DE PELGRIM DER VERDOEMDEN DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF 's-GRAVENHAGE. 6 jaar voor Ger. Mooyman. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak tegen mej. C. J. Frankfort uit Rotterdam, die in bezettingstijd eigendommen van Joden in bewaring nam, welke zij later weer te eigen bate van de hand deed. Om haar da den tegenover de bezetters weer „goed" te maken, ging zij dan de be trokken Joden aangeven. Zij hoorde zich thans veroordelen tot vijftien jaar. Gerardus Mooyman uit Voorburg, eens de „held van het Oostfront", hoorde zich heden veroordelen tot 6 jaar met aftrek, wegene dienstneming bij de Waffen SS. Er was 8 jaar met aftrek tegen hem geëist. Jf'Catte BINNENLAND. Een vrachtauto, beladen met 12 ton bieten, bestuurd door G. van der S. uit de Beemster, moest gisteren middag bij het passeren van t.wee wielrijdsters op de Neckerweg te Purmerend te*snel naar rechts uitwij ken voor een tegenligger. De 16-jari ge Jannie Heyn uit Jisp werd hierbij gegrepen en op slag gedood. De 4-jarige R. uit Zandvoort is bij het spelen met een goederenlift op het emplacement van de spoorwegen doodgedrukt. De 37-jarige G. C. te Maastricht is 's nachts uit een raam van zijn wo ning gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Het ongeluk is waarschijnlijk een gevolg van slaap wandelen. Ongeveer 10 duizend kinderen van in Duitsland woonachtige Neder landse ouders zullen voor herstel van krachten naar ons land komen. BUITENLAND Een Amerikaanse bommenwer per, met 7V koppen bemand, wordt vermist. Verkenningsvliegtuigen zijn bezig het toestel op te sporen. Ook Palestina wordt bedreigd door de cholera-epidemie uit Egypte. Allerlei voorzorgsmaatregelen worden genomen om het overslaan van de epidemie te voorkomen. Het Witte Huis te Washington heeft alle officiële diners afgelast we gens de noodzakelijkheid om op le vensmiddelen te bezuinigen. Verkeër- de bezuiniging, want wie op zo'n di ner z'n buik dik heeft gegeten aan poepas, kan in geen twee dagen meer eten. In een Poolse vestingstad aan de Weichsel zijn de overblijfselen ge vonden van 35.000 Russische krijgs gevangenen, die door de Duitsers zijn afgemaakt. Twee-en-veertig Duitse ex-ge- neraals' en 2 admiraals, die in Enge land geïnterneerd waren zijn giste ren te Hamburg aangekomen, o.a. ex- maarschalk von Brauchitèch. Een aardbeving heeft in de Per zische provincie Chorassan vijf dor pen totaal verwoest. Meer dan 200 lij ken zijn reeds onder de puinen van daan gehaald. In de Belgische Congo zijn grote zwermen sprinkhanen verschenen. Nu eten de negers graag sprinkhanen, maar ze kunnen ze niet zó vlug eten, of de sprinkhanen eten vlugger. Weilanden en plantages zijn in 'n ogenblik kaal gevreten. LEIDEN RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Op Vrijdag 17 October a.s. des na middags te 4 uur zal Dr. J. D.f Ver linde, benoemd tot. buitengewoon hoogleraar in de Microbiologie zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot-auditorium van het Academie gebouw. De gasthoogleeraar van „Harvard University" aan de Leidse universi teit prof. dr W. E. Hocking zal zijn college aanvangen met een inaugu rale rede op Vrijdag 24 Oct. a.s. des namiddags om vier. uur in het groot auditorium van de Leidse universi teit. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde: de dames J. de Boer te Rotterdam; M. Willemse te Rotterdam, W. ]yT. van Alphen te Am sterdam; de heren A. G. Schuitema ker te Voorburg. R. Kooper te 's-Gra venhage. J. A. C. de Eek van Leeu wen te Wassenaar, J. D. Mulder te 's-Gravenhage, G. A. Mertens te 's-Gravenhage, J. Vader te 's-Graven hage, F. Vaas te Rotterdam, L. J. de Heer te 's-Gravenhage, H. R. Pleiter te 's-Gravenhage, N. Masurel te Lei den. A. Popelier te 's-Gravenhage, R. Ball, te 's-Gravenhage. J. J. Timp te Leiden, J. J. van Rood te Wasse naar, F. Dijkstra te-Heiloo, D. J. N. v. d. Hoop te Oosterbeek, B. v. d. Esch te Dordrecht, C. S. D. Hoekstein te 's-Gravenhage, M. H. Karamat Ali te Paramaribo. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Letteren en Wijsbegeerte (Ro maanse taal en letterkunde) mej. J. C. A. Backer te 's-Gravenhage. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegerte op proefschrift getiteld „Antieke Portretkoppen", d'e' heer J. H. C. Kprn. geboren te Mod- jokerto (N.O.I.)j wonende te Leiden. K. A. J. Dek. Par. Vanavond wordeh beslist alle Stuwers en Naam lozen om 8 uur en morgenavond alle Baan- en Liniebrekers bij mij thuis verwacht. Er zijn enkele zeer be langrijke mededelingen. Mocht je les hebben kom dan toch na les, maar 'kom in ieder geval! Q. ter Haar. CANDIDA. In „Candida", een van Shaw's beste psychologische spelen, heeft de be kende Engelse schrijver de zwakte, die zich voordoet als kracht gesteld tegenover de kracht, die schuil gaat achter de schijn van zwakte. Beiden zijn vastgelegd in het wezen van een man namelijk de dominee James Mo- rell en de dichter Ëugène Marchbank. De eerste is een talentvol prediker, maar grotendeels slechts een man van woorden alleen, terwijl de dichter schouwt in het diepste zieleleven van- zijn medemensen, door hen echter belachelijk wordt gevonden, steeds eenzamer komt te staan in de ge meenschap en juist door de ontberin gen, die deze eenzaamheid meebrengt een grote innerlijke kracht -weet te ontplooien. Tussen deze twee personen is de figuur van een vrouw geplaatst, die moet kiezen tussen kracht en zwakte en in een indrukwekkend slottoneel de laatste verkiest. Dit toneelstuk een echt praatstuk, dat meer tot het verstand spreekt dan tot de fantasie was bij de toneelgroep „Comedia", die gisteravond in de Schouwburg on der auspiciën van de kunstkring „Het Schouwspel" optradi, in goede handen. Fons Rademakers, die de zware taak had om de figUur van de dichter zover mogelijk tot leven te brengen, is hierin vrij goed geslaagd. Slechst enkele keren, wij denken hier spe ciaal aan het telkens opnieuw knie len o,p de bank bij de heftige woor denwisselingen met de dominee, kreeg men het gevoel, dat het werke lijk spontane plaats maakte voor een aangeleerd „maniertje". Helaas gaat bij het te vaak herhalen van derge lijke gelukkige vondsten de uitwer king geheel verloren en wordt er bij na een zekere tegenzin opgewekt. Mary Dresselhuys was een prach tige Candida, die vooral in het laat-, ste bedrijf door haar uiterst beheerst spel opviel, terwijl Gijsbert Tersteeg een zelfverzekerde dominee wist uit te beelden. Tenslotte denken wij aan Cor Hermus, die de dankbare taak had om als Burgess het komische ele ment naar voren te brengen en zich hiervan op buitengewone wijze haeft gekweten. Ook de andere medewer kende droegen het hunne bij om de ze opvoering tot een succes te ma ken, dat de grote publieke belangstel ling in alle opzichten waard was. 14e Jeugdconcert. Voor een volle zaal scholieren werd dit jeugdconcert gegeven door het Museum Kamer-orkest onder leiding van Dirk Balfoort. 'ti Had hier en daar wel wat rustiger moge wezen in de zaal. (De goeden treffen geen verwijt natuurlijk). Een mooie taak voor de begeleidende leraars. De di rigent van deze middag, die zijn voor treffelijk strijk-ensemble met zo'n grote kennis van zaken voorgaat, is directeur van de muziek-historische afdeling van het gemeente-museum in Den Haag; een meesterlijk kenner van muziek, strijk- en historie-instru menten en bespeler hiervan. Hij be handelde in het kort Corelli, het con certo grosso, de cembalo, het concer tino. Corelli's werken zijn harmon- nisch en melodisch, nobel en spre kend, en prachtig voor het instrument geschreven. De langzame delen, bui tengewoon fraai. Volgens een enthou siaste luisteraar was dit 't mooiste. Dan volgde „Sinfonia no. 5" van Carl Fhilipp Emanuel Bach (oudste zoon van Joh. Sebastian) die in zijn tijd natuurlijk ook miskend werd, maar wjens werk getuigt van zijn beteke nis. Ook van onze tijdgenoot John Ireland vertelde de heer Balfoort een en ander en toen werd het Concer tino pastorale gespeeld1, en wie oren heeft om te horen en begrip on. op te nemen zal verrukt zijn geweest over de prachtig serene klank van de strij kers en de ragfijne nuancering, die gemaakt Werd. Een volgend concert zal dirigent Balfoort een paar blaas instrumenten aan de strijkers toevoe gen en wil hij iets van Haydn uitvoe ren. Luistert dan allemaal goed en steekt zoveel mogelijk op van hetgeen door zo'n bekwaam musicus wordt uitgelegdl en voorgespeeld. J. Kortmann. De toestand der Katholieken in Litauen (Speciale K.N.P. correspondentie). Van de vele landen, die liggen ach ter het ijzeren gordijn en onder Sov jetheerschappij staan, is Litauen wel één, die het meest vergeten is ge raakt, vooral ook omdat slechts zeer spaarzaam berichten uit dit voor 95 pet. katholieke land naar het Westen doorsijpelen. Een speciale correspondent van het K.N.P. is er thans in geslaagd, be trouwbare gegevens over het Katho lieke leven in dit land te verkrijgen. Daaruit blijkt, dat vooral sinds1 De cember 1946 door de houding der Russische autoriteiten de toestand der Litause katholieken ondragelijk is ge worden. In dit praktisch geheel Ka tholieke gebied, dat een oppervlakte heeft van 65 vierkante kilometer met ongeveer 3 millioen inwoners is thans nog slechts één seminarie geopend met 150 studenten. Doch deze ont vangen geen levensmiddelenkaarten, geen water en geen electriciteit. Eni ge maanden geleden kwam de gehei me politie van Rusland en dwong de priesters en studenten onder licha melijke mishandeling verklaringen te tekenen, dat zij zich schuldig had den gemaakt aan spionnage. De kerken en priesters moeten gro te geldsommen aan de staat betalen. Als men nagaat, dat een ambtenaar ongeveer 700 roebel per maand ver dient, dan zeggen de volgende be dragen genoeg: de kathedraal van Kannas moet 45.000 roebel, die van Panewezijs 40.000 roebel betalen De bedragen, die van de priesters wor den geëist,, gaan tot 25.000 roebel. Van een Katholieke pers is geen sprake. Het! is de katholieken verbo den, kranten, boeken of tijdschriften uit te geven. Op de 100 priesters zijn er gemiddeld 15, die de zielzorg niet meer mogen uitoefenen. Het onrecht, dat Katholieken aangedaan, heeft de gelovigen zich nauwer één doen ge voelen met hun bisschoppen en wan neer het episcopaat dan ook tegen dit onrecht protesteert, wordt hun woord met even grote instemming door de Katholieken begroet als zulks in Ne derland het geval was tijdens de Duit se bevolking. Het volk verwacht van zijn bisschoppen, dat zij hun stem verheffen, tegen het onrecht dat hen wordt aangedaan. In de geschiedenis heeft Litauen, het laatste land van Europa dat het geloof ontvangen hgeft, (14e eeuw) veel van de Russen te lijden gehad. Op het eind van de Middeleeuwen strekte het Litause gebied zich veel wijder uit, was tijdelijk als zelfstan dig rijk nauw met Polen verbonden, en kwam bij de derde deling van Polen in 1795 onder Russische heer schappen. Sindsdien zijn er voortdu rend opstanden tegen' de Russen ge weest. Wij vermelden die van 1833 en 1863. Tengevolge van de Russische overheersing in Litauen werden hier na de katholieke scholen en zelfs de grote seminaria gesloten en in de pe riode van 18641905 was het leven voor de katholieken zeer moeilijk. Er mochten geen kerken meer gebouwd worden, de kruisbeelden langs de weg moesten verdwijnen en zelfs het la- tijnse letterschrift werd verboden. De Russen wilden er de Orthodoxe Kerk brengen, sloten alle katholieke kloos ters en namen deze in beslag voor hun eigen eredienst. Het ligt voor de hand, dat het land onder de Russische invloed veel geleden heeft. In het jaar 1905 brak er in Rusland een re volutie uit, hetgeen ten gevolge had, dat' de Russen in Litauen vrijheid van godsdienst moesten geven, zodat er tot aan 1914 betere tijden kwamen. Nadat Litauen op 16 Februari 1918 onafhankelijk was geworden bracht de strijd tegen het bolsjewisme gun stige gevolgen mee, daar de Katho lieke Kerk volledige vrijheid genoot. In 1940 echter kwamen de Russen piet 1 millioen man in het land en daar de bewoners als katholieken met een West-Europese cultuur niets met de Russen wilden te doen hebben, brak er een sombere tijd aan. De Russen sloten de katholieke scholen en de seminaria; wierpen de priesters in de gevangenis en voerden 40.000 Litauers naar Siberië. Toen in 1941 de oorlog RuslandDuitsland bron nen was, was het moment gunstig voor een opstand in Litauen tegen het bolsjewisme. Door de „opstande lingen" d.w.z. de regeringspartij, werd de onafhankelijkheid verklaard. In Juli 1944 kwamen de bolsjewisten opnieuw en de periode, die toen aan brak, vormt de zwartste bladzijde in de Litause geschiedenis. Van de bis schoppen werden er 2 gedeporteerd; een werd er gedood, terwijl veel priesters eveneens gedeporteerd wer den. Zo het geheel kapittel van Mgr. Mantpleónis, bisschop van Kaisedoris. (Berichten reeds geplaatst in een ge deelte onzer vorige oplage). BINNENLAND. ETALAGEVERLICHTING TOEGESTAAN. In de St. Nïcolaas- en Kersttijd. Naar de bedrijfsgroep detailhandel mededeelt, is wederom etalagever lichting toegestaan voor de middag en avonduren van een half uur na zonsondergang, tot het tijdstip van sluiting der winkels. Bij wijze van uitzonderihg mag in de perioden van 1 t.m. 5 December en yai 22 t m. 24 December a s. de etalage t^t 10 uur Js avonds worden verlicht. Het blijft nog echter steeds verboden om licht reclame of neonverlichting te ontste ken. H. A. LUNSHOF VEROORDEELD TOT 10.— BOETE. Uitspraak doende veroordeelde de Amsterdamse Rechtbank de oud- hoofdredacteur van Eelsevier's Week blad, de heer H. A. Lunshof, heden tot een geldboete van 10.sub sidiair 10 dagen hechtenis. De O'fi- er van Justitie, mr. J. W. A. M. Smit, had op 1 October 100.sub sidiair 15 dagen geëist. Op die da'um had de heer Lnshof zich te verant woorden gehad wegens het feit, dat hij geweigerd had voor de reenter- cummissaris de zegsman te noemen, dje hem had ingelicht over de gehei u.e notulen van Linggadjati, waar over hij in zijn blad een publicacie had doen verschijnen. Zijn verdediger, mr. P. Gerbrandy, voerde aan, dat de heer Lunshof zich bij zijn collega s onmogelijk zou heo- ben gemaakt, indien hij na zijn be lofte van geheimhouding, de naam var. zijn zegsman bekend had ge maakt Op deze grond bepleitte Je verdediger overmach1 Ook meeade hij, dat het door de Officier van Jus- Als verdoemden in de hel moeten de melaatsen zich gevoeld hebben op het afgezonderde eiland Molokai. Een hel van wan hoop, waar de lijders aan de afzichtelijke lepra wer den samengebracht en vrij- wèl aan hun lot werden overgelaten. Zij leefden en stierven er als beesten. Totdat de Belgische mis sionaris Jef de Veuster, wiens kloosternaam pater Damiaan was, zich vrij willig aanbood om voor deze armsten onder Gods schepselen te zorgen. Na tien jaren van harde werk zaamheid werd hij zelf door de ziekte aangetast en overleed hij zes jaren later in 1889 temidden van zijn „kinderen", voor wie hij zijn leven had gege- Zo kent de wereld de geschiedenis van pater Da miaan, de apostel der me laatsen. Maar niemand be seft wat het practisch zeggen wil: 16 op Molokai, de laatste voor pater Da- jaren van arbeid onder de melaatsen, miaan. Hij is uitgeput door zijn ziek- Daarom is het een uitstekende ge- te, maar de kinderen dwingen hem, middellijk de sympathie heeft dachte geweest, het leven van pater oude portretten te laten zien en er allen, die met hem in aanraking ka- Damiaan te reconstrueren op de film, van te vertellen. Dan trekt het hele men. Deze pater Damiaan is een le- een film welke onder de titel „Le leven van de missioaris nog eens aan vend mens en het menselijke van zijn Félérin de 1'Enfer" (vert.: De Pel- hem voorbij. Kort maar zeer gevoe- arbeid is sterk naar voren geschoven. ellende van het leprozeneiland. „Dat wordt levenslang" zucht hij, maar hij stapt moedig verder. Het lijkt een onderneming zonder enig uitzicht; er is geen medewer king, officiële instanties schepen hem af met beloften, die nooit vervuld worden. Maar langzaam, tergend1 lang zaam ontstaat er enige orde in de chaos de wereld hoort van zijn ar beid, staat verstomd! over zoveel of fermoed en er komen giften binnen. De hygiënische toestanden kunnen verbeterd worden, er komt zelfs een dokter, kortom het leven wordter v/eer dragelijk en de zieken vergeten, dat zij ter dood veroordeelden zijn. Treffendl weergegeven is het mo ment, waarop pater Damiaan beseft, zelf door de ziekte te zijn aange tast. „Nu ben ik werkelijk één van j'uïïie". Het einde, de dood van pater Da miaan, doet wat theatraal aan, dociï overigens is deze film een zuiver epos van de heldhaftige liefde, waar toe alleen de Herder, die zijn eigen leven gaf, kan inspireren. Daarbij is de uitbeelding van die pater zeldzaam goed geslaagd; hij is een echte, ron de, goedhartige, maar toch krachtige Zuid-Nederlander, zo één, die on- Gelukkig, want zó verstaan wij dit heldenleven en bewonderen wij het grim der Verdoemden) in België is lig wo"rden de jongensjaren van Jef vervaardigd en thans door Golifex in de Veuster in het Belgische dorpje Nederland wordt gebracht. Vanaf Tremloo geschetst en zijn afscheid des te meer. De opnameh zijn goed morgen draait zij in Casino. van het ouderlijke huis. Dan zjjn be- verzorgd, zodat de film in haar ge- De film plaatst ons direct temid- sluit om naar de hel van Molokai te heel af is. Gaarne aanbevolen voor den der melaatsen. Het is Kerstmis gaan, zijn aankomst en de hopeloze personen boven 14 jaar. titie bestreden beroepsgeheim van de journalist wel degelijk bestaat, een argument waar dè heei Lunshof zich zeker op mocht beroepen. De rechtbank motiveerde het von nis, met er op te wijzen, dat artikel 218 van het Wetboek van Strafvor dering slechts twee argumenten er kent, die een getuige kunnen ont slaan van de verplichting verklarin gen af te ieggen, namelijk overmaent en beschermen van het openbaar o°- lang. Gwn van beide argumenten gelden, near hel oordeel van de recht bank, voor de weigering van de heer Lunshof. De verplichting, verkiarinen af te leggen voor de just-Ue had zwaau'er moeten w gen dan de morele ver plichtingen waar de heer Lunshof zich op beroept. SCHAKEN. Geheel in afwijking met de sinds jaren bestaande indeling zijn de clubs, waarvan een tiental aan de hoofdklasse-competitie van de Kon. Ned. Schaakbond deelneemt, over nieuwe groepen verdeeld. Deze ver deling geschiedde na loting. Het eer-t ste tiental van het Leids Schaakge nootschap zal in de komende com petitie uitkomen tegen; V.V.G.A. te Amsterdam, D.D., te Den Haag, H.S. G. te Haarlem. De Dom te Utrecht, Kralingen, te Roterdam en de R.S.C te Den Haag. De eerste wedstrijd zal te Haarlem tegen het Haarlems Schaakgenoot schap worden gespeeld- L.S.G. I maakt dit jaar, wanneer geen ziekte of andere omstandig heden het tiental verzwakken, zoals ait verleden jaar gebeurde, een goe- c.e kans op een der hoogste plaatsen. BUITENLAND. ALLE INZITTENDEN VAN BERMUDA SKY QUEEN GERED. Alle passagiers en leden van de be manning van de ..Èermuda Sky Queen", de vliegboot aie in de Npor- delijke Atlantische Oceaan een nood landing moest uitvoeren in de nabij- bed van bet drijvend, weerstation „Bibb",. zijn thans gered, nege-won zestig personen in totaal, aldus is door de Amerikaanse kustwacht me degedeeld. Allen werden door de Bibb" aan boord genomen. De ka pitein van de ,,Bibb" heeft geadvi seerd de vliegboot piijs te geven, al dus mede volgens het inzicht van de piloot. Officiële Publicatie RANTSOENBONNEN TEXTIEL. Het C. D. K. deelt mede, dat han delaren de rantsoenbonnen voor textiel van de serie B, welke nog tot en met 18 October a.s. geldig zijn, van 19 October tot en met 1 No vember bij de plaatselijke distribu- tiedienst moeten inwisselen tegen toewijzingen. 8922 VEEVOEDING EN GRASLAND. Een belangrijke studiedag in f „Rijnstreek-West". De Bedrijfsvoorlichtingsdienst „Rijn streek-West", welke omvat de Duin streek, Rijnstreek en Lage Landen, houdt op Woensdag 22 October a.s. een studie-dag in de Stadsgehoorzaal. Lezingen zullen gehouden worden over Veevoeding (door dr. Grashuis) en Graslandbehandeling (door ir. Frankena). 's Middags wordt een vee- technische film gedraaid en een korte toespraak door de le assistent. De dag begint om 9.30 en om 4.30 geëindigd. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. De heer J. Dillewijn, een bekende persoonlijkheid te Aalsmeer, is Dins dagavond, toen hij met een bakfiets de onbewaakte overweg bij Reeuwijk overstak, door een uit de richting Amsterdam naderende sneltrein ge grepen en op slag gedood. De heer Dillewijn had de leeftijl van 60 jaar bereikt. Hij is gedurende 12 jaar lid van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk geweest en was oud-voorzitter der Christelijke school. ALPHEN AAN DEN RIJN N.S.B.-ER UIT RIJNSTREEK IN HEDEL GEPAKT. Dank zij de activiteit van onze vroegere plaatsgenoot A. R„ die werkzaam is bij de bruggenbouw te Hedel, is de P.R.A. te Leiden er in kunnen slagen de beruchte N.S.B.-er Manus van Boxem, die o.a. comman dant was van het overval-commando te Wassenaar, in j;e rekenen. Vrijdagmorgen meldde zich een nieuwe arbeider op het werk bij de bruggenbouw, en werd door A. R. herkend als van B„ hoewel de laatste ontkende zo te heten. Toen de nieuwe arbeider echter 's middags niet meer terugkwam, kreeg A. R. nóg meer argwaan en ging de volgende dag naar Alphen te rug, waar hij de politie waarschuwde, welke de P.R.A. te Leiden van dit feit in kennis stelde. Deze stelde in Hedel een onderzoek in en kon al spoedig van B. arresteren. Hij werd naar Lei den overgebracht. HILLEGOM Verduisterd. De politie arres teerde een zekere v. V., die er een hoby van maakte een tandem te hu ren en niet terug te brengen. Behal ve hier, deed hij hetzelfde te Haar lem en te Heemstede. Na verhoor is hij naar Haarlem overgebracht. NIEUWVEEN Nic. Boys. In verband met hef te vieren veertigurengebed zijn er vóór a.s. Zondag voor Nic. Boys geen competitiewedstrijden te spelen. De junioren ontvangen Zaterdagmiddag Boskoop a. Consultatiebureau. Door de afd. var. het Groene Kruis is een consulta tiebureau opgericht, waar elke Woens dagmorgen zitting wondt gehouden in café Eijk alhier. Jammer is het, dat geen overeenstemming en sa menwerking is gezocht met het Wit- Gele Kruis. 3icvtei Jliviefi luatdt 3Weóident LEIDERDORP Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdagavond te 7.45 uur. Aan de orde komt o. a.: aanschaffing van een motor-gras machine en zandstvooier, benoeming woningruimte-commissie, bouw mid denstandswoningen. NIEUWKOOP Gemeenteraad. t>e raad dezer gemeente komt op Vrijdag a.s. om half tien in openbare zitting bijeen. Onder meer vermeldt de agenda een bespreking van het uitbreidingsplan, na de openbare vergadering. Geboren: Willibrordus Maria, d. van P. J. van der Zwet en M. van Koert; Leonardus Antonius. z. van J. G. Bocxe en Ghr. van Koei-t. Wil helmus Clemens, z. van W. Leliveld en J. Groeneveld. Getrouwd: T. C. Hoogendoorn 27 j. en L. Vijfhuizen 22 j. SASSENHEIM Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 22 October des avonds £alf acht, ter behandeling o.a. van de volgende punten: Herzie ning salaris opzichter-tekenaar en rijwieltoelage. Vacantieregeling ge meente-personeel. Geboren: Caronila Maria, dr. van Th. A. A. v. d. Voort en F. Ruigrok; Petrus Maria, zn. van C. L. van Rijn en J. M. v. d. Hoeven; Cornelis Leo nardus Nicolaas zn. van L. J. Meeu- wissen en M. P. Noofdermeer; Jaco- mina Maria Jacoba dr. van E. G. Smit en J. M. J. Vos; Juliana Frederika Gijsberta dr. van L. C. S. v. d. Willik en M. v. d. Ysscl; Jan zn. van W. van Bladel en T. v. d'. Bent. ZOETERMEER Fancy Fair. Ten bate van het parochiële Jeugdwerk zal a.s. Vrij dag, Zaterdag en Zondag een fancy fair worden gehouden. 74. De bandieten-president, Ma- nuelo Morto was woedend, toen hij bemerkte dat zijn prooi hem was ont snapt. Hij vloekte hand en met over tuiging. Zo zijn boeven nu eenmaal. Maar tenslotte moest hij zich bij de feiten neerleggen, hoewel hij, overi gens zonder veel hoop toch nog enige mannen uit stuurde om in ieder ge-, val 'ns goed naar Kareltje te zoeken. Hij begreep echter zeer goed, dat 'n man, die kans zag uit zo'n moeilijke situatie te ontsnappen, ook kans zou zien zijn achtervolgers verder even eens uit handen te blijven. De slacht offers die hij wél had kunnen maken, namelijk Signor Pedro, Signor Fer nando, Signorita Juanita, Signora Constange, Opa en Signor Alfonso, liet hij stevig geboeid op de grond lig gen met vier mannen als bewakers om hen heen. Zelf stapte h(j ihet zijn kornuiten in de wagens en reed te rug naar het roverhol, waar hij van daan gekomen was. „Deze keer mag hij me ontsnapt zijn", zo zei hij tot zichzelf, „een volgende keer zal ik beter uit m'n ogen kijken. Ik m^'1 en zal dat mannetje klein krijgen" MARKTBERICHTEN TER AAR, 15 October. Groene. Kassnijbonen ƒ10.5015.50, Snijbo nen 15.70. spekbonen f 3.704.50 Witte pronkers 1.853.75, Stam- prinsen f 4.20 per 10 kg., Bloemkool 562 ct. per stuk, Peen 311 per bos, Sla 213 ct. per stuk, Selderij I2 ct., Peterselie 12 ct., Meloenen 28 ct. per stuk; Andijvie 217, Kro ten 38 ct., Waspeen I 816 ct.", Waspeen III 2 ct., Tomaten 1662 ct., Rode kool 1011 ct., Groene kool 8 10 ct„ Savoy kool 612 ct., Witte kool 5 ct„ Putjeskool 910 ct, per kg.; Boerenkool 10 ct. p. kist; Uien 917 ct.. Postelein 2122 ct., Spina zie 1426 ct„ Slavellen 7 et., Sjalot ten 17 ct„ Pei 1012 ct. per kg., Bloe men 35 ct. per bos. ROELOFARENDSVEEN, 14 Oct. Bloemen. Rayonanten wit 613 ct., idem lila 313 ct., idem geel 4 14 ct., idem amber 515 ct„ Blanche du poitou 518 ct., Bekka 1923 ct., White Shirley 1230 ct., Canty 837 ct„ Goldflinder 1136 ct., Peter Pan 917 ct., Normandië 424 ct., Va liant 617 ct., Marroni 715 ct., Stella 9—26 ct., Wendy 3—16 ct., Pre- cose 1222 ct„ Dahlia's 442 ct., Herfstaslers 311 ct., Anemonen II—24 ct. 15 Oct. Groenten. Tomaten A 4359 ct., idem B 3558 ct., idem C 1843 ct.f idem cc 16 ct. Kropsla 725 ct., Baksla 1116 ct., Andijvie 916 ct.. Komkommers 614 ct., Ro de kool 57 ct., Bloemkool 1651 ct., Druiven ƒ1.05, Aarbeien ƒ1.05 p. nond, Kassnijbonen 10.7014.90, :dem stek ƒ2.105.10, Pronkbonen 3.40—3.60 p. 10 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 15 October, 'roenten. Bloemkool I A f48 ;7.idem I f 31—57, idem II f 19— 22.idem III f 1012.Gele kool f 9.9010.10, Groene kool f 610. Rode kool f 312.Boerenkool f 1.90 2.10, Spruiten f2049.Andijvie f 818.idem II f 57.Waspeen I f8.50—20.—idem II f3.80—8.50, Bospeen f 1118.Winterpeen f5 9.Herebonen f 62127.Selderie f 1.603.20, Peterselie f 1.401.50, Radijs f5.906.10, Knolselderie f 12.90^-13.10, Rapen f8.90—9.10, Uien f 14.70—15.10, Kroten f7—8.25, idem II f 3.254.Tomaten B f 35 39.—, idem C 13—29.—.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3