Zeer doelbewuste strijd is gaande tegen God en de kerk Pater Dito terug van 30.000 mijl lange reis door Amerika Dood gewaande voor tribunaal ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN POOLS EPISCOPAAT Op het feest van O. L. Vrouw Ge boorte hebben de aartsbisschoppen en bisschoppen van Polen hun jaar lijkse conferentie gehouden te Czesto- chowa, waar zij een belangrijke geza menlijke herderlijke brief hebben op gesteld, die op de laatste Zondag in September in alle kerken van Polen is voorgelezen. In deze brief spreken de bisschop pen hun vreugde erover uit, dat de geestelijke kracht van het Poolse volk niet is gebroken. Het volk bouwt de verwoeste kerken met grote edel moedigheid weder op, en is eensge zind in het gebed. „Dit blijde en geestelijk bemoedi gende beeld van ons godsdienstig le ven, gaat niettemin vergezeld", zo schrijven de bisschoppen, „van een zekere mate van onrust". „Tegen de achtergrond van de eens gezinde en krachtige houding, die de Katholieke gemeenschap inneemt, moeten wij wijzen op bepaalde feiten gericht tegen de heiligheid der waar heden van het Geloof, dat door ons volk wordt beleden, feiten, die tegen gesteld zijn aan de hoge beginselen der Katholieke zedenleer, en daar door het Geloof van het volk, de ge zonde zeden en de eerbied voor God ondermijnen". „Er zijn vele van dergelijke feiten, zo veel, dat men de indruk moet krij gen, dat er een zeer doelbewust ge leide verborgen strijd tegen God én de Kerk gaande is". „Met het oog op deze betreurens waardige omstandigheden doen wij, die als bisschoppen voor God verant woordelijk zijn voor de schat, die ons is toevertrouwd, voor de gaafheid van het H. Geloof, voor de eerbied tegen over Gods Naam, voor de redding van uw zielen, een dringend beroep op u, Katholieken, om op manhaftige, maar rustige en waardige wijze de verdediging op u te nemen van de eerbied die aan God verschuldigd is. Ten eerste waarschuwen wij tegen de groeiende brutaliteit der Godslas teraars, die op steeds agressiever wij ze spotten en lachen met alles wat ons dierbaar is, met alles wat in ver band staat met Gods H. Naam, met Christus onze Heer, met Zijn rf! Moeder en met de H. Kerk. De gods dienstige plechtigheden, gebruiken, en de zedenleer der Christenheid worden bespot in de voornaamste pe- riodieken. Voor deze, gelukkig gering in aan tal zijnde persoren is niets heilig. Omdat zij alle betamelijkheid en het geloof in God missen kunnen zij dit geloof ook niet eerbiedigen in de ziel van een gelovig vUk". De bisschoppen sporen vervolgens de gelovigen aan, generlei toegevend heid te hebben tejenover deze gods lasterlijke bladen ';n tijdschriften en daaraan iedere {eldelijke steun te onthouden. „Ten tweede warschuwen wij met gelijke kracht tegn activiteiten van allerlei sekten, die in het land opdui ken". De aanhangers dezer sekten, die Polen binnenstronen trachten, aldus de bisschoppen, vin de nood en de honger van het vdk gebruik te ma ken om de mens et voor zich te win nen. Uit de wijze waarop zij schrij ven blijkt, dat zij niets gemeen heb ben met enig gdoof, noch met de waarheid, noch mé de algemeen aan vaarde zedelijke tormen. „Wij moeten in dit streven dezer sectariërs niet Hechts een gevaar zien, dat de eenhed van de H. Kerk bedreigt maar oo: de zo gewenste eenheid van het laid". Ten derde wijzende bisschoppen in hun brief op de srijd die wordt in gezet tegen de sciool. Ondanks het belangrijke werkioor de katholieke scholen verricht, vordt van officiële zijde aangekondipi dat de verdere ontwikkeling dezr zal worden be perkt. De tijden vor godsdienstig on derricht worden (nder allerlei voor wendsels verkortDe bisschoppen roe pen de oudere 01 nauwgezet te wa ken voor hun renten inzake opvoe ding en onderwij. Ten vierde: „Jut op het gebied der opvoeding der kifleren zien wij een dreigend gevaar j richt tegen de zie len der meest oichuldigen. Er zijn opvoedingsinstitutn gekomen, die zichzelf ten doelhebben gesteld de z.g. Nieuwe men te vormen, d.w.z. de mens beroofdvan zijn geloof in God, onbekend met de naam van Christus de Heerinstituten gevormd naar het voorleid van de zo be ruchte Nazi-schon. Er zijn talrke kindertehuizen waaruit het Kruiis verbannen, waar in men het gebrtk van het gezamen lijk gebed niet Int. waar een kind, dat zij handje oh eft om het kruis te maken wordluitgelachen, waarin de onderwijzers loeten zwijgen over God alsof de gritste vijand der kin deren zou zijn nze Hemelse Vader en de Zoon varGod, En toch, wikan onze kinderen een schoner vodreeld geven van de Nieuwe Mens, di Jezus Christus, die Zijn leven gaf lor zijn broeders? Wij herinnere u eraan, broeders, dat op u de zwe plicht rust bij de opvoeding deixinderen de wetten yan de Kerk to te passen, die gods dienstonderricht godsdienstige op voeding eisen b elke vorm van on derwijs; wetten die in dat opzicht volkomen oveenstemmen met de beginselen, neeelegd in de Consti tutie van de Pose Republiek. Het is ook o.e herderlijke plicht onze stem te vheffen voor de oor logswezen, die i velerlei weeshuizen zijn ondergebrat, waar zij beroofd zijn van godsdistonderricht, gebed, H. Mis, alsof zigeen kinderen Gods waren. De wezen mon niet beroofd wor den van de zoi hun gegeven door hun Hemelse Vér. Deze kleinen be horen godsdiensiderricht en verzor ging te hebbenpij moeten kunnen bidden en deelunnen nemen aan het leven van dH. Kerk". Ten vijfde verft het Poolse Epis- .copaat zijn stemigen de schending van Zondagen en feestdagen. Het ge heiligd karakter van deze dagen moet gehandhaafd blijven en is ook nood zakelijk voor de rust van de arbeider, die steeds harder moet werken. De bisschoppen keren zich tegen de voor wendsels waaronder de arbeiders verplicht worden op Zondag te wer ken. „Deze pijnlijke feiten", aldus de bisschoppen, „herinneren ons maar al te sterk aan die nog niet zo lang geleden, droevige tijden, toen ons volk door de bezetters gedwongen werd tot verplichte arbeid en dit, op zeer kleingeestige wijze, zelfs' op de plechtige kerkelijke en nationale feestdagen. Zulks geschiedt op de dag van vandaag: maar al te dikwijls wordt z.g. dringend werk gevonden, waartoe de bevolking wordt opge roepen, hoewel ook het volk tenslotte recht heeft op zijn rustdag". Ten zesde: „De beveiliging der bur gerlijke vrijheden binnen de redelij ke grenzen van het algemeen welzijn, is een der voorwaarden voor gezonde sociale vrede en orde. Daarom wen sen wij de ongerechtvaardigde en noodzakelijke beperkingen der bur gerlijke vrijheid uit ons leven te zien verdwijnen. £)e dwang uitgeoefend op katholieken om lid te worden van bepaalde politieke partijen, welker beginselen strijdig zijn met het H. Geloof, gaat niet zelden gepaard met de bedreiging hun anders het recht op financiële bijstand te zullen ont nemen". Ten zevende: De bisschoppen ver klaren verder, dat tot de meest on gerechtvaardigde en vernederende maatreglen behoren de censuur op de pers. Deze censuur wordt zonder enige beperking en willekeurig uit geoefend en gaat ver uit boven dat gene wat de veiligheid van de staat vereist. Zelfs voor het hoogste zede lijke gezag maakt men geen uitzon dering. „De Kerk wordt beperkt in de uitoefening van Haar goddelijke taak om te onderrichten, Zij wordt gehinderd in Haar vrijheid om de pauselijke encyclieken en de bis schoppelijke brieven te publiceren; zelfs zuiver wetenschappelijke katho lieke theologische boeken vallen evenzeer onder deze censuur als de godsdienstige leerboeken voor het volk, waarbij dikwijls deór ingrijpen der censuur de Kerkgeschiedenis en de verdiensten van het Christendom voor de beschaving en de cultuur worden vervalst. Wij spreken niet eens van het harde lot der Katholie ke pers, die op genade of ongenade is overgeleverd aan de willekeur der censoren, die zo welwillend zijn te genover sectarische bladen, doch uiterst snel klaar staan om de vrijheid der Katholieke pers te beperken, wan neer zij er naar streeft de Naam van God te verdedigen tegen godslaste ring". „Dit alles geschied onder het voorwendsel de reactie, de onwe tendheid en de achterlijkheid on der de bevolking te bestrijden. Doch waar zullen wij meer licht, meer vooruitgang vinden, meer moed ook om gezonde sociale her vormingen door te voeren, dan juist door .de lering der Sociale En cyclieken, die in overeenstemming met het Geloof, door Christus, de Vader der toekomende eeuw, lei den tot een ware vooruitgang der mensheid?" De herderlijke brief eindigt met een dringend beroep op de Poolse Katholieken, zich geheel en al te ge ven aan de strijd voor de verdediging der Christelijke beginselen. De verantwoordelijkheid voor de toekomst van het Katholicisme in 'Polen rust niet alleen op de schouders van de bisschoppen en priesters, maar ook op alle gelovigen. Zij moeten krachtig getuigenis afleggen van de waarheid en dé rechten van de Kerk bij de handhaving der moraal in het openbare leven en de nationale cul tuur verdedigen. „Terecht moogt ge fier zijn op uw vereniging met de Kerk. Want gij zijt kinderen van een Glorierijke Moeder, die zo menige traan in de wereld heeft weggewist, zo vele har ten heeft bewogen om goed te doen en die met de melk der Goddelijke Wijsheid geheel de mensheid heeft gevoed en zonder falen voortgaat zulks te doen". Algemene vergadering te Freiburg 19—24 Oct. „De Verenigde Staten hebben de electronen ten volle gebruikt om de oorlog te winnen; zij zullen de electronen ook gebruiken om het dagelijkse leven gelukkiger te ma ken door internationaal wederzijds begrip en „goodwill" te kweken en de vrede te 'bevorderen." Aldus Pa ter Dito O.F., vice-president van de UNDA (Internationale Katholieke Vereniging voor Radio en Televisie) na terugkeer van een 30.000 niijl lange reis door de Verenigde Staten, Canada en West-Indië. Dit was de tweede maal dat Pater Dito sedert de oorlog de Nieuwe Wereld bezocht om er de vorderingen ot het gebied van elec- tronen-emissie bij de radio zowel als de organisatie van de radio-om roepen, meer in bijzonder, de sa menstelling van religieuze radio programma's te bestuderen. Tijdens een internationale Studie week, welke, van 14-18 October aan de Universiteit van Freiburg in Zwitserland wordt gehouden, zal pater Dito een lezing houden over „De functie" van de radio-omroep in het Amerikaanse openbare leven". Deze studie-week wordt georgani seerd door de UNDA in samenwer king met de Internationale Katho lieke Commisie van Iritelectuele en Culturele aangelegenheden en met de leiding van de universiteit. Van 19-24 October zal de UNDA eveneens te Freiburg haar eerst na oorlogse algeméne vergadering hou den waaraan de afgevaardigden van 16 landen, waaronder Oostenrijk, België deVer. Staten', Frankrijk, Italië, Nederland, Polen, Portugal, BLUSSEN MET MIST. De Haarlemse brandweer is bezig met proeven, om vuurhaarden snel en doelmatig te blussen door „mist". Zij heeft daartoe mondstukken van speciale constructie, die op de straal- PÜPOn worden gemonteerd en het water zeer fijn verstuiven. Het is gebleken, dat de bluskracht van „watermist" veel groter is dan van de onverdeelde straal. De blussings- tijd is veel korter, de waterschade wordt tot een minimum beperkt en de veiligheid voor de brandweer man wordt vergroot. Gedurende de oorlog is dit prin cipe reeds toegepast bij de geallieer de legers en aan boord van oorlogs schepen. De uitvinding is afkomstig uit Amerika, waar een boer toeval lig achter de doeltreffendheid van deze methode kwam. toen hij een brand bluste met een bomenspuit, aangezien hij geen ander middel tot zijn beschikking had. Bij de toepassing der mistmethode tijdens „echte" branden in de Spaar- nestad werden reeds goede resulta ten geboekt. Tsjechoslowakije en Turkije zullen deelnemen. Ook een officiële dele gatie van het Canadese Episcopaat en, vertegenwoordigers van de Na tionale Radiovereniging van Spanje zullen tegenwoordig zijn. Van Ne derlandse zijde spreekt op deze ver gadering de directeur der K.R.O., de heer P. A. M. Speetover de lei dende beginselen bij de Radio-om roep". De UNDA, die ten doel heeft ra dio en televisie in dienst te stellen van de vrede en de Christelijke cul tuur, stelt ter beschikking van haar ledeneen informatie- en documen tatiedienst, eeru collectie radiopho- niische teksten, gramofoonplaten en films, waarvan de inhoud overeen stemt met de Katholieke leer. Binnenkort zal de UNDA reporta ges geven over de Encyclieken, waarin hun evolutie wordt uiteen gezet en hun belang naar voren gebracht. Ook zal de UNDA e?n kwartiertje berichten, uit het kerke lijk leven van de Kathol iel: e Kerk" samenstellen; in verschillende lan den zal «dit programma reeds vol gend jaar worden uitgewerkt Op de vergadering van het UNDA bureau van October 1946 zond Mgr. Montini, Substituut Staatssecretaris van Z.H. Pius XII een boodschap aan de UNDA, waarin hij verklaarde de doeleinden van diit lichaam ten zeerste te waarderen. „Niets kan er op het ogenblik van meer belang zijn," schreef hij, dan een organisatie op internationale basis 'te vormen, die in staat zal zijn, radio en televisie te maken tot een modern instrument van vruchtbaar apostolaat door het in dienst 'te stellen van de Kerk en de katholieke Verenigingen, die zich wijden aan de kerstening der samen leving." In de tuin van de Britse ambassade aan het Westeinde te DenHaag om hing sir Nevile Bland gistermiddag oud-minister dr. ir. J. A. Ringers met de versierselen van de onderscheiding „commandeur van het Brits impe rium". Deze onderscheiding werd dr. Ringers door de Engelse koning ver leend als „erkentelijkheid voor de waardevolle diensten aan het Britse volk bewezen gedurende de over stroming van het district Fen in de maanden Maart en April 1947, toen door persoonlijke toewijding en kun de van dr. Ringers een groot land bouwgebied behouden bleef voor overstroming en onherstelbare scha de als gevolg daarvan". Zoals men zich zal herinneren riep een Engels waterschap omstreeks Pa sen 1947 Nederlandse hulp in, toen tijdens een zware storm enige rivier dijken bezweken. Dr. Ringers stelde zich ter plaatse op de hoogte van de overstroming, waarna een herstel plan werd opgemaakt, dat gedeeltelijk door Nederlandse ingenieurs en pol- denverkers met behulp van zware kranen en bakken der Zuiderzeewer ken werd uitgevoerd. Om tijdens de huwelijksplechtigheid van Prinses Elisabeth van Engeland alles een veilig verloop te verzekeren, worden de paarden van de trouw koetsen nu reeds aan het geluid van muziekinstrumenten gewend. In de kon. stallen luisteren de paarden naar een gramophoon, die luidklinkende fanfares etc. ten gehore brengt. OPERA VAN JAN ENGELMAN EN HENDRIK ANDRIESSEN. Dezer dagen is, aldus „Parool", de dichter Jan Engelman naar Capri ver trokken, waar hij het libretto zal vol tooien voor een opera, waarvan het gegeven ontleend is aan Ovidius' „Metamorphosen". Hendrik Andriessen zal de muziek voor deze opera componeren, die de Nederlandse Opera volgend jaar wil uitvoeren ter gelegenheid van het 50- jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin. RECHTZAKEN Sergeant schoot hem dood. Voor de Krijgsraad te Velde, zit ting houdende te 's«-Gravenhage, stond gisteren terecht de 29-jarige sergeant P., uit Maastricht, die in Juli van dit jaar in zijn woning in Lüneburg, in Duitsland, de Nederlandse reserve tweede-luitenant J. W. H„ die in het zelfde huis woonde, heeft doodgescho ten. De luitenant, die beschonken was thuis gekomen, had grote ruzie met zijn vrouw en paogde deze te wur gen. De sergeant is haar toen te hulp gekomen en heeft enige schoten op de luitenant gelost, met het gevolg, dat de laatste dodelijk getroffen werd. De auditeur-militair, mr. dr. J. M. Baak, eiste vier jaar gevangenis straf met aftrek, ontslag uit de dienst en ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De verdediger pleitte noodweer-exces en vroeg om ontslag van rechtsvervol ging. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien vléés. H. R. te Hil- legom wist wel, dat het vlees dat hij vervoerde, van een clandestiene slachting afkomstig was en de offi cier wilde hem dan ook niet veel lich ter straffen dan de slachter, die vier maanden had gekregen. De eis luidde drie maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf met verbeurd verklaring van het vlees. De officier bij de Haagse politie rechter wilde er wel rekening mee houden, dat J. A. C. te Boskoop geen oogmerken van winstbejag had, toen hij als clandestien slager was opge treden voor een kermis, die hem had gevraagd, de slachting te verrichten. Wel zou verdachte iets voor zijn werk krijgen, doch het was geen gro ve zwarte winst geweest. Drie scha pen waren geslacht en de officier Op Het Haiteei De baron hoort iets knierpen BEHALVE EEN LEVENDE BARON en een levende, bovendien zeer le venslustige barones, herbergt het kasteel een menigte gestorven voor ouders, die elkaar op gangen, trap pen, portalen en overloopjes vanuit gouden lijsten zitten aan te staren, wat op de duur bijster vervelend is. Zij hebben elkaar niets meer te vertel len, vermits zij alle familie-schandaal tjes reeds lang hebben uitgewisseld. De enige sensatie in hun schilder achtig bestaan is de grote voorjaars schoonmaak en de najaarsuithaal. Dan gebeurt het wel eens, dat een oude jonkheer van Zus en Zo uit de tijd van Karei de Stoute zijn plaats verruilt en terecht komt tussen twee hofdames van koning Willem IV. Wie dan over het zesde zintuig be schikt en op zijn tenen over de war me vacht van de gangloper sluipt, hoort van verre het gesnip-snap en gegiechel. Doch niet zodra komt hij in zicht, of de geschilderde lipjes van de hofdames sluiten zich en de ogen van de oude ridder, welke zo even nog vonkten van pret, blikken als zwarte bolletjes in witte verf laat dunkend op de rustverstoorder neer. Maar over het algemeen is schilde rij te zijn een saai bestaan en de be roemde portretten-galerij is blij als 't avond wordt en zij niet meer hoe ven te poseren met de eeuwige roos tussen de slanke vingeren of met een opengeslagen boek, waarvan zij nog nimmer een letter hebben gelezen. Als de klokken door het gehele huis twaalf slaan, keren de geschilderde bloedverwanten zich behagelijk op hun zij en worden niet wakker eer de haan kraait. De gravin reikt dan lusteloos naar haar roos, de hofda me slaat het boek open, de ridder zet met een pijnlijk gezicht de koperen helm weer op en de aartsbisschop (want er is ook een aartsbisschop in de familie geweest) legt geeuwend een beringde hand op het missaal, waarop zijn hoofd heeft gerust. Requiescant in pace! Dat zij mo gen rusten in vrede. Het is nu één uur in de nacht en de haan zit op stok tussen een witte kippenrij. Onbegrij pelijk, dat die kippen zo vast en vei lig kunnen slapen op een bedde-stang. Je schijnt aan alles te kunnen wen nen. Het is een nacht zonder maneschijn. vond in dat aantal aanleiding om zes weken gevangenisstraf te eisen. De politierechter volstond met 50 boe te of 10 dagen hechtenis op te leggen. HAAGSE RECHTBANK. Diefstal in het politiebureau. Een portier-telefonist bij de politie te Lei den, Ihaid herhaalde malen goederen, die als gevonden voorwerp waren aangebracht, zich toegeëigend. De of ficier vond het een ernstig feit, want, al was verdachte dan niet zelf bij de politie, hy had een vertrouwensfunc tie. De eis luidde een jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. De raadsman wees erop dat verdachte nogal kort werd gehouden in het zak geld en zo tot zijn verkeerde daad is gekomen. Ernstige aanrijding. Op een mid- dagin Juni reed een vrachtauto, be stuurd door W. H. v. d. W. uit Rotter dam, op de Herenweg te Lisse tegen een stilstaande anto, tengevolge waarvan vijf personen werden ge wond, waarvan drie vrij ernstig We gens het veroorzaken van lich. letsel door schuld, had v. d. W. zich thans voor de rechtbank te verantwoorden. Vend', betoogde, dat hij verblind was door de zon, doch blijkens een inge wonnen rapport, was zulks door de zonnestand niet mogelijk geweest. De officier meende dan ook dat verdach te onvoorzichtig heeft gereden en vorderde vier maanid'en hechtenis. Meermalen was de man, die dezer dagen, als beschuldigde voor het tri bunaal 'te Zutphen verscheen dood gewaand. Men wist, dat Ihij door de S.D. in 1944 was gearresteerd, omdat hij na zijn bedanken voor de N.S.B. en Germaanse SS geen zin had dienst te nemen in de Neder landse Landstorm. Ook wist men, dat hij naar Groningen was ge transporteerd en vandaar naar een kamp in Duitsland, maar daar had men hem na de ineenstorting van het rijk van Hitier niet teruggevon den, zodat aangenomen werd dat de geruchten over zijn fusillering juist waren. Zelfs in September '46 do lken in de pers nog berichten op over zijn dood. Maar toen. zat de hier bedoelde reeds enkele maanden in een. Nederlands interneringskamp. Deze man was C ten Cate, eertijds ambtenaar van het departement van .binnenlandse zaken en belast met de leiding van het centraal bureau voor sibtoekundc ite Apeldoorn. Daarnaast had men hem opgedra gen het afgeven van afstammings bewijzen na een onderzoek naar de afstamming. Maar dit gold in hoofd zaak gemengde huwelijken, waar door de beschuldigde, naar hij zei, gelegenheid' had gehadi vele men sen te helpen, hun eigendommen te rug te krijgen. Hij was benoemd door de secretaris-generaal dr. Fre- deriks, wiens besluiten door zijn verdediger, mr' Schadt, aan het tri- 'bunajal werden overtegd. Daaruit moest blijken, dat de beschuldigde met handen en voeten gebonden was geweest aan de richtlijnen van de secretar!ks-generaal. Hetzelfde werk was een half jaar tevoren nog ver richt door de heer Kan, een zoon van wijlen staatsraad Kan. Met ten C. waren ter benoeming voorgedra gen jhr. mr dr E. A. van Berestein en baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Hoge Raad van AdeL In wezen was het werk dat deze beschuldigde in zijn ambtelijke functies had vervuld precies het zelfde als wat elke ambtenaar van de burgerlijke stand en menig poli- tie-agent had verricht zonder daar voor ooit ter verantwoording te zijn geroepen, aldus de verdediger. Nooit kwam de beschuldigde met de N.S.B. in aanraking en toen men van hem eiste, dat hij een portret van Mussert in zijn kantoor zou op hangen had hij dat geweigerd en voor de N.S.B. bedankt. Uit animo siteit jegens de N.S.B., maar ook omdat hij zich aangetrokken gevoel de voor genealogie en volkskunde, had hij zich aangesloten bij de Ned. SS, doch, toen deze hoe langer hoe meer de Germaanse kant opging had •hij ook daarvoor bedankt. En toen hij weigerde bij de Landstorm inge deeld te worden, had de S.D. hem gevangen genomen. Twee maanden had hij op zijn doodvonnis zitten wachten, maar de SD. legde 3 jaar concentratiekamp op, eerst had hij in Neurenberg gezeten, daarna in hét strafkamp Dachau. Hij zag kans daaruit te ontvluchten en had toen enkele dagen mét een bekende ille gale Nederlander in de bossen rond gezworven. Een Amerikaanse tank 'had hem meegenomen naar Italië, waar hij als tolk bij hen dienst 'had gedaan. Ook was hij op het vlieg veld Catania op Sicilië voor d'e Brit ten werkzaam gewees. Toen hij 30 November in Nederland terugkeerde had men hem gearresteerd en nu zit ten C. reeds .22 maanden geïnter neerd. Zijn verdediger kon zich niet onttrekken aan de indruk, dat men deze dood gewaande zwaar heeft beschuldigd om anderen, die in vrij heid leven en waarvan er bij zijn die hoge functies vervullen., te ont lasten. Aan het slot van zijn uitvoerig pleidooi verzocht de verdediger zijn cliënt in vrijheid te stellen. Hoewel het tribunaal over 14 dagen uitspraak zal doen, werd ten C. terstond in voorlopige vrijheid gesteld Stom en stijf staat het kasteel tegen de van flitsende diamanten sterre tjes rizzelende hemelkoepel. De zwa re oogleden van de luiken zijn over ramen van het huis gesloten. In de donkere schaduw van het bos rondom is het zo stil, zo stil, zo roer loos stil, dat men de aarde bijna hoort draaienEn in het kasteel slaapt de portretten-galerij, slaapt het personeel op de zolderkamers, slaapt de barones, maar in het belen dende vertrek ligt meneer de Baron klaar wakker- Mijnheer de Baron ligt klaar wak ker naar de schemering van zyn he melbed te turen. Hy heeft nog een keer de rozenkrans afgekraald, wat anders èen .probaat middel is; hij heeft eerst honderd, toen tweehon derd schapen langs een damhek la ten glippenMaar de Baron ligt nog steeds klaar wakker in de duis ternis van zijn zwart kasteel, in de diepe duisternis en het dodelijk stil zwijgen van een graf, waarin alleen zijn eigen adem in zachte regelmaat af- en aan hijgt. Plotseling houdt hij de adem in. Hoort hy dat goed?.... Het geknierp van een kruiwagen- wiel, dat nodig moest worden inge vet. Als hij doorademt, verijlt het vage geluid; laat hij de adem stok ken. dan kan hij het heel, heel in de verte waarnemen„Hoe merk waardig. fluistert de Baron in zijn hemelbed' „dat moet het draaien zijn van de aarde om haar as." En hij stikt bijna, omdat hij steeds zijn adem laat stokken. „Hoe merkwaardig...." fluis tert de Baron tussen twee ademno den door, en schiet hard-op in de lach, als hij ineens beseft onderste boven in zijn hemelbed rond te draaien. En het allermerkwaardigste is nog wel" zegt de omgekeerde Baron in zijn omgekantelde hemelbed „dat geen sterveling er aan denkt iedere nacht kopje te duikelen. Welk een opwindende gedachte. Mijnfhele kas teel hangt met zijn torentjes om laag boven de peilloze, onmetelijke afgrond van de eeuwigheid, maar de schilderijen blijven aan de muur han gen en het porcelein valt niet eens in gruzelementen uit de kasten." De Baron haalt een flinke teug lucht in, maar wordt nijdig als hij ge dwongen is de teug ook weer uitge leide te doen. „Dat zelfs een baron nu nooit eens op zijn gemak naar het draaien van de aarde kan luisteren." En hij luistert. Daar is 't weer.... prrt, prrt. Er schijnt vannacht iets te haperen aan het eeuwen-oude mechaniek en de baron ligt te rillen van angst, dat de zaak warm gaat lopen- De wereidi bol wentelt met een snelheid van 400 M. in de seconde rond en schiet bovendien nog als een rollende voet bal met een vaart van 30 k.m. per seconde vooruit. Als er dus iets ge beurt „Mijn God" zucht de baron „als er eens iets gebeurt. Er kén toch iets gebeuren." De portretten sluimeren aan de muur, millioenen mensen sluimeren in hun bed en op de bovenkant van de aarde rennen treinen, razen auto's, krioelen de straten van lachende kin deren en ernstig zaken-doende man nen. In New-York wordt het avond en floepen de lichtreclames van de bioscopen aan en uit. New York dat ziet de baron duidelijk gaat langzaam scheef hangen. Straks wen telt het met zijn zeven millioen zie len onderste-boven de duisternis in..., „Laat het nog eens dag worden. Heer!" smeekt de baron. „In Uw handen beveel ik mijn ziel en de mil- liarden andere zielen. Vergeef het, dat wij U vergeten.." Toen is, vol vertrouwen, de baron ingeslapen. En toen de sterren ver bleekten en het kasteel weer door het glorend licht werd beschenen, kraaide "de haan vol blijdschap de nieuwe dag tegemoet. De portretten gingen weer poseren, de gravin greep lusteloos naar haar roos, de hofdame opende geeuwend het boek, de ridder gespte zijn helm om, maar de aartsbisschop ging recht op staan in zijn vergulde lijst en zong met zijn bronzen stem het feestelijk morgenlied, van Christus' Bruid: „Ve- nite exsultemus Domino Komt, la ten wij allemaal juichen voor de Heerwant hij heeft ons gemaakt en niet wy onszelf." ,,Je schijnt vannacht niet goed ge slapen te hebben, man" zei aan het ontbijt de barones bezorgd. „Je hebt zulke wallen onder je ogen." „Dat zal je gebeuren, als je onder ste-boven hangt" zei de baron, terwijl hij met een welgemikt mepje een ei onthoofde. „Mijn mannetje wordt echt oud" overwoog de barones en schonk de thee in. R| ersengymnastjek Wie weet het? 1 Wie is de stichter van de Orde der Karthuizers? 2 Weet u, hoe een zwarthan delaar- in Amerika, Engeland en Frankrijk genoemd wordt? 3 Weet u van welk blad de bekende Franse journalist Louis Venillot hoofdredac teur geweest is? 4 Hoe heet een gouden tien tje in het boeventaaltje? 5 Kunt u 2 uitdrukkingen of gezegden noemen, waarin het woord „baken" voor komt? 6 Welke St. Jan is de patroon van de Bossche Kathedraal: St. Jan de Evangelist of St, Jan de Doper? 7 Weet "u wat de „Stamil" is? 8 Hoeveel katholieken wonen er ongeveer in Amsterdam? En hoeveel in Den Haag? 9 Wat is een stipulatie? 10 Wie is de eigenlijke stich ter van de Westminster Ab bey in Londen?

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3