en vex'sperden de sporen in beide rich tingen. Een vijftigtal ambulance auto's werd onmiddellijk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Volgens nadere berichten zijn vi.jf- en-twintiig personen om het leven ge komen en een honderdtal gev ond. Het ongeluk geschiedde op het sta tion van Zuid-Croydon. Bewoners van omliggende huizen stelden la kens ter beschikking, om de gewon den ~an een xxoodvei^band te helpen. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte onzer vorige oplage). POLITIEK DER NOORSE REGERING BLIJFT ONGEWIJZIGD Einar Gerhardsen, de socialistische eerste minister van Noorwegen, heeft op een persconferentie verklaard, dat de politiek der regering door de uit slag der Noorse gemeenteraadsver kiezingen niet gewijzigd zal worden. Gei-hardsen was tevreden over de uit slag der vei'kiezingen, daar de socia listen aan stemmen gewonnen had den, hoewel zij enkele zetels verlo ren. REPUBLIEK BIEDT CHOLERA- VACCINE AAN. Naar te Djogja werd bekend ge maakt, heeft de republiek 200 liter cholera-vaccine aan Egypte aangeoo- den ter bestrijding van de cholera, welke daar heerst. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Oct. Vee. Aange voerd werden 17 Fokstieren; 10 Slachtstieren; 57 Kalf- en Melkkoeien 400—650; 18 Varekoeien e.a. 300 450, handel t. vl.; 650 vette koeien; 81 Pinken; 65 Graskalveren; 41 Nuch tere kalveren; 300 vette schapen; 261 weideschapen 5085, handel mat; 7 Mestvarkens 2540, handel mat; 280 Biggen 1018, idem; 24 Paar den 150600, idem; 17 Veulens 130250, idem; 35 Bokken en gei ten 8—40 idem. - Kaas. Zware 146; Goudse kaas le srt. 139—141; id'em 2 srt. 135—138; Leidse lc srt. J' 129 -132. Goudse kaas aanvoer 16 part., Leidse kaas 2 part. totaal 18 part. Handel flauw. WOERDEN, 24 Oct. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden 14 par tijen aangevoerd, le soort 1.411.45, 2e soort 1.371.39. De handel was traag.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3