JCatte Qaif, Ook het werk van de K.R.O. bedreigd De nieuwe Deken van Noordwijk bevestigd Er zal water ingespoten worden uit Rijnland KLEIN NEST MAANDAG IJ OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ONS RADIO-BESTEL (Van onze medewerker) De Radio-Raad heeft de Minister van Onderwijs, Kanstén en Weten schappen een advies uitgebracht in zake de regeling van de radio. Vol gens het Hbld. bevat het rapport het Voorstel, om één zender te bestem men voor een nationaal programma en de andere voor de Omroepvereni gingen. Deze laatste zullen zendtijd verkrijgen, op voorwaarde, dat zij hun eigendommen, studio's en tech nische apparatuur, afstaan. Zouden zij dit weigeren, dan adviseren de samenstellers van het rapport, tot Qneigening over te gaan. o Dat de Omroep-organisaties hïer- "Van niets willen weten, spreekt wel haast vanzelf. Immers, practish be tekent dit, dat' hun zendtijd zal wor den gehalveerd en dat zij de eigen dommen die door de luisteraars, vaak ten koste van grote offers, wer den bijeen gebracht, zich zien ontno men. De Katholieke Radio-Omroep staat hiertegenover even afwijzend als de andere Omroep-verenigingen. Prof. Kors, de voorzitter, die over deze kwestie de TJers van voorlichting diende, verklaarde dit met grote beslistheid. Of de publicatie van het Hbl. juist is, geheel of gedeeltelijk, of misschien in het geheel niet, wil len wij bevestigen noch ontkennen. Maar wetende, welke de geest is bij de leden van de Radïoraad, het col lege, dat de Minister adviseert, kan men een dergelijk advies verwachten. Intussen is de indruk,/ door advies gevestigd, eigenlijk gerust stellend want zo erg als de inhoud diaarvan thans luidt, is het voor elke Omroep onaanvaardbaar. Voor de Katholieken is het van groot belang, hun eigen K. R. O. in stand te houden. En het is onmogelijk, een katholiek Radio-bedrijf te voeren, wanneer alles wat voor de radio nodig is, in handen komt van een of andere staatsinstelling. Zou het voorgestelde in het rap port verwezenlijkt worden, dan blijft de K. R. O. maar enkele uren van uitzending over en is er weinig- ge legenheid voor initiatief. Hier spreekt een tendenz, om de, Omroep-vereni gingen terug te dringen tot de z«%e- naamde principiële uitzendingen. De katholieke leer heeft op het gehele levensterrein iets te zeggen. Daarom is het onbegrijpelijk, dat er katholieken zijn, die hun medewer king verlenen aan het terugdringen van de Kerk tot enkele terreinen. In tegenspraak met beweringen van sommigen, heeft prof. Kors ons nadrukkelijk verklaard, dat er niets RADIO DINSDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 „Aubade", 8.00 Nieuws*, 8.15 Operette fragmenten, 8.45 Werken van Edward Elgar, 8.15 Morgenwijding, 9.30 Concert. 9.45 Ar beidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram -platen, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Concert, 11.50 Twintig maal op een das, 12.00 Ensemble Jet ty Cantor. 12.33 Platteland. 12.43 Pierre Palla, 13.00 Nieuws, 13.15 Tri pica Orkest, 14.00 Met Naald en schaar. 14.30 Het "VaudevilleOrkest, 15.15 Radio-Matinee, 16.30 Gram.pla- ten, 16.40 De Schoolbel, 17.00 The Skymasters, 17.30 Gram.platen, 17.45 Het Rijk overzee, 18.00 Het nieuws, 18.15 Tom Erich, 18.30 Strijdkrachten, 19.15 Piano, 19/45 Niwinklanken, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein, 21.30 Contact. 22.15 Bui tenlands overzicht, 22.30 Muziek Mo- zaiek. 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. platen. HILVERSUM n. 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.45 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk cle dag, 9.00 Licht baken, 9.35 Gram.platen, 10.00 Kleu ters, 10.15 Pustaklanken, 10.55 Zan gersparade, 11.40' Gram.platen, 12.03 Pianorecital door Johan Patist, 12.33 Lunchconcert, 14.00 Werken voor strijkorkesten, 14.30 Onder 'ons, 15.00 Gram.platen. 15.45 Zang Spaanse lie deren, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Eick wat wils, I8J10 Volksliederen- kwartet,. 18.20 Sportpraatje, 19.00 Nieuws, 19.20 Sylverstro trio, 19.35 Spaanse melodieën, 20.00 Nieuws, 20.20 Radio Philharmonisch orkest, 22.30 Nieuws, 22.45 Zang met piano, 23.00 Beethovenprogramma, 23.30 Walsenprogramma. is gewijzigd in de houding van het Nederlands Episcopaat,, dat de voor zitter van de K. R. O. opdroeg te strijden voor het herstel van de Ka tholieke Omroep in zijn geest van voor de oorlog. Dat sluit niet uit het samenwerken met andere omroepen. Wat in het rapport wordt voorge steld. geeft blijk van een geest die na de oorlog duidelijk sprak, om ihet roer niet handen te leggen van het orthodox christendom. Aan katholieke en protestant christenen is de invloed onthouden, waarop zij, overeenkomstig hun getalssterkte, redht 'hebben. De tendenz tot neutra liseren, te laiceren, spreekt uit het rapport, dat het prinvipiële bij de radio wil verengen en het neutrale vergroten. Die tendenz in de Omroep-geschie denis sinds de bevrijding is duidelijk te onderkennen. De Ned. Radio-Unie, de figuur, die thans bestaat en prac- tisch een semi-overheidsergaan lis, leert dagelijks, hoe stroef het werkt. Er is veel te veel staatsbemoeiing. Voor de oorlog kon de luisteraar zijn vrijwillige bijdrage geven tot in-' standhouding van de Omroep-orga- nisatie, die hij verkoos. Bij het in voeren van de verplichte bijdrage stelden de Omroepverenigingen voor, dat de luisteraars zouden kun nen aangeven, voor welke Omroep zij hun geld wilden bestemmen. Nu komt alles in één pot, waaruit de Omroep-verenigingen volgens begro ting gelden ontvangen, terwijl het BINNENLAND. De doodstraf is geëist tegen de 27-jarige los-arbeider J. L. Hiesouw uit Amsterdam, die in de oorlogsja ren kampleider is geweest in Duitse kampen en daar velen had mishan deld. De man toonde niet het minste berouw. Acht opgeschoten jongens, die nog niet aan de uitoefening van een eerzaam beroep waren toegekomen, hadden gedurende de afgelopen we ken het Noordelijk deel van Amster dam als voornaamste arbeidsveld voor inbraken gekozen. Nadat de po litie een arrestatie had verricht, slaagde zij er spoedig in de gehele bende te ontmaskeren. Radiotoestel len, fietsen en textielgoederen be- hoordén tot de buit, die telkens door groepjes van drie in het nachtelijk uur bijeen werd gegaard. De arrestatie van zekere H. J. W. uit Almelo heeft aan het licht ge bracht, dat door zijn toedoen tijdens de bezetting de heren Van Wezel en De Kok werden gefusilleerd. Aan de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelwïjk, wordt wegens- het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 15 Ja nuari eervol ontslag verleend; BUITENLAND. De Sovjets zijn gepikeerd op de Amerikanen. Daarom mogen Ameri kaanse particulieren niet meer door de Sovjet-zóne van Duitsland, reizen op weg naar Zweden of Tsjecho-Slo- akije. Een Londense huisvrouw kocht eieren in een winkel; er was een hou ten ei bij. Dame boos, maar hoorde, dat zij nu de koopster was van het 3C millioenste geïmporteerde ei. Zij kreeg van de Poolse ambassade een kist met 360 eieren cadeau. Huis vrouw blij, maar 360 eieren teveel om ineens op te eten. Geen nood, zij mocht de eieren ook niet houden maar mocht ze cadeau geven aan zie kenhuis. Tant de bruit pour une om- melettef Baron Henri de Rothschild, de Franse bankier-arts-schrijver, is Vrij dag te Lausanne overleden op'75-jarL ge leeftijd. Een vëelzijdig man, maar het meeste plezier heeft hij beleefd van het feit, dat hij Rothschild heette. In Jerusalem is weer een bom aanslag gepleegd, thans op het Pool se consulaat. De,schade is gering, geen persoonlijke ongelukken. Vrijdag j.l. is een trein met vluchtelingen op weg naar Pakistan ten Noorden van New Delhi in bot sing gekomen met een goederentrein. Ofschoon de goederentrein geen Mo hammedaan was, heeft hij toch "32 vluchtelingen gedood. totaal van de opgebrachte bijdragen niet alleen ten goede komt aan het stricte werk van de radio-uitzendin gen. De Omroepen kunnen dus niets reserveren, om. hun bezit in stand te houden en vernieuwingen aan brengen. Wat er aan nieuws wordt aangeschaft, is eigendom van -dé Radio-Unie, met gevolg, dat deze langzamerhand rijker wordt, terwijl de Omroepen verarmen. Aldus wor den die Omroepen uitgehold. Dat het anders zou kunnen, leert een vergelijking met het onderwijs, waar de belastinggelden worden ter beschikking "gesteld voor de eigen school van verschillende bevolkings groepen. De huidige toestand in het radio- bestel brengt het belang van de ka tholieke- levensbeschouwing in ge vaar. De zelfstandigheid van -de Om roep en ook het beheer van eigen bezit kan niet worden prijs gegeven. De practijk leert ook hier, tot welke wantoestanden het samenhuizen in één woning leidt. Immer3, de Om roepen moeten hun studio's voor al lerlei andere dan hun eigen uitzen dingen ter beschikking stellen, wil, om een sterke K. R. O. te heb ben, sluit niet uit, om in samenwer king met anderen het nationale be lang te dienen. Men onthoudt zich er liever van. het begrip nationaal nauwkeurig te definiëren. Doet men dit wel, dan is het onaanvechtbaar, dat een katho lieke omroep, met zijn katholieke levensbeschouwing, die het gehele programma van ^uitzending draagt, het hoogste en het beste biedt aan de natie, wat zij te bieden heeft en dus inderdaad nationaal is. Dit heeft verder niets te maken met de wijze, waarop het feitelijk gebeurt, omdat bij de naleving van het gestelde be ginsel v/el fouten kunnen optreden, eigen aan mensen, die werken. Wan neer men die vaststelt, is er reden, de fouten te verbeteren, maar niet, om d-e Omroep-organisatie in kwestie op te doeken. Het moge zijn. dat het plan van de zogenaamde Nationale Omroep goed is bedoeld en niet beoogt, katholie ken en anderen tekort te doen. maar het systeem als zodanig biedt op dit punt te weinig garantie. Naast bezwaren van principiële aard blijken er vele practische te bestaan, waaraan de voorstellers van het plan kennelijk niet hadden ge dacht. Op papier is zulk een plan wel op te stellen, er van uitgaande, dat de vrije uiting van de levensbeschou wingen. die onder het Nederlandse volk bestaan, blijft gewaarborgd; maar de practijk van de Omroep leert, dat bij het verwezenlijken van de wellicht nobele bedoelingen, her haaldelijk gevarèn zullen optreden- DE FUSIE! AMSTERDAMSE. EN INCASSO-BANK. Vergadering handels- en kantoor bedienden. De Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurius", de Nederlandse R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisi" en de Neder landse Vereniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden heb ben gezamenlijk te Amsterdam ver gaderd op uitnodiging van de lande lijke bedrijfsunie van handels- en kantoorbedienden. De vergadering was bijeengeroepen naar aanleiding van dé mededeling der directies van ce Amsterdamse Bank en de Incasso- Bank, waarin fean het personeel de verklaring werd afgelegd, dat er geen reden bestaat tot ongerustheid over zijn positie in verband met de fusie der twee banken. Namens de lande lijke bedrijfsunie sprak de secretaris van de Algemene Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de heer Henk Meyer, de vergadering toe. „De di recties", zo zeide hij, „hebben ons thans gerustgesteld ten aanzien van onze positie, doch de vraag is hoe lang deze positie onaangetast kan blijven. Op het ogenblik is het wel zo, dat er te weinig personeel is, er moet worden overgewerkt en het bankper soneel heeft een drukbezette dagtaak. Thans Jjes'taat er dus geen reden per soneel te doen afvloeien en zelfs als de fusie een feit geworden is, en het personeel voor de gecombineerde bank moet gaan werken, zal er werk genoeg zijn, al hoeft dan j ook niet meer te worden overgewerkt. Men moet echter niet uit het oog verlie zen, dat door de fusie en door het op heffen van een aantal kantoren er op de duur overtollig personeel zal zijn en hoe is het met hun rechtspo sitie?" Spreker kwam tot de conclusie, dat slechts een sterke organisatie met voldoende gezag voor de belangen van het personeel op kan'komen. Hij ried de aanwezigen ten sterkste aan, zich zo spoedig mogelijk aan te slui ten by een der drie bonden. Aan het slot van de vergadering werd het besluit genomen, dat de be drijfsunie deze week nog besprekin gen met de directies der beide ban ken zal voeren, teneinde duidelijk de rechtspositie van het betrokken per soneel vast te stellen. Op heden- en Dinsdagavond aan staande zal de bedrijfsunie vergade ringen houden in den Haag en Rot terdam. De heer Chr. van den Heuvel, wonende te Leiden, is Zaterdagmid dag in intieme kring gehuldigd in verband met zijn 25-jarig lidmaat schap van de Tweede Kamer. Als sprekefs voerden het woord de heer A. Waxnaar, burgemeester van Ha- zerswoude namens de anti-revolu- tionnaire Kamerkring, mr. C. J. Woudstra als voorzitter van de anti- revolutionnaire kieskring Nederland en Orane te Leiden en mr. W. Rip namens de Chr. Boeren, en Tuin- dersbond. Allen stelden de grote verdiensten van de heer van den Heuvel als parlementariër, speciaal als landbouwdeskundige, in het licht. In de loop van de dag zijn no^ vele gelukwensen aangeboden, VLIEGVELD VALKENBURG. De marinevoorlichtingsdienst meldt: dat Woensdag a.s. om 10 uur het militaire vliegveld Valkenburg offi cieel door de marineluchtvaart- dienst van de luchtstrijdkrachten zal worden overgenomen Daarmede zal de koninklijke marine voor het eerst na de bevrijding beschikken over een eigen vliegveld. De nieu we commandant wordt de officier vlieger le klasse L. J. Fritz die tot dusverre commandant was van het detachement marineluchtvaartdienst op Valkenburg. De overdracht zal geschieden in tegenwoordigheid van de commandant der zeemacht in Ne derland schout-bij-nacht J. J. L. Willinge, de chef van de staf van de leger luchtmacht, generaalmajoor C. Giebel en de commandant leger- luchtmacht Nederland, kolonel I. A. Aler. Een priester gaat.... een priester komt.... l_f ET wordt beschouwd als een nor male gebeurtenis, dat als de ene pas- 1 toor heengaat, hetzij uit eigener beweging hetzij op een wenk des He ren, die hem wegroept van deze aar de, er een nieuwe pastoor in zijn plaats komt. We virad'en dat zo gewo on, in ons met priester-roepingen ge zegend lan-d, dat er nauwelijks over wordt nagedacht, welk een leegte en verlatenheid een. parochie bevangt, als het Godslampje wordt uitgebla zen. Dat komt in tegenwoordige tijd meermalen voor in landen als Frank rijk, Bohemen en Rusland; enige eeu wen geleden is het ook in Noordwijk gebeurt en er zijn sombere 'mensen, die het ook in de naaste toekomst weer mogelijk achten. Daarom: geluk kig Noordwijk!, dat gisteren een nieuwe herder heeft gekregen in de zeereerw. heer J. P. A. Brinkman, de niet meer te tellen hoeveelste op volger van de pastoor en martelaar St. Jeroen. De zware zorgen van het pastoraat .en opdat de gelovigen van de ze parochie niet beroofd worden van geestelijke hulp, stellen we u aan, 'eerwaarde heer, tot pastoor van deze parochie, op uw deugd en bekwaam heid ten zeerste in de Heer vertrou wende" aldus luidde de benoe mingsbrief van Haarlems bisschop, welke door de deken van Leiden, de hoogeerw. heer Homulle, werd voor gelezen aan een volle kerk. Alsof (deze brief nog geen voldoen de waarborg gaf, dat niet een huur ling, maar de echte herder de paro chie was binnengekomen, legde de pastoor, ten overstaan van Christus zelf in het uitgestelde H. Sacrament met de hand op het Evangelie-boek, de eed af gehoorzaam te zullen zijn aan Paus en Bisschop en „mijn paro chie gietrouw te zullen bedienen". ,Zo helpe mij God en deze hèilige Evangeliën Gods". Eerst daarna werden hem de kerk- sleutels, kelk, Misboek en priester gewaden overgereikt en preekstoel, biechtstoel, doopvont en sacristie aan hem overgegeven en volgde zijn be vestiging „in het zakelijk en Werke lijk bezit van deze parochie'*. De nieuwe deken heeft daarna, ge assisteerd door de kapel^ns, het H. Misoffer opgedragen, waarbij de de ken van Leiden een toespraak heeft gehouden, uitgaande van de tekst 13: van de Brief aan de Hebreeërs: „Weest indachtig degenen, onder wie gij gesteld zijt". Op deze grote dag moeten we, zeide de deken, indachtig zijn hem, die henenging en hem, die gekomen is. Meer dan 25 jaar geleden is déken Borsboom hier gekomen in de veile kracht van de mannelijke leeftijd en dadelijk heeft hij met het enthou siasme hem eigen, zijn schouders ge zet onder alle werk in deze parochie. Wat hij deed, deed hij goed. Half werk daar hield hij niet van Dat lag totaal niet in zijn karakter. Zo heeft hij 25 jaar hier gewerkt, in het stof felijke en in het geestelijke. Hij heeft deze kerk gebouwd en haar met ver sieringen, paramenten en kostbaarhe den verrijkt. Hij heeft het organisa tie-leven uitgebouwd, de behoeftigen geholpen, nood gelenigd, armoe ver licht, en velen in hun nooddruft bij gestaan. Maar vooral in het geeste lijke, in het godsdienstige heeft hij gearbeid, om de zielen te trekken tot Hem, die ons eeuwig einddoel is. Hij heeft de weg geleid met krachtige hand, raad, troost en bijstand gege ven, een grote vriend in vele gezin nen. Node ziet men hem heen gegaan, niet gebroken, gelukkig, maar de WEERSVERWACHTING g VEEL BEWOLKING. 5 g In de nacht en ochtend plaat- g selijke nevel of mist, die later op- g o trekt. Overigens veel bewolking met hier en daar enige lichte re- g 8 gen of motregen en iets minder 5 g zacht dan vandaag. Verander lij- g g ke wind. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo HAAGSE RECHTBANK. Valsheid in geschrifte. J. T. L. te Leiden heeft zich te verantwoorden gehad wegens valsheid in geschrifte, doordat hij ten onrechte een diploma had getekend en uitgereikt. De eis luidde een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft hem veroordeel^ tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. Inbraak. Wegens diefstal door middel van inklimming te Leiden in een pakhuis gepleegd, h'eeft terecht gestaan dë schoenmaker A. P. v. d. K. tegen wie in verband met diens 'trafblad, twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief was geëist. De rechtbank heeft verdachte con form die eis veroordeeld. zorg van het dekenaat, dikwijls eindeloze serie berekeningen en con troleringen, die een mens niets aan genaams bereiden, maar tot de deke nale taak horen. Al is hij niet ver trokken, toch zijn vele banden ver broken. „Weest indachtig degenen, onder wie gij gesteld zijt" en daar om vroeg de predikant één Wéés-Ge groet je, één enkel Wees-Groe'je iede- ren "dag bij avondgebed of rozenkrans opdat de deken een lange rust moge genieten na een arbeidzaam leven, welke rust mogie gevolgd worden door eeuwige vrede. „Een andere herder is gekomen en gij kent hem niet. Maar ik" zeide de predikant „ken hem wel, reeds sedert meer dan 40 jaren, toen hij zich als leviet voc"bereidde op het H. Priesterschap. Ads ik hem gelukwens met de schone parochie van Noord wijk, <dan kan ik ook de parochie ge- zware zorgen van het pastoraat wil- lukwensen met de keuze van de Bis- lende toevertrouwen aan jongere krachten de zware zorgen van het pastoraat, waarvan een oningewijde en leek geen begrip heeft. Er zijn dagen, waarop een pastoor geen uur voor zichzelf heeft. Daarbij kwam de dom geeft". schop". Ook de nieuwe deken ver zocht spr. aan de parochianen indach tig te zijn in het gebed, om door dat gebed zijn werk vruchtbaar te ma ken. „Want het is de Heer, die was- DE VERZOUTING VAN HET DELFTLAND Tijdens de langdurige droogte van gepasseerde zomer was de waterstand van de Beneden-Rijn dusdanig ge daald, dat het zeewater in de rivieren stroomde. Hierdoor is het waterschap Delfland de dupe geworden, want de laaggelegen polders hebben dit zee water opgenomen. Vooral het West- land heeft hiervan de nadelige gevol gen ondervonden, want de kostbare gronden hebben nu een zoutgehalte, dat de groei der gewassen zeef bena deelt. Het waterschap Delfland is ver plicht aan deze toestand, welke vooral voor het a.s. najaar voor de tuinders in het Westland ruïneus zal worden, een einde te maken, wat een zeer moeilijke opdracht is. Immers het zoutgehalte moet weggewerkt worden en vervangen worden door normaal zoetwater. Dit is echter voor Delfland alle en niet mogelijk en daarvoor moet het aangrenzend Rijnland en Schie- land tei; hulp komen. Tot dat doel zal water van Rijnland naar Delfland moeten overgepompt worden. Dit kan alleen te Leidschen- dam geschieden. Hiervoor zal buiten de sluizen ofn een buisleiding van 90 diameter ge legd moeten worden, welke het water van Rijnland zal overbrengen naar Delfland door middel van een zware electromotor, welke 120 kub. meter per minuut zal verplaatsen. Het Rijn landwater moet met kracht in Delf land geperst worden, opdat het aan wezige zoutwater zich zal mengen met het zoetwater. De hiervoor in Delfland té verwachten hooge water stand zal dan vervolgens elders weer geloosd moeten worden. Deze menging van water zal min stens 6 maanden voortgezet moeten worden. Een grote moeilijkheid is nog, dat Leidschendam voor de zware electro motor slechts heel bezwaarlijk de benodigde stroom kan leveren, zo dat Delfland verplicht is gedurende de speruren de watermotor af te zet. ten. Verdere bezwaren zijn, dat het motorhuisje vrijwel voor de ingang van dë R.-Kath. kerk zal ge plaatst moetèn worden. Een andere plaats is niet mogelijk, omdat an ders wegens een langere zuig. en persleiding de motor nog meer stroom zal behoeven en deze is niet voorradig. Léidschendam heeft dit inconve- niënt echter louter uit dringende noodzaak op zich genomen aange zien anders de tuinders uit het West land de dupe zouden worden en daarmede de groentevoorziening van het land. De door Delfland te dra gen kosten wórden voorlopig gè- •schat op minstens 100.000. ZOETERWOUDE Pater J. C. Schuur. Pater J. C. Schuur, missionaris \ran het H. Hart, na een 15-jarig verblijf in Brazilië, gaat weer naar de missiepost terug, en zal Donderdagavond 7.30 in het Patronaatsgebouw komen vertellen van zijn missiegebied waarover hij als provinciaal is aangesteld en ook een reisbeschrijving geven van zijn reis naar Rome. Tevens zal er dien avond gelegenheid zijn persoonlijk van pa ter Schuur afscheid te nemen. Veie musicerende parochianen hebben hun medewerking voor die avond toege zegd. Inbrekers gegrepen. De rijkspo litie alhier heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Hazerswoude de daders gevat en tot bekentenis ge bracht van 17 inbraken, die gepleegd zijn in de gemeenten: Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Waddinx- veen, Boskoop en Alphen aan den Rijn; Tot deze inbraken behoren om. ook* de inbraak in het café „Landzicht" en in het hulppostkan toor te Stompwijk. Omtrent dit knap stukje speurderswerk hopen wij spoe dig toestemming te krijgen tot ver dere publicatie. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 26) Nu is er geen meisje hoe mooi en lief ook of met fortuin gezegend, dat door de moeder waardig wordt be vonden voor het huwelijk met haar zoon en in dit opzicht leverde juf frouw «Norton geen verschil met an dere moeders, Zij was echter ge dwongen het treurige feit te erken nen, dat Daan vroeger of later zou trouwen en van alle jonge meisjes uit de omgeving beschouwde zij Emily Baker de minst ongeschikste. Zij was een „best meisje", zeer hui selijk van aard, zorgde goed voor haar vader en ging geregeld naar de kerk. Juffrouw Norton had haar vanaf haar geboorte waarbij zij had geassisteerd gekend en zij was ervan overtuigd, dat Emily wel niet uitblonk in verstand, maar aan de andere kant ook geen wispeltu rig karakter had. Maar wat de schaal hoofdzakelijk ten gunste van het meisje deed overslaan, was het feit, dat zij ïfs&ds lang uit elke blik, elk ge baar en. woord van Emily opgemerkt had, dat deze voor Daan een. bijna afgodische verering koesterde. Om deze reden, moedigde zij Emj- ly, zij het in bedekten vorm, zeer sterk aan. De aanmoediging kwaan echter 'helaas alleen maar van haar kant, want Daan scheen van Emi ly's verliefheid niet de minste no tie te hebben, ja zelfs aan haar herhaalde aanwezigheid geen bij zondere aandacht te schenken, niet- tegenotaande juffrouw Norton bij meer dan een gelegenheid een spie- rinkje uitwierp. Op zekere avond zei ze, toen Emily zich eindelijk had losgerukt van de bekoring, die Daan's aan wezigheid op haar uitoefende. Daan had de hele avond, bijna zonder een woord te spreken zitten lezen. „Emily is erg knap opgegroeid vind je niet Daan?" Zij moest 'haar vraag herhalen, al vorens Daan verstrooid antwoord gaf, en zonder zijn blik van het boek op te slaan, zei: „Wat blieft u moeder?" Emily? O, ja." „Zij is nu een echt mooi meisje, zei juffrouw Norton. „Het viel mij vanavond al bijzonder op, nu ze haar nieuwe hoed op had. En zo'n gezon de kleur!" „Hè? Pardon Moeder. Wat zei u, dat zij had?" vroeg Daan, terwijl hij zat te berekenen, hoe groot de druk was van een ton metaal onder zekere omstandigheden. „Zo'n gezonde kleur, beste jongen," herhaalde juffrouw Norton, „Je zou zeggen, dat ze van buiten kwam; ze heeft een kleur als melk en bloed. Maar ze is ook een verstandig meis je en zorgt góed voor haar gezond heid. Het verwondert mij, dat ze nog niet getrouwd is." „Waarom zou ze?" zei Daan, die" nog vol was van de druk van een 'ton metaal „Ze is imaar een aankomend ding," liet hij erop volgen. „Toch maar dertien maanden jon ger, dan jij Daan; ze zou een goede vrouw zijn voor wie haaT krijgt," liet zij er in één adem op volgen. ,.'n Bovenste beste," stemde Daan toe, terwijl hij een blad van zijn boek terugsloeg om een vergeten woord na te zien. „Zo bedaard en niets uithuizig," vervolgde ée koppelaarster. „Nooit 's avonds op straat slenteren. Ik ge loof heus dat ze veel lievér hier bij mij zit, dan naar een .bioscoop of revue te gaan." „Misschien kan ze er niet 'tegen," opperde Daan onschuldig, „misschien heeft ze geen sterke ogen." „Waarom zeg je* dat haar ogen niet goed zijn Daan? D'r ogen zijn best!" „Ik heb nooit het tegendeel be weerd. Waar hadden wij het ook weer over?" antwoordde hij. O, ja, over Emily, neen ik geloof ook niet, dat zij geen goede ogen heeft." „En ze kan heerlijk koken ook," merkte juffrouw Norton op. „Haar moeder zegt, dat zij bijna altijd het avondeten voor haar vader kookt." „Dat is heel braaf van haar maar waarom zou zij het niet doen?" vroeg Daan voorzichtig. „Nu dat kan niet van alle meisjes gezegd worden," zei juffrouw Norton enigszins bits en met opgeheven kin. „Ze is van 'n heel fatsoenlijke familie en haar vader is bij de douanen haar oom William is geloof ik onder wijzer. Een man zou zich niet behoe ven te schamen. Dan moet je die jon gen Robinson eens zien; die is ge trouwd met een buffetjuffrouw en haar vader is schoorsteenveger, of schoon op z'n kaartje schoorsteen- expert stond!" „Waarom zou Robinson niet met een schoorsteenveger.ik 'bedoel met een buffetjuffrouw trouwen, als hij er zin in heeft," zei Daan lachend. „Ik zou het vreselijk vinden, als jij met een buffetjuffrouw trouwde," zei z'n moeder op afgemeten toon. Daan lachte hartelijk. „Lief moe dertje. maak y maar niet ongerust hoor. Ik voel niet de minste neiging om zoiets te doen." „Je zal toch ook eens moeten trou wen, Daan," zei ze met nadruk. „Ik zou niet weten waarom, ver klaarde hij glimlachend. „Elke nette jongeman behoort te trouwen, speciaal iemand in jouw positie, Daan redeneerde zij. „Mijn positie! Lieve schat, de men sen zouden denken, dat ik aandeel houder in de fabriek was, als ze u hoorden praten. Het schijnt dat u me graag kwijt wilt zijn. Hoe 't ook zij, ik wil u niet kwijt zijn hoor. Ik zal de een of andere tijd wel eens trouwen; dat schijnt er zo bij te ho ren. zoals mazelen of kinkhoest..." ,;0, Daan, vermaande zij, alsof hij iets heel onbehoorlijks had ter berde gebracht. „Mazelen en kinkhoest zijn niet veel erger dan trouwen zei hij lachend. Ik ben niet verlangend om te trouwen, maar mogelijk kom ik er nog wel eens toe, ofschoon ik er op het ogenblik gelukkig nog geen zin in heb. Als u me beu was, zou ik het bij u niet zo,, goed hebben." Zij ging naar hem toe, en kuste hem op hartelijke moederlijke manier. Zijn kinderlijke liefde en zijn lofspraak op haar huishoudelijke kwaliteiten ontroerde haar. „Nou, nou, ik wilde je niet onaan genaam zijn beste jóngen; alleen wil de ik maar zeggen, dat Emily een lief meisje is, dat een man zeker gelukkig zou maken." „O, is het Emily Baker, die u me wilde aansmeren!" lachte Daan on danks z'n verbazing. Och, ik heb haar van kind af gekend..." Hij zweeg, en herinnerde zich, hoe Stella hem met Emily had geplaagd. „Wat een onzin moeder! Ik heb noo'it aan zoic/» gedacht en ik wed, zij ook niet," verklaarde hij oprecht. Juffrouw Norton haalde haar neus op, en ging naar de kachel. Daan keek haar na en verdiepte zich vervolgens in zijn lectuur. Maar het zaad was gezaaid, en toen Daan het meisje de volgende maal op straat tegenkwam, knikte hij tegen haar, en ging haar met een „Goede avond" voorbij. Emily vroeg zich te leurgesteld af, waarmede zij hem mo gelijk kón beledigd hebben, aangezien hij haar zo kort had gegroet. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2