Duits verzet tegen ontmantelings plannen kalmeert RADIO De Tweede Kamer over het Regeringsbeleid KLEIN NEST r VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE BERLIJNSE correspondent van het AN.P. seint het volgende. De ver wachting, dat de uitvoering der ontmantelingsplannen in West- Duitsland tot actief verzet van de zijde der Duitse arbeiders zou leiden, is sterk afgenomen door de voorzichtige wijze, wiïrrop de te Bad Pyrmont bijeengekomen vertegenwoordigers der Duitse vakbonden in de Britse en Amerikaanse zone hun standpunten ten opzichte van de ontmanteling hebben bepaald. De vakbonden hebben na de eerste indruk der plannen een meer gema tigde richting ingeslagen en zij heb ben zich in een resolutie bepaald tot het uitspreken van grote bezorgdheid over de gevolgen der plannen. Zij hebben de bezettingsmacht met klem verzocht het plan te herzien, of, zo dit onmogelijk is, het zo mild moge lijk uit te voeren. Tegelijkertijd heb ben zij evenwel de Duitse arbeiders opgeroepen, zich niet tot uitzichtloze desperate acties te laten verleiden. Zij hebben afgezien van het aanbe velen of goedkeuren van actieve te genstand, die door" de vakbondsver tegenwoordigers der Sowjetzóne wordt voorgestaan. De vakbondlei ders der Britse en Amerikaanse zóne hebben de resolutie aangenomen, die van de Sowjetzóne en van de Franse zóne hebben haar niet ondertekend. Ofschoon de spanningen, die in het Ruhrgebied leven naar aanleiding van de ontmantelingsplannen, reeds in twee gevallen geleid hebben tot sta kingen in kleine bedrijven, die even wel niet door de vakbonden worden ondersteund, is er, naar uit Düssel- dorf gemeld wordt, aanleiding om aan te nemen, dat de'Duitsers het, vraag stuk thans meer nuchter gaan be- schou.ven. Vooral de toezegging van het geallieerde bestuur, de verschil len in de schattingen der staalcapaci- teit door Britse en Duitse deskundi ge»- gezamenlijk te laten onderzoe ken, ïeeft aan Duitse zijde de hoop gewekt op een wijziging van het plan, die verder gaat dan de strenge woor den van generaal Robertson, bij de aanbieding van de lijst uitgesproken, zouden hebben doen verwachten. Het belangrijkste geschilpunt, dat tussen Britse en Duitse opvattingen over de industriële capaciteit bestaat, ligt juist op het terrein der staalpro- duclie. De geallieerden hebben hun plan -«pgesteld', uitgaande van een ge bleven capaciteit van 19 millioen ton. Daarentegen kwam de Duitse schat ting, voornamelijk door calculering van de grootte van slijtage der fa brieken en de daling der menselijke productiviteit, niet hoger dan 12,8 imillioen ton. Bij ontmanteling van een staalcapaciteit van 3 millioen ton, zoals voorzien, zou de productie-capa citeit volgens Duitse lezing aanzien lijk beneden het in het industrieplan ZONDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws; 7^30 gram. platen; 8.00 Nieuws; 8.19 Ensemble „Vincentino"; 8.40 Operette selecties; 9.15 Concert; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radio feuilleton; 10.35 Liederen van Haydn; 10.50 Uitzending voor de arbeiders; 12.00 Malando en orkest; 12.30 Licht orkestconcert; 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Silvestri-kwartet; 13.50 Instru mentale soli; 14.15 Harmonieorkes ten; 15.00 Lezing; 15.15 gram. platen; 16.00 Wintertijd studietijd; 16.15 Lichte kost bij de thee; 16.45 Om bij de twintig; 17.15 Volksconcert; 18.00 Nieuws: 18.15 Sportpraatje; 18#30 Strijdkrachten; 19.00 Beethoven 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Uitzending voor Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.15 en nu Oké; 21.30 Week end-orkest; 22.00 Don Quiohotte, hoorspel; 22.35 The Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby hoek; 23.30 Nacht silene; 23.50 Ballada concert memories. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.45 gram. platen; 8.00 Nieuws; 8.12 Pluk de dag; 9.00 gram. platen; 9.35 gram. platen; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Slavisch program ma; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Re gensburger Domkoor; 12.03 gram. platen; 12.33 Orkest Klaas van Beeck: 13.00 Nieuws; 13.20 vervolg orkest; 13.50 piano; 14.10 gram. platen; 14.20 Engelse les; 14.40 Thé dansant, 15.00 Jongelui; 15.15 Debutanten concert; 16.00 Musette muziek; 17.00 De Wig wam; 18.00 Pianoduo; 19.30 Het vier de avontuur van Lord Jumpatit; 19.00 Nieuws; 19.20 Silvestri-trio; 19.45 Banden die binden; 19.55 gram. pla ten; 20.00 Nieuws; 20.30 Lichtbaken; 21.00.... en morgen is het Zondag; 21.40 Een koets vol verhalen; 22.00 Weekend serenade; 23.00 Nieuws; 23.15 Klassiek conpert. toegelaten quotum van 10,7 millioen blijven. De toezegging tot gezamenlijk on derzoek wordt in Duitse industriële kringen uitgelegd als een bewijs, dat het geallieerde bestuur zelf is gaan twijfelen aan de juistheid van zijn schatting en daarvan eventueel de consequenties zou willen trekken. Ook de verklaring afgelegd door de ministers-presidenten, die te Frank fort bijeen zijn geweest, wordt be schouwd als een teken, dat leidende Duitse kringen geneigd zijn een be ginnende anti-ontmantelingsactie tot een bezonnen oordeel aan te manen. OOK INDONESIËRS LID VAN DE NEDERLANDSE DELEGATIE? Zojuist verneemt Apeta van wel ingelichte zijde, dat de Nederlandse delegatie voor onderhandelingen met de republiek hoogstwaarschijnlijk mede zal bestaan uit Indonesiërs, der wie vertegenwoordigers van de deelstaten. Aan het hoofd van de de legatie zou benoemd worden raden Abdoelkadir Widjoatmodjo. NOBEL-PRIJS VOOR GENEESKUNDE TOEGEKEND. De Nobel-prijs voor geneeskunde is aan drie personen gezamenlijk toe gekend: dr. Carl Gory en zijn vrouw Gerty te Saint Louis (V.S.) ontvan gen tezamen de helft, terwijl de an dere helft bestemd is voor professor Bernardo Houssaye te Buenos-Aires. BAR HARBOUR DOOR BOSBRAND BEDREIGD. De Amerikaanse kustwacht heeft schepen gezonden naar de kustplaats Bar Harbour, in de staat Maine (V.S.), ter evacuering van de 4300 zielen tellende bevolking van deze plaats, welke door een in de nabij ge legen bossen woedende brand met to tale vernieling wordt bedreigd. Reeds zijn gedeelten van het stadje ver woest. Wanneer de wind niet tijdig zou draaien, had men weinig hoop nog iets van Bar Harbour te kunnen redden. De gouverneur van de staat Maine heeft een beroep gedaan op de bevolking om uit alle macht d bran den te bestrijden, daar deze de groot ste economische ramp in de geschie denis van de staat dreigen te veroor zaken. Hedenmorgen vroeg was men er in geslaagd van het land uit een door gangsweg vrij te maken naar de bij de kust samengedreven bevolking. Tevoren waren reeds een 450 perso nen per boot weggehaald. Naar verluidt zou men er in ge slaagd zijn het grootste gedeelte van de zakenwijk van Bar Harbo' r van het vuur vrij te houden door een strook bebouwing op te blazen, nadat reeds een-derde van de stad door de vlammen was verwoest. In de afgelopen dagen hebben tal rijke branden gewoed in het bosrijke gebied van New England, waardoor vele dorpen geëvacueerd moesten worden. CHILI ARRESTEERT COMMUNIS STEN. Meer dan 200 communistische lei ders en strijders, onder wie perso neel van het officiële orgaan der com munistische partij, zijn in Chili ge arresteerd. Deze maatregelen houden verband met incidenten in Zuid Chili, waar stakende mijnarbeiders met dynamiet naar soldaten hebben gegooid en het vooruitzicht van een door de communisten geleide staking bij de Staatsspoorwegen. In drie pro vincies is de alarmtoestand afgekon digd. Volgens het Bulgaarse nieuwsbu reau zou wederom een complot te gen de regering van het Vaderlandse Front ontdekt zijn. De leden van het complot zouden afkomstig zijn uit de voormalige vereniging van boeren- jeugd van de boerenpartij van Petkof. Zij zouden reeds, van Wapenen en munitie voorzien, gereed gestaan hebben voor het plegen van daden van sabotage. Volgens het nieuws bureau is tegen de beschuldigden de doodstraf geëist subsidair levens lange gevangenisstraf. Henri de Greeve bezocht Nederlanders in Duitsland Voor een gehoor van ongeveer 1300 Nederlanders heeft de zeereerw. heer H. de Greeve in Kleef een toe spraak gehouden van twee Uur. De corr. van de „Maasbode" deelt over "dit bezoek van Henri de Gree- aan Nederlanders in Duitsland het volgende mede: 's Middags reeds had Henri de Qreeve zich onderhouden met ver schillende leden der Ned. kolonie, en besprak hij met hen allerlei voor hen belangrijke problemen, zo ook het feit, dat uit Nederland uitgewezen Duitsers door de Duitse instanties vaak als rancune-maatregel bij Ne derlanders worden ondergebraent, waardoor dezen nog meer in hun woonruimte worden beperkt. Verder m ter sprake de uitzending van kinderen van Nederlanders naar ons land, en de demontage van Duitse fa brieken, die ook vele Nederlanders in hun bestaan zal treffen. Des avonds nam de eigenlijke ver gadering een aanvang. Bij noodver lichting, nodig wegens de stroom- rantsoenering, die in West-Duitsland is ingevoerd, doch van een keurig- versierd podium, waarop temidden v vlaggen het portret van H.M. de Ko ningin prijkte, sprak pater De Gree ve en zijn gehoor luisterde met grote aandacht naar zijn bemoedigende woorden. Na zich eerst genoemd te hebben „de spreker van de schrale troost", wees hij er onder meer op dat, hoe welkom aardse goederen als voedsel pakketten en textiel ook mogen zijn, alleen een ..ouderwets geloof'' te midden van de hedendaagse zedelij ke verwildering het onontbeerlijke houvast kan bieden. Met vele voor beelden lichtte hij dit toe. Elk land is een Godsgedachte. Ook met Nederland had God een bedoe ling en zo bezien krijgt de Neder landse traditie zin. Groot kèp een land zijn,' wanneer zij deze Gódsge dachte door naastenliefde tot werke lijkheid brengt. En dit is het, wat ook gij hier in den vreemde onder elkaar moet betrachten. Ten slotte voegde spreker hier nog aan toe, dat hij in het Lichtbaken van Zaterdag a.s. zal mededelen, hoe de Nederlanders in Duitsland het stel len. Een lid van de Nederlandse ko lonie dankte na afloop van de rede de organisatoren van deze tocht, waarna door alle aanwezigen het Wilhelmus werd gezongen. Zoals reeds gemeld, zal Henri de Greeve nog in enige andere plaatsen het woord voeren, zoals te Dusseldorf en Aken. In deze laatste plaats zal ook nog een vertoning van de film „de slag om Arnhem" worden gege ven. De Tweede Kamer heeft haar af delingsverslag uitgebracht over de Rijksbegroting 1948. We willen daar aan voor vandaag een en ander ont lenen: Zeer vele leden meenden dat het kabinet, zoals het thans is samen gesteld niet alleen blijk heeft gege ven van een grote werkkracht, doch tot nog toe ook van een aanmerkelij ke daadkracht in de tenuitvoerleg ging van zijn program. En omdat dit program hun uit het oogpunt van het algemeen welzijn doeltreffend voorkwam zagen zij derhalve met ge noegen het kabinet aan het werk. Een wcord van bijzondere hulde wensten zij daarbij te brengen aan de minister-president voor diens on vermoeide coördinerende arbeid. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat in deze uiterst moei lijke tijden de vorming ,van een waarlijk nationaal kabinet de voor keur zou verdienen boven een, dat slechts op twee partijen rusit. Arföere leden gaven als hun me ning te kennen, dat de uitzonderlij ke nood der tijden op zich zelf een kabinet van de breedst mogelijke samenstelling- wenselijk maakt en wel zo breed als met de geest van het program van het kabinet-Beel verenigbaar is. Verscheidene leden meenden, dat er belangrijke verschillen in opvat ting bestaan tussen de partijen, waar op het kabinet steunt, hetgeen niet zonder uitwerking blijft op de da den van hetkabinet. Staaibaard zegt het: Als mijn gaat prikken, scheer ik me gauw even extra-glad met Philips „PHILlSHAVE" En Uw handelaar zal het U bewijzen, hoe snel en goed het gaat, wanneer U even een demonstratie vraagt met I PHILlSHAVE 1 STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! geringspartijen verschillen brstaan. De samenwerking tussen beide bleek in de top echter doeltreffend. In de basis moet de gedachte van het nieuwe bestand nog doorwerken; een proces, dat tijd vordert. Gedurende haar samenwerking, zo meenden deze leden, hebben de twee groepen, waarop de regering steunt, zich stellig bewogen in de richting van beter begrip en meer waardering voor elkaar. Vele leden spraken als hun me ning uit. dat de verleden jaar van het kabinet-Beel gegeven karakteristiek dat het wilde zijn: vooruitstrevend in christelijke richting in het al gemeen door het gevoerde beleid is bevestigd. Als enkele voorbeelden noemden zij: de noodvoorziening voor ouden van dagen met haar uitdrukkelijke vast stelling, dat de definitieve voorzie ning zal rusten op de grondslag van verzekering; de verruiming van de kinderbijslag wet met haar verhoogde uitkeringen van het vierde kind af; de verbetering der onderwijzers salarissen; de wet op het centraal planbureau, waarin de taak van de overheid, het geven van algemene leiding aan het eeonomisch-sociale leven, haar juis te belichaming heeft gevonden; de belastingherzieningswet met haar betere verdeling van de belas tingdruk; het wetsontwerp tot subsidiëring van het bijzonder hoger onderwijs; de doorbreking van artikel 177 der Indische staatsregeling in de statuten van Oost-Indonesië en West-Borneo; de subsidiëring van jeugdvereni gingen tot bestrijding van jeugd ver wildering, ook onder de massa- jeugd. Dat dit intussen geen critiekloze bewondering voor de regeringspoii- tiek betekende, voegden deze leden hieraan dadelijk toe. BEZUINIGING. Van verschillende zijden werden in het bijzonder beschouwingen gewijd aan de vraag, of er reeds voldoende bezuinigd is en wat de oorzaken zijn dat op dit gebied niet meer bereikt is. Vrijwel algemeen was men van oor deel, dat de bereikte resultaten nog onvoldoende zijn. HUWELIJK EN GEZIN. Door vele leden werd gevraagd., of de regering bereid is de totstandko ming van een regeling te bevorderen waardoor het verbod aan bedienaren van de godsdienst tot sluiting van een kerkelijk huwelijk vóór een bur gerlijk huwelijk komt te vervallen. Om wille van de rechtmatige- vrij heid der Kerken leek zulk een rege ling deze leden noodzakelijk. Ande re leden konden deze wens niet on dersteunen. Zij konden in de be- ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 36) „Indien niemand meer port ver langt moeten wij ons naar de dames begeven," stelde Plummer gelaten voor. Daarop verlieten de heren de eetzaal en voegden zich bij de da mes in de salon. Hier geen harmonica hier geen Kaartspel; de glimlachjes van de dames waren werktuigelijk en indien Lady Aminta niet een aria uit een operette op de vleugel had gespeeld, had het evengoed een sa menkomst van de familieieden, na de begrafenis van een dierbare bloedverwant kunnen zijn. Ofschoon de dames door de komst van de he ren een weinig uit hun lusteloze houding werden opgebeurd en zich groepjes vormden, miste het samen zijn alle gezelligheid. Daan bevond zich op een gegeven ogenblik alleen en begaf zich naar de piano, waar zyn tafeldame een muziekalbum doorbladerde. „Zingt u?" vroeg Lady Arminta en sloeg haar ogen vragend naar hem op. „Neen, zei Daan eenvoudig. „Werkelijk niet? Ik vond, dat u er juist uitzag, of u 't wel kunt en ons een beetje wilde opvrolijken. Waar om zouden die diners toch zo ver velend zijn? Ik bedoel voor ons, dames. De heren amuseren zich over 't algemeen nog al: wij hoorden u lachen; de heren lachen altijd, als wij er niet bij zijn. „O, ja?" zei Daan, „dat wist ik niet; dit is het eerste diner, dat ik meemaak." „Heus?" vroeg zij met meisjesach tige ongevein^iheid en verwanda- riiLg; want Daan had zich zo correct gedragen, alsof hij een geregelde be zoeker van diners was. „Je," zei hij met een glimlachje, „dit is mijn eerste diner en ik heb vanavond voor 't eerst een gekleed pak aan." „Wat grappig is dat! En ik vind het nog grappiger, dat u 't mij ver telt." „Waarom zou ik 't niet vertellen?" vroeg Daan en keek -haar met de hem eigen vastberaden blik strak aan. „O ja, waarom ook niet? Nu u 't vraagt, weet ik 't ook niet, want 't staat u prachtig." „Dank u voor 't compliment," zei Daan lachend. „Maar u ziét er ook mooi uit in dat toilet" Opnieuw staarde zij hem aan. Dan barstte zij, met echt meisjesachtige verrukking over zijn ongeveinsde bewondering, in een zilveren scha terlach uit. „Had ik dat niet mogen zeggen?" vroeg Daan glimlachend en met een licht blosje. „Ne... o, jawel! Nu ik er goed waarom u het niet zou mogen zeg gen, ofschoon het geen gewoonte is. Doch ik vind het heel aardig "van u. Maar 't is geen toilet, doch een ja pon." „O ja?" zei Daan, „wat is het ver schil tussen een toilet en een japon?" „Dat weet ik eigenlijk niet,' ant woordde zij. „Wacht ik zal het even aan vader vragen. Paps," riep zy, „wat is het verschil tussen een toilet en een japon?" „Een toilet, kindje," antwoordde Lord Manville met nagemaakten ernst en zonder de minste aarzeling, „is de kleding die men alleen bij zeer officieele gelegenheden draagt en een japon gebruikt men voor aan gename bijeenkomsten als deze avond." „Bravo!" riep mevrouw Carlton Plummer en klopte de oude heer met echt Amerikaanse ongedwongenheid op z'n rug. „Ik verwachtte, dat u zou gezegd hebben, dat u „de kwestie nader zou bestuderen", zoals ze in het Lagerhuis verklaren, als ze een vraag niet kunnen of willen beant woorden... Zijn de jongelui daar de laatste modesnufjes aan 't bespre ken?" vroeg zij aan Lady Aminta. Doch het meisje was niet voorne mens Daan aan de kaak te stellen. Daarom schudde zij lachend haar kopje en antwoordde enigszins aar zelend; „Neen, mijnheer Norton en ik waren bezig met eikaar te bewon deren!" „Ik geloof, dat 't hoog tijd wordt, dat ik mijn kleine meisje mee naar huis neem," beweerde Lord Man ville met gedempte stem en ge veinsde ernst. „Och, laat ze haar gang maar gaan," adviseerde mevrouw Plum mer op lijmerige toon. „Ofschoon ik niet kan zeggen, dat ze niet in gevaar verkeert. Ik voor mij, ben al half verliefd op die knappe jonge gem an; hij is het beste type van een Engelsman, dat ik tot nu toe heb ontmoet; de aanwezigen na tuurlijk uitgezonderd!" „Handen omhoog!" dreigde mijn heer Plummer lachend. „Hij is on der mijn dak en bescherming." „Maak je maar niet ongerust," kaatste zij terug. „Hij is zo onschul- staande wettelijke bepaling geen be perking van de rechtmatige vrijheid der Kerken zien. Wat de gezinspolitiek betreft, had den vele leden de indruk, dat de re gering de politiek van .levensruimte voor elk gezin" wat schoorvoetend voert. Daaruit vloeit voort een zekere schrielheid, waarvan de, naar het oordeel dezer leden, op zich zelf juiste maatregel van verruiming van de kinderbijslag voor loontrekken- den heeft blijk gegeven. Deze leden zouden gaarne vernemen, wat de verdere plannen der regering op dit gebied zijn. Behoort daartoe de in voering van kinderbijslag voor zelf standigen^ Ook vroegen dezelfde leden de aan dacht voor het nog steeds nijpende vraagstuk der gezinshulp. BE ZITS SPREIDING. Vele leden, die uit de pers hadden vernomen, dat een commissie zal wor den ingesteld om de vraagstukken van bezitsspreiding en redelijke inko mensverdeling te onderzoeken, had den een mededeling hieromtrent in de troonrede node gemist, omdat deze vraagstukken hun oordeel wel tot de~ belangrijkste van deze tijd gerekend mogen worden. Indien het persoe- richt juist is,"wordt dan, zo werd ge vraagd, de taak van deze commissie niet wat erg veelomvattend? Kan de instelling der commissie spoedig te gemoet gezien worden? BEDRIJFSORGANISATIE Met betrekking tot het vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie drongen zeer vele leden er met klem op aan, dat in het thans in getreden parlementaire jaar en met het oog op de mogelijke inper king daarvan ten gevolge van Ka merontbinding, zo tijdig mogelijk een ontwerp van wet hieromtrent zou worden ingediend en afgehan deld. Tevens werd aangedrongen op de instelling van een sociaal-econo mische raad. MIDDENSTANDSVRAAG STUKKEN. Zeer vele leden hadden het als een gemis gevoeld, dat in de troonrede generlei aandacht wordt gewijd aan de vraagstukken van de midden stand. Men meende te weten, dat uit de rtiiddenstandsraad was aangedrongen op ontwerpen tot aanpassing van de winkelsluitingswet, tot wijzi'ging en verbetering van de vestigingswet en tot verbod van het cadeaustelsel. Gaarne zou men over een en ander het oordeel der regering vernemen. Vele andere leden stelden nog in het algemeen de vraag, wat de re gering denkt te doen voor het sane ren van de middenstand en voor het verschaffen van bëstaandszekerheid aan hen, die daartoe behoren. NOODTOESTAND BIJ HET M.O. Leraren overwegen staking of collectief ontslag Er heerst een noodtoestand in de kringen van de leraren bij het Mid delbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs, ten gevolge van de volko men onvoldoende salariëring. In Am sterdam is de ontstemming zo groot, dat deze leraren in een vergadering de mogelijkheid van staking of het nemen van colectief ontslag serieus hebben besproken. Deze plannen zijn nog niet van de baan. De leraren menen hun taak niet meer te kunnen nakomen, omdat ze genoodzaakt zijn bijverdiensten te verkrijgen met het gevolg, dat voor hen geen tijd voor studie meer overblijft. Het onderwijs ondervindt grote schade en het ondermijnt de arbeidslust van de leraren. Het bestuur van het Geref. Gym nasium te Amsterdam overweegt, in dien een afdoende regeling stagneert aan de Minister van Onderwijs ont heffing te verzoeken van de bepaling die de salarissen bindt aan die van de R.H.B.S., om zodoende uit eigen middelen in de noodtoestand te voor zien. Adus was de hoofdlijn van het be toog, dat prof. A. M. Donner ,als vertegenwoordiger van Amsterdam, hield op de vergadering van de Bond van verenigingen voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, te Utrecht gehouden. De vergadering betuigde haar in stemming met het bestuursvoorstel, om in een brief deze dingen met grote kern aan de minister- voor te leggen. Komt een regeling niet, dan zullen de besturen hun verantwoordelijk heid t o.v. de docenten verstaan en uit particulieren bron noodtoeiagen moe ten verstrekken, aldus „Trouw" dig als een zuigeling en zou niet weten wat je bedoelde, als je je armen om z'n hals sloeg en hem liefkoosde iets waartoe ik van avond al twee of driemaal sterke aandrang heb gevoeld!" Twee seconden was het stil en dan barstte het gezelschap in een al gemeen proesten uitt, behalve een oude dame, die keek alsof zij zwaar geschokt was. ,,'n Leuke vrouw toch, om mee opgescheept te zitten; vind je niet Manville," zei Plummer. „Wat heb ik nu weer miszegd?" informeerde mevrouw Plummer met uitgestrekte handen, haar wenk brauwen bijna tot haar haarwortels opgetrokken en een gelaatsuitdruk king van een lief onschuldig kindje. „O. niets," zei Plummer met half erasjtige, half komische wamhoop. „Beste Manville, is myn Belle niet reuze openhartig?" „Ik vind de eerlijkheid van me vrouw Plummer inderdaad bekoor lijk, verklaarde Lord Manville dap per. „Maar ik doelde niet op u, toen ik het zei," bitste zij lachend. „Deste mevrouwtje, dat weet ik en heel mijn verdere le\%n zal ik er om treuren," was zijn onmiddellijk antwoord. Hierop volgde wederom een uit LONEN EN PRIJZEN. Vele leden waren van oordeel, dat de regering de politiek van lonen en prijzen, zoals die verleden jaar is aangekondigd, niet heeft kunnen rea liseren, omdat de' prijsverlaging, waarvan daarbij werd uitgegaan, niet een feit geworden is. Dientengevolge zijn spanningen gegroeid, niet alleen bij de loontrekkenden, maar ook el ders. in het bijzonder bij het agra rische deel van de ondernemers stand; spanningen, die de regering in de opzet van haar politiek noch heeft gewild, noch heeft verdisconteerd. Wil men komen tot een algmene reëele verhoging van het levenspeil dan is deze, naar dc overtuiging van deze leden, slechts te verwachten van een verhoging der arbeidsproductivi teit. Wat de prijsbeheersing betreft, ga ven vele leden als hun mening te kennen, dat er een niet voldoend scherpe politiek wordt gevoerd. Vele winsten zijn onredelijk hoog. In het bijzonder worden op de export dikwijls uitzonderlijk hoge winsten gemaakt. OORLOGSSCHADE EN WEDEROPBOUW. Van alle zijden werd er met klem op aangedrongen, dat de aangelegen heid van de vergoeding der mate riële oorlogsschaden ejndelijk tot wet telijke afdoening zal komen. Ook ter wille van de wederopbouw, die in vele gevallen stagneert ten gevolge van de onzekerheid, waarin de be langhebbenden verkeren werd deze afhandeling zeer urgent geacht. 26 OCTOBER AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in zijn radiorede van 22 September aange kondigd, dat er binnenkort aardappel meel in het brood zal worden ver werkt. In de bloem-melange, zoals die te beginnen op 26 October zal wor den samengesteld, wordt voor het eerst deze vijf procent aardappelmeel gemengd. Voor het overige bevat dit mengsel buitenlandse tarwe, inland se rogge, inlandse tarwe en mais- bloem. Over vier of vijf weken zal deze bloemmelange aan do bakke rijen zijn afgeleverd en dus in het brood komen. Mr. J. LE POOLE LID DER TWEEDE KAMER. Nu de heer J. E. Stokvis zijn be noeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-prof. dr. J. Logemann (arb.) niet heeft aangenomen, heeft de voorzitter van het Centraal stem bureau de heer mr. J. Ie Poole te Noordwijk aan Zee benoemd ver klaard tot lid van d-e Tweede Ka mer. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van mr. Ie Poole deze benoeming te aanvaarden. EX-BURGEMEESTER VAN LEERDAM TOT VIER JAAR VEROORDEELD. De ex-burgemeester van Leerdam, W. van Leer, is door het tribunaal te Gorinchem veroordeeld tot een inter nering van vier jaar met aftrek, ont zetting uit béide kiesrechten en het recht om openbare ambten te vervul- le- gedurende tien jaar. Het gedeelte van de aanklacht betreffende de aan gifte bij de S.D. van de gebroeders ter Haar, werd niet bewezen geacht. DE BIJENKORF IN HOGER BEROEP. De directie van de Bijenkorf te Am sterdam heeft hoger beroep aangete kend van het op 14 October gewezen vonnis van de tuchtrechter, waarbij deze vennootschap veroordeeld werd tot betalen van boeten tot een totaal bedrag van 409.650 met verbeurd verklaring van de in beslag geno men goederen, die een waarde van f 125.000 vertegenwoordigen. BEURSOVERZICHT. De effectenbeurs te Amsterdam had gisteren een enigszins gedrukt voorkomen. Aanvankelijk waren er nog wel enige kooporders en de hoofdkoersen van Koninklijke en de diverse soorten Cultuurfondsen wa ren gelijk aan of iets heger dan de vorige slotkoersen, maar de indus trieaandelen waren, reeds dadelijk, behoudens een enkele uitzondering, iets lager, terwijl de scheepvaart- aandelen zo goed als onveranderd waren. Tijdens de vrije handel bleek echter dat er enig aanbod te verwer ken was, en, hoewel dit aanbod niet groot v/as, bleek de vraag er toch niet tegen opgewassen, zodat de koersen merendeels een beneden waartse richting volgden. Prolongatie 2 K procent. bundig gelach en stonden de dames, met een wenk naar 'hun echtvrien den, op. „Ik zal moeder vertellen, dat u mijn japon zo bewonderd heeft," zei Lady Aminta tegen Daan, ter wijl zij hem een handtoestak. Neen, ik zal het liever niet doen; komt u het haar zelf eens zeggen. Woensdags ontvangt zij. Vergeet u he't niet?" „Gaat u al weg?" vroeg mevrouw Carlton Plummer, toen Daan af scheid kwam nemen. „Blijf nog een sigaar met Carlton roken. Neen? Dat zal hem spijten. Komt u eens gauw terug? Uw bezoek zal mij zeer aangenaam zijn." Daan en Mountjoy verlièten sa men het huis. Zij hadden de hele avond geen woord gewisseld, doch een paar maal gedurende het diner had Daan een vriendelijke scherp onderzoekende blik van hem# opge vangen. „Prettige avond geweest mijnheer Norton,' zei Moutjoy. „Een vooruit strevend man, die Plummer zal het nog ver brengen. En zijn vrouw is een juweel... 'n Mooi meisje, die dochter van Lord Manville, hè?" voegde hij er na enige ogenblikken bij. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2