RADIO De laffe overval op 4 Oct. 1944 op illegale groep te Rijsbergen Het zaaien van tarwe en rogge Jicvcei 3lwiek wmdt ÜWeóident „Herstel van contact met geschonden Europa'' KLEIN NEST DONDERDAG 9 OCTOBER 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tijdelijke overdracht koninklijk gezag WETSONTWERP IN STATEN- GENERAAL. De beide Kamers der Staten-Gene- raal zijn gistermiddag in het gebouw der Tweede Kamer in verenigde ver gadering bijeen gekomen ter behan deling van het wetsontwerp tot toe passing van artikel 43 der Grondwet. Bij de opening verklaarde de presi dent. prof. mr. R. Kranenburg terwijl de leden zich van hun zetels verhieven dat de Kamers van ganser harte zich aansluiten bij de wens der regering, waarmede de Me morie van Toelichting besluit: Het is de vurige wens, dat de om standigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen beho ren. Daarna worden de afdelingen ge trokken. De vergadering wordt, dan geschorst om de afdelingen gelegen heid te geven tot het kiezen van voor zitters en van ondervoorzitters en van leden der commissie voor de verzoek schriften. Toen dit geschied was, is het bo venbedoelde wetsontwerp in de afde lingen in behandeling gekomen. De veronderstelling der regering, dat de ze behandeling slechte zeer korte tijd zou duren, is onjuist gebleken; zodat de voorzitter om 4 uur bij de heropening van de openbare vergade ring moest mededelen, dat de open bare behandeling moest worden uit gesteld tot Vrijdag. Naar verluidt was men het in de afdelingen met de geest van het wets ontwerp eens, maar waren er ver scheidene bezwaren tegen de formu lering.' Het voornaamste bezwaar is het volgende: „Wij bepalen", zo staat in lid 2 van artikel 1, „het tijdstip, waarop Wij de uitoefening van het Koninklijk gezag neerleggen, alsmede het tijd stip, waarop Wij deze zullen hervat te11"' Wanneer nu de Koningin tijdelijk haar taak heeft neergelegd, wordt dat staatsrechtelijk zo streng doorge voerd, dat Hare Majesteit zichzelf niet meer in de Koninklijke macht kan terugstellen. Welke oplossing zullen Regering en Staten-Generaal hiervoor aan de hand doen? Daarom zal morgen een staatsrechtelijke dis cussie worden gevoerd. VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Operaprogramma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Orkestwerken van Belioz. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Werken van Brahms en Schumann. 11.20 Bé kende marsen en walsen. 12.00 The Skymasters. 12.33 Sportagenda. 12.38 Victor Silvester en orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 De Papavers. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 15.40 Tapiola. 16.00 Jan Vogel en orkest. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Johan Jong, orgel. 17.20 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Kili- ma Hawaiians. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Kwartet Jan Corduwener. 20.00 Nieuws. 20.05 Liederen. 20.30 Cursus. 21.00 Gramofoonplaten. 21.30 Schuldig of onschuldig. 21.50 Op vieug'len van muziek. 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Gram.platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Ovondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonisch concert. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. Orgelopnamen van Willem Weyland. 8.00 Nieuws. 8 30 Klassiek morgenconcert. 9.15 Och- tenbezoek bij jonge zieken. 9.35 Op gewekte morgenklanken. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Quatre mains reci tal. 1130 Werken van Joseph Jon gen. 11.45 Trio ,Ancora". 12.30 Ne- gro Spirituals. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Reginald Foort. 14 20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Continental Quintet. 15.30 Het Concertgebouw, koper- kwartet. 16.00 Declamatie. 16.50 Wer ken van Bedrich Smetana. 17.15 „Sans souci". 17.45 Uit een grote stad komt een kleine melodie. 18.15 Con cert voor fluit en strijkorkest. 18.30 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.15 Uitzending voor de Nederlan ders in Duitsland. 19.45 C.W-V.-kwar- tier. 20.00 Nieuws. 20.15 Het N.C.R.V.- kwartet. 20.45 Landverhuizers. 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Lily Laskine. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.-platen. Het Dorikozakkenkoor. Drie doodvonnissen geëist Het bijzondere gerechtehof te 's-Hertogenbosch begon gisteren de tweedaagse behandeling van elf ver dachten, allen destijds lid van het N. S.K.K., die deel hebben genomen aan de bekende overval op 4 October 1944 op een groep illegale werkers, welke zich met 'n aantal radiozenders bevond in de boswachterswoning, gelegen aan de vloeiweide onder de gemeente Rijsbergen, nabij Breda. Tegen drie ervan werd de doodstraf geëist. Alle deelnemers aan deze overval vormden in September en October 1944, tezamen met nog enige andere personen, een speciaal commando bij de Ortskommandantur te Breda. Verschillenden van hen hebben bij de overval op de vloeiweide een zeer actieve rol gespeeld. Zij bedienden mitrailleurs, wierpen met handgrana ten en staken de woning en de daarbij behorende schuur in brand. De wo ning werd in brand gestoken door een dezer verraders, ondanks het feit, dat zich in de kelder enkele vrouwen en kinderen opgesloten waren, waarvan verscheidenen reeds tengevolge van het gevecht gewond waren geraakt en luid om hulp riepen. Gewond op de grond liggende illegale werkers werden door een dezer N.S.K.K.-man- nen met een zogenaamd genadeschot vermoord. Twee van de groep zullen zich bovendien moeten verantwoor den voor het door hen gepleegd ver raad van dr. Scheffelaar te Breda. Bij het verrichten van een op eigen gezag ondernomen huiszoeking op 6 September 1944 vonden zij in de wo ning van dr. Scheffelaar een revol ver. Zij arresteerden dr. Scheffelaar en gaven hem over aan de Feldgen- darmerie, die hem direfct daarop fu silleerde. De advocaat-fiscaal noemde de ver dachten in zijn requisitoir ex-Neder landers. Hij eiste de doodstraf tegen Jaco bus Suykerbuyk, afkomstig uit Et- ten-Leur, die twee zwaar gewonde verzetsstrijders, onder wie de post- commandant, vermoordde, tegen de „Fahrführer" .Johannes Hendrik Loesberg uit Breda, geboren te Utrecht, en tenslotte tegen Adrianus Gageldonk, die op 4 October 1944 een zware mitrailleur bediende en circa 400 a 500 schoten op de verzetspost afvuurde. Tegen de ex-politie-agent Joseph Eling uit Breda, die eerst bij de „Si- cherheitsdienst" en later bij het N. S.K.K. ging, eiste de advocaat-fiscaal vijftien jaar gevangenisstraf met af trek. De advocaat-fiscaal overwoog daarbij, dat E. bij de aanval op de verzetspost wei uitsluitend wacht dienst had gedaan, maar op een vroe ger tijdstip als vrijwillig gedeta cheerde bij de „Sicherheitsdienst" Jo den aan de vijand had overgeleverd en verdere wandaden op zijn geweten had. De verdediging der verdachten drong aan op aanzienlijke verlichting der strafmaat. Naar wij vernemen onderzoeken de betrokken autoriteiten de moge lijkheid, in hoeverre een deel van de politieke delinquenten, die in de vroege ochtend van Zaterdag 6 Sep tember jl. uit het interneringskamp te Valkenburg naar kampen elders in den lande werden overgebracht, naar de mijnstreek zal kunnen wor den teruggezonden. Men zou daarbij een dusdanige selectie toepassen, dat de aanstokers van de rel niet voor terugkeer in aanmerking zullen ko men. Zoals men zich zal herinneren, hadden enkele incidenten in het kamp Valkenburg een zodanige ont stemming onder de delinquenten ge schapen, dat verspreiding van de elfhonderd gevangenen over ver schillende kampen in Nederland wenselijk werd geacht. Inmiddels is reeds een 80-tal deliquenten in het kamp te Valkenburg terugekeerd. BEDENKELIJKE AANWIJZING. Tragische dood van een 68-jarige mijnwerker. In Nijmegen is in het ziekenhuis overleden de mijnwerker Kerszmann uit Kerkrade, die op last van de Vreemdelingendienst naar het kamp Mariënberg was gebracht. Het trans port had plaats gehad met een open vrachtauto, niettegenstaande apo theker Beckers uit Spekholzerheide de commissaris van politie te Kerk rade gewezen had op de slechte ge zondheidstoestand van de man, die kort te voren was bediend. En het schijnt, dat bij de patiënt tijdens de overbrenging een longscheuring is opgetreden, aldus de „Volkskrant". Des te tragischer is dit geval, om dat geenszins vaststaat, dat de 68- jarige Kerszmann, die wel is waar Duitser was maar de laatste 21 jaar in Nederland heeft gewoond en ge werkt, inderdaad uitgewezen had moeten worden. ROOFOVERVAL OP SIGAREN WINKEL. Twee gewapende mannen hebben Woensdagavond om half acht een roofoverval gepleegd in een sigaren winkel op de Linnaeusparkweg in Amsterdam Oost. Uit een niet afge sloten brandkast, die in de winkel stond, en een portefeuille uit een bureau in de achterkamer namen zij een bedrag van 5000 gulden mee, als mede uit een huishouddooeje ringen en colliers ter waarde van 500 gul den. De eigenaar van de zaak was naar zijn vrouw in het ziekenhuis en een kennis paste zolang in de winkel op. De mannen belden aan, bedreig den de kennis met hun vuurwa pens en sloten hem op in een hang kast. STICHTING VOOR DE LANDBOUW HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 October jl. 892.177 tegen 873.413 op 1 September. Het aantal aansluitin gen op het rijksradiodistributienet bedroeg op 1 September jongstl. 484.599 tegen 483.676 op 1 Augustus. BEURSOVERZICHT Op de effectenbeurs te Amsterdam bestond gisteren een vaste stemming. De hoofdkoersen waren vergeleken met de vorige slotprijzen weliswaar niet veel veranderd en enkele indus trieaandelen waren zelfs iets lager, maar voor de diverse soorten cultuur fondsen werden merendeels hoger hoofdkoersen tot stand gebracht. Toen de vrije handel een aanvang nam werd de aandacht onmiddellijk in be slag genomen door de rubberaandelen waarin zich een drukke affaire ont wikkelde en daarbij werd de toon aan gegeven door Amsterdam-rubber en Bandar-rubber. De aanleidende oor zaak hiervoor was klaarblijkelijk het feit, dat de mening is post gaan vat ten, dat voor de rubberondernemin- gen, welke palmoliebelangen hebben, de vooruitzichten goed kunnen wor den beoordeeld. Onder levendige af faire liepen Amsterdam-rubber bij een hoofdkoers van 144 een achttal pun ten naar boven, terwijl Bandar-rub ber bij ruime omzetten van een hoofdkoers van 108H een vijtal pun ten opliepen. Van de weeromslag ont wikkelde zich ook vraag voor de an dere rubberaandelen, die zich vrijwel zonder uitzondering wisten te verbe teren. De tabaksaandelen ondervon den mede de gunstige invloed van de vaste stemming voor rubberwaarden en gingen eveneens enige punten naar boven, waarbij de omzetten gro ter waren dan tegenwoordig door gaans het geval is. De gehele markt Naar aanleiding van berichten, dat aan de boeren de raad zou zijn gegeven geen tarwe en rogge te zaaien voor de de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening de prijs bekend gemaakt zal hebben, richt de heer H. D. Louwes, voor zitter van de stichting voor de land bouw, volgende oproep tot de boe ren: „De wens van iedere boer om, voordat hij zaait, te weten, welke prijs hij voor zijn producten zai ontvangen is onder de tegenwoordi ge verhoudingen zeer begrijpelijk, maar bij de schaarste en eerst l^at te raadplegen gegevens, welke tot nu toe het L. E. I. ter beschikking staan, en gezien de onstabiliteit onzer onkosten, zeer moeilijk te vervullen, en, indien dit wel zou kunnen, niet zonder risico. Regering en stichting voor de land bouw zijn het er over eens bij de interpellatie-Vondeling in de Tweede Kamer is het door de minister nog eens uitgesproken dat de grond slag onzer agrarische prijspolitiek, zowel in tij'den met hoge als met lage wereldmarktprijzen, wordt ge vormd door de berekeningen van het L. E. I. Ondanks de moeilijkheden, welke zich bij de interpretatie dezer gege vens voordoen en de soms gebleken meningsverschillen daaromtrent, moeten wij voortgaan de weg te zoeken om tot een voor regering en producenten aanvaardbaar prijsbe leid te kunnen komen. Wanneer nu in de dezer dagen ge publiceerde verklaring de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening mededeelt, voor oogst 1948 tot een andere verhouding tus sen de prijzen van tarwe en rogge enerzijds en die der voergranen an derzijds te willèn komen, dan moe ten wij als boeren ons beleid daar op instellen. Ons volk is nog steeds in nood en de internationale verhoudingen zijn zodanig, dat die nood wel eens ont stellend groot kan worden. Al heb ben regering en volk na de bevrij ding niet altijd getoond de betekenis der landbouwproductie en de rede lijke verlangens en verwachtingen der agrarische bevolkingsgroep vol doende te erkennen, dat mag ons niet weerhouden ons nu opnieuw af te vragen, wat onze verantwoorde lijkheid tegenover ons volk in zijn geheel medebrengt en dan leidt dit m. i. tot de conclusie dat wij thans wel rogge en tarwe moeten zaaien, en, in zoverre de bedrijfsomstandig heden dat toelaten, in minstens nor male omvang. Ik vertrouw dat velen met mij zullen onderkennen en met mij er naar zullen handelen". 69. Nee, zo gemakkelijk kwam Sig- nor Gabriël er niet af. Men wilde wel graag weten, wat hij dacht te gaan doen. „Wel, hm..", zei Signor Ga briël. „U moet begrijpen, heren, dat het geval niet zo eenvouldig is als het zich laat aanzien, eh.hm! Ik bedoel, voor cultuurwaarden legde trouwens J als detective met de speciale opdracht een vaste houding aan de dag Pro-voor onze nieuwe president te zor- longatie 2%. gen, dat wil zeggen, op hem te let ten en zo, is het voor mijenfin, al- J voorlopig toch maar weer gauw op komt best in orde, maar tenslottespoorde. Tenslotte is hij dan voorlo- moëten wij niet vergeten, dat de heer Kwiek tenslotte, ehtenslotte wilde ik zeggen, voorlopig nog wel even gemist kan worden. Wij zullen onze goede vriend voorlopig nog niet di rect nodig hebben.'' „Inderdaad niet", zei Signor Fernando op scherpe toon, „maar ik had wel graag, dat 4J hem DE PLAATS VAN LEIDEN IN HET CONTINENT In het Oosters Instituut werd gist eravond de eerste gast-hoogleraar van de Leidse universiteit, prof. dr. W. E. Hocking, in het kader van de samen* werking met de Harvard universiteit in Amerika door mididiel van de Har vardLeiden Fundatie, welkom geheten. dische wetenschap in dit speciale ge val een zeer waardevolle zou blijken, te zijn. Prof. dr. Hocking tenslotte dankte voor de zeer gastvrije ontvangst hem en zijn echtgenote ten deel gevallen. Hij legde bij zijn beschouwing over de waarde van deze universitaire uit wisseling de nadruk op een gezegde van Einstein, dat slechts een nieuwe denkrichting het mensdom in stand kan houden. Wij moeten daarbij in aanmerking nemen, dat mensen en naties zijn, zoals zij in hun hart denken. Eerst een fundamentele wij ziging in dat laatste maakt het mo gelijk deze wereld zodanig te doen zijn, dat zij eigen conflicten over weegt. Einstein wil het Amerikaanse volk wijzen op de gevolgen, die de ont sluiting der atoomenergie heeft, ten einde daardoor een stem van het Volk te doen uitgaan, die de diplo maten en staatslieden verplicht, om het stuur om te gooien. In een mens waardige en hechte beschaving be staat een evenwicht tussen weten schap, economie en techniek enerzijds en religie, filosofie kunst en andere geestelijke waarden anderzijds. Wij hebben ons in de huidige tijd ver oorloofd de eerstgenoemde groep te laten overheersen, waardoor onze ganse beschaving het gevaar loopt ten onder te gaan. Wanneer wij echter zoeken naar de vorm, waarin het idee van Einstein, om de mens heid als geheel een nieuwe denk wijze te doen aanvaarden, kan wor den verwezenlijkt, dan ziet spr. als voornaamste mogelijkheid deze: het denken in de universitaire gemeen schap een nieuwe richting te geven en daardoor op de duur de mensen te beinvloeden, aangezien universiteiten steeds zijn geweest de plaats, waar het scheppend denken plaats vond. Ook om deze redenen is het van bij zonder belang, dat de gedachtenwe- reld van Europa en Amerika niet uiteendrijft, doch ditzelfde geldt evenzeer ten aanzien van Azië en Centraal Europa. Spr. achtte Leiden een waardevolle plaats in het conti nent, om van daaruit mede te wer ken tot herstel van het contact met het geschonden Europa. Hij hoopte, dat uit deze universitaire samen werking via de geschetste ontwikke ling een hechte samenwerking tus sen de oude en de nieuwe wereld groeit. FRIENDS OF AMERICA. De Stichting Friends Of America (F.O.A.), opgericht op 1 Juli '47, stelt zich ten doel de vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Amerika te bevorderen en belegde gisteravond in ,,'t Raedthuys" een contactvergadering, om daardoor te komen tot de oprichting van een kern, waaruit dan langzaam een Leid se afdeling moet groeien. Slechte een klein aantal genodig den hadden aan de oproep gehoor ge geven om te komen luisteren naar dr. Smit, een der drie initiatiefnemers, die het doel van de F.O.A. nader zou uiteenzetten. Allereerst constateerde spr., dat wij hier in Nederland maar heel weinig van Amerika afweten, terwijl het ook omgekeerd het geval is; Amerika kent ons slechte als een folkloristisch volk en daarom is een soortgelijke stichting in Amerika opgericht de „Friends of the Netherlands", waar mede spoedig een nauw contact zal onderhouden worden. De F.O.A. stelt zich op het stand punt van de westerse wereldbe schouwing, doclj wil geen platform zijn voor politieke agitatie; het is een ideële organisatie en haar taak is al leen vriendschapsbanden met Ame rika te onderhouden, waaruit natuur lijk wel volgt dat zij, bij een even tuele botsing, wel weet aan welke zijde zij zich zal scharen. De F.A.O. tracht haar doel te be reiken door het organiseren van le zingen, films, e.d., haar bemiddeling te verlenen bij emigratie en bij tou risme, op basis van wederzijdse dienstverlening. Met de aansporing om propaganda te maken voor deze stichting, waar door men tot oprichting van een Leid se afdeling kan geraken, besloot de heer Smit zijn interessante inleiding. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stéllen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Aldus prof. Hocking, gasthoogleraar te Leiden Daarbij waren o.m. aanwezig de minister van buitenlandse zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, tevens beschermheer van de fundatie, de voorzitter daarvan, mr. P. J. Idenburg, de president-cu rator van de universiteit, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, de rector- magnificus, prof. mr. J. C. van Oven, jhr. de Ranitz namens de minister van O., K. en W„ de attaché voor cul turele aangelegenheden van de Ame rikaanse ambassade, de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot en verschillende leden van de senaat. Mr. Idenburg richtte zich als eerste tot prof. Hocking om hem en zijn echtgenote namens de fundatie wel kom te heten. Hij beschreef daarbij de tot standkoming van deze samen werking, hetgeen de universiteiten van Leiden en Harvard, die op gelij ke geestelijke waarden gegrondvest zijn en die mede door de uitwisse ling van hoogleraren bij kunnen dra gen tot het vergroten van de weder zijdse culturele banden tussen de V.S. en Nederland in het algemeen. Baron van Boetzelaer van Ooster hout verwelkomde prof. Hocking na mens de Nederlandse regering. Spr. wees er o.m. op, dat Nederland het als een buitengewone eer beschouwt, dat Harvard' ons land en in het bij zonder Leiden als eerste contact punt op het vasteland van Europa koos. De minister zeide voorts, dat het niet overdreven is, wanneer men Harvard en Leiden beschouwt als ex ponenten van hun respective cultuur. Omgekeerd kan men aannemen, dat wat dan ook de integriteit van instel lingen als deze dreigt te ondermijnen de wortel van de cultuur raakt. De bedreiging is in de. loop der tijden uit verschillende bron gekomen. Zij werd met verschillende namen beti teld. Maar het is altijd dezelfde lè- lijke oude kwaal van feitelijke dwin gelandij. Wij zijn er vrij zeker van. dat wij de symptomen ervan even snel kunnen herkennen als ze te voor schijn komen. Zij geeft altijd voor progressief en breed van opvatting te zijn, maar zij sluit de deuren en regeert door middel van vrees. Als president-curator van de Leid se universiteit sprak baron de Vos van Steenwijk de zekerheid uit, dat de afvaardiging door Harvard een garantie is, dat het komende werk van prof. Hocking in alle lagen van de Leidse universitaire gemeenschap de volle waardering zal oogsten. De rector magnificus, prof. van Oven wees op de uitzonderlijke po sitie, die prof Hocking in de Leidse senaat zal bekleden door als senaats- gast gerechtigd te zijn de senaats- vengjaiderinigen en bijeenkomsten der filosofische faculteit bij te wonen. Spr. uitte voorts het vertrouwen, dat de dikwijls met argwaan waargeno men invloed der filosofie op de juri- pig toch weer bij ons, Daar kon Signor Gabriël weinig, tegen in brengen. „Kom, Luit", zei hij en zonder verdere commentaar verdween hij met de luitenant door de buitendeur in de duisternis. Op dat moment ging de andere deur open en stapte Karei Kwiek naar binnen. ROMAN VAN CHARLES GARVICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 23 Hij schrijft voor de Daily Banner de rubriek ..Het probleem in Oost Eu ropa. door onze speciale correspon dent". Die artikelen zullen weken, misschien maanden achtereenvolgens verschijnen en dan zal je hem op zekere avond in de club zien komien, net of hij nooit weg geweest is On veranderlijk zit hij vlak bij het vuur gewend aan de hitte daar, be grijp je? Laten wij eens een praatje met hem gaan maken: wij zullen de conversatie gaande moeten houden, want de stormzwaluw zo als ze hem hier altij d noemen is zo gesloten-als een oester." IX. Naylor bracht Daan naar den oor logscorrespondent, die zooals de jon geman had opgemerkt, stil z'n- pijp eat te roken en rich absoluut niet aan het rumoer stoorde. „Stormzwaluw, mag ik je mijn vriend Norton voorstellen. Zeg, heb je sigaretten bij je?" De heer Furber haalde een lederen koker te voorschijn, die er door 't veelvuldig gebruik vies en vuil uit zag. Naylor bekeek, terwijl hij zich bediende heel aandachtig de sigaret ten Dan overhandigde hij den koker aan Furber en zei met een tevreden knikje: ,,'t Is, zooals ik je heb gezegd; hetzelfde soort. Zeg, Stormzwaluw, jij hebt niet het monopoli van deze sigaretten; ik heb er een paar in mijn nieuwe pension gevonden, bij Norton. Furber keek Daan onderzoekend aan, doch zei niets en Daan ver klaarde met een blosje: „Ze zijn niet van mij, maar waren van de huur der, die vóór Naylor op rijn kamers woönde. Hij was een vreemdeling... Hij hield op, omdat hij de naam niet wilde noemen. Furber knikte slechts, alsof het van geen belang was, dat die bij de toevallige ge lijkenis van de sigaretten werd ge noemd. „Ben je pas terug?" vroeg Naylor, terwijl hij en Daan aan het tafeltje plaats namen. Furber knikte weer. „Ja pas," zsei hij laconiek doch vriendelijk. „Nog steeds dezelfde rommelboel daar?" vroeg Naylor. „Dezelfde rommelboel," stemide Furber hoofdlknikkend toe, en hield z'n blik strak op de grond gericht; aan hief hij z'n hoofd op en vroeg Daan: „Stelt u belang in de politiek van het vasteland?" „Neen, niet veel," antwoordde Daan, „m'n werkzaamheden laten mij niet veel vrije tijd." „In 't machinevak," verduidelijkte Naylor „LJzer en staalconstructie; voel zijn biceps eens Furber! Hij tilt een halve ton koffers op, alsof 't lu cifersdoosjes rijn." Furber, die niet geneigd was, met de spierballen van Daan kennis te maken, vergenoegde zich met een knikje, en Naylor vervolgde: „Maar hij heef ook een goede kop. Wij hebben samen al een paar maal een praatje gemaakt en ik bemerkte al heel spoedig, dat hij dn veel weten schappelijke onderwerpen belang stelt. Hij is een goed luisteraar". „Nu, dan kan jij hem goed bezig houden Nat," zei Furber met een grinnekend glimlachje. „En hoe was het in Maritaria?" vroeg Naylor, die zich van de spel denprik niets aantrok. „Och, zoals gewoonlijk. Op 't ogenblik is het er rustig. Ze zijn er juist weer door de laatste revolutie heen," antwoordde Furber. „Maar er broeit zeker weer iets hè?" zei Naylor. Hij wendde zich tot Daan; „Dat Maritaria ligt in de Bal kan, zie je; een klein- koninkrijkje, maar nu is het een republiek, is 't niet Furber?" Furber kinkte. ..Voor het ogenblik wel, gaf hij toe. Ze hebben hun ko ning weggejaagd en de man tot pre sident gekozen, die de revolutie in el kaar heeft gezet. Furber was er des tijds. Hij was oorlogscorrespondent van de Daily Banner, weet je. Fur ber is met alle omstandigheden en intriges van dat landje volkomen op de hoogte, 't Moet een erg mooi land zijn, is 't niet Furber?" informeerde Naylor als besluit, op zijn betoog. Furber scheen zich tot een beves tigend knikje te willen bepalen, doch toen hij levendige belangstelling" op het gelaat van Daan las, nam hij z'n pijp uit zijn mondhoek en zei: „Maritaria is een van de mooiste plekjes op Gods aardbodem, mijn heer Norton en in verhouding het rijkste. Alles groeit er in overvloe dige weelde en de bodem bevat zo veel yzer en koper, dat zij er bijna genoeg hebben om heel Europa te voorzien". „Dat is iets in jouw branche hè, Norton?" verklaarde Naylor met ge dempte stem. „Het volk is vlijtig. gezond en zuinig; maar het zijn gebo ren vechtersbazen „Zoals de Ieren mompelde Nay lor. „En ze zijn omringd door landen, die maar al te graag met hun veoh- ten. Behalve dit en hun Binnenlandse 'troebelen, worden zij door le grote mogendheden behandeld als pionnen op een schaakbord en zij worden door genoemde mogendheden dan de ene en dan weer de andere kant uitge dreven, al naar gelang het de poli tieke belangen van de grote heren medebrengen. Bijgevolg is Maritaria, dat, indien het aan zichzelf werd overgelaten, een land zou zijn, over vloeiend van meik en honing, nu dik wijls het toneel van hevig bloedver gieten. Maritaria leeft in perioden: er zal een tijd van vrede en overvloed zijn; de handel bloeiend, het volk welvarend en tevreden; verzetten de grote mogendheden de schaakstuk ken, of de een of andere eerzuchtige avonturier grijpt naar de Konings kroon, of het presidentschap. Dan wordit Maritaria gewikkeld in revo lutie en anarchie en grijpen zij gre tig naar die verontschuldiging, om hun vechtlust bot te vieren. Dit duurt zolang, tot het de avonturier gelukt zijn man of zichzelf op de zetel te plaatsen, of zelf ten ondergaat en het land weer tot z'n vorige rust en welvaart terug keert. Het land is te gelijkertijd het werktuig en de dupe van de intriges der grote mogend heden en de slaaf van zijn eigen hartstochten." „Bravo!" riep Naylor en applaudi- seerde luid in de handen klappend. „De geachte voorzitter nam, onder luide bijvalsbetuigingen weer plaats op z'n zetel»" Furber liet een kort lachje horen en scheen wat beschaamd over z'n eigen welsprekendheid. „Je vriend scheen vol belangstel ling," zei hij verontschuldigend. „Dat ben ik inderdaad," beweerde Daan onmiddelijk. „Ik ben hopeloos onwetend op 't gebied van politiek en trouwens in alles wat niet direct in verband met mijn vak siaat." „Hij leest cricket- en voetbalnieuws en misschien een of andere moord aanslag," zei Naylor; de rest is Grieks voor hem." „Misschien is da*! wel heel verstan dig," zei Furber na enige ogenblik ken gezwegen te hebben: „in ieder geval zou ik zeggen dat het de ze kerste weg is, om in je beroep voor uit te komen, wat het ook zijn moge." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2