3iAite KLEIN NEST VRIJDAG 17 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De jongste geschiedenis van het Katholicisme in China Sprekende cijfers (Speciale K.NP.-correspondent). Wanneer wij op de kaart het Chi nese gebied bekijken, dan zien we, dat het land een oppervlakte heeft van 11 millioen vierkante kilometer, dat is ongeveer 1 millioen km. méér dan de oppervlakte van heel Euro pa. Het eigenlijke China, omvattende het Vroegere Rijk der 18 provincies met daarbij bovendien drie provin cies in Mandsjoerije, vier in Binnen Mongolië en twee in Binnen-Azië beslaat 3.900 millioen vierkante kilo meter. Volgens de officiële statistiek van 1937 heeft het land 466.785.000 inwoners, wat ongeveer een vierde deel is van de gehele mensheid. Van ai deze millioenen zijn er volgens de laatste statistiek van 1939 3.182.950 katholiek, terwijl er zich 654419 op het katholiek geloof voorbereiden. De zielzorg wordt door 5.005 pries ters uitgeoefend, waarvan /5 n.l. 2 008 de Chinese nationaliteit - heeft Bij hun arbeid worden zy ge holpen door 1262 lekenbroeders, waaronder 677 iets meer dan de helft dus, Chinezen zijn. Het aan tal zusters bedraagt 6.133, waarvan 3.852 inlandse. In de priesterseminaries vinden we 570 theologanten, terwijl er 467 can- didaten zijn voor philosophiecursus. Op de kleine seminaria daarentegen zien we, dat er zich 3.524 en in de andere colleges nog 1590 leerlingen op het H. Priesterschap voorbereiden. De geestelijkheid wordt bij haar ar beid voor de uitbreiding van het H. Geloof geholpen door catechisten en onderwijzend personeel. Het aantal catechisten bedraagt 11407, waar van 6.748 mannelijke en 4.659 vrou welijke krachten, terwijl er daarnaast 7799 onderwijzers en 5.604 onderwij zeressen in de stattistiek staan opge geven. Volgens deze zelfde opgave waren er in 1939 in China 28 Chinese bisschoppen en 7 inlandse apostoli sche prefecten. Van de 2.008 priesters die de Chinese nationaliteit hebben, werkten er 619 in 14 missiegebieden 'die volledig aan de inlandse clerus werden overgedragen. Katholiek China hiërarchisch zelfstandig. Op dit katholieke China heeft Paus Pius XII zijn vaderlijk oog gericht, teen hij in 1946 de apostolisch pre fect van Tsing-Tao, Mgr; Thomans Tien, in het H. College van Kardina len heeft opgenomen. Als vervolg op deze eerste schrede heeft de H. Va der bij decreet van 11 April 1946 20 nieuwe kerkprovincies met even zo veel nieuwe aartsbisdommen en 79 nieuwe bisdommen in China opge richt. Het aantal apostolische pre fecten bleef op 38 gehandhaafd. Ver der werd op 10 Mei van dit jaar bij uitvaardiging van een ander decreet kardinaal Thomas Tien op de aarts bisschoppelijke metropoiitane zetel verheven- Ten besluite diende men rekening te houden met het feit, dat China, hetwelk een vierde van het totaal aantal mensen omvat, een vele dui zenden jaren oude cultuur bezit. Van delegaat naar nuntius. Een direct gevolg van de zelfstan dige hiërarchie van China was het einde van de apostolische delegatie en de oprichting van een apostolische nuntiatuur. De scheidende delegaat, Mgr. Zanin, kan op een zegenrijke 12- jarige arbeid terugzien Het aantal ka tholieken heeft zich in deze jaren met één millioen vermeerderd, ter wijl vooral zijn pogingen om een in landse clerus te vormen in alle op zichten succesvol zijn geweest. Ook hebben in de vele en harde oorlogs jaren, sinds 1936, de werken der christelijke charitas zijn volle be langstelling gehad. Bovendien riep hij een katholieke geneesherendienst en een katholiek persbureau in het le ven, en hij stichtte het thans bloeien de apologetische instituut, secties voor vrouwen aan de Pekingse uni versiteit en een nationaal centrum van de Unio Cleri en der Propagan da Fide, zodat de eerste apostolische nuntius, Mgr. Riberi, op een mooie en rijke apostolaatserfenis kan voort bouwen. De strijd begint opnieuw. Na zijn verheffing tot kardinaal heeft Z.Em. Thomas Kardinaal Tien voor de Vaticaanse radio verklaard: in „Wij hebben nu de eer een Chinese kardinaal te bezitten; dit legt ons de zware verplichting op, de Kerk in China te consolideren." Immers, reeds hadden de Katholie ken van China veel te lijden, voorai in de laatste decennia. Nu zou het wel toevallig zijn, als de machten van de onderwereld, na de zelfstan- digheidswording van de Kerk in Chi na, niet met nieuwe middelen tegen Haar zouden stryden. Reeds komen er voortdurend weer berichten over het lijden van de ge lovigen in Noord-China op het bu reau van de Propaganda Fide te Ro me binnen. Was de vijand van gisteren het Ja panse leger, aan de dag van van daag is zulks het communisme. Bloe dige offers ontbreken nu evenmin als in de oorlogsjaren. Vooral tracht men de Moederkerk volgens communistische methoden geestelijk en materieel te onderdruk ken. Een gevolg hiervan is, dat er on der de Chinese katholieken een scheiding valt waar te nemen, doch hierover wordt door de missionarissen niet geklaagd, daar het z.g. meelo pers, de inwendig laffe leden betreft. Een tweede gevolg en dat is troost vol mogen we noemen de zo nau we aansluiting van de gelovigen bij hun zielzorgers en de hiërarchie, niet Tram of auto.bus Een pleidooi voor de tram. De Stichting Tram-archief, welke een orgaan uitgeeft „Tramnieuws", heeft een brochure het licht doen zien, waarin de voorgenomen ophef fing van tram-lijnen door de N.Z.H. afgekeurd wordt. Een van de voornaamste bezwaren tegen autobussen op drukke lijnen is het vervoer in de 'spitsuren. Een autobus heeft slechts een staanplaats capaciteit van maximaal 50 van het aantal zitplaatsen, tegen een tram 200 Daar het spitsvervoer juist veroorzaakt wordt door de minst be talende reizigers (schoolkinderen, weekkaart- en abonnementshouders) wordt dit vervoer bij een autobus be paald oneconomisch, zodat de prikkel ontbreekt, om het goed te bedien Voorts wordt gewezen op de devie zen, welke voor het aanschaffen van autobussen nodig zullen zijn. terwijl, een deel van het materieel in de eerst volgende jaren voor afkeuring in aanmerking komt, maar een groot deel van het rollend materieel is na modernisering en normaal, goed on derhoud1 nog vele jaren bruikbaar. (Dient echter ter vervanging van het afgekeurde Red.). Vervolgens de veel hogere reiskos ten in een autobus. Bij de Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij liggen bijv. de en kele reisprijzen bij de autobus onge veer 55 hoger, de retourprijzen 75 hoger dan by de tram. Zelfs de best geleide autobusbe- drijven kunnen vervoerspitsen niet verwerken. Bij de Gelderse Tram wegen bijvoorbeeld hebben in de spitsuren de vaste klanten voorrang, zodat de gelégenheidsreizigers niet op een plaats kunnen rekenen en het ri sico lopen, onderweg uit de bus te moeten stappen. Wat de „bespottelijk" lage tarieven bettreft, waarover de N.Z.H. op een pers-conferentie haar nood klaagde, de Stichting Tram-archief geeft toe, dat de tramtarieven vah de N.Z.H.. enige uitzonderingen daargelaten, laag zijn te noemen. Maar zijn deze tarieven nu zó laag, dat de Maatschappij hiermee niet uit kan komen? Het jaarverslag over 1946 laat integendeel zien, dat over dat jaar abnormale winsten gemaakt zijn, zodat de „bespottelijk", lage ta rieven nog aanmerkelijk verlaagd kunnen worden zonder de bedrijfs- rekening in gevaar te brengen. In 1946 was er (na afschrijvingen) een winst van ruim 2 millioen. Behalve dat de activa uiterst laag gewaardeerd zijn, b.v. al het tram- materieel voor 1.is er dus een reserve van 11 millioen, waarbij te bedenken is, dat hiervan een post van 4 millioen dubieus is (oorlogsschade). De brochure van het „Tram-ar chief' besluit: Op grond van deze punten is het de plicht van de betrokken gemeente besturen, om steunende op Art. 12 lid 7, ernstig bezwaar te maken tegen het verlenen van nieuwe autobus concessies op dit tijdstip. slechts als een acte van geloofs trouw, maar vooral ook door de over name van het materiële onderhoud van de kerken en van de van alles beroofde priesters en bisschoppei vele streken van "Noord-China. Vertrouwvol mag de Moederkerk haar blik op haar dochter in China laten vallen. Christus de Bruidegom zal Zijn kinderen in China bescher men en de smeekkracht van de nieu we 29 bloedgetuigen, die op 24 No vember 1946 werden zalig verklaard, zal ongetwijfeld, rijke vruchten dra gen. KEURINGSPLICHTIGEN VOOR DE LICHTING 1948. De minister van oorlog heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat alle keuring-splichtigen van de lichting 1948 in het bezit zijn van hun oproeping voor de keuring. Binnenkort zullen de gemeentebe sturen bekend maken, dat de in 1928 geboren mannelijke personen, die hier te lande wonen en de oproeping nog niet hebben ontvangen, zich voor 10 November a.s. te gemeentesecre tarie moeten melden. Met de voorbereidende maatrege len voor de indeling van de lichting 1948 is reeds een aanvang gemaakt. Binnen afzienbare tijd zal vastgesteld zijn, welke personen by de voox'jaars- ploeg zijn ingedeeld. Voor zover de bij deze ploeg in tc delen personen verzoeken om vrij stelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid of uitstel of vrijstelling van eerste oefening aan de minister hebben gericht, zul len deze in behandeling worden ge nomen. Het heeft derhalve geen zin, dat belanghebbenden bij het ministe rie op bespoediging van de behande ling aandringen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 50-jarige H. F., die op 7 Juni zyn zoon, de 27-jarige zeeman J. D. F. in de Jagerslaan te Rotterdam met twee revolverschoten doodschoot, veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorlopige hech tenis. De eis was 4'A jaar. De recht bank overwoog, dat de verdachte met verbeten vastberadenheid zijn slacht offer was gevolgd en met koude za kelijkheid zijn voornemen om zijn zoon te doden, ten uitvoer bracht BEURS OVERZICHT. Het koersverloop op de effecten beurs van Amsterdam was gisteren onregelmatig. Aanvankelijk bestond er op de meeste afdelingen enig aan bod, welk aanbod grotendeels voort spruit uit winstnemingen, na de re cente stijging. Ook thans bevonden koninklijke zich in het centrum van de belangstelling. Er waren nogal verkooporders en het gevolg hiervan was, dat de hoofdkoers werd vastge steld op 488 waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat Woens dag na het slot van de officiële note ring was afgedaan tegen 94, zodat in werkelijkheid geen grote daling kon worden opgemerkt. Ook de scheep vaartpapieren waren merendeels iets lager De industrieaandelen waren echter onregelmatig. Prolongatie 2 procent. O Staalbaard zeet het: Hoe gemakkelijk is hec, altijd keurig glad-geschoren te zijn met Philips „PHILlSHAVE". En Uw handelaar zal het U bewijzen, wanneer U even een demonstratie vraagt met De zorg voor gedemobiliseerden Het probleem van de demobilisa tie van onze strijdkrachten in de Overzeese Gebiedsdelen begint in een actueel stadium te komen. Begin vol gend jaar zal de stroom van demobi- lisanten beginnen te komen. Duizenden merendeels jonge mede burgers, die hun land overzee heb ben gediend, zullen geleidelijk repa triëren om hier te lande gedemobili seerd te worden. Het is begrijpelijk, dat herhaalde lijk de vragen gesteld worden: wat zyn ^Re rechten der gedemobiliseer den? Wat doet de overheid voor hen? Het is even begrijpelijk, dat hierbij veelal de aandacht gevestigd wordt op wettelijke regelingen in het bui tenland getroffen en op de wijze waarop in verschillende geallieerde landen de demobilisatie -is aangevat. In dit verband wordt er van offi ciële zijde op gewezen, dat bij de de mobilisatie van onze strijdkrachten de steun van het particulier initiatief in het algemeen en van het Neder landse bedrijfsleven in het bijzonder niet gemist kan worden Immers voor al bij vele particuliere instellingen zullen de gedemobiliseerden een ar beidsterrein moeten vinden Daarnaast zijn voorzieningen no dig, om de overgang van de demobi- lisant naar het burgerleven zonder moeilijkheden te doen verlopen en hem de terugkeer in zijn eigen mi lieu te vergemakkelijken Vandaar de demobilisatieraad, welke onlangs door de minister-president werd ge- installeerd, in welke raad naast over heid en bedrijfsleven ook kerkelijke en particuliere instanties en organi saties zijn vertegenwoordigd- Tegelijkertijd treft de overheid maatregelen, opdat aan de materiële voorzieningen ten behoeve van de te demobiliseren militair een wettelijke grondslag wordt verleend. Teneinde geen verwachtingen te wekken, wel ke misschien niet vervuld zouden kunnen worden, zijn van overheids wege te dezen opzichte tot nog toe geen regelingen of bepalingen be kend gemaakt. Men wenst hiermede te wachten totdat deze zullen zijn vastgesteld. In dit verband kan worden mede gedeeld, dat binnenkort een alge mene maatregel van bestuur zal wor den afgekondigd, welke een aantal regelingen en bepalingen betreffende deze materie zal behelzen. Kennisneming van deze regelin gen zal tot de conclusie leiden, dat de zorg voor de gedemobiliseerden hier te lande geenszins ongunstig af steekt hetgeen in dit opzicht in het buitenland geschiedt. BINNENLAND. Tot burgemeester van Sas van Gent is benoemd de heer R. A. J. d^n Boer uit Zierikzee. Rotterdam gaat een lening slui ten van 11.700.000. De Vondelparkbrug te Amster dam is officieel in gebruik genomen, zodat Amsterdam-Zuid en West met elkaar verbonden zyn. Een berucht oplichter, een 27- jarige Amsterdammer, die in vele steden onder allerlei voorwendsels dc mensen geld aftroggelde, is te Arn hem gevat. Op het station Sauwerd werd gistermorgen de 22-jarige leerling van de middelbare landbouwschool te Groningen, H. Slopsema te Witzing, die reeds had plaats genomen in de trein naar Groningen en kort voor het vertrek uitstapte om nog iets van het station te halen, door de uit Gro ningen het station Sauwerd binnen lopende trein gegrepen. Het slacht offer is aan de bekomen verwondin gen overleden. BUITENLAND. De Belgische minister van arbeid was vannacht per auto op weg naar Luik om een actie te openen ter ver betering van de arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers, toen hij bemerkte, dat het wegverkeer nog dringender verbetering nodig had. Althans hij ig een auto-ongeluk en ligt nu in het ziekenhuis. Italië heeft besloten om Joden, die zonder toestemming uit een ander land komen, niet meer in vluchtelin gen kampen op te nemen. Men wil daarmee de trek naar Italië tegen gaan. Bom van duizend kilo gevonden In 1944 zijn in de buurtschap „de Nul" even ten Noorden van Olst, enige bommen gevallen, welke niet ontploften. Er viel o.a. één pal naast de spoorlijn ZwolleDeventer. Na de bevrijding, toen het treinverkeer op dit traject niet onmiddellijk kon worden hervat, heeft de N. S. een onderzoek laten instellen naar deze niet ontplofte bom. Men kon haar niet vinden, maar voor alle veiligheid werd de spoorlijn een eind verlegd, zodat de treinen met een bocht om de plek reden. In de zomer van 1947 heeft men de hulp van de wichel roedeloper W. HuLsegge uit Gorssel ingeroepen. Deze duidde nauwkeu rig de plaats aan. waar z. i. de bom moest liggen. Een aannemingsfirma uit Zwolle begon in Augustus j.l. met het graven van een kuil, doch hoe men ook zocht en boorde de bom werd niet gevonden. Gisteren was de situatie zó, dat d e kuil een diepte van 7 meter had en dat het benodig de materiaal bijeengerbacht was om met grondboringen de diepte van 19 meter te bereiken. En inderdaad, de roedelopor werd volkomen in het gelijk gesteld, De bom werd aange boord en bleek nog 4 y2 meter onder de bodem van de kuil te liggen. Ver moedelijk zal niet getracht worden de bom te verwijderen, doch zal een gewapend betonnen plaat in' de kuil gestort worden, zodat de bom door beton en door ruim 11 meter aarde wel geïsoleerd is. LEIDEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd; doctoraal examen Ned. recht: mej. W. Justman Jacob te Lei den en dé heren H. C. Fraay te Den Haag en C. H. C. Witt te Den Haag: candidaatsexamen Ned. recht: mej W. L. Bey te Leiden en de heren G. W. van Hasselt te Oegstgeest, J. J. van Soest te Den Haag; J. A. Har- togh Heys van de Lier te Rijswijk, H. C. van Otterlco te Den Haag, H. J. Jansz te Leiden, J. A. Nollen te Lei den. FILMAVOND E.H.B.O.-RAAD In de aula van het Academisch Ziekenhuis werd gisteravond onder de auspiciën van de EHBO-raad een filmavond gehouden met het doel in de eerste plaats te laten zien wat er op medisch gebied door het Rode Kruis wordt gedaan en in de tweede plaats ter instructie van degene, die zich voor het EHBO-werk interesse ren door actieve deelname aan de cursussen en demonstraties. De bijeenkomst mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen en het samengaan der diverse organisaties op dit gebied zal ongetwijfeld niet nala ten krachtiger naar buiten op te tre den. De voorzitter van de EHBO-raad de heer P. Agema, sprak bij de aan vang een kort woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de genodigden, terwijl hij de directie van het Academisch Ziekenhuis dank zeg de voor het beschikbaarsrtellen der zaal. Spr. wees op de plaats gehad hebbende concentratie op EHBO-ge- bied, hetgeen, naar hij vertrouwt, er toe zal bijdragen het peil van de bij eenkomsten en de resultaten voor le den en deelnemers op te voeren. Hierna werd met de vertoning van de film „Het Rode Kruis op de bres" een aanvang gemaakt, waarin het voortreffelijke werk van het Rode Kruis aan het front op duidelijke wijze werd naar voren gebracht. En dat niet alleen wat het werk der Rode Kruis soldaten betreft doch ook ten aanzien van de zelf verzorging, -wanneer de gewonden zichzelf moe ten helpen met de hun ter beschik king staande verbandmiddelen, ge lijk ieder die bij zich draagt. Dat men als EHBO-er, die op ieder uur van de dag geroepen kan worden tot vervulling van de taak, welke hij op zijn schouders heeft genomen alleen in' oorlogstijd, doch bij alle immers het Rode kruis werkt niet voorkomende rampen sterke ze nuwen moet bezitten, is op deze avond wel overduidelijk gebleken, want vele EHBO-ers hadden de hulp van de EHBO nodig, en dat moet toch niet mogelijk zijn. Want hoe wil men zijn taak naar behore^ vervullen, wanneer men niet eens in staat is het inderdaad wel vreselijke van de verwondingen te aanschouwen. Het lijkt ons daarom alleszins dienstig, dat de EHBO-raad meer dergelijke avonden organiseert om tenminste de helpers en helpsters te trainen in het werk waarvoor zij geroepen kun nen worden. Behalve deze Rode Kruis film volgden er nog verschillende andere, zo b.v. van het kwaad en de bes.tr ij - WEERS VERWACHTING 8 KOUDER. g Matige, langs de Waddenzee 8 s tijdelijk nog krachtige, naar o Noord of Noordoost draaiende g wind. Wisselende bewolking met o enkele buien. Kouder. o oooooooooooooooooooooooooooooooooo ding van de Malariamug in de Tro- 'Pen)„van 'het Rode Kruiswerk in Indië ten behoeve van de aan onder voeding lijdende inlandse bevolking enz. De slotconclusie van deze avond, door het I^ode Kruis naar voren ge bracht; „Wij helpen u, steunt ons" willen we hier nog eens hartelijk on derschrijven, want het Rode Kruis werk steunen is niet alleen het werk van degenen, die zich meer tot de daadwerkelijke steunverlening ge roepen voelen, het is ook de taak van iedere Nederlander naar vermo gen bij te dragen het werk van het Rode Kruis financieel mogelijk te maken. KOMPOELAN. Ieder jaar komen alle leidsters en leiders van de Verkenners v. d- Kath. Jeugdbeweging bij elkaar'om vari gedachten te wisselen over het leven en streven van horde en troep. Andere jaren komen zij uit alle de len van het land bijeen in grote kampen en geven hierdoor een mas sale uiting van hun vaste wil om door eigen training en verdieping mee te helpen de hun toevertrouwde jeugd te vormen tot vast beraden katholieken en oprechte vaderlan ders. Door de organisatie van de Jambo ree en de grote groei van de bewe ging was het helaas niet mogelijk dit jaar die mooie traditie voort te zet ten. Toch wil Leiden dit gebruik hand haven en zo komen dan a.s. Zondag 19 October alle Welpenleidsters en Verkennersleiders uit Leiden en om geving op Duinzigt tezamen om daar het wel en wee van hun horden en troepen te bespreken. Moge deze Koempoelan voor hen een stimulans zijn om in het komen de jaar hun mooie werk voort te zet ten in het belang van de jeugd van Leiden en omgeving. K.J.M.V. Hartebrug. Vanavond om 7.45 worden alle K.J.M.V.-ers ver wacht, die zich destyds als lid heb ben opgegeven. Daar hoor jij ook bij, als je 17 jaar bent geweest; grijp je kans en geef je vanavond nog, als je het nog niet gedaan hebt, als lid op bij de secr. wij verwachten je. Kerel Je Moet Vechten nu of nooit. Tot straks. Het Bestuur. Eerste concert Rotterd. Philh. Or kest. Het Rotterd. Philh. Orkest onder leiding van Eduard Flipse komt Woensdag 22 October a.s. in de Ge hoorzaal voor K. O. het eerste concert van dit seizoen geven met een aantrekkelijk programma, waar in Jan Odé als solist optreedt. Deze begaafde pianist zal het pianoconcert in A opus 54 van Robert Schumann ten geihore brengen, terwijl verder op het programma staan: De Vliegen de Hollander van Wagner, Shehera- zade van Rimsky Korsakow en De Verkochte Bruid van Smetana. Ge zien het grote succes van Eduard Flipse met het laatste concert van het vorig seizoen zal er voor zijn her nieuwd optreden grote belangstelling bestaan. Men zie de advertentie. Zondagavond komt er iets nieuws in de Stadsgehoorzaal, en wel een combinatie van variëté en sport- demonstraties, wat een passend ge heel vormt voor prima amusement. Deze samenstelling heeft in Neder land, maar ook in net buitenland proefondervindelijk bewezen, dat dit soort vermaak, ten zeerste door het publiek wordt op prijs gesteld. Als sportnummers vallen op de Jiu- Jitsu-Judo, een nummer dat onder leiding staat van de bekende Marine Instructeur Johan van der Bruggen. Hij zal speciaal enige nieuwigheden lanceren, zoals „De vliegende schaar- en kopsprongen", waarin hij een toppunt heeft bereikt. Dan komen de wielrijders „the Arendo's" de En gelsen met stalen zenuwen,die tot slot van hun nummer, een complete salto mortale uitvoeren met hun rijwiel. Voor de pauze zijn het de variëté mensen, die de aandacht van het publiek vragen, en hierbij komt „Chang See Hee", Chinese Magiër, die zijn grote behendigheid vertoont, en het publiek in verrukking zal brengen met zijn alles overtreffende experimenten. Mr. Carter en Miss Corrina, de Nederlandse Universal Artisten, vormen een waardig ge heel, zodat er Zondagavond in de Gehoorzaal wel wat te beleven valt. Men zie verder de aidvertentiën. ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 30) „Hij is bij Sheldon en Green," ant woordde Plummer, daar in Step ney." Ja, ja die ken ik," zei Mountjoy met een vlug knikje. „Ik zou zeggen, dat zy 't goed getroffen hebben en dat zullen zij ook wel weten." Daan en Plummer verliéten de club en Daan begon juist zijn gast heer voor z'n gastvrijheid te bedan ken, toen Plummer plotseling zei: ,,'t Is nog erg vroeg, vindt je niet? Kom met me mee naar huis, een pijp roken, 't Is Woensdag en dan is er geen Kamerzitting. Laten wij maar lopen; 't is zulk heerlyk weer en 't is niet ver." Carlton Plummer woonde op Ea ton Square; hij opende de deur van een der mooiste huizen en toen zij in de hal kwamen zag Daan voor 't eerst in z'n leven het inwendige van een weelderig West End huis. Er kwam een huisknecht aangesneld, die de hoeden en wandelstokken van de heren aannam. „Wij gaan naar mijn studeerkamer Harison; breng daar wat soda en whisky." Dan ging hij Daan voor naar zyn kamer. Daan vol belangstelling en verba zing naar een wand vol boeken kek, „een lid van 't parlement heeft bij na geen tijd om te lezen. Geen whis ky? Liever een pijp dan een sigaar. Pa ik ook." Enige tijd praatten zij heel gezellig, of liever Plummer sprak en Daan luisterde. Op een gegeven ogenblik hoorden zij een auto stoppen en de deur van de hal opengaan. Plummer zei luisterend: „Dat is mijn vrouw; zij is vroeg vanavond. Ben jij het Belle?" riep hij. Een zangerige vrouwenstem ant woordde: „Ja," de deur van de studeerka mer ging open en een jonge, zeer mooie dame stond op de drempel. Zij had een prachtige avondjapon aan en om haar hoofd en schouders dwarrelde iets gaasachtigs, waar achter diamanten schitterden, maar haar ogen deden voor het edelge steente nauwelijks onder. Daan had soortgelijke chic geklede dames wel eens in de loges van de schouwburg gezien, doch nog nooit van zo nabij als deze. Hij stond onmiddellijk op en keek haar vol bewondering aan. ,,'n Goede vriend van mij Bella: mijnheer Norton." stelde Carlton Plummer voor. Zij schonk Daan een licht knikje en dan alsof zij een of andere plot selinge aandrang plotseling gehoor zaamde stak ze hem haar hand toe, waaraan een menigte ringen schit terden. „Aangenaam u te zien," zei ze met een bijna onmerkbaar Amerikaans accent. „U moet al een buitenge wone vriend zijn, als Carlton u op dit uur uitnodigt mee naar huis te gaan. Hij slijt z'n leven in het Lagerhuis of in een van de afschuwelijke clubs. Soms vraag ik me wel eens nieuws gierig af, waarom hij er eigenlijk een huis op na houdt. Heb je alles wat je nodig hebt Carlton?" vroeg ze met een vluchtige blik over het tafeltje. „Ja schat," antwoordde Plummer, haar hand strelend. „Is hy geen beleefde echgenoot, mijnheer Norton?" vroeg zij lachend, en legde haar hand op het kale hoofd vanCarlton.,. Gaat u "toch zitten, an ders moet ik denken, dat ik u ge stoord heb." Zy nam ook plaats by het tafeltje. ,,'n Vervelende avond gehad belle?" informeerde Carlton. „Och, die recepties zijn nooit pret tig; beweerde zij. „Jullie mannen hebben een veel beter leven dan wij, maar daar schijnt nu eenmaal niets aan te doen te zijn, dus zal ik er mij maar in schikken. Nu ga ik naar bed, want ik ben erg moe. Haast u maar niet, meneer Norton. Wel te rusten. Een vriendelijk knikje voor Daan, en een kus voor haar echtgenoot en de mooie vrouw verdween. „Laat eens zien, jij bent toch niet getrouwd hè Norton? vroeg Plum mer toen hij de deur achter de schit terende verschijning hald gesloten. „O, ja je bent nog zeer jong," zei hij toen Daan ontkennend had geant woord. Jong trouwen is goed. Ikzelf was vier en twintig. Ifc had geld no dig en ik was zo gelukkig verliefd te wórd-en op een meisje dat toevallig ry'k was. Ik trouwde haar dus niet om haar geld alleen, zoals sommige arme duivels moeten doen. Wees nu eens een behoorlijke kerel en zeg, dat ik reden genoeg had, om op haar te verlieven,besloot hij lachend. „Mevrouw Plummer is een beeld schone vrouw geloof ik," zei Daan verlegen blozend, want hij was nog niet aan de openhartigheid van de moderne uitgaande wereld gewoon. „Dank voor je compliment," lachte Plummer. „Ik viste er naar, maar zij is mooi, vind je niet? En zij is even lief als mooi hetgeen onder ons gezegd, een zeldzaam voorkomend verschijnsel is." „Jammer genoeg!" vond Daan. Plummer lachte. „Ik zal Belle zeg gen dat ik je de volgende week te dineren heb gevraagd. Zij zal het wel leuk vinden, want ik heb aan haar gezicht gezien, dat je in haar smaak viel." „Zeer vereerd!" glimlachte Daan. „Belle zal je een invitatie sturen; o, ja, ik heb je adres nog niet, is t wel?" „Selby Gardens 28 Stepney E.," antwoordde Daan. „In orde" en Plummer schreef het adres op zijn memorandum. „Je moet natuurlijk dicht bij je fabriek wonen," zei hij begrijpend. „Ja," verklaarde Daan, wij hebben er alijd gewoond Naylor van de club woont bij ons op kamers." Plummer knikte, alsof het feit, dat de familie Norton kamers verhuur de van geen betekenis was. ,,'n Leu ke vent die Naylor zei hij. Ik moet altijd om hem lachen." Daan stond op, om afscheid te ne men. „Steek een sigaar op, voor onder weg. Wel te rusten, we hebben ge zellig gepraat en ik ben bly, dat je gekomen bent." „Ik ben U zeer dankbaar," zei Daan met aangeboren beleefdheid. Ik heb mij bijzonder goed geamuseerd. Het was de eerste maal in mijn le ven, dat ik in een club als de Parhe- mon heb gedineerd" „Nu ik hoop, dat het niet de laat ste maal zal zijn," zei Plummer har telijk, terwijl hij de deur voor hem opendeed, om hem uit te laten. Daan voelde zich onder het naar huis wandelend een heel ander mens In deze voornamen kringen had hij zich nooit bewogen. De luxe van die club, de buitengewoon beleefde be dienden, de deftige heren met wie Plummer op familaire voet verkeer de en bovenal de elegante, vriende lijke echtgenote van Plummer, dat alles lag zo ver buiten de sfeer van zijn allerdaags, eenvoudig leven, dat hij er door betoverd was. Hij was er echter niet door verblind en er was in zyn verstandig gemoed geen plaats voor ontevredenheid met de stand waarin hij vJhs geplaatst, noch voor afgunst ten opzichte der men sen met wie hij de laatste twee uren had verkeerd. Onwillekeurig kwam hem het beeld van de mooie me vrouw Plummer voor de geest, en op het zelfde moment dat van Emily Baker. Niet dan ter vergelijking. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2