haar De Leidse K.A.B. opent winterseizoen WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Nationale studiedagen van de Katholieke Actie Vrouwelijke Jeugd GROOT ENTHOUSIASME VOOR HET LEKENAPOSTOLAAT VAN DE KERK. Groot verlangen naar eenheid. Het doet goed eens in dagblad-ko lommen te kunpen schrijven over een idealistische beweging, die veel doet verwachten. En het stemt tot blijd schap te mogen constateren, dat dit juist dè beweging betreft, die de Paus zelf vraagt, n.l. de Katholieke Actie. Onder leiding van de Nationale Voorzitster me}. R. Vendrik en de Nationale Directeur G. Groothuis, kwamen uit de 5 Nederlandse Bis dommen in het afgelopen weekend bijeen, een groot aantal verantwoor delijke leidsters van de Vrouwelijke Jeugd. Men kwam samen ®p „Bouvigne", waar eens Mgr. Frencken zo vrucht baar werkte voor de vrouwelijke jeugd van Nederland. Na de oorlog heeft de Katholieke Vrouwelijke Jeugd iets groots verricht in Neder land. Wat tot dan toe onbekend was kreeg na de bevrijding zijn beslag: er ontstond een Katholieke Nationale Vrouwelijke Jeugdbeweging in het Gidsenspel. Alle 5 DioceSen kozen één methode voor hun jeugdwerk. Dit geldt hoofdzakelijk voor de jeugd onder 17 jaar. Ook voor het jeugd werk boven 17 jaar is een eenheid in methode groeiend. Maar wat op deze studiedagen verblijden was, was dit: men heeft in Nederlan.d een grotere eenheid gevonden dan de eenheid van methode. Ondanks.' Diocesane ver schillen in werkwijze hebben de lei dinggevende leidsters der verschil lende diocesen hun eenheid gevon den in de Katholieke Actie. Zij ont vingen ieder van eigen Bisschop de persoonlijke zending, dat betekent dat zij als leken officieel zijn 'ingescha keld bij het zielzorgwerk van de Kerk in Nederland. Zij vormen het officiële lekenleger, waarvan de Kerk zich wil bedienen voor haar Aposto laat. Dit werd erkend als eenheids basis en op die gedachte kwam men bijeen. Men ontkomt niet aan de in druk: Deze dagen waren het feest van de eenheid, niet als een oogfeest maar als een startpunt voor.groter werkzaamheid. Het zijn kostbare dagen van bezin ning geweest. Van verschillende kan ten werd belicht de hoge roeping die de leek ontvangt in de Kath. Actie. Het mooie was dat dit gebeurde door priester en leek. Hiermee werd tref fend duidelijk dat in deze tijd de leek mee verantwoordelijkheid gaat dragen naast de Priester voor het Rijk van Christus. Dir. G. Groothuis leidde in over: „Hoe de Hiërarchie de leek roept", en Dr. ir. F. Teilegen, Nationaal Voorzitter van de Kath. Actie sprak over: ..Hoe de leek zijn taak aanvaardt". Niet alleen de in leidingen waren van hoog gehalte, ook de daaropvolgende besprekingen getuigden van de hoge opvatting die de Jeugd heeft van haar apostolaat, waartoe de Kerk haar roept in deze tijd. Bijzonder kwam dit tot uiting na de prachtige inleiding van Dr. W. Del- teijk, leraar aan het Aartsbisschoppe lijk Seminarie te Apeldoorn, die sprak over: „lekenspiritualiteit". Toen viel te beluisteren een groot verlangen naar verdieping van eigen geestelijk leven als noodzakelijke voorwaarde voor het Apostolaat. Het gevolg van deze dagen is o.m een zeer dringend beroep op het Nationaal Secretariaat om op alle mogelijke manieren te bevorderen de waardering voor de kerkelijke uit verkiezing. neergelegd in de zending van de Katholieke Actie, om zo te ko men tot een Nationaal Eenheidsfront van lekenapostelen voor de Vrouwe lijke Jeugd. Deze Nationale Studiedagen waren de eerste in dè geschiedenis van de Katholieke Actie Vrouwelijke Jeugd in Nederland. De wens werd uitge sproken deze spoedig te herhalen. BRIDGE Parencompetitic „De Sleutels". De eerste helft van de 12 avondpa- rencompetitie is achter de rug. Vrij dag a.s. wordt begonnen met de 2e helft. De stand van .heden is als volgt: le klasse A: 1. Kuyfv. d. Linde 335.8 1; 2. Hoogerwerfv. Cort 312.6 2; 3. v. d. Horst—C. Zijer- veld 308.3 3; 4. Smit^-v. Vliet 255.6 4; 5. SmitVerwegen 304.1 5; 6. echtpaar Schouten 281.4 6; 7. KromhoutMeirik 280 6; 8. echtpaar Falkena 272.2 7. le klasse B: 1. BroekmanJanmaat 316.1 2; 2. RozestratenVerkley 315.3 1; 3. JongeleenWalraven 312.9 3; 4. v. d. LeedenOskam 303.25 6; 5. Ottens—v. Winkel Sr 298.55 4; 6. Hartingde Vries 278.2 -5; 7. Korenv. 'Zanten (inv.) 271.3 7. 2e klasse: 1. v. d- Bosch—Breukel 322.4 1; 2. echtpaar Zwart 321.65 2; 3. CarsjensNagtegaal 316.8 5; 4. Rozestratenv. Winkel Jr. 308.9 4; 5. echtpaar v. Wijk 307.25 ,6; 6. BahlmannJansen 304.6 3; 7. v. Brummenv. d. Kolk 184.7 7; 8. v. Beestmevr. Stréver 267.4 8; 9. VrisekoopW. Zijerveld 265.7 9. 3e klasse A: 1. Arlmanv- Heinin gen 349.6 1; 2. LeeuwenhoekSap pen 326.4 2; 3. v. d. Helmden Hertog 272.75 3; 4. Noordenbos de Vos 282.45 5.. 5. Naber—Star- fenburg 233.6 4; 6. mevr. Starren- burg—v. Zanten 266.85 6; 7. de RhoonHertogeSchouten 245.35 7. De wedstrijd van de 3e klasse B is wegens te weinig deelname 1 week uitgesteld. Het paar v. Brummenv. d. Kolk in de 2e klas heeft twee wed strijden minder gespeeld en het paar Smitv. Vliet in de le klasse A en de paren v. d. Helm—den Hertog en NaberStarrenburg in de 3e klasse A hebben 1 wedstrijd minder ge speeld. De cijfers aan het eind ge ven de stand van de vorige week aan. Hier groeit iets zeer belangrijks on der de Vrouwelijke Jeugd in Neder land. Er werden telegrarpmen gezon den naar het Nederlandse Episcopaat met de belofte van gehoorzaamheid en trouw en dank voor de gegeven op dracht in het lekenapostolaat, en de trouw aan het Vaderland vond zijn uitdrukking in een telegram van aan hankelijkheid gericht aan de Prinses Regentes. Het waren dagen vol idealisme en bezieling, die veel doen verwachten. HAZERSWOUDE Personalia. Te Boskoop slaagde voor het Eenheids-diploma E.H.B.O. de dames R. en N. van Meurs alhier. LANGERAAR Leesbibliotheek „St. Jan". Na wekenlange werkzaamheden door de bibliothecarissen is de geheel ge reorganiseerde bibliotheek weer ge opend. De geheel nieuwe catalogus bevat 3885 nummers. Kath. Arbeidersbeweging. Me dedelingen worden gedaan over de oprichting van een woningbouwver eniging door de afdeling. Het voor naamste punt op de agenda van deze bijeenkomst was de inleiding door de geest. adv. kap. Tweehuijzen over Reddend Christendom. Zeer sympa thiek was het besluit, dat daarna ge nomen werd'. De arbeiders zullen n.l. deze week een uurloon afstaan voor het kath. thuisfront. Dè voorz. wil nu reeds voorzorgen gaan treffen voor het kinderfeest met St. Nicolaas. Dit kan geschieden door nu reeds de nodige bonnen bijeen te brengen, en de jongeren, vooral door te helpen met het maken van speelgoed. De G.A. .wijst hier vooral op de grote waarde van de handenarbeid in het gezin. De vergadering werd opgeluis terd door gezellige muziek van een amusementsorkestje. LEIMUIDEN L.T-B. De algemene ledenver gadering te Haarlem werd besproken. De heren G. P. v. d. Meer en C. A. Langeslag zullen deze bezoeken en volgende voorstellen naar voren brengen. 1. Een hogere prijs voor tarwe-levering, boven de verplichte levering. 2. De administratieve rege ling van de sociale lasten onder te brengen bij de ambtenaren. Op lossing van stro-problemen. 4. Lo nende melkprijs. De Oogstdankdag in onze parochie is bepaald op 12 Nov. en begint om 8 u. 15 met een gezongen H, Mis, waarna mogelijk een gezamenlijk ontbijt. Hierover zal de mening nog gevraagd worden van de afwezige leden. LISSE K.A.J. De Katholieke Arbeiders Jeugd, afd. Lisse, vroeger de St. Jo- zefsgezellenver. bestaat eerstdaags 25 'jaar. Dit feit zal door de vereni ging worden herdacht op Zondag 26 October a.s. Het feest vangt aan met een plechtige Hoogmis met algeme ne H. Communie, waarna gemeen schappelijk ontbijt en wordt besloten met een plechtig sluitingslof, waar na een feestelijke bijeenkomst alleen voor de leden. De parochie viert dit feest mede. Op Maandagavond d.a.v. zal een spe ciale uitvoering worden gegeven voor de genodigden, terwijl op Dins dag* en Woensdagavond een uitvoe ring zal worden gehouden voor ae donateurs en ten slotte op Donder dag en Vrijdag voor alle parochia nen.' Gasbedrijf. Naar wij vernemen heeft het gemeentelijk gasbedrijf in begin October 40 jaren bestaan. Een feestelijke viering is achterwege ge bleven. Geboren: Gijsbërtus z. van R. Brandsma en A. Batenburg; Corne lia Geertruida d. van Th. Faas en A. Glasbergen; Elisabeth Johanna Ma ria d. van J. W. Rusman en P. A: Rijnbeek; Jan Johannes z. van J. J. Wensveen en S. A. de Haas; Maria d. van P. Bos en M. Beider; Bastiaan zoon van H. Abbink en C. J. Have naar; Margaretha Maria d. van C. Lemmers en S. Heemskefk; Cecilia Maria d'. van H. P. Buckens en J. P. van der Linden; Nicolaas z. van G. in 't Veld en J. C. van Nieuwkoop; Maria .Anna Cornelia d. van C. P. de Groot en A. M. A. Ruigrok; Marga retha Maria d. van F. Th. van Dijk en A. de Vos; Edmée Jolaithe d. van J. de Tempe en J. G. Hommersen; Johannes Petrus Maria z. van A. A. van der Geest en J. C. van Berkel. Ondertrouwd: Martinus Cornelis Boot 34 j. en Petronella van Zonne veld 31 j.; Martinus Cornelis Boot 34 j. en Aagje Goverdina Tromp 33 j.; Theodorus van der Meer 64 j. en Jo hanna Elisabeth Schoneveld 44 j.; Cornelis Rusman 3 j. te Hillegom en Wilhelmina Geertuida van dei- Voort 28 j. Getrouwd: Theodorus Petrus van der Meer te Alkemade en Catharina Maria van Ruiten. Overleden: Helena Raaphorst 88 j„ wed. van J. van Wees. NOORDWIJK Bloembollencultuur. De verga dering stelde een bedrag van 25. beschikbaar voor een demonstratie- tuin van zieke bolgewassen, in samen werking met de andere verenigingen ter plaatse. Het voorstel-Grootebroek werd aangenomen met '4820 st. (4 blanco). Het houden van eén refe rendum werd verworpen met 5120 (2 blanco). Afgev. werden de heren M. Hoek en Zoutenbier. Bij de rond vraag zal aan het H.B. worden ver zocht, stappen te doen om het onder- zift 7 niet te doen betalen uit het Surplusfonds en het inkrimpen te doen vervallen. Medegedeeld werd, Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van ver andering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op .Uw bloedzuiverende orga nen drijft de pijnvcrwekkende scha delijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele ge stel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. dat reeds aangedrongen is op een be tere bus-verbinding met Haarlem, met name op Beursdag. NOORDWIJKERHOUT Uitvoering ten bate van monument. De uitvoering op Vrijdag 24 Oct. te 8 uur in de feestzaal der St. Bavo- stichting, te geven door „Jaja" ten bate van het oorlogsmonument kan niet doorgaan. De voor Vrijdag'ver kochte toegangskaarten zijn nu gel dig voor Zaterdagavond 25 Oct. om 8 uur. Bloembollencultuur. In verband met het bezoek 's Maandags aan de bollenbeurs te Haarlem is door het bestuur aan de N.Z.H.V.M. verzocht die dienstregeling te verbeteren. De voorz. deed enige mededelingen over het verloop der door de afdeling on dernomen actie. Noch de indiening van de motie, noch de indiening van het request hebben tot tevredenheid geleid. De besprekingen op het de partement zijn op teleurstelling uit gelopen. Het bestuur is niet voorne mens zich hierbij neer te leggen. Be sloten is een hieuwe actie te onder nemen. Vervolgens kwam aan de or de punt 4 van de beschrijvingsbrief, n.l. het voorstel Grootebroek. Met 70 tegen 23 stemmen verworpen. Het referendum werd aangenomen. De vergadering sprak zich echter uit te gen een onderzoek op basis van de beplante oppervlakte en wenste een hoofdelijk referendum. Een der le den stelde voor een actie te onder nemen om op te komen tegen de 3 pet. omzetbelasting, welke de expor teurs terug krijgen. De iroorz. zeide, dat hiertegen weinig te doen was omdat het hoofdbestuur hierin voor ging. Het bestuur zal hierover con tact met het hoofdbestuur opnemen. Tot afgev. naar de alg. verg, werden aangewezen de heren P. S. v. Leeu wen en M. C. J. Braun. OEGSTGEEST Missiefilm. Waarom trekken films in de Leidse bioscoop-theaters ongeacht hun kwaliteiten steeds ook veel belangstelling van Oegst- geestenaren, en waarom blijft, wan neer Oegstgeest een film „thuis" krijgt, het bezoek daaraan beperkt tot de spreekwoordelijke „anderhalve- man-'en-een-paardekop"? Dit vroe gen ook de beide paters zich af, die met de missiefilm „Tropenoffer" naar Oegstgeest getogen waren, in de overtuiging dat ook hier, evenals elders, een volle zaal hiervan getuige zou willen zijn. Het was wel zeer te leurstellend voor hen en bescha mend voor de parochianen van Kerk- werve! dat slechts een vijftigtal personen belangstelling toonde voor deze film. Desondanks ging de voor. stelling toch door en deze liet ons kennismaken met het leven van een priester-missionaris, vanaf zijn zwa re opleiding in het seminarie van Ca- dier en Keer tot aan zijn niet minder zware taak, Christus' Woord te pre diken in de binnenlanden van don ker Afrika. We volgen hem tijdens zijn studie, op de bootreis, bij zijn eerste kennismaking met het zwarte werelddeel; mooie natuuropnamen geven ons een beeld van zijn operatie- terrein. We maken kennis met de be volking, haar zeden en gewoonten en zelfs met een geheime organisatie die de nieuwe godsdienst en de brenger hiervan zeer vijandig gezind is. Dit alles verschaft de toeschouwer in zicht in de geweldige moeilijkheden waarmee de missionaris bij zijn werk te kampen heeft. Deze film, met door een der paters op vlotte wijze ver zorgde uitleg en met opnamen van originele negermuziek, liet dan ook niet na indruk te maken op de aanwe zigen. VOORHOUT Bloembollencultuur. Het voor stel Groiotebroek werd met 5 tegen 54, blanco 2, verworpen. Het refe rendum werd met dezelfde stem menverhouding aangenomen. De heer v. d. Nouland zag gaarne bij de rondvraag in de algemene ver gadering dat aan het H. B. de vol gende punten werden voorgelegd; Bij behoud van de maatregelen eisen afschaffing van de vrijwillige inkrimping en de inname van plant goed van narcissen en tulpen ten koste van het ^surplusfonds, en te vens mededeling doen, dat de afd. tegen classificatie van tulpen is. Als afgevaardigden werden gekozen de heren P. A. v. Reisen en P. v. d. Nouland secundi G. K. Spierenburg en A, van Emmerik. Als candidaat voor het H. B. werd met algem. st. candidaat gesteld de heer^ P. v. d. Nouland. Deze wilde dit één dag ijl beraad houden, omdat er voor hem vele bezwaren aan verbonden zijn. Neemt hij het niet aan, dan is de candidaat dezer afdeling de heer P. van Leeuwen uit Noordwijkerhout. WARMOND Warmunda. De nieuwe elftal commissie bestaat uit de volgende heren: G. van Benten, G. G. van El- burg, C. Hartveld, H. van Seche- le nen M. Weyers. 70 LANGZAMERHAND is het wel duidelijk geworden, dat de K.A.B.' ^-3 er niet alleen is voor de man; haar werkzaamheden op godsdienstig en sociaal terrein raken evenzeer de vrouwen en kinderen, als de geor ganiseerde arbeiders zelf. Het is dan ook daarom, dat de K.A.B. besloten heeft ook de vrouwen van hun leden in hun invloedssfeer te betrekken, temeer omdat het noodzakelijk is, dat de vrouw op de hoogte is van de problemen waarmede de katholieke arbeider te kampen heeft, omdat juist zij een goede stimulans kan zijn voor een actief lidmaatschap van de Een goed bezochte vergadering. Dat ook de afdeling Leiden dit be grepen heeft, is alreeds duidelijk ge worden, toen zij enkele weken ge leden een aparte vrouwen-vergade ring belegde; het is echter pas ideaal wanneer man en vrouw tezamen de vergaderingen bezoeken. Ook dit heeft het Leidse afdelingsbestuur be grepen en zo vulde zich gisteravond de kleine Stadszaal met een gemengd gezelschap om de eerste vergadering ter opening van het winterseizoen bij te wonen. Onder het gehoor van de bonds voorzitter, de heer J. W. v. d. Akker, merkten we op pastoor Beukers en de geestelijk adviseur rector Berne- feld, toen de voorzitter, de heer van Oyen om kwart over acht met een kort welkomstwoord deze bijeen komst opende en wees op de groei der beweging, die echter nog geen reden geeft tot voldaanheid. Speciaal vestigde spr. de aandacht op de Mgr. Buis-avond, die de K.A.B. op 6 Nov. a.s. in de Schouwburg organiseert. Alvorens de heer v. d. Akker zijn inleiding aanving, liet de K.A.B.- symphonie, o. 1. v. Jan Gordijn, zich horen. Hierna verkreeg de bondsvoor zitter het woord om te spreken over de betekenis van de K.A.B. Moet die vraag nog beantwoord worden? De 'K.A.B. bestaat het volgend jaar zestig jaar en is het dan nog nodig over haar beteekenis te spreken? Er zijn in die tijd veemarbeiders lid géwor den; de een om betere loonvoorwaar- den te verkrijgen; de ander om zijn beroep beschermd te zien; en de der de weer om een andere reden en die redenen zijn allemaal goed. De K.A.B. heeft in haar bestaan veel goeds kun nen doen, maar er is nog een ander doel; het voornaamste is: de K.A.B. heeft ten doel het handhaven der Ka tholieke princiepen. Vervolgens1 Releveerde spr. de ge schiedenis aer'K.A.B. tijdens ^e oor log en haar opheffing door de bezet ters, die aan de beweging haar kracht niet kon ontnemen, want waren zij opgeheven met 173.000 leden, thans is bijna het aantal van 250.000 be reikt! In die jaren hebben de Kath. arbeiders getoond dat zij de zware proef konden doorstaan en steeds hebben zij geweigerd zich aan te sluiten bij een algemene oj-ganisatie. Sprekend tenslotte over de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zeide de bondsvoorzitter, dat men in deze z'n taak begrijpen moest. Daar moesten geen twee groepen van werkgever en werknemer tegenover elkaar staan, doch samen een geheel vormen. Voor deze zware, doch mooie taak staan we en we moeten ons daar degelijk op voorbereiden. Ne het eerste gedeelte van de in leiding derbondsvoorz. liet de Sym phonic zich weer horen en vroeg de voorz. aller bijzondere aandacht voor de K.A.B.-mars, speciaal voor Leiden, door de heer Jan Gordijn gecompo neerd. Ter afwisseling zong de heer Casteiein enkele Liederen, o.a. „O Salutaris", van Duquet, met veel ge voel voorgedragen en een aria uit „Die Jahreszeiten", hierbij door" de hear A. v. d. Spek op verdienstelijke wijze begeleid. Na de pauze nog maals het optreden van de Sympho- nie en de heer Casteiein, die „Ecce Panïfe" van Raspini ten gehore bracht waarna de heer v. d. Akker zijn in leiding vervolgde. Het tweede deel was gewijd aan het vormingspro gramma der K.A.B., gebaseerd op het „Reddend Christendom", waaraan de K.A.B. had toegevoegd „Door Va der". Men moet weer eens goed be seffen, aldius de bondsvoorz. wat de taak van vader is, als hoofd van het gezin, de kostverdiener, waker over vrouw en kinderen, de koning van het huis en de hogepriester van het gezin, ook al is hij slechts een een voudig arbeider. Laten wij niet af- gustig zijn op de rijkbedeelden; geld maakt niet gelukkig, doch de liefde,1 de sfeer en de vrede zijn in het gezin de ware rijkdom. Reddend Christen dom heeft in het arbeidersmilieu een geweldigen taak te vervullen; „Hele mensengroepen moeten terugge voerd worden tot de ware Christus, die zij verloochend hebben" aldus Paus Pius XI in zijn encycliek „Qua- dragesimo Anno". Met een aansporing in de geest van Reddend Christendom mannen van daad te worden, eindig de de bondsvoorzitter zijn betoog. Nog eenmaal liet de Symphonie zich horen, waarna de voorz. met een dankwoord aan de medewerkers, om kwart over elf deze geslaagde verga dering sloot. VIJFTIG JAAR VINCENTIAAN. De heer Th. Bergers is vandaag 50 jaar Vincentiaan. Dit zelden voorkomende jubi leum een halve eeuw in dienst van een charitatieve vereniging zal gevierd worden Zondagmorgen met een H. Mis te kwart voor 8 uur in de kapel in de Pelikaanstraat, waar na een gemeenschappelijk ontbijt. JO VINCENT ZIEK. In plaats van zang piano-recital. De liederenavond van Jo Vincent morgenavond kan wegens ziekte van de zangeres niet doorgaan. In plaats daarvan zal de bekende Hongaarse pianist Geza Frid een piano-recital geven. Uitgevoerd zullen o.a. worden: Fantasie van Mozart, Mondschein sonate van Beethoven, Children's Corner van Debussy, Toccata van Geza Frid, enige kleinere werkjes van Bartók en na de pauze: Chopin. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen wis- en natuurkunde (Pharmacie) mej. G. H. Pott te Rotterdam; can'didaats-examen wis- en Natuur kunde (F) de heer R. P. Deeleman te Iieiden. candidaats-examen wis- en na tuurkunde (H) de heer C. J. Zil verschoon te Puttershoek. Kappersexamen. Voor het kap persdiploma van de vakschool der kappersvakopleiding hier ter stede zijn geslaagd mevr. v. d. PuttenLe pelaar en mej. Bosboom, beiden al hier en de heer Bazie, te Alphen a. d, Rijn. (Het bovenstaande is reeds ge plaatst in een deel van ons vorig nummer). j BINNENLAND Eerste contact Commissie van Drie met Nederlandse regering De voorzitter der commissie van drie heeft zich inderdaad, gelijk uit Sydney reeds werd gemeld, in ver binding gesteld met de Nederlandse minister-president en te kennen ge geven, dat de commissie voornemens is zich zonder uitstel naar Indonesië te begeven. De minister-president heeft de voorzitter telegrafisch medegedeeld, dat namens de Nederlandse regering de luitenant-gouverneur-generaal alle gewenste hulp zal verlenen en samen met jhr. van Vredenburch het eerste contact met de commissie zal opne men. De commissie, wordt tegen het einde van deze week te Batavia ver wacht. Ter vervulling van de vacature in het college van de Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, ontstaan dooi de benoeming van mr. dr. P. J. Wit- teman tot minister van Binnenlandse Zaken, heeft de K.V.P.-fractie der Provinciale Staten candidaat gesteld drs. W- A. van der Donk, leraar M.O Staatswetenschappen te Amster dam. NABEHANDELING VOOR PRINSES MARIJKE. Naar wij vernemen zal prinses Ma rijke heden voor een korte behande ling in het gasthuis voor ooglijders te Utrecht worden opgenomen. Nu gesteld op Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Mevrouw Spoor, de echtgenote van de legercommandant generaal Spoor, heeft een dezer dagen in een radio uitzending uit Batavia het volgende medegedeeld: „Gelukkig ontwikkelt de toestand bij de zuiveringsacties zich in gunstige zin met dien ver stande, dat er de laatste tijd een werkelijke vermindering van het aantal ernstige gewonde valt te con stateren. Bovendien functionneert de luchtpost-verbinding met Nederland weer zodanig, dat er inderdaad spra ke van is, dat men op korte termijn, enkele dagen, over en weer berich ten kan zenden. Daarom acht ik nu het moment gekomen, niet om mijn arbeid te staken, doch wel om tot een vermindering van het aantal uitzen dingen over te gaan. In overleg met de leiding van hèt strijdkrachten- programma (in Batavia) is het dus thans mijn bedoeling om in plaats van elke avond slechts Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond te begin nen met deze week, vu het nieuws over te brengen omtrent uw gewon de en zieke verwanten. De tijden blijven ongev/ijzigd. Dus in Indië kunt u mij horen om 23.45 uur des avonds en voor u in Nederland tus sen 17.15 uur en 17.45 uur. Verheugt u met mij over de gunstige wending, welke de .directe aanleiding tot deze, thans mogelijke beperking, van mijn uitzending vormt". WILDE ZWIJNEN IN MAASTRICHT Een troep wilde zwijnen is in de afgelopen nacht tot midden in de be bouwde kom van Maastricht doorge drongen. Van de 8 stuks zijn er ze ven afgemaakt. Late voorbijgangers signaleerden de dieren in het villa park, waarna zij onmiddellijk de politie „hebben gewaarschuwd- Deze heeft de wilde zijnen opgedreven naar een vrij stuk park, waar het terrein werd afgezet Toen het dag werd, is met behulp van enkele ja gers het wild bijeengedreven, waar na 5 kleine en 'een middelgrote van de dieren zijn neergeschoten. Een zwijn is vermoedelijk ontsnapt. On geveer tegelijkertijd is nog een exemplaar aangetroffen zwemmend in een gedeelte van het kanaal mid den in de stad. Het is met een lasso op de kant gehaald en daar gedood. SCHEEPSONGEVAL. Gistermiddag is een 40-jarlge ar beider, die in het ruim van het m.s. „Tarakan" aan de Javakade te Am sterdam bezig was een hijs te beves tigen, door een luik getroffen, dat door een draaiende kraan van 10 M. hoogte naar beneden werd geslin gerd. De man is met een schedelba- sisfractuur naar het O.L.V. Zieken huis overgebracht. WEERSVERWACHTING PLAATSELIJK ENIGE REGEN. 6 c Tijdelijk toenemende be wol- o o king met plaatselijk enige' regen o 5 voornamelijk in het Zuid-weste- 5 lijk gedeelte van het land. Over- g g dag wat minder zacht. Meest ma- g o tige wind tussen Zuid-Oost en o g Zuid-West. oooooooooouooooooooooooooooooooodb ZES AMSTERDAMSE AGENTEN GEARRESTEERD. Naar aanleiding van de arrestatie van 6 agenten stelt de hoofdcommis saris van politie te Amsterdam er prijs op te verklaren, dat de ge pleegde onregelmatigheden een inci denteel geval vormen en dat met deze arrestaties het kwaad in de kiem gesmoord is. De onregelmatigheden zijn ge pleegd in het posthuis Centraal Sta tion, waar een wacht van 10 politie mannen is gestationneerd, ressorte rende onder het bureau Warmoes straat. De mannen van de Centrale Controle, agenten in burger die toe zicht houden op de gedragingen en de ambtsvervulling van de politie agenten, was het opgevallen, dat zo veel lieden onder invloed van ster ke drank in het posthuis worden bin nengebracht. Dezen werden gefouil leerd en de agenten hebben, vooral op aanstichten van de hoofdagent JL, de verleiding van het op tafel gede poneerde geld niet kunnen weer staan. Niet bekend is over welke pe riode en over welk bedrag de onre gelmatigheden zich uitgestrekt heb ben. Zaterdagmiddag is de gehele bezet ting van het posthuis gearresteerd cn naar het hoofdbureau overgebracht. Later werden 4 der arrestanten weer vrijgelaten. Zij blijven geschorst, doch zullen niet voor de Off. van Justitie worden geleid. De andere 6 zijn in staat van beschuldiging gesteld. Cottiga, ParamariboAmsterdam, 20 Oct. van Trinidad. Duivendijk, 20 Oct. van Victoria (B. C.) naar Vancouver. Johan de Witt, AmsterdamJava, 20 Oct. van Algiers. Johan van Oldenbarneveld, Bata via-Amsterdam, pass. 20 Oct. Kaap Guardafui. Kota Baroe, JavaRotterdam, 20 Oct. te Aden. Oranje, 20 Oct. van Aden naar Sin gapore. Oranjefontein, BeiraAmsterdam, pass- 20 Oct. Kaap Finisterre. BUITENLAND OFFICIëLE CIJFERS FRANSE .GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De laatste officiële resultaten van de Franse gemeenteraadsverkiezin gen, die vanmorgen werden gepubli ceerd, tonen aan, dat generaal Dc Gaulle's R.P.F. 38.4 pet. van de eer ste 3.618.266 stemmen heeft behaald. De cijfers zijn; Gaullisten 1.388.784 (38-4 Communisten 1.108.843 (30.6 Socialisten 698.457 (19.3 M.R.P. 337.690 9.3 Enkele kleine .groepen 84.492 2.3 DE OPENING VAN ZITTING BRITS PARLEMENT De Engelse koning, koningin en kroonprinses\ hebben zich heden morgen in statierijtuigen van Buc kingham-palace naar het Hogerhuis begeven voor de plechtige opening van de nieuwe zitting van het Brit se parlement. De koets met het koninklijk paar vertrok in dichte mist, waar de zon juist doorheen kwam gloren. In een aparte koets, achter die van de koning en konin gin, volgde prinses Elisabeth, die voor de eerste maal bij de openings plechtigheid aanwezig was. ZWARTHANDELAREN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens de „Rude Pravo" heeft de Tsjecho-Slowaakse politie meer dan tachtig personen gearresteerd in ver band met de ontdekking van een grote internationale bende van zwarthandelaren. De te Praag geda ne ontdekkingen zouden ook dc po litie in vele andere Europese landen aanwijzingen hebben opgeleverd voor het arresteren van bendeleden. Lei der van de bende zou zijn de Hon gaarse multimillionair Istvan Sator, die reeds sedert 1937 door de politie van zestien Europese landen gezocht zou worden wegens illegale handel in goud en geld. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 21 Oct. Vee. Aan voer: 1150 vette koeien en ossen, 1026 gebruiksvee,. 275 graskalveren, 261 nuchtere kalveren, 409 biggen, 48 veulens, 300 paarden, 205 schapen en lammeren, 208 bokken en geiten, 12 varkens. Prijzen: kalf koeien ƒ625500325, melkkoeien 625500325, vare koeien 420325250 vaarzen 400—300—200, pinken 300—200— 150, graskalveren 15010050, big gen-231813, hitten 575450 200, paarden, werk 775600300 per stuk, slacht f 1.200.850.60 per K.G. Kalf- en melkkoeien handel kalm, prijzen als vorige week. Vare koeien, handel slepend, prijzen onveranderd, Graskalveren handel matig, prijzen stabiel, Vaarzen en pinken handel stil prijzen constant. Biggen handel ma tig niet geheel prijshoudend. Paarden handel stil prijshoudend. Slachtpaar- den onveranderd. Werkpaarden niet geheel prijshoudend. Hitten niet ge heel prijshoudend.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3