De Rekenkamer maakt vele aanmerkingen „Ambachtskunst in Rijnland" ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Aan het verslag der rekenkamer over 1946 is het volgende ontleend: De Rekenkamer heeft haar goedkeuring gehecht aan de jaarrekening over 1941 van het Staatsbedrijf der artillerie-inrichting en v. d. liquidatie Hoewel de Rekenkamer ernstige bezwaren bleef koesteren heeft zij de jaarstukken over 1941 goedgekeurd, echter onder uitdrukkelijk voorbe houd, dat zij geenszins geacht wenste te worden voor deze goedkeuring te hebben ingestemd met de handelingen bij de oprichting der N.V. Ned. Machinefabriek „Artillerie-inrichtin gen". „Bijzondere Strijdkrachten" fuifden op Staats-kosten Voorts blijkt uit een kanttekening op het verslag door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat een wetsontwerp tot regeling van de rechtspersoonlijkheid van het staatsbedrijf der P.T.T. binnen af zienbare tijd zal worden aangeboden. Sedert 1930 is in verschillende sec toren der uitgebreide Rijksadmi nistratie het streven opgenomen tot het beheren van 's Rijks gelden en goederen met behulp van organisa ties, aan welke rechtspersoonlijkheid is verleend. De Rekenkamer acht het onjuist, dat een onderdeel van het rijksbeheer wordt onttrokken aan haar van de administratie onafhankelijke con trole, waardoor tevens niet kan wor den tegengegaan het verbreken van de eenheid van beheer van Rijksgel- den en goederen wat leidt tot een minder juist inzicht in de begroting en tot andere practijken, welke met de algemeen voor 's Rijks geldelijk beheer geldende regels in strijd zijn. Als voorbeeld wordt gewezen op verschillende Rijksinstellingen welke in beheer zijn overgedragen aan de' Nederlandse organisatie voor toege past natuurwetenschappelijk onder zoek ten behoeve van nijverheid, handel en verkeer (T.N.O.). Uit het verSlag blijkt, dat de re kenkamer in verband met de bij zondere omstandigheden, de eisen van een normale administratie en controle ten aanzien van de uitgaven der Bin nenlandse Strijdkrachten niet meen de te mogen handhaven. Dit zou een te grote vertraging in de afhandeling der betalingen en verantwoordingen hebben medegebracht, jaren zouden daarmede nog gemoeid zijn geweest, zonder tot opheldering o\*r dubieuze tJitgaven te hebben geleid. De bijzondere omstandigheden, waaronder de B.S. werkten, brachten mede, dat uitgaven zijn gedaan, wel ke normaliter niet tot de rijksuitga ven mogen behoren. De kamer heeft enkele uitgaafpos ten van deze aard vermeld, teneinde een indruk te geven van hetgeen op dit gebied is voorgekomen: Leiden, 29 Juni 1945, voor muziek, versiering en theatervoorstelling 1.238.90. 's-Gravenhage, feestavond 2 en 13 Juni 1945 ƒ3.845.15. Gewest Den Haag, 4 feestavonden 6.392.27. Gewest Delft, voor feestelijkheden en muziek, ruim 9:400. Groningen, Juni t/m Augustus 1945, muziek bij para des, feesten en dergelijke ƒ810. Haarlem, feest- N en filmavonden ƒ586.10. Rijnsburg, bloemen bij be vrijdingsfeesten 277.05. 's Hertogen bosch. gedistilleerd ƒ401.08. Ginne- ken, feestavond f 872.47. Geldermal- sen, enige feest wonden 610.66. Drachten, A.\\\*iï en 5£*%i 1945, rookar tikelen 1 411.14; AprtlJuli 1945, dranken 869.53. Delft, rookartikelen, koffie en 40 kg. olie 1-263.90. Loos duinen. rookartikelen. 78 Augustus 1945 1.250. 's Gravenhage, rookarti kelen 3.200, Zoetermeer, gedistil leerd 166.25. Oss, gedistilleerd ƒ484.40. Haarlem (gewest), bier 4.853.20: gidistilleerd ƒ1.462.60; aard beien 1.120.Purmerend, van 10 Mei30 Juni 1945, voor huur van 19 auto's 6.690,50. Voorschoten, voor kunstgebitten ten behoeve van leden die zich vrijwillig hadden aangemeld voor dienst in Nederlands-Indië 880.Wassenaar, voor 2 gouden stifttanden 80. De controle der verantwoording van het Militair Gezag kon wegens de grote omvang van dit apparaat in 1946 nog niet worden beëindigd. De Rekenkamer 'acht het van veel belang, dat de Minister van Finan ciën door het stichten van een cen- SALARIERING GEMEENTE AMBTENAREN. Onlangs heeft de door de regering ingestelde „Commissie van advigs in zake de bezoldiging van het gemeen te-personeel" een rapport uitge bracht omtrent normen, welke' die- n ente worden aangelegd voor het be antwoorden van de vraag, of en zo ja in hoeverre in een bepaald geval een gemeentebestuur het K. B., waar bij aan het burgerlijke rijkspersbneel een verdere verbetering ten bedrage van 10 pet. der basiswedden werd toegekend van overeenkomstige toe passing kan verklaren op het perso neel dier gemeente, hetwelk niet tot de werklieden behoort. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat het noodzakelijk is voor het beantwoorden van de bovenver* melde vraag de in de provincie Zuid- Holland in zwang zijnde methode van toetsing der gemeentelijke salarissen aan die van het Rijk met een enkele wijziging voor het gehele land te aan vaarden. Wij vernemen, dat de minister van Binnenlandse Zaken zich in overleg met de minister van Financiën mei dit advies heeft verenigd, zodat bin nenkort aan de gemeentebesturen na dere richtlijnen zullen worden ver strekt. Verwacht wordt, dat de nieuwe richtlijnen voor de gemeenten tot en met 15.000 inwoners o.m. de bedra gen zullen bevatten, waarboven in normale gevallen de salarissen van het administratief gemeentepersoneel niet mogen stijgen. Daarnaast zal aan de gemeentebesturen worden mede gedeeld, dat het aldus getrokken pla fond tevens deze betekenis heeft, dat desgewenst die gemeentelijke sala rissen, welke beneden dat plafond lig gen, tot aan het plafond mogen wor den opgevoerd, ook al ontstaan daar door verbeteringen, welke meer dan 10 pet. der basiswedden bedragen. trale accountantsdienst die nauw sa menwerkt met de inspectiedienst van de generale thesaurie, tracht te ko men tot het invoeren van een unifor me administratie en controle bij alle departementen van Algemeen Be stuur en daaraan onderhorige diensten. Gezien de grote kapitalen, vastge legd in de voorraden van de Marine, achtte de algemene rekenkamer het nodig, in de loop van het verslag jaar een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de magazij nen en de administratie daarvan waren ingericht. Het onderzoek toonde aan, dat het beheer en de administratie van deze niet voldeed aan redelyke eisen. De voorraden voor de Landmacht worden beheerd door de dienst van de kwartiermeester-generaal. De controle der kamer van deze dienst versterkte haaj indruk, dat de ad ministratie en de interne controle daarvan allerminst konden worden aangemerkt als een sluitend ge heel. Voorshands had de Minister be zwaren om onverwijld tot de invoe ring van alle door de Kamer aan bevolen maatregelen over te gaan. Het college wees in zijn antwoord er op dat, zolang de bedoelde reor ganisatie niet was doorgevoerd alle bezwaren welke aan de huidige toe stand kleven, blijven bestaan. Het gaf daarom in overweging, daarbij zoveel mogelijk spoed te betrachten. De Algemene Rekenkamer achtte het noodzakelijk dat de regering een algemene instructie deed ingaan waar in zij de uitgaven van representa tie en kosten van ontwikkeling en ontspanning zoveel mogelijk ver bood Hierbij dacht de rekenkamer niet alleen zelfs niet in de eerste plaats aan geldelijke besparing. Zwaarder woog bij haar. dat door de ingeslopen praktijken het vertrou wen in de rijksdienst en de daaraan verbonden ambtenaren werd onder mijnd. Het voorstel der Algemene Re kenkamer werd door de Minister raad in handen gesteld van de Mi nister van Financiën, die per circu laire aan al zijn ambtgenoten ver zocht, streng de hand te houden aan de door de rekenkamer getrokken richtlijnen. Een hoofdambtenaar van het de partement van sociale zaken decla reerde in 1946 gedurende het eerste halfjaar een belangrijk bedrag aan reis- verblijfkosten tijdens dienstrei zen. Voor het gebruik1 van auto's op die reizen was over dat tijdvak niet minder dan ongeveer 16.000 uitge geven. Uit een kanttekening van de minis ter van sociale zaken blijkt, dat maat regelen zijn genomen, zodat een bo venmatig gebruik van auto's voor dienstreizen in het vervolg uitgeslo ten moet worden geacht. De definitieve resultaten der con trole op de kostwinnersvergoedingen, door de gemeentebesturen betaald in het mobilisatietijdperk, zijn thans be kend. In totaal werd van hen BOERDERIJ IN DE WIERINGER- MEER AFGEBRAND. Gistermiddag circa vier uur ont stond, door tot nu toe nog onbeken de oorzaak, brand in de boerderij van de pachter W. Kranenburg aan de Koggenrandweg in de Wieringermeer. De met hooi en stro gevulde schuur brandde tot de grond toe af. Ook de gehele bedrijfsinventaris ging hierbij verloren. De woning ging voor onge veer 60 pet. in vlammen op. Dank zij de hulp van omwonenden kon een groot gedeelte van de inboedel gered worden. Hoewel de Meer-brandweer spoedig ter plaatse was stond zij vrij wel machteloos tegenover het vuur, dat in het hooi en stro een gretig voedsel vond. Toen de 'brand' uitbrak was de pachter niet thuis. De schade van de boerderij wordt geraamd op 60.000 gld. en die van de inventaris niet veel minder. De pachter was slechts gedeeltelijk tegen brandscha de verzekerd. DE ZUURKOOLVOORZIENING IN DE KOMENDE WINTER. 70 van de op de veilingen aan gevoerde witte kool zal gereserveerd worden voor de zuurkoolfabrikanten, die de kool tegen een redelijke prijs zullen kunnen betrekken. Met deze hoeveelheid hoopt men ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fabriceren, \velke roeveelheid ongeveer gelijk as aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, in gesteld om het uit te voeren kwan tum te drukken, heeft men nu laten vervallen, aangezien bovenbedoelde regeling met de fabrikanten een vol doende hoeveelheid voor de binnen landse industrie garandeert. BEURSOVERZICHT. Wederom bestond op de effecten beurs te Amsterdam een vaste stern- min. Hoewel dit geen aanleiding gaf tot bepaald drukke handel, kon toch worden geconstateerd, dat enige afde lingen een vrij geanimeerde affaire te zien gaven en vooral was dit het geval met de verschillende cultuur aandelen, waarvan in het bijzonder rubberfondsen de aandacht trokken. De verklaringen inzake enkele rub berondernemingen, welke wat de po sitie dezer maatschappijen betreft verhoudingsgewijze vrij gunstig zijn, waren hieraan klaarblijkelijk niet vreemd. De Amerikaanse markt was stil. Prolongatie 2)4 procent. 2.174.454,56 teruggevorderd wegens ten onrechte door hen uitbetaalde be dragen. De in het verslag weergegeven cij fers leveren naar de Algemene Re kenkamer meent, het bewijs, dat con trole van de gegevens der gemeente besturen. op grond waarvan de uit te betalen kostwinnersvergoedingen worden vastgesteld, nodig is. De controle der uitgaven voor ont wikkeling en ontspanning in het le ger, voorheen verzorgd door de dienst A.V.9.S, thans door Me afdeling re- cratie en algemene ontwikkeling (R.A.O.) bracht ook in dit verslag jaar verschillende voorbeelden aan het licht van onjuist beheer van 's Rijks gelden. Uit kanttekeningen van de Minister van Oorlog blijkt, dat thans nog- enkele contracten met ar- tisten lopen. Er worden evenwel geen nieuwe meer afgesloten. Voor recre atie wordt een beroep gedaan op de zr'fwerkzaamheid van ide troep. Het vervoersprobleem van de R.A.O. is nog niet afdoende opgelost.» Hierop blijft de aandacht gevestigd. De re kenkamer achtte het van belang enig inzicht te hebben in de bedragen, welke het Rijk had uitgegeven voor de revue „reveille". Zij kwam tot de slotsom, dat hier voor, na aftrek van de baten, onge veer 100.000 ten laste van het Rijk was gebracht. Volgens de administa- tir van R.A.O. was de revue bezocht door slechts 3525 personen. Per be zoeker was dus meer dan 25 uitge geven. De miniser van Oorlog tekent in de kantlinie aan, dat omtrent de af wikkeling van de revue „Reveille" binnenkort bij afzonderlijk schrijven nadere mededelingen zullen volgen. De accountantsdienst van zijn mi nisterie oefent sedert enige tijd con trole uit op het financieel beheer van de R.A.O. Een ingrijpende reorga nisatie van dit instituut is thans is onderzoek. In de loop van het verslagjaar vond de Algemene Rekenkamer aanleiding opnieuw een denkbeeld aan de orde te stellen, dat zij reeds in 1939 in overweging had gegeven, n.l. of het in 's Rijks geldelijk belan'g zou zijn alle orders voor de aanschaffing van geneeskundige behoefte te concentre ren bij het Rijksinkoopbureau. In samenwerknig me de generale thesaurie van het Departement van Financiën heeft de algemene reken kamer een onderzoek ingesteld naar het instituut der Marva. Voorlopig antwoordde de minister, dat een reorganisatie van de Marva reeds in een vergevorderd' stadium van voorbereiding was en het zien liet aanzien, dat rationalisatie van <ie huisvesting in de geest van het voor stel der rekenkamer binnenkort haar beslag zou krijgen. LEIDEN EREDOCTORAAT VOOR PROF. F. K. TH. VAN ITERSON. Aan prof. dr. ir. F. K. Th. van Iter. son, mede-directeur der N.V. Holl. Constructiewerkplaatsen alhier, is door de universiteit van Luik het ere doctoraat in de exacte wetenschappen aangeboden uit dank voor het vele en belangrijke werk, door hem in de laatste jaren voor de Luikse univer siteit verricht. Deze onderscheiding is prof.- v. Iterson vandaag uitgereikt. LECTORAAT IN HET NOTARIAAT Tot lector aan de Leidse Univer siteit in de wetenschap van, het no tariaat is benoemd dr. A. R. de Bruyn die tot dusverre als privaat-doe ent onderwijs gaf. RIJKSUNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Lette ren en Wijsbegeerte (Ned. taal en Letterkunde: de heer P. Hijmans te Rotterdam en mej. A. C. Hagenzieker te 's-Gravenhage; doctoraal examen Wis- en Natuur kunde (Sterrekunde): mej. E. van den Hoven van Genderen te 's-Gra venhage;. doctoraal examen geneeskunde: de heren A. H. Baal te Paramaribo, J. W. J. van Doorn te Voorburg B. Levie te Voorburg en H. F. de Nooy te, Leiden. 'Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte: mej. A M. Groot te 's-Gra- venhage en de heer A. H. Klokke te Gorinchem. VERORDENIG MECHANISCHE MUZIEK In verband met de hinder, welke door omwonenden wordt ondervon den van muziek en geluid bij het geven van gelegenheid tot dansen is op 22 Juli 1946 de verordening op het maken van mechanische mu ziek, en geluid gewijzigd in die zin, dat ook bij 'het geven van gele genheid tot dansen het ten gehore brengen van muziek en geluid wel ke hinderlijk zijn voor de omgeving, is verboden. Deze verordening, welke voor de duur van drie maanden op de secretarie dezer gemeente, afd. Al gemene Zaken, ter lezing voor een ieder is nedergelegd, treedt op 14 October 1947 in werking. Kappersvakschool Namens de Ned. Ver. van Vakscholen voor Kappers werden Donderdag j.l. in Haarlem de eerste na-oorlogse exa mens voor het diploma vakibe- Aan de heren F. Beyssens (Lisse) J. Daalmeyer (Leiden) en P. Glas bergen (O. Wetering), leerlingen der Leidse Vakschool (Dir. S. Weyers) kon het diploma worden uitgereikt. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 11 October 13 uur tot Zaterdag 18 October 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driessum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der doctoren wore* van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren v. Alphen, de Jager, Jasperse en Stoffers. LAATSTE BERICHTEN LEGERBERICHT Volgens het Nederlands communi qué van vandaag hebfcen de Neder landers 5 gesneuvelden, #6 gewon den en 1 vermiste aan verliezen ge durende de zuiveringsacties op ver schillende punten van Java en Su matra. Het communiqué maakt in het bijzonder nog melding van een aanval op een Nederlandse post op 355 km. afstand van Banjoewangi. Deze aanval werd afgeslagen. DE BEëEDIGING VAN DE PRINSES ALS REGENTES. De stoet ter gelegenheid van de plechtige beëediging van H.K.H. Prin ses Juliana tot Regentes op Dinsdag 14 October des middags te 3 uur zal dezelfde route volgens als gebruike lijk is bij de plechtige opening der Staten-Generaal n.l.: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (over het z.g.n. Schelppad), Tourno'oiveld, Korte Vijverberg naar het gebouw van de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde weg zal de stoet naar het Paleis op "het Noordeinde terug keren. Z.K.H. Prins Bernhard zal H.K.H. Prinses Juliana vergezellen bij de plechtige beëediging van de Prinses als Regentes op a.s. Dinsdag. K.L.M. LANDT NIET MEER IN CAIRO. Het zit de K.L.M. niet mee op de Indië-route. Waren het eerst de moei lijkheden met India en daarna de overstromingen in Colombo, die de vliegroute naar Batavia stagneerden, thans heeft de K.L.M in verband met de cholera-epidemie in Egypte moe ten besuiten voorlopig niet meer in Cairo te Landen. In plaats hiervan zullen de vliegtuigen Lydda in Pa lestina aandoen. Hoewel ook hier de toestand door de binnenlandse moei lijkheden niet ideaal is. De nieuwe route wordt met ingang van Dinsdag gevlogen. Het vliegtuig, dat vanoch tend is vertrokken, maakt de landing nog in Cairo. POSITIE NEDERL. PASSAGIERS SCHEPEN. Johan van Oldenbamevelt, 10 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Kota Inten, JavaRotterdam, 21 Oct. te Aden verwacht. Oranje, AmsterdamJava, 10 Oct. te Southampton. Volendam, JavaRotterdam, 10 Oct. 18 uur van Algiers. FEESTAVOND VAN DE LICHTFABRIEKEN. Ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan van de Stedelijke Licht fabrieken bood het gemeentebestuur gisteravond het personeel met hun dames een feestavond aan de de grote Stadszaal, waaraan het cabaret gezelschap van Herman Tholen zijn medewerking verleende. Onder de vele genodigden merkten we o.a. op het voltallige college van B. en W. met hun dames, de direc teur der lichtfabrieken, ir. Y. Ykema de oud-directeur ir. G. A. van Klin kenberg, de adjunct-directeur ir. Fehmers en ir. Stokhuijzen, de sche penen van Gent, de heren Verhaest en Vermeulen, de gem. secr. de heer J. Bool, vele Raadsleden en hoofden van dienst. Als eerste spreker voerde burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot het woord en heette het personeel van harte welkom op dit gezellige familiefeest. Spr. ging vervolgens in op de geschiedenis van de licht fabrieken, waarover wij reeds het een en ander schreven, en wees op de belangrijke taak van dit bedrijf t. o. v. Leiden. i Op de verdiensten van de directie kom ik bij een andere gelegenheid nog terug, aldus de burgemeester, rnaar ik kan nu wel zeggen, dat deze bloei nooit tot stand gekomen zou zijn, zonder de bijzondere mede werking van het grote personeel. Het gemeentebestuur is daar zeer erken telijk voor. De burgemeester ein digde met de hoop uit te spreken, dat oolc in de toekomst de lichtfabrie ken een bloeiend bedrijf zouden blij ven, gesteund door een ijverig per soneel en een toegewijde directie. Ir. Ykema dankte de burgemeester voor de waarderende woorden,- na mens het gemeentebestuur geuit en gaf een kort overzicht van de tech nische werkzaamheden, waarbij hij zeer waarderend sprak over de wijze waarop het personeel zijn vaak moei lijke taak vervult. Spr. herdacht ten- slottè twee leden van het personeel, die in de afgelopen jaren aan hun beroep ten offer waren gevallen. De heer H. Woudenberg, namens het personeel sprekend, zeide, dat bij alles wat de fabriek aangaat, het personeel betrokken is want al zijn de machines nog zo perfect, het wa kend oog van de mens blijft toch noodzakelijk. Spr. gaf de verzekering dat het personeel zal doorgaan met zijn beste krachten aan dit bedrijf te geven. Na deze toespraken was het woord aan het cabaretgezelschap, dat met een zeer originele opening in „zwarte handpl-sfeer' al direct de zaal in een goede stemming bracht. Dan volgde een gemengd pro gramma van conferences, liedjes enz waarvan het optreden van de tele- paath prof. Jim Murray een aparte vermelding verdiefit. Na de pauze was het vooral het optreden van de piano-virtuoos Co van der Heide Wyma, dat bijzonder geapprecieerd werd. De aanwezigen konden verzoeknummers opgeven, welke hij dan bij paraphrase aan elkaar reeg. Zo hoorden we Dichter un-d Bauer, de Hoki-Poki, Nonnen koor, „Open the Door" en het „Boe- meltje van Purmerend" tot een piano solo verwerkt. Om kwart voor twaalf eindigde flit programma, waarna velen nog een poosje bleven voor een gezellig dans- Gedachtenwisseling met pater Vilain. Donderdagavond hield Père Mauri ce Vilain, theologie-professor te Lyon, een inleiding voor enkele pro- te.^tante en katholieke studenten over het oecumenisch vraagstuk. In meer intieme kring werd gisterenavond over hetzelfde probleem met P. Vi lain van gedachte gewisseld. Als grote doel van alle stevingen naar het herstel der christelijke een heid stelde de spreker: datgene wat Christus wil, en zoals Hij het wil. Alle christenen moeten hieraan me dewerken door gebed1 en heiligheid van leven, ieder volgens zijn eigen overtuiging. Een protestant zal dus meer protestant, een katholiek meer katholiek moeten worden. Omdat beiden christen zijn, zullen zij op die manier steeds meer christen worden en dus ook steeds meer één onder el kaar. Naast deze taak, die op de hele christenheid rust, zal het de taak der theologen zijn hun theologie steeds meer te zuiveren van alle menselijke elementen en ,ze steeds meer in con tact te brengen met de openbaring zelve. Elk theologisch systeem is im mers opgebouwd met behulp van een bepaalde wijsbegeerte. Het gaat er nu voor de oecumenische beweging om deze zuiver menselijke elementen weer te elimineren, en zo al een groot gedeelte der verschilpunten uit de weg te ruimen. Daarnaast zijn er echter andere verschilpunten. Men zal vooreerst moeten trachten deze zuiver te be grijpen In hun positieve waarde. De Hervorming bezit immers authentiek- christelijke elementen, die zij dus niet hoeft prijs te geven. Zij zal ze moeten verrijken door ze in contact te brengen met andere elementen die verloren gingen. Zo is he+ oecume nisch streven geen afbraak maar op bouw. In Lyon worden dezeiiideeën reeds gepractiseerd. Men heeft daar een groep katholieke professoren die trachten de katholieke leer te zuive ren van alle wijsgerige termen en problemen, en die in nauw contact staat met de professoren van Genève en van protestante klooster te Cluny. Deze theologische arbeid is natuur lijk zeer voornaam, doch hij kan on mogelijk het beoogde resultaat be reiken, als niet heel de christenheid doordrongen is van do noodzaak om door gebed en heiligheid van leven de leiding van de H. Geest ;.f te sme ken over deze .^mouvement de 1' uni te ohrétienne". (beweging naar chris telijke eenheid). Dr. H. P. Veldhuyzen jr., die 'twee jaar in Rode Kruisverband in Indië werkte, zal a.s. Maandag per Con stellation in Nederland terugkeren. De hervatting v de praktijk wordt nader bekend gemaakt. WEERSVERWACHTING O O O NEVELIG. o 1 2 g In de nacht op vele plaatsen q opnieuw vorming van nevel of g 8 mist, die hier en daar eerst laat o o op de dag optrekt. Overwegend droog weer met zwakke tot ma- g X.ige wind, uit Zuidelijke richtin- c gen, weinig verandering van 8 8 temperatuur. O o oooooooooooooooooooooooooooooooooo OF OP 7, ÖF OP 8, ÖF OP 9. „Namens de diertjes en wilde bees ten van Noë, wordt iedereen uitgeno digd, öf op 7, óf op 8, óf op 9 Novem ber een bezoek te brengen aan diens ark" aldus schreef ons iemand, die zich „een bekend oproerkraaier" noemde. Heel Leiden herinnert zich nog de uren van uitgelaten vrolijkheid, wel ke het verleden jaar heeft doorge maakt in de - „Vrolijke Ark", 'het jeugdhuis in de Pieterskerkkoor- steeg. Zo'n pret maak je maar zelden in je leven mee. Jeugd., licht, blijd schap en dat alles gecombineerd met een volslagen oproep en dat alles ten bate van een goed doel. Een van die gelegenheden, waarbij St. Franciscus van Sales zich vergiste, want van hem is 'net gezegde: „het goede maakt geen lawaai, het lawaai maakt geen goeds". Maar dit lawaai heeft ontzaglijk veel goeds gesticht. De komende kermis in de „Vrolijke Ark" zal nog lawaaieriger zijn, dan die van verleden jaar. Er wordt een geheel nieuw repertoire afgedraaid voor degenen, die het oude niet zagen. Er zal gezongen, gedanst, ge rookt en gedronken worden dat alles naar believen van de bezoekers en de bezoeksters, en dus geheel gra tis. Over de rest van het program ma ontfermt zich een heirleger kwie ke jonkvrouwen en ondernemende jongemannen, die echter geen ontfer ming of barmhartigheid kennen, om dat zij iedereen in de gelegenheid willen stellen, goedschiks of ander- schiks, de barmhartigheid te beoefe nen. Men gelieve het alvast in zijn oor te knopen: óf op 7. óf op 8, óf op 9 November naar de „Vrolijke Ark". De 72-jarige mej. J. H., wonende in het Stevenshofje is gistermorgen ongeveer 10 uur op de Langebrug door een auto aangereden, waarbij zij vermoedelijk haar linker onder been brak. De 50-jarige metselaar P. v.' d. P. uit Voorschoten, is bij het ver richten van werkzaamheden aan per ceel Oude Vest 45 van een stijger ge vallen en brak daarbij het rechter onderbeen. Beide slachtoffers zijn door de E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Het werk van K. en O. hier ter stede vindt steeds meer belangstel ling en waardering en het bestuur moet in deze verblijdende verschijn selen een aanmoediging zien om op de ingeslagen weg voort te gaan en steeds nieuwe wegen te vinden, waarlangs het 't culturele peil van Leidens be volking kan opvoeren. Dat het haar taak in deze begrijpt, bewijst wel de tentoonstelling „Am bachtskunst in Rijnland", welke on der auspiciën van K. en O. in de La kenhal is ingericht en gistermiddag door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot geopend werd. De opening. Na een inleidend woord van de di recteur der Lakenhal, dr. Pelinck, sprak burgemeester van Kinschot een korte openingsrede uit, waarin hij het 'werk van K. en O. pree6, vooral ook nu zij tot een nieuw experiment is overgegaan: de tentoonstelling. Spr. ging vervolgens in op de kunst van het ambacht en het oude gildewezen, dat in de 18e eeuw in verval raakte, vooral ook door de opkomst der ma chines in de 18e eeuw. In de 20e eeuw echter gevoelde men weer de behoef te aan echt handwerk en is er geluk kig weer een grote vooruitgang te be speuren, ook op het gebied van prij zen, waardoor deze kunstproducten binnen ieders bereik zijn. U kunt hier zien, aldus de burge meester, wat in Rijnland op het ge bied van gebruiks- en siervoorwer pen gepresteerd wordt. Ik hoop, dat deze tentoonstelling moge meewer ken om het ambacht in Rijnland op MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN. 10 Oct. Groente. Tomaten A 1639, idem B 1633, idem C 1620, kropsla 215, andijvie 619 spinazie 737, rode kool 8, bloemkool 1057. peen I 8, peen II 6; druiven 100105, kassnij- bonen 8.8013.70, idem stek 3.20 4.80, pronkbonen 1.103.20 per 10 kg.; komkommers f 516, aard beien 4971 cent per doosje, aard beien 2e oogst 11-20 per half p. Bloemen. Rayonanten: wit 617 cent, lila 819 cent, geel 10—19 cent, amber 7—18 cent, Utopia 512 cent, Beklca 11—37 cent, Blanche du poitu 6—26 cent, Stella 4—7 cent, Yellow Cown 68 cent, Wendy 925 cent, Valiant 17—26 cent, Goldflinder 22— 39; White Shirley 12—55 cent. Rose Shirley 11—31 cent, Normandië 10 —31 cent, Stella 11—39 cent, Sept. wit 738 cent, idem Yellow 9—19 cent, Peter Pan 17—30 cent, Casytie 19—33 cent Utopia 12—24 cent, Ka- veller 10—27 cent, Engels bruin 16 —36 cent. Douglas 19—32 cent, Dah lia's 1352 cent, Herfstasters 1016 cent. Asters 9—31 cent, Gladiolen 8—32 cent, Lelies 15—39 cent per kelk, Alstrumeria's 2025 cent, Am. Anjers 6090 cent, Anjers 515 cent, Cyclamen 3050 cent, Primula 10 tot 27 cent. een nog hoger peil te brengen en veel genoegen zal verschaffen aan hen, die haar komen bezichtigen. Namens het bestuur van K. en O. dankte de heer H. de Wilde de bur gemeester voor zijn bereidwilligheid om deze tentoonstelling te willen openen, prees het enthousiasme waarmede de tentoonstellings-sectie het plan heeft uitgewerkt en daar voor veel werk verricht heeft, dankte de directeur van de Lakenhal voor zijn medewerking en ten slotte het gemeentebestuur, dat zo bereidwillig was voor deze tentoonstelling plaats ruimte af te staan. De rondgang. Na dit officiële gedeelte maakten de talrijke genodigden een rond gang langs de tentoongestelde pro ducten van Rijnlands ambachts kunst. Daar is waarlijk veel moois bijeen gebracht; we denken slechts aan het prachtige gedreven koper werk; het geglazuurde aardewerk, met hun ineenvloeiende diepe kleu ren; juweeltjes van boekdrukkunst, een universiteitsstad waardig; geraf fineerd fijn batikwerk en dofglan zende tinnen serviezen. Daar is nog veel meer; we moeten het echter bij een willekeurige greep houden; houtsnijwerk, in rustige een voudige vormen; klein-meubelen, m exclusieve uitvoering; een collectie bijouterieën, groene smaragden en paarlen in goud gevat en in grove vormen bewerkt, en handgeweven wandtapijten, in prachtig combine rende felle kleuren uitgevoerd. De mooiste producten Van binnen huis-architectuur, pottenbakkers- en weefkunst zijn hier bijeengebracht, op exquise wijze gerangschikt en het geheel geaccentueerd met enkele zorgvuldig gekozen bloem-bouquet- ten. De uitroepen van bewondering werden echter steeds gévcjUgd dooi' evenzo vele vragen over de prijzen. De huidige materiaalprijzen en voor al ook de hoge arbeidslonen, zullen het stempel van deze tijd ook wel op deze producten gedrukt hebben. Des ondanks blijft het een feit, dat men beter één werkelijk mooi stuk kan kopen, dan een schoorsteenmantel vol prullaria, waarvan de prijzen tegen woordig ook lang niet mis zijn! Wij hopen dat van deze tentoonstel ling een goede propaganda zal uit gaan, want moge dan het gildewe zen verdwenen zijn, de ambachts kunst in Rijnland leeft nog en van haar prestaties waren wij gistermid dag getuige. Iedereen, die eens rustig wil genieten van de kunst, uit eigen omgeving voortgebracht, kunnen wij een bezoek aan deze tentoonstelling van ganser harte aanbevelen. Men zal er van overtuigd raken, dat de ambachtskunst in deze tijd van me chanisatie, een eigen aparte plaats inneemt, welke voor het behoud van onze cultuur van het grootste belang is. Een woord van waardering daar om voor K. en O-, dat de bewoners van Rijnland in staat stelt tot deze overtuiging te geraken.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2