3)e Ccicbe Souta/nt De Arabische troepen omsluiten Palestina (UWnËPMK I Wetsontwerp inzake het tijdelijk neerleggen koninklijk gezag Naar HUIBERS ZATERDAG 11 OCTOBER 1947 Bureaux Papengracht 32. Giro 103003, Telef. Administratie, Advertenties 20826. Redactie 20015, Directie, drukkerij en abonnementen 20935. Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. •waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN y 38e JAARGANG No. 11211 Abonnementsprijs 0.30 per week, f 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal. Franco per post ƒ4.65. Advertenties: 15 cent per m.m. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Telefoontjes: 30 woorden 1.50. De handschoen opgeraapt ■"PE WARSCHAU zijn de kopstukken der communistische partij in ne gen landen bijeengeweest in een ge heime vergadering en daar is beslo ten tot de oprichting van een inlich tingenbureau te Belgrado, tot coör dinatie, gelijkrichting van de arbeid der communisten ter bestrijding van het imperialisme. De wereld heeft onmiddellijk be grepen wat dat betekende. Het bete kende, dat Moskou het masker lieL vallen, dat het de handschoen op vatte, welke door de Amerikaanse president Truman was toegewor pen en dat de idee van de wereldre volutie weer openlijk wordt gehul digd. Toen Truman in Maart van dit jaar huip toezegde aan Griekenland en lurkije, omdat zij in hun onafhan kelijkheid werden bedreigd, gaf hij hiermede de richting aan van de Amerikaanse politiek, n.l. krachtda dig stelling te nemen tegen de machtsexpansie van de Sovjet-Unie. Hoewel Rusland niet met name ge noemd Werd', wist iedereen, "dat Tru man hiermede Moskou de handschoen toewierp. Geheel in de lijn van deze Truman-doctrine was het plan-Mar shall, dat de strekking heeft, om door middel van hulpverlening en op- bouwstimulering de volken van Europa aan de macht van het com munisme te onttrekken. Wij waren toen benieuwd naar de volgende zet van Stalin op het politieke schaak bord en het blijkt nu te zijn: de in stelling van een nieuwe internationa le communistische centrale. Hiermede is de oude Komintern, die in 1943 door Stalin om propagandis tische redenen op stal was gezet, doch steeds officieus is blijven voort- werken, weer officieel herleefd. Zij het in andere vorm. En de doelstel ling van de Komintern, de wereld revolutie, is er ook weer. Niet dat wij ons verbeelden, alsof deze doel stelling ooit weg geweest zou zijn. Neen, zij is er steeds geweest, maar zij leefde achter een gordijn, het gordijn van de ontbinding der Kom intern. Nu blijkt de idee weer spring levend en bovendien zeer agressief in de richting van Amerika. Moskou concentreert zijn krachten op een te- gen-offensief tegen Amerika. I"\AARMEDE is de kloof tussen Oost en West, tussen de twee ko lossen Amerika en Rusland, opnieuw verbreed. Of misschien moeten wij juister zeggen, daarmede is de kloof tussen Oost en West in een helder der licht komen te staan. Deze tegenstelling demonstreert zich voortdurend in het gekrakeel in de Ver. Naties, doch de fictie van eenhe.id wordt er nog altijd gehand haafd. Zal men in het licht van de nieuwe Komintern deze fictie nog lang kunnen volhouden? Practisch maakt het niet veel ver schil. of men nu weet, dat er in Bel grado een centraal bureau is, want er was altijd in Moskou een centrale, vanwaar de richtlijnen uitgingen naar de leiding der communistische •partijen in de diverse landen. Mos kou trok aan de touwtjes en de com munisten gehoorzaamden. Men kon het spelletje overal waarnemen. Feitelijk waren de communistische partijen nergens nationale partijen; zij waren compleet Russisch, dus a-nationaal, en waar het belang van de Russische politiek dat eiste, zelfs anti-nationaal. Voortaan kan ook deze fictie niet meer volgehouden worden, speciaal niet in die landen, welke zich hebben aangesloten bij de centrale van Belgrado. Wij denken hierbij speciaal aan Frankrijk en Ita lië, waar de communisten zelfs in de regeringen hebben gezeten; iets wat in de naaste toekomst niet meer mo gelijk zal zijn, nu het ware karakter der communistische partijen n.l. als vijfde colonne van Moskou zo onomwonden is gedemonstreerd. r^E VRAAG is nu maar, hoe de nieuwe activiteit van Moskou Belgrado tot uiting zal komen. Het communisme gedijt het best in een chaos, zodat men kan ver wachten, dat gestreefd zal worden, nog meer dan tot nu toe, naar 't ver wekken van wanorde. Politieke, sta kingen zullen daartoe op de eerste plaats het aangewezen middel zijn. Maar op de tweede plaats zal ook hel doen mislukken van de internatio nale conferenties, welke de opbouw van Europa ten doel hebben, in het werkprogram worden opgenomen. Wij zullen daarvan binnenkort een staaltje te zien krijgen, als in No vember de conferentie van de „grote vier" weer zal beginnen te Londen. Dan komt Molotof in hoogst eigen persoon en zal begonnen moeten worden met de opstelling van het vredesverdrag met Duitsland; de grote kluif, vol onverteerbare stuk ken. Het Duitse probleem blijkt ook in het Marshall-plan een grote handicap, zolang het niet is opgelost, zodat net ons al grotelijks zou verbazen, als er van de kant van Molotof enige me dewerking te verwachten viel om di* probleem uit de wereld te helpen. De Poolse Bisschoppen Wij maken de lezers opmerkzaam op een Herderlijk Schrijven van het Poolse Episcopaat, opgenomen in ons tweede blad. Het is treffend, hoe veel gelijkenis er is tussen de toestanden nu in Po len en die tijdens de bezetting in Nederland. Het Schrijven van het Poolse Epis copaat herinnert ons levendig aan wat de Nederlandse Bisschoppen in de achter ons liggende jaren in hun Brieven hebben vastgelegd betref fende de onderdrukking van de men selijke vrijheid en de menselijke rechten door de Nazi's. Het Schrijven van het Poolse Episcopaat is een document van zeer grote betekenis. Na zeven weken te hebben ge wacht heeft de Sovjet-Russische re gering geantwoord op het Franse verzoek om levering van 1.50O.UÜ0 ton graan. Het officiële communiqué van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede, dat de Sovjet-Russische minister voor bui tenlandse handel de Franse zaakge lastigde te Moskou heeft doen weten, dat hij gaarne zou vernemen, welke goederen Frankrijk in ruil voor graan zou willen leveren. Desgevraagd verklaarden woord voerders van verschillende Franse partijen, dat het Sovjet-Russische aanbod om onderhandelingen te voe ren ,.een politieke manoeuvre" is in verband met de op handen zijnde Franse gemeenteraadsverkizingen. F>E LEGERS van vijf Arabische landen zijn inbeweging gekomen en ruk- ken op in de richting van Palestina. Deze activiteit is een gevolg van het besluit van de Arabische Liga zich met wapengeweld te verzetten fegen elke poging het Heilige Land te verdelen, na het vertrek van de Britse troepen. Libanese en Slrische troepen zijn in de loop van de nacht opgerukt en hebben de Noordelijke grens van Palestina afgegrendeld, om volgens de utidrukking van de Syrische minister van Defensie de wegen te blokkeren en het land te beschermen tegen .terroristische be wegingen en Zionistische spionnage. Detachementen van het Arabische le gioen van koning Abdoellah van Transjordanië, zijn begonnen zich te concentreren in een zestal haastig ingerichte kampen langs de rivier de Jordaan. Langs de gehele Oostgrens van Palestina maken gemechaniseerde eenhzden zich gereed voor een inval. Volgens berichten uit Beiroet zijn Egyptische troepen bezig voorbereidingen te treffen om de woestijn Si- naï in te trekken. Kameelcorpsen van Saoedi-Arabië zulen gezamenlijk met de Egyptenaren oprukken. DE GROOT-MOEFTI TE BEIROET. Het heeft ook de aandacht getrok ken, dat de Groot-Moefti van Jeru zalem, Amin el Hoesseini, zich voor het eerst sedert zijn ontsnapping uit Frankrijk weer openlijk met de poli tiek heeft ingelaten, doordat hij in Beiroet heeft deelgenomen aan de be raadslagingen van de leiders der Ara bische Liga. PALESTIJNSE REGERING WEET VAN NIETS. De Palestijnse regering heeft offi cieel bekend gemaakt niets te weten van Arabische troepenconcentraties aan de grenzen van Palestina. Zij heeft de censuur echter opdracht ge geven alle berichten over troepen concentraties niet te publiceren „om iedere opwinding onder de Palestijn se Arabieren te vermijden". De bla den mochten wel- melding maken van de aankomst van de Groot-Moefti van Jeruzalem in Beiroet, doch geen bij zonderheden geven over zijn activi teit. Maandag, wanneer Azzam Pasja uit Amman zal zijn teruggekeerd, zul len de leiders van de Arabische Liga hun besprekingen in Beiroet hervat ten. Volgens een officiële verklaring van het Joodse Agentschap zullen al le Joden van de gehele wereld ge bruik maken van hun natuurlijk recht, indien de Arabieren hun toe vlucht nemen tot geweld „om Pales tina in bezit te nemen". Alle Joodse oud-strijders uit de tweede wereld oorlog zullenzich ter beschikking moeten houden. De Haganah, de militaire organisa tie van het Joodse Agentschap, heeft gisteravond medegedeeld, dat haar troepen in allerijl naar de grens Sy rië en de Libanon worden gedirigeerd. Volgens Arabische ramingen zijn on geveer 10.000 man Syrische troepen de Palestijnse grens geconcen treerd. WEER DRUIVEN NAAR ENGELAND De export van druiven uit ons land naar Engeland, die enige tijd heeft stilgestaan, is hervat. Ons land zal dit jaar nog maximaal 3500 ton duiven naar Engeland mogen uitvoeren, on geveer 25 pet. van onze gehele drui venoogst. De prijs is niet ongunstig, Over de export van peren naar En geland worden onderhandelingen ge voerd. Hieromtrent valt nog niets met zekerheid te zeggen. Partijen veldgewas (ongesorteerde) aardappelen zullen niet zonder ver voeder-verklaring mogen worden vervoerd, tenzij het betreft vervoer naar bedrijfsgebouwen van de teler naar aardappelmeelfabrieken of naar sorteerinrichtingen. Deze verordening, gepubliceerd in het voedsel voorzieningsblad van gis teren, treedt 11 October in werking. Een luchttaxi van de Air Charter Ltd. maakte op de grote verkeersweg Den HaagRotterdam een noodlan ding. Het vliegtuig was op weg van Londen naar Brussel en was door een defect aan de radio-installatie uit de koers geraakt. Benzinegebrek dwong de piloot een noodlanding te maken, hetgeen wonderwel goed afliep, ge zien het feit, dat het zicht op deze drukke verkeersweg door lichte mist belemmerd werd. ENGELS VOORSTEL INZAKE EMIGRANTEN^ UIT EUROPA. De Engelse delegatie heeft bij de Algemene Vergadering der V.N. een voorstel ingediend, om er bij alle le- den-staten op aan te dringen, dat zij him grenzen openen voor Joodse en niet-Joodse emigranten uit Europa. Te Lake Success is men van oor deel, dat de Engelse resolutie een bij zondere betekenis heeft 'in verband met de Amerikaanse immigratiepoli tiek. Het Amerikaanse Congres slaag de er immers niet in, het wetsvoor stel van Stratton er door te krijgen, waarin de toelating van 400.000 ver plaatste peS&on'en in de V.S. over een periode van 4 jaar werd bepaald. Het Franse persbureau AFP meldt uit Belgrado, dat Joego-Slavië de di plomatieke betrekkingen met Chili verbroken heeft. Deze breuk is het gevolg van de uitwijzing van twee leden der Joego slavische legatie, terwijl de gehele le gatie beschuldigd wordt van spion nage en propaganda voor het commu nisme. De communistische partij van Chili heeft in een manifest verklaard, dat de beschuldiging van de Chileense regering, dat er in Zuid-Amerika een grote communistische spionnage- en sabotage organisatie bestaat, te" be oordeling aan de V.N. moet worden voorgelegd wegens het internationale karakter van deze aangelegenheid. STAKING BIJ DE PARIJSE METRO. Hedenmorgen is volgens een gis teravond genomen besluit het per soneel van de Parijse ondergrondse treinverbinding in staking gegaan'. Slechts op enkele lijnen wordt ge deeltelijk de dienst onderhouden. Talrijke mensen die zich naar hun werk wilden begeven, moesten naar huis terugkeren. Voor de autobus halten vormen zich lange files. Volgens de Franse oqhte^dbladen heerste reeds lang ontevredenheid onder de conducteurs. Volgens „l'Aube", het blad van de MRP, is de nadering van de verkiezingen niet geheel vreemd aan deze mani festatie. VOORSTEL TOT VERBOD VAN COMMUNISTISCHE PARTIJ IN ARGENTINIë. Een aanbal Argentijnse parlements leden heeft een wetsvoorstel inge diend om de communistische partij in Argentinië te verbieden. Het verbod zou ook moeten gelden voor alle door de communistische leer geïnspireerde activiteit op het gebied van vakver enigingen en cultuur. CAMPAGNE TOT BESPARING VAN VOEDSEL IN DE V.S. EEN MISLUKKING? Amerikaanse functionarissen ge ven uiting aan him ernstige vrees, dat de campagne van president Tru man tot vrijwillige besparing van voedsel een volledig fiasco zal wor den. De restaurants in het gehele land weigeren vleesloze dagen in te stel len. Ofschoon Donderdag een ei-loze dag moest zijn werden in het hotex te Washington, waar Charles Luck- man, dïe met de uitvoering van de campagne is belast, logeert, bij elke maaltijd eieren geserveerd. De cam pagne heeft veel van haar kracht verloren door de verklaring van de minister van landbouw, Anderson, dat het instellen van vleesloze dagen geen besparing betekent doch als symbool van de offervaardigteid moeten worden beschouwd. Aan deze 'verklaring van de man, die met het toezicht op de voedselbronnen is be last, heeft de Amerikaanse pers uiter aard veel aandacht besteed. Hef ef fect kon niet geheel teniet worden gedaan door de boze reactie van Tru man, dat de offers van elke man en vrouw „beslist van het grootste be lang" waren. Na een kabinetszitting op het Wit te Huis heeft Anderson later ver klaard, dat hij het met Truman eens was wat betreft het nut van vlees-, ei- en wildloze dagen en de campag ne steunde. Zijn eerdere verklarin gen waren uit het verband gelicht, zo zeide hij. Ds. Martin Niemoeller is door de Duitse /ereniging voor slachtoffers van het nazi-regiem in ere hersteld', nadat hij in Juli door de vereniging op grond van de beschuldiging dat hij sinds 1942 „anti-semiet" geweest zou zijn, van zijn extra rantsoenen en het predicaat „politiek vervolgde" be roofd was. Het besluit moet nog door de Hessische commissaris voor Na zi-slachtoffers bekrachtigd worden. Er is geen reden opgegeven voor het eerherstel van ds. Niemoeller, die onlangs gekozen werd tot president van de synode der Hessiscfhe Evange lische Kerk. Verli ndië lezen in l De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afge lopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd. KONINKLIJKE MARINE: Lt. t. z. 3de kl. VSD A. J. van der Pijl uit Amsterdam. KONINKLIJKE LANDMACHT: Korp. A. Arents uit Gem. Her wen en Aerdt, sold. W. R. Broe- kema uit Appingedam, sold. W. J. Kok uit Nijkerk, sold. Kl. P. Winkelman uit Den Haag, korp. M. Oosterom uit Kockengen, serg. J. P. T. van der Togt uit Am sterdam, sold. C. Heywegen uit Rotterdam, sold. J. V. Dinius uit Deventer, sold. H. J. Neyenhuis uit Blankenham, serg. J. van Noorloos uit Andel (N.-B.), sold.- J. C. Mol uit Leur (N.-Br.), 2de lt. F. T, Salverda uit Wommels (Fr.), sold. G. Geerts uit Gem. Odoorn. K.N.I.L. Sold. J. Koekoel, Abon. sold. S. Uneputty. Rede van Mr v. Schaik De beide Kamers der Staten-Gene- raal zijn gistermiddag te ruim één uur in verenigde vergadering onder voorzitterschap van prof. mr. R. Kra nenburg bijeengekomen. De voorzitter stelde aan de orde de behandeling van bovengenoemd wetsontwerp. De heer Van Schaik (K.V.P.), voor zitter der commissie van rapporteurs, zeide het volgende: Als voorzitter van de commissie van rapporteurs de gevoelens van de verenigde vergadering vertolkend, wens ik in de eerste plaats uit te spreken, dat de Staten-Generaal diep getroffen zijn door het feit, dat de omstandigheden de regering hebben genoodzaakt, het onderwerpelijke wetsontwerp in te dienen. De Staten-Generaal zijn zich be wust, dat de energieke en plichtsge trouwe vervulling van de veelom vattende en zware taak, die in het bijzonder sinds het uitbreken van de laatste wereldoorlog op de schouders van Hare Majesteit de Koningin heeft gerust, en de geestesinspaninng en zorgen, die dit heeft medegeb-acht, voor haar de behoefte aan een tijde- b'jke onderbreking van het staatsbe stuur hebben doen ontstaan. Zij aanvaarden mitsdien gaarne en zonder enig voorbehoud een wettelij ke regeling als bedoeld in artikel 43 van de Grondwet, omdat zij hopen en vertrouwen, dat zodanige regeüng onze Koningin in staat zal stellen, die rust te nemen, welke het uitzicht opent, dat hare gezondheid spoedig geheel zal zijn hersteld en dat Hare Majesteit alsdan het koninklijk ge zag ten dienste van land en volk we- dei zal kunnen uitoefenen met de zelfde toewijding, waarmede dit be reids gedurende meer dan 49 jaren is geschied. Tegen de meritis der aangeboden voorziening zijn in de verenigde ver gadering bezwaren gerezen. Zij vin den enerzijds hun grond in verschil van mening over de betekenis van ar tikel 43 der Grondwet en de orga nieke mogelijkheden, die dit voor schrift opent. Anderzijds bestaat niet de onverdelde zekerheid, dat de toe passing van deze wet geen ruimte biedt voor een uitvoering, die niet ge heel zou stroken met de constitutio nele beginselen, voor welker aarbiedi ging ook de Staten Generaal hebben te waken. Die bezwaren zijn door de memo rie van antwoord op het voorlopig verslag en de wijzigingen, in het oorspronkelijk ontwerp aangebracht, niet bij alle leden geheel weggeno men. Waar de netelige materie, die arti kel 43 dep Grondwet aan de orde stelt thans voor het eerst tot rege ling zal geraken, zal echter de prac- tijk der toepassing van de nu tot stand te brengen wat wellicht kun nen leren, dat aanvankelijk gerezen bezwaren zullen verbleken. Onder die omstandigheden willen de Staten-Generaal in dit gewichti ge ogenblik over hun bezwaren heen stappen en het wetsontwerp aanne men. Zij houden zich overtuigd, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana het verheven voorbeeld van hare moeder als draagster van de Kroon van het koninkrijk bij de ver vulling van het haar op te dragen re gentschap zal navolgen. Hierna werden achtereenvolgens de afzonderlijke artikelen en ten slot- het gehele wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat de griffier, prof. mr. A. de Block, nog voorlezing van de notulen had gegeven, sloot de voorzitter de vergadering. Beëdiging van de Prinses Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, dat H.K.H. Prinses Julia na als regentesse van het koninkrijk der Nederlanden op Dinsdag 14 Oc tober a.s. zal beëedigd worden in een verenigde vergadering der Staten- Generaal, welke in de ridderzaal zal worden gehouden. De beëediging zal een plechtig karakter dragen, op de wijze, zoals gebruikelijk is bij de opening der Staten-Generaal. Koningin neemt rust tot 1 Dec. a.s. Regentschapswet afgekondigd In Staatsblad H 338 is heden af gekondigd de wet, houdende toe passing van artikel 43 van de Grondwet. HET KON. BESLUIT INZAKE HET REGENTSCHAP. Het heden verschenen Koninklijk Besluit, houdende bepaling van het tijdstip der neerlegging van de uit oefening van het Koninklijk Gezag, alsmede van het tijdstip der hervat ting daarvan door H. M. Koningin Wilhelmina, bepaalt in het enige ar tikel: Met ingang van 14 October 1947 leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer. Met ingang van 1 December 1947 hervatten Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag. Mgr. Dr. Geerdinck benoemd. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, heeft we gens de vele en velerlei vraagstuk ken, die hem ter beoordeling worden voorgelegd mede in verband met zijn sinds enige jaren niet te sterke gezondheid besloten naast die hoog- eerw. heer Mgr. D, Huurdeman een tweede Vicaris-Generaal aan te stel len en heeft als zodanig benoemd de hoogeerw. zeergel. heer Mgr. dr. J. Geerdinck, tot nu toe secretaris van het Aartsbisdom. De Staten-Generaal zijn in Verenigde zitting by elkaar gekomen in ae Tweede Kamer om te beraadslagen over het wetsontwerp inzake het Re gentschap van H.K.H. Prinses Juliana. NEDERLANDS COMMUNIQUé. Officieel wordt gemold, dat de Ne derlandse verliezen op 9 October be droegen 6 gewonden. Op West-, Mid den- en Oost-Java vonden zuive ringsacties plaats- Nabij Losaran en Tjikidjing op West-Java ontstonden botsingen met republikeinse benden. Voorts werden op West-Ja va terroris ten, die een politiepost te Pleret aan vielen, verdreven. Sumatra: een Nederlandse pa trouille vei^reef een bende ten Zuid- Westen van indjai in het gebied van Medan. VERLOF NAAR NEDERLAND BIJ ZIEKTE VAN OUDERS. In het persbericht betreffende het vasthouden van Nederlandse militai ren, die zich bevonden in het Ame rikaanse vliegtuig, dat op Java een noodlanding moest maken, is gezegd, dat een dezer militairen op weg was naar Nederland in verband met de ernstige ziekte van zijn vader. Deze mededeling heeft tot gevolg dat tal loze personen, die in dezelfde omstan digheden verkeren of hebben ver keerd en wier verzoeken worden of zijn afgewezen met de motivering, dat in zodanige gevallen terugkeer naar Nederland niet wordt toegestaan, zeer terecht het gevoel hebben dat zij on billijk zijn behandeld. Daarom stelt de minister van oorlog er prijs op, be kend te.maken dat in het onderhavige geval zowel de vader als de moeder in levensgevaar verkeerden, zodat hij meende voor deze zeer buitengewo ne omstandigheden een uitzondering te moeten maken. RADIO-REDE VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana zal vanavond om acht uur in haar kwaliteit van voor zitster van het Nederlandse Rode Krius een korte rede uitspreken voor de radio. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboarteaankondigingen ENIGE KANS OP EXTRA SUIKER. In verbanidi met geruchten volgens welke aan de regering het voornemen wordt toegeschreven het suikerrant- soen te verhogen verneemt het „Han delsblad het volgende. Ondanks de grote droogte van de afgelopen zomer mag worden aange nomen, dat de opbrengst van de sui- kerbietenoogst niet in sterke mate zal tegenvallen, het is in elk geval zo, dat het uitzonderlijke warme weer oorzaak is geweest, dat het suikerge halte van de suikerbieten over het al gemeen hoog is en dat daardoor de iets geringe oogst vrijwel wordt ge compenseerd. Houdt men voorts rekening met het feit, dat de suiker op de internatio nale markten vrij te koop is, hetgeen b.v. met graan en vetten, zoals be kend, niet het gevól is, dan bestaat de mogelijkheid, dat de regering in derdaad in het buitenland pogingen zal doen suiker te kopen ter aanvul ling van de binnenlandse suikerpro ductie. In hoevere de regering hierin zal slagen dient te worden afgewacht. Indien het dan ook in de toekomst mogelijk zal zijn zo nu en dan extra toewijzingen voor suiker te geven, dan zal de regering zulks zeker niet nalaten om zodoende ook de vermin derde rantsoenen van andere levens middelen enigszins te compenseren. Een (ccWveUje.... ,„Er is te veel knapheid', te weiniig werkelijke wijsheid en: boerenver stand". Aldus dezer dagen de pres. dir. van de Philips fabrieken ir Otten. I

Leidse Courant | 1947 | | pagina 1