JfCavte Cpoif. Modernisering St. Elisabeth Ziekenhuis ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verliezen in Indië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: KONINKLIJKE MARINE: Marinief 1 O.V.W. J, Put uit Heerlen. KON. NED. LANDMACHT: Korporaal P. A. de Lange, uit Schiedam; sold. J. Groot, uit Zaandam; sold. 1ste kl. L. Ha gen uit Vlaardingen; sold. E. Langerak uit Bergambacht; sold. A. M. B. Stapels uit Rotterdam; serg. A. Brand uit Nijmegen; sold. L. Broekman uit Zeist; sold. P. J. Fouw uit Den Haag; korpo raal M. Smeets uit Echt; sold. A v. d. Kreeke uit Wolphaartsdijk; sold. G. H. Tijssen uit Oirsbeek (L.); sold..F. Reniers uit Nieuw- Ginneken. KON. NED. INDISCHE LEGER: Menadonees worp. inf. R. Ulang; Timorees sold. 1ste kl. D. Latoedasan; Ambonnees sold, lste kl. M. Lohulalan; Ambon nees sold. 2de kl. J. Tahaparij. (Van onze Haagse correspondent). Moesten verzoeken om uitstel of vrijstelling van dienstplicht tot op heden worden ingediend onmiddellijk na de keuring, thans is bepaald, dat dergelijke verzoeken eerst moeten worden ingediend nadat de verzoeker een oproep tot in dienst treding heeft ontvangen. Personen, die reeds na hun keuring een dergelijk verzoek verzonden, zullen dit moeten herha- ien nadat zij hun oproep hebben ont vangen. Men heeft deze maatregel getrof fen, omdat de omstandigheden in de lange periode tussen keuring en op komst zich vaak sterk wijzigen. OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN. (Van onze Haagse correspondent). De thans gekeurden zullen eerst voor de militaire dienst worden op geroepen in Maart of September. Men heeft diis de tijd nog. Alleen gegadigden voor enkele on derdelen der Luchtstrijdkrachten zul len reeds in Januari of Februari on der de wapenen worden geroepen. DE TOEWIJZING VAN GLAS BONNEN. Het is gebleken dat diverse glas- verzekeringsmaatschappijen aan ge gadigden te kennen geven, dat in ge val van glasschade door de verzeke raar zal worden gezorgd voor de glasbonnen, welke vereist zijn, om de voor het herstel der schade benodig de hoeveelheid vensterglas te kun nen betrekken. Hierdoor wordt veelal de indruk gewerkt, dat verzekerden ten aan zien van het verkrijgen van venster glasbonnen voorrang zouden genie ten boven niet-verzekerden. Naar aanleiding hiervan vestigt het minis terie van economische zaken er uit drukkelijk de. aandacht op, dat het voor de toewijzing van glasbonnen generlei verschil maakt, of de betrok kene tegen glasschade verzekerd is of niet. NIWIN AUTISTEN NAAR INDIë. Op 19 October vertrekken per K.L. M. naar Indië de pianiste Elisabeth Everts, de cellist Johan Gutlich en de violist Rudi Broer van Dijk. Deze drie musici vormen een z.g semi-klassiek ensemble. Met het zelf de vliegtuig zullen vertrekken de Spelbrekers en Truusje Koopmans (liedjes met eigen guitaarbegelei- ding). Dit laatste gezelschap is de eerste z.g. fronttroep, die naar Indié wordt uitgezonden. De bedoeling van deze frontensembles, waarvan er meerdere zullen volgen is, dat zij met troepen mee kunnen trekken en zonder voorbereiding op iedere ge wenste plaats een voorstelling van ruim een uur kunnen geven. DE EERSTE KERSTPAKKETTEN IN INDIë. De persdienst van Niwin deelt me de, dat de eerste zending kerstpakket ten van de Niwin op 25 September met de Kota Inten is aangekomen. De verantwoordelijkheid van het ver voer van de kad-e in Tandjong Priok naar de dienst Welfare in Batavia, berust op lt. Derks. Onder toezicht van militairen die louter en alleen kwamen kijken naar het uitladen van de symbolische handdruk van overzee, en de militaire- politie die formeel met het toezicht v/as belast, werden de eerste 40.000 pakketten door een grote kraan uit bet schip gehaald. Stagnatie kwam niet voor onder controle van de M P. gingen de pakketten, bij de loodsen aange komen, over de lopende band naar binnen. De eerste zendingen etiket ten zijn ook reeds in Batavia aange komen. Op de dienst Welfare rust de taak de etiketten op te plakken en voor een gestadige distributie te zor gen. HUISEIGENAREN ACHTEN EEN FLINKE HUURVERHOGING NOODZAKELIJK. Met minder dan 25 pet. komen zij niet uit. Op een door honderden mensen be zocht congres van de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren, gisteren in Den Haag gehouden, is de uiterst moeilijke positie van de huis eigenaren tengevolge van de huur. stop uiteengezet. De bond acht een verhoging van 25 pet. onverwijld noodzakelijk op grond van gestegen grond- en plaatselijke belastingen, van de tot het drie a viervoudige ge stegen brandassurantiepremie, de tot het drievoudige gestegen onderhouds kosten en de sterk gestegen admi nistratie-, beheers- en incassokosten. 24e DIES NATALIS R.K. UNIVERSITEIT. Gisteren werd de 21e dies natalis der R.K. Universiteit op plechtige wijze herdacht. In de St. Josefkerk droeg Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de Bis schop van Haarlem, een pontificale H. Mis op. De schola cantorum der R.K. Universiteit onder leiding van Remi Schelstraete luisterde de ker kelijke plechtige viering op. Onder de dienst hield de Bisschop een korte toespraak, waarbij Mgr. wees op de betekenis van het katho liek hoger onderwijs in het huidig tijdsgewrioht en op de plicht der ka tholieken de R.K. Universiteit te steunen. In de middag sprak de rector-mag- nificus prof. dr. R. R. Post in de aula der universiteit een rede uit over „De 16e eeuwse Nederlandse voorreforma- torische zielzorger in functie". De feestelijke zitting werd o.m. bij gewoond door mgr. J. P. Huibers, leden van het curatorium en de Rad- boudstichting. ECONOMISCH-TECHNOLOGISCH INSTITUUT VOOR ZUID HOLLAND Ter uitvoering van het Statenbe sluit en van het dienovereenkomstig besluit van het bestuur van de K. van K. voor Zuid-Holland is op 23 Sep tember j.l. opgericht het economisch- technologisch instituut voor Zuid- Holland. Het instituut dat in de plaats zal treden van de economisch-techno- logische dienst van de K. van K. voor Zuid-Holland, stelt zich ten doel, het doen van onderzoekingen op so ciaal-, economisch- en technologisch gebied ter bevordering van de wel vaart en de maatschappelijke orde ning in de provincie Zuid-Hollarfa. Het kan desgevraagd of uit eigen be weging voorlichting op dit gebied geven en verleent bij de voorberei ding of uitvoering van daartoe wen selijk geoordeelde maatregelen zijn medewerking en tussenkomst. Met de leiding van het bureau van het instituut, dat gevestigd is Cool- singel 58 te Rotterdam, is belast drs. A. G. van der Veen. Het s.s. Samarinda van de Rotter damse Lloyd, het in het begin van dit jaar in Amerika aangekochte Victory schip, vertrekt heden vanuit Rotter dam voor zijn eerste reis naar Bata via. Aan boord bevinden zich een aantal drachtige vaarzen. Dit stam boekvee is door de Ned. Indische re gering aangekocht en vormt het be gin van een nieuwe rundveestapel in Indonesië. De piloten van de „American Overseas Airlines" kunnen het vlie gen toch niet laten. Vandaag is de staking weer opgeheven. De Amerikaanse aardrijks kundige Hunlington, die bekend is om zijn onderzoekingen omtrent de invloed van het klimaat op de ge schiedenis, is overleden. Hij had ver geten de invloed van het klimaat op zijn eigen gezondheid te bestu deren. BINNENLAND. Tegen jhr. ir. Sandberg, oud burgemeester van Kampen, heeft mr. De Walle, procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechthof te Arnhem, na een verhoor, dat de hele middag in beslag nam, twintig jaar gevangenis straf geëist. Door een defect aan de kabel baan, die bij het bouwen van een nieuwe zoutloods van de Mekog te IJmuiden gebruikt wordt, is een staal draad naar beneden gekomen. De Alkmaarse arbeider C. Ploeger werd vrij ernstig gewond. Te Wassenaar is gisteren ge opend het internaat voor verpleeg hulpen voor Indië op de Konijnen laan. Een juffrouw uit Rotterdam, die tijdens de oorlog eigendommen van Joden in bewaring had geno men en deze later ten eigen bate van de hand heeft gedaan, terwijl ze de betrokken Joden aangaf bij de Duit se autoriteiten, is door het Haagse Bijzondere Gerechtshof tot vijftien jaar gevangenisstraf. De „Volendam"' is met vierhon derd burger-repatrierenden en 642 man van de verschillende legeron derdelen aan boord te Rotterdam gearriveerd. Het schip had geen enkele zieke aan boord. De C.C.D. heeft ontdekt, dat een groot hotel-restaurant in A'dam dit jaar voor 22^.000 aan levensmidde lenbonnen kocht. In Hengelo lag het geld op straat. Kinderen speelden met biljet ten van tien gulden, een volwassene vond een heel pakje honderd gulden biljetten. Al het geld was echter voor de geldzuivering. Vermoedelijk, aldus onze correspondent, was het wegge worpen door een collaborateur, die moeilijkheden met de fiscale recher che vreesde. Te Baarn is een bewoonster van een villa aan de Emmalaan door in brekers, die op klaarlichte dag haar woning waren binnengedrongen, ernstig mishandeld. De dieven na men daarop de vlucht met medene ming van kostbare gouden en zilve ren sieraden. De gemeentekas van Eethen (N.B is spoorloos verdwenen. Het tijdstip, waarop de kas, welke onge veer 4700 gulden bevatte, verwenen is, kan niet worden vastgesteld. De rijkspolitie tast ïn het duister. Het aantal ingeschrevenen aan dc Technische Hoge School te Delft bedraagt 5014, waaronder 1007 stu denten, die voor het lopende studie jaar voor de eerste maal zijn in geschreven. Men verwacht, dat het totaal-aantal nog zal stijgen en dat van de vorige cursus (5100) zal overtreffen. Het drie-jarig dochtertje van de familie de L. uit Deventer, spe lend in de Noordenbergstraat is on dier een vrachtauto van een be schuitfabriek uit Holten geraakt. Het kind was op slag dood. BUITENLAND. Z. H. de Paus heeft de geloofs brieven ontvangen van de eerste Egyptische gezant bij de H. Stoel. Dit is de eerste maal in de geschie denis, dat een Muzelman zijn geloofs brieven aan de Paus overhandigd. Een distilleerderij in een Lon- I dense voorstad is Vrijdag-ochtend door brand verwoest. De borrel wordt alweer duurder. Twee soldaten van de Ameri kaanse luchtvaartbasis op het vlieg veld Tempelhof te Berlijn zyn vori ge nacht door 8 Duitsers met stokken en messen aangevallen. Zij werden gewond, doch wisten te ontkomen. Bioscopen Trianon heeft van de week een film met de eigenaardige titel': ,,Het gebeurde morgen". Hoe kan dat? Dat is het geheim van het oude kranten factotum Pap, die aan de jonge jour nalist Larry een krant van de vol gende dag fa, waarin Larry dus lezen kon alles wat er de volgende dag zou gebeuren, althans alles wat er de vol gende dag gaf, waarin Lary dus lezen Want dat behoeft niet altijd hetzelf de te zijn! Gelukkig maar voor Lar ry, want anders was er geen vergis sing in het spel geweest. Maar het gekste van alles was, dat de oude, Pap, toen hij aan Larry die krant van morgen gaf, reeds dood was. Ja. dat zei Larry ook, nog 50 jaar later: „Niemand wil het geloven". Maar wij kunnen ons er best een uur tje mee amuseren. Voor 14 jaar en ouder. Lido. „Het kan verkeren" is een geestige, Engelse liefdesgeschie denis tussen een jonge Lord en een meisje van het vrouwelijk Hulpkorps Door een reeks misverstanden dreigt het huwelijk tot op het laatste mo ment niet te zullen doorgaan. Ronlad Howard, de zoon van de roemde Leslie Howard, speelt de hoofdrol. Wat charme betreft, zal hij weldra geheel op zijn vader gelij ken. De film geeft dikwijls een persifla ge op de Engelse traditie-vormen. Wie de fijne Engelse humor weet te proeven, zal ,,'t Kan verkeren" zeker waarderen. Voor 14 jaar en ouder. In Rex draait deze week „Jack London". Het is de geschiedenis van een beroemd Amerikaans journalist, die tijdens de Russisch-Japanse oor log (19041905) langs slinkse wegen het eiland Korea bereikt, waar de strijd gestreden wordt, dit tegen het verbod van de Japanse autoriteiten in. Verdacht van spionnage wordt hy gevangen gezet, doch met behulp van een bevriende Japanse kapitein komt hij weer vrij. De gevangenis scène geeft nog weer eens een dui delijk beeld van de sadistische wreed heid der Japanners, waarmede zij ook tijdens de laatste oorlog hun gevan genen behandelden. Aan het einde volgt het happy-end, als Jack eindelijk met zijn a.s. vrouw verenigde wordt. Het is geen sterk gespeelde, doch overigens wel in teressante film Toegang 14 jaar. Casino heeft, zoals gemeld „De Pelgrim der Verdoemden", de tref fende geschiedenis van pater Da- miaan op het leprozen-eiland Molo- kai. Deze in alle opzichten fraaie film behoeft na onze bespreking van Don derdag jl. geen nadere aanbeveling. Luxor. Een goed gespeelde film onder bekwame regie van William Dieterle is de film „Het Verbond met de Duivel". Deze film geeft de geschiedenis weer van een jonge boer, die om rijk te worden en geacht en gezien te zyn, zijn ziel aan de Duivel verkocht. Een contract van zeven jaar was het verbond en de jonge boer kon bij wijze van spre ken graaien in het geld. Naarmate de tijd van het verbond evenwel verstreek werd hij al zenuwachti ger en dit nam nog toe door de plot selinge dood van 'n vrek, die alle boeren in New Hamshire, waar de geschiedenis zich afspeelt, in zijn macht had. Een gegeven, dat voor volwassenen zonder bezwaar kan ge zien worden en dat bovendien voor treffelijk in elkaar gezet en uitge werkt is. In de hoofdrollen spelen Edward Arnold, Walter Huston en Simone Simon. Vooral de duivels- rol, vertolkt door een buurman van de jonge boer, wordt uitstekend ge typeerd. Hoe zou het ook anders kun nen, aangezien de duivel wel weet hoe hij de zaken moet aanpakken. Hier echter moet hij bakzeil halen, als de jongeboer nog tijdig tot in keer komt en zich met zijn gezin en omgeving verzoent. LEIDEN Pauselijke onderscheiding H. J. .W Peeters Door Z. H. de Paus is begiftigd met het gouden eere-kruis .,Pro Ec clesia et Ponfifice" („Voor Kerk en Paus") de heer H. J. W. Peeters. Gistermiddag is de heer Peeters deze onderscheiding door de hoog- eerw. heer Deken A. Homulle'in de pastorie der dekenale kerk, in te genwoordigheid van mevr. Peeters de kapelaans der parochie en de le den van het Kerkbestuur, overhan digd. De hoogeerw. heer Deken memo reerde in een van oprechte waarde ring getuigende toespraak de ver diensten van de heer Peeters als lid van het Kerkbestuur der parochie kerk aan de Heerensingel en als lid van het dagelijks bestuur der katho lieke scholen. De heer Peeters is in Dec. 1920 lid geworden van de Bouwcommis sie der aan de Heerensingel te bou wen kerk en werd Dec. 1925 na de consecratie der kerk door Z. H. Exc. mgr CaHier geïnstalleerd als lid van het kerkbestuur. Van die tijd af is hij ook lid van het interparochieel schoolbestuur. In beide functies heeft hij al die jaren gediend de belangen van kerk en school met grote toe wijding en toegewijde accuratesse. Het.feit. dat de heer en mevr. Pee ters onlangs hun gouden huwelijks feest hebben gevierd was een aan leiding om de verdiensten van de heer Peeters in het katholieke leven waaraan ook mevr. Peeters indi rect een groot deel heeft bijgedra gen openlijk te erkennen en te waarderen. Dit is nu geschied door het verlenen van de pauselijke on derscheiding Nadat na de toespraak van de De ken de heer Peeters een hartelijk dankwoord had gesproken, bleef het gezelschap nog eenige tijd in de pas torie te zamen. PATER A. VERHAGE NAAR NIEUW-GUINEA. A.s. Dinsdag zal de weleerw. pater A. Verhage, van de missionarissen van het H. Hart, per s.s. „Tabinta" naar de missie van Nieuw-Guinea vertrek ken. De missionarissen van het H. Hart hebben hun moederhuis te Tilburg, waar ook een klein-seminarie :s. evenals te Driehuis-Velsen. In dit laatste kreeg de thans jonge missio naris zijn opleiding, welke in 1933 begon. Hedenmorgen waren we even in de gelegenheid met pater Verhage te praten: over hem, over de missie natuurlijk ook. Reeds enkele jaren voor de oorlog werd de toevoer van nieuwe missio narissen naar Nieuw-Guinea stopge zet omdat de missie te weinig geld bezat om de kosten te betalen. De missionarissen van het H. Hart heb ben vicariaten in de Oost, op Mid- den-Java, te Menado (Noord Celebes) en Ned. Nieuw-Guinea, benevens sta ties op de Philippijnen en in Brazil lië. In de oorlog heeft de missie ont zettende verliezen geleden. Mgr. Aerts, vijf paters en acht broeders werden vermoord, terwijl voorts twee paters, twee broeders en vijf zusters ten gevolge van oorlogshan delingen zijn omgekomen. Er is aan alles gebrek in de missie en de mis- sle-ijveraars weten dus wat hun te doen staat. Pater Verhage, die in 1945 werd priester gewijd, studeerde daarna nog MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 17 October Groente. Bioemkool I A 4768, idem I f 4466, idem II 1629, idem III 6—13, gele kool f 7—7.10. groene kool 613. rode kool 8 14, spruiten 2354 bospeen 12 18, waspeen I 6.5020.was- peen II 4.809.75, selderie 1.10 2.70, peterselie f 2.102.60, knol- selderie f 1515.10 andijvie 8.50, idem II 210, herebonen 89143, snijbonen 29—30, stoksnijbonen 107, rapen 8.-8 10, sla II f 2.10— 4.50, kroten 7.207.30, idem II 3.104.75 spinazie 625, kom kommers 15. TER AAR, 17 Oct. Groente. Kas- snijbonen f 9.1014.60, snijbonen 2.206 40, stokprincessen 4.80 11.70, spekbonen 3.30, witte pron kers 0.603.75 en stamprine essen 1.60 per 10 kg.; bloemkool 151 ct. per stuk; peen 49 ct. per bos; sla 116 ct. per stuk; selderij 1 ct. en peterselie 1 ent per bos; kom kommers 713 ct. en meloenen 40 ct per stuk; andijvie 713 cent, aard appelen 5 cent, kroten 35 ct., was peen I 915 ct., idem n 7 ct., was peen III 3 ct., tomaten 1664 ct., ro de kool 113 ct., groene kool 39 ctsavoy e kool 611 ct.. uien 1017 ct., postelein 16'18 ct., en spinazie 1—26 ct. per kg.; slavellen 10 cent per bak; witlof 1050 ct., .spruiten 16 ct., sjalotten 67 ct., prei 8 ct. per kg.; druiven 4749 cent por pond. ROELOFARENDSVEEN, 17 Oct. Groente. Tomaten A f 3462, to maten B 27—59, idem C 18—43, tomaten CC 16, kropsla f 217. andijvie f 716, bloemkool 851, peen 5—8 uien 12—15, druiven 90100, kassnijbonen 8.7015.50, idem stek f 2.105.10, pronkbonen 2 30—5.60 per 10 kg.; aardbeiéh 0.80—1.45. «fc Bloemen. Rayonanten: wit 3 14 cent, lila 416 cent, geel 515 cent, amber 418 cent, Blanche du poitu 622 cent, Utopia 626 cent, Bekka 2332 ent. Tevello 1137 cent, Marconi 718 cent, Bronzen Precose 1232 cent. Rode Precose 1642 cent, Roze Precose 1668 cent Stella 1835 cent, White Shir. ley 1037 cent, Gold-flinider 1233 cent, Wendy 734 cent, Normandie 630 cent, Casitry 1638 cent, Va liant 411 cent. Rose Shirley 1530 cent, Douglas 720 cent, Engels Bruin 922 cent, Raveller 520 cent Peter Pan 1120 cent, Herfstasters 6 12 cent. Cyclamen 922 cent, Dah lia's 628 cent, Bouvardia 65 cent, Alstrumeria 22 cent Am. Anjers 50 90 ct, Lelies 1639 ct. per kerk. twee jaar theologie, waarbij het laat ste jaar mede diende ter overbrug ging van het eigenlijke missiewerk. De onlangs tot bisschop gewijde mgr. Grent heeft de missie in Nieuw-Gui nea met inbegrip van de Tanimbar- en Key-eilanden onder zijn beheer. Met de „Tabinta" zullen vijf paters en een broeder van dezelfde congre gatie naar de Oost vertrekken, ter wijl er in totaal 90 missionarissen aan boord zullen zijn. Op onze vraag wanneer pater Verhage denkt te ar riveren, zeide hij te hopen met Kerst mis op de plaats van bestemming te' zijn want het is een lange reis. Het hierboven geschetste wijst er op, dat de nood in deze missie zeer groot is. Daarom wie helpen wil, doe het spoedig. Het adres van pater Verhage is: Uiterstegracht 37. Giften in geld, maar ook allerlei goederen zijn van harte welkom. EMISSIE TIELEMAN EN DROS. Bij de gehouden inschrijving op ƒ660.000 gewone aandelen Tieleman en Dros alhier tegen een koers van 135 pet., hebben vrijwel alle aandeel houders van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt. WEERSVERWACHTING KOUDE NACHT. 3 Koude nacht met op vele plaat- 5 O sen lichte, hier en daar zware o g nachtvorst, en vorming van ne- g 3 vel- of mistbanken, die in de 5 8 ochtend weer oplossen. 8 o Morgen overdag: enkele over- g 2 drijvende wolkenvelden, onge- 3 veer dezelfde temperatuur als o g vandaag. Weinig wind. o 0000000000000000000000000000000000 LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen ge neeskunde: de heer M. Poernomo te Leiden; artsexamen lste gedeelte: de heer L. H. J. Ramaekers te Maastricht; candidaatsexamen Ned. Ind. recht: de heren E. de Voogt te Amsterdam; A. A Bouvy te 's Gravenhage; W. C. Schuitman te 's Gravenhage, J. A. U. M. van Grevenstein te Voorburg en J. L. Weijers te Bussum; doctoraal examen Ned. Ind. recht: de heer Lie Oen Lie te Leiden. Reeds vele* jaren werd in het St. Elisabeth Ziekenhuis hier ter stede de behoefte gevoeld naar modernisering der operatieafdeling. De oorlog is ook hier een beletsel geweest onr het zo hoog noodzakelijke werk tot uit voering te brengen en de tijdsomst andighéden met de schaarste van materialen waren oorzaak, dat eerst dit jaar met de modernisering een aanvang kon worden gemaakt. Than s is het echter zover, dat hedenmor gen de geopereerde operatie-afdeling in gebruik kon worden genomen. Verbouwde operatie- afdeling in gebruik gesteld De operatie van het hart van het St. Elisabeth Ziekenhuis is uitste kend geslaagd. Dat mogen we onge twijfeld hier wel zonder meer con stateren en namens de mensheid, die hier nu of later genezing hoopt te verkrijgen, mogen we hier wel een hartelijk woord van dank neer schrijven aan de Congregatie der Zusters met de algemeen Overste, Moeder Assisia en de Overste van het Ziekenhuis, moeder Sebastiana aan het hoofd van de chirurgen, die de prachtige modernisering van de operatie-afdeling hebben durven aanpakken en weten door te voeren. In korte trekken willen we hier een overzicht geven van hetgeen hier in de laatste maanden is tot stand ge bracht. De bestaande operatiezaal is geheel gemoderniseerd en er is een 2de ope ratiekamer met bijbehorende instru menten,. sterilisatiekamer en voorbe- reidkamer bijgebouwd. De operatiekamers zijn voorzien van de nieuwste medische apparaten, o.a. Hefa-operatietafels en een Coxe- ter Mushin narcose-apparaat, waar mede volgens de nieuwste methode narcose kan worden gegeven. De steriliseerkamers zijn voorzien van heetelucht, heetwater en hoge drukstoom sterilisatoren. Van alle vertrekken zijn de wanden en de granito vloerbedekking in lich te smaakvolle kleuren uitgevoerd. De temperatuur van de operatieka mer wordt geheel automatisch gere geld met behulp van thermostaten en motorregelkleppen. De verlichting geschiedt door de moderne fluorescentielampen (z.g. Philips T.L.-buizen), een verlichting waarbij geen schaduw optreedt, geen warmteuitstraling plaats vindt en waarvan de kleur het daglicht het meest nabij komt. Deze verlichting, welke reeds enige tijd in een der ope ratiekamers werd gebruikt, is de eerste van die aard in Nederland en üe deskundigen zijn er vol lof over. Ventilatoren zorgen voor het afvoe ren van dampen en het verversen van de lucht, wat, indien noodzake lijk, in een zeer snel tempo kan ge schieden. Het ontwerp van deze verbouwing is gemaakt door ir. Jan A. v. d. Laan en het werk is uitgevoerd onder lei ding van de heer Reintjes, bouwkun dig hoofdopzichter van het archi tectenbureau V. d. Laan. De technische werkzaamheden zijn uitgevoerd volgens advies van de chef van de technische dienst van ^et St. Elisabeth-Ziekenhuis, de heer Alb. van Dijk, op wiens advies o.m. ae inrichting van de verlichting is aangebracht. Het werk kon, ondanks de "Vele moeilijkheden, door omstandigheden van tijd en plaats hieraan verbonden, binnen de vastgestelde tijd, nagenoeg geheel door Leidse firma's worden uitgevoerd, t.w.: Bik en Breedeveld, timmer- en metselwerk; fa. Groene- wegen en Doeven, granietwerken; Joh. de Best, stucadoorswerk, fa. Lan- gezaal en Inniger, verlichting en krachtinstallatie, N.V. Winkelhorst en Co., Den Haag, verwarming en sani tair; N.V. Braat en Co., Delft, stalen ramen. De officiële opening Ter inleiding van de officiële inge bruikname, welke hedenmorgen te 11 uur onder gTote belangstelling van de naaste medewerkers plaats vond, werd te 8 uur een H. Mis in de kapel van het ziekenhuis opge dragen door rector F. Bernefeld. De algemeen overste, moeder As sisia en tal van zusters en doctoren waren hierbij tegenwoordig. Helaas was moeder Sebastiana wegens voort durende ernstige ongesteldheid ver hinderd zelf aanwezig te zijn. Voor dat de officiële opening plaats vond werd dc vernieuwe ope ratieafdeling door rector Bernefeld ingewijd, waarna de aanwezigen eerst de afdeling in ogenschouw namen. Daarna kwamen we weer in de grote zaal bijeen, waar allereerst het woord gevoerd werd door dr. Ad van Dongen, die namens degenen, die het meest opereren in het zieken huis, aan moeder Assisia een com pliment bracht voor het hier, bereik- wenst. te resultaat. Dit werk is een finan ciële en technische krachtproef voor de congregatie geweest. Ook voor degenen, die op de operatiezaal wer ken, is deze vernieuv/ing een offer geweest, want zij hebben zich maan den lang moeten behelpen. Spr. uitte de, wens, dat deze operatie-afdeling eeh >zege moge zijn voor het zieken huis en in de vbornaamste plaats voor. de algemene volksgezondheid. Hierna sprak dr. S. van Praag, die dank bracht voor hetgeen hier tot stand is gebracht. Hij wees vooral op het voordeel van de drie opera tiekamers. Spr. kon niets ander zeg gen, dan dat deze operatiezalen de toets der critiek volledig zullen kun nen doorslaan. Tenslotte wees spr. op de volledige samenwerking, die er bij de operatie bestaat en waarbij niemand der me dewerkers gemist kan worden. Rector Bernefeld sprak namens moeder Assisia een woord van wel kom en dank. Dit welkom richtte hij in het bijzonder tot Pater de Jong, die namens de Ver. van R. K. Zie kenhuizen aanwezig was en tot ir. Jan v. d. Laan..onder wiens leiding het geheel tot stand kwam. Spr. wees vervolgens op de groei van het zie kenhuis, vooral in de laatste jaren. Tal van incidentele aanwijzincicn Van professoren en doctoren hebben tenslotte geleid tot een hechte sa menwerking. welke tot dit schitte rend resultaat hebben geleid. In on derling overleg van doctoren en ver pleegsters is hier veel bereikt, om dat hetgeen tot stand is gekomen ge groeid is uit de ervaringen van doc toren en verpleegsters. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot de heer v. d- Laan en zijn staf van me- derwerkers, die hier uitnemend werk hebben verricht. Spr. hoopte, dat die samenwerking tot in lengte van da gen zal mogen blijven bestaan. BIJEENKOMST JONGEREN K. V. P. Woningprobleem in Leiden opgelost! Velen zullen waarschijnlijk bij het lezen van deze mededeling een on gelovig gezicht zetten; nu datzelfde ongelovige gezicht zetten wij gister avond, toen wij ter vergadering, wel ke door de jongeren K. V. P„ afd. Leiden was uitgeschreven, togen en daar ontdekten dat de hele opkomst uit zegge en schrijve 5 man bestond. Op die vergadering zou gesproken worden over het huidige woningpro bleem, een onderwerp dat in het brandpunt der belangstelling staat, vooral bij de jongelui, die binnen kor tere of langere tijd waarschijnlijk al lemaal met dit probleem te kampen zullen hebben. Gezien echter de be langstelling mogen we, met enige fantasie, constateren, dat er voor de kartholieke jongeren geen woning probleem bestaat! O, we horen het al zeggen: geen tijd! Avondcursussen, studie, andere verenigingen, avondwerk, enz., maar ga eens kijken in de bioscopen, bij de cabarets en variëté-voorstellingen. Daar zitten jongelui, die geen tijd hebben voor een vergadering. We willen niet generaliseren, er zijn er natuurlijk, die absoluut niet weg kunnen, maar dat er gisteravond in heel Leiden maar 5 katholieke jon gelui waren, dde met enige goede wil een avond vrij konden maken, wil er bij ons niet in. Men werpt misschien op, dat het bestuur in deze niet geheel vrij uit gaat: een persoonlijke convocatie zou meer succes gesorteerd hebben dan een aankondiging in de courant. Mis schien was ook de avond niet zo gun stig gekozen. Maar dat alles neemt niet weg, dat de grootste schuld bij de jongeren zelf ligt. Het is niet prettig deze minder aan gename dingen aan de openbaarheid prijs te geven, doch, wat van binnen niet deugt, behoeft van buiten niet mooi te lijken en misschien zullen en kelen over het bovenstaande eens na denken; zy moeten dan tot de con clusie komen dat deze laksheid niet kan blyven voortbestaan cn dat het in hun macht ligt, om hieraan een einde maken. Men geve de moed echter niet op. De jongeren-organisatie in de K.V.P. moet er komen en de jongeren moe ten van hun doffe onverschilligheid betreffende de politiek genezen wor den. Wij zyn er van overtuigd dat het bestuur niet stil zal zitten en al les in het werk zal stellen om hierin verbetering te brengen. Veel succes zij hun hierbij van onze kant toege-

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2