Moordenaar van zijn zoon staat terecht I Op korte golf j WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 DE LEtDSE COURANT PAGINA 2 „Een psychopatische zoon een on- vowaardige vader en een chaotische tijd", zo zag de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr van Doesburg de drie factoren, die te zamen leidden tot_ het vreselijke drama, dat zien op 7 Juni j.t. in uc Jagerslaan te Rotterdam voltrok, •toen de 53-jarige H. F. zijn 27-jarige zoon J. D. F. schijnbaar in koele Ibloede vermoordde. De dader stond voor deze recht bank terecht. Uit versdhillende ge- tuigeverklaringen bleek het volgen de. De zoon had hot schier van zijn geboorte af zijn ouders moeilijk ge maakt en hen zo getrêiwru, u<n, ci een gezinsvoogd bij te pas moest ko men. Deze verklaarde, dat de jongen zeer driftig was en altijd, zijn drift buien kreeg op tijden, die hem het gunstigst uitkwamen. Voor die oor log was de jongen gaan varen. Zo had hij de oorlogstijd in het buiten land doorgebracht. Teruggekomen in Nederland, begaf hij zich weer naar zijn ouderlijke woning, die echter verlaten was, daar zijn ouders, N.S. B.'ers in een ikamip zaten. Hij kreeg de vereiste machtiging om daar te gaan wonen en kocht een gedeelte van de inboedel van het beheersin stituut. Na zijn vrijlating begaf de vader zich naar zijn woning en vond deze in beslag genomen door zijn zoon, die hem altijd had dwars ge zeten en getreiterd had en ook nu niet voor rede vatbaar bleek. Op die bewuste Zaterdagmorgen had de vader de zoon met een re volver op zak, opgewacht, hem in het been geschotenen, toen de jon gen weggewankeld was, hem op nieuw gevolgd, het wapen ketste toen hij wederom wilde vuren, daar de houder met patronen er uitge sprongen was, na deze te hebben op gezocht. laadde hij het wapen op nieuw, boog zich over de jongen heen Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hane- waken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stro men en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of drogist. RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.platen. 8.00 Nieuws 8.15 Gram.platen. 8.45 Werken van Handel. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Kerkorgelmuziek. 9.45 Arbeidsvitami nen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nationaal programma. Uitzen ding doopplechtigheid Prinses Mar griet. 12.00 Gram.platen. 12.38 The Skymasters. 13.15 „Aan de Avon". 13.45 Deanna Durbin. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Voor zieken en gezon den. 17.20 Welk dier deze week. 18.00 Nieuws. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Dolf v. d. Linden en orkest. 20.00 Nieuws. 20.15 Het Radio Phil- harmonisch Orkest. 21.00 „De familie Barrett". 22.30 In de schijnwerper. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.platen. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.platen. Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Kla vierstukken van Leos Janack. Koorzang. 10.00 Leger des Heils. 10.45 Morgendienst. 10.45 Gunther Ramin. 11.00 Nationaal programma. 12.33 Klaas van Beeck en orkest. 13.00 Nieuws. 13.25 Vervolg orkest. 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Vrouwenkoor. 14.30 Lef Orbin. 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Vrolijke klanken. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Radio cembalo-gezel schap. 17.15 The Tempest. 17.50 Het rijk overzee. 18.00 Land en tuinbouw. 18.15 Klanken uit Hawaii. 19.00 Nieuws. 19.45 Gram.platen. 19.55 Het Bach-koraal. 20.00 Nieuws. 20.15 Stu dio steravond. 21.50 Gram.platen. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Gezelligheid kent geen tijd. 23.30 Londens Philharmonisch orkest. en gaf hem een nekschot. Toen de president mr. van Vollenhove ver dachte er opmerkzaam op maakte, "at dit toch duidelijk een moord was en niet een daad, voortgesproten uit een plotselinge opwelling, zeide verdachte, zich na het eerste schot niets meer te kunnen herinneren en zich niet te kunnen voorstellen^ bij zijn volle verstand zo'n monster te hebben kunnen zijn. Hij moest in overspannen toestand hebben ver keerd. Hij had alleen het plan ge had om rne't de jongen te praten en zich gewapend, daar hij wist dat zijn zoon een mes bij «zich had In zijn requisitoir zeide mr van Doesburg dat de grote vraag is of dit als moord of als doodslag gequa- lifiseerd moet warden. De rechtbank zal niet anders kunnen doen. dan tot het eerste te concluderen. Hij be lichtte het karaker van de zoon en zeide: het spreekwoord) zegt wel „van de dodien niets dan goeds", doch van deze jongen was weinig goeds te ver tellen. Hij heeft zijn ouders zo ge treiterd, dat het de meest volwaar dige mens tot de grens van zijn ge duld had moeten brengen. Dat verd. inderdaad na he't eerste schot zich niets meer heeft kunnen herinneren vond hij aannemelijk. Goed moet men bedenken, dat deze zaak méc politiek niets te maken heeft en dat het puur toeval is geweest dat de jongen in de rol van „goed vaderlander" is ge vallen». Hij had hoogstwaarschijnlijk met hetzelfde plezier de rol van S.S.'er vervuld. Er ligt een grote schuld bij de vader, doch er zijn vele elementen in deze zaak aanwezig, die tot verlaging van de strafmaat aanleiding geven. Hij eiste daarop een gevangenisstraf van 4 jaar met af trek van preventief. ZWARTE PRACTIJKEN. Voor de Haarlemse economische rechter stonden terecht de directeur en de procuratiehouder van een Alk- maarse handelsfirma in bakkerij grondstoffen, die zich hadden schul dig gemaakt aan zwarte practijken. De dir. en proc.houder kregen ieder twee jaar gevangenisstraf en twaalf duizend gulden boete. Twee Zaanse bakkers, die met K. en S. gehandeld hadden, werden veroordeeld tot vier maanden on- en vier maanden voor waardelijk en vijfduizend gulden boete. De makelaar G., die zijn dien sten had; verleend, kreeg vier maan den en 4500 gulden boete. MAJOOR J. N. BREUNESE. Bij Kon. besluit is ongegrond ver klaard het beroep van majoor J. N. Breunese tegen het besluit van de minister van oorlog, waarbij hem on gevraagd eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst. In dit besluit is o.m. overwogen, dat, hoewel Breu nese uit de ontwikkeling van het na- tionaal-socialisme in Duitsland' kon weten, welk hoogst ongewenst ge bruik de Duitsers konden maken van een organisatie, zoals die van de ar beidsdienst, aangenomen moet wor den, dat hij de organisatie en leiding met goede bedoelingen en in nader overleg met vooraanstaande betrouw bare Nederlanders op zich heeft ge nomen. Vast staat ook, dat de appellant veel goeds in het belang van de Ne derlandse militairen heeft verricht. Hij heeft evenwel in woord en ge schrift uitlatingen gedaan, waarvan hij wist, althans kon vermoeden, dat zij aan de geleidelijke Duitse pene tratie voet gaven en het warm hou den en ontwikkelen van de vader landse geest van verzet belemmerden. Persoonlijk is de appellant weliswaar van goede gezindheid geweest en veelal achtte hij zich door de nood der omstandigheden gedwongen, uit latingen als bovenbedoeld te doen, dan wel voor zijn rekening te nemen, doch dit heft het ontoelaatbare van deze uitlatingen niet op. Overigens moet rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat die uitlatingen vallen binnen het tijd vak van ruim een jaar na de capitu latie, alsmede met het feit dat de appellant in Juli 1941 ontslag heeft gevraagd, omdat bepaalde eisen van de bezetter door hem onaanvaard baar werden geacht, terwijl boven dien ten voordele van de appellant pleit, dat hij in vele opzichten zich goed heeft gedragen. Op hem is dan ook niet van toepassing het Zuive ringsbesluit 1945. Niettemin is zijn houding in verband met de bezetting zodanig geweest dat er'termen aan wezig zijn aan hem, zij het dan ook eervol, ontslag te verlenen. Mitsdien heeft de Kroon het besluit gehand haafd. KAPITEIN B. HASSELMAN. De Kroon heeft een beslissing ge geven op het beroep van de kapitein van de generale staf B. R. P. F. Has- selman aan wie, met afwijking van de commissie van advies, ongevraagd eervol ontslag uit de militaire dienst is verleend op grond van het zuive- DE DENKENDE VLIEG MACHINE. In Newfoundland aangekomen. De Amerikaanse Skymaster met het „mechanische brein" is na een vlucht van 2400 mijl, die in 14 uur en 11 minuten is ge daan, in Newfoundland aangeko men. Het vliegtuig is in Enge land opgestegen. De zich aan boord bevindende bemanning heeft de reis met de armen over elkaar kunnen maken. ringsbesluit. Kapt. Hasselman was in bezettingstijd hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement van defensie. De Kroon heeft overwogen, dat in de eerste plaats tegen de appellant als grief wordt aangevoerd, dat hij op uitdrukkelijk verzoek van de Duit sers de functie van hoofd van boven genoemd bureau heeft aanvaard, waarbij hij hogere officieren en amb tenaren heeft gepasseerd zonder voorafgaand overleg met dezen. Daar gelaten, of hij hiermede wel jqist heeft gehandeld, kan als vaststaand worden aangenomen, dat het aan vaarden van bedoelde functie op zichzelf niet als een laakbare hande ling kan worden aangerekend, wel ke grond oplevert voor een 'zuive- ringsmaatregel. Het is slechts de vraag, hoe hij deze functie heeft be kleed, in het bijzonder of hij daarbij al dan niet het Nederlandse belang heeft gediend, geconstateerd moet worden, dat de appellant nimmer het Nederlands belang uit het oog heeft verloren, doch zich integendeel steeds door dat belang heeft laten leiden. Hij heeft steeds een scherp front gemaakt tegen de N.S.B. en on juiste maatregelen van de bezetter trachtte hij steeds te keren of te ver zachten, zij het ook, dat hij daarin niet steeds is geslaagd. Voorts kan als vaststaand worden aangenomen, dat de appellant vele en belangrijke resultaten heeft bereikt ten voordele van de Nederlandse zaak. Ook acht de Kroon van betekenis, dat alle se cretarissen-generaal, die met hem hebben samengewerkt, hebben ver klaren, dat de appellant steeds als goed Nederlander heeft gehandeld en zich nimmer in pro-Duitse geest heeft uitgelaten. Op deze gronden heeft de Kroon het besluit van de minister van oor log van 1 November 1946 vernietigd. verbouw van broodgraan wordt gestimuleerd. Hoewel het nog niet mogelijk is de richtprijzen van de akkerbouwpro ducten voor oogst 1948 bekend te ma ken het L.E.I. is nog niet gereed met zijn berekeningen vestigt het ministerie van Landbouw er toch reeds de aandacht op, dat het in de bedoeling ligt verandering te bren gen in de prijsverhouding tussen broodgraan en andere akkerbouw producten. Het verschil in richtprijs van tar we en rogge enerzijds en gerst an derzijds, dat thans een gulden be draagt, zal worden verhoogd. Men hoopt hiermee de verbouw van brood graan aan te moedigen. verlaagde .luciferspruzen Met ingang van 26 October zal de lucifensprijs met enkele centen wor den verlaagd. Voor geïmporteerde lucifers en voor Nederlandse luci fers van eerste kwaliteit (60 stokjes per doosje) per pak van 10 doosjes is een maximumprijs van 22 cent vastgesteld. De prijs voor lucifers van tweede kwaliteit (55 stokjes per doosje) wordt van 18 op 16 cent ver laagd, terwijl de z. g. boekjes lucifers 1 cent zullen mogen kosten. De prijs, de kwaliteit (a of b), het land van herkomst en het gemiddelde aantal per doosje moeten op elk pak ver meld zijn. De nieuwe prijzen gelden alleen voor withouten ongekleurde lucifers. De duurdere rode lucifers, welke slechts ter camouflage van slecht hout werden gekleurd, zal niet meer in de handel komen. Na 26 October zal de handel nog 30 dagen gelegenheid hebben de voorraden met oude prijs uit te ver kopen. Met ingang van 26 November zal ook de dan eventueel aanwezige oude voorraad tegen de nieuwe prij- zenn moeten worden verkocht. De verwarde toestand die Indone sië op dit moment kent, maakt het ten enen male onmogelijk om de econo mische toestand in de juiste cijfers weer te geven. Om echter een indruk te krijgen hoe de toestand thans is, heeft het Departement van Economi sche Zaken te Batavia schattingen verricht ten aanzien van de huidige productie. In de hierbij geplaatste grafiek valt direct op, dat over het algemeen de ondernemingen zeer zwaar van de oorlog hebben geleden. De voedsellandbouw bedraagt thans nog 75 pet. van voor de oorlog, de bevolkingshandelsgewassen en spe ciaal de ondernemingslandbouw zijn echter belangrijk minder dan voor de oorlog. De veehouderij die zich hoofdzake lijk beperkt tot het fokken van trek dieren voor de inheemse landbouwers, is practisch op peil gebleven. De visserij vertoont haar daling hoofdzakelijk ten gevolge van de gro te schade die tijdens de oorlogshan delingen aan de vissersvloot is toege bracht. Door het feit, dat de Japanners in de jaren 19421945 een veel grotere hoeveelheid hout hebben gekapt, dan bij een goed bosbeheer verantwoord is, moet noodzakelijkerwijs thans de uiterste voorzichtigheid worden be- DE BIETENCAMPAGNE BEGONNEN. De droogte als spelbreker. In West-Brabant werden de eerste suikerbieten op 1 October naar de fabrieken gebracht. Nog deze week zullen de raffinaderijen met de cam pagne beginnen. Er werd een opbrengst van 1750 millioen kilo bieten het vooroor logse kwantum geraamd, maar ook hier trad de droogte als spelbreker op. Men verwacht nu een opbrengst van 1530 millioen kilo, tegenover 1600 millioen kilo in 1946. Het suikergehalte is zeer hoog (ge middeld 18,5,% tegen normaal 17 KAN DE COLORADOKEVER WORDEN UITGEHONGERD Men heeft ontdekt, dat er enkele aardtapipelvariëteiten bestaan, die door de Coloradokevers worden ge meden, V erstrek t men aan de larven van dze kevers groen van deze plan ten, dan gaan zij onherroepelijk dood. Bij analyse heeft inen geen bepaalde gifstof kunnen ontdekken; d'e insecten weigeren eenvoudig het groen aan te raken en sterven de 'hongerdood. Het verschijnsel is nog niet verklaard, maar reeds wordt er door aardappelveredelaars in Duits land gebruik van gemaakt. Zowel de proefstations in Noord- als in Z- Duitsland zijn actief bezig door mid del van kruisingen de Coloradoke ver-werende eigenschap over te brengen op cultuurrassen. Een an dere eigenschap, die men tracht aan onze aardappels toe te voegen, is de bestandheid tegen vorst. Er be staan reeds enkele soorten, die twee of drie graden vorst zonder schade kunnen doorstaan. Met het oog op dis va:<k voorkomier,de nachtvorst- schade zou uiteraard het inkweken van deze eigenschap van zeer grote betekenis zijn Ook deze proeven wor den door Duitse kwekers genomen. PIRATEN VAN DE WEG. Donderdagavond om 10 uur werd de 38-jarige fabrikant, makelaar V. uit Leidschendam, die in zijn auto met zijn echtgenote op de Rijksweg van Amsterdam naar de Residentie reed, door een passerende wagen tot stoppen gedwongen. Daaruit stapten twee mannen, die de makelaar en zijn vrouw uit de' wagen sleurden. Het edhtpaar werd mishandeld.' De man werd van zijn portefeuille en de vrouw van haar sieraden beroofd. Later kwam de heer V. terug, doch toen waren beide auto's verdwenen. Vrijdag kreeg de heer V. de auto te rug van twee militairen. Een van hen verklaarde op een afstand van de aanranding getuige te zijn geweest en de auto ter voorkoming van dief- WEERSVERWACHT1NG l MEER WIND. fc Meest zware bewolking met 3 plaatselijk enige lichte regen, g l Morgen: geleidelijk toenemende o l wind, overwegend tussen Zuid 8 en Zuid-West en iets minder 5 zacht. g oooooooooooooooooooooooooooooooooo stal te hebben meegenomen, nadat de aanvallers waren weggereden. De militair was naar Breda gere den, waar hij gelegerd is. Daar had hij papieren gevonden met het adres van de eigenaar, waarop hij de auto had teruggebracht. Een damestas en een kostbare bontshawl bleken even wel te zijn verdwenen. HET BEGON MET EEN ACHTERLICHTJE Dat kleine oorzaken grote gevol gen kinnen hebben is weer eens be wezen. Toen een politie-agent te Delft Proces-verbaal opmaakte tegen een fietser, wiens achterlichtje niet brandde, ontdekte hij op de bagage drager een groot pak, dat Belgische shag bleek te bevatten. De man werd naar het politie-bureau overgebracht waar 'kwam vast te staan, dat (hij een smokkelaar was, die behalve in tabak ook in textiel deed. tegen 10 personen, bij deae smokkeü-affaire betrokken, is door de politie proces verbaal opgmaakt, terwijl ruim 300 pakjes shag in beslag werden geno men. beurso verzicht De effectenbeurs te Amsterdam badi gisteren een enigszins onregelmatig verloop. Aanvankelijk bestond er op de meeste afdelingen nog enige vraag Het gevolg hiervan was, dat de hoofdtkoersen afgeleid waren aan de vorige slotnoteringen of iets hoger waren zij he't dan ook, dat er uit zonderingen op te merken vielen», maar grote variaties deden zich niet voor. Alleen waren de Mueller-waar- den, waarvoor ook thans weer goede belangstelling aan de dag werd ge legd enige punten hoger, vooral de aandelen eerste serie, die bij de ope ning tegen 191 werden verhandeld, terwijl de aandelen 2e serie 169 dat de kooplust bevredigd was en dat 'het bestaande koerspeil naar het scheen enig aanbod uitlokte. De bo vengenoemde mueller-waarden daal den wat de eerste serie 'betreft tot 189 en de aandelen tweede serie tot 169 nadat intussen nog een prijs van 171 y3 was bedongen. Van de bekende industriëlen opende hoogovens iets boven de 200 pet maar zakte later in tot 197. Unilevers werden geregeld) in de naaste omgeving van 300 afge daan. Prolongatie 2M procent. tracht bij het kappen van hout. Voor al de Djatibossen hebben zeer zwaar geleden. Evenals de ondernemingslandbouw zijn ook de mijnbouw ondernemingen door de verschroeide aarde tactiek van Japan zwaar getroffen. Deze be drijven met htm kostbare en moei lijk te vervangen machinerieën, zijn door de vernietigingswoede van de verslagen Japanners zo zwaar ge troffen, dat er jaren overheen zullen gaan eer de bodemrijkdom van Indo nesië weer productief gemaakt kan worden. De eveneens zwaar getroffen nij verheid bereikte in 1946 nog maar 20 pet. van het voor-oorlogse peil. Bij een voldoende aanvoer van grond stoffen en machinerieën, kan de pro ductie op korte termijn op minstens 50 pet. worden gebracht, doch mo menteel zijn de na de oorlog gerezen politieke moeilijkheden nog een zeer belemmerende factor. Bekijkt men tenslotte in onze gra fiek de totale productie vergelijking van 1940 met 1947, dan ligt hier de conclusie voor de hand, dat het eens zo rijke Indonesië thans wel zeer ver armd is, en dat een snelle wederop bouw los van alle belemmerende fac toren een dwingende noodzaak is ge worden. )000000000000000000000000000000000 lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO BINNENLAND. De mijnindustrie heeft de laat ste dagen twee mensenlevens opge ëist. Een ongehuwde houwer F. Fie- vez uit Heerlen en de gedetineerde J. Blok zijn beide resp. in de mijn Maurits en in de mijn Laura door val lende steen getroffen en aan de ge volgen overleden. Door een trein gegrepen werden een paard en wagen bij een onbe waakte spoorwegovergang in de Gro te Voorde te Zwolle. De op de wagen zittende, 43-jarige M. Schuring, werd vijftig meter door de trein meege sleurd en overleed enkele uren na het ongeval. De restauratie van de toren van de nieuwe Kerk te Delft is zover ge vorderd, dat het steigerwerk in begin 1948 zal kunnen worden verwijderd. De bonnenlijst van deze week bevat 125 gram koffie en 50 gram thee, alsmede het vorige week reeds beloofde ei. 3500 rantsoenen boter en 10.000 rantsoenen melk zijn door een kan toorbediende en een arbeider van een zuivelfabriek te Apeldoorn ont vreemd. Zij zijn beiden gearresteerd. Door een tram overreden en ge dood is in de Hunzestraat te Amster dam het 11-jarige meisje A. K. uit de Hoendiepstraat aldaar. BUITENLAND. Bij Scarborough (Yorkshire) is het Britse vrachtschip „Betty Hint- ly" op een mijn gelopen. Eén lid der bemanning werd gedood, verscheide ne andere gewond. De Hongaarse premier heeft ver klaard, dat de misbruiken bij de ver kiezingen van 31 Aug. j.l. gestraft zullen worden. „Maar niet zwaar", zeide hij, „want het resultaat was an ders toch hetzelfde geweest". Dat klopt, want het stond van te voren vast, dat de links georiënteerde ele menten moesten winnen. Op deze ma nier of een andere. Te Aantwerpen zijn enige sche pen aan 't biljarten geslagen. De Zweed „Ferroland" botste tegen de Amerikaan „Carolyn" en maakte ver volgens carambole door ook de Noor „Drafu" te raken. Twaalf vooraanstaande leden der Zwitserse communistische arbei derspartij zijn gearresteerd, beschul digd van verduistering van ingezamel de gelden voor Poolse en Russische kinderen. Zij dachten: „alles moet toch gedeeld worden" en namen al vast een voorschot. De krijgsraad te Pontianak heeft de Japanse vice-admiraal Tasashige Ier dood veroordeeld. Deze Japanner liet in 1944 meer dan 1.500 ingezete nen van West-Borneo zonder vorm van proces onthoofden. In Egypte zijn in de laatste 24 uur 36 gevallen van cholera met do delijke afloop gerapporteerd. (AFP). Te Londen is een taart aangeko men, die een huwelijksgeschenk van Australië is aan Prinses Elizabeth van Engeland De taart weegt 100 ki lo Zij is in verschillende stukken aan gekomen welke alle in speciale do zen zijn verpakt Op de dag voor het huwelijk zullen de stukken uit de i dozen genomen in elkaar gezet wor den ROMAN VAN CHARLES GAR VICE Geautoriseerde vertaling door F. VAN VELSEN 22) Geen enkele tekening was ingelijst en het waren byna allemaal carica- turen van algemeen bekende perso nen en clubleden. Aan het einde van de lange zaal was een hoge schouw met vuurrooster, waarvoor een soort Kaat Mossel stond te braden en te koken. De geur van de dierlijke en plantaardige producten, welke aan het rooster-, braad- of kookproces werden onderworpen, vermengden zich met de dikke blauwe rook van de tabakspijpen. Er schenen daar uitsluitend pijpen gerookt te worden en door iedereen, behalve door hen, die zaten te eten. Waaraan de com binatie van die verschillende damp en rooksoorten Daan deed denken, kon hij niet formuleren, doch uit de bodem van z'n onderbewustzijn dook ><m^vage ker'nnei"in8 °P aan een be~ zo'i omtfeiï eens aan het abattoir me ^nietigingsinrichting' voor afgekeurd vlees had gqbracht. In de hoek van de clubzaal stond een piano, waaraan een langharig jong mens zat te spelen en te zingen; naar 't scheen voor zich zelf en absoluut niet gehinderd of verstoord door het gerinkel van glazen, gerammel van borden en het drukke praten van de bezoekers. Het bleek dat de bedie ning was toevertrouwd aan een jong meisje, dat zware bladen met borden en glazen hanteerde en zich haastig van het ene tafeltje naar het andere bewoog. Zij verloor haar kalmte niet, al werd zij met aandrang dan hier, dan daar geroepen; zij glimlachte slechts met een uitdrukking van rou tine in de richting vanwaar de stem kwam. „Een beetje mistig hé?" zei Naylor veront -huldigend. „Eigenaardige kroeg hè? En een tamelijk woelig publiek ook. Sommige van hen zijn in 't oog van de mensen al aardig vooruitgekomen en er zijn er die ook wel naam zullen maken. Die daar bij de piano is Geatrex, de Ba riton." „O ja? En luisteren zij niet naar hem'?" vroeg Daan en keek met ver bazing naar de zanger. „O, ze zijn te druk met hun bord bezig," verklaarde Naylor. „Als zij gegeten hebben zullen zij wel luis teren. Die daar is Madden de popu laire novellenschrijver," met een na druk op „de". Met een knik wees hij naar de beroemdheid. „Die, is Gosling, de schilder, die Het meisje zonder glimlach heeft gemaakt een van de beste dingen van de Aca demie verleden jaar. Die Goliath daar, bij het vuur is Wilson de dich ter ze noemen hem hier allemaal: „Lieve schat", omdat hij zulke preutse suikerzoete rijmpjes maakt. Dat zou je niet aan hem zeggen, hè? Hij is de ruwste kerel en tevens de meest sportieve bokser van de Club". „Is dat Carlton Plummer, de af gevaardigde voor Shackbury niet?" vroeg Daan verrast door het zien van de enige, met zorg geklede man van het gezelschap. „Niemand anders. Hij is onze ge friseerde en geparfumeerde beroemd heid," antwoordde Naylor. Hij kleedt zich met smaak, vind je niet? Hij komt in de club om een verzetje te hebben en zich voor z'n deftige ken nissen te verschuilen. Hij ziet er uit, of hij een hete aardappel in z'n mond heeft. Je moest hem eens ho ren zingen- Ha daar is een tafeltje vrij! Kom nvee! Sally zo heette het Kellnerinnetje mijn vriend de Hertog van Stepney wenst... Wat zal het zijn, Norton. Biefstuk voor twee personen en spaar de uien niet! Sally, lach eens tegen het nieuwe lid van de Club." Het meisje wierp een vlugge scherpe blik op Daan. „Aangenaam, u zal zich wel vreemd gevoelen in deze omgeving!" „Is dat geen schitterende improvi satie?' vroeg Naylor trots. Sally is een wonder.. Neen maar, zonder gek heid, Sally, dit is mijn vriend mijn heer Norton." „Een vriend van u, mijnheer Nay lor? Arme jongeman! Het spijt me voor hem\" bitste het meisje en keek Daan medelijdend aan, die verge noegd tegen z'n vriend knipoogde. De biefstuk was mals en het bier boven alle lof verheven. Naylor at met smaak en spoed, hetgeen hem niet verhinderde, voortdurend met de meeste opgewektheid en geestig heid te praten Daan luisterde en keek met de grootste belangstelling om zich heen. Na enige tijd vermin derde het geraas van borden glazen messen en vorken en begonnen som migen Geatrex om een liedje te vragen, alsof hij in 't geheel nog niet gezongen had. Het applaus was zo sterk en duurde zo lang, dat een gegalloneerde portier er bij te pas moest komen, om met een presi dentshamer op een ledige emmer te kloppen en daarna „stilte" te bal ken. De zanger boog vervolgens en weigerde niet zeer beleefd, aan een volgend „encore" gehoor te geven, waarop weer het nodig werd dat de man met de ham'er en emmer ver scheen om stilte voor een volgende artist te verkrijgen. Hij was een be kend pianist en speelde als een en gel. „Mooi hè?" zei Naylor, die dro merig verrukt had zitten luisteren. „Hij is de enige man, die met mijn tranen doen kan wat hij wil. Nu Plummy, zing nu de variaties op God save the Queen eens!" „Stidte voor Plummer!" brulde de man van hamer en emmer en de af gevaardigde voor Shackbury ging naar de piano, waar hij zich min of meer geaffecteerd in postuur zette. De variaties waren niet van dien aard, dat de afgevaardigde ze in het ontvangsalon van z'n vrouw zou hebben durven zingen, maar of schoon ordinair, toch niet schunnig. De toehoorders doftderden hun ap plaus door de zaal, alsof zij de af gezaagde coupletten voor de eerste maal hoorden en zongen het refrein zo hartelijk mee, of zij een troep schooljongens waren. Dat was de juiste indruk, die zij op Daan maakten: precies jongens. De meesten van hen waren arm, sommige hadden het zeer hard te verantwoorden en bijna allen voch ten om hun brood, om' zich op de sport van de maatschappelijke ladder, die zij bereikt hadden, te handhaven. Maar allen zonder uitzondering wier pen de last van hun schouders, zo dra zij de drempel van „De Nijveren" hadden overschreden. Daan onderhield zich heel gezellig met de mensen, die aan hem wer den voorgesteld. Op een gegeven ogenblik wees Naylor met een knik- jenaar een man, die alleen aan een tafeltje zat, dicht bij het vuur. „Dat is Furber, de oorlogscorre spondent, de man die het soort siga retten rookte, die ik bij jou op de schoorsteenmantel vond. Buitenge woon knappe kerel... Overal ge weest op onze gezegende aardbol. Maar Oost Europa is zijn jachtge bied. Wat hij niet van de Balkan weet, is niet de moeite waard te on derzoeken. Hij is juist uit die buurt terug en het is waarschijnlijk, dat hij er weer spoedig heen gaat. Hij is er een, die niet veel zegt en trekt er telkens zonder waarschuwing heen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2